˝Ha egy iskola lehetetlennek vélt módon jön létre, ha a szabadságra alapoz egy szabadsághiányos rendszerben, számítani lehet arra, hogy mindaz, amit tesz, sokak számára fontossá, értékessé, megkülönböztetett jelentőségűvé, példaszerűvé, követendővé válik. Az AKG a maga légterében mint intézmény felszámolta a szocialista iskolát, mielőtt a szocializmus bejelentette volna a csődöt. Az ma már nem tudható és nem kiszámítható, nyert volna-e azzal az iskola, ha az alapító csapat másfél év csúszással, már a Magyar Köztársaság nevű polgári államban kezdi meg működését, elképzelései vitatását és megvalósítását. Talán soha nem tudták volna meg, mit jelent a szabadság mellett dönteni, pedig ez az élmény mindmáig az alapítók önérzetének és méltóságának fontos forrása. A szabad iskola voltaképpen fogalmi ellentmondás. Egy intézmény nem szerveződhet a szabadság művelésére. Az iskola meg ezen túl is csupa erőszak. Valljuk be, miért is lenne kedvére a gyermeknek megtanulnia azt a felnőttséget, azt a civilizációt, azt a kultúrát, aminek talán csak iróniája és bűntudata szolgálhat mentségére. S ezt azért már gyermekként elég jól lehet sejteni, érezni. A szabad iskola egy intézmény önmaga felszámolására, megsemmisítésére. Az AKG nem volt elég sikeres ahhoz, hogy összeomoljon, de annyira azért jó, hogy kétségeitől roskadozzék.˝
Kapcsolódó könyvek
Miriam Fields-Babineau - A kutyakiképzés alapjai
A szerzõ sokéves kutyakiképzõ tapasztalatait osztja meg olvasóival, a tanítás módszerének pontos leírását fekete-fehér fotók teszik egyértelmûvé
Carl R. Rogers - Jerome Freiberg - A tanulás szabadsága
Carl R. Rogers egyike a XX. Század legnagyobb hatású pszichológusainak. Forradalmi újításai közül a kliensközpontú pszichoterápia a legismertebb, de talán még nagyobb a jelentősége annak a felismerésének, hogy az emberekben lévő hatalmas pozitív energiákban bízó személyközpontú megközelítés az élet minden területén csodálatos eredményekre vezethet. A pedagógia – az óvodától az egyetemig – talán a legfontosabb eszköze lehet annak, hogy a jövő nemzedéke egy igazságosabb és emberibb társadalomban boldogabb életet élhessen. Ez a könyv konkrét példákon keresztül mutatja be, mit tehetünk mi – szülők, tanárok, iskolaigazgatók – azért, hogy gyerekeink öntudatos, saját életüket irányítani tudó, érző és felelősségvállaló felnőttekké nőjenek fel. H. Jerome Freiberg, a kötet átdolgozója újabb amerikai példákkal egészítette ki ezt a ma is aktuális írást, és a könyv függelékében megismerkedhetünk a tanulóközpontú iskola hazai úttörőivel.
Brian M. Fagan - A nagy felmelegedés
„Amikor hozzáfogtam ennek a könyvnek a megírásához, arra számítottam, hogy az ezer évvel ezelőtti időszak kutatása során majd magasabb hőmérsékleteket, elképesztő új mezőgazdasági technológiákat, a hirtelen napfényben fürdőző vidékeket, prosperitást és intenzívebbé váló hajózást találok. Az első fejezetekben valóban egy terményekben dúskáló, pezsgő Európa képe bontakozott ki, majd elkísértem a norvégokat az északi Atlanti-óceánon át vezető expedícióikon, amikor egy ideig a messze északon élő inuitokkal kereskedtek. Ez idáig rendben is lenne. De amikor az eurázsiai sztyeppékre, a nyugat-afrikai Szahel-övezetbe vagy az amerikai kontinensre utaztam, ott a történelem menetét is megfordítani képes, hosszú, pusztító szárazságot találtam.
