A gazdagon illusztrált kötet sorra veszi azokat a vasútvonalakat és vasúti társaságokat, amelyek a legnagyobb hatással voltak a modern civilizációra. Minden fejezetben számba veszi a társadalmi, kereskedelmi, politikai és mérnöki, netán katonai vonatkozások komplex rendszerét. Szó esik egyebek között a világ első földalattijáról, a londoni metróról, vagy éppen a Central Pacific Railroad-ról, Észak-Amerika első transzkontinentális vasútjáról.
Kapcsolódó könyvek
Frédéric Barbier - A modern Európa születése
A könyv a média első, Gutenberg nevéhez köthető forradalmát elemzi. Bemutatja, hogyan tértek át a nyugati társadalmak a kommunikáció egy adott rendszeréről egy másikra, és ez milyen következményekkel járt, miképpen befolyásolta a médiaváltás a társadalom berendezkedését, valamint a gondolkodás módozatait és legelvontabb kategóriáit is. A könyvet elolvasva jobban megértjük a média legutóbbi, az ezredfordulón kezdődött forradalmát is.
James O'Driscoll - Britain
Level: Intermediate to Advanced Who is it for? Students who want to find out more about Britain and the British. How can it be used? As a reference book. As a class reader, and the starting-point for class discussions. Key features Covers in 23 chapters all aspects of British life, giving students a real insight into what it means to live in Britain. Gives the essential facts about Britain and looks at the attitudes and beliefs which shape them. Describes both the public face of Britain - the Britain of the national and international news - and the private daily life of the British people. Provides lots of detailed extra information alongside the main text, often in the form of charts and graphs, extracts from popular fiction and newspapers and so on. Asks questions at the end of each chapter to encourage analysis of the text and to stimulate cross-cultural comparisons. Is attractively illustrated in full colour. Provides suggestions for further reading. Includes a detailed index to make it easy to locate specific items of information.
Bitskey István - Pázmány Péter
A 16. század végére hazánk protestáns többségű lett. De a katolikus egyház - a Habsburg-dinasztia segítségével - ellentámadásra indult.
Ezekben az években lépett fel Pázmány Péter, a fiatal jezsuita szerzetes. Hatalmas tudásával, és páratlan nyelvi tehetségével szikrázó vitákat folytatott, de mint esztergomi érsek és királyi főkancellár a politikai életben is döntő szerepet játszott. Híve volt a dinasztiának, de következetesen védte nemesi alkotmányunkat. Jó kapcsolatot tartott fenn Erdély egyik nagy fejedelmével, I. Rákóczi Györggyel. Rengeteget tett nemzeti kultúránk emeléséért, s ő alapította a ma is működő budapesti tudományegyetemet.
A nagy főpap életét Bitskey István egyetemi docens markáns vonásokkal vázolta fel. Árnyalt elemzései, megbízható tényanyaga és színes stílusa hasznos olvasmánnyá teszi a képekben gazdag művet.
Jankovics Marcell - A fa mitológiája
"A fa, mint az Idő szimbóluma - ez könyvem vezérmotívuma, legyen akár olyan időegységekről szó, mint a hét napjai, egy holdhónap, egy naptári év a maga ünnepi állomásaival, egy emberi élet, vagy világ teremtésétől az utolsó ítéletig tartó kozmikus sorsforduló...
De korunkban, amikor a természet, a környezet pusztítása lassan megfordíthatatlan folyamattá válik, és lassú halált okozó öngyilkossággal ér fel, minden jó szó, ami a fáról elhangzik, aktuális politikai tettnek számít, hiszen mi más lehetne szebb szimbóluma a kíméletre, törődésre szoruló természetnek, magának a fenyegetett Életnek, mint a FA?"
Várkonyi Nándor - Sziriat oszlopai
Várkonyi Nándor könyve lenyűgöző, regényes látomás az emberiség írott történelme előtti korról. Víz és tűzözön, katasztrófák elől menekülő és kultúrát mentő emberiség képe bontakozik ki előttünk, az ismert ókori történelem előzményeinek nagyszabású vázlata. Várkonyi Nándor, a képzett klasszikafilológus hatalmas műveltséganyagot dolgozott föl és épített bele munkájába. A letűnt idők megértéséhez az emberiség mítoszkincsét fogta vallatóra. De nem elégedett meg ennyivel: a modern tudomány eredményeit is igyekezett fölhasználni a magyarázathoz. Látomásról és hipotézisről van szó, az alkotó írói képzelet munkájáról. Számos részletét éppúgy vitatja a tudomány, egy-egy részterületének kutatója, ámde a dolgok mai állása mellett egészében megcáfolni és elvetni sem lehet ezt a korántsem légből kapott föltevés-láncot. Elgondolkoztató, s ami fő, izgató olvasmány.
