A bálnák Földünk legnagyobb élőlényei. Szárazföldi emlősállatoktól származnak ugyan, de az évmilliók során kitűnően alkalmazkodtak a vízi életmódhoz. Néhányan közülük például nagyon mélyre és hosszú időre képesek lemerülni, s hosszú vándorlásban az összes emlősállatot lekörözik. Bonyolult, hangadásra épülő tájékozódási rendszerrel igazodnak el a mélyben, és több száz kilométerről tudnak énekelve beszélgetni egymással. Segítik sérült és beteg fajtársaikat. Játékosak és intelligensek, ahogyan arról a delfináriumok előadásain is meggyőződhetünk. Rengeteg történetet ismerünk a delfinekről (így nevezik a cetek nagy csoportján belül a viszonylag kis testű példányokat, a fogasceteket), amelyek segítettek a bajba jutott embereken. A MI MICSODA sorozat e kötete áttekintést nyújt a cetek testi felépítésről és viselkedéséről, bemutatja, hogyan vadásztak és vadásznak rájuk, s legújabban mi történik védelmük érdekében.
Kapcsolódó könyvek
Reimar Gilsenbach - A Biblia - az ótestamentum
Mózes öt könyve mind a zsidó, mind a keresztény vallás alapműve, kultúránk elengedhetetlen része. Ebben a Mi MICSODA könyvben olvashatunk Ádámról és Éváról, az eredendő bűnről, a kiűzetésről a Paradicsomból, Mózesről és a Tízparancsolatról, vagy arról, hogyan küzdött Dávid Góliáttal, vagy hogy miben rejlett Sámson ereje. A bibliai alapismeretek segítséget nyújtanak abban, hogy eligazodjunk az irodalom és a művészetek világában, és hogy megismerjük milyen értékrendet és világszemléletet határozott meg - és határoz meg ma is - a „Könyvek könyve".
Vitus B. Dröscher - Emberszabású majmok
Milyen eszközöket készítenek a csimpánzok? Mire jó a kurkászás? Tudnak-e beszélgetni velünk az emberszabású majmok? Vitus B. Dröscher, a magatartáskutatás tudományával foglalkozó művek ismert szakírója az emberszabású majmok - a csimpánz, a bonobó, a gorilla és az orángután - lenyűgöző világával ismerteti meg az olvasót. Képet kaphatunk e majmok életmódjáról és viselkedéséről, fejlett intelligenciájáról, kommunikációs készségéről és beszédes arcjátékáról. A szerző elkötelezett állatvédőként nyomatékosan felhívja a figyelmet az emberszabású majmok fennmaradását súlyosan fenyegető veszélyekre: az élőhelypusztításra, a vadászatra, az élve-befogásra, az illegális kereskedelemre. Nagyon sokat kell azért tennünk, hogy ezeket a különleges állatokat megőrizzük.
Hans Reichardt - A népvándorlás
A népvándorlás koránál húzhatjuk meg a választóvonalat az antik világ és a középkori Európa között. A történész-régész szerző izgalmasan eleveníti fel ezt a nagy hatású történelmi változásokat hozó korszakot az első hun támadásoktól a germán törzsek vándorlásain át egészen a Frank Birodalom létrejöttéig. A könyv utolsó fejezetében - 8 gazdagon illusztrált oldalon olvashatunk a magyarok vándorlásairól. Van-e közünk a hunokhoz, mit talált Julianus barát, miről árulkodnak a régi sírok?
Rainer Köthe - Hidak és alagutak
Hidak és alagutak - legyőzik a közlekedési akadályokat és új utakat nyitnak az ember számára. Az alagutak hosszúságát, a hidak magasságát és fesztávolságát tekintve újabb és újabb fantasztikus rekordok születnek a világban. A híd- és alagútépítés lebilincselő történetét ebben a kötetben egy ismert szerző, Rainer Köthe meséli el. Leírja, hogyan folynak az óriási építkezések, milyen gépeket használnak az építők, és arról is szól, milyen nagyszabású tervek várnak megvalósulásra a jövőben. Például az a hatalmas függőhíd, amely Szicíliát fogja összekötni a szárazfölddel, vagy az Alpok hegyvonulata alatt 57 kilométer hosszúságban húzódó Gotthard-alagút.
