A terapeuta rendelőjében mindenki hazudik. Hazudik Carolyn, akinek feltett szándéka, hogy tönkreteszi az ifjú Ernest Lash ígéretes karrierjét, mert meg van győződve róla: ő vette rá a férjét (volt páciensét), hogy elváljon tőle. Hazudik Shelly, a megszállott pókerjátékos, aki álnok módon férkőzik a terapeutája, Marshal bizalmába, mert csak így remélhet kievickélni szorult anyagi helyzetéből. Yalom világában páciens és terapeuta kapcsolata hihetetlenül bonyolult, olykor valóban nem könnyű eldönteni, melyikük az, aki segítségre szorul.
A Terápiás hazugságok fordulatos pszichológiai krimi, melyben a szerző metsző iróniával vizsgálja tulajdon szakmáját. A pszichiáterek, derül ki belőle, korántsem olyan jó emberismerők, hihetetlenül könnyű átverni őket.
Értékelések 4.5/5 - 2 értékelés alapján
Kapcsolódó könyvek
Irvin D. Yalom - Robert L. Brent - Szólok a rendőrnek
„Összejátszottunk a tartós hallgatásban.”
A magyar szívsebész felidézi barátjának, a pszichiáter dr. Yalomnak háborús múltja gyötrelmeit. Brent úgy élte túl a vészkorszakot, hogy kereszténynek hazudta magát. Hallgatással és vezekléssel töltött hosszú évtizedek után, egy veszedelmes esemény azonban felszínre tépi a régmúlt emlékeit. A két orvos együtt próbálja meg értelmezni a szörnyűséges múlt törmelékeit, amelyek ott kísértenek Brent álmaiban.
Miközben a novellában Yalom legfontosabb témái sorakoznak fel – az emlékek, a félelem, a szeretet, a gyógyulás –, az író vet egy pillantást a tulajdon életére is.
„Az álmaimban… szinte mindegyikben két dolog bukkan fel: a holokauszt vagy a műtő. Vagy az egyik, vagy a másik, és a kettő néha összeolvad. És valahogy ezek az álmok, akármilyen szörnyűek, brutálisak, véresek, lehetővé teszik, hogy a másnapot viszonylag tiszta lappal kezdjem. Mindegyik afféle biztonsági szelep. Mint az örvény, ami előbb feldobja, aztán eltörli a sötét emlékeket.”
Seth Godin - Vágj bele!
„Két csapdát kell elkerülnünk az igazsághoz vezető úton. Az egyik, ha nem megyünk végig,
a másik, ha el sem indulunk.”
Gautama Sziddhárta
Seth Godin a tőle megszokott öniróniával, humorral és lelkesedéssel biztatja mindazokat, akiknek elegük van a világban eluralkodó középszerűségből, és csak a kezdő lökésre várnak, hogy megvalósítsák álmaikat. Ez a könyv a kezdeményezés és megújulás szenvedélyes kiáltványa: Vágj bele!
Ne csak beszélj az új lehetőségekről!
Tedd meg a döntő lépést!
Juss el addig, ahonnan már nincs visszaút!
Ne félj a következményektől – kockáztass!
Teremts valami újat!
Andrew Klavan - Ne szólj száj
Figyelnek.
Lehallgatnak.
Lányod a kezükben van.
Azt mondták, baja esik, ha bárkinek szólsz.
Ne szólj száj.
Különben...
Martin Seligman - Flourish - Élj boldogan!
Boldognak lenni jó. Tudja ezt a kötet szerzője, a klasszikus pszichológia egyik legnagyobb élő professzora is – csakhogy Martin Seligman újraértelmezi a boldogság és a jól-lét fogalmát. És ha már itt tart, a pszichológia fogalmát is: meggyőződése szerint e tudomány célja nem csupán a lelki szenvedés mérséklése, hanem a boldogság felé vezető út megmutatása is. A „pozitív pszichológia” az ember jó lelki egészségéről szól, és arról, hogy tudatosítsa bennünk: igenis részünk lehet szeretetben, önmegvalósításban, fejlődésben – vagyis a boldogságban.
