“1983-ban 6,1 tonna heroint koboztak el a világon. Morfiumból 2,2 tonna, marihuanából pedig 7000 tonna került a rendőrség kezébe. A leggyorsabban a kokain terjed: az 1983-ban lefoglalt 12 tonna több minden korábbinál.” (Idézet az ENSZ Nemzetközi Kábítószer Ellenőrző Szervének 1984. évi jelentéséből.) S ez csak a jéghegy csúcsa. Az ezeknél lényegesen nagyobb mennyiségek eljutottak a “fogyasztókhoz”. “Az idén – december közepéig – 75-re emelkedett Nyugat-Berlinben a kábítószer-fogyasztás halálos áldozatainak száma. Ez az ijesztő adat főleg a heroinkereskedelem elburjánzásának következménye. Tavaly a hatóságok 40 halálos esetet tartottak nyilván, az idén ez a szám megduplázódott.” (Népszabadság, 1983. dec. 4.) Hazánkban – a Belügyminisztérium adatai szerint – évente 3-5 ezer hamis vényt (receptet) találnak az ellenőrzés során, és nem ritka ma már az olyan gyógyszertári betörés sem, amikor nem a kasszát keresik. A kábítószercsempészek elleni küzdelemben Magyarországon 1983-ban lefoglaltak 3150 gramm heroint, 24150 gramm marihuanát, 240 gramm kokaint, 1228 ampulla ópium-alapanyagú szert, 4324 darab pszichotrop gyógyszert. Megbízható becslések szerint Magyarországon a fiatalkorú kábítószer-élvezők, illetve az azt helyettesítő gyógyszert szedők közül ma már 20 ezer fiatal sürgős, azonnali orvosi kezelésre szorulna. Népszabadság, 1984. IX. 23."
Kapcsolódó könyvek
Dic. Baboian - Útlevél a Pokolba - A kábítószeres lidérces kalandjai
A könyv, amelyet tévedés veszélye nélkül nevezhetünk monográfiának, egybehangolja a detektívregényekre jellemző kalandos elbeszéléseket (azzal a jelentős különbséggel, hogy a leírt tények hitelesek) a narkómánia számtalan vetületének orvosi, pszichológiai vizsgálatával, gyógyszerészi pontossággal állítja össze a szakadatlanul szaporodó kábítószerek táblázatát, szerkeszti a drogok évezredes történetét, írja le a csempészbandák és a különböző drogellenes szervezetek közötti véres harc jellemző mozzanatait, elemzi e káros szenvedély elterjedésének pszichikai, fiziológiai és társadalmi indítékait, s vázolja a narkomániás betegek kezelésében jelenleg alkalmazott gyógymódokat.
Thomas de Quincey - Egy angol ópiumevő vallomásai / Suspiria de Profundis
Az angol esszéista műveiben a szubjektiv idő- és a tudatfolyam ábrázolására, valamint a próza poetizálására tett kísérleteivel a XX. századi regényírást előzte meg. Az 1785. augusztus 15-én Manchesterben született költő a kábítószer rabjaként leírta hogyan szabadulnak fel, majd torzulnak lidércessé a "paradicsomi" látomások az ópium hatására. Az Egy angol ópiumevő vallomásai nagy hatással volt kortársaira is.
Sinka Rita - Kővirág
Ezeket a történeteket azért nem szoktuk olvasni, mert ezekbe a történetekbe bele szoktak halni. Van, akinek a szülei írják meg utólag, de az inkább róluk szól. Van, aki színészként játssza el, aztán hamar belehal másba. Aki túléli és újrakezd, az ritkán beszél róla. Pláne arról, hogy miért volt csodálatos. Pedig e nélkül a kívülálló gyakran csak azt a hülye, értetlen kérdést teszi fel: hogyan jut valaki idáig? Nem árt érezni ezt, de a Kővirág főhőse ennél többre válaszol: "Mondj egy fontosabb dolgot a heroinnál. Ha tudsz ilyet, akkor még kiszállhatsz." - Bombera Krisztina A drogfüggő ember azért is vált ki annyi negatív érzelmet, elutasítást vagy éppen agressziót a társadalomban, mert a "normális" ész számára érthetetlen, mi zajlik le a lelkében, hogyan képes ártani önmagának ilyen következetes és súlyos módon, miért nem működik benne ennyire az önvédelem, a józan értéktudat. Ez a visszaemlékezés - szinte szépirodalmi értékű szövegben, arányos szerkesztéssel, a függőségben lévővel együtt szenvedő édesanya kontrasztos látásmódját is kifejezve - bemutatja azt a pokoljárást, amelyből ő meg tudott menekülni, de amelynek krízispontjain oly sokan elvesznek az opiátszármazékok rabjai közül.
