A pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben – az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően – sokrétűen fejlődött. A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt. Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.
Kapcsolódó könyvek
Ádám György - A megismerés csapdái
Dr. Ádám György a budapesti tudományegyetem élettanprofesszora, az Akadémia tagja, hosszú évek óta lelki jelenségek biológiai hátterét kutatja. Olyan kérdésekre keresi választ, hogy miként befolyásolják a zsigereinkből kiinduló működésváltozások a viselkedésünket; hogyan válhatnak tudattalan belső szervi sejtéseink tudatos érzékeléssé; melyek az emberi emlékezés élettani alapjai stb. E kutatási területen több ismert monográfia és tankönyv szerzője. E kis könyv a megismerés határterületeiről szól. A szerző írja: "E kis munkában mi a kogníció meglehetősen szűk sávjával foglalkozunk csupán: a megismerés érzékszervi-élettani és érzékelési-lélektani oldalával, ezen belül is olyan határhelyzetekkel, amelyek a kognitív és nem kognitív folyamatok mezsgyéjén mozognak, és amelyek a mai kutatás számára többnyire kérdőjeleket kínálnak. Mint látni fogjuk, ezek a köztes helyzetek a mindennapi élet számára sem érdektelenek: hatókörük a művészi alkotás 'intuitív'-nek mondott jelenségeitől egészen a klinikai orvostudomány által 'közérzet'-nek nevezett állapotáig terjed."
Verena Kast - Apák - lányok, anyák - fiúk
"Az meglett ember, akinek / szívében nincs se anyja, se apja / ki tudja, hogy az életet / halálra ráadásul kapja / s mint talált tárgyat visszaadja / bármikor - ezért őrzi meg, / ki nem istene és nem papja / se magának, sem senkinek."
Ennél a József Attila-idézetnél nehéz lenne pontosabban és szebben megfogalmazni Verena Kast könyvének mondanivalóját. A neves svájci pszichoterapeuta az önálló személyiség születéséről ír, arról a küzdelemről, amely a szülőkről való leváláshoz vezet, és arról a bátorságról, hogy merjünk másoktól különbözni, merjünk újra meg újra elszakadni, és új dolgokba fogni. Hogy merjük a saját életünket élni.
Gósy Mária - Pszicholingvisztika
A lélektan és a nyelvészet határterületein kialakult és önállóvá fejlődött tudomány, a pszicholingvisztika azokkal a kérdésekkel foglalkozik, amelyek a nyelv használatával kapcsolatosak. A jelen kötet bemutatja, miként vagyunk képesek gondolatainkat beszédben kifejezni, vagy hogyan értjük meg a mások szavait, mondatait, hosszabb közléseit. Tárgyalja az anyanyelv elsajátításának menetét, az elméleti kérdésektől a magyar gyermek beszédének és beszédmegértésének fejlődéséig, gazdag példaanyaggal illusztrálva az egyes szakaszokat. A nyelv használatához szükséges a megfelelő szókincs, a szavak és nyelvi szabályok tárolásának szerkezete, az előhívás módozatai, amelyekről külön fejezet szól. A hazai és a nemzetközi szakirodalom áttekintése mellett a szerző saját kutatási eredményei is helyet kaptak a kötetben. Magyar nyelven hat évvel ezelőtt jelent meg a szerzőtől az első összefoglaló munka e témáról. Az azóta eltelt időszakban sok új eredmény látott napvilágot, ez indokolta az átdolgozást és a részletező, nagymértékű kibővítést. A kötetet ajánljuk a felsőoktatás számára, tanároknak és diákoknak, szakembereknek, a gyakorlatban dolgozóknak és a téma iránt érdeklődőknek egyaránt.
Carl Gustav Jung - A személyiség fejlődése
Ez a kötet olyan válogatás, amely Jungnak a gyermekkor pszichológiájáról szóló írásait tartalmazza. Magvát az a három előadás alkotja, amelyet Az analitikus pszichológia és a nevelés címmel tartott. Jung úgy véli, hogy a szülők és nevelők lelki állapota mértékadó a gyermek növekedési és érési folyamatában, különösen a szokatlanul tehetséges gyermekek esetében. A szülők közötti nem kielégítő lelki viszony fontosságát a gyermekkor pszichogén zavarainak okaként hangsúlyozta. Kötetünk írásai cáfolják azt a még mindig közkeletű előítéletet, hogy Jung pszichológiája csupán az élet második felével foglalkozik, illetve végső soron arra vonatkozik. Egy olyan korban, amikor az összes nevelési alapelv megkérdőjeleződik, minden olvasó sokat tanulhat Jung írásaiból, mivel ő bizonyos szempontból pedagógiai problémákkal foglalkozik. Önnevelés nélkül másokat nevelni éppoly kevéssé lehetséges, mint emberi érettséget elérni tudatosság nélkül.
