A kötet a komplex művészeti oktatás követelményrendszerét szem előtt tartva a vizuális kultúra (képző- és iparművészet, építészet) fogalmi apparátusának, legfontosabb szakkifejezéseinek, történetének és legjelentősebb alkotóművészeinek tömör áttekintését nyújtja. A könyvet összeállító Végh János népes, a szakma legjobbjait tömörítő kollektívával dolgozott együtt, azon munkálkodva, hogy közérthető stílusban, a leglényegesebb adatokra koncentrálva, illusztrációk kíséretében mutassa be mindazt, ami az építészet, a képzőművészet és az iparművészet alkotásainak megértéséhez feltétlenül szükséges. Emellett – újszerű módon – nem csupán az európai művészettel foglalkozó címszavak sorjáznak a könyvben, hanem helyet kapnak a japán, kínai, indiai, dél-amerikai stb. kultúrával kapcsolatos fogalmak is. A lexikon a középiskolák tantervére épít, szem előtt tartva a Nemzeti Alaptanterv elvárásait, ugyanakkor túl is lép a középiskolás tananyagon, segítve a művészeti alkotások önálló megértését. Így nem csupán középiskolások, hanem a művészet iránt érdeklődő olvasók, de még a szakmabeliek is haszonnal forgathatják.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Művészeti kislexikon
A Művészeti kislexikon mintegy 650 címszóban mutatja be a klasszikus és modern alkotóművészet - festészet, szobrászat, építészet - legjelentősebb képviselőit, pályáját és legismertebb műveit, a korszakokat teremtő stílusirányzatokat, valamint a különböző festészeti és grafikai technikákat. A kötetben több mint 100 címszó ismerteti a magyar művészeket és legjelentősebb alkotásaikat, a középkortól a legújabb korig. Ez a könyv nem csak tanulók, művészetkedvelők és múzeumlátogatók számára hasznos, de az általános műveltség megszerzéséhez is nagy segítséget nyújt.
Falk Géza - Mindentudó zenei zsebkönyv
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Színházi kislexikon
1930-ban jelent meg utoljára színházi lexikon Magyarországon. Az azóta eltelt évtizedek során több színházi nemzedék nőtt fel, új színházi fogalmak keletkeztek, s a felszabadulás óta megsokszorozódott a színházba járó, a színház iránt érdeklődő közönség száma. Kislexikonunk ennek a megnövekedett közönségnek kíván adni szakszerű tájékoztatást. Megtalálja benne az olvasó - mintegy 3300 címszóban - a színházi alapfogalmakat, a jelentősebb intézményeket, az ismert hazai és nevesebb külföldi színészek, rendezők, dramaturgok, díszlet- és jelmeztervezők, szcenikusok, színházi kritikusok és színházi kutatók rövid életrajzát és tevékenységét.
A függelékben a színházi szempontból fontos országok színháztörténetéről rövid kronológia és bibliográfia tájékoztatja az olvasót.
Éber László - Művészeti lexikon A-tól Z-ig
Hosszú idő óta nélkülöz a könyvpiac egy átfogó, gazdagon illusztrált, nemzetközi művészeti lexikont. Egyetlen vaskos kötetben vannak összefoglalva az alapvető művészeti ismeretek és alkotások. Külön hangsúlyt kaptak az összeállítás során a hazai vonatkozások. Közel 500 képes illusztrációt tartalmaz az építészet, festészet, iparművészet tárgyköréből, a legnevesebb szerkesztők által összeállítva. Lényegre törő magyarázatok és leírások egyaránt hordoznak új és már ismert információkat a művészetkedvelők számára.
Ismeretlen szerző - Minerva nagy képes enciklopédia 1-4.
A városiasodás világméretű jelenség, a fejlett és fejlődő országok társadalmait egyaránt nehézségek elé állítja a városok népességének rohamos növekedése... Hogyan alakulnak ki a nagyvárosok, mi az aglomeráció, megapolisz, alvó- és bolygóváros, milyen funkciókat hordoz korunk nagyvárosa, milyen az ember élete a nagyvárosban, mik a modern városépítés gondjai - ezeket a nagy kérdéscsoportokat tárgyalja a kötet.
Az ember azóta kommunikál, amióta ember. De hogy milyen üzenetet milyen csatornán juttat el egymásnak adó és vevő, ez már a társadalmi-termelési viszonyoktól függ.