A hangsúly itt a »hosszún« van. Az ezer évvel ezelőtti szárazságok nem több évig, hanem több generáción keresztül tartottak.”
Brian Fagan, a University of California, Santa Barbara antropológiaprofesszora a klíma és a társadalom kölcsönhatásával foglalkozik. Ebben a könyvben az i. sz. 1000 körüli, ma már széles körben elismert és dokumentált nagy felmelegedést vizsgálja. Manapság az emberi tevékenység és az üvegházhatású gázok miatti melegedés közben sok megfontolni valót találhatunk az ezer évvel ezelőtti tapasztalatokban. Még arra is van időnk, hogy okuljunk belőlük.
Szakmailag ellenőrizte Goldmann Róbert.
Siddhartha Mukherjee - Betegségek betegsége
„Mukherjeenek sikerült egy mesemondó ügyességével bonyolult orvosi problémákat lefordítania mindenki által érthető, egyszerű nyelvre.”
The Wall Street Journal
A "Betegségek betegsége" a rákbetegség nagyszerű, mélyen emberi alapműve. Végigvezet minket a betegség történetén az ókortól napjainkig, és ismerteti a kezelés és megfékezés radikálisan új lehetőségeit. A "Betegségek betegsége" az emberi találékonyság, kitartás, állhatatosság, egyszersmind az önhittség, vakbuzgóság és a természetünkből fakadó hibák könyve. Mukherjee számtalan felfedezésről, buktatóról, sikerről és tragédiáról számol be, amelyeket elődeink megéltek egy olyan betegség tanulmányozása során, amely ellen csupán három évtizeddel ezelőtt is teljesen kilátástalannak látszott a küzdelem. Hősei emberek és orvosok, akik hegyeket mozgattak meg betegeik gyógyulásáért és az emberi tudás határainak kiterjesztéséért.
A gyakorló és kutatóorvos Siddhartha Mukherjee a sejtbiológus precizitásával, a történész tisztánlátásával és a szépíró szenvedélyével veszi górcső alá a betegséget. A "Betegségek betegsége" fordulatos, akár egy jó krimi, és reménysugár mindazoknak, akik be akarnak pillantani a rák titkaiba.
Sherry Seethaler - 160 tudományos válasz őrült kérdésekre
Mitől ragad a ragasztó?
Miért nem tudunk nyitott szemmel tüsszenteni?
Mennyire öregszik a hangunk?
Miért pislogunk?
Honnan jön az isteni szikra?
Mitől ver ki néha a veríték?
Igaz-e, hogy 2012. december 21-én eljön a világvége?
Hasonló őrült olvasói kérdések százaira válaszolt hétről hétre a San Diego Union-Tribune magazinban dr. Sherry Seethaler, a San Diego-i Kaliforniai Egyetem tanára. Önálló rovata nagy sikert aratott, mert frappáns válaszai könnyen érthető, világos magyarázatokat adtak még a leglehetetlenebb kérdésekre is, sőt rámutattak a tudomány fehér foltjaira és az ostoba tévhitekre is. Az évek alatt összegyűjtött anyagokból született ez a válogatás, amely rendkívül szórakoztató formában kalauzol tudományról tudományra és döbbent rá, milyen nagy szerepe van életünkben a kíváncsiságnak és a felhalmozott tudásnak.
Réber László - Korrajz 1920-2001
A magyar grafikában különálló terrénumot alkotó, az Élet és Irodalomban hasábjain 1971-1974 között megjelent Réber-rajzok, a kiváló grafikus művészi meggyőződése szerint a művek megszületésének időszakáról és jelenségvilágáról alkotnak átfogó összképet.