Martin Seligman könyve azonban jóval több, mint egy új pszichológiai irányzat bemutatása. A szerző hatásos gyakorlatokat ajánl arra, hogyan legyünk elégedettebbek, kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak. Számtalan gyakorlati kísérlet bizonyította már e gyakorlatok pozitív hatását, akárcsak azt, hogy lelki jól-létünk segítségével testileg is egészségesebbé válhatunk, elkerülve az antidepresszánsokkal dolgozó pszichiátria-iparág sematikus buktatóit és tévösvényeit.
Ken Wilber - Határok nélkül
Ádám legnagyobb vétke nem az volt, hogy evett az almából, hanem az, hogy megnevezte és osztályozta a világ jelenségeit. Ezzel felparcellázta a különben egységes valóságot. Ezek az ősapáinktól ránk hagyományozott művi határok egyre jobban beszűkítik a haladás bűvöletében élő nyugati ember világképét. Ahol határ van, ott ellentétek keletkeznek, ahol pedig ellentétek keletkeznek, ott viszály, hábosúság is támad, s az élet csatatérré alakul, állítja a népszerű szerző.
Ken Wilber a tudat kutatásának egyik elismert szakértője, aki azon fáradozik, hogy a tudatot a lehető legteljesebben megérthessük. Rávilágít, hogy a tudat hihetetlenül komplex egész, s határai is csupán azért vannak, mert megismerő képességünk kizárólag így tud ismeretek birtokába jutni. A könyvvel kalauzt kapnak kezünkbe belső határaik felszámolásához, a mindenséggel való ősi közösség visszaperléséhez.
M. Scott Peck - Úttalan utakon
Ez a gombolyag korábban éppen olyan kusza összevisszaság volt, akár egy megzavarodott, kibogozhatatlannak tűnő emberi élet. Ez a könyv segít hogy elrontott életét rendbe hozhassa, hogy úrrá lehessen gyötrő lelki gondjain, hogy megtalálja önmagát. AZ ÚTTALAN UTAKON járatlan ösvényen vezet. Ha összecsaptak a hullámok a feje felett, ha úgy érzi, mindennek vége, ha megoldhatatlannak látszó problémákkal küzd, ez a könyv lehet a segítség. A boldog, kiegyensúlyozott élethez vezető szál.
John Douglas - Mark Olshaker - Sorozatgyilkosok
A Virginia állambeli Quanticóban, tizenöt méterrel a föld alatt, a Szövetségi Nyomozóhivatal Nemzeti Akadémiájának irodáiban kicsiny elitcsapat, a Nyomozástámogató Részleg küzd egyik legmélyebb, legősibb ösztönünkkel: a körülöttünk ólálkodó gonosztól való félelemmel.
A csoport vezetője, John Douglas korunk legmegátalkodottabb, legszadistább bűnözőit kerítette kézre: a San Franciscó-i parkerdei gyilkost, az atlantai gyermekgyilkost, a tylenolos mérgezőt, a férfit, aki Alaszka rengetegeiben merő sportból vadászott prostituáltakra, valamint a seattle-i zöld-folyói gyilkost. Ez utóbbi kapcsán kis híján ő maga is életét vesztette.
Sorozatgyilkosok és merénylők tucatjait - köztük Charles Mansont, Sirhan Sirhant, Richard Specket, John Wayne Gacyt, a "Sam fia"-ként ismert David Berkowitzot és James Earl Rayt - ismerte meg, kérdezte ki, tanulmányozta korszakos jelentőségű munkája során, hogy megértse, mi indította őket rémtetteikre. Hogy behatoljon az elméjükbe.
Egyaránt képes beleképzelni magát a tettes és az áldozat helyzetébe. Megvizsgálja a tetthelyet, és elkészíti az elkövetők személyiségrajzát, leírja szokásaikat, előrejelzi várható lépéseiket. Végül, ha közreműködésével a bűnözők hurokra kerülnek, segít kialakítani a kihallgatás módszereit, támogatja az igazságszolgáltatás folyamatát.
