Inkább a magyar vagy inkább a kínai diákokéhoz hasonlít a Magyarországon élő kínai diákok versengés-, győzelem- és vesztésértelmezése?
Hogyan küzdünk meg a győzelemmel és a vesztéssel?
Igaz-e, hogy a machiavellisták hideg fejjel cselekszenek?
Milyen agyi folyamatok zajlanak le akkor, amikor másokat megtévesztünk?
Mit ér a jóvátétel bocsánatkérés nélkül?
Lehet-e az egyező és ütköző érdekek pontos leképezése nélkül jó alkukat kötni?
Ezekre és más hasonló kérdésekre ad választ a kötet, amely három, részben egymástól független, részben egymáshoz kapcsolódó dinamikus személyközi jelenséget vizsgál: a machiavellizmust, a versengést és a proszociális magatartást. A bemutatott vizsgálatok nemcsak tudományterületi beágyazottságukban, de módszertani szempontból is változatosak: a fiziológiai méréstől a kísérletes módszereken át a kérdőívekig, a kvantitatív módszerektől a kvalitatív módszerekig terjedően mutatják be e három interperszonális kapcsolat különböző vonatkozásainak széles spektrumát.
A kötet három kutatói műhelyt is be kíván mutatni, amelyek 2011-től évente rendezett találkozóikon vitatják meg egymással kutatásai eredményeiket. Ezek: az MTA Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetének egyik kutatócsoportja (Fülöp Márta vezetésével), a Debreceni Tudományegyetem Pszichológiai Intézetének szociálpszichológiai teamje (Kovács Judit vezetésével) és a Pécsi Tudományegyetem Pszichológiai Intézetében működő csoportja (Bereczkei Tamás vezetésével). Mindegyikben számos doktorandusz és fiatal kutató dolgozik „senior” kutatók irányítása mellett.
Kapcsolódó könyvek
Erős Ferenc - Analitikus szociálpszichológia
Ennek a könyvnek egy korábbi változata 1986-ban látott napvilágot a Gondolat kiadónál Pszichoanalízis, freudizmus, freudomarxizmus címmel. A másfél évtizeddel ezelőtt megjelent könyv régóta nem kapható, és - bár akkor sok szempontból újdonságnak számított - eredeti formájában ma már túlhaladottnak tekinthető. Éppen ezért a mostani kiadáshoz a szerző a régebbi kötet törzsanyagát megtartotta, azokat a részeket azonban, amelyekhez újabb és bőségesebb szakirodalom áll rendelkezésre, átdolgozta és kibővítette. A szerző a Pécsi Tudományegyetem oktatójaként több éve folyamatosan tanítja az Analitikus szociálpszichológia című tantárgyat, amely a pszichológusképzésen belül a szociálpszichológiai stúdiumok integráns részét képezi, és a téma az egyetemen folyó doktori programban is helyet kap. A könyv azonban nem csak egyetemi tananyag kíván lenni, hanem egy szélesebb olvasóközönségnek szánt összefoglalás azokról a felfogásokról, iskolákról és életművekről, amelyek jelentős szerepet játszottak és játszanak mind a mai napig azokban a törekvésekben, amelyek a pszichoanalízist a társadalomelmélet és a társadalomlélektan egyik lehetséges forrásaként kívánják felhasználni, és ennek megfelelően újraértelmezni. Ma már talán nem szorul külön igazolásra - Magyarországon sem - az analitikus szociálpszichológia létjogosultsága. A pszichoanalízis ugyanis egyike a modernitás nagy kulturális narratíváinak. Freud fellépése a tizenkilencedik század végén nem csupán egy lélektani felismerést, a tudattalan felfedezésének betetőzését és egy új terápiás eljárás, a terapeuta és a páciens dialógusán alapuló gyógymód kidolgozását jelentette, hanem egy diszkurzivitás megalapozását is. Freud - Michel Foucault kifejezésével - azon szerzők közé tartozik, akik "megteremtették más szövegek kialakításának lehetőségét és szabályait", és "diskurzusok végtelen lehetőségét" hozták létre. Az ilyen szerzők Foucault szerint "teret nyitottak valaminek, ami más, mint ők és mégis beletartoznak abba a diskurzusba, amelynek ők voltak a kezdeményezői."