Pelle János - Bosszú és kegyetlenség
A gyűlölet, a bosszú és a kegyetlenség története egyidős az emberiséggel. Már az antik mítoszokban találkozunk a bosszú és a kegyetlenség motívumával, de ugyanúgy jelen van a Római Birodalomban, a germán hitvilágban, a középkori boszorkányüldözésekben, a reneszánsz Itáliában, a balkáni vérbosszú vagy a modern kori párbaj intézményében, legújabban pedig az iszlám terrorizmusban. Bár a fenti jelenségek sok tekintetben különböznek, az ezekben megnyilvánuló erőszak mégis mintha közös tőről fakadna. A társadalom pedig a legtöbb esetben mintha cinkossággal kísérné, vagy éppen támogatná a kegyetlenséget. Vajon elmondható-e ezek után, hogy emberi fajunk a tökéletesedés felé halad? Hogy a társadalmi és technikai haladás folyamatosan csökkenti az életünket évezredek óta átható és megnyomorító gonoszságot? Vagy a kegyetlenség és a bosszú olyan jelenségek, amelyekkel életünk végezetéig együtt kell élnünk?
Nick Yapp - 100 nap fotókrónikája - Az emberiség történetének nagy pillanatai
A 100 nap fotókrónikája nem egyszerű képeskönyv - sokkal több annál. Lélekemelő és felkavaró utazás az újkori történelemben, afféle modern Odüsszeia, amely személyes és egyetemes, aktuális és örök érvényű tanulságokkal szolgál. Az elmúlt másfélszáz esztendő 100 felejthetetlen eseményét szemelte ki a Getty Images és a National Geographic Society, s választott hozzájuk 100 fotót - hol ismertebb, hol mostanáig nem publikált képeket. Öröm és harag, diadal és bukás, remény és kétségbeesés sugárzik ezekről a képekről, mellettük pedig ott állnak a szemtanúk visszaemlékezései, hogy közelebb vigyenek bennünket ahhoz a 100 naphoz, azokhoz a jeles vagy rettenetes eseményekhez. Esszéiben Nick Yapp a történelemkönyvekből ismert események kulisszái mögé is bepillantást enged - oldalról oldalra meglepetésekkel szolgál, eddig nem ismert összefüggésekre mutat rá, új megvilágításba helyezi az ismert tényeket. Háború és haladás, kegyetlen és nagyszerű tettek, technikai fejlődés és őrült megszállottság - mindez együtt valóban feledhetetlenné teszi a 100 nap fotókrónikáját.
Ismeretlen szerző - Népek és népcsoportok
Navigátor Világatlasz 17. kötet
Natalie Angier - Az alapok
Ma mindenhonnan azt halljuk, milyen fontos a természettudományos műveltség, enélkül élni sem lehet, szinte csak kutatókra és mérnökökre lenne szükség a munkaerőpiacon, bölcsészekre nem. Akkor miért olyan divatos a középiskolások között a „megbuktam kémiából” kijelentés? Hogy lehet az, hogy a gyerekek élvezik a természettudományi múzeumokat mindenhol a világon, és 12 éves koruk körül elvesztik a tudomány iránti érdeklődésüket?
Natalie Angier megunta, hogy a világ érdekes részeit érthetetlen magyarázatok és végtelen betű- és számsorok tartják fogva. Kilenc fejezetben összefoglalja, mit kell tudni a tudományos gondolkodás alapjairól, a valószínűség-számításról, a kalibrálásról, a fizikáról, kémiáról, evolúcióbiológiáról, molekuláris biológiáról, geológiáról és asztronómiáról. Ehhez segítségül hívta a részterületek Nobel-díjas szerelmeseit – ha őket a mai napig elbűvöli a tudomány, akkor kell hogy legyen benne valami! A Nobel-díjasok pedig boldogan és érthetően nyilatkoztak neki, mert, mint egyikük megjegyzi, ők a világ legszerencsésebb emberei: azért kapnak fizetést, ami a hobbijuk.
A természettudományok iránt érdeklődő diákoknak kincsesbánya lehet ez a könyv, azoknak pedig, akik érthetetlen, unalmas magolnivalónak tartják ezeket a tudományterületeket, megvilágító és szórakoztató olvasmány.
Az Európa Diákkönyvtár párjaként elindított új sorozatunkban olyan műveket adunk közre, melyek élvezetes formában összegzik mindazt, amit a történelem, a kultúrtörténet, a társadalom- és természettudományok legfontosabb kérdéseiről manapság tudnia kell és tudnia érdemes a művelt, felkészült diáknak és a tájékozott felnőtt olvasónak.