Ő az a különleges ügynök, a bűnüldözés legendás alakja, aki modellként szolgált Thomas Harris A bárányok hallgatnak című krimijének egyik szereplőjéhez, Jack Crawfordhoz. John Douglas egy olyan csoport vezetőjeként, amely a legmegdöbbentőbb és legértelmetlenebb erőszakos bűncselekmények megoldására vállalkozik, új korszakot nyitott a viselkedéstudomány és a bűnügyi személyiségrajz alkalmazásában. Negyedszázadnyi szolgálat után 1995-ben vonult nyugalomba, s most végre elmesélheti páratlan, lebilincselő történetét.
A regényíró és filmes Mark Olshaker íróként és producerként jegyezte a PBS televízió Emmy-díjra jelölt "Egy sorozatgyilkos észjárása" című műsorát, majd több mint egy esztendőt töltött a nyomozástámogató részlegnél. Az ő segítségével szólal meg John Douglas e rég várt kötetben, hogy betekintést engedjen a színfalak mögé, saját érdekfeszítő tevékenységébe és körmönfont gondolkodásmódjába. Feltárja legbonyolultabb eseteinek idegborzoló részleteit, beavatja az olvasókat azokba a részletekbe, amelyek alapján megalkotta az ismeretlen tettesek személyiségrajzát, bemutatja, milyen taktikával fogta el és vallatta ki őket. Megismertet azzal a tanult nyomozónemezedékkel is, amely továbbviszi létfontosságú, de megpróbáltatásokkal teli munkáját.
A Gyilkos elmék nyomában fejezeteiben elkísérhetjük Douglast a kiszámított őrület sötét zugaiba, amelyek legszörnyűbb rémálmainkba illenek.
John Douglas előbb az Egyesült Államok légierejénél szolgált, majd az FBI kötelékében eltöltött több mint huszonöt esztendő alatt a bűnügyi személyiségrajz vezető szakértőjévé, a modern bűnügyi nyomozati elemzés úttörőjévé vált. Ő folytatta a sorozatgyilkosok módszereinek és indítékainak első rendszerezett vizsgálatát, szaktanácsaival világszerte segítette a nyomozó- és vádhatóságok munkáját. Pedagógiai doktorátust is szerzett. Számos szakcikk és kriminológiai előadás fűződik a nevéhez, emellett két nagy visszhangot kiváltó könyv, Az élet elleni szexuális bűncselekmények indítékai és módszerei, valamint A bűncselekmények osztályozási kézikönyve társszerzője. Washington mellett él. Mark Olshaker díjnyertes filmek és sikeres bűnügyi regények (Einstein agya, Természetellenes okok, Vérhajsza és A perem) szerzője. Számos dokumentumfilmet írt és vitt képernyőre úgy az Egyesült Államokban, mind külföldön, 1994-ben a „Római város” forgatókönyvéért Emmy-díjat kapott, ügyvéd feleségével, Carolynnal Washington környékén él.
Spencer Johnson - Hová lett a sajtom?
"Egerek és emberek
jól kifőzött tervei biz' halomra dőlhetnek"
(R. Burns)
Négy érdekes kitalált szereplő - az egerek, Szimat és Spuri, valamint az emberek - sajtot keresnek az útvesztőben. Váratlan helyzetekkel való szembesülés, sikerek és kudarcok kísérik őket. A sajt itt mindannak a metaforája, ami az életben célunk lehet: kapcsolat, siker, pénz, elismerés, lelki béke. Elképzelésünk arról, hogy célunk elérésével, görcsös ragaszkodásunkkal megóvhatjuk magunkat a kudarctól, téves. Az elvesztéstől való félelmeink azok, melyek meggátolnak a továbbhaladásban, az új örömforrások megtalálásában. Ha van elég hitünk, mindig megnyílik előttünk egy ajtó - még ha nem pontosan a keresett is, de mindenképpen olyan -, mely mögött a helyes út vár ránk.
Jelszónk legyen: Kövesd a sajtot!
A változások szükségszerűségét el kell fogadnunk, hiszen mindenkinek az életében legalább egyszer eltüntették a sajtját.
Eredmény: Sikeresebb, nyugodtabb élet új lehetőségekkel…!
