Az Amerikai Egyesült Államok történelme során tizennégy merényletkísérlet történt a hivatalban lévő elnök ellen.
Négy merénylőnek sikerült véghezvinni tervét.
Ám most Beecher White, a The Inner Circle (A belső kör) főhőse rájön, hogy Washingtonban valaki az elnökgyilkosságokat másolja.
A történészek magányos farkasnak tartják az elnökök merénylőit. De mi van, ha tévedtek? Beecher szörnyű titkot fedez fel: azt, hogy száz év időtartamában mind a négy merénylőt ugyanaz a titkos cél vezette. Kinek dolgoztak valójában? Mit akartak elérni a merénylettel? És ma miért akarja valaki megölni az elnököt?
Beecher ki akarja deríteni. Az egészben az a legfélelmetesebb, hogy találkoznia kell az ötödik merénylővel.
Kapcsolódó könyvek
Dashiell Hammett - Véres aratás
"Personville" a kisváros neve, ahová az író San Fransiscó-i mesterdetektívje egyetlen bűneset miatt megy el: "Személylak" lehet ez magyarul. De a lakói "Szemétlak"-nak hívják városukat, a detektív pedig olyan bűnbarlangban találja magát, amelyet mindenestül föl kell bolygatnia, ha már önként vállalta, hogy rendet teremt: bűnszövetségeket, csoportokat kell lelepleznie, gyilkosságok egész sorát váltja ki akaratlanul, és nem utolsósorban vásárra kell vinnie a saját bőrét. Hammett volt a modern, a nyers, a kemény, a leleplező - vagyis a hatékony és mozgósító - bűnügyi regény megteremtője. Jóval a maffiatéma divatja előtt ábrázolta már, kíméletlenül, a tisztes polgári világ homlokzata mögött meghúzódó valóságot: az érdekszövetségek és klikkek semmitől vissza nem riadó, szüntelen élethalálharcot folytató banditatársadalmát. Bűnügyi író pompás krimije a Véres aratás. Csak épp jóval több kriminél. Nem véletlenül vallotta mesterének az íróját a kitűnő Chancler. Nem véletlenül nevezték a század egyik kiemelkedő írójának olyanok, mint Ernest Hemingway, Louis Aragon.
Laurell K. Hamilton - Lidérces álmok
St. Louis-ban sorra halnak meg a sztriptíztáncosnők, a bizonyítékok pedig nem egy, hanem hét sorozatgyilkos felé mutatnak, egészen pontosan hét vámpír felé, akik élén egy renegát vámpírúr áll. Anitát is bevonják a nyomozásba, és neki is lát a tettesek kézrekerítésének, ám egyre inkább úgy tűnik, hogy egyedül nem fog boldogulni. Könynyen lehet, hogy Jean-Claude, a város vámpírura és a vérleopárd Micah mellett még keserű exszeretője, Richard segítségét is igénybe kell vennie. Anita nyomozását állandó gyanakvás kíséri, ráadásul közben meg kell küzdenie erőteljes, pusztító vágyaival, valamint vámpírokkal, vérfarkasokkal és alakváltókkal, aminek eredményeként a vámpírvadász új és eleddig saját maga előtt is ismeretlen magasságokat és mélységeket fedez fel.
Raymond Chandler - Hosszú álom
Különös társaság szerepel ebben a feszült, izgalmas regényben: az agg, béna tábornok, aki petróleumból gazdagodott meg, s csak üvegháza trópusi hőségében érzi jól magát; két szabad erkölcsű leánya, a szőke, kokainista Carmen s az éjfekete, szenvedélyes hazárdjátékos Vivian; veje, Rozsdás, a tiszta lelkű szeszcsempész, aki egy nap otthagy csapot-papot, milliókat és gyönyörű feleséget, és nyomtalanul eltűnik. Egy ilyen család körül, melynek ennyi pénze, bűne és rejtett botránya van, elkerülhetetlenül gengszterek, zsarolók s hasonló figurák nyüzsögnek. Ezért jelenik meg Marlowe, a kitartó és hajthatatlan magándetektív, hogy felvegye a harcot, megküzdjön velük. Megbízatása kezdetben csak egy zsarolási ügy megoldása lenne, az ügyből azonban csakhamar gyilkosságok sorozata bomlik elő. Marlowe hideg elszántsággal veti magát a bűnök nyomába, s munkája a legváratlanabb végkifejlethez vezet.