Ismeretlen szerző - Az iskola szociálpszichológiai jelenségvilága
Kötetünk gyakorlatra orientált, összeállítását kettős cél vezette: Egyrészt a gyakorló pedagógusok kezébe szeretnénk egy olyan könyvet adni, melyet haszonnal forgathatnak iskolai szituációkban keletkező kérdéseik megválaszolására. Segítségével hatékonyabbá válnak, kapcsolataik javulnak, együttműködésük felhőtlenebbé válik diákjaikkal és kollégáikkal, az iskolai légkör oldottabb, az ott nyújtott teljesítmény jobb lesz. Másrészt az újabb szociálpszichológiai irodalom felhasználásával, az iskolai életből merített példákkal szeretnénk gondolati kapaszkodót adni a pályára készülő tanárjelölteknek is. E célok megvalósítása érdekében olyan szerzők munkáit gyűjtöttük össze, akik szociálpszichológiai és pedagógiai elkötelezettséggel egyaránt rendelkeznek, nagy tapasztalatuk van különböző magyarországi egyetemeken a tanár szakos hallgatók és a gyakorló pedagógusok szociálpszichológiai oktatásában, többen közülük gyakorló iskolapszichológusok. Reméljük, hogy a szociálpszichológia gazdag ismeretanyagát ötvöző tanulmányok gyűjteménye hasznos olvasmánya lesz a tudományterület iránt érdeklődők széles körének, s hozzájárul a különböző oktatási intézményekben dolgozó tanárok munkájának eredményesebbé tételéhez is.
Ismeretlen szerző - A freudizmus
1900-ban jelent meg Sigmund Freud első markánsan freudi műve: az Álomfejtés. Azóta is változatlan hevességgel csapnak össze a pró és kontra érvek Freud életműve körül. Bár az idevágó könyvek, cikkek, monográfiák száma rég meghaladja a százezret, Freud intellektuális vállalkozásának helye még mindig kérdéses. Ki volt ő: tudós vagy sarlatán, új pszichológia megalapítója vagy költő, filozófus-moralista vagy szabados, eredeti gondolkodó; mások gondolatainak ügyes népszerűsítője, mozgalom szervezője vagy magányos hős. Átok vagy áldás az életműve a tudomány és erkölcs számára?
Arno Gruen - A normalitás tébolya
Sokan törték már a fejüket a világban lakozó gonoszról, és a lélektan is különféle elméleteket dolgozott ki az emberi destruktivitás magyarázatára. Ritkán esett azonban meg, hogy valaki olyan következetességgel tárta volna föl e destruktivitás okait, mint tette ezt Arno Gruen, aki kimutatta, hogy az erőszak és az embertelenség miként jön létre az ember bensejében, és hogy társadalmunk élete is miként rendezkedett be arra, hogy az élettel ellenséges cselekvés uralkodó tébolya a valóságnak megfelelő viselkedés köpönyegét viselje. Gruen ráirányítja figyelmünket, hogy az emberi destruktivitás nem egyszerűen a rosszra való képesség. Ellenkezőleg: egy olyan hiány következménye, amelyet e minőségében föl sem ismerünk. Ott, ahol elvész annak képessége, hogy észleljük saját érzéseinket, és ahol helyére az öngyűlölet lép, megsemmisül a valódi együttérzés és az igazi átélés képessége is. A normalitás tébolya c. könyvében Gruen az emberi destruktivitást tárja fel, amely sokkalta gyakrabban ver gyökeret a vélt emberbarátiság és a rendteremtő ész mögött, mintsem az számunkra világos lenne. Lenyűgöző a példák sokasága, amellyel érvelését alátámasztja: szerepelnek köztük a Harmadik Birodalom és a vietnami háború felfoghatatlan eseményei. Gruen meggyőző módon bizonyítja, hogy ott, ahol a belső és a külső világ nem alkot egységet, nem lehet szó felelősségteljes magatartásról és igaz emberségről.