Nők és férfiak egyaránt sikeresen alkalmazzák a mindennapi és üzleti élet területén és tették kötelező tananyaggá olyan világcégek, mint:
Amway, General Motors, Goodyear, IBM, KODAK, Mercedes-Benz, Nestlé, Shell, Xerox, Procter&Gamble, US Army, Navy.
A szerző munkáit negyven országban, több tízmillió példányban adták el.
Edward de Bono - Tanítsd meg önmagad gondolkodni!
A gondolkodás életünk legfontosabb mindennapi tevékenysége. Ha a gondolkodás természetes és könnyű volna, valamennyien zsenik lennénk. Ahhoz képest, hogy milyen fontos szerepe van a problémamegoldásban, a döntéshozatalban, a tervezésben és a helyzetfelismerésben, viszonylag kevés figyelmet szentelünk a fejlesztésre. Pedig ebben is készséget kell szerezni, akárcsak a síelésben vagy az ácsmesterségben. Kerékpározni kezdetben fáradtságos és kényelmetlen, de ha már tudjuk, hogyan kell, könnyű és hasznos. Az emberi agy kiváló emlékezőberendezés, de ugyanúgy, mint a számítógéphez, szoftver kell ahhoz, hogy ezt "gondolkodóberendezéssé" tegyük. A gondolkodás legfontosabb eleme az irányított figyelem. Edward de Bono e könyvében a gondolkodás igen egyszerű, ötlépcsős működését mutatja be, ami éppen ezt segíti elő. Minden egyes szakaszban olyan segédeszközök vannak, amelyek megkönnyítik az átlépést a következő gondolkodási fázisba.
Irvin D. Yalom - Ginny Elkin - Minden nappal közelebb
A Minden nappal közelebb nem csupán Irvin D. Yalom első írói próbálkozása, hanem az első olyan könyv is, amely páciens és terapeuta kettős reflexióit tárja a nyilvánosság elé.
A páciens, Ginny Elkin, nyugtalan, fiatal és tehetséges író, akit a pszichiátria világa skizoidnak címkéz, akit mint érdekességet egymás közt adnak-vesznek a szakemberek.
A terapeuta, dr. Irvin Yalom, sikeres pszichiáter, aki éppen írói hangját és stílusát keresi.
Terápiás célból egyeznek meg abban, hogy naplót vezetnek minden egyes ülésről. Egymást követő feljegyzéseik egy letehetetlenül izgalmas, elgondolkodtató és felkavaró levélregénnyé állnak össze.
De vajon ki a páciens és ki a terapeuta? Ki a nyugtalanabb és a türelmetlenebb? Ki segít többet a másiknak? Ki mennyit profitál a közös munkából? És vajon meghallják-e egymást? Vagy önmagukat? Jutnak-e végül bármire?
Két olyan ember érdekfeszítő története ez a könyv, akik kölcsönösen feltárják egymásnak erényeiket és gyengeségeiket. Őszinték és bölcsek, hazugok és ostobák, életszerűek és valószerűtlenek. Pont, mint mi mindannyian.
Brian Wansink - Evés ész nélkül
Naponta több mint kétszáz, étellel kapcsolatos döntést hozunk, ám ezek 90%-a nem tudatos.
Miért hagyjuk a végére a legjobb falatot? Miként érhetnénk el végre, hogy tényleg fogyjunk, ha fogyókúrázunk? Finomabbnak találunk egy ételt, ha hangzatos a neve? Sötétben tényleg nem tudjuk, mit eszünk? Vajon hogyan befolyásolja a csomagolás, a márkajelzés, a tányérunk mérete vagy az étterem színvilága azt, hogy mit és mennyit eszünk?
Brian Wansink táplálkozáspszichológus szórakoztató kísérletek alapján mutatja be, miként ismerhetjük fel azokat az észrevétlen tényezőket, amelyek evésre késztetnek bennünket, akár éhesek vagyunk, akár nem. Hasznos tanácsai segítségével erőfeszítés nélkül tehetjük élvezetesebbé és egészségesebbé táplálkozásunkat.
M. Scott Peck - Hazug emberek
"- Talán igaza van, doktor úr - válaszolt Sarah kicsit sem felindulva. -Hartley betegsége szörnyű teher a számomra. Sokkal könnyebb lenne számomra, ha ő nem létezne.
