Történeti folyamatába ágyazva mutatja be Rónay László könyve azt a mélyszerkezetet és fejlődést, amely a XX. század magyar irodalmával ismerkedni akarók előtt legtöbbször rejtve marad. Érzékeny látásmódjával rátapint azokra a pontokra, okokra, amelyek ezeket a fölfelé vagy lefelé vivő időszakokat jellemzik. Kitűnő íróportréival és az irodalmi csatározások önmagukon túlmutató elemzésével olyan fejlődési képet rajzol meg, amelynek hullámhegyei azok az időszakok, amelyekben természetes módon ötvöződik az alkotói tehetség és Isten ujjának érintése, míg hullámvölgyei az istentagadásnak, a kommunizmus egyházüldözésének, a hitlerizmus pusztító antiszemitizmusának és a legújabb kori Isten nélküliségnek időszakára esnek. Hatalmas merítéssel nemcsak irodalomtörténeti, összehasonlító irodalomtörténeti, kultúr-, eszme- és vallástörténeti, alkotáslélektani kalauzt, hanem alapos pályaké-peket is kapunk ismert és kevésbé ismert íróinkról.
Kapcsolódó könyvek
Király Jenő - A fantasztikus film formái
A 2009-ben a Kaposvári Egyetemen Művészeti Karán újonnan alakult Mozgóképkultúra Tanszék elhatározta, hogy A film szimbolikája címmel tankönyvsorozatban jelenteti meg a diákok számára Király Jenő legendás Frivol múzsa című művének eredeti, teljes verzióját.
Az 1993-ban megjelent kétkötetes Frivol múzsából félmondatok, sőt olykor féloldalak is hiányoznak, ami erősen csorbítja a kiadvány élvezhetőségét, közérhetőségét. Jelen bővített kiadás a szerző témában tartott egyetemi előadásainak teljes szövegeit tartalmazza. A most megjelent első három részt (I. rész, 1-2. kötet: A film szimbolikája. A filmkultúra filozófiája és a filmalkotás szemiotikai esztétikája; II. rész, 1-2. kötet: A film szimbolikája. A fantasztikus film formái; III. rész, 1-2. kötet: A film szimbolikája. A kalandfilm formái) a tervek szerint további két kötet követi majd, illetve várható egy új, bővített kiadás is, ami a további filmműfajokat mutatja be. A köteteket válogatta és sajtó alá rendezte Balogh Gyöngyi. A hat vaskos kötetet bőséges, Király Jenő munkásságát bemutató utószó egészíti ki.
Medve A. Zoltán - Kontextusok és annotációk
A horvát és a magyar irodalomban lévő eltéréseket és kapcsolódási pontokat tekinti át a kötet. Így többek között Esterházy és Slamnig, Popovis és Garaczi, Ugresic és Tolnai regényeiben.
Németh László - Homályból homályba
"Az összefércelt töredékek - az életrajz - csak egyik részét alkotják ennek a kiadványnak; a másodikba azokat az írásaimat soroltuk, amelyek a főszövegbe toldott kitérőknek, az élet dokumentumanyagának tekinthetők. Házasságom és íróvá avatásom napra-hétre egybeesik lírikusi magamra találásommal, s minthogy verseimből jóformán csak az előző évben írtak maradtak fenn, A megölt költő címen ezeket mellékelem elsőül mint emlékeket s későbbi íróságom lírai vázlatát. Itt talált helyet a Móricz Zsigmond halálára írt emlékkönyvecske. Már a húszas évekből is van lelkemben rendet teremtő, iránykereső feljegyzés, de csak a harmincas évek vége fel fedeztem fel, hogy egy-egy naplóba-feledkezéssel, néhány napon át egyfolytában írt feljegyzéssel, melyben lelkem heveny zavara fölött a méltó magatartás és teendők világos égsávját keresem: műveket, egy-egy drámát lehet megtakarítani. Ezek közül a Naplók közül sok elveszett, más részük csodálatos módon került vissza birokomba. Bár nem mások számára, hanem a magam megkönnyebbedésére készültek, mint írásműveket forróságuk, mint dokumentumokat a korba bevilágító tartalmuk méltóvá teszi, hogy közreadjuk.
A Homályból homályba cím nemcsak a tényt rögzítené, hogy a Mű, melynek az életem csak keletkezéstörténete, valóban szinte teljes homályba készült, de azt is, hogy alkotója, mondhatnám, a mű, mint kereste maga is a homályt."
Németh László
Tverdota György - Németh Andor
1.