Buzai Borbála - Sárkányos lány
A drogfüggőségtől a szabadulásig
"Egy szakadék szélén állok az űrben, alattam nincs az égvilágon semmi, körülöttem sötétség. Én vagyok a főszereplő, a világ egész történelmének főszereplője. Nagyon összeszedett vagyok, minden erőmmel fókuszálok. Tudom, hogy fontos feladat vár rám. Minden az én kezemben van, a világ összes múltja, jelene, jövője. Nem mintha elronthatnék valamit, de mégis nagyon oda kell figyelnem. Kicsivel mögöttem segítő lények jelenlétét érzem, akik feszülten támogatnak. Látom későbbi anyámat a szülőágyon. Nem vált ki belőlem különösebb érzelmeket, nagyon jól ismerem, mintha ő is én lennék. Iszonyúan koncentrálok. Azután levetem magam a szakadékűrbe, és kibújok a szülőcsatornán. Az eseményeket ezután inkább felülről látom, azt, ahogy fehér ruhásemberek kézről kézre adogatják a kisbabát, majd megmosdatják. A Sárkány éve volt és a Halak hónapja."
Pál Ferenc - A függőségtől az intimitásig
Mitől válik egy találkozás meghitté, és egy kapcsolat bensőségessé? Miben különbözik egy meghitt kapcsolat a társfüggőségtől? Tényleg igaz, hogy az intimitásból valakinek több kell, másnak kevesebb is elég belőle? Hogyan lehetséges az, hogy egyszerre vágyhatunk utána, és félhetünk is tőle? A meghittség egy varázslat, amivel néha megajándékoz az élet, vagy tehetünk is azért, hogy az intimitás magával ragadó élményeiben gazdag, tartós, bensőséges kapcsolatunk legyen? Minderre, és még sok más fontos kérdésre kaphatunk válaszokat ebből az izgalmas könyvből.
Pál Ferenc. Első sikereit válogatott atlétaként érte el: húszévesen, még junior korúként felnőtt magyar magasugró bajnok lett. Kalandos spirituális útkeresés után, teológiai tanulmányai befejeztével 1996-ban pappá szentelték Esztergomban. Tíz éve a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Állam és Jogtudományi Karának teltházas nagyelőadójában tart előadásokat hétről hétre lélektani és spirituális témákban, amiket ő maga egyszerűen csak alkalmaknak hív. A SOTE Mentálhigiéné Intézetének tanára, elsődleges szakterülete a segítő és lelki gondozói kapcsolat. Több mint egy évtizede vezet önismereti csoportokat többek között a Magyar Pszichodráma Egyesület keretében. Az utóbbi években sokan fordultak hozzá mint szociális és családsegítő lelki gondozóhoz párkapcsolati problémákkal, ami nem hagyta nyugodni, mert az itt-ott fellelhető válaszok nem bizonyultak elégségesnek kliensei számára. Ezért először egy alapos kutatómunka után, a szakirodalom alapján és saját személyes, szakmai tapasztalataira támaszkodva előadásokat kezdett tartani a témában, majd azokat tovább gondolva és kiegészítve született ez az eredeti írás, megőrizve valamit a hallgatóságot megszólító stílusból.
Ismeretlen szerző - Orvosi biokémia
A tankönyv tartalmazza a legalapvetőbb biokémiai ismereteket, a szervezetet felépítő molekulák egyszerű leírásától a folyamatok szabályozásáig. A szerzők összefoglalták a gyakorlati orvostudományban is egyre nagyobb jelentőségű molekuláris biológiai ismereteket. Az orvostanhallgatókon kívül jó szívvel ajánljuk a könyvet azoknak az érdeklődő orvosoknak is, akik szakmájuk egy-egy problémájának megértéséhez szeretnék megismerni a molekuláris történéseket, vagy egyszerűen csak képet kívánnak kapni arról, hogy meddig jutott a biokémia az életfolyamatok megértésében azóta, hogy elhagyták az egyetemet.