A könyv első és második - a mostanitól sok mindenben eltérő és kurtább - kiadása 1940-ben és 1942-ben csupán zárt körben volt hozzáférhető. Az átdolgozott jelenlegi kiadás a korábbi változatnak számos, tudományos szemszögből tekintve tarthatatlannak bizonyult helyét korrigálja, s számos egészen új részletet is tartalmaz.
Wessetzky Vilmos - Isis és Osiris Pannoniában
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Ismerjük meg Japánt!
A Károli Gáspár Református Egyetem Japanológia Tanszékének oktatói által összeállított kötet nemcsak a japán szakos egyetemi hallgatókat kívánja bevezetni a japanisztika tudományának alapjaiba, hanem a japán nyelvet tanulókat és a japán kultúra iránt érdeklődőket is. Milyen a japán család? Milyen volt a szamurájok világa? Mit tanultak a császári udvarban? Milyen a japán információs társadalom? Ki tanul ma japánul? Mi az a kabuki és mi a nó? Milyenek a japán beszédhangok? Hogyan fordítsunk le egy japán levelet magyarra? Ezekre a kérdésekre is keressük a választ egyrészt a hagyományos területek - történelem, irodalom-, művelődés-, művészet- és vallástörténet, nyelvtudomány -, másrészt az újabb, a mai ismereti igényeknek is megfelelő területek - fordítástudomány, kommunikáció, társadalomismeret - felől megközelítve, közérthető stílusban. A kép természetesen közel sem lehet teljes, a kötetnek - reményeink szerint - lesz még folytatása.
Torrente del Bosque - Kínzások és kivégzések története
A kínzások és kivégzések története alighanem egyidős az emberiséggel. Elődeink hosszú évek kitartó és precíz munkájával, kísérletezéseivel lépéről-lépésre létrehozták a legrafináltabb és legkegyetlenebb kínzóeszközöket, s mindezt csupán azért, hogy egyetlen jól megjegyezhető üzenete közvetítsenek - a bűn nem kifizetődő! Az emberi leleményesség határtalan, legfőképp ha ártó szándék vezérli. A spanyolcsizmától az élve eltemetésen át a felnégyelésig széles a tárháza a borzalmak, a tortúra eszközeinek. Könyvünk helyenként megdöbbentő információkat tartalmaz, de ami a legsokkolóbb, ezeket a kínzásokat mind a mai napig előszeretettel alkalmazzák parányi földgolyónkon.
Oliver Stone - Peter Kuznick - Amerika elhallgatott történelme
Oliver Stone, a világhírű filmrendező számos alkotásában, köztük _A szakasz_, a _Született július 4-én_, a _JFK – A nyitott dosszié_ és a _Nixon_ című filmekben foglalkozott már az amerikai történelem sorsfordító eseményeivel. 2012-ben készült tízrészes dokumentumfilmjében arra vállalkozott, hogy az Egyesült Államok hivatalos, az iskolákban oktatott, a tömegmédiában sugárzott és a nagyvilágnak propagált történelmével szemben, alternatív megközelítéssel mutassa be Amerika elmúlt évszázadának legfontosabb történelmi eseményeit és politikai folyamatait.
Kevin O'Donnell - Eszmék története
Mi alkotja a világegyetemet? Mi az élet értelme? Hogyan éljünk? Az emberiség gondolatvilága életünk változásával együtt fejlődött. Könyvünk az eszmék történetét követi végig az őskortól napjainkig, a filozófia, vallás, az etika és a lelkiség legfontosabb elemeinek bemutatásával. Bemutatjuk a legnagyobb jelentőségű gondolkodókat, és betekintést engedünk a fejlődési folyamatba, amelynek során mai valónkig jutottunk. Az Eszmék története kitűnő, közérthető áttekintést nyújt ebben az igen érdekes, összetett, nagy fontosságú témában.