A regényből készült filmváltozat forgatókönyvének társszerzője William Faulkner, a világhírű, Nobel-díjas amerikai író volt.
Erle Stanley Gardner - A sánta kanári esete
"- Milyen ügyben jött hozzám?
A nő lesütötte a szemét. Habozott.
- A kanáriról van szó? - kérdezte Mason.
- Dehogy! - mondta gyorsan a nő. - Nem a kanáriról!
- Rendes szokása, hogy kanárit visz magával?
A nő idegesen fölnevetett. - Ugyan, dehogy! Nem értem, miért tulajdonít ekkora fontosságot a kanárinak?
- Azért, mert ritka az olyan ügyfelem, aki kanárival érkezik az irodámba."
Perry Masont csak a rejtélyes kanári bírja rá, hogy elvállalja a közönséges válópernek látszó ügyet. De hamarosan rájön, hogy megérzése nem csalt: hullától nem lehet elválni, márpedig Walter Prescott vérbe fagyva, holtan fekszik a hálószobájában. Gyilkosának felderítésében a kanárinak is jelentős szerep jut, s így közvetve abban is, hogy Perry Mason végre megkéri Della Street kezét, és világ körüli útra indul.
Dashiell Hammett - A máltai sólyom
A máltai sólyom minden idők egyik legfontosabb és legjobb krimije. Mindent ehhez mérnek megjelenése óta, és fognak is még mérni, amíg lesznek krimiírók - és persze olvasók. Sam Spade-et megbízza egy bizonyos Miss Wonderley, hogy keresse meg a testvérét. Amikor partnerét, Miles Archert nyomozás közben hátba lövik, Spade egyszerre lesz hajtó és üldözött vad. Vajon képes lesz megtalálni a nagy értékű és titokzatos madarat, mielőtt a kövér ember az ő nyomára akad? A regény - kevesen tudják - 1936-ban már megjelent magyarul Faludi Miklós fordításában. Az Agave Könyvek most ezt a változatot adja közre a regény első megjelenésének nyolcvanadik évfordulója alkalmából.
Erle Stanley Gardner - A baglyok nem pislognak
Donald Lam Los Angeles-i nyomozót azzal a feladattal bízza meg egy New York-i ügyvéd magát megnevezni nem akaró kliense nevében, hogy New Orleansban keressen meg egy Roberta Fenn nevű fotómodellt, aki valójában Edna Cutler; egy asszony, aki azért bujkál volt férje elől, mert anyagi okokból nem akar beleegyezni a hivatalos válásba. Detektívünk egy napon belül megtalálja a lányt, aki azonban ismét villámgyorsan eltűnik, miután lakásán titokzatos gyilkosság történik. Annál több oka van az eltűnésre, mert, mint a továbbiakban kiderül, néhány éve már gyilkossági ügybe keveredett. A szálak egyre kuszábbak, a szereplők egyre gyanúsabbak, az indítékok homályban maradnak. Hősünk szívós kitartással, vaslogikával, leleménnyel addig nyomoz tovább a saját szakállára, magát is ugyancsak kínos, nehezen kimagyarázható és súlyosan fenyegető helyzetekbe hozva, amíg sikerül megakadályoznia egy kettős gyilkossági kísérletet, és ezzel lelepleznie az évek óta működő bűnszövetkezeteket és az elkövetett tettek valódi indítékait.
John Gilstrap - Árulás
Washington egyik éjszakai szórakozóhelye fergeteges bulijairól híres. Hétvégén óriási tömeg lepi el, ami igencsak kockázatos, ha a testőrségnek éppen egy előkelő vendéget kell védenie. Márpedig ezen az estén maga a first lady, Anna Darmond mulat itt, és úgy tűnik, hogy erről a testőrökön kívül másnak is tudomása van: tűzharc alakul ki, és az asszonyt elrabolják...
Az FBI igazgatója még a saját embereiben sem bízhat, ezért úgy dönt, teljes titoktartás mellett felbéreli Jonathan Grave-et, hogy a first ladyt kiszabadítsa. Grave különleges túszmentő egységével, a fegyvermániással, a számítógépzsenivel karöltve, együttes erővel igyekszik a nő nyomára bukkanni. A nemzetbiztonsági üggyé duzzadó emberrablás során mindenki maszk mögé rejtőzik, és mire a csapat az összes álarcot képes letépni, számtalan titok kerül napvilágra: a first lady hajmeresztő múltjáról és egy olyan végzetes erőről, amely nem mást akar térdre kényszeríteni, mint az Amerikai Egyesült Államokat...
