Kiadványunk biológiából készít fel a közép- és emelt szintű érettségire. Összefoglalja azokat az elméleti ismereteket, amelyeket a vizsgázónak a sikeres érettségi vizsgához tudnia kell. A középszintű ismeretektől jól megkülönböztethető módon tartalmazza az emelt szintű tananyagot is. Az összeállításnál figyelembe vettük az érettségi és az új kerettantervi követelményeket, illetve a legutóbbi érettségi vizsgák feladatsorait. Teljes mondatokból álló szöveg formájában, mégis vázlatszerűen tagolva tárgyaljuk a kisebb egységekre lebontott érettségi témaköröket.
A könyv tartalmazza a vizsgakövetelményekben szereplő fogalmak meghatározását, az új kerettantervben megadott kulcsfogalmak hiánytalanul megjelennek. Összefoglaló táblázatok, ábrák segítik az ismeretek rendszerezését.
Könyvünket ajánljuk az érettségi előtt állóknak, illetve alsóbb évfolyamok tanulóinak is önellenőrzésre és az adott témakör áttekintésére.
Kapcsolódó könyvek
Bán Sándor - Kiegészítő fejezetek a biológia érettségihez közép- és emelt szint
Kötetünk hiánypótló alkotás, ugyanis olyan témákat mutat be új nézőpontból, amelyek a kétszintű érettségi követelményrendszerében jelen vannak, a forgalomban lévő tankönyvek azonban nem tárgyalják megfelelő részletességgel. A szerző elsősorban érettségi vizsgáztatói tapasztalata és az egyetemi, főiskolai oktatókkal folytatott beszélgetései alapján választotta ki azokat a témákat, amelyeket részletesen tárgyal. A könyv újszerűségét főleg az jelenti, hogy valódi átmenetet képez a jelenlegi középiskolai oktatás és a felsőoktatás belépő követelményei között. Erre azért is szükség van, mert a felsőoktatásba való bekerülés egy szorgalmas diáknak ma általában nem jelent különösebb nehézséget, az első vizsgák követelményei azonban annál inkább. A korszerű szemléletmód tehát nemcsak az érettségin nyújtott teljesítményt segíti elő, hanem lehetőséget ad a bevezető egyetemi, főiskolai kurzusok követelményeinek eredményes teljesítésére is. A kötetet ajánljuk minden biológia iránt érdeklődő, érettségi vizsgára készülő, vagy arra felkészítő olvasónak, illetve a felsőoktatásban biológiát tanuló hallgatóknak egyaránt.
Sebőkné Orosz Katalin - Biológia érettségi 2.
Kiadónk olyan sorozat megjelentetését tűzte ki célul, amely felöleli a kétszintű biológia érettségi vizsga minden részére való felkészülést. Érettségire felkészítő feladatgyűjteményeinket BIOLÓGIAÉRETTSÉGI néven új sorozatba foglaltuk. A Biológiaérettségi 1 Szerényi Gábor Emelt szintű és középszintű írásbeli érettségi feladatsorok biológiából című kötetének javított, kismértékben módosított változata. A Biológiaérettségi 2 Sebőkné Orosz Katalin korábban Integrált szövegelemzési feladatok biológiából emelt szintű szóbeli érettségihez címen megjelent könyve. A Biológiaérettségi 3 a sorozat legújabb feladatgyűjteménye, mely az emelt szintű szóbeli érettségi vizsga A altételéhez és az írásbeli vizsga esszérészéhez nyújt felkészülési lehetőséget.
Juhász Katalin - Vargáné Lengyel Adrien - Színes érettségi tételek biológiából - középszint - szóbeli
Kötetünk annak a Színes érettségi sorozatnak a része, amelynek tagjai a középszintű szóbeli érettségire való felkészülésben nyújtanak segítséget a pedagógusoknak, vizsgázóknak és alsóbb évfolyamok diákjainak egyaránt. A szerzők, akik tapasztalt gyakorló pedagógusok, a mintatételek összeállításánál ügyeltek arra, hogy az érettségi követelményrendszerben meghatározott tartalmak mindegyike előforduljon a 60 A, illetve 60 B tétel valamelyikében. A módszertani bevezetőben az A tételeket helyettesíthető projektmunkákhoz is ajánlanak témákat, sőt két kidolgozott projektmunka is található a kötetben értékeléssel együtt. A kötetet gyakorláshoz és önálló felkészüléshez is ajánljuk.
Csigér István - Juhász Katalin - Vargáné Lengyel Adrien - Biológia 12.