Ismeretlen szerző - Művészeti kislexikon
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
René Passeron - A szürrealizmus enciklopédiája
A szürrealizmus nem csupán képzőművészeti és irodalmi mozgalom, hanem az erkölcsről, az erotikáról is van mondanivalója. A korabeli mélylélektani kutatásokkal párhuzamosan, az alkotói folyamat hagyományos felfogásán túl a művészet létét és szükségességét is megkérdőjelezi. A szürrealisták tárgyakat helyeztek a kiállítótermekbe, és tárgyakat alkottak maguk is. A költők felfedezték az automatikus írást, a festők egy belső modellt követtek, másoltak képeiken. Amit létrehoztak - sok újításukban nagy elődökre támaszkodva -, az a század legélénkebb, legvitatottabb és sok országban máig is élő mozgalmát eredményezte. Új látásmódjuk s az a számtalan lelemény, amelyet módszereikben alkalmaztak, alapjaiban változtatta meg a látásmódot, ember és műalkotás viszonyát. René Passeron, a könyv szerzője (ma a párizsi egyetem tanára) maga is résztvevője volt a mozgalom második világháború utáni időszakának. Szubjektív szemlélete tükröződik írásában és azokban a portrékban, amelyeket kortársairól - bár csak címszavakban - felvázol. Személyes hangja teszi élvezetessé a könyvet, amely sok adatot, átfogó elméletet közöl, és a szürrealista technikák tömör ismertetését nyújtja. A könyv enciklopédikus részében helyet kaptak az előfutárok s a szürrealista szellemben és látásmóddal alkotó mai művészek is.
A kötethez Mezei Ottó írt utószót, amelyben "Szürrealizmus és szürrealista látásmód a magyar művészetben" címmel a stílus hazai képviselőiről szól.
A 416 kép, amelynek csaknem egyharmada színes, gazdag, összefoglaló gyűjteményét adja a szürrealista festészet legjavának, s ezzel régóta meglévő hiányt pótol a magyar művészetkedvelők könyvespolcán.
Lionel Richard - Az expresszionizmus enciklopédiája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Guinness World Records 2005
A Guinness World Records idén ünnepli 50. születésnapját! Jubileumi kiadás a legizgalmasabb rekordokkal és a legmegdöbbentőbb képekkel a világ minden tájáról. Ezenfelül exkluzív interjúkat olvashatnak a rekorderekkel, továbbá külön fejezeteket szentelünk minden idők legnagyobb hatású teljesítményeinek. Többek között megtudhatjuk: melyik a világ leggyorsabb autója, mekkora a valaha élt legmagasabb ember, melyik a világ legnagyobb pókja, melyik minden idők legsikeresebb popegyüttese stb.
Ismeretlen szerző - A romantika enciklopédiája
A XVIII. század közepe táján a győzedelmes Ész új eszmék mozgalmával találta magát szemben: a romantikával. Ez a mozgalom, amely az érzékenységet, a képzeletet és az álomvilágot helyezte előtérbe, utat tört egész Európában. Minden országban más és más módon nyilvánult meg, közös vonásként őrizve a szabadság és a függetlenség nagy eszméit...
Ismeretlen szerző - Festészeti lexikon
A lexikon több mint 600 oldalon, 700 képpel áttekintést nyújt az egyetemes festészet történetének legfontosabb stíluskorszakairól, az alkotók pályájáról, a képzőművészeti szakkifejezésekről. Segít tájékozódni a képzőművészet világában, a szócikkek bemutatják egy-egy korszak és irányzat általános sajátosságait, az egyes festők munkásságának egyedi jellegzetességeit, leírják a festőtechnikákat, grafikai eljárásokat, támpontot nyújtanak a műalkotások értelmezéséhez. Mindazok, akik kedvelik a festészetet, vonzódnak a művészetek világához, örömmel forgatják majd.
Virág Zsolt - Magyar kastélylexikon
Virág Zsolt Magyar Kastélylexikon-sorozata megyénkénti bontásban dolgozza fel az ország valamennyi kastélyát és kúriáját történeti, művészettörténeti, építészettörténeti és családtörténeti szempontból. Az épületeket több száz mostani állapotot ábrázoló színes (légi és földi) fénykép, valamint a régebbi állapotot bemutató archív felvételek illusztrálják. A kötetek mind az álló, mind a már lebontott épületeket tartalmazzák. A kastélylexikonban nemcsak a műemlékileg védett, hanem a nem védett épületeket is feldolgozzuk. A könyvek végén térkép, valamint sokféle melléklet és mutató található, ez utóbbiak közül talán az egykori tulajdonos családok szerinti csoportosítás a legérdekesebb. De névmutató, a helytörténeti irodalom jegyzéke, a válogatott irodalom jegyzéke is megtalálható a könyvben, illetve a legfontosabb forrásokat táblázatos rendszer tartalmazza. A sorozat eddig megjelent kötetei: I. kötet: Magyar Kastélylexikon - Pest megye kastélyai és kúriái; II. kötet: Magyar Kastélylexikon - Bács-Kiskun megye kastélyai és kúriái; III. kötet: Magyar Kastélylexikon - Fejér megye kastélyai és kúriái; IV. kötet: Magyar Kastélylexikon - Komárom-Esztergom megye kastélyai és kúriái; V. kötet: Magyar Kastélylexikon - Vas megye kastélyai és kúriái; VI-VII. kötet: Magyar Kastélylexikon - Csongrád megye kastélyai és kúriái - Jász-Nagykun-Szolnok megye kastélyai és kúriái.