John Gilstrap (Könyörtelenül, Intő jel) legújabb regényében feszültség, izgalom és borzongás kéz a kézben jár; a fordulatos, lebilincselő kötet pedig még az utolsó oldalakon is tartogat meglepetést.
Erle Stanley Gardner - A rámenős milliomoslány esete
"- Úgy látom - mondta Mason -, nincs egészen tisztában vele, mi várható. Maga jó reklám. Az a tény, hogy gyilkossággal vádolják, üzlet a lapoknak, emelkedő példányszám. Márpedig ha lecsaphatnak valamire, ami emeli a példányszámot, akkor azt alaposan felfújják. - Beleadnak apait-anyait, arra gondol? - kérdezte a lány. - Apait-anyait, ami belefér - bólintott Mason. - És nekünk is ki kell rukkolnunk valamivel. Az én kliensem rendes kislány, igaz, talán egy csöppet élénkebb a kelleténél, de nagyon jószívű, és a lelke mélyén igazán rendes, mi több, tisztességes. - Maga ilyen képet akar festeni rólam a közönségnek? - Igen. - Az ördög vigye el! - kiáltotta Minerva, és dacosan megrázta a fejét. - Eszemben sincs változtatni az egyéniségemen holmi gyilkossági história kedvéért. Csináljon, amit akar, Mr. Perry Mason, de én nem vagyok rendes kislány, és nem is szándékozom ebben a pózban tündökölni, ezzel hiába akarja megetetni az olvasókat. Mason fogta az aktatáskáját, felsóhajtott és elindult az ajtó felé. - Tartottam tőle, hogy ez lesz a reakciója - mondta."
Ed McBain - A heccelődő
A nagyváros 87. rendőri körzet detektívjei az író más krimijeiből már ismerősök: a főnök, Byrnes hadnagy, Steve Carella, akinek gyönyörű és ragyogóan okos, de süketnnéma nő a felesége, no meg Meyer Meyer, akivel apja a névadásnál rossz tréfát űzött. Míg Carella egy csúnya gyilkossági ügyben nyomoz (sörétes puskával közelről anyonlőtt meztelen férfit találnak a parkban, csak cipő és harisnya van rajta), Meyer Meyernek egy ostoba ugratássorozattal kell foglalkoznia: valaki fenyegető telefonokkal és mindenféle bosszantással arra akarja rábírni több tucat üzlethelyiség tulajdonosát, hogy sürgősen költözzön ki. Amíg lassanként ki nem derül, hogy az üzlethelyiségek mind bankok vagy ékszerüzletek közvetlen szomszédságában vannak, s hogy ki volt a meggyilkolt férfi, a két ügy közt látszólag nincs semmi kapcsolat. Ekkor azonban lassanként derengeni kezd, hogy egy tervszerűen dolgozó, mindenre elszánt bűnöző áll a dolgok hátterében, akit csak "a süket" néven emlegetnek. A süket egy vadonatúj bankot akar kirabolni, a megnyitás előtti napon, s tervét arra alapozza, hogy a rendőrség, korlátozott erőivel, képtelen egyszerre sok pontot ellenőrizni, ezért igyekszik minnél nagyobb zűrzavart kelteni. A kritikus időpontban időzített bombák robbannak a kerület számos pontján, az általános pánikban a bankrablást tervszerűen végrehajtják - aztán a rablók elcsúsznak egy banánhéjon... A műfaj átlagánál jobb, izgalmas krimi sikerre számíthat.
Peter Weiler - A Márai-véletlen
Két szobor, egy autó és egy író a véletlen halálos játékában...
A krimi főszereplője Pamela Taylor, a San Diegó-i Salk Intézet csinos, fiatal biológusa. Egész élete megváltozik, amikor egy gazdag család hagyatékából rendezett árverésen megvásárolja álmai autóját, egy 1960-as acélkék Pontiac Catalinát. Pamela nem is sejti, hogy a korábban egy föld alatti garázsban elrejtett autónak milyen sötét a múltja, miért temette el korábbi tulajdonosa, és arról sincs fogalma, hogy hamarosan ő is része lesz az egykori tragédia következményeinek.