Megrázkódtam. Úgy tűnt, Hartley-ra semmilyen hatással nem volt az egész, ő már annyira depressziós és elnyomott volt, hogy azt már nem lehetett tovább fokozni. - Akkor miért nem hagyja el őt? - kérdeztem. - Jobban élhetne, ha nem lenne ez a teher. És hosszú távon Hartley számára is jót tehetne, ha kénytelen lenne a saját lábára állni.
- Ó, Hartley-nak ennél sokkal nagyobb szüksége van rám - válaszolt Sarah anyáskodóan mosolyogva. Férjéhez fordult. - Nem bírnád ki, ha elhagynálak, ugye, drágám?
Hartley rémültnek tűnt.
- Gondolod, hogy tetszene neked, drágám? - kérdezte Sarah a férjétől. - Szeretnél visszamenni a kórházba, szeretnéd, ha magadra hagynálak?
- Kérem - szűkölt Hartley -, kérem ne!
- Mondd meg a doktor úrnak, drágám, hogy miért akarod, hogy veled legyek.
- Szeretlek téged - nyöszörögte Hartley.
- Látja, doktor - magyarázta diadalittasan Sarah -, nem hagyhatom el, amikor szeret engem."
Dr. M. Scott Peck amerikai pszichiáter, A járatlan út című, Magyarországon is nagy sikert aratott könyv világhírű szerzője ezúttal pszichoterápiás tapasztalatainak sötétebbik oldalát mutatja be. Több évtizedes terápiás munkája során arra a meggyőződésre jutott, hogy bizonyos páciensek viselkedését nem lehet egyszerűen valamilyen pszichiátriai megbetegedés számlájára írni, hanem a gonosz befolyásának kell tulajdonítanunk. Dr. Peck lebilincselő esettanulmányokon keresztül mutatja be, hogy ezekben az esetekben valójában az emberi felelősségvállalás súlyos hiányáról van szó. Az emberi gonoszság e megközelítésmódja szakemberek és a laikus érdeklődők számára is igen izgalmas, provokatív kérdéseket vet fel az egyén felelősségéről személyes, családi és társadalmi szinten. A kötet korábban Ördögi emberek -Az emberi gonoszság lélektana címmel jelent meg.
Robert Bly - Vasjankó
A világhírű amerikai költő a férfiak fájdalmas problémáira keres választ: amellett, hogy sok férfi nőiesen érzékeny lett, vajon miért nem merik vállalni a kockázatot, miért hiányzik világunkból a kemény, határozott férfijellem? És miért van az, hogy "az ipari forradalom kezdete óta egyre növekszik a bánat a férfiakban"? A szerző régi mesékben és mítoszokban - legfőképpen a "Vasjankó"-ban találja meg a választ. A Grimm testvérek által lejegyzett, de valójában ősrégi mesét, valamint nagy mítoszkutatók és pszichológusok, például Mircea Eliade, Carl Gustav Jung és Marie-Louise von Franz gondolatait elemezve arra a következtetésre jut, hogy a mai férfiak életéből legfőképpen azok a beavatási rítusok hiányoznak, amelyek a régi társadalmakban a fiút férfivá érlelték. Bly ebben a költői szépségű könyvben az ezoterikus tudást éppúgy felhasználja, mint a XX. századi pszichológia eredményeit, saját élettapasztalatát éppúgy, mint a világirodalom nagyszerű alkotóinak gondolatait, s egy olyan, nyolclépcsős beavatási folyamatot mutat meg, amelynek során a férfi megismerheti jellemének ősi, kemény, határozott, "szőrös" - de nem kegyetlen vagy szadista - oldalát.
