Amíg a háztartást vezetjük, a gyerekek általában unatkoznak és türelmetlenkednek Mit is tehetnénk, hogy ne romoljon el mindenki kedve? Hát meséljünk közben!
A sorozatról: Nehéz élethelyzetekkel nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek is küzdenek nap mint nap. És bár a problémák hétköznapiak, a megoldások hogyanja már korántsem olyan egyszerű. A Kolibri Kiadó gondozásában megjelent könyvTársak ezekre keresik a (mesés) választ.
Kapcsolódó könyvek
Gárdonyi Géza - Nevetőkönyv
Népies, derűs humor hatja át Gárdonyi Géza gyerekeknek írt meséit, amelyeket hasonló formában a Dante Kiadó jelentetett meg századunk húszas éveiben. A kedves kis nosztalgiakötet tizenegy mesét tartalmaz, a nagy író jókedvében papírra vetett vidám történeteit. Megtalálható benne a fogalommá lett gyerekfigura, Tapasztó Matyi két mulatságos kalandja, de az ember módjára cselekvő és gondolkodó kis állatokról, valamint a fura tárgyakkal viaskodó emberekről szóló mesék sem kevésbé szórakoztatóak. Kikapcsolódásra, felüdülésre szánt olvasmány Gárdonyi Géza mesekötete, amelyet Mühlbeck Károly ma már klasszikus értékű rajzai illusztrálnak.
Szakács Eszter - Kallantyú meséi
Tudjátok, kicsoda Kallantyú? Még nem? Ő egy xinxis. És hogy mi a csoda az a xinxis? Szabó T. Anna kitalálta, Szakács Eszter továbbgondolta, sőt, mesebeli főhőssé léptette elő, Gyöngyösi Adrienn pedig megrajzolta, így hát kijelenthetjük: xinxisek márpedig vannak. „A xinxisek arra születtek, hogy egész nap ajtókat nyissanak és csukjanak, és különösen odavannak a rézből készült kilincsekért. Minden házban lakik egy láthatatlan xinxis, aki nyitja és csukja az ajtókat.” A mi xinxisünket Kallantyúnak hívják, és egy békés falu paplakjában őrzi a kilincseket. Na de persze az élet nem unalmas Kallantyúval és barátaival! Hogy kicsoda-micsoda a krampács és a mufurc? Hogyan lehet egyszerre telelni és nyaralni? Mi lehet a titokzatos feketelyuk-kapszula? Hogyan menti meg Kallantyú az egész csecsemőosztályt?
Csukás István - Süsü, a sárkány
Több mint huszonöt éve bocsátotta útjára Csukás István Kossuth-díjas író legendává let mesehősét, Süsüt, a sárkányt. A behemót, ám szívében szelíd, híres egyfejű, akit háromfejű apja kitagadott, az emberek közé került. Előbb riadalmat keltve, azután szeretettől övezve. Bár vágya, hogy elnyerje a királylány kezét, nem teljesül, de kárpótlásul a Fő-fő Udvari Sárkány címet azért megkapja. Kalandjainak ártatlan sutasága, kedves humorral ábrázolt figurája révén, a gyerekek és a már felnőtt gyerekek kedvence lett.
Rideg Sándor - Csongorádi Hun király
Legjobb novelláit válogatta össze ebbe a kötetbe Rideg Sándor Kossuth-díjas író. Gyermekkoráról, a régi és új Magyarország megannyi mesébe illő alakjáról mondja el ízes, eredeti, néha megkönnyeztető, legtöbbször nevettető történeteit. Az olvasó sokszor nem tudja hol végződik a mese s hol kezdődik a valóság, olyan színesen, érdekesen kavarognak ezekben az írásokban az író valóságos emlékei a képzeletbeli, népmesei elemekkel.
A kötetben több valóságos mese is van; szegénylegényről, a kisebbik fiú bátorságáról és szerencséjéről, az ördögről és a szegény emberről s még sok-sok, a meseolvasók számára kedves alakról.
Aki elolvasta és megkedvelte Sámsont, és Rideg többi könyvét, annak nagy örömet, sok szórakoztató délutánt nyújt majd ez a kötet is.
L. Molnár Edit - Csika manó otthonra lel
„Volt egyszer egy manó. Csika manónak hívták. […] Csika manónak nem volt hol laknia. Szegény sokat is szomorkodott emiatt. Régebben volt egy nagyon szép skatulyaháza, de egy tavaszi napon irtóztató szél kerekedett, és messzire fújta a skatulyaházat. Pedig milyen szép volt! Meleg és otthonos – mindössze a két sarkából kukucskált kifelé egy-egy picinyke szakadás. Éppen csak akkora, hogy Csika manó pont kényelmesen ki-be sétálgathatott a lyukakon. A manó egész nyáron a szabad ég alatt aludt, amúgy legényesen, ám amikor megérkezett az ősz, bizony fázni kezdett. […] Ekkor gondolt először arra, hogy új lakhely után kellene nézni.”
Főhősünk tündérekkel, koboldokkal és más manókkal keveredik kalamajkába, amíg végül rátalál az igazi otthonra. Hogy hol? Megtudjátok, ha vele együtt átélitek a mesebeli kalandokat!