Frank Cardelle - A sas szárnyalása - A világra ébredés útja
"Azt hiszem, mindenkinek van egy története egy különleges esetről, amely nagy hatást gyakorolt az életére és kiemelte a hétköznapok monotonitásából. Ha szerencsések vagyunk, mi is hozzátehetünk valamit a Nagy Történethez, amelynek létrehozásában és alakításában mindannyian szerepet játszunk. Hiszem, hogy az életem és minden döntésem, tettem, az én saját hősi utazásommá vált. Talán ha elmesélem és megosztom a történetemet másokkal, könnyebb lesz felismerniük a sajátjukat." Dr. Frank Cardelle nemzetközi hírű pszichoterapeuta, szakértő és szerző, aki huszonnyolc esztendeje áll a terápia, az oktatás és a társadalom szolgálatában.
Feldmár András - Büky Dorottya - A barna tehén fia
A kötet egy székelyföldi népmese elolvasása után kialakult játék a gondolatokkal. Gyakorlatokkal tarkított, amelyek vezetik az olvasót, hogy elmélyülhessen egy-egy témában, és főként önmagában. „A belső mozgatóerő lényege az, hogy odataláljunk, ahol azt érezzük, hogy nem vagyunk egyedül, hogy van egy valóságos együttlét. Ha elveszítjük a kapcsolatunkat ezzel az érzéssel, akkor nagyon egyedül vagyunk, és ez depresszióba visz.”
Tuija Välipakka - Arja Lehtosaari - A lélek meggyilkolásának száz módja
Nárcisztikusnak a köznyelv az önmagába szerelmes embert nevezi. A férfiakra és nőkre egyaránt jellemző problémakör - amelyet a pszichológia nárcisztikus személyiségzavarnak nevez - azonban ennél sokkal szélesebb, összetettebb, és a népesség jelentős részét érinti. Nincs általános képlete, és a jelenséget a különböző szakmai irányzatok eltérően magyarázzák. Tény, hogy csecsemő- és kisgyermekkorban egy sor tényező (mint például az elfogadás hiánya, a gyermek énképének, önértékelésének a sérülése, a betarthatatlan szabályok, a félelem vagy éppen egy nárcisztikus szülő) olyan pályára viheti a személyiség fejlődését, amely végül nárcisztikus zavarba torkollik. Egy ilyen embernek legalább két arca van: az elbűvölő és a bántó. Az előbbit sokan ismerhetik, hiszen rendkívüli adottságai vannak mások megtévesztéséhez, manipulálásához. Az áldozatait is így hálózza be, ők előbb-utóbb szembesülnek a rejtett, sötét oldalával is: a bűntudatkeltéstől a lelki terrorig, a mocskolódástól a durva bántalmazásig bármi előkerulhet az eszköztárából. Egy nárcisztikus nincsen tudatában saját torz viselkedésének, mellyel valójában a sérülékenységét, félelmeit próbálja ellensúlyozni. Amikor testi, lelki, anyagi hasznot húz másokból, vagy épp büntet, mindvégig úgy érzi, helyesen és jogosan cselekszik. Aggályai nincsenek, környezetének a visszajelzéseit a sérült személyisége nem képes befogadni. Számára ugyanis az empátia, a mások iránti őszinte érdeklődés, a tolerancia, a gyengédség, a bizalom vagy az intimitás fogalma mellett a legtöbb morális szabály is nehezen értelmezhető. Egy nárcisztikus semmit sem ér áldozatok nélkül. Kik és miért esnek bele a csapdájába? A túl jóhiszemű emberek mellett a legtöbb áldozatot valamilyen csalétek vonzza be: olyan érték (szépség, gazdagság, szerelem stb.), amelyről ő (a szintén sérült önértékelése miatt) nem is álmodhatott korábban. Ezek ígérete a félelemmel kiegészülve olyan erő, amely képes akár egy életen át is egy ilyen pusztító kapcsolatban tartani valakit. Kiknek ajánljuk ezt a könyvet? Felnőtt olvasóinknak, akik szeretnék megérteni a jelenséget. Potenciális áldozatoknak, hogy tanulják meg elkerülni a csapdát. Ilyen kapcsolatban élőknek, hogy ki tudjanak belőle lábalni. És mindenkinek, aki nárcisztikus vonásokat fedez fel magában, és szeretne az önismeret segítségével fejlődni. Arra még mi sem számítunk, hogy a könyvet egy nárcisztikus magától megveszi de ajándékba kaphat egyet. :)
Kurt Tepperwein - A félelemtől az életörömig
A szerző ebben a könyvében mindenki számára érthető nyelven mutatja be sokféle félelmünket, és gyakran meghökkentően egyszerű módszereket kínál arra, hogy ezeket legyőzzük. Olyan fóbiáinkról is szó esik, mint a félelem a szeretettől, a közelségtől, a kapcsolatoktól vagy a rettegés a kapcsolat elvesztésétől stb. Külön fejezet szól a boldogságfóbiáról, ugyanis az emberek meglepő módon néha inkább félnek a boldogságtól, mint a boldogtalanságtól. További fejezetet képez a félelem a szextől, a frigiditástól vagy az impotenciától, mivel ezek bennünket, "felvilágosodott" embereket továbbra is rendkívüli módon nyomasztanak.