E könyv gondolatai alapján Bly számtalan előadást és tréninget tartott, s nem kis mértékben az ő munkálkodása nyomán alakult ki s vált valóságos tömegmozgalom a maszkulinizmus a kilencvenes évek Amerikájában. De könyvének, hangsúlyozza, nem az a célja, hogy a férfiakat szembefordítsa a nőkkel, sem pedig az, hogy visszatérítse őket ahhoz az uralkodó felfogáshoz, amely évszázadokon át a nők és a női értékek elnyomásához vezetett. Bly csak azt szeretné, ha modern világunkban sokkal több lenne az igazi férfi, aki képes kiállni az igazáért, aki bánat és depresszió helyett örömet ad és kap a párkapcsolatokban, s aki fiait is be tudja avatni a férfilélek mélységeibe és a férfiélet valóságába.
Susan Cain - Csend
Bár a befelé forduló, csendesebb introvertáltak és a társaság- és élménykereső extrovertáltak aránya nagyjából egyforma az emberek között, a nyugati kultúra mégis a harsányabb extrovertált viselkedést részesíti előnyben, olyannyira, hogy az introvertáltak gyakran kénytelenek saját természetüket elnyomva extrovertáltként viselkedni, ha boldogulni akarnak az életben - pedig nekik köszönhetjük többek között az Apple-t, a relativitáselméletet vagy Van Gogh napraforgóit is.
Susan Cain olvasmányos és tudományosan megalapozott könyvében felszólal ez ellen az aránytalan megítélés ellen, és bemutatja, miben különbözik egymástól az introvertáltak és az extrovertáltak agyműködése, személyisége, munkastílusa és társas viselkedése, a párkapcsolatoktól a szülő-gyermek viszonyig. Körüljárja, milyen területeken teljesítenek jobban az introvertált emberek, lehetnek-e jó üzleti vezetők, és lerombol néhány közkedvelt extrovertált mítoszt, mint a brainstorming és a csapatmunka eredményességébe vetett feltétlen hit.
Ideje, hogy felismerjük - nem csak a harsányságban van érték, hanem a csendben is.
Jack London - Alkoholmámorban...
"Jack London oly érzékletesen ábrázolja a kocsmák közösség(de)formáló világát, oly plasztikusan mutatja be az alkohol személyiség(le)építő hatásait, oly kézzelfoghatóan festi le saját testi és lelki kínjainak gyönyöreit, oly pátosszal értekezik a zsugorodó alkotói elme alkohol általi főnix-szárnyalásáról, oly mértékű odaadással magasztalja az alkoholizmus mindent felperzselő fenséges fertőjét, oly kívánatossá teszi az élet nevű halálos betegség éber nirvánában való átvegetálását, hogy az olvasó a végére kedvet kap mindezt a szörnyűséget saját irhájának mentése érdekében azonnal kipróbálni." - (Hagymásy András kocsmográfus, a Prágai kocsmakalauz című könyv szerzője)
Henry James - A csavar fordul egyet
Henry James klasszikus regényében új nevelőnő érkezik egy angliai vidéki kastélyba. Ez akár egy idill nyitókép is lehetne, a nyugalmat azonban gyorsan megtörik a rejtélyek: mi történt a korábbi alkalmazottakkal, s miféle titokzatos idegenek járnak a kastélyban? Hátborzongató látomások kísértenek, a múlt rejtélyes, a jelen baljós, a valóság és a képzelet határán járunk, és a csavar néha fordul egyet…
A regénynek számos filmes feldolgozása van, melyekben szerepelt többek között Marlon Brando (Éjszakai jövevények), Nicole Kidman (Más világ), Colin Firth és Ingrid Bergman. A történet alapján Benjamin Britten operát írt.
A csavar fordul egyet most új fordításban jelenik meg az Alinea Kiadó Klasszik sorozatában.
Elizabeth Moon - A sötét sebessége
Az orvostudomány csodái mind több betegségtől szabadítják meg végleg az emberiséget, és a genetikai tervezés hamarosan már a születendő gyermekeknél is lehetővé teszi egészségük előzetes tökéletesítését. De mi van azokkal, akik köztünk élnek, méghozzá valami olyan fogyatékossággal, ami megnehezíti beilleszkedésüket a társadalomba? Lou Arrendale felelős állásban dolgozik egy nagyvállalatnál, munkáján kulcsfontosságú üzleti döntések múlnak. Magánélete azonban valóságos akadályfutás, környezete nehezen fogadja el, a legapróbb feladatok végrehajtása is kihívások elé állítja. Lou ugyanis autista. Amikor aztán vállalata több kollégájával együtt beutalja egy kísérleti kezelésre, melynek eredményeként normális életet élhetne, olyan kérdésekkel kell szembenéznie, amik megkérdőjelezik benne, mi is valójában a „normális”, és hogy valóban betegség-e az állapota, vagy esetleg az emberi törzsfejlődés következő állomása. Elizabeth Moon Nebula-díjas regénye olyan korábbi művekkel állítható párhuzamba, mint a Virágot Algernonnak, a Forrest Gump vagy az Esőember, de a téma mindeddig feltáratlan, új mélységeire nyitja fel szemünket.
