A szerzö, aki korábban több sikeres munkát szentelt a francia föváros színes negyedeinek és izgalmas müvészéletének, most maga is színre lép: két évtizedes franciaországi tartózkodásának elsö hat évét (1934-1939) eleveníti fel emlékirataiban. Elmondja, hogy élt és tanult, írt és szeretett a “szép ámulások szent városában” az a húszéves ifjú, akinek Ady volt az elsö számú Párizskerítöje, s akit a szellem embereinek és a haladás munkásainak ez a modern Mekkája azóta sem “eresztett el”…
Kapcsolódó könyvek
Stella Kuylenstierna-Andrássy - Ég a puszta
Amikor 1919-ben a tizenhét éves svéd gimnazista lány Stella Kuylenstierna beleszeretett a stockholmi magyar követség nyalka attaséjába Andrássy Imrébe és feleségül ment hozzá, nem sejtette - nem is sejthette -, milyen sors vár rá. Nem tudhatta, hogy az egyik leggazdagabb magyar arisztokrata feleségeként, várak, kastélyok, paloták úrnőjeként tündérmesébe illő, főúri életet él majd a két világháború közötti feudális Magyarországon, és nem tudhatta, milyen drámai módon vet majd véget a háború ennek az életformának, hogyan kell majd menekülnie, pokoli körülmények között a puszta életét mentenie 1945-ben a visszavonuló németek és az előrenyomuló oroszok között. A valódi élményeket és emlékeket megörökítő, páratlanul értékes és hiteles memoár és kordokumentum 1948-ban jelent meg Svédországban. Magyar fordításban most olvasható először.
Brauch Magda - Személyi igazolvány
"Munkásságomat nem akarom nagyképűen szépirodalmi alkotásnak nevezni, mert életem legnagyobb ajándékának tartom az olvasáshoz való kedvet, és nagyon is tisztában vagyok ezzel a fogalommal. Saját írásaim értékét műkritikus létemre nem tudom felmérni, mint ahogy az orvos sem kezeli szívesen családtagjait, de azzal tisztában vagyok, hogy sosem közelítem meg az igazán tehetséges írókat. Mégsem tudok ellenállni az írás kényszerének." (A szerző)
Brauch Magda 1961-ben végzett a Babeş Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarán. Stilisztikai doktorátust szerzett 1977-ben.
Legutóbbi kötete a Jó szóval oktasd, játszani is engedd (2012)
Andrási Andor - Levelek a túlvilágra
Andrási Andor 1933-ban született. Nem alakítója, hanem sok, nehéz sorsú értelmiségi kortársához hasonlóan, részese volt a huszadik század kanyargós, hepehupás magyar történelmének. Visszaemlékezései tehát szubjektívek ugyan, de hitelesek, a szerzőnek nem fűződik érdeke a múltbéli események felnagyításához vagy elbagatellizálásához. Kedélyes, humort sem nélkülöző, szelíd stílusa, és a minden mondatán átsugárzó humanizmus igazán olvasmányossá teszik olyan kényszerű „kalandok” leírását, amelyet mi, a legújabb generáció tagjai, már elképzelni sem tudunk…
Székely Éva - Sírni csak a győztesnek szabad!
Székely Éva magyar úszósport kiemelkedő alakja, többszörös olimpiai bajnok vetette papírra emlékiratait.