Vikár György - Gyógyítás és öngyógyítás
Az ún. "Budapesti Iskola" mai élgárdájának egyik kiemelkedő analitikusa nemcsak a gyakorlatban, hanem az érdeklődő laikusok számára is világosan, érthetően - elméletben is kamatoztatja azt a szakmai tudást és "együttérző fantáziát", amelyet hosszú gyakorlata után alkotó módon továbbfejlesztett. Tanulmányai a legkülönbözőbb témakörökben - például a gyermekkori gyász kérdései, a freudi álomfejtés modern megközelítése vagy Thomas Mann egyik novellájának analízise - egyetlen fontos kérdés köré csoportosulnak: hogyan dolgozza föl az emberi psziché az őt ért ingereket, illetve megrázkódtatásokat, hogyan, milyen munkamódokkal éri el, hogy orvosi, pszichológiai segítséggel - de néha anélkül is - képes túljutni a traumák okozta mélypontokon, és megőrizni, helyreállítani, sőt bizonyos esetekben tovább is fejleszteni személyiségét, énje integritását.
A munka egyaránt érdekes azok számára, akik a mélylélektan mai eredményei felől szeretnének tájékozódni, azokéra, akiket az esetleírások, elemzések kötnek le inkább, vagy önismeretüket fejlesztenék.
Ismeretlen szerző - Freud titokzatos tárgya
A nőiség, a női szexualitás problémája a pszichoanalízis egyik legvitatottabb, legtöbb vihart kiváltó, legkevésbé letisztult területe. Obscur object, "titokzatos tárgy" - kötetünk Luis Bunuel nevezetes filmére utaló címe jól kifejezi azt a bizonytalanságot, olykor misztifikáltságot, amely ezen a területen uralkodik. Bár a női szexualitás természetével és lélektani értelmezésével kapcsolatos viták szinte a pszichoanalízis egész történetét végigkísérik, a modern feminizmus - és különösképpen a feminista orientációjú pszichoanalízis - volt az, amely megkísérelte végiggondolni, hogy melyek azok az előfeltevések, amelyekre Freud felépítette magával a szexualitással mint biológiai és anatómiai adottsággal, tovább a szexuális fejlődéssel, a szexualitásnak az ember lelki életében és a kultúrában játszott szerepével kapcsolatos elképzeléseit. ennek eredményeként született meg a klasszikus pszichoanalízis radikális feminista kritikája, amely magát a pszichoanalitikus diskurzust is radikálisan átalakította. Ma már valamirevaló pszichoanalitikus aligha engedhetném meg magának azt, hogy a női szexualitást - Freud szellemében - passzívnak, másodlagosnak, alapvetően egy "hiány" által meghatározottnak tekintse. Ezt nem csupán az egyenjogúsító korszellem, a mindenféle diszkriminációra érzékenyen reagáló emberi jogi szemlélet, a "politikailag helyes magatartásnak" (political correctness) az Egyesült Államokból kiinduló, és egyes elemeiben Közép- és Kelet-Európában is lassan beszivárgó követelménye diktálja így, hanem azok a tudományos tények, elméleti felismerések és terápiás tapasztalatok is, amelyek Freud eredeti, klasszikus, egyoldalúan férfi-centrikus szexualitás-elméletének érdemi cáfolatául szolgálnak.
Kötetünk tanulmányainak zöme éppen ezeket a kérdéseket járja körül, kifejtve azokat a teoretikus és gyakorlati megfontolásokat, amelyek rávilágítanak a freudi szexualitás-elmélet ellentmondásaira, korlátaira, és egyszersmind megkísérlik kiemelni a nőket abból az alárendelt helyzetből, ahová Sigmund Freud, a nagy felszabadító száműzte őket.