A háttérben pedig két titokzatos szobor, egymás tökéletes másai... A szobrok romba döntik az őket hajszolók életét, másokat viszont a végtelen szerencse erejével ruháznak fel. De senki sem tudja, hogy melyik szobor van a kezében. Még az utolsó pillanatban is fordulhat a kocka.
Thomas Johnston, a világhírű szívsebész, az egyik szobor megérintésének köszönheti életét, de ugyanez a találkozás okozza néhány perc múlva édesapja halálát. Max Fibione sikeres műkereskedőként a véletlen szolgája, ő hajt végre minden ítéletet, amit a sors a kiszemelt ártatlanokra mér. A regénybeli Márai Sándor fiatalkorában, egy párizsi kiállításon kerül kapcsolatba az egyik szoborral, és ez a találkozás még élete végén, Kaliforniában is beavatkozik sorsába.
Frei Tamás - A bankár
Jamaicán a rendőrségi terepjárók már dübörögnek, hogy kézre kerítsék a Magyarországról óriási vagyont „kimenekítő” és a távoli karibi szigeten bujkáló, korrupt pesti bankárt.
Az Országos Jelzáloghitelbank elnökének privát gépén irtózatos erejű pokolgépet rejtettek el, és csupán percek kérdése, hogy Magyarország egyik legbefolyásosabb milliárdosát a feleségével együtt a levegőbe repítsék.
André, a leszerelt légiós és szerelme, Adrienn e pillanatban fordul rá a genovai főutcára, de a rövid mézesheteknek egy orosz bérgyilkos vet véget, aki már a nyomukban liheg.
A Megmentőből megismert André sorsdöntő válaszút elé kerül; cserbenhagyja Adriennt, amint korábbi élete megkísérti? Megtalálja a bankárt, akinek kapzsi mohósága Magyarországot végveszélybe sodorja? És mindezek után vajon visszatalál önmagához, vagy a dühödt bosszú olyan helyekre hajtja, ahonnan már nincs visszaút?
Frei Tamás első regénye, A Megmentő, hónapokig vezette a hazai sikerlistákat. A „konspirációs akcióthriller” meghonosítójaként Frei Tamás második sikerkönyvében ismét az „itt és most”-ot tárja fel olvasóinak, torokszorító izgalmak közepette. Fordulatos érzelmi hullámvasúton repít minket az amerikai ultragazdagok csillogó villáitól az Everglades bűzös mocsaráig, a lélektelen emberrablók világvégi rejtekhelyétől a tőzsdecápák konspirációinak fehér abroszos asztaláig, a politika és bűnözés, a bosszú és leszámolás, a hatalmi és szerelmi játszmák terepére, aminek értő és érző ismerője, és amelynek a világa, egy államcsőd árnyékában, sokkal közelebb van a mai Magyarországhoz, mint gondolnánk…
Ben H. Winters - Gyilkosság világvége előtt
Mi értelme gyilkosok után nyomozni, ha hamarosan úgyis mind meghalunk?
Hank Palace nyomozó már számtalanszor szembesült ezzel a kérdéssel, mióta a 2011GV1 jelű aszteroida megjelent a kutatók radarján. Többé ugyanis nincs esély a megmenekülésre, nincs remény. Csupán hat hónapnyi drága idő maradt a becsapódásig, aztán a Föld elpusztul. A visszaszámlálás során lenyűgöző képet kapunk az apokalipszisbe rohanó Egyesült Államokról: gazdasága összeroppant, a termény a földeken rohad. Zsúfoltak a templomok, zsinagógák. Az emberek világszerte hagyják félbe munkájukat – de nem úgy Hank Palace.
Ő a végére akar járni egy látszólagos öngyilkosságnak, abban a városban, ahol hetente tucatjával történik ilyesmi – csakhogy ez az egy valamiért gyanús neki. Ő az egyetlen, aki mindenáron tudni akarja az igazat, ám nyomozása során sokkal keményebb kérdésekkel is szembesülnie kell annál, mint hogy „ki a bűnös”: Milyen alapokon áll civilizációnk? Mit ér egy élet? Mit tenne bármelyikünk, mit tennénk igazából, ha tudnánk, hogy napjaink meg vannak számlálva?
