Kapcsolódó könyvek
W. E. B. Griffin - Hadszíntér
W. E. B. Griffin igazi egyéniség, az amerikai katonai regény- és drámaírás nagymestere. Ebben az új, lebilincselő regényben elmeséli a csendes-óceáni térségben lezajlott véres csaták egyikét, a hősies küzdelmet Guadalcanalért... Charles Galloway, a vakmerő pilóta a saját bőrén tapasztalja meg, hogy milyen kemény feladat repülőszázadot vezetni. Joe Howard hadnagy csatlakozik a partfigyelőkhöz. Jack „Nincs Utónév” Stecker gyalogzászlóalja élén harcba vezeti az embereit, amiért szörnyű árat kell fizetniük. Pickering haditengerész-kapitány pedig acélsisakkal a fején fegyvert ragad, és beáll a tengerészgyalogosok közé, hogy kivegye a részét a Guadalcanalért folytatott ádáz harcokból...
B. M. Kulis - A második front
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kurt Rieder - Hitler titkos fegyverei
Az első világháborút lezáró békeszerződések számos, Németországra vonatkozó szankciója között a hadsereg személyi és technikai állományával kapcsolatos megkötések is szerepeltek. Adolf Hitler hatalomra jutását követően azonban a hadvezetés sorra játszotta ki ezeket a korlátozásokat, eleinte civil programoknak álcázva a fegyverfejlesztéseket, majd az évek múlásával egyre nyíltabban, arrogánsán és agresszíven felvállalva azokat. A Heereswaffenamt a harmincas évek második felében nagyon komoly anyagi, illetve humán erőforrásokat fordított a modern harceszközök fejlesztésére, amely eredményeképpen modern kézifegyverek, harcjárművek és repülőgépek születtek a rajzasztalokon, illetve kerültek sorozatgyártásra. A második világháború első szakaszában a jól megválasztott stratégia mellett ezek a fegyverek biztosították a Harmadik Birodalom hadseregének ütőképességét. A háborús készülődés jegyében a HWA és az OKL főleg a támadásra alkalmas fegyverek megalkotására vonatkozó programokat részesítette előnyben, a védekezésre alkalmas fegyverek fejlesztése csak másodlagos jelentőséggel bírt a hadvezetés számára. 1941-re azonban, ahogy a német hadsereg addigi fölénye megingott, majd fokozatosan elenyészett, egyre nagyobb szerepet kaptak a különböző védekező fegyverek is.
Richard Bassett - Hitler kémfőnöke
Wilhelm Canaris tengernagy hosszú pályafutása igen változatosan telt. Egyszerű tengerésztisztként kezdte, majd Hitler hírszerzésének legfőbb vezetőjévé küzdötte fel magát, végül pedig államellenes összeesküvésre hivatkozva végezték ki a II. világháború utolsó heteiben.
Az I. világháború után került a hírszerzéshez, ahol tevékeny szerepet játszott Hitler hatalomra jutásában. Miután azonban megismerte a nácik rémtetteit, komoly erőfeszítéseket tett a rendszer megdöntésére. Az újabb háború kitörésekor még komolyabb kettős játszmába kellett kezdenie.
Mint a hírszerzés vezetőjének, egyértelmű volt a feladata - ugyanakkor igen sokat tett azért, hogy Hitler terveit a lehető legjobban akadályozza, és Németország vesztesen kerüljön ki a világégésből. Komoly kapcsolatot tartott fenn a szövetséges hírszerző szolgálatokkal és a különböző ellenállási mozgalmakkal. E kettős játék vezetett aztán kivégzéséhez is.
Richard Bassett könyve igen szemléletesen mutatja be Canaris életútját, és jól kiemeli a tengernagy pályafutásának ellentmondásait - mélységekbe menően elemezve e páratlanul izgalmas személyiséget, máig sem teljesen ismert tevékenységét és a háborúban játszott szerepét.