Heinz Haber - A csillagok
A csillagos égbolt évezredek óta izgatja az embereket. Sokan már azt megelőzően több mindent megsejtettek az égitestekről, hogy outos mérésekre alkalmas eszközeik lettek volna ehhez. A távcső létrehozásával azután új fejezet nyílt a csillagászat történetében, és sok mindenre választ kaptunk. Ma már folyamatosan küldi információit az űrből a Hubble-teleszkóp, és szondák száguldanak a legtávolabbi bolygók felé, hogy megtudjuk, vajon milyen anyagok léteznek ezeken, s hogy lehetséges-e másutt is élet. Dr. Heinz Haber professzor, több szakkönyv szerzője sorra veszi mindazokat a kérdéseket amelyek ma már mindennap nélkülözhetetlen.
Hans Reichardt - A hét világcsoda
A civilizáció bölcsőjének varázslatos tájaira kalauzolja el az olvasót ez a kötet. Megismerhetjük a világ hét csodájának történetét, születésüket és pusztulásukat is. Ezek a lenyűgöző alkotások a mai embert is ámulatba ejtik, a könyvet lapozgatva megtudhatjuk, milyen óriási erőfeszítésekkel, hogyan jöhettek létre és hogyan pusztultak el ezek a csodálatos építmények, az emberiség kultúrájának rekordteljesítményei.
Michael Schmauder - A népvándorlás
Honnan jöttek a hunok és miért volt rettentő hírük? Hogyan szorongatták a nyugati gótok a Római Birodalmat? Hogyan válaszoltak a rómaiak a „barbárok" támadásaira? Miért dúlták fel Rómát a vandálok? Milyenek voltak a honfoglalás kori magyarok? A népvándorlás koránál húzhatjuk meg a választóvonalat az antik világ és a középkori Európa között. Michael Schmauder történész, egyúttal a Bonnban működő Rajnai Tartományi Múzeum régésze izgalmasan eleveníti fel ezt a nagy hatású történelmi változásokat hozó korszakot - az első hun támadásoktól a germán néptörzsek vándorlásain át egészen a Frank Birodalom létrejöttéig. A könyv utolsó fejezetében olvashatunk a korabeli magyarokról: van-e közünk a hunokhoz, mit talált Julianus, miről árulkodnak a régi sírok?
Vitus B. Dröscher - Vándorutak az állatvilágban
Vannak madárfajok, amelyek az Északi-sarkon költenek, a telet viszont már a Déli-sarkon töltik. Ez azt jelenti, hogy évenként rendszeresen ismétlődő utazásaik során több mint 20000 kilométert tesznek meg. Ismeretes, hogy egyes cetfajok táplálékukat a sarki tengerek vizeiben szerzik, utódaikat viszont a trópusi tengerekben hozzák világra. A kis pettyes lile közel 4000 kilométert repül megszakítás nélkül a nyílt óceán fölött. Vajon mi készteti az állatokat ezekre a hatalmas utazásokra? Hová igyekeznek? Milyen útvonalakat választanak maguknak a szárazföldön, a vízben, a levegőben? Hogyan képesek tájékozódni több ezer kilométeres útjuk során? A könyv első fejezeteiben a madarak, emlősök, halak, kétéltűek és hüllők, valamint a rovarok vándorlásairól lesz szó. A térképvázlatok segítségével könnyen nyomon követhetjük, hogy milyen utat tesznek meg az egyes állatok, téli és nyári tartózkodási helyük között. Több fejezet is foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy vajon milyen belső erők késztetik az állatokat ezeknek a nagy távolságoknak a megtételére, mikor kelnek útra, és milyen sebességgel haladnak céljuk felé. Az állatokra leselkedő veszélyekről szintén lesz szó. A legújabb kutatási eredmények birtokában arra is választ kapunk, hogy miként segítik az állatokat a tájékozódásban a Föld felszíni képződményei - mint pl. a hegységek vagy a kontinensek partvonalai -, hogy ezeken túl útjaik során milyen fontos szerepet játszanak a különböző csillagképek, a Nap és a Hold, s hogyan működik az állatok belső órája. Mindezek jelentőségét ma már kísérletekkel igazolt kutatásokból ismerjük. Szó lesz majd arról is, milyen eszközök segítségével tudnak a kutatók a vándorló állatok nyomában maradni. A könyv szerzője, Vitus B. Dröscher az állatok vándorlásának szerteágazó témáját lebilincselő olvasmánnyá varázsolja a fiatal olvasók számára. t lebilincselő olvasmánnyá varázsolja a fiatal olvasók számára.