Ismeretlen szerző - Magyar művészeti kislexikon
A lexikonkiadásra szakosodott Enciklopédia Kiadó a teljes magyar művészetet átfogó kislexikon kiadására vállalkozott. Festészet, szobrászat, építészet, ipar- és fotóművészet etgy kötetben 226 színes képpel.
Az első fél évezredre vonatkozóan igencsak kevés személynevet találunk, azok is inkább monogramok, ilyen-olyan körülírások - szükségnevek. 1600 körül sokasodni kezdenek a nevek, közöttük számos német és olasz, ami arra utal, hogy a történelmi Magyarország épületei, szobrai, festményei és ötvöstárgyai hosszabb-rövidebb ideig itt tartózkodó, vagy esetleg letelepedett mesterhez fűződnek.
A 19. század második felétől javarészt magyar nevekkel találkozunk, köztük - fordul a kocka - olyanokkal is, akik külföldön éltek/élnek, ennélfogva nemcsak a magyar, hanem a francia vagy a német művészetet is gazdagították.
Lexikonunkat kevesebb kép illusztrálja, mint amennyit a munkatársak és a kiadó szívük szerint szerepeltettek volna. Tekintse az olvasó ezeket ízelítőnek, a címszavak végén felsorolt irodalomjegyzék minden esetben eligazítást ad, hol található bővebb képanyag egy művész munkásságáról vagy egy korszak ismertetéséről.
Ismeretlen szerző - Kortárs magyar művészeti lexikon 1-3.
Az elmúlt fél évszázad kortárs magyar képző- és iparművészetéről, építészetéről nyújt átfogó képet a három kötetes sorozat. Az olvasó megtalálja a lexikonban mindazon személyeket, akik valamilyen formában szerepet játszottak az 1945 utáni magyar művészetben itthon és külföldön.
Ismeretlen szerző - A világ szobrászainak lexikona
Ez a lexikon vállalkozott arra, hogy számba vegye a világ szobrászait, ötvöseit és vésnökeit, több mint 896 oldalon keresztül. A könyv tartalmazza közel 1400 alkotók, köztük mintegy 2200 magyar szobrászművész adatait, figyelembe véve a Trianon előtti területeket is. Emellett kitér egész Európa, a tengerentúl, így Amerika, Ázsia művészetére is, kezdve az ókortól egészen napjainkig. A lexikon hasznos segítséget nyújthat a művészet iránt érdeklődőknek, adatok után kutakodóknak és mindazoknak, akik szívesen látnák egy kötetben azokat a mestereket, akik valamiféle lenyomatot hagytak a szobrászművészet oltárán.
Ismeretlen szerző - Művek lexikona I-III.
A gazdagon illusztrált, háromkötetes mű (a Magyar Nagylexikon sorozat 22–24. tagja) összesen mintegy 4000 új szócikket tartalmaz. Az első kötet betűhatára A–He, a másodiké Hi–Pin, a harmadiké Pip–Z.
A három kötet felöleli az emberi kultúrában kimagasló és maradandó értéket képviselő külföldi és magyar – irodalmi, festészeti, szobrászati, építészeti – alkotásokat, filmeket, zeneműveket és tudományos munkákat egyaránt. A klasszikus alkotások mellett kortárs szerzők művei is helyet kaptak benne.
A Művek Lexikona a különféle művészeti ágakhoz tartozó alkotásokat rendhagyó módon, egyetlen mű keretei között, címük szerint ábécézve sorakoztatja fel.
A szócikkek átfogó ismertetést, műelemzést adnak az egyes alkotásokról, bemutatva azok életrajzi összefüggéseit, előzményeit, hatását, jelentőségét.
Minden címszóként szereplő épülethez, festményhez, szoborhoz, valamint számos filmhez az adott alkotást bemutató illusztráció tartozik.