Michio Kaku - A jövő fizikája
Képzeld el, milyen lesz a világ 2100-ban. A jövő fizikájában Michio Kaku elképesztő, provokatív és felvillanyozó képet ad az előttünk álló évszázadról. A könyv a világ több mint háromszáz olyan kiemelkedő tudósával készített interjún alapul, akik saját laboratóriumaikban már feltalálták a jövőt. Az eredmény az orvostudományban, a számítógép-tudományban, a robotikában, a mesterséges intelligencia, az energiatermelés és az asztronautika területén már zajló forradalmi fejlődés leghitelesebb és tudományosan pontos leírása. Kaku rávilágít a szigorú tudományos alapelvekre, megvizsgálja, milyen ütemű fejlődésre számíthatunk az egyes technológiák esetében, meddig mehet el a fejlődés, és melyek a végső korlátok és kockázatok. Óriási mennyiségű információ szintézisével izgalmas bepillantást nyújt a 2100-ig vezető évek várható eseményeibe. Mesél például érzelmes robotokról, antianyaggal hajtott rakétákról, röntgenlátásról, új életformák létrehozásáról és bemutatja a mesebeli űrliftet, amely egyetlen gombnyomásra embereket juttathat sok száz kilométerrel a földi légkör fölötti magasságokba. A jövő fizikája érdekfeszítő és rendkívüli utazás a lélegzetelállító tudományos forradalom elkövetkező száz évében.
Massimo Montanari - Éhség és bőség
Homérosz kenyérevőnek nevezi az embert. Pithagorasz úgy véli, a világmindenség a kenyérrel kezdődik, s a rómaiak éppúgy barbárként vetették meg a bort nem ismerő tejivókat, ahogyan a Gilgames eposz szerint is a bor és a kenyér teszi emberré a vadakat.
A nappal megfőzött, estére újra egészbe nőtt gigantikus vadkan mítosza, vagy az Edda tehene, melynek tőgyéből négy tejfolyam ered - a germánok másfajta szájaízét jelzi.
Lucullus lakomáitól a kannibalizmusig, s a polgári asztal örömeiig - egyedülálló kultúrhistóriát szolgál fel Montanari professzor.
Kovács Lajos - Csupor Dezső - Lente Gábor - Gunda Tamás - Száz kémiai mítosz
Tudásunk nem jelentéktelen hányadát képezik a különböző tévhitek. Ezek olyan tudományosan nem helytálló ismeretek, melyek alapvetően befolyásolják a világról alkotott képünket, mindennapi cselekedeteinket. Tévhiteink nagyon is „emberiek”: a mindennapi megismerés hiányosságai (túláltalánosítás, szelektív észlelés, pontatlan megfigyelés), a számunkra elviselhetetlenül bonyolult problémák egyszerű megoldásába vetett hit és a csodavárás legalább annyira okai, mint a félretájékoztatás, félrevezetés, legyen az szándékos vagy akár jó szándékú is. És tévhiteink megannyi veszélyt hordoznak magukban: gyakran pénztárcánk, nem ritkán egészségünk látja kárát.
A Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem négy kutatója arra a feladatra vállalkozott, hogy megpróbál a sok-sok tévhitünk közül száz olyannal szembesíteni bennünket, amely valamilyen módon köthető a kémia tudományához és kémiai ismereteink hiányosságaihoz. Jogos-e a mesterséges anyagoktól való félelmünk? Igaz-e, hogy a természetes anyagok csak jók és egészségesek lehetnek? Mi a veszélyesebb: az ismert mellékhatású gyógyszerek vagy az ismeretlen hatású „csodaszerek” szedése? Valóban a „bio”-é a jövő az élelmiszerek és az üzemanyagok terén? Ilyen és ehhez hasonló kérdések húzódnak meg a tudományos igényesség és az olvasmányosság határán egyensúlyozó írások mögött.