Móra Ferenc - A jó Isten kenyérsütögetője
Móra Ferenc a legnépszerűbb magyar prózaírók egyike, kivált a mindenkori fiatal olvasók táborában. Bensőséges világa, ember- és életszeretete, erkölcsi tisztasága, kedves és természetes elbeszélő hangja avatja életművét olvasásra vezérlő kalauzzá. Válogatásunkban a közkedvelt antológiadarabokon kívül kevésbé ismert, intellektuális és groteszk szemléletű remeklések is helyet kapnak.
Csukás István - Cillancs felfedezi a világot
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szigeti Ildi - Alta: Tódal
Kisebb és nagyobb gyerekek sokszor küzdenek az elalvás nehézségeivel. A nap izgalmai, a szoba sötétjében születő félelmek, a rossz álmok miatt néha nehéz megtenni az ébrenlétből az álomba vezető utat.
De szerencsére van valaki, aki szinte észrevétlenül átsegít a határon: Alta pillangó! Alta először félt, aztán mégis átrepült egy hatalmas tavon, és míg a gyerekek az útjáról beszámoló kedves, dallamosan ringató verseket hallgatják – akár a könyvben található CD-ről, néhol énekkel, néhol szavalással –, maguk is átrepülnek az álmok világába Alta és a tó történetét követve.
Szigeti Ildi több mint tíz éves meditációgyakorlás után írta meg a megnyugvást, pihenést elősegítő verseket, melyek mesés tavi világát saját illusztrációi teszik még szerethetőbbé.
Kiss Anna - Alattunk is laknak, felettünk is laknak
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Z. Tábori Piroska - Dugó Dani titkos úton
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Marék Veronika - Kippkopp és a hónapok
Minden hónaphoz egy mese, ahogy Kippkopp hóembert készít, tobozokat gyűjt, vagy éppen pipacsvirágokkal játszik. A hónapok váltakozása már a kisgyerekeknek is hamar feltűnik, Kippkopp pedig csupa jó ötletet ad, hogyan tölthetjük el az időt és hogyan fedezhetjük fel a különböző évszakok nyújtotta szépségeket.
Majoros Nóra - A torony
„A kisfiú a toronyban lakott, és mint ahogy az lenni szokott, a felnőttek egyáltalán nem hittek neki. Minden reggel kisétált a toronyból, belegázolt a harmatos fűbe, fülét a földre hajtotta, és hallgatta, ahogy lüktet a föld belseje.”
Mese egy mindentudó toronyról és egy kisfiúról.
Kiss Ottó - Szusi apó erdőt jár
Kiss Ottó legújabb mesehőse, Szusi apó kedvencévé válhat kicsiknek és nagyoknak. A bölcs erdei remete elvonultan él a világtól. Sok derűvel és bölcsességgel szemléli, hogy a modern technika éppen az élet legfontosabb pillanataiban a legfölöslegesebb.
Móra Ferenc - Gárdonyi Géza - Sündisznócska lovagol
Mackó bácsi alig törölte meg a száját a délebéd után, kifeküdt szundítani a napra egy kicsit. Már éppen lecsukódott a szeme, mikor hallja, hogy két cinegemadár beszélget a feje fölött a bükkfaágon. ....
Ismeretlen szerző - Én elmentem a vásárba...
Egy csokorra való, ismert vers, dal és mondóka egy kötetben, amely minden bizonnyal a kicsik kedvence lesz.
Kormos István - Kacor király
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szilágyi Lajos - Békamese 2. - Pitypangfejű Tóbiás
A verses mese főhőse ezúttal a három testvár közül Levi, a lusta békafiú, aki új barátra tesz szert, ám ha egy békának Pitypangfejű Tóbiás a barátja, akkor bizony érheti meglepetés.
Móra Ferenc - Mesék
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Mechler Anna - Bartoló, a markoló
Mechler Anna első könyvének főszereplője Bartoló, a kis markoló. Egy építkezés az otthona, ahol társaival, a többi munkagéppel együtt egy új metróvonal kialakításában vesz részt. De vajon milyen lehet a világ az építkezést körülvevő kerítésen túl? Bartoló kíváncsi, akár egy kisgyerek. Kalandjai során eljut egy játszótérre, rájön, hogy kirándulni nagyon jó, és azt is megtanulja, hogy a tűzijátéktól nem kell félni. A kötet tizenkét izgalmas mesét kínál a munkagépekért rajongó óvodásoknak.
Bartolót és a többi munkagépet egy tehetséges fiatal illusztrátor, Hajba László keltette életre ceruzáival. De nini, ki bujkál itt, a védőkorlát mögött? A könyvből ez is kiderül!
Lakatos Menyhért - Hosszú éjszakák meséi
Lakatos Menyhért meséi gyermekekhez, felnőttekhez egyaránt szólnak.
A népmesékhez és a klasszikusokhoz hasonlóan egyszerre ragadják meg képzeletünket és érzelmeinket, szórakoztatnak, gyönyörködtetnek. És tanítanak is, nem utolsósorban az olvasás örömére.
Különleges világuk ablakot nyit a cigányság messziről hozott kultúrájára, átélt és átélhető történeteik bekapcsolják az olvasót maivá varázsolt, sajátos mítoszaikba.