A harmadik kötet végén található index a szerzők, alkotók szerinti ábécésorrendben sorolja fel a Művek Lexikonában címszóként szereplő alkotásokat.
A Művek Lexikona méretét, formátumát, külső megjelenését tekintve követi a Magyar Nagylexikon sorozat tagjait, ugyanakkor a sorozaton belül (a kétkötetes Kronológiához hasonlóan) viszonylagos függetlenséggel is bír, amelyet az önálló számozással is kifejezünk.
Várnai Péter - Operalexikon
Ezzel a könyvvel az első magyar operalexikont veszi kézbe az olvasó. Tudjuk, hogy a komolyzene kedvelői körében az opera közel négyszáz éves műfaja a legnépszerűbb. És ez természetes is, hiszen az opera nemcsak a fülnek, hanem a szemnek is ad élményt, benne a zene, a színpad látványa, a jelmezek és a díszletek, a színészi játék és az énekesi bravúr, tehát egyetlen szóval: a zenedráma hat a közönségre. A kötet szerzőjét is a komplexitásnak ez az elve vezette. Nemcsak a művekről és az énekesektől szólnak a címszavak, helyet kaptak köztük a szövegírók, rendezők és tervezők is. Természetesen külön címszavak tájékoztatnak az operatörténet jelentős karmestereiről, valamint a leghíresebb operaházakról és fesztiválokról. Szerepelnek a fontos és népszerű áriák, kettősök és egyéb együttesek kezdő szövegsorai (eredeti nyelven és magyar fordításban), valamint a műfaj és az előadási gyakorlat szakkifejezései.
A sokezer címszó ily módon, a zeneszerzők kivételével, az opera műfajáról minden tudnivalót tartalmaz.
Ismeretlen szerző - Keleti művészeti lexikon
Ázsia művészetének átfogó bemutatására elsőként vállalkozik hazai lexikon. Több mint 1000 szócikk és 500-nál több utalószó öleli fel a török, a közel-keleti, az iráni, a közép-ázsiai, az indiai, a burmai, a thai, a lao, a kambodzsai, a vietnami, az indonéz, a tibeti, a kínai, a belső-ázsiai, a mongol, a koreai és a japán művészetet. Az egyes területek művészetébe a hosszabb terjedelmű, enciklopédikus címszavak kínálnak bepillantást: a szerzők, a témák kiváló hazai szakértői ezekben foglalták össze a kultúrák, területek és vallások (iszlám, buddhista, hindu, dzsaina, bön, taoista, shintó stb.) művészetének történetét és alapfogalmait. Művészeti lexikonként ikonográfiai típusok leírását, számos alkotó életművének bemutatását, a legjellegzetesebb műfajok, anyagok, tárgytípusok, technikák leírását, továbbá fontos, az adott kultúrákban és az európai művészetben használt fogalmak magyarázatát, valamint néhány jeles magyar utazó-gyűjtő és kutató adatait tartalmazza a kötet. A kapcsolatok és összefüggések megvilágítását szerteágazó utaló rendszer, valamint a kötet végén található szócikkjegyzék segíti.
Ismeretlen szerző - Die Welt der Symbole
Was macht die Kuh am Kirchentor?
Was bdeutet die Lilie neben Maria?
Warum ist die 13 eine Unglückszahl?
Die Welt um uns herum ist voller Symbole, die Zahl der Menschen, die sie verstehen und richtig deuten können, nimmt jedoch ab. An sie wendet sich dieses Lexikon: handfest, praxisorientiert, mit hunderten Illustrationen -- und all das zu einem unschlagbar günstigen Preis.
Ismeretlen szerző - Művészlexikon I-IV.
A méltán világhírű londoni lexikonkiadó, az Encyclopaedia Britannica hatalmas vállalkozása ez a négy kötet, amely szinte az egész világ jeles képzőművészeinek élet- és alkotói útját ismerteti rövidebb-hosszabb cikkekben, az életmű jelentőségétől függő terjedelemben. A könyveket gazdagon díszítő illusztrációkon nemcsak az európai művészetből jól ismert remekművekben gyönyörködhetünk újra, de felfedezhetjük az amerikai vagy ázsiai alkotók szobrait, festményeit, tusrajzait is. Alvar Aaltótól, a modern építészet finn mesterétől Francisco de Zurbaránig, a nagy spanyol festőig minden művészeti ág képviselői helyet kaptak a lexikonban; a pop art legmeghökkentőbb tárgyaitól a varázslatos finomsággal megfestett legyezőképekig sok száz alkotás szerepel e könyvek lapjain.