Rainer Köthe - Titokzatos jelenségek és a tudomány
Létezik-e a havasi ember? Kiolvasható-e jövőnk a csillagokból? Felvehetjük-e a kapcsolatot a holtakkal? Voltak-e valaha ufók a Földön? Ezekkel és hasonló kérdésekkel foglalkozik a szerző ebben a kötetben, amelyből kiderül, hogy a rejtélyes jelenségek többsége nem állja ki a komoly tudományos vizsgálat próbáját vagy éppen teljesen megmagyarázhatatlan.
Erich Übelacker - Az idő
A MI MICSODA könyvsorozat 13. kötete ez a könyv. A sorozat minden évben újabb és újabb kötettel bővül. Történészek, fizikusok, csillagászok, biológusok adják közre ezekben a könyvekben mindazt, amit a szakmájukban ma tudni lehet. Gondolataik világosak és érthetőek, hiszen ők maguk is úgy közelítenek meg minden témát, hogy felteszik a legkézenfekvőbb kérdéseket. Azokat, amelyeket mindenki föltenne: a kíváncsi gyerek és a kíváncsi felnőtt. Ez a kötet segít definiálni az idő fogalmát, hogyan határozza meg mindennapi életünket. Az őseinknek mennyit kellett fáradozniuk a naptár elkészítésekor. Részletesen foglalkozik a naptárral, az órával, a szökőévvel és a nyári időszámítással.
Erich Übelacker - Csillagképek és csillagjegyek
Milyen a téli és a nyári égbolt, milyen csillagokat látnak a Föld másik féltekén lakók? Milyen mondák fűződnek a csillagképekhez? Hogyan függ össze a Vízöntő az özönvízzel? Mik az állatövi csillagjegyek? A könyvet lapozgatva választ kapunk ezekre a kérdésekre és még sok hasonlóra is. Végre magyarázatot kapunk csillagászat és az asztrológia összefüggéseire, de ellentéteire is.
Rainer Crummenerl - Természeti katasztrófák
Az ókori ember gyakran titánokat képzelt a föld mélyére, amikor a vulkánok kitörését vagy a szökőárak tombolását kellett elszenvednie. Ma már sok mindent tudunk arról, hogy mi is történik odalenn, s hogy milyen fizikai erők állnak a különböző természeti jelenségek hátterében. Ismerjük földgolyónk rétegeit, tudjuk, hogy valójában egy izzó gömb fölötti, igen vékony rétegen élünk, s hogy ez alatt hatalmas lemezek vándorolnak ide-oda. Ismerjük a szelek és az erdőtüzek természetét, s valamennyire már a vulkánok "szokásait" is kitanultuk. Ám még mindig nem tudjuk pontosan megjósolni, hogy mi vár ránk, ha valahol a mélyben felmordul egy vulkán gyomra. A könyv szerzője, Rainer Crummenerl nem ígéri, hogy választ ad minden kérdésünkre, de abban biztosak lehetünk, hogy amit eddig felkutattak a természettudósok, azt mi is meg fogjuk ismerni a MI MICSODA sorozatnak ebből a kötetéből.