Veér András - Erőss László - A dohányzás rabságában
"Hazánkban a legújabb adatok szerint mintegy három és félmillió ember dohányzik. Tudjuk, hogy ez a hatalmas szám egyre csak növekszik - vagy legalábbis nem csökken - mindannak ellenére, hogy köztudott az is: az éves halálozás körülbelül egyharmada a dohányzással összefüggő betegségekből adódik. Ez évente legalább ötvenezer ember halálát jelenti. Tudja ezt mindenki. Felmerül a kérdés, hogy milyen kormány az, amelyik "engedélyt" kér az Európai Unióhoz való csatlakozás tárgyalásain arra, hogy évekre elhalaszthassa - tegyük hozzá: álindokkal - a magyarországi cigaretták kátránytartalmának csökkentését. Olyan európai szabványtól való eltérésre kér placetet a kormány, amely az állampolgárok egészségét lenne hivatva megóvni, a dohányzás ártalmainak csökkentését előidézni. Magyarul arra kér derogációt, hogy a polgárok körében ne csökkenjen a gége- és tüdőrák. A hatalmon levőknek is szól ez a könyv. Talán elszégyellik magukat? És szól azoknak is, akik orrfacsarással, lenézéssel, minősítgetéssel, reagálnak dohányzó honfitársaikra. És szól természetesen azoknak is - sőt elsősorban azoknak-, akik rabjai ennek a szenvedélynek. Akik egyre inkább kulturálatlan körülmények között kénytelenek "hódolni" szenvedélyüknek. Nekik sem állítottunk azonban átugorhatatlan mércét. A könyv nem a szokásos félelemkeltésre apelláló munka, nem mutat roncs tüdőt, sípoló gégét. Hisszük, hogy jó szóval, némi humorral többre megyünk. Talán egy kis "ellenreklámot" is tudunk csinálni? Talán fel tudjuk ébreszteni a társadalom lelkiismeretét? Legyen ez a könyv szellemidézés: a "meghalt" mentálhigiénés program mérföldköve, emlékműve, egyik életre keltője." (A szerzők)
Dr. J. Wayne McFarland - Hogyan szoktam le 5 nap alatt a dohányzásról
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szilágyi Cs. Tibor - Harakiri
A Harakiri egy huszonéves srác szeretettel, iróniával, humorral teli fájdalmas vallomása. Élete filmjét látjuk leperegni előtte, mindennapjaink Budapestjének médiájával, művészetével, ismert figuráival és helyeivel. Elkísérhetjük tripes rohamai, szerelmi mámorai, véget nem érő kezelései és magányos órái, álmai és reményei váltakozó útján, hogy aztán elbúcsúzva tőle , mehessünk haza, saját féltve őrzött paráink közé. A könyv egy a droggal szemben alulmaradt ember fájdalmas kitárulkozása, aki a halál felé vezető úton vissza akarja kapni életét, sza-badságát. Szilágyi Cs. Tibor zenélt, írt, gondolkodott és álmodott. Sokoldalú tehetség volt, ennek minden örömével és nyomorával együtt. Élt 1973- tól 2003-ig.
Martha Tailor - Drogfüggők
A könyv a szenvedélybetegekről és az őket gyógyító orvosi munkáról szól. Drog- és alkoholfüggő betegek szenvedéseiről és dr. Funk Sándor főorvosról, akit ártatlanul megbélyegeztek, börtönbe zártak, miközben maga is halálos betegségben szenvedett.
Ártatlansága kiderült és szerencsére felépült, hogy gyógyíthassa azokat a betegeket, akiknek kezelése során több kudarc éri, mint siker. Az orvoslásban a leghálátlanabb szakág az övé. A főorvos azonban nem adja fel, harcol a lecsúszott, lelkileg sérült betegeiért és mindent elkövet, hogy ismét "emberré"váljanak.
Ebben a harcban mellé kell állnunk mindannyiunknak! Kötelességünk a bajban segítő kezet nyújtani embertársunknak, hogy mindezt mi is elvárhassuk…
Erik Edin - A megmentettek
Van-e kivezető út az alkoholizmus és a kábítószer rabságából?
Erre a kérdésre Erik Edin igennel válaszol. Ő maga is súlyos alkoholista és reménytelen eset volt. Mindannyian mondjuk, hogy az alkoholizmus és a kábítószer nemcsak Svédországban jelent komoly problémát, hanem Magyarországon is. Éppen ezért haszonnal olvashatják ezt a könyvet szakemberek, alkohol-,kábítószerfüggők, illetve hozzátatozóik és mindenki, aki segíteni szeretne.
