Kapcsolódó könyvek
Pápai Gábor (szerk.) - Versenyképes erdőgazdálkodás és fatermesztés
„Hajdani iskolámban, ha túlzott elevenséggel zajongtunk, a tanító néni azzal utasított rendre, hogy „nem vagyunk az erdőben”. Mert valóban nem voltunk. Későbbi tanulmányaim során megtudtam, hogy az erdő nem a rendetlenség, hanem a természet szigorú rendjének helye. Ahol, ha az erdőtulajdonos rendetlenkedik, és nem az erdő, a természet iránt érzett alázattal gazdálkodik, bizony zsebében is érezheti szakszerűtlen munkájának következményeit. De gazdálkodásunk során nem elég a természet törvényeit betartani, mert az ember alkotta jogszabályokat is figyelembe kell venni, még akkor is, ha azokat olykor felülírja a sokszereplős életközösség, az erdő. Az igazán jövedelmező erdőgazdálkodást hosszú évszázadok megfigyelése alapozza meg. Ez nem csoda, hiszen a fáknak a faanyaggal hasznot hajtó kitermelésükig olykor évszázados kort kell megélniük. Ez alól csak az ültetvényszerűen telepített és a gyorsan növő állományok a kivételek. A könyv egyes fejezeteinek szerzői jeles szakemberek, akik kísérletet tettek arra, hogy az erdőgazdálkodással kapcsolatos ismereteik lényegét röviden összefoglalják. Az erdőtulajdonos hasznos és tanulságos könyvet tart a kezében, melynek tanulmányozása során megtudhatja, hogy a birtokában lévő életközösséggel való munkálkodás során olyan tényezőket is figyelembe kell venni, mint a természetvédelem kívánalmai, a vadgazdálkodással és a vadászattal kapcsolatos előírások. Gazdálkodásunk során ne legyünk türelmetlenek. Az erdőből kivehető hasznot – lehetőleg a tartamosság figyelembevételével – mindig hosszú távra, szakember bevonásával tervezzük.”
Kismányoky Tamás (szerk.) - Versenyképes búzatermesztés
Napjainkban a főbb búzatermesztési célkitűzések a választékbővítés, a környezeti tényezők kockázatának csökkentése, a fenntartható gazdálkodás és a jövedelmezőség. A mű egy-egy fejezete foglakozik a búza morfológiai, a rendszertani leírásával, majd a fajtákkal, a búza vetésforgóban való elhelyezésével, a tápanyagellátással, a talajelőkészítéssel, Fontos kérdés a vetőmag, a vetés idejének megállapítása, a tenyészidőszak alatti gyommentesítési eljárások ismerete. A betakarítás, a szárítás és a tárolás optimális körülményeit a mai technikai feltételek tükrében vázolják fel a szerzők. A könyv a búzatermesztés okönómiai kulcskérdéseivel, a jogszabályokkal, a hatósági előírásokkal, a támogatási rendszer, a búzatermesztés jövedelmezőségének ismertetésével zárul.
Bárány László - Pupos Tibor - Szöllősi László (szerk.) - Versenyképes brojlerhizlalás
A magyar élelmiszer-gazdaság beleértve a baromfiszektort is részese az európai globalizáció folyamatainak. A koncentráció és a nagy európai baromfis cégek terjeszkedése a jövőben is folytatódni fog, a kihívásokhoz pedig alkalmazkodnunk kell. Ehhez nem elég csak ismerni a globális trendeket, megfelelő stratégiával is kell rendelkeznünk, ha Magyarországon a baromfihús-termelés versenyképességét "rendbe akarjuk rakni". A brojlerhizlalás versenyképességének fenntarthatósága megköveteli a teljesítmények (fajlagos mutatók) állandó javítását. A brojlerfajták genetikai képessége és ez által teljesítménye évről évre javul. Ennek kiszolgálására egyre magasabb tudásszint, egyre finomabb technológiai szabályzás és menedzsment-támogatás szükséges. A sikeres brojlerhizlalás egyre inkább csapatmunka, amely nem nélkülözheti egy működőképes vertikális integráció támogatását sem. Ez a könyv ahhoz kíván segítséget nyújtani, hogy megmutassa, mely területeken, milyen eszközökkel lehet és kell feltárni a tartalékokat, javítani a hozamokat. Fontos célja, hogy rámutasson a korszerű tudás alkalmazása esetén a várható eredményekre, a kapcsolódó közgazdasági összefüggésekre, az ok-okozati összefüggések feltárására és azok megértésének fontosságára.