ötetünk az Út a tudáshoz című természettudományos tankönyvcsalád harmadik biológia-tankönyve. Hasonlóan a sorozat többi tagjához, a NAT szellemében, a kerettanterv és az érettségi követelményrendszer alapján, az érettségi vizsgák tapasztalatainak figyelembevételével készült. A kötet szakmailag igényes, de könnyed stílusú, tartalmában és formájában is színes. Minden lényeges tényanyagot tartalmaz, kreatív gondolkodásra, aktív tanulásra késztet. Segíti a projektalapú, modellalkotáson alapuló modern biológiaoktatást. Újszerűsége abban is megnyilvánul, hogy illeszkedik ugyan a forgalomban levő egyéb tankönyvek tematikájához, tiszteli és követi a hagyományos elveket, de a szokásosnál lényegesen több pedagógiai lehetőséget kínál a tanároknak. A mindennapi tapasztalatokra és a modern evolúciós elméletekre építve, a természettudományok iránt kevésbé érdeklődő fiatalokat is végigvezeti az élővilág fejlődésének útján. Fontos szerepet kap a természet- és a környezetvédelem, megjelennek a humángenetika etikai kérdései, az etológia, valamint a biológia új résztudománya, a biotechnológia. A biológiát magasabb szinten tanulni szándékozó diákok is megkapnak e könyvben minden, a további fejlődésükhöz szükséges lehetőséget és inspirációt. A kötet gazdag, igényes képanyagával, rengeteg gyakorlati példájával, kísérletcentrikus felépítésével alkalmas arra, hogy széles körben alkalmazzák a biológia tanítására, tanulására a gimnáziumokban és a szakközépiskolákban egyaránt.
Ismeretlen szerző - Biológiai lexikon 2.
Magyarországon hosszú évtizedek óta nem jelent meg biológiai lexikon.
Az új lexikon nemcsak terjedelemben lesz bővebb (egy kötet helyett négy), hanem tartalomban is: feldolgozza az azóta eltelt időszak legújabb kutatási eredményeit a biológia területén. Így többek között foglalkozik az űrbiológia, biometria, genetika, molekuláris biológia, biokibernetika, mikrobiológia, biokémia időszerű kérdéseivel. A cikkek a biológiai fogalmak mellett bemutatják a biológia legnevesebb hazai és külföldi képviselőit, valamint a tudományos folyóiratokat is.
Ismeretlen szerző - Biológiai lexikon 4.
Magyarországon hosszú évtizedek óta nem jelent meg biológiai lexikon.
Az új lexikon nemcsak terjedelemben lesz bővebb (egy kötet helyett négy), hanem tartalomban is: feldolgozza az azóta eltelt időszak legújabb kutatási eredményeit a biológia területén. Így többek között foglalkozik az űrbiológia, biometria, genetika, molekuláris biológia, biokibernetika, mikrobiológia, biokémia időszerű kérdéseivel. A cikkek a biológiai fogalmak mellett bemutatják a biológia legnevesebb hazai és külföldi képviselőit, valamint a tudományos folyóiratokat is.
Szerényi Gábor - Nagy biológia feladatgyűjtemény
A 2005-ben életbe lépett új, kétszintű érettségi vizsgarendszer tartalmi és szerkezeti változásainak figyelembevételével született ez a feladatgyűjtemény, mely a teljes középiskolai tananyagot felöleli. A feladatok négy követelményszinthez készültek: alapszinthez, ill. a középszintű érettségihez, emelt szinthez, tanulmányi versenyekhez és azokhoz a kiegészítő ismeretekhez, amelyek a speciális tanterven szerepelnek.
Dr. Franyó István - Biológiai kompendium
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kovács András - Válogatott érettségi-felvételi feladatok matematikából - 1966-1996
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szerényi Gábor - Emelt szintű és középszintű írásbeli érettségi feladatsorok biológiából
2005-ben lép életbe valamennyi tárgyból az új, kétszintű érettségi vizsgarendszer. Az emelt szintű és a középszintű írásbeli érettségi vizsga biológiából nemcsak követelményeiben, hanem tartalmilag és szerkezetileg is újat jelent az évtizedek alatt megszokotthoz képest. Tartalmát tekintve a leglényegesebb változás, hogy a tantervi követelményekben megfogalmazott biológiai ismeretek számonkérésén túl hangsúlyozott szerepet kap azok alkalmazása, a mindennapos életünkkel való kapcsolata, különös tekintettel az ember egészségére és a környezetvédelemre. Szerkezetére jellemző, hogy - új köntösben ugyan, de - megőrzött számos jól bevált és sikerrel alkalmazott korábbi tesztfeladattípust, mellettük azonban a számonkérés új formái is megjelentek: szerepelhetnek nyílt végű kérdések, sőt évtizedes álmaiból felébredt az irányított esszé is, mint feladattípus. Ez a gyűjtemény tíz emelt szintű és tíz középszintű feladatsorból áll, az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont elsőként közzétett minta feladatlapja alapján készült. Ennek megfelelően az emelt szintű feladatsorok az írásbeli vizsga korábbi tervezetét tükrözik: 240 percre szánt, összesen 150 pontos feladatlapokból állnak. A legújabb (bár ki tudja végleges-e) álláspont szerint ennek az írásbeli vizsgának a maximális pontszáma csupán 100 lesz. Ennek elienére nem rövidítettük meg a feladatsorokat, hiszen célunk a gyakorlás, és több feladat nagyobb ellenőrzési lehetőséget kínál. A középszintű feladatsorok 120 percre szánt 80 írásbeli feladatból állnak. A kötet végén a megoldások is megtalálhatók. A gyakorláshoz és az érettségi vizsgához sok sikert kíván a szerző és a kiadó
Dr. Lénárd Gábor - Biológiai album
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gál Béla - Biológia 10.