Lee Stringer - Kurt Vonnegut - Fedél nélkül New Yorkban / Beszélgetések az írásról
Húsz évet töltött Lee Stringer otthontalanul New York utcáin. Az évek során szenvedélyes drogos csavargó, aki minden más helyen hajtotta le a fejét, szenvedélyes íróvá vált. A Street News szerkesztőjeként keserű iróniával, mégis hitelesen írta meg az utca népének történeteit, és saját sokszor keserű mégis saját maga által választott sorsát. A város nyers valóságáról olvasva a különbözőségek mellett arra is rádöbbenhetünk, hogy New York nincs is olyan távol tőlünk, és a szerző emberséges javaslatait talán mi is megfogadhatnánk. A kötet második felében Kurt Vonnegut és Lee Stringer beszélgetéseit olvashatjuk az írásról, saját hitvallásukról, egymás művészetéről. Pillanatfelvétel két különös ember találkozásáról.
Dr. Kisszékelyi Ödön - Németh Zsolt - Huber Béla - A bódulat csapdájában
E könyv égető szükségletet elégít ki: csaknem egy évtizedre lenne időszerű a megjelenése. Az utóbbi tíz évben harapódzott el nálunk annyira a kábítószerek használata, hogy a helyzetet ma már drámainak nevezhetjük.
Legsürgetőbb teendőink a megelőzés terén közösek; nemcsak a gyermek- és ifjúságvédelem, a bűnüldözés és az igazságszolgáltatás szakemberei, orvosok és pszichológusok, de minden pedagógus és szülő erkölcsi kötelessége a narkotikumok csábításának kitett fiatalok visszatartása a végzetes úton. Ehhez olyan tájékoztatásra, alapvető szakismeretekre van szükségünk, amelyeket eddig - megfelelő összefoglaló könyv híján - nélkülözni voltunk kénytelenek. E kötet szerzői arra vállakoztak, hogy a veszélyeztetéstől a rehabilitációig áttekintik a teljes folyamatot. A gyógyszertani, orvosi, lélektani, jogi és pedagógiai, szociológiai összefüggések feltárása során egyaránt kitekintenek a hazai és a nemzetközi fejleményekre. Munkájukat mind az érintett területek hivatásos szakemberei, mind a szülők - az egész felelősen gondolkodó ifjú- és felnőtt társadalom - figyelmébe ajánljuk.
A kötetet a hazai gondozó- és kezelőhelyek jegyzéke zárja.
Jack London - Alkoholmámorban...
"Jack London oly érzékletesen ábrázolja a kocsmák közösség(de)formáló világát, oly plasztikusan mutatja be az alkohol személyiség(le)építő hatásait, oly kézzelfoghatóan festi le saját testi és lelki kínjainak gyönyöreit, oly pátosszal értekezik a zsugorodó alkotói elme alkohol általi főnix-szárnyalásáról, oly mértékű odaadással magasztalja az alkoholizmus mindent felperzselő fenséges fertőjét, oly kívánatossá teszi az élet nevű halálos betegség éber nirvánában való átvegetálását, hogy az olvasó a végére kedvet kap mindezt a szörnyűséget saját irhájának mentése érdekében azonnal kipróbálni." - (Hagymásy András kocsmográfus, a Prágai kocsmakalauz című könyv szerzője)
Kovács András - Kiss András - Dr. Landi Anna - Miért ne dohányozzunk?
Műfaját tekintve leginkább egészségügyi kriminek minősíthető Kovács András dr., Kiss András dr. és Landi Anna dr. _Miért ne dohányozzunk?_ című munkája. Mégpedig nem a durván sokkoló, látványos, brutális hatásokkal dolgozó, hanem a száraz, rideg tényekből intellektuálisan építkező, először csak hátborzongató, majd torokszorító, végül rémületbe kergető fajtából.
Az Amerika felfedezésével kezdődő újkor „vívmánya", a dohányzás a XX. századi emberiség egyik legveszélyesebb ellensége lett. Méghozzá a barát álarcában. Hiszen a dohányzás átsegít nehéz perceken, gazdagít egyéb élményeket, például a kávézást, rítussá válik kapcsolatokban... Csak éppen mindezért sokaknak a legtöbbel, egészségükkel, életükkel kell fizetniük. Nálunk csaknem a lakosság fele dohányzik. Ennek megfelelően a legmagasabb és fokozatosan emelkedő a tüdő- és gégerákok aránya a nyilvántartott országok között, népbetegséggé váltak a szív- és érbántalmak, a dohányzás a magzati élettől kezdve fenyegeti a felnövekvő nemzedéket.
Nagy erénye a könyvnek, hogy nem leszoktatni akar, hanem tájékoztatni. Méghozzá a legmagasabb, mégis közérthető színvonalon.