Tepperwein a rövid ideig tartó terápiában és a klasszikus életmód-tanácsadásban, a gyakorlatban kipróbált és bevált módszereket és technikákat kínálja fel mindenkinek, aki rabja a félelmeinek, hogy ezzel a fegyverzettel eredményesen szállhasson szembe a rettegéssel, és visszanyerhesse az elvesztett életörömöt. És még valamire rámutat: a félelmeket ne úgy tekintsük, mint zavaró problémát, henm mint a saját énünk megismeréséhez vezető út jelzőtábláját, amelyet igenis felhasználhatunk arra, hogy énünk kiteljesedjék, növekedjék.
Theodore Isaac Rubin - A dühös ember
Meglepő vállalkozásnak tűnhet az olvasót nyílt haragkitörésre buzdítani. "A dühös ember" mondanivalója azonban csak első és felületes szemlélés alapján minősíthető az indulatok fékezetlen kifejezésére felszólító agitációnak.
A kiváló amerikai elmeorvos-író valójában azt a számtalan kibúvót, mellékutat kívánja leleplezni, melyek mind a harag elfojtásából származnak, és vagy közvetlenül jelennek meg betegségi tünetekre átfordítva, vagy pedig közvetve, az ellenséges indulatok által megmérgezett társas légkör ártalmaiként okoznak ideges panaszokat, pszichoszomatikus megbetegedéseket. A szerző az agresszív érzelmek "lecsapolása" mellett foglal állást, ebben látja a lelki-testi egészség megóvásának eszközét.
Rákosné Ács Klára - Loósz Mária - A lélek rajza
Szinte mindenki hallott Rákosné Ács Klára Vallanak a betűk című könyvéről, amelyben történelmi személyiségek kézírását vizsgálta, és jutott döbbenetes eredményekre. A hazai pszichografológia legjelentősebb képviselője ebben a kötetben néhány közismert kortársunk írását elemzi, gyakran meglepve következtetéseivel magukat a vizsgált személyeket is.
Az egyes írásanalízisek után Loósz Mária szembesíti a szereplőket az eredményekkel, bensőséges riportkötetté is téve az érdekes grafológia szakmunkát.
A megkérdezettek: Csoóri Sándor, Domján László, Egely György, Fülöp Viktor, Göncz Árpád, Makovecz Imre, Polgár László, Tolnay Klári, Tóth János, Polgár Judit.
Dr. Csernus Imre - A nő
"Ez a könyv, a NŐ-ről szól, aki a férfiak imádatának a tárgya, az örök és megfoghatatlan csoda, amelyet már sokan leírtak és megfogalmaztak. Én meg arra vagyok kíváncsi, hogy hogyan lesz valakiből jó Nő! Nehéz téma, de ahogy megfigyeltem, ez mindkét nemet egyformán izgatja."
Mitől nő egy nő? És vajon mitől jó nő? Hogyan képes egy nő - vagy akár egy férfi - megélni saját nemiségét? Tud-e jó példával szolgálni gyermekeinek? Tudja-e jól érezni magát a saját bőrében? És tesz-e valamit azért, hogy jobb legyen?