Bevezetőben szól a gyermekkori meleg otthonról, a szeretetről, majd megkísérli rekonstruálni, hogyan is jutott el az életét meghatározó vezérgondolathoz: olimpiát kell nyernie. A Hogyan lettem pillangókisasszony című részben összefoglalja sportolói pályafutását. A könyv legszomorúbb, s mégis legfelemelőbb része közé tartozik, amikor beszámol arról, hogy az üldöztetés éveiben, amikor minden álma összeomlani látszott, milyem akaraterővel úszott, tornázott és sohasem adta fel a reményt. Kedves egyszerűséggel számol be sikereiről, s arról, hogy minden eredmény mögött mekkora erőfeszítés, munka áll. Egy fejezet számol be a Szőnyi uti uszodában edzőként eltöltött évek eseményeiről, majd lányának, Gyarmati Andreának úszópályafutását ismerteti. Hosszan és meggyőzően magyarázza az okokat és körülményeket, melyek eredményeképpen Andrea "csak" egy ezüst- és egy bronzérmet nyert Münchenben. Az utolsó fejezet - Kórházak - azt a győztes csatát ecseteli, amelyek az orvosok folytattak egyik szemének megmentéséért.
Az érdekes életutat jó tollal, humorral és öniróniával felelevenítő könyv nemcsak a sportot kedvelő olvasóknak, elsősorban fiataloknak ajánlható.
Reinaldo Arenas - Mielőtt leszáll az éj
Megromlott egészségem mélységes depresszióval tölt el: nem tudok már írni, és nem harcolhatok tovább Kuba szabadságáért, így hát bevégzem életem... Kuba szabad lesz. Én már az vagyok.
Reinaldo Arenas búcsúleveléből
Reinaldo Arenas a XX. századi kubai irodalom nálunk még ismeretlen, kiemelkedő alakja. Közvetlenül halála előtt írott önéletrajzi könyvében lebilincselő őszinteséggel mesél életéről és Fidel Castro rendszeréről, amelyet a kezdetekben maga is támogatott. Idővel azonban kiábrándult a szép reményekkel kecsegtető forradalomból, egyre kritikusabban szemlélte Castro diktatúráját, s az ellenzék meghatározó alakja lett.
Írói munkássága mellett nyílt homoszexualitása is üldözötté tette egy olyan korban, amikor Kubában tömegével küldték koncentrációs és átnevelő táborokba a melegeket. Arenas is több évet töltött a szigetország egyik legkegyetlenebb börtönében, majd az Egyesült Államokba menekült. New Yorkban telepedett le, de a szabadság és a szakmai elismerések ellenére nem találta meg a boldogságot, mindig is száműzöttnek érezte magát. 1990-ben hunyt el, miután éveken át küzdött az AIDS-cel, s közben lázas munkával alkotott mind újabb remekműveket.
Arenast Európában és Latin-Amerikában is a szigetország egyik legkiemelkedőbb írójaként tartják számon. Önéletrajzi regényéről a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa azt mondta, hogy az egyik legmegrendítőbb vallomás, amelyet elnyomásról és lázadásról olvasott. Nagyszabású mű, amely nemcsak egy rendkívüli életutat mutat be, de egy önkényuralmi rendszer mindennapjaiba is bepillantást enged.
A könyvből Javier Bardem főszereplésével 2000-ben nagysikerű film készült, amely abban az évben elvitte a zsűri különdíját a Velencei Filmfesztiválon, és Oscar-díjra is jelölték. Tíz évvel később Jorge Martín kubai-amerikai zeneszerző komponált operát belőle.
Szak István - A szenvedések országútján
A könyvből kilenc évnyi megpróbáltatás köszön vissza ránk. A hadifogságba esett fiatalember számtalan szenvedésen ment keresztül, sok táborát megjárta a végtelen „GULAG szigetvilágnak”, de legalább annyiban szerencsésnek bizonyult, hogy hazakerült...
Winston S. Churchill - Their Finest Hour
One of the most fascinating works of history ever written, Winston Churchill's monumental book The Second World War is a six-volume account of the struggle of the Allied powers in Europe against Germany and the Axis. Recounted through the eyes of British Prime Minister Winston Churchill, the Second World War is also the story of one nation's singular, heroic role in the fight against tyranny. Here you will find pride and patriotism in Churchill's dramatic account and with reason--having learned a lesson at Munich that they would never forget, the British refused to make peace with Hitler, defying him even after France had fallen and it seemed as though the Nazis were an unstoppable force.