Az irodalomtörténet-írás régi adósságát törleszti a szerző Németh Andor alkotói pályájának bemutatásával. Az életmű legismertebb része két, József Attiláról szóló monográfiája, amely hosszú időre elég egyoldalúan és szubjektíven határozta meg a költőről kialakult képet. Németh Andor közeli barátságban állt kora számos jeles irodalmárával; Karinthy Frigyes, Déry Tibor, Kuncz Aladár, Arthur Koestler és Kassák Lajos munkásságát kísérte folyamatos figyelemmel kritikusként, szerkesztőként. Naprakészen tájékozódott a magyar mellett a kortárs európai irodalomban is. Szépírói munkássága még felfedezésre vár, líráját József Attila is sokra értékelte. Az irodalomhoz hasonló érdeklődéssel foglalkozott kora filozófusainak tevékenységével. A monográfia korszakos tagolással követi nyomon Németh Andor életútját, jelen kötet 1939-ig, majd a második kötet egészen 1953-ban bekövetkezett haláláig, méltatva és bírálva az írói és kritikusi tevékenységét, tudósi teljesítményét. Egyúttal felvázolja egy jellegzetes, tragikus sorsú közép-európai értelmiségi portréját.
2.
A monográfia második kötete Németh Andor életútját 1939 áprilisától haláláig, 1953 novemberéig tárgyalja. A kötete az író műveinek teljességre törekvő bibliográfiája, dokumentumgyűjtemény és névmutató egészíti ki. A dokumentumgyűjtemény nagyobb részét a Párizsból a közelmúltban hazahozott, publikálatlan fotóanyag alkotja.
Csűrös Miklós - "Lesz idő, hogy visszatérhet"
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bagi Zsolt - A körülírás
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Mészöly Dezső - Francia ég alatt
Mészöly Dezső háromkötetes életmű-válogatásának harmadik, egyben befejező részében a szerző francia irodalomhoz köthető írásait, műfordításait adjuk közre. Könyvünk többek között tartalmazza a Kossuth-díjas irodalmár Villon-fordításait és tanulmányait, teljes képet adva a középkor egyik legnagyobb költőjéről. Ízelítőt kapunk a 19. század végi és a 20. századi francia költészetből, és elolvashatjuk az egykori dramaturg, műfordító briliáns fejtegetéseit Moliére-ről. Könyvünket mindazoknak ajánljuk, akik mélyebb ismereteket szeretnének kapni a francia irodalom kötetünkben szereplő jeles alakjairól, vagy egyszerűen csak Mészöly Dezső remek stílusában gyönyörködnének.
Kósa László - Pisti a gyógyszergyárban
Örkény István írói szilenciuma alatt, 1957-1962-ig az Egyesült Gyógyszer- és Tápszergyárban (ma EGIS) dolgozott. Életének ezt az időszakát dolgozza fel Kósa László, Örkény egykori munkatársa ebben a könyvben.
Kiss Ferenc - Művek közelről
Tartalom
Művek közelről
A "Tiszai csönd"
Kosztolányiról
Az áhítat költője Tóth Árpádról
A "Külvárosi éj"
Radnóti patriotizmusa
A "Dőlt vitorla" költője
"Légy tenmagad!" Benjámin László költészete
Párbeszéd Juhász Ferenc költészetéről
"Káromkodásból katedrális" Nagy László költészete
A műértés változatai
Ady irodalompolitikája
A teljes szembesülés első vizsgái Metszet a marxista kritika történetéből
Napjaink irodalmi szociográfiája
Az "Olvasónapló" Veres Pétere
Új magyar verstan? Gáldi László: Ismerjük meg a versformákat című könyvéről
Barta János két könyvéről: Élmény és forma. Költők és írók
Király István: Ady Endre
Ismeretlen szerző - 111 híres regény I-II.
101 híres író 111 híres regényének bő kivonata és rövid méltatása olvasható a felújított két kötetben. A Háború és béke, az Ulysses, A tulajdonságok nélküli ember, a Werther, a Candide, az Elveszett illúziók, Az eltűnt idő nyomában, a Gulliver, a Don Quijote éppúgy szerepel benne, mint a Közöny, A varázshegy, a Herzog, A 22-es csapdája, A nagy utazás, a Szegény Avroszimov, az 1984, a Szép új világ, a Zabhegyező, A bádogdob, az Ivan Gyenyiszovics egy napja. Regénymesék a világon mindenütt megjelennek, abban a reményben, hogy nemcsak középiskolások és egyetemisták "puskájául", nemcsak tanárok emlékezetének felfrissítéséül szolgálnak, hanem mindenki kedvet kap tőlük a művek elolvasásához is.