Gonda István - Apáti Ferenc (szerk.) - Versenyképes almatermesztés
A kertészeti szektorban EU-csatlakozásunk óta jelentősen élesedett a versenyhelyzet. A hosszú távon fennmaradni szándékozó almatermesztő vállalkozásoknak évről évre egyre többet kell teljesíteniük ugyanazért az eredményért és a szinten maradásért. Ez feltételezi korszerű, versenyképes termelést biztosító művelési rendszerek és fajták alkalmazását, az almaültetvények magas színvonalú termesztés-technológiáját, magába foglalja a termésbiztonság szellemi és technikai megalapozását, valamint ezek ökonómiai hitelességét egyaránt. A kötet szerzői tudományos megalapozottsággal, de gyakorlatias megközelítésben ismertetik a művelési rendszer, a fajtahasználat és a termesztéstechnológia legfontosabb elemeinek helyzetét és perspektíváit, az időjárási káresemények elleni védekezés vagy elhárítás lehetőségeit, mindezeket kiegészítve azok ökonómiai megfontolásaival. Ilyen komplex, azaz a termesztést és a termésvédelmi technológiákat, valamint ezek gazdasági vonatkozásait is bemutató munka hazánkban egyetlen gyümölcsfaj esetében sem készült még.
Z. Kiss László (szerk.) - Versenyképes zöldségtermelés
A szerzők a gazdaságosság alapján tárgyalják a zöldségtermesztés lehetőségeit. Elöljáróban bemutatják az ültetvények létesítésének ökonómiai összefüggéseit a piac, a támogatás, a fajtaválasztás és a beruházás megtérülése szempontjából. Foglalkoznak a fajtaválasztékkal, a technológiai, tárolási, előfeldolgozási, csomagolási folyamatok szervezésével. A részletesen tárgyalt zöldségfélék: a szabadföldi paradicsom, a zöldpaprika, az uborka, a gyökérzöldségek, a torma, a vöröshagyma, a fokhagyma, a dinnye, a spárgatök, a káposztafélék, a salátafélék, a zöldborsó, a zöldbab, a spárga, a fűszerpaprika, a csemegekukorica, az újburgonya, a termesztett gombák.
Dr. Márton István (szerk.) - Versenyképes húsmarhatartás
A vágómarha termelés Magyarországon a múltban fontos, exportorientált tevékenység, húzóágazat volt. Az elmúlt évtizedekben azonban nem termeltünk annyi vágómarhát, amennyire értékesítési lehetőség nyílott volna, sőt az elmúlt években importáltunk is. Mindezt annak ellenére, hogy a marhahús külpiaci értékesítési lehetőségei jók, természeti adottságaink kedveznek a húsmarhatartásnak.
A mintegy 1,3 millió hektár várhatóan növekvő gyepterület, valamint az, hogy hazánk a kukoricaövezetben fekszik és az ország 72%-a mezőgazdaságilag hasznosítható terület, megalapozhatja a hatékony marhahizlalást.
Magyarországnak elsősorban a profitorientált húsmarhatartást kell a stratégia központjába állítania, amely olyan egyéb elemekre is kedvező hatással bír, mint a foglalkoztatás, tájmegőrzés, környezethasznosítás, szociálpolitika stb.