In Their Finest Hour, Churchill describes the invasion of France and a growing sense of dismay in Britain. Should Britain meet France's desperate pleas for reinforcements or husband their resources in preparation for the inevitable German assault? In the book's second half, entitled simply "Alone," Churchill discusses Great Britain's position as the last stronghold against German conquest: the battle for control of the skies over Britain, diplomatic efforts to draw the United States into the war, and the spreading global conflict.
In 1953, Churchill won the Nobel Prize for Literature due in no small part to this awe-inspiring work.
Winston S. Churchill - The Hinge of Fate
One of the most fascinating works of history ever written, Winston Churchill's monumental book The Second World War is a six-volume account of the struggle of the Allied powers in Europe against Germany and the Axis. Recounted through the eyes of British Prime Minister Winston Churchill, the Second World War is also the story of one nation's singular, heroic role in the fight against tyranny. Here you will find pride and patriotism in Churchill's dramatic account and with reason--having learned a lesson at Munich that they would never forget, the British refused to make peace with Hitler, defying him even after France had fallen and it seemed as though the Nazis were an unstoppable force.
The Hinge of Fate is the dramatic account of the Allies' changing fortunes.In the first half of the book, Churchill describes the fearful period in which the Germans threaten to overwhelm the Red Army, Rommel dominates the war in the desert, and Singapore falls to the Japanese. In the span of just a few months, the Allies begin to turn the tide, achieving decisive victories at Midway and Guadalcanal, and repulsing the Germans at Stalingrad. As confidence builds, the Allies begin to gain ground against the Axis powers.
Churchill won the Nobel Prize for Literature in 1953 in part because of this awe-inspiring work.
Isak Dinesen - Out of Africa
Out of Africa is Isak Dinesen's memoir of her years in Africa, from 1914 to 1931, on a four-thousand-acre coffee plantation in the hills near Nairobi. She had come to Kenya from Denmark with her husband, and when they separated she stayed on to manage the farm by herself, visited frequently by her lover, the big-game hunter Denys Finch-Hatton, for whom she would make up stories "like Scheherazade." In Africa, "I learned how to tell tales," she recalled many years later. "The natives have an ear still. I told stories constantly to them, all kinds." Her account of her African adventures, written after she had lost her beloved farm and returned to Denmark, is that of a master storyteller, a woman whom John Updike called "one of the most picturesque and flamboyant literary personalities of the century."
Jonathan Franzen - Diszkomfortzóna
Íme a nagy amerikai író arcképe kölyökkutya korában. A miliő, amelyben Jonathan Franzen nevelkedett: St. Louis, a barátságos és szolid közép-nyugati "kisváros"; a fojtogatónak érzett családi légkör; a lázadó hippi báty és példakép, s a korszak - a hetvenes évek - a maga középosztálybeli bizonyosságaival, amelyek idő múltán igencsak megrendültek. A szégyen és a szorongás, ami áthatotta kamaszéletét; az iskolai csínytevések; egy keresztény ifjúsági közösség viselt dolgai; a német nyelvvel és irodalommal, Kafkával és Rilkével való ismerkedés; egy zátonyra futó házasság; a madármegfigyelés örömei és nehézségei - megannyi történet és motívum, amelyek visszaköszönnek a Javítások és a Szabadság regényvilágában.
A kötet hat ragyogó esszéje önbecsmérlés és önelégültség, szemérmes rejtőzködés és önkitárulkozás sajátos elegyét alkotva mutatja be egy íróember felnőtté válását, aki negyvenöt évesen elmondhatta magáról, hogy éppen olyan, amilyen tizenhét évesen lenni szeretett volna.