Szilágyi Sándor - Erdélyország története különös tekintettel mívelődésére I.
A magyar művelődéstörténet egyik nagyszabású vállalkozása volt az erdélyi Szilágyi Sándor hatalmas monográfiája szülőföldjéről, mely 1866-ban jelent meg. Szilágyi műve az első autentikus Erdély-történet, a kétkötetes munka a római kortól a 19. század derekáig mutatja be a régió páratlan történelmi és művelődéstörténeti ívét. A munka népszerűsítő kötetnek íródott, s mint ilyen, az ismeretterjesztés és szépirodalom határmezsgyéjén lebilincselően ír, stílusa magával ragadó, olvasmányos, egyszersmind anekdotázó és vitaindító, miközben a felhasznált forrásmunkák zöme első kézből származik: a szerző több száz szultáni athnamét fordíttatott le, melyek alátámasztják a születendő fejedelemség geopolitikai nehézségeit, a Porta Erdély-politikáját, nemkülönben a fejedelmek Porta-politikáját. A megállapítások és következtetések azóta is az Erdély-történetek és -munkák alappillérei. A terjedelmesebb második rész a Habsburg sas árnyékában élő magyarság kultúrtörténetének, küzdelmének páratlanul izgalmas visszaadása, s bár a munka másfél évszázada íródott, Erdély kultúrtörténetének azóta sincs önálló, összefoglaló kiadványa, nem véletlen, hogy az Erdélyország története ma is megkerülhetetlen.
„Jelen munkát olvasókönyvül készítettem a nagyközönség, főként az ifjú nemzedék számára, tekintettel arra, hogy az anyaállam történeteiről írott munkákat kiegészítse. Való igaz, hogy főként az utolsó időben a magyarországi történetírók kellően méltányolják Erdély fontosságát, tanulmányozzák, mívelik történetének forrásait, s jóval terjedelmesebben s méltányosabban írnak róla, mint elődjeik. De természetesen munkáik terve sem engedi meg, hogy többre terjeszkedjenek ki, mint az érintkezési pontokra, s minden méltányosságok, jó igyekezetök mellett is sem terök, sem alkalmok sincs a régi előítéletek egész halmazát lerontani, és a kis állam intézményeit, melyek oly gyakorlatiak, küzdelmeit, melyben annyi a kitartás, szenvedéseit, melyek egy pár esetben a világtörténetben páratlanul állanak, egy egész képben mutatni fel.”
Fábri Anna - Magánélet Széchenyi István korában
A sorozat izgalmas történelmi intimitások képeskönyve. Feleleveníti a nagy korszakok hétköznapi életét: a kor egyszerű embereinek mindennapjait, szerelmi és családi életét, étkezési szokásait, lakását, öltözködését, mindezt korabeli képekkel illusztrálva. Szerzői azt vallják ugyanis, hogy a kis történetek szerves részei a nagy történelemnek.
Szilágyi Sándor - Erdélyország története különös tekintettel mívelődésére II.
A magyar művelődéstörténet egyik nagyszabású vállalkozása volt az erdélyi Szilágyi Sándor hatalmas monográfiája szülőföldjéről, mely 1866-ban jelent meg. Szilágyi műve az első autentikus Erdély-történet, a kétkötetes munka a római kortól a 19. század derekáig mutatja be a régió páratlan történelmi és művelődéstörténeti ívét. A munka népszerűsítő kötetnek íródott, s mint ilyen, az ismeretterjesztés és szépirodalom határmezsgyéjén lebilincselően ír, stílusa magával ragadó, olvasmányos, egyszersmind anekdotázó és vitaindító, miközben a felhasznált forrásmunkák zöme első kézből származik: a szerző több száz szultáni athnamét fordíttatott le, melyek alátámasztják a születendő fejedelemség geopolitikai nehézségeit, a Porta Erdély-politikáját, nemkülönben a fejedelmek Porta-politikáját. A megállapítások és következtetések azóta is az Erdély-történetek és -munkák alappillérei. A terjedelmesebb második rész a Habsburg sas árnyékában élő magyarság kultúrtörténetének, küzdelmének páratlanul izgalmas visszaadása, s bár a munka másfél évszázada íródott, Erdély kultúrtörténetének azóta sincs önálló, összefoglaló kiadványa, nem véletlen, hogy az Erdélyország története ma is megkerülhetetlen.