Ismeretlen szerző - Transzperszonális pszichológia és pszichoterápia
A pszichológia negyedik fő szellemi erőirányának nevezett transzperszonális lélektan korunk emberének alapvető spirituális hiányállapotaival és szükségleteivel szembesít. Elénk tárja mindazt, amit a fogyasztói kultúra emberének elidegenedett, eldologiasodott, anyagelvű világképe kizárt magából, ezáltal megbetegítő erőket kénytelen hordozni magában. A kötet tanulmányai kiváló nemzetközi szerzők és hazai transzperszonális elkötelezettségű szakemberek munkáin át mutatják be az irányzat elméletét, főbb szellemi ágait, és összevetik a ma érvényes jelentősebb pszichológiai gondolatrendszerekkel. Megismerhetjük a transzperszonális gyógyítás gazdag világát is, az álmokkal végezhető lelki munkát, a testtől a pszichikus mélységekig haladó úgy nevezett szomatoterápiákat, és a módosult tudatállapotok új irányba törekvő, különleges módszereit. Ez a szellemi kincs egyaránt fontos a pszichológiai tájékozottságra törekvő művelt olvasóknak, de tankönyve, szöveggyűjteménye lehet a pszichológia tanításának, főiskolai és egyetemi szinten egyaránt. Számot tarthat minden humán segítő foglalkozású szakember érdeklődésére is. Különösen a lelki gyógyítással foglalkozók számára jelenthet hasznos, továbbvivő szellemi útravalót.
Ferenczi Sándor - Lelki problémák a pszichoanalízis tükrében
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bagdy Emőke - Álmok, szimbólumok, terápiák
Ez a könyv a számomra legkedvesebb írásaimból született. Már a megírásuk során is éreztem azt az örömöt, hogy bennük megmutathatom, miképpen gondolkodom a lelki folyamatokról, álomról, szimbólumokról és a pszichoterápiás munka rejtelmes világáról. Azt is láttathatom, hogyan dolgozom a lelki erőtérben, amikor nem a szokványos közlési utakon járunk, hanem az ősibb álomnyelven, a képek sokjelentésű tartományában, a szimbólumterápiás lelki ösvényeken.
Szeretem ezt a világot, mert megtapasztalhattam, hogy éber vagy éjszakai álmaink egyaránt a színtiszta igazat üzenik, a legfontosabbat, amit tudatosítanunk kell, meg kell értenünk. Ehhez azonban bele kell tanulnunk a szimbólumok nyelvébe.
Néhány olyan terápiás esettanulmányt is bemutatok, amelyeket csak a szakember kollégáim ismerhetnek, ez idáig nem kerültek széles nyilvánosság elé. Eldöntöttem azonban, hogy kinyitom a titkok ajtaját, és behívom a pszichoterápia (sokszor misztifikált) világába azokat, akik érdeklődnek ez iránt.
Szeretettel ajánlom ezt a könyvet mindazoknak, akik ebben az elembertelenedett, eldologiasodott világban egyedül vagy "társas magányban" küzdenek, emberhez méltó létezés, megértő lélek keresésével. Azt üzenem: nézz körül, van segítség, ne félj, nem vagy egyedül!
Hunyady György - A szociálpszichológia történeti olvasatai
A kötet a szociálpszichológiai tanulmányok gyűjteménye, melyeket Hunyady György 1999 és 2006 között írt. Tanulmányfüzért közöl a kognitív szociálpszichológia történetéről, melyet a szerző által szerkesztett könyvsorozatok gazdagon dokumentáltak. Több fejezet a magyar társadalom jellegzetes szociálpszichológiai problémáival foglalkozik (így a kontraszelekció hagyományozódó rossz társadalmi közérzetével, illetve a pártpolitikai viszonyok alakulásának leképeződésével a közgondolkodásban). A szociálpszichológia hazai kibontakozása a magyar pszichológia és pszichológusképzés intézményes fejlődésének hátterén jelenik meg. A záró tanulmányok a szociálpszichológia múlt- és jövőbeli tudományközi kapcsolatait tárgyalják a történeti, a politikai és a gazdaságpszichológia fejlődő területének feltérképezésével.
Antos Balázs - Fiáth Titanilla - Határsávok
Regionális tanulmányainkat azzal a céllal adjuk ki, hogy segítsék az új tudományos eredmények vitáit és terjedését. A publikációk a szerzők véleményét tartalmazzák, amelyért maguk a szerzők vállalnak felelősséget. E tanulmány megjelenését az ELTE BTK Szimbiózis Alapítványa, és az MTA Politikai Tudományok Intézetének segítsége tette lehetővé. Kiadásához az OTKA T 035241 számú kutatási keret biztosított anyagi hátteret.
A szerzők az ELTE és a Vas Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ támogatását élvezték. A kiadvány első kötete annak a sorozatnak, amely a térség más településein készült kutatásokat is be kívánja mutatni. A kutatás szakmai irányítói Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor voltak.