John Pimlott - A Wehrmacht
A történészek a II. világháborús német hadsereget a római légiókhoz és Napoleon Grande Armée-jához hasonlóan a világ egyik legfélelmetesebb hadseregének tekintik. 1939-40-ben, a Blietzkrieg-hadjáratok során, ez az elit harci gépezet 27 nap alatt szétverte a lengyel hadsereget és egy nap alatt hódította meg Norvégiát. Ezután 1940 tavaszán Anglia és Franciaország egyesült erőire mért megsemmisítő csapást. Mindazonáltal a legsúlyosabb harcokat 1941-től vívták a keleti fronton, miután s német csapatok lerohanták s Szovjetuniót a Barbarossa hadművelet során. De a lendületet, mely a páncélosokat megtörte az orosz tél. Sztálingrád után fordult a hadiszerencse, s a német hadsereg megkezdte lassú visszavonulását. Miután páncéloserejét Kurszknál szétzúzták, a Wermacht lassan elvérzett a feltartóztathatatlanul előrenyomuló Vörös Hadsereggel vívott harcokban. A több mint 200, javarészt korábban nem publikált fényképfelvétel többsége a volt Varsói Szerződés tagállamainak archívumaiból származik, melyek csak nemrég kerültek napvilágra. A képaláírások és a szöveg dr. John Pimlott, a 20. századi hadviselés és fegyverrendszerek szakértőjének munkája.
David Baker - Adolf Galland
Adolf Gallandot, a II. világháború leghíresebb vadászpilótáját élete végéig nagy tiszteletben tartották korábbi ellenfelei. Nemcsak tehetségéért és bátorságáért, hanem mert azon kevesek közé tartozott, akik a totális háború poklában is meg tudták őrizni becsületüket és tisztességüket.
Katonai karrierje óriási haditechnikai fejlődést ível át: huszonévesen a spanyolországi légi háborúban még nyitott pilótafülkés, egyszerű biplánokon repül, a világháború végnapjaiban már a repüléstörténet első sugárhajtású vadászrepülőgép-alakulatának vezére. Alig harmincéves, mikor a harcokban nyújtott kimagasló teljesítményének elismeréseképpen tábornokká léptetik elő. A vadászrepülők szemlélőjeként alkalma nyílik közelebbről is megismerni a Harmadik Birodalom vezetőit.
Élete utolsó éveit Galland dr. David Baker repüléstörténet-kutatónak szentelte, aki megírta életrajzát, melyet a tábornok saját fotóalbumából származó képek illusztrálnak.
Nemeskürty István - Requiem egy hadseregért
Fasiszta kormány fasiszta hadseregéről van szó, rablóhadjáratban részt vevőről. Talán győzelmet kívántunk volna neki? Nem, nem erről van szó! Nem a 2. magyar hadseregről, mint fasiszta katonai szervezetről, hanem az abba kényszerített, cinikusan halálba hajszolt _emberekről_ van szó.
Mikor a magyarok déli szárnyához csatlakozó olasz hadsereg nem érkezett haza a Don mellől, mert ott pusztult, Olaszországban forradalmi nyugtalanság kezdődött, sztrájkok, tömegtiltakozások terjedtek el futótűzként, mintegy az 1943. nyári Mussolini-ellenes megmozdulás előjeleként. El akarták számoltatni a fasiszta kormányt: hová lettek a katonáik? Azóta - szovjet-orosz koprodukcióban! - két film is készült már erről a hadseregről, ennek sorsáról és tragédiájának politikai jelentőségéről.
Nálunk akkor döbbenetes közönnyel tért napirendre az ország a katasztrófa felett. Persze hogy hírzárlat volt, persze hogy kemény volt a cenzúra és erős a politikai terror: de mégis. A mohácsinál nagyobb méretű verség huszonnégy óra alatt gyászba boríthatott volna egy országot.
Nem ez történt. De a doni katasztrófa is egyik előkészítő mozzanatává vált az új Magyarország építésének. Ezek a jeltelen sírban nyugvó halott katonák is mártírjai a nép Magyarországának, Keresztury Dezső szép versének szavaival:
_Áldozatunk nem a gaz jogcíme:_
_[jóra parancs._
Laurence Rees - A legsötétebb óra - Döbbenetes vallomások a második világháború pokláról
A számos szakmai díjjal jutalmazott író és dokumentumfilmes, Laurence Rees közel két évtizeden át találkozott olyanokkal, akiket a második világháború borzalmai szélsőséges próbatétel elé állítottak. Szemtől szemben beszélt erőszaktevőkkel, tömeggyilkosokkal, sőt kannibálokkal, miközben sok olyan embert is megismert, akinek bátor kiállása példa lehet mindnyájunk számára. Munkája során bejárta az egész világot, a balti államoktól Japánig, Lengyelországtól Amerikáig, Németországtól Kínáig.