_A krimi mellett a sci-fi felé is kitekintő_ Gyilkosság világvége előtt _a bűnügyi rejtély megoldását egy közelgő apokalipszis előterébe helyezi. 2012-es megjelenését követően viharos kritikai sikert aratott, és Winters megkapta érte a műfajban legrangosabbnak számító Edgar Allan Poe-díjat, az Amazon pedig beválogatta az év legjobb száz könyve közé._
Elmore Leonard - Glanc
"Ez tényleg ekkora gyógyegér, vagy csak megjátssza magát? Adja itt a kivasaltat. Eléggé vizenyős a tekintete ma reggel. Csak nem másnapos? Az is lehet. Láthatóan nem idegeskedett, nem érdekelte különösebben, hogy ő is itt van. Ezzel az erővel Teddy akár Vincent valami rég nem látott spanja is lehetett volna? Egy régi haver, aki mégis azon morfondírozik, hogy elég lenne csak simán hátranyúlni a zakója mögé, előkapni jó öreg Smithét, és eltenni ezt a mocskot innen az útból. Egyetlen lövés. Ennyi. Aztán azt mondaná a pincérnőnek, hogy a főtt tojást keményen szereti."
Meghökkentő történeteivel, remekbe szabott karaktereivel és utánozhatatlan, borotvaéles párbeszédeivel Elmore Leonardot a mai amerikai krimi legnagyobb mesterének tartják. Rejtő-rajongóknak ajánlott olvasmány.
Az ilyen könyvet magaddal viszed, amikor felállsz megnézni, maradt-e még egy kis csokis keksz. Nehogy még lemaradj valamiről. - Stephen King
Elmore Leonard a krimiírók krimiírója, páratlan mestere annak, amit csinál. Feszes cselekmény, remek párbeszédek - Leonard egy másik súlycsoportban játszik. - Ian Rankin
Patricia Highsmith - Két idegen a vonaton
Bruno összecsapta a kezét. - Hű! Te jó ég, micsoda ötlet! Egymásnak gyilkolunk, érted! Én megölöm a feleségedet, te meg az apámat! A vonaton találkoztunk, és senki sem tudja, hogy ismerjük egymást! Tökéletes alibik! Kapiskálod már?
A szemközti fal ritmikusan lüktetett, minha szét akarna pattanni. Gyilkosság. A szó émelyítette, elborzasztotta. Meg akart szabdulni Brunótól, ki a szobából, de valami lidérces nyomás visszatartotta. Megpróbálta összeszedni magát, kiegyenesíteni a falat, megérteni Bruno szavait, mert érezte, hogy van bennük logika valahol, akár egy megoldásra váró feladatban vagy rejtvényben.
Bruno nikotinfoltos keze megrándult, és reszketett a térdén. - Megdönthetetlen alibik! - rikoltotta. - Életem legnagyobb ötlete! Nem érted? Olyankor csinálhatnám, amikor elutazol, te meg akkor, amikor én utaztam el.
Guy megértette. Soha senki nem jöhetne rá.
Laurell K. Hamilton - Micah
Anita Blake-et ezúttal Philadelphiába szólítja a kötelesség. Szövetségi rendőrbíró kollégája helyett ugrik be a közelmúltban elhalálozott fontos koronatanú halottkeltése ügyében. A váratlan kiruccanás azonban kihívások elé állítja a nekromantát: egyrészt az asszisztensként vele tartó Micah, a leopárdkirály tartogat számára meglepetéseket, másrészt az ősi sírkertben is elszabadulnak az indulatok... Úgy látszik, az élet még Anitának is tud újat mutatni!
A magyar rajongók által olyannyira várt Micah kisregény eredetileg az Anita Blake-sorozat 13. kötete, a Lidérces álmok és a Haláltánc között jelent meg.
Rejtő Jenő (P. Howard) - Nincs kegyelem
Wardes csendbiztos gyanútlanul állt a folyóparton, mert a Húsos Farkas fegyvertelen kézzel lépett eléje a bokrok közül, és megemelte a kalapját. De nem mondhatta azt, hogy "jó napot" hanem kivett a kalapjából egy revorvert és főbe lőtte vele a csendbiztost.