Kiadni, másolni csak a szerzők engedélyével és az MTA Politikai Tudományok Intézetének hozzájárulásával lehet.
Bernhard Liss - A családpasztoráció útjai
Ez a könyv azokat a keresztényeket akarja bátorítani, akik szívesen tennének az egyházközségükben valamit a házasságokért és a családokért, de nem tudják pontosan, hogyan is lehet ezt csinálni.
Ismeretlen szerző - Szociálpszichológiai kutatások Magyarországon
Ez a könyv a hetvenes évek elejéig Magyarországon végzett szociálpszichológiai kutatások fő eredményeit mutatja be. A szociálpszichológiai munkaterületek az elmúlt években egyre határozottabban körvonalazódtak: jól képzett, kiváló szakemberek végzik vizsgálataikat a közvélemény-kutatás, a munkahely szociálpszichológiája, a csoportlélektan problémái, a gyógyászat és a szocializáció területén. A könyv szerzői részben bőséges tapasztalattal rendelkező, ismert szakemberek, részben pedig fiatal kutatók, akik máris sikerrel mélyednek el kutatási területeik problémáiban. Miközben a kutatás fontos módszertani kérdéseiről tájékoztatják az olvasót, konkrét vizsgálatok tanulságos eredményeit is közlik. Az irodalomjegyzék pedig részletesen tájékoztat a szociálpszichológia legjobb nemzetközi műhelyeiről és művelőiről. A könyv szociológusok, pszichológusok, pedagógusok, orvosok, vállalati és üzemi vezetők számára különösen tanulságos.
Ismeretlen szerző - Intimitás, áttétel, viszontáttétel
A terápiás kapcsolat különböző vonatkozásai a pszichoanalitikus szemlélet tükrében Ez a tíz pszichológiai tanulmányt tartalmazó kötet abban különbözik más hasonló kiadványoktól, hogy az itt publikáló szerzők (Horváth Klára, Tóth Katalin, Borbándi János, Hansjürgens Anna Mária, Mészáros Viktória, Sinkovics Andrea, Bokor Judit, Korbuly Ágnes, Sáray Tímea, Milák Piroska és Holló András) mindannyian gyakorló pszichoterapeuták, akik úgy nyújtanak bepillantást egy-egy, a terápiás kapcsolatokból, azaz mindennapi gyógyító tapasztalatukból származó problémába, hogy közben a témában alkalmazott elméleti, szakirodalmi alapvetéseket, speciális ismereteket is górcső alá vetik - így ezek a szakmai írások nem csak a szűken vett pszichológiai, pszichiátriai (ill. pszichoanalitikai, pszichoterápiás) közeg érdeklődésére tarthatnak számot, hanem a laikus, de nyitott olvasó is kedvtelve gyarapíthatja tudását általuk. A szépen felépített dolgozatok mindegyike rövid összefoglalóval (absztrakt) indít, melyet a tanulmány - gyakran esetleírásokkal gazdagított - törzsszövege követ. Minden írás végén az adott területhez kapcsolódó irodalom jegyzékét találjuk, valamint egy jegyzetlapot, amelyen saját észrevételeinket vezethetjük. Az elsősorban a terápiás viszony vonatkozásait pszichoanalitikus szemlélet tükrében elemző kötet minden bizonnyal hasznára válik lapozgatójának.
Lányi Gusztáv - Politikai pszichológia – politikai magatartásvizsgálatok
A politizáló ember megismerése számos tudomány segítségével történik. A pszichológia ezek közül az egyik - e vitakötet szerzői, bár különböző módokon, de hasonló elkötelezettséggel amellett érvelnek, hogy a pszichológia nélkül szegényebb lenne a politikatudomány is.