Ez a könyv harmincöt legérdekesebb találkozását eleveníti fel. Megismerjük mások mellett Estera Frenkielt, a fiatal zsidó lányt, akinek alkalma nyílt arra, hogy megmentse tíz társát a deportálástól és a biztos haláltól; Peter Leet, a japán fogságba esett brit tisztet, akit embertelen körülmények között tartottak; Zinajda Pitkinát, a hírhedt szovjet SZMERS kémelhárító szerv egyik női tisztjét, aki külön örömét lelte a német foglyok megölésében; Onoda Hiroót, a fanatikus japán katonát, aki csak 29 évvel a világháború után adta meg magát; és a litván Petras Zelionkát, aki a nácik megbízásából zsidó férfiak, nők és gyerekek tömegeit gyilkolta meg.
A legsötétebb óra első kézből vett visszaemlékezései nem csupán a háború természetét segítenek megismerni, de a válsághelyzetbe került emberek viselkedésének mozgatórugóit is.
Steve Crawford - Harckocsik a II. világháborúban
A harckocsi átalakította a II. világháború harctereit. 1939–41-ben a német Blitzkrieg elsöprő sikereit páncélosok ezrei vezette gépesített oszlopok aratták, míg 1943–45 szövetséges győzelmeit a tömegesen harcba vetett amerikai, brit és orosz harckocsihadosztályok. A kötet az európai, észak-afrikai és csendes-óceáni hadszíntér döntő fegyvereiről, a páncélozott harcjárművekről ad áttekintést.
Szabó Imre - A II. világháború képes atlasza
A II. világháború miközben feldúlta a világ minden szegletét több mint 57 millió áldozatot követelt. Öldöklő harc folyt Észak-Afrika sivatagaitól a csendes-óceáni szigetvilág egyenlítői dzsungelein keresztül egészen a sarkkörökig. Katonák harcoltak földön, vízen, levegőben, és még a tengerek felszíne alatt is. Összecsaptak pár fős kommandók, hatalmas, többezres páncéloshadseregek, kicsi, gyors vadászgépek, nagy , lassú bombázók, óriási csatahajók és repülőgép hordozók. Ez a háború az emberiséget a halál, a félelem és a rettegés hatéves sötét időszakába taszította, és örökre megváltoztatta az egész világot.
Wiesław Kielar - Az auschwitzi halálgyár rémtettei
A szerző neve nélkül és megváltozott címmel kiadott kötet Wieslaw Kielar A 290. számú auschwitzi fogoly című regényes visszaemlékezése (legutóbb: 810275), amely több ízben megjelent már hazánkban - Murányi Beatrix fordításában. A könyv szerzője egy antifasiszta ifjúsági mozgalom tagja volt. Közel 800 lengyel társával együtt elsőként került az épülő és terjeszkedő auschwitzi táborba 1940 nyarán. Visszaemlékezése az ott töltött öt évet idézi fel - az érkezéstől a szabadság első napjaiig. A rendhagyó naplónak csupán háttere a halálgyár, előterében a különböző emberi magatartásformák állnak. Felvonulnak a hidegvérű, szadista gyilkos SS-tisztek, a brutalitást tébolyig fokozó kápók, a kegyeikbe férkőzni akaró, régi rabokból kikerülő 'funkcik', a női táborban kegyetlenkedő egykori prostituált felügyelők, a hidegvérrel szelektáló, fenolinjekcióval likvidáló orvosok, a közönyös és embertelen ápológárda, az aranyfogakkal spekuláló hullaszállítók, akik valamennyien valahogyan megvesztegethetők. Az állandó rettenet és halálfélelem a rabok egy részéből is felszabadítja az alantas ösztönöket: jelszóvá válik, hogy enni és élni minden áron, mert 'úgyis megyünk a krematóriumba'. Elterjednek a lopások, ügyeskedések, besúgások, az SS-ek és a kápók gyöngéinek kihasználása is sokszor életmentő. Vannak, akik teljesen lealjasodnak, de ezek nagy részét saját rabtársaik 'likvidálják' és taszítják ki maguk közül. Mások beérik az apróbb cselekkel, spekulációval, csereberével, a bőrüket kockáztató mesterkedésekkel. A kényszerű összezártság, az iszonyatos szenvedés és megalázás a bajtársiasság és hősiesség, a kollektív felelősségvállalás számtalan példáját is nyújtja. 'Civilekkel' való kapcsolatteremtések, tragikus kimenetelű szökések, megható szerelmek, tudatos szervezkedések és spontán áldozatvállalások erősítik a közösség szellemét. Kielar nemcsak jó megfigyelő, hanem avatott tollú író is - műve minden olvasónak ajánlható.