Ismeretlen szerző - 66 híres magyar regény I-II.
53 híres író 66 híres regényének bő kivonata és rövid méltatása olvasható e kötetben. Az Etelka, a Tariménes utazása, a Fanni hagyományai, A falu jegyzője, az Özvegy és leánya, a Két választás Magyarországon, az Isten rabjai, az Árvácska, a Rezeda Kázmér szép élete, az Aranysárkány, az Iszony, az Ábel a rengetegben, Az elsodort falu, a Fekete kolostor, a Prae, a G.A.cúr X.-ben, éppúgy szerepel benne, mint például az Optimisták, a Fekete vőlegények, A szent, az Iskola a határon, vagy a Tóték és a Hideg napok.
A. C. Bradley - Shakespeare tragikus jellemei
Bradley főműve, a Shakespeare tragikus jellemei négy tragédia (Hamlet, Othello, Lear király, Macbeth) kimerítő és filozofikus elemzését nyújtja. Bradley úgy beszél Shakespeare-ről és alakjairól, mintha barátokról vagy kollégákról szólna, vagy olyan emberekről, akikkel egy emlékezetes regényben találkozott. A dráma nem szükségképpen színházi ügy. A színházi előadás ugyanis csak egyszerűsíteni tud, márpedig a shakespeare-i dráma lényege, miként a regényé is, hogy egyidejűleg teszi a dolgokat természetessé és bonyolulttá. Bradley elsősorban olvasási tapasztalatokon alapuló jellem- és helyzetanalízisei olyan toleráns formában íródtak, hogy még azok is, akik nem értenek vele egyet, bőségesen meríthetnek elemzéseinek gazdag anyagából.
Pogány Péter - A magyar ponyva tüköre
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Rónay László - Szabálytalan arcképek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szeghalmi Elemér - Ambrus Zoltántól Gyurkovics Tiborig
Az 1971-ben kiadott _Freskó és pasztell_ című tanulmánykötete után Szeghalmi Elemér újabb tanulmánykötettel lép az olvasók elé. A századforduló és a jelenkor kiemelkedő íróinak, költőinek életművét (köztük több katolikus szellemű alkotóval) keresztény aspektusból vizsgálja és értékeli.
A jelen kötet első és utolsó íróját születési éveiket tekintve 70 év választja el egymástól. A szerző tanúsága szerint "másfél évszázadnyi történés, esemény, nemzeti és személyes dráma sűrűsödik" ebben az időszakban. A kötet mintegy eszmei eligazításul is szolgál a keresztény szellemiségű, irodalomkedvelő ifjúságnak.
Benedek Marcell - Kis könyv a drámáról
Benedek Marcell a magyar és a külföldi drámairodalom kiváló értője és az irodalmi ismeretterjesztés nagy mestere, új könyvecskéjében a dráma történetének fontos állomásian, a dramaturgia törvényeinek folytonos változásán kalauzolja végig az olvasót, a nagy görög tragikusoktól egészen korunk "ellenszínházáig", Ionescóig és Beckettig. Könyvének jelentőségét az is fokozza, hogy a színházlátogató nagyközönség érdeklődése e műfaj történeti elméleti kérdései iránt a közelmúltban nagymértékben megnőtt.
Ismeretlen szerző - 77 híres dráma
65 magyar és külföldi író 77 nagy sikerű drámájának bő kivonata és összefogott méltatása ez a kötet. Az Oreszteia, az Élektra, az Antigoné, A hetvenkedő katona, a Doktor Faustus, a Cid, a Két úr szolgája, a Bölcs Náthán, a Cyrano, a Don Carlos, a Bánk bán, a Godot, A kék madár, a Becket éppúgy fellapozható benne, mint a Vérnász, A szecsuálni jólélek, a Marat, az Operett, a Bösendorfer, az Isten, császár, paraszt, a Taifun és más időtálló színművek színházi estet idéző tartalomleírása.
A drámaismertetéseket olyan neves irodalmárok írták, mint Balassa Anna, Berkes Erzsébet, Bolonyai Gábor, Csűrös Miklós, Dani Tivadar, Dornbach Mária, Földes Anna, Fried Ilona, Hurtony Zsuzsa, Kapitánffy István, Karkovány Judit, Komáromi Gabriella, Mihályi Gábor, N. Horváth Béla, Rigó Béla, Stark Ferenc, Szathmáry Éva, Szentmihályi Szabó Péter, Szepessy Tibor, Szoboszlai Margit, Tarján Tamás, Tótfalusi István, Varjas Endre, Vasy Géza, Zappe László, Zoltai Dénes.