Hans Reichardt - Piramisok
Ötezer évvel ezelőtt építették az első piramist, hogy ezzel biztosítsák a hatalmas birodalom urának, a fáraónak az örök életet. Az egyiptomi uralkodók két évszázadon keresztül követték az első piramist megépíttető Dzsószer példáját. Ebben az időszakban születtek azok a hatalmas piramisok, amelyeket a Nílus partján ma is megcsodálhatunk. A Mi Micsoda sorozat legújabb kötete sok érdekes illusztrációval és fényképpel kiegészítve mutatja be a piramisok történetét. Az ifjú olvasó megtudhatja, hogyan építették fel az egyiptomiak piramisaikat, és hogy milyen volt egy ilyen építmény belseje. Megismerhetik a hieroglifák megfejtésének történetét, amely lehetővé tette, hogy megértsük az ókori Egyiptom titkait.
Vitus B. Dröscher - Ahogy az állatok látnak, hallanak és éreznek
Látás, hallás, tapintás, szaglás és ízlelés - az ember öt érzéke, melyek segítségével a világot észleli. Az állatoknak azonban sokkal több érzékük van, amelyeket mi, emberek gyakran természetfelettinek képzelünk. Vajon miért alkalmazhatók a kutyák rendőri és mentőszolgálatra? Hogy lehet, hogy a macskák mindig a talpukra esnek? Hogyan tájékozódnak a denevérek a sötétben? Hogyan érzik a szagokat, hogyan látják a színeket a különféle állatok? A kötet az állatok érzékelésének rendkívüli teljesítményeit mutatja be, többek között az ízeltlábúak, a madarak, az emlősök meghökkentő példáin keresztül. A szerző, Vitus B. Dröscher állatviselkedés-kutató a témáról több népszerű könyvet is írt.
Dr. Ulrich Sedlag - Elefántok
Ha nem ismernénk már születésünk óta az elefántokat, egy pillanatig sem hinnénk a létezésükben. Mert ki az, aki kételkedés nélkül elfogadná,hogy ezek az állatok az orrukkal enni tudnak, fákat csavarnak ki, sőt embereket emelnek vele a magasba? Minden bizonnyal sokan kétségbe vonnánk azt is, hogy az állat fogai akár embermagasságúra is megnőhetnek - egy ilyen kijelentéssel a szerző kockára tenné szavahihetőségét. Ám ettől még az elefántok rendkívül érdekesek. Páratlan módon alkalmazkodtak az életkörülményeikhez, és ősidőktől fogva "barátság" fűzi őket az emberhez. A hajdan oly gyakori állatfaj mára jócskán megfogyatkozott. Sok erőfeszítést igényel az embertől, hogy elegendő életteret biztosítson számukra, és megóvja őket, nehogy áldozatul essenek az emberi tudatlanságnak és kapzsiságnak.
Heike Herrmann - Gombák
Ez a felújított és átdolgozott kötet bemutatja a gombák felépítését, formagazdagságát, megtudjuk, hogy mi a boszorkánygyűrű, és hogy felismerhetőek-e a gombák az illatukról. Sok hasznos tanácsot kapnak a gombagyűjtők is, bár ez a kötet nem gombahatározó!