Pataki Ferenc - Érzelem és identitás
Napjaink identitás-kutatásának - egészen a legutóbbi időkig - volt egy különös és némiképp talányos vonása, jelesül: az identitás szerkesztésében és működésében ható érzelmi (affektív) tényezők mellőzése vagy legalábbis elégtelen méltánylása. Általánosságban természetesen korábban is hangoztatták az érzelmi élmények szerepét az én-rendszer alakulásában. Az első értelmezési változatok már Jamesnél meglelhetőek. A kategorizációs identitás-elmélet kidolgozásának kezdeti szakaszában Tajfel világosan leszögezte: az identitás nem egyéb, "mint az egyén tudása arról, hogy bizonyos társadalmi csoportokhoz tartozik, együtt ennek a csoporthoz tartozásnak számára való bizonyos érzelmi és érték-jelentőségével". E közkeletű felismerés ellenére az identitás érzelmi összetevője és dimenziója a közelmúltig nem vált önálló és módszeres kutatás tárgyává. Az újszerű tájékozódást és a vele járó hangsúlykitételeket lényegében véve a '90-es évtized hozta el. A fejlemények hátterében az én-pszichológia új hulláma és az érzelmek kutatásának a '80-as évek elejével elkezdődő fellendülése ("affektív forradalom") húzódik meg.
Ismeretlen szerző - Pszichológiai tanulmányok XV.
Színes tematikájú, gazdag válogatást kap kézhez az olvasó. A Hunyady György szerkesztette kötet négy témacsoportban tárgyalja a pszichológiai kutatások új eredményeit, a korábbiaktól eltérően nagyobb terjedelmű, értekezés jellegű dolgozatokban. Ez a terjedelmi növekedés a vizsgált kérdések alaposabb tárgyalását, tágabb összefüggéseinek elemzését teszi lehetővé, egyik-másik tanulmány leendő monográfiák körvonalait vázolják fel.
Popper Péter - Paneth Gábor - Vikár György - Erényi Tibor - Freud, avagy a modern individuum felfedezése
A 20. század eszméinek és a század történelme alakítóinak szentelt előadás-sorozat Sigmund Freud alakja és műve köré csoportosítja anyagát most megjelenő második kötetében. A tanulmányok szerzői Freudot mint a Nyugat kultúrájának egyik kimagasló személyiségét ábrázolják: olyan tudósként, aki - a tudomány, a pszichoanalízis eszközeivel - az emberi lélek eladdig szinte ismeretlen tartományát tárta fel, ráirányítva ezzel a figyelmet az egyén szabadságának fontos alkotóelemére. Freud a tudattalan felfedezésével elsősorban is az egészséges embert akarta hozzájuttatni mélyebb önismerethez és ezen keresztül a külvilág alaposabb értelmezéséhez, ezzel járulva hozzá leginkább a 20. századi új emberkép kialakulásához.
A kötet írásai (Popper Péter címadó dolgozatán túl) foglalkoznak a pszichoanalízis tudománytörténeti gyökereivel (Paneth Gábor), a pszichoanalitikus látásmód nyomán átformálódó emberképpel (Vikár György) és a freudi felfedezést alakító társadalmi-politikai miliővel (Erényi Tibor). A Philoktétész alakjának 20. századi irodalmi felbukkanását elemző írás pedig mintegy működésében mutatja be az addig elmondottakat. Ily módon a kötet több oldalról is megvilágítja, hogy miközben a világ vitázik Freuddal és Freudról, a nevéhez fűződő áttörő felfedezés áthatotta századunk gondolkodását, a pszichoanalitikus látásmód mély nyomokat hagyott a pszichológia mellett valamennyi társadalomtudományon, az irodalmi alkotásokon, az irodalomtudományon, beivódott az esztétikai elemzésekbe és hatással volt a politikai gondolkozásra is: hatása messze túlmutat a 20. századon.
Marshall B. Rosenberg - Nonviolent Communication - A Language of Life
An enlightening look at how peaceful communication can create compassionate connections with family, friends, and other acquaintances. The book uses stories, examples, and sample dialogues to provide solutions to communication problems both at home and in the workplace. Guidance is provided on identifying and articulating feelings and needs, expressing anger fully, and exploring the power of empathy in order to speak honestly without creating hostility, break patterns of thinking that lead to anger and depression, and communicate compassionately. These non-violent communication skills are fully explained and can be applied to personal, professional, and political differences. Included in this new edition is information on how to compassionately connect with oneself.
Rácz József - Ifjúsági szubkultúrák és fiatalkori "devianciák"
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.