Marie d'Agoult - Boldog és boldogtalan éveim Liszt Ferenccel
A múlt század legnagyobb botrányai közé tartozott, mikor Marie d'Agoult grófné otthagyta férjét, gyermekét, s szerelmével, Liszt Ferenccel megszökött. Kötetünk tartalmazza a maga korában írónőként is neves szerző visszaemlékezéseit és naplóit. A magyarul most először megjelenő kivételes kultúrtörténeti gyűjtemény igazi csemege a Liszt-rajongóknak, s mindazok számára, akik kíváncsiak a múlt század e híres asszonyának kalandos életére, kapcsolataira, híres ismerőseire, barátaira. A remek stílusban megírt, olvasmányos kötet egy óriási szerelem drámája.
Gábor Ferencné - Utazás a múltba
Mi történt abban a kis híján évszázadnyi időben és két világrésznyi térben, amelynek emlékeit a cár lengyel-litván származású alattvalójának és egy francia-svájci polgár lányának gyermeke ma Budapesten idézi fel? Hogyan került Jelena Monusko Pétervárról a Fehér-tenger partjára, a múlt század végi vad és gyönyörű Szibéria kis falujából az 1905-ös forradalom naivul klasszikus helyzeteibe, a svájci egyetemről a furcsa börtönbe, Lenin előadásáról Madame Curie intézetébe, a világháborús Franciaországból az őszirózsás forradalom kellős közepébe? Hogy lett belőle Gábor Ferencné és magyar állampolgár mintegy hatvan évvel ezelőtt?
A szerző úgy mondja el, hogy a "nagy idők" csak a maga és a környezete sorsán áramlanak be történetébe, csak arról beszél, amit a tulajdon szemével látott: igazából egy jószemű és tehetséges kislány és egy szabad szellemű és bátor nagylány lírai önéletrajzát írja meg.
Ismeretlen szerző - Stomm Marcel Emlékiratok
"...Neki is elmondtam, mint minden jobban ismert német tábornoknak, hogy a 2. magyar hadsereget milyen nagy fegyverzeti, felszerelés is kiképzési hiányokkal vetették be a szovjet csapatok ellen, s mily nagy veszteségekkel zártuk a doni harcokat. A parancsnokságom alatt álló III. hadtest - mint a 2. német hadsereg utóvédje -, a csaknem teljes megsemmisülés utolsó négy napján, már nem kapott sem lőszert, sem élelem utánpótlást. Többszöri kérésem ellenére sem váltották fel a teljesen kimerült csapatokat.
___Schmidt altábornagy véleménye az volt, hogy a magyar felső vezetésnek sokkal erélyesebben kellett volna fellépnie a legfelsőbb német hadvezetőségnél, hadserege jobb felfegyverzése végett. Hiszen ez német érdek is lett volna. Szerinte a keleti harcvonalon beállott vezetési zavarok és a páncélosokban való hiány részben az olaszok harcba lépésének volt tulajdonítható, akiket hadianyaggal, páncélosokkal és repülőkkel kellett támogatnunk..."
P. Szedő Szeverin OCD - Egy boldog élettörténet
„Szeverin atya a szemtanú hitelességével írja le Marcell atya életét, ezért is oly értékes számunkra visszaemlékezése. Ám sokkal inkább mégis Marcell atyát idézi, hogy még igazabb legyen az életrajz. Ugyanakkor a szemtanú szubjektivitását bölcs kritikával kell néznünk: ő így látta… Remélhetőleg ez a forrásértékű dokumentum, amelyik most jelenik meg nyomtatásban először, hozzájárul ahhoz, hogy kiegészüljön ismeretünk Marcell atya életéről és tanításáról."