Ha Ön elég erős, hogy feltegye magának ezeket a kérdéseket, lapozzon bele Dr. Csernus Imre legújabb könyvébe! Bátraké a szerencse...
Arno Gruen - A normalitás tébolya
Sokan törték már a fejüket a világban lakozó gonoszról, és a lélektan is különféle elméleteket dolgozott ki az emberi destruktivitás magyarázatára. Ritkán esett azonban meg, hogy valaki olyan következetességgel tárta volna föl e destruktivitás okait, mint tette ezt Arno Gruen, aki kimutatta, hogy az erőszak és az embertelenség miként jön létre az ember bensejében, és hogy társadalmunk élete is miként rendezkedett be arra, hogy az élettel ellenséges cselekvés uralkodó tébolya a valóságnak megfelelő viselkedés köpönyegét viselje. Gruen ráirányítja figyelmünket, hogy az emberi destruktivitás nem egyszerűen a rosszra való képesség. Ellenkezőleg: egy olyan hiány következménye, amelyet e minőségében föl sem ismerünk. Ott, ahol elvész annak képessége, hogy észleljük saját érzéseinket, és ahol helyére az öngyűlölet lép, megsemmisül a valódi együttérzés és az igazi átélés képessége is. A normalitás tébolya c. könyvében Gruen az emberi destruktivitást tárja fel, amely sokkalta gyakrabban ver gyökeret a vélt emberbarátiság és a rendteremtő ész mögött, mintsem az számunkra világos lenne. Lenyűgöző a példák sokasága, amellyel érvelését alátámasztja: szerepelnek köztük a Harmadik Birodalom és a vietnami háború felfoghatatlan eseményei. Gruen meggyőző módon bizonyítja, hogy ott, ahol a belső és a külső világ nem alkot egységet, nem lehet szó felelősségteljes magatartásról és igaz emberségről.
Pléh Csaba - A lélek és a lélektan örömei
A tanulmánykötet a tudományos ismeretterjesztés legjobb hagyományait követve arra törekszik, hogy az emberi gondolkodás és viselkedés mai tudományos elméleteit és eredményeit összekapcsolja a hétköznapi életből is ismert gondolkodási problémákkal és viselkedési helyzetekkel. A kötetben szereplő írások négy csoportba sorolhatók. Egy részük a modern természettudományos pszichológia azon sajátosságára fókuszál, hogy egyszerre támaszkodik a neurobiológiára és az evolúciós gondolkodásra. Más írások a fogyatékosság kérdéskörét elemzik a kognitív tudomány fogalmi eszköztárának segítségével. A kötet harmadik alaptémája a modern információs technológiák és az emberi gondolkodás kapcsolatának vizsgálata. Végül a kötetet záró, a szerzővel készült interjúk azt mutatják be, hogy az említett fő témák hogyan bontakoznak ki egy kutató életútja során.
Almási Kitti - Hűtlenség... és ami mögötte van
Miért épp a hűtlenséget választottam első könyvem témájául? Mert a rendelésemen jó ideje ez a leggyakrabban visszatérő probléma - alig akad olyan páciensem, akit valamilyen formában ne érintene. Persze felmerül a kérdés: egyáltalán mi az, hogy hűtlenség? Mit értünk ma megcsalás alatt? Amikor az Interneten felvetettük ezt a témát, parázs vita alakult ki a hozzászólók között. Volt, aki azt sem érezte annak, ha partnerén kívül szexuális kapcsolatot létesít másokkal is, hiszen - magyarázta - szabad lényeknek születtünk, nem lehetünk egymás tulajdonai és rabtartói. Más már annak a gondolatát sem bírja elviselni, hogy a társa rajta kívül mással is szívesen tölt időt - számára ez is árulás. Ezzel a könyvvel nem az a célom, hogy igazságot tegyek a szubjektív vélemények között, vagy moralizáljak - terapeutaként nem is tehetem, mert aki ítélkezik, az nem tud segíteni. Sokkal inkább az, hogy praxisom tapasztalatai alapján megmutassam, milyen gondokkal küzdünk ma ezen a téren, mert ami kirajzolódik előttem, az társadalmi méretű problémának tűnik. A hűtlenséggel azért érdemes foglalkozni, mert olyan sérüléseket okozhat, melyek nemcsak az adott kapcsolatra, de önbecsülésünkre és másokhoz való viszonyunkra is hatással vannak. Nem ritka például az alapvető bizalomvesztés, melynek nyomában szégyen, gyermeki kiszolgáltatottság-érzés, szenvedés és düh jár. Szeretném, ha akit érint a téma, az tudná: van esély arra, hogy egy csúnya történetből is önbizalmunkban - sőt, akár kapcsolatunkban - megerősödve kerüljünk ki. Sok olyan esetet láttam, ahol ez sikerült - ebben a könyvben megosztom, hogyan.