„Jelen munkát olvasókönyvül készítettem a nagyközönség, főként az ifjú nemzedék számára, tekintettel arra, hogy az anyaállam történeteiről írott munkákat kiegészítse. Való igaz, hogy főként az utolsó időben a magyarországi történetírók kellően méltányolják Erdély fontosságát, tanulmányozzák, mívelik történetének forrásait, s jóval terjedelmesebben s méltányosabban írnak róla, mint elődjeik. De természetesen munkáik terve sem engedi meg, hogy többre terjeszkedjenek ki, mint az érintkezési pontokra, s minden méltányosságok, jó igyekezetök mellett is sem terök, sem alkalmok sincs a régi előítéletek egész halmazát lerontani, és a kis állam intézményeit, melyek oly gyakorlatiak, küzdelmeit, melyben annyi a kitartás, szenvedéseit, melyek egy pár esetben a világtörténetben páratlanul állanak, egy egész képben mutatni fel.”
Szerb Antal - A királyné nyaklánca
„Ez a könyv Marie Antoinette királyné nyakláncának híres történetérõl szól, vagyis a francia forradalom elõzményeirõl. A szokott történelmi életrajzoktól egyrészt abban különbözik, hogy nem életrajz, másként és fõleg pedig abban, hogy nem elégszem meg az események elmondásával, hanem igyekszem elmagyarázni azokat, elõzményeikkel és következményeikkel együtt.
Így kísérlem meg egy rendkívül kalandos és mégis elejétõl végig igaz történet keretében bemutatni XVI. Lajos korának francia társadalmát, irodalmi és érzelmi életét, nevezetes figuráit, és az egészet egy eleven és szuggesztív tablóba állítani össze, amely képet ad arról, hogy miért kellett kitörnie a francia forradalomnak.” - Szerb Antal nyilatkozata (Bibliotheca, 1943)
Valuch Tibor - Magyar hétköznapok
Magyarországon a XX. század második felében számos olyan politikai, gazdasági és társadalmi átalakulás, rendszerváltás ment végbe, amelyek alapvető módon befolyásolták az egyes emberek mindennapi életét. Ha csak a két legnagyobb átmenetet, a negyvenes-ötvenes évek fordulóján lezajlott, a szocialista rendszert megteremtő kommunista hatalomátvételt, majd a nyolcvanas évek végétől lezajló demokratikus átmenetet és a piacgazdasági viszonyokhoz történő visszatérést emeljük ki, önmagukban ezek is jól mutatják a változások jelentőségét, súlyát. A szerző a tárgykörben egy évtizede folytatott kutatásait lezáró és összegző munkájában a második világháborút követő majd' háromnegyed évszázad hétköznapjait mutatja be. Kiemelt dimenzióként kezeli a jövedelem, a fogyasztás, a lakás, az öltözködés és a táplálkozás témakörét. A munka újdonsága, hogy szakít a hagyományos, eseménytörténeti periodizációval, s az életmód változásai alapján mutatja be a hétköznapi életet és mindennapok társadalmi viszonyait is gyökeresen átformáló átalakulását.
Michael Wood - A sötét középkor
A modern Nagy-Britanniát egykori bevándorlók leszármazottai lakják. Az angol és a brit identitás pontos eredetét még ma is heves viták övezik. A gazdag, rejtélyes történelmi örökség felé világszerte érdeklődéssel fordulnak a történelem szerelmesei. Michael Wood lebilincselő könyve is e témakörrel foglalkozik: az angol állam születését és a korai középkor történelmi eseményeit vizsgálja. Mintegy ezer esztendő történetét öleli fel, s a különféle megszálló népek hatására bekövetkezett átalakulást helyezi a középpontba.
Egon Friedell - Az újkori kultúra története I-VI.
Középkor, pestis, misztika/Reneszánsz és reformáció/Barokk és rokokó
Jankovics Marcell - 3+1 - A négy évszak szimbolikája
"A hármas tagolásnál nincs stabilabb, állandóbb állapot, maga a tökély, lebegjen a Szentháromság vagy egy 3 lábú szék példaként a szemünk előtt. Mégis a három a fejlődés számra. A négyes labilis rendszer, mégis, mint olvassuk, "kizárja a fejlődést". Szerencsére azért "önmagán belül nem". De mi van "önmagán belül"?