Ismeretlen szerző - Ahogy én láttam
2002 decemberében jelent meg az „Egy szakma tündöklése és hanyatlása avagy hogy látják a szénbányászat elmúlt 50 évét azok, akik művelték és irányították" című kötet amelyben a szénbányászat jeles képviselői írásait szerkesztettem egy kötetbe. Felmerült az igény az olvasók részéről, hogy a többi ágazat képviselőit is szólaltassam meg. így született meg ez a kötet, melyben az aknamélyítés, bauxitbányászat, bányagépgyártás, bányamérnök-képzés, ércbányászat, földtan, földtani irányítás, minisztériumi irányítás és a vízkutatás egykori vezetőinek a visszaemlékezéseit olvashatják. Sajnos terjedelmi okok miatt most is kimaradtak olyan - szakmailag nem kevésbé fontos - területek, mint pl.: az uránércbányászat vagy a geofizika, de bízom abban, hogy egy következő kötetben majd teljessé válik a bányászat és a hozzá kapcsolódó szakmai területek változása és helyzete napjainkig. Köszönöm a szerzőknek, hogy visszaemlékezéseiket papírra vetették, s így talán a „hogyan is jutottunk el idáig" kérdésre is választ kapunk a sorokból. Remélem minden olvasó számára a történelem újraelevenedik és hiszem, hogy a még élő bányászok ezekkel a történetekkel is gazdagabbá válnak.
Sütő András - Anyám könnyű álmot ígér
Sütő András könyvének keretét a Mezőség egyik falujában, Pusztakamaráson, a szüleinek otthonában készült feljegyzések adják, s ebben a keretben egy egész korszak - az ötvenes és hatvanas évek - társadalmi és emberi változásai megnyilatkoznak, nemcsak helyi érvénnyel, hanem országos, sőt európai távlatban. A könyv műfaji meghatározása nem könnyű, sőt alighanem lehetetlen; szociográfia, emlékirat és regény egyszerre: lírai följegyzések, családi levelek és baráti beszélgetések, visszaemlékezések, anekdotaszerű történetek váltakoznak bennük, ellenpontozott szerkezeti elrendezésben; mégis lazának látszó szerkezete ellenére is, az egész romániai magyar társadalmat átfogóan ábrázoló, a valóságot meggyőző erővel, hitelesen tükröző, költőien ihletett regény elsősorban. Nyelve tömör, gazdag, a népnyelv leleményeit, szókincsét értően hasznosítja. Sütő András regényét a legújabb kori magyar irodalom legjelentősebb alkotásai között tartják számon, könyvének Magyarországi fogadtatása - mind az olvasóközönség, mind a kritika részéről - valóságos diadalmenet volt.
Horn János - Főgeológusok visszaemlékezései
Dr. Horn János (1932) a Soproni Műszaki Egyetemen oki. olajmérnöki, az Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetemen oki. gazdaságmérnöki, és a Marx Károly Közgazdasági Tudomány Egyetemen oki. szakközgazda végzettséget szerzett. Doktori disszertációját a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen védte meg. 1957-1961 között mélyfúró vállalatnál mint furómérnök, 1961-1991 között az Országos Földtani Főigazgatóságon majd jogutódjánál a Központi Földtani Hivatalban mint területi főmérnök, majd közgazdasági főosztályvezetőként dolgozott. 1992-től a Bánya és Energiaipari Dolgozók Szakszervezet elnöki főtanácsadója. Az MTA Bányászati Ergonómiai és Bányaegészségügyi Bizottság, a Magyar Geológiai Szolgálat Tudományos Tanács állandó, az MTA Bányászati Tudományos Bizottság és a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar Kari Tanács állandó meghívott tagja. A BKL Bányászat és a Földtani Kutatás c. szakmai lapok Szerkesztő Bizottságának tagja. Az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület tiszteleti tagja, a Bányászati Szakosztály budapesti helyi szervezetének elnöke. A Gazdálkodási Tudományos Társaság Tudományos és Szakértői Tanács és az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület Műszaki Tudományos Tanács tagja. Több állami és szakmai kitüntetés tulajdonosa, 2005-ben Eötvös Lóránd díjjal tüntették ki.