A. G. Kovaljov - Személyiséglélektan
A személyiség-lélektan a személyiség felépítésével, működésével, fejlődésével foglalkozik, azzal, hogy mi alapján tehetünk különbséget az egyes emberek között, milyen típusokba sorolhatjuk őket, milyen tulajdonságokkal rendelkeznek.
Erős Ferenc - Kultuszok a pszichoanalízis történetében
A kötet a budapesti iskola mestere, Freud barátja, a pszichoanalízist megújító Ferenczi Sándor társadalomtörténeti hátterű intellektuális életrajzának előmunkálatait tartalmazza, egy Ferenczi- monográfia vázlatát.
Bärnkopf Zsolt - Az érzelmektől a kommunikációig
Belső mozgatórugóink, szükségleteink, vágyaink, céljaink érzelmeinken keresztül kerülnek kifejezésre. Érzelmeink mutatják meg azt is, hogy a dolgok mit érnek számunkra. Gondolkodásunk segítségével az érzelmek által hordozott tartalmat a külvilágról összegyűjtött ismereteinknek – és az ezekből kialakított világképünknek – megfelelő formában tudjuk megfogalmazni. Az egész rendszer mozgatóit tehát a szükségletek alkotják, amelyek a vágyakban alakulnak irányokká, az érzelmekben célokká, a gondolatokban formát öltenek és a kommunikáció során kifejezésre kerülnek. Az emberi szellem működésének e három összetevőjét, az érzelmeket, a gondolkodást és a kommunikációt, illetve ezek összefüggéseit mutatja be Bärnkopf Zsolt új könyve. A könyv fejezeteihez feladatok, kérdőívek is tartoznak. Ezek segíthetnek tisztázni a magunkról kialakult, kialakított képet, és megkönnyítik, hogy ezen érdemben változtatni tudjunk. De a teszteknek nem célja, és nem is lehetősége, hogy teljesen tárgyszerű, megkérdőjelezhetetlen és ítéletként alkalmazható megállapításokat tegyen.
Berentés Éva - Az érett személyiség
A kötetben leírt érett személyiségmodell megalkotása a pszichológia egy régi nagy adósságát törleszti. Hosszú idő után most jelenik meg először egy olyan optimális érett személyiségmodell, amely tudományosan megalapozott rendszerbe foglalja az eredményes társadalmi alkalmazkodáshoz, az emberi sikerhez, és boldogsághoz szükséges tulajdonságokat. Jól érthetően, olvasmányosan és a gyakorlatban is jól alkalmazhatóan ötvözi a pszichológia klasszikus hagyományait a legújabb neurobiológiai és nevelés-lélektani tényeket, valamint a szerző több évtizedes egyetemi, pszichoterápiás és vezetőképzési tapasztalatait.
Bitter István - Szorongásos kórképek
Szorongásos kórképek Ez a hiánypótló kötet arra vállalkozik, hogy a felnőttkori szorongásos kórképek felismeréséhez, diagnosztizálásához és kezeléséhez adjon gyakorlati tanácsokat. Segítséget nyújt azoknak a szorongásos, és szomatikus tünetekkel járó betegségeknek a megítélésében is, amelyek nem, vagy csak nehezen sorolhatóak be valamelyik diagnosztikus kategóriába. Az ilyen, „diagnosztikus küszöb alatti" tünetekkel jelentkező betegek nagy része nem kap semmilyen ellátást, ugyanakkor tüneteik szenvedést okoznak nekik, és a kórkimenetel is kedvezőtlen. A differenciáldiagnosztika tárgyalásakor a szomatikus kórképek után, a pszichiátriai betegségek között egyre több problémát okozó pszichoaktív szerek is helyet kaptak. Ajánljuk a könyvet családorvosok, háziorvosok számára, és minden társszakmában dolgozó kollégának, aki napi munkája során szorongásos panaszokkal küzdő beteggel találkozik.
D. B. Bromley - Az emberi öregedés pszichológiája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.