Balogh Péter - Novotniné Dankó Gabriella (szerk.) - Versenyképes kocatartás és malacnevelés
Napjainkban Magyarországon a mezőgazdasági termelés értékének legfeljebb egyharmadát (34 % - át) teszi ki az állattenyésztés, míg Nyugat-Európában ez több mint 50 százalék. Az elmúlt évtizedben a sertésállományban is jelentős visszaesés volt tapasztalható: 2002-ben még több mint 5 millió sertés volt Magyarországon, jelenleg viszont 3 millió alatti az állomány létszáma. A kocák száma most 205 ezerre tehető, míg tíz éve 38l ezer volt. Magyarországon kisebb a sertésszaporulat, lassú a tömeggyarapodás, később lesznek vágásérettek a sertések, gyenge a takarmányhasznosítás. A gazdaságos sertéstenyésztés és sertéshús-előállítás egyik alapja a szaporulat, amely az iparszerű üzemi viszonyok mellett a kisgazdaságokban is igényli a modern és szakszerű szaporodásbiológiai ellátást. A hazai gyakorlati és tudományos életben ismert szakemberek segítségével összeállított könyv a kocatartás és a malacnevelés témakörében összefoglalja az elmúlt évtizedekben megjelent újabb kutatási eredmények ismeretanyagát a magyarországi tapasztalatokra alapozva. A könyv hiányt pótló információs anyaga segítséget nyújthat a gyakorló szakemberek számára a mindennapi döntéseik meghozatalában is. A szerzők közös célja, hogy a jövőben olyan minőséget állítsunk elő a magyar sertéságazatban, amely a hazai és exportpiacokon is megállja a helyét.
Holló István (szerk.) - Versenyképes borjú- és üszőnevelés
Szarvasmarha-tenyésztésünk az utóbbi néhány évtizedben nagyon változáson ment keresztül. A változás magával hozta a tejtermelés növekedését, ami az egyik legfontosabb tenyésztési cél a tejelő állományokban. A tejtermelés növekedése megköveteli a termelés szükségletét kielégítő táplálóanyagokat, valamint vitamin, makro- és mikroelem kiegészítését tartalmazó takarmányokat, továbbá a megfelelő tartástechnológiát. A gazdaságos tejtermelés olyan borjú- és növekedésnevelési technológiát igényel, amely lehetővé teszi a nagytermelésű állományok kiváló tenyészértékű utánpótlásának előállítását. A borjú- és növendéknevelés költségigényes és nagy figyelmet igénylő területe a szarvasmarha-tenyésztésnek. Ma már arra törekednek a szakemberek, hogy minél olcsóbban, de szakszerűen neveljék fel borjaikat és növendék marháikat. Írásunkkal szeretnénk az egyetemi és főiskolai hallgatókkal megismertetni a borjú- és növendékmarha-nevelés részleteit, elméleti és gyakorlati vonatkozásait. A tudnivalókon kívül szemléletet is kívánunk nyújtani a szarvasmarha-tenyésztés legfontosabb ágazatához, ami jelentősen befolyásolja a tejtermelés gazdaságosságát.
Gegesi Kiss Pál - P. Liebermann Lucy - Személyiségzavarok gyermekkorban
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
D. G. Pugh - A. N. Baird - Sheep and Goat Medicine
Authoritative yet easy to read, Sheep and Goat Medicine, 2nd Edition covers all the latest advances in sheep and goat medicine, including medical treatment, surgery, theriogenology, and nutrition. Full-color photographs and clear instructions provide the answers you need, guiding you through common procedures and techniques such as restraint for examination, administration of drugs, blood collection, and grooming; these descriptions are often accompanied by explanatory diagrams and charts. With diseases, surgeries, and treatments organized by body system, information is always easy to find. New to this edition are chapters on parasite control, nutritional requirements, and performing a necropsy. Developed by Dr. D.G. Pugh, a world-renowned expert on the medical care of sheep and goats, this reference is unmatched for its comprehensive coverage of herd health, physical examination, anesthesia, and multisystem diseases.