Bizonyos, hogy a szakemberek is sokat forgatják majd a munkát, hiszen kitűnő összegzését kapják mindannak, amit az orvostudomány a dohányzás hatásairól feltárt. Dohányosoknak és nem dohányosoknak pedig egyértelművé teszi, miről is van szó. Igen, egyaránt szól a könyv mindkét, folyamatosan változó tábornak, muníciót nyújtva a társadalom számára a cigaretta ellen. Mert, ahogy már az első sorok hangsúlyozzák - és valóban ez a gondolkodás hatja át a könyvet -, a szerzők nem a dohányos ember ellen, hanem a védelmében lépnek fel.
Ez a józanság teszi - a baj nagyságához képest - szelíddé a záró, a leszokás lehetőségeit elemző fejezetet. De hát ez a realitás. Talán ha kiegyensúlyozottabb lesz a társadalom, csökken a dohányzás feszültségoldó, élményt pótló jelentősége, javul majd a helyzet.
A század derekán az angol orvosok elhitték mindazt, amit ez a könyv is ír a dohányzásról. Viszonylag rövid idő alatt nyolcvan százalékról húsz százalék alá csökkent a dohányzók aránya. Ez gyakorolta a legnagyobb hatást a társadalomra a dohányzásellenes tevékenység elemei közül. Talán nálunk is segítene ez a módszer.
Dr. Frenkl Róbert
Selymes Orsolya - Hogyan ne szokjunk le a dohányzásról?
Kedves dohányos! (Kedves érdeklődő nemdohányos!) Kérem, olvasás közben akkor se felejtsen el dohányozni (illetve nemdohányozni), ha nem sikerül felidegesítenem önt! Dőljön hátra, és engedje szabadjára a fantáziáját! A következő oldalakon a dohányzással kapcsolatos újdonságokról és érdekességekről olvashat. Meg fogja érteni, miért tette jól, hogy eddig meg sem próbált leszokni a cigiről (esetleg rászokni a cigire), illetve ha próbálkozott is, miért nem tudott, továbbá, miért is olyan hihetetlen, hogy a megfelelő segítséggel ez valójában nem esne cseppet sem nehezére.
Takách Gáspár - Miért ne igyunk... sokat
Hazánkban csaknem egymillió ember él az alkoholbetegség rabságában - az érintett családokat tekintve ez az adat még megrázóbb. Az évről évre növekvő betegek száma miatt is aktuális foglalkozni ezzel az egész társadalmat sújtó problémakörrel.
E kötet szerzője egyike azon orvosoknak, aki életét szentelte a szenvedélybetegek gyógyításának. Könyve hiteles tudósítás a gyógyítás különböző módszereiről és a családi környezet nyújtotta nélkülözhetetlen segítségről.
Paksi Éva - Szenvedélyek zsákutcája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Barbara Killinger - Munkamániások
A munkamánia mint szenvedélybetegség csak a legutóbbi évtizedekben öltött tömeges méreteket. Szalonképességét az adja, hogy egészen odáig hajlamosak vagyunk szemet hunyni felette, amíg csupán az egyén személyiségjegyeit változtatja meg. Akkor válik elviselhetetlenné, amikor tönkreteszi a családi, baráti kapcsolatokat, sőt, legvégül magát a munkavégzést is hátrányosan befolyásolja. Barbara Killinger kanadai pszichológus szerint e szenvedély gyökerét a túlzott bizonyítási és sikervágyban kell keresni, hiszen meg kell felelni a társadalom, a gazdasági élet és a család elvárásainak. A szerzőnő aprólékosan leírja azokat a tapasztalatait, amelyeket a munkamániások terápiája során szerzett, részletesen elemzi a jelenség okait, végül pedig olyan megoldásokat ajánl, amelyekkel helyre lehet állítania belső lelki egyensúlyt, és önképzéssel rávezeti olvasóját arra az útra, amely egészségesebb életvezetést eredményez otthon és a munkahelyen egyaránt.
Jan Snel - A tiltott gyümölcs lélektana
A szerző szlovák pszichológus, az amsterdami egyetem pszichológia tanszékének tanára. Kötete immár hat nyelven jelent meg. A szerző annak köszönheti népszerűségét, hogy az úgynevezett `tiltott gyümölcsöket` - alkohol, dohányzás, kávé, nassolás, lustálkodás - nem a megszokott sötét oldalukról mutatja be, hanem rávilágít pozitív hatásukra is. A kötet persze nem a rossz szokásokat és a függőséget hivatott terjeszteni, ellenkezőleg: határozottan kijelöli, hol a határ az élet érzelmi mérlegének tökéletesítése és a gondot okozó túlfogyasztás között.