A növények megjelenési formája nagyon változatos. Az egysejtű, csak mikroszkóppal látható algáktól egészen a virágos növényekig terjed ez a sokféleség. Ha mégis szeretnénk valahogy eligazodni e változatos formák között, akkor szükségünk van egy, a növényeket rokonságuk szerint rendszerező elvre. Ebben a Mi Micsoda kötetben a gombákon kívül csak azokkal a zöld növényekkel foglalkozunk, amiket szaporodásuk alapján spórás növényeknek szoktak nevezni. A zöld növények között elsősorban a mohák és harasztok szaporodnak spórával. Az ilyen módon szaporodó szervezetek legnagyobb számban azonban a gombák között találhatók. Ezért róluk esik itt majd először szó. Régebben a gombákat is a növények közé sorolták, ma már azonban a növények és az állatok mellett a harmadik, önálló élőlény csoportot alkotják. Ez a Mi Micsoda kötet nem gombahatározónak készült. Ezt a célt sok képeskönyv és számtalan tudományos mű jól szolgálja. Sokkal inkább az a szándékunk, hogy bemutassuk a gombák formagazdagságát, életmódját és jelentőségüket a természetben, valamint hogy a kedves olvasót egyéni megfigyelésekre serkentsük.
Rainer Köthe - Kísérletek könyve
A legtöbb embernek örömet szerez a kísérletezés. Most újra megjelent ez a nagyszerű könyv, amely azt mutatja be, hogyan lehet felfedni - a tudósokhoz hasonlóan - a természet törvényszerűségeit.
150 izgalmas kérdésre keressük a választ a levegővel, a vízzel, a meleggel és a hideggel, a hanggal, a fénnyel, a mechanikával, a mágnesességgel és az elektromos árammal, a kémiával, a növényekkel és az ökológiával kapcsolatban. A tudósok a könyvben szereplő kísérletek zömét korábban már elvégezték. Ezek - és az összes többi - megismétléséhez csupán egyszerű eszközök szükségesek.
Természetesen Te is kigondolhatsz további kísérleteket. Minden elvégzett kísérlet eredménye abban segít, hogy jobban megértsük a világot, amelyben élünk.
Heinz Sielmann - Hobbiállatok
A kutya, a macska, a kisrágcsálók, a madarak, az akváriumi halak, de még a kígyók is lehetnek hobbiállatok. Izgalmas dolog megfigyelni őket, mert még fogságukban is sokat elárulnak természetes életmódjukról, viselkedésükről. A szerző leírja, melyek a hobbiállatok, hogyan tartsuk őket, milyen tulajdonságaik és igényeik vannak. A hobbiállatok tartásával felelősséget vállalunk egy élőlényért, ami egyúttal sok örömöt és izgalmat is jelent.
Rainer Crummenerl - A jégkorszak
A legutóbbi jégkorszakban a Föld kiterjedt területeit hatalmas jégpáncél borította. A hatalmas gleccserek teljesen átformálták a vidéket. Ám a "fehér sivatagon" sűrű növényzettel teli hideg sztyepp terült el. Itt sétálgattak, legelésztek a jégkorszak óriásai: az óriásszarvas, a gyapjas orrszarvú és természetesen a mamut. A szerző élményekkel teli utazásra viszi olvasóit a jégkorszakokba és izgalmas bepillantást nyújt a múlt kutatásába.
Ki volt Lucy? Miről árulkodnak a jégminták? Hol laposak a jéghegyek? Élt-e hazánk területén kardfogú tigris? Honnan tudjuk, hogy milyen volt a Föld sok ezer évvel ezelőtt? Még jövőbeni kitekintést is tesz, és felteszi a kérdést: vajon nemsokára új jégkorszak köszönt ránk?
Dieter Kurth - Az ókori Egyiptom titkai
A Mi MICSODA sorozat újonnan átdolgozott kötetében azokról olvashatunk, akik 5000 évvel ezelőtt a Nílus alsó folyása mentén megalapították államukat, mely három évezreden át dacolt az idő múlásával. Számos olyan lenyűgöző dolgot alkottak, melyek a kortárs látogatókat és a mai turistákat egyaránt ámulatba ejtik. Az érdeklődő választ kap könyvünkből a két legfontosabb kérdésre: Hogyan éltek az egyiptomiak a fáraók idején? Mit jelent az ókori Egyiptom az emberiség története számára?