Király Jenő - A kalandfilm formái
A 2009-ben a Kaposvári Egyetemen Művészeti Karán újonnan alakult Mozgóképkultúra Tanszék elhatározta, hogy A film szimbolikája címmel tankönyvsorozatban jelenteti meg a diákok számára Király Jenő legendás Frivol múzsa című művének eredeti, teljes verzióját.
Az 1993-ban megjelent kétkötetes Frivol múzsából félmondatok, sőt olykor féloldalak is hiányoznak, ami erősen csorbítja a kiadvány élvezhetőségét, közérhetőségét. Jelen bővített kiadás a szerző témában tartott egyetemi előadásainak teljes szövegeit tartalmazza. A most megjelent első három részt (I. rész, 1-2. kötet: A film szimbolikája. A filmkultúra filozófiája és a filmalkotás szemiotikai esztétikája; II. rész, 1-2. kötet: A film szimbolikája. A fantasztikus film formái; III. rész, 1-2. kötet: A film szimbolikája. A kalandfilm formái) a tervek szerint további két kötet követi majd, illetve várható egy új, bővített kiadás is, ami a további filmműfajokat mutatja be. A köteteket válogatta és sajtó alá rendezte Balogh Gyöngyi. A hat vaskos kötetet bőséges, Király Jenő munkásságát bemutató utószó egészíti ki.
Révay Mór - Jókairól és Mikszáthról bizalmasan
A legendás hírű Révai Kiadó elődje 1885-ben alakult részvénytársasággá. Alapítója, Révai Leó alig egy évtizeddel korábban még könyvkereskedő-segédként dolgozott, néhány év alatt cége az ország egyik legnagyobb könyvkiadó vállalatává nőtte ki magát. Legfontosabb szerzői közé tartozott a század végén Ambrus Zoltán, Bródy Sándor, Reviczky Gyula és Kiss József mellett Jókai Mór és Mikszáth Kálmán. A kiadó későbbi vezetője, Révay Mór könyvet írt kiadói tevékenységéről, a vele kapcsolatba került írókról, többek közt Jókairól és Mikszáthról. Arról, milyennek látta ezt a két embert. Könyvet csinált a könyvcsinálásból - a könyv számos részlete éppen a kulisszatitkokba enged némi bepillantást, kiadói gondokról, Jókai- váltókról, jogsértésekről, párizsi világkiállításról, kormánymegbízásokról, szerkesztőségi ügyekről mesél. Révay bevezeti az olvasót a régi idők kávéházaiba, színre lépnek a kor jeles közéleti és irodalmi személyiségei. A jelen kiadvány Révay Mór János kétkötetes Írók, könyvek, kiadók. Egy magyar könyvkiadó emlékiratai (1920) című munkájából készült válogatás, az eredeti szöveg szerkesztett és helyesírásilag modernizált változata. Kéziratok, korabeli rajzok és könyvborítók reprodukciói illusztrálják.
Füst Milán - Tanulmányok
Füst Milán tanulmányai először jelennek meg önálló kötetben. Életében csak későn, 1956-ban, majd 1967-ben adhatta közre őket emlékezéseivel, vallomásaival, bírálataival együtt, Emlékezések és tanulmányok címmel.
Kötetünk darabjai 1908 és 1964 között keletkeztek, s felölelik Füst Milán teljes alkotói pályáját, hiteles keresztmetszetét adva irodalmi, esztétikai, lélektani gondolatainak. Olvasható e könyvben a szűkebb értelemben vett tanulmányok mellett a szerző minden olyan írása, amely valamely (rész)probléma összefüggéseket is feltáró, tudományos igényű tárgyalását tartalmazza, azaz egyértelműen elkülönül a recenzióktól, emlékezésektől.
A Látomás és indulat a művészetben, az Ez mind én voltam egykor és a Szexuál-lélektani elmélkedések már napvilágot láttak az életműsorozatban, ahogyan mindezek közvetlen előzménye, a Teljes Napló is. A tanulmányok közreadásával a gondolkodó arcképe tovább árnyalódik.
Néhány fontos Füst-tanulmány először jelenik meg kötetben, köztük legelső nyomtatásban megjelent írása, a Peter Altenbergről szóló (1908), valamint a híres, Jung hasonló felismeréseit (az introvertált és az extrovertált személyiségről) évtizedekkel megelőző Gondolatok vázlata a külső és belső szemléletről című első változata 1909-ből.