Lőrinczy Judit - Ingókövek
Sztálingrádot elátkozta a neve. A németek és szovjetek több százezer áldozatot követelő csatájáról mindenki hallott már – ám a másik, melyet a város és a halál vívnak egymással, évszázadok óta folyik, és mind a győzelem, mind a vereség lelkekbe kerül… Wilhelm Galler, a magányos mesterlövész életre kelő szobrok és különös látomások között bolyong a néptelen városban; Wolfgang Lindt hadnagy a lelkét elemésztő emlékek elől menekülne, ám Sztálingrád nem ereszti; Galina, a pilótanő a Volga túlsó partjáról száll az elátkozott vidék fölé; a sztálingrádi Vaszilij pedig ismeretlenné vált utcákon kísérti a sorsot – és próbálja lefizetni a végzetét. Négy ember, szembenálló felek, akiket azonban mégis összeköt a közös sors és a láthatatlan gúzs, amelyet Sztálingrád font köréjük.
Annie Lauran - Hitler sapkája vagy a felejtés kora
Koncentrációs táborok egykori lakói, szerencsés életben maradottak mondták magnetofonszalagra emlékeiket Annie Laurannak. Francia, német és izraeli gyerekek válaszoltak a szerző által kiosztott kérdőív egyszerű kérdéseire. A francia újságírónő azt kutatja riportkönyvében, hogy alig harminc évvel a háború után, egy olyan világban, amelyben nem vált ki hangos botrányt, ha elárverezik Hitler fejfedőjét, és a kiadók ízléstelen szenzációhajhászó könyveket reklámoznak a Führer nemi életéről és a Gestapo kínzási módszereiről, hogy érzik magukat azok, akik a legtöbbet szenvedtek, hogy tudnak együtt élni hajdani szenvedéseik emlékével, és hogy a sznevedés korát valóban a felejtés korának kell-e követnie.
Kirády Attila - Emberkísérletek a náci haláltáborokban
Az emberiség egyik legsötétebb korszaka volt a második világháború. A senkit és semmit nem kímélő világégés legmegdöbbentőbb epizódja pedig talán a náci orvosok élő embereken végzett kísérletsorozata volt. A sokféle helyszínen (elsősorban a koncentrációs táborokban) folytatott mindenféle beavatkozások ismertetése a legszörnyűbb horrorregényekbe illik. Mégis tudnunk kell ezekről a dolgokról, mert meg kell akadályoznunk azt, hogy újra megtörténhessenek. Kirády Attila magyar túlélőket kérdezett meg szörnyű tapasztalataikról. Az interjúkat kordokumentumok egészítik ki.
Ismeretlen szerző - A második világháború
A Magyarország második világháborús szereplését bemutató dokumentumkötet megjelenését a felélénkülő történelmi érdeklődés és a kutatás új eredményei, valamint a megbízható forrásmunkák hiánya indokolja. A munka jelentőségét az adja, hogy az eddig elszórtan megjelent vagy publikálatlan szövegeket nemcsak egybegyűjtve, hanem az emlékezetre vonatkozó részekkel kiegészítve, lábjegyzetelve, terjedelmes bibliográfiával és mutatókkal teszi közzé. A közölt források egy része most jelenik meg először magyarul. A kötet külön foglalkozik a magyarokra vonatkozó vagy a magyarokat is érintő német hadműveleti parancsokkal, a munkaszolgálat történetével, a német-magyar tárgyalásokkal. A válogatásban helyet kapnak a Magyarországról és a magyar honvédségről készített német értékelések is. A közéleti emlékezetet tárgyaló részben a háborúval kapcsolatos politikai felszólalások mellett a legismertebb magyar költőktől származó versek is szerepelnek. A könyv ismerteti az 1945-1948-as évek, a Rákosi-rendszer, a késő Kádár-rendszer valamint a rendszerváltás első éveinek szövegeit, és érinti az ún. "felszabadulás" kérdését is. A Horthy-rendszer általános értékelése, amely összefügg a háborúval, a nyilas uralommal, 1956-tal és 1919-cel, korlátozott mértékben ugyan, de szintén helyet kap a szövegek között.