"3+1". Ezt szántam blikkfangnak, és -reményeim szerint- ez eredeti a könyvemben. Arra a következtetésre jutottam ugyanis, hogy a négyes rendszerek visszatérő sajátosságaként a négy tag közül az egyik más, mint a többi. És éppen ez a negyedik az, amitől a négyes rendszereken belüli fejlődés elkerülhetetlenül beindul." (A szerző)
Li Po-szo - Szkíta örökség
Az észak-kínai hun-származék Li Po-Szo elmondja, hogy Kínából elmenekülve az USA-ban ismerte meg a magyar feleségét. Amikor eljutott a szkíta hagyományok megismeréséhez, annak következtében alapvetően megváltozott a történelemről és az értékrendről alkotott véleménye. Ma az indiai hagyomány szerint - Káli-júga -, a sötétség korát éljük, amikor haldoklik a nap, A TELJESSÉG JELKÉPE. Vagyis korunk embere számára haldoklik a Teljesség, a Szellem, a Kultúra, következésképp a Civilizáció maga. Ez a könyv tehát a Teljesség Halála elleni sikoly. Azaz egy Vízöntőkori HUNNSIKOLY. Ha meggondoljuk, hogy Buddha japán neve Osakaszama, vagyis Tiszteletreméltó Őszkíta Urasága, akkor nem zárhatjuk ki annak a lehetőségét, hogy azon kívánatos pontot is behatároljuk, ahol a kreativitás megfelelő forrásának feltárását elkezdhetjük.||||Ennek feltárása érdekében íródott ez a könyv. Enélkül ugyanis az emberiség új korszaka, vagyis életigenlő, felfelé ívelő szakasza megalkotásának lehetősége erősen megkérdőjelezhető.
A „SZKÍTA ÖRÖKSÉG” című ezen kiadványt azoknak az olvasóinknak ajánljuk, akik többek között a „teljesség elleni sikoly”, a „Vízöntőkori hunnsikoly” gondolatköröket a könyv alapos áttanulmányozása segítségével mélyebb kontextusban is igénylik megismerni, és értelmezni.
E. J. Hobsbawm - A forradalmak kora
A szerző kiváló angol történész, a londoni egyetemhez tartozó Birkbeck College előadója. Több angol történeti és gazdaságtörténeti szemle szerkesztője, és rendszeresen jelennek meg cikkei is ezekben a lapokban. Érdeklődése sokoldalú, történelmi munkássága mellett a New Statesman kritikusa, Francis Newton álnéven írja zenekritikáit. Elsősorban történeti munkáival vívott ki nagy megbecsülést nemcsak Angliában, hanem szerte Európában és Amerikában is. "A forradalmak kora" "A civilizáció története" című sorozat egyik köteteként jelent meg 1962-ben Angliában.
A szerző "kettős forradalom" korának nevezi a művében áttekintett félévszázadot, s ezzel meg is fogalmazta a könyv alapgondolatát: egységes folyamatnak tekinti a francia forradalmat (s az ezt követő többi polgári forradalmat) és az egyidejűleg végbemenő angol ipari forradalmat. A legnagyobb átalakulás volt ez az emberiség történetében a tűz hasznosítása és a földművelés kezdetei, azaz a civilizáció kialakulása óta. A szerző nem eseménytörténetet ír, hanem ezt az átalakulást kíséri végig - könyve első részében folyamatában, a másodikban pedig eredményeiben - rendkívül izgalmas és eredeti módon, mégis szigorúan tudományos módszerrel, a gazdasági, társadalmi, politikai és kulturális élet minden lényeges területén. Előszeretettel vizsgálja a hétköznapi életnek azokat az "apró" mozzanatait, amelyek a legtöbbször hiányoznak a nagy történelmi munkákból is, pedig - ezúttal is meggyőződhetünk róla - rendkívül lényegesek a történelmi folyamat megértésében. A műből, mint ahogy magából a leírt XIX. század eleji átalakulásból is, fokozatosan kerekedik ki a modern európai élet képe, amely éppen napjainkban kezd technikailag és társadalmilag is "múlttá" változni.