Hézagpótló ez a könyv. Nem elsősorban tudományos ismeretterjesztés. Annál több: az élet dolgaiban történő eligazodásunk, végül is életben maradásunk segítője, támogatója. Ezért ajánlom mindenkinek, azoknak is, akikben a „kémia” szó rossz emlékeket ébreszt, azoknak is, akik eddig sem tartották illő dolognak, hogy kémiai ismereteik hiányosságával kérkedjenek, és legfőképpen ajánlom a könyvet a tanároknak: tegyék óráikat színesebbé, tanítványaikat problémaérzékenyebbé a könyvben található írások feldolgozásával.
Tóth Zoltán
egyetemi docens
Debreceni Egyetem Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék
Juhász Katalin - Meg is mosakodjál
A paraszti tisztálkodási szokásokat bemutató, majdnem két évtizedes kutatómunka eredményeit összegző kötet nemcsak a hétköznapi gyakorlat puszta leírása, hanem annál jóval több: olyan ősi képzetekre, összefüggésekre világít rá, amelyek mélyen elrejtve még ma is bennünk élnek.
_"Úgy harminc éve jelent meg egy könyvem az emberi cselekvésben megnyilvánuló rend-rendetlenségről. Még ma is piacon van. Jól használható a mindennapi életben, és jelen van az egyetemi oktatásban is. Már akkor kezdett érdekelni a tisztaság-piszkosság kérdése. Remek téma. Életünk fontos alkotórésze. Tudatosítani kellene belőle egyet s mást. Belebuktam, nem tudtam megbirkózni a feladattal. Most itt előttem a könyv a vágyott témámról. Elragadtatva olvasom. Színesebb, mint egy regény, szórakoztatóbb, mint egy krimi. Egyszerre ember- és történelemismeret. Felfedezések. Felismerések. Rácsodálkozás az életre. Ebben a könyvdömpingben, amiben élünk, fulladozunk, az élet egyik ajándéka. Kedves olvasó, én mindig őszinte vagyok. (Ez az erősségem.) Remélem, nem vagyok elfogult: másnak is élményt, örömöt nyújt majd ez a könyv."_
Polcz Alaine
Helmut Hornstein - Tőzsdepszichológia befektetőknek
Hornstein feltárja a tőzsde és a pszichológia összefüggéseit és világossá teszi, hogy ezzel a tudással az ember hogyan állja meg a helyét a tőzsdén. Megmutatja, miért fosztanak meg sok befektetőt az érzelmei a nyereségtől, hogyan függ az általános árfolyam alakulás a tőzsdézők pszichéjétől, hogyan használják ki a bankok vágyainkat, mért tévednek olyan könnyen az alapkezelő menedzserek és az elemzők, és megismerteti velünk a tőzsdézés öt legfontosabb törvényét. Ezzel a tudással, még krízisidőkben is jó tőzsdei eredmények érhetőek el. Ezen kívül a szerző számos tippet ad a tőzsde hétköznapjaira és bemutatja a befektetőknek az alapvető tőzsdei stratégiákat.
Ismeretlen szerző - Reklám, vagy amit akartok
Reklám. Média. Magyar. Eredeti. Hamis. Elad. Megszólít. Megkülönböztet. Felhív. Buzdít. Lehangol. Tájékoztat. Elgondolkodtat. Megmozgat. Ismeretlen. Ismert. Közeli. Távoli. Vágyott. Elérhető. Továbbítandó. Vicces. Drámai. Enyém. Másoké. Megjegyezhető. Felejthető. Hirdet. Hirdetmény? Harmincnégy közéleti szereplő, reklám- és média szakember, hirdető, tudós véleménye a kortárs reklámról. Izgalmas szellemi vállalkozás mindazoknak, akiket érdekel, hová tart a kommunikációs iparág, és milyen szerepe van a reklámnak mindennapi életünkben. A kötet szerzői: Berényi Konrád, Bojár Gábor, Csepeli György, Csermely Ákos, Dessewffy Tibor, Fehér Katalin, Ferling József, Geszti Péter, Gulyás Emese, Halász Gyula, Hankiss Elemér, Hivatal Péter, Horváth Dávid, Horváth Lajos, Jakab György, Jakab Juli, Kaszás György, Kathi Attila, Lakatos Péter, Markovich Réka, Monspart Sarolta, Nagy Bálint, Papp-Váry Árpád, Pintér Róbert, Sarkady Ildikó, Sas István, Schmidt Mária, Somody Imre, Szabó Erik, Szabó György, Szalai Annamária, Szászkő László, Tamás Pál, Tímár János, Zsélyi Ferenc.