Mindez olyan gyorsan és váratlanul történt, hogy a Denveri Kopó hírhedt ügyessége sem előzhette meg a halálos lövést...
Ez az esemény indítja meg a következmények olyan láncolatát, amelyek őrült sebességgel követik egymást beláthatatlan fordulatokban a végső befejezésig, amely egy nem kevésbé "rejtői" mint az indítás. De ne vágjunk az események elébe. Hiszen addig még oly sok minden történik hőseinkkel.
April Kobe - Hentai
- Hogy is mondjam? Olyan bizarr dolog ott látni egy hullát. Meg az egész. Az a lány olyan fiatal volt. És a ruhája, meg, ahogy kinéz. Nem is tudom. Lehet, hogy megbotránkoznak rajta, amit most mondok, de minden bizarrsága ellenére, valahogy mégis illik a környezethez. Nem, nem a halálra gondolok. A halál valahogy nincs jelen. Nincs vér vagy ilyesmi. Olyan japán az egész. Olyan egzotikus, mint maga a park. Értik ugye, hogy mire gondolok?
Los Angelesben sorozatgyilkos szedi áldozatait, akik egytől egyig japán származású fétismodellek. Az elkövető egy jól ismert pornográf képregényrajzoló munkáit másolva követi el a gyilkosságokat. Ben Marsh és Ray Ricket nyomozóknak csak úgy van esélye felgöngyölíteni a szálakat, ha maguk is elmerülnek a japán diaszpóra sajátos világába, és elfogadják annak, nyugati szemmel akár tébolyodottnak is tűnhető szabályait.
Az izgalmakban bővelkedő erotikus thriller-krimi a máig tisztázatlan körülmények között, tragikus hirtelenséggel elhunyt April Kobe (1978-2003) egyetlen kéziratban maradt regénye, amelynek magyar fordítása az eredeti angol változat megjelenését is megelőzte.
Erle Stanley Gardner - A molyrágta nerc esete
"Elvették a fegyverét, aztán mentek vagy tizenöt kilométert kifelé a városból. Ő még mindig a kocsi alján feküdt, amikor a pisztolyát a fejéhez szorították - és kész. Közvetlen közelről... Senki nem tudja, hol lőtték le. Feltehetően a száguldó autóban. Aztán kidobták. Még azzal sem bajlódtak, hogy megálljanak egy pillanatra, csak kinyitották az ajtót és kihajították, hogy koppant az aszfalton, mint valami csomag, és minden koppanásnál vérfolt maradt az úton. Az autó továbbment."
Erle Stanley Gardner - A fuldokló kacsa esete
Két szőke nő és legalább három barna, egy közel húsz éve lezajlott gyilkossági ügy, két vadonatúj gyilkosság, no és végül, de nem utoljára, a fuldokló kacsa - vajon elég ez Perry Masonnek, a híres védőügyvédnek egy újabb "eset"-re? A kaliforniai milliomoslánynak és a gyilkosságért felakasztott férfi fiának szerelmét és házasságát fenyegető akadályok rábírhatják-e Masont, hogy szakmai hírnevét és személyes biztonságát kockáztatva beavatkozzék egy több mint kétes ügybe? Ne csüggedj, Olvasó: a legendás hírű ügyvéd (bájos titkárnője, Della Street, és a gólyalábú detektív, Paul Drake társaságában) ezúttal is méltó marad hírnevéhez - és még a kacsa életét is sikerül megmentenie!
Erle Stanley Gardner - A rettegő örökösök esete
Sejtelme sem volt róla, hogy került kábítószer a bőröndjébe. Azt sem értette, hogy azon nyomban ott termett egy fotós, hogy lekapja a sajtó számára, amint döbbenten bámul a nyomozóra. Nem fogta fel, mi történik vele, ám abban nem volt kétsége, kihez kell fordulnia. Perry Mason valóban nem késlekedik. Megjelenik a rendőrségen, azonnal kitűzeti a tárgyalást és szabadlábra helyezteti Virginiát. Így van ez a szerző vagy hetven bűnügyi regényében és tévéfilmjében. Perry mason elkápráztatja a közönséget meglepő ötleteivel, tévedhetetlen logikájával. Ezúttal is kibogozza a bonyolult szálakat, melyek a kábítószeres ügytől a dúsgazdag asszony autóbalesetéhez vezetnek.