Warren Farrell - Miért nem értik a nők, amit a férfiak nem mondanak ki
A gyengébb nem az erősebb? A férfiak a védtelenebbek? Hová vezet a férfigyűlölet? Mi értelme annak a feminizmusnak, amely nem a nemek valódi egyensúlyára törekszik, hanem a férfiakon akar bosszút állni? Meghökkentő könyvet írt Dr. Warren Farell, elképesztő tényeket tár elénk a női összeesküvésről, a női brutalitásról, a férfiak kiszolgáltatottságáról. Legalábbis Amerikában ez a helyzet. Az ismert magyar túsztárgyaló pszichológus, Végh József előszavával, Tari Annamária pszichoterapeuta ajánlásával adjuk a könyvet a magyar olvasók kezébe.
Eric Berne - Emberi játszmák
Eric Berne (1910-1970) amerikai pszichiáter eredetileg segédkönyvnek szánta az Emberi játszmákat szakemberek számára, így őt magát is meglepte, amikor kötete a művelt laikusok körében is villámgyorsan bestsellerré vált. A siker nemcsak drámaian újszerű elméletének volt köszönhető, hanem a könyv nyelvezetének is, mely frappáns, izgalmas, "letehetetlen" olvasmánnyá avatja a mindnyájunk által mindennap elszenvedett, de soha korábban néven nem nevezett "játszmákat".
1964-es első megjelenése óta az Emberi játszmák ma is minden idők egyik legnépszerűbb pszichológiai kiadványa. A Berne által megalkotott tranzakcióanalízis világszerte elterjedt: általa nemcsak a pszichoterápia, a személyiséglélektan, a fejlődéslélektan és a kommunikáció elmélete gyarapodott egy forradalmian új iskolával, hanem szervezetek és más emberi rendszerek elemzéséhez is hatékony új eszköz született.
A tranzakcióanalízisnek ez az alapműve magyarul 1984-ben jelent meg először. A jelenlegi, kilencedik kiadással egy szakmailag korszerűsített, előszóval és lábjegyzetekkel ellátott változatot vehet kezébe az olvasó.
Torey Hayden - Szellemlány
Jadie sohasem beszélt. Nem nevetett, nem sírt, és nem adott ki semmilyen hangot. Akárhogy próbáltak közeledni hozzá, bezárva maradt saját zavaros világába, ahol a szellemek beszéd nélkül is megértik egymást. Az osztályba érkező energikus új tanárnak végre sikerül megtörnie a hallgatást. Ő tudja, hogy szóra bírni egy sérült lelkű gyermeket sokszor könnyebb, mint szembenézni azzal, ami elől a némaságba menekült. Jadie történetei mégis megdöbbentik. Feldolgozásukhoz minden korábbi tapasztalata kevés. Amiről a kislány mesél, túl borzasztó ahhoz, hogy bárki komolyan vegye - az elmondottak csak egy zavart elme víziói lehetnek. Vagy talán mégsem...
A könyv szerzője gyermekpszichológus, aki pályáját fejlesztő pedagógusként kezdte. Dolgozott általános iskolák speciális osztályaiban, kutatóintézetekben és magánklinikákon. Tanácsadója és együttműködője több gyermekbántalmazás ellen küzdő szervezetnek. 1979 óta írja visszaemlékezéseit az osztálytermekben, illetve terápiás csoportokban vívott küzdelmekről. Megrázó gyermeksorsokat bemutató könyvei sorra kerülnek fel a sikerlistákra.