Gyuricza Péter - Média-csata-tér
Tankönyv, olvasókönyv, de tartalmát illetően kriminek is beillik. A szerző a nyolcvanas évek közepétől napjainkig kalauzol a média és a politika kalandos világában. Sorra veszi azokat az eseményeket, amelyek a rendszerváltáshoz vezettek, leírja a média szerepét ebben a folyamatban, majd kormányzati ciklusonként mutatja be a média és a hatalom kapcsolatát. Beszél a médiaháborúról, a közszolgálati média világáról, a kereskedelmi média megjelenéséről és térhódításáról, a médiatörvények következményeiről. A szerző személyes tapasztalataiból merített, hiszen éveket töltött el a közszolgálati Magyar Rádióban, alapítója volt a kereskedelmi TV2-nek, dolgozott a politikai kommunikáció területén, majd az ORTT-ben. Ajánljuk médiát, politikát, kommunikációt tanuló diákoknak, hallgatóknak, újságíróknak, és azoknak, akik érdeklőknek a közelmúlt eseményei, a média és a hatalom kapcsolata iránt. A könyvet színes fényképek illusztrálják.
Günter D. Roth - Meteorológiáról mindenkinek
Az utóbbi évek katasztrofális időjárása talán mindannyiunkban kiváltotta azokat a szorongó kérdéseket, miért alakult ez így, mennyire kiszámítható, mennyire fenyegető, mennyire előre jelezhető az időjárás változása. Aki magánemberként vagy hivatásszerűen érdeklődik az időjárási jelenségek iránt, az ebben a kötetben mindent megtalál ahhoz, hogy tudatosan és jól felkészülten láthasson hozzá az időjárás megfigyeléséhez.
Garri Kaszparov - Hogyan utánozza az élet a sakkot
Azok a sakkozók, akiknek a táblán kívül is van életük, szívesen hasonlítják össze az életet a sakkal. És ki lenne erre alkalmasabb, mint az az ember, aki két évtizedig állt a sakkvilág élén, hosszabban, mint a modern korban bárki? Garri Kaszparov ma már üzletember és politikus. A szovjet rendszer bírálójából Vlagyimir Putyin és az orosz rendszer bírálója lett. Ezt az utat járja velünk végig ebben a könyvben, amely önéletrajz és gyakorlati tanácsok gyűjteménye egyben. A sakk iránt érdeklődőknek kihagyhatatlan ez a mű, hisz részletesen mesél Kaszparov sakkpályafutásáról, nagy elődeiről és ellenfeleiről. De nem csak ennyiről szól. Az állandó tanulás és gondolkodás, ami szükséges volt ahhoz, hogy világbajnok lehessen, hasznára vált a való életben is. Ennek a mikéntjét is megkísérli megosztani az olvasóval. Nem az üzleti siker kézikönyve ez, hanem önálló gondolkodásra inspiráló mű. Azt mutatja meg, hogyan hozunk döntéseket mindennap - és hogyan kellene meghoznunk őket. Mik az alapok, amelyekre szükség van? Mi a legjobb módja az alapok hasznosításának? Miért lehet hátrányos a sok információ? Hogyan javíthatunk döntéshozási mechanizmusunkon? Aki kíváncsi arra, milyen kapcsolatot talált korunk legkiválóbb sakkozója az üzlet és a sakk között, annak ajánljuk ezt a könyvet. És azoknak is, akik szeretnék hatékonyabban és tudatosabban élni a mindennapjaikat - és kíváncsiak arra, miért hasznos a rutin, miért kell kilépnünk a komfortzónánkból, és mire jó minden egyes tévedésünk.