Bánffy Miklós - Emlékezések
Az utókor nagy vesztesége, hogy Bánffy Miklós nem írta meg összefüggő memoárban visszaemlékezéseit. A Kuncz Aladár biztatására született és 1932-ben kiadott Emlékeimből mindössze két nagyobb epizódot örökített meg jelentős politikai és fontos közéleti pályájából, az 1945-ben elkezdett, de csak a halála után fél évszázaddal nyilvánosságra került Huszonöt év pedig töredék maradt. Az ezekből körvonalazódó képet egészítették ki aztán azok a - nagyobb részt kéziratban maradt - kisebb írások, amelyekből további mozaikjai állnak össze ennek a jelentős közéleti, politikusi és írói életpályának.
Kötetünk első részében ez a két mű s a korábbiakat is kiegészítő említett újabb töredékek kerülnek az Olvasó asztalára.
A második részben - első ízben összegyűjtve - Bánffy Miklós irodalmi és művészeti tárgyú írásai válnak hozzáférhetővé. Összekapcsolásukat indokolja ezeknek a - sokszor alkalom szülte - tanulmányoknak, cikkeknek, kötet-előszavaknak legtöbbször sajátos megközelítése: írójuknak a tárgyhoz való személyes kötődése. Mint ilyenek, önértékükön túl, maguk is adalékul szolgálnak az ő arcképéhez, ugyanakkor mindennél meggyőzőbb tanulságai egy nagy műveltségű íróművész szellemiségének.
David van Reybrouck - A járvány
David van Reybrouck régészettel foglalkozó doktori dolgozatát írja, amikor véletlenül kezébe kerül egy könyv, amelyben egy különös plágiumvádról olvas. Elhatározza, hogy kideríti, valóban Eugène Marais dél-afrikai amatőr természettudós és költő írása alapján született-e az eddigi egyetlen belga Nobel-díjas író, Maurice Maeterlinck könyve a termeszekről. Kutató munkája során megismerkedik az egykor roppant népszerű, de ma inkább csak színpadi szerzőként ismert Maeterlinck írói pályafutásával, amelyben egy idő után a pénz legalább olyan fontos ihletforrás volt, mint a választott tárgy iránti kíváncsiság. Elemezni kezdi, hogyan és miért izgatta a társadalom működésével foglalkozó filozófusokat és írókat a rovarok világa már az ókortól fogva, és egyre kíváncsibb lesz a különös sorsú Marais élettörténetére és személyiségére. Hogy megismerje Marais életének színtereit és a még fellelhető forrásokat, Dél-Afrikába utazik. Ezzel kilép a könyv- és levéltárak világából, és belép az apartheid utáni ország valóságába, ahol az igazság kiderítése még az esetleges plágium-ügynél is nehezebb feladat.
Mind földrajzi, mind szellemi értelemben egyre beljebb hatol Dél-Afrika sűrűjébe, és az addig politikailag mindig „korrekten” gondolkodó szerző egyszer csak azon kapja magát, hogy különös megértés támad benne a számára teljesen elfogadhatatlan nézeteket valló rasszista búrok iránt. Rájön, hogy ezek az emberek az adott, történetileg kialakult kulturális kontextusban bár borzasztóan, de teljesen logikusan gondolkodnak, és ezen csak akkor lehet változtatni, ha ennek tudatában vagyunk, és megértéssel közeledünk feléjük. E felismerés, illetve ennek leírása talán még az izgalmasan alakuló plágium-történetnél is érdekesebb és fontosabb lesz David van Reybrouck és az olvasó számára. A könyv élvezetes tudománytörténeti olvasmány, mely izgalmasan ötvöződik a krimi és az útleírás műfajával.
Dávid Katalin - Soah
A kötet a magyarországi holokauszt 70. évfordulójára jelent meg és Dávid Katalin művészettörténész készülő emlékiratainak a soah idejéről szóló anyagát tartalmazza. Az emlékirat, amelyet első alkalommal most vehet kézbe az olvasó, fontos adatokkal gazdagítja a katolikus egyháztörténelmet, és mintát ad a holokausztról való keresztény gondolkodáshoz, kijelölve ezzel a követendő magatartást.