Bánházi János - Fülöp Gábor - Energiatakarékos talajművelési módszerek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Soós Sándor - Talajművelés és vetés Vogel-Noot munkagépekkel
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Tamási János - Papp János - Gyümölcsösök talajművelése és tápanyagellátása
Gyümölcsöseink termésátlagait csak megfelelő tápanyagellátással és korszerű talajműveléssel növelhetjük tovább. A nagy adagú műtrágyázás nagyobb hozzáértést kíván a szakemberektől. Nem lehet közömbös, hogy mennyi tápanyagot és hogyan hasznosít a növény. A szerzők hazai és külföldi tudományos kutatási és termelési tapasztalatok, valamint saját kutatómunkájuk alapján foglalták össze könyvükben a gyümölcsösök talajművelésének és tápanyag-utánpótlásának legfontosabb elméleti és gyakorlati kérdéseit. Ennek alapján adnak segítséget az említett témakörökben az üzemi szakembereknek a korszerű termesztéstechnológia kidolgozásához, amit egy-egy adott üzemben, gyümölcsösben az ökológiai, a biológiai, a műszaki és az ökonómiai tényezők kölcsönhatásának figyelembevételével lehet kialakítani. E sok új, hasznos ismeretet összefoglaló könyvet a nagyüzemi gyümölcstermesztőknek, a gyümölcstermesztést oktatóknak, tanulóknak és a kisüzemi házikert-tulajdonosoknak ajánljuk.
Koródi László - Turi István - Jövedelmező háztáji zöldségtermesztés
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Molnár László - Jövedelmező állattartás a háztájon
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bory Miklós - Kanizsay Jenő - Jövedelmező háztáji növénytermesztés
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Babicz Szabolcs - Minőségi szamócatermesztés gazdaságosan
Nagy örömmel vállaltam el ennek a könyvnek a lektorálását és az Előszó megírását. A művel kapcsolatban nehéz volt elfogulatlanul véleményt fogalmazni, mivel a szerző mint tanítvány, majd mint munkatárs tanszékünkön tevékenykedett. Ennek során olyan, a választott gyümölcskultúra iránti szeretetet, precizitást és az ezeket megvalósító lendületet és kitartást ismertem meg személyében, amelynek tudatában még elolvasás nélkül is merném ajánlani a Tisztelt Olvasónak ezt a könyvet. A könyv elolvasása csak megerősítette bennem a fentieket. Gyakorlatiassága, lendületes, érthető megfogalmazása alapján mind a kezdő, mind a gyakorlott termesztő új ismereteket meríthet belőle. Minden sorából, minden ajánlásából és megfogalmazott véleményéből sugárzik a gyakorlati próba alapján szerzett tapasztalat, amit írásos formában jól tükröz vissza. Kizárólag olyan javaslatokat ad, amit saját maga is kipróbált. Soraiból érződik, hogy azokat megélte, csinálta, gyakorolta. Nem tudományos ez a könyv, mégis azt mondhatom, hogy fontos tudományt jelenít meg az író: a gyakorlat tudományát. A gyakorló termesztő számára ez a legnemesebb, a legnagyobb értékű tudomány. Ajánlom ezt a könyvet mind a kezdő, mind a már gyakorló szamócatermesztők számára egyaránt. Dr. Gonda István
V. Németh Mária - Gyümölcsfák vírusos, mikoplazmás és rickettsiás betegségei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kakuk Tibor - Schmidt János - Takarmányozástan
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Barabás Endre - Takarmányozás
A takarmányozás tudománya az utóbbi évtizedekben rohamosan fejlődött. Sajnálatos, hogy eredményeit a gyakorlat nem sajátítja el és nem alkalmazza kellő mértékben, holott az állati termékek gazdaságos előállításának ez az egyik leglényegesebb előfeltétele.
A könyv a középfokú képzettségű olvasó igényét kielégítve, olvasmányos stílusban tárgyalja az általános és részletes takarmányozástan fontosabb tudnivalóit, a takarmányok összetételét és az azokat módosító körülményeket, az állati szervezet anyagforgalmát, az állt takarmányigényét, a részletes takarmányismeretet, a takarmánytartósítás és –tárolás módjait, az egyes állatfajok takarmányozásának részletes tudnivalóit.
Ajánljuk e könyvet képzett állattenyésztőknek, brigádvezetőknek, akik segítségével, a szakszerű takarmányozás révén, eredményesebbé, gazdaságosabbá tehetik az állattartást.
Értékelések
Statisztika
Címkék
Kollekciók
- Nem szerepel egyetlen kollekcióban sem.