H. P. Willmott - 1944 júniusa
A könyv három fő részből áll. Először Északnyugat-Európa és a Földközi-tenger vidékének hadszínterén zajló eseményeket vizsgálja, ahol az angol-amerikai hadseregek összpontosították erőiket. A második részben a keleti fronton kialakult helyzetet részletezi, és annak fontosságát értékeli. A harmadik részben annak a küzdelemnek a történetét mutatja be, amelyet a japánok vívtak ellenségeikkel Ázsia szárazföldi területein, valamint a Csendes-óceán szigetvilágának nyugati részén.
Colin Beavan - Jedburgh-művelet
"A D-nap előtt háromszáz fiatal amerikai, brit és francia katona - egytől egyig önkéntes - ugrott le ejtőernyővel Franciaországban mélyen az ellenséges vonalak mögött. A szorongatott francia ellenállással együttműködve a "Jedek" gyors és döbbenetesen hatékony gerillahadjáratba kezdtek a német hadigépezet védtelen pontjai ellen. Colin Beavan, akinek a nagyapja segítséget nyújtott az OSS-nek a Jedburgh-művelet koordinálásában, többtucatnyi interjút készített a túlélő "Jedek"-kel és családtagjaikkal, hogy elmesélje ezeknek a fékezhetetlen fenegyerekeknek és kalandoroknak a hihetetlen történetét, akik végrehajtották Amerika első különleges bevetéseit - és örökre megváltoztatták az amerikai hadviselést."
Roger Ford - Németország titkos fegyverei a II. világháborúban
- 80 fekete-fehér fénykép Németország II. világháborús titkos fegyvereiről
- Rajzok és illusztrációk a német titkos fegyverekről, adattáblákkal kiegészítve
- Németország titkos légi, tengeri és szárazföldi fegyverfejlesztési programjainak bemutatása
- Gazdag ismeretanyag a különféle fegyverfejlesztésekről
Götz Aly - Hitler népállama
Valamennyi megszállt és csatlós állam nemzetgazdaságának terhére, milliónyi kényszermunkás munkaerejével, a legyilkolt zsidók tulajdonának árjásításával, emberek millióinak éhhalála árán teremtette meg a nemzetiszocialista vezetés az alapokat ahhoz, hogy a németek tömegei közvetlenül részesülhessenek a kiterjedt hadjáratok gyümölcseiből. Ez tette érdekeltté és engedelmessé a haszonélvezőket, túl minden ideologikus propagandán.
Deák István - Hitler Európája
Deák István második világháborúval kapcsolatos esszéinek gyűjteménye az Egyesült Államokban megjelent kiadás bővített, átdolgozott változata. A New York Review of Books, illetve a New Republic című folyóiratokban publikált esszék elsősorban a második világháborúval kapcsolatos angol-amerikai irodalom legfontosabb munkáit vizsgálják, a lehetséges nézőpontok széles spektrumán mozogva. A kötet természetesen nem vállalkozik arra, hogy a világháborúval kapcsolatos legfontosabb problémák mindegyikét megtárgyalja - ugyanakkor a legvitatottabb kérdésekre koncentrál, hangsúlyozva azt, hogy a tömeggyilkosságok, a népirtások logikáját végeredményben lehetetlen megérteni. A szerzőt fiatalkori, személyes tapasztalatai, az ezzel kapcsolatos, egész életét végigkísérő gondolatok és dilemmák egy komplexitásában hiteles, ugyanakkor messzemenően szakmai nézőpont megtalálására ösztönzik, s így könyvében egy reális és eredeti Európa-képet mutat fel az olvasónak a második világháborúról.