A szakközépiskolai biológiatanítás fő célja, hogy a tanulókban olyan természetszemléletet és biológiai tudatot alakítson ki, mellyel tájékozódni tudnak az őket körülvevő világban és megértik saját felelősségüket testi és lelki egészségük, valamint környezetük megóvásában. A kilencedikes tankönyv a földi élővilág változatosságát, sokféleségét, a bioszféra szerveződési szintjeit, törvényeit mutatja be. Megláttatja az élővilág egységét, országainak eltérő szerveződési szintjét, evolúcióját, élőlényeinek testfelépítését és működését. Feltárja a környezet - szervezet - életmód, valamint a felépítés és működés oksági összefüggéseit.
Oláh Zsuzsa - Biológia I.
Ez a könyv a teljes középiskolai tananyagot feldolgozó háromkötetes sorozat első tagja. A jelen kötet témája állattan és növénytan, a második kötet biokémiai és sejttani alapozás után az ember szervrendszereit mutatja be, a harmadik kötet genetikával, evolúcióval, ökológiával és etológiával foglalkozik. A teljes anyag 88 részből áll. A részek számozása a három köteten át folyamatos, ebben a kötetben az 1.-től a 34. részig haladhatunk.
Bodzsár Éva - Zsákai Annamária - Humánbiológia - gyakorlati kézikönyv
Az ELTE Embertani Tanszéke Humánbiológia című tankönyvsorozatának negyedik köteteként megjelenő gyakorlati kézikönyv egyetemeink biológia szakos tanárjelölt és biológus hallgatóinak, antropológiai témából doktori disszertációt készítőknek valamint a posztgraduális képzésben résztvevő humánbiológusoknak kíván segítséget nyújtani azáltal, hogy összefoglalja a leggyakrabban alkalmazott és a legújabb humánbiológiai módszereket.A könyv célja nemcsak az, hogy a módszerek megismerésében és elsajátításában jól használható tankönyvként szolgáljon, hanem az is, hogy alkalmas legyen a már hivatásukat gyakorló humánbiológusok és más, a humánbiológia módszereit használó szakemberek munkájának segítésére, ismereteik elmélyítésére, ill. új módszerek megismertetésére. Ezt a célt szolgálja például a fejezetek végén megtalálható, az egyes témákhoz ajánlott legismertebb szakkönyvek és tanulmányok listája is valamint a felhasznált irodalom jegyzéke, amelyekből az érdeklődők a bemutatott módszerekről további, bővebb információhoz juthatnak.Az antropológiai módszerek száma e tudomány interdiszciplináris jellegénél fogva meglehetősen nagy. A könyvben ismertetett módszerek természetesen nem fedik le az antropológiai kutatások széles spektrumának vizsgáló módszereit. Ez a kézikönyv a történeti embertan valamint az élő ember antropometriai és morfológiai vizsgáló módszerei közül a napjainkban használt legfontosabb technikák ismertetésével kíván segédanyagot nyújtani egyrészt a hallgatóknak a gyakorlati órákon tanultak elmélyítéséhez, másrészt a kezdő szakembereknek munkájukhoz.Nagy figyelmet fordítottunk arra, hogy az egyes módszerek leírásunk alapján ténylegesen elsajátíthatóak legyenek. A vizsgálati módszereket példákkal és ábrákkal illusztrálva tárgyaljuk. A különböző vizsgálatok elvégzéséhez szükséges eszközök, felszerelések leírása, használatának bemutatása szintén a technikák tökéletes elsajátítását kívánja segíteni.
Oláh Zsuzsa - Biológia III.
Ez a könyv a teljes középiskolai tananyagot feldolgozó háromkötetes sorozat harmadik, befejező tagja. Az első kötet témája állattan és növénytan, a második kötet biokémiai és sejttani, szövettani alapozás után az ember szervrendszereit mutatja be, a jelen harmadik kötet témája pedig genetika, populációgenetika, evolúció, ökológia és etológia. A teljes tananyag 88 részből áll, ebben a kötetben a 61.-től a 88. részig haladhatunk.
Oláh Zsuzsa - Biológia II.
Ez a könyv a teljes középiskolai biológiai tananyagot feldolgozó háromkötetes sorozat második tagja. Az első kötet témája állattan és növénytan, a jelen kötet biokémiai és sejttani alapozás után az ember szervrendszereit mutatja be, a harmadik kötet genetikával, evolúcióval, ökológiával és etológiával foglalkozik. A teljes anyag 88 részből áll. A részek számozása a három köteten át folyamatos, ebben a kötetben a 35.-től a 60. részig haladhatunk.
Halász Tibor - dr. Jurisits József - Szűcs József - Fizika 11-12 - Közép és emelt szintű érettségire készülőknek
A tankönyvcsalád zárásaként megjelent a Fizika 11–12. – Közép- és emelt szintű érettségire készülőknek című tankönyv, illetve a hozzá kapcsolódó munkafüzet is. A tankönyv 33 fejezetben tematikus és átfogó áttekintést nyújt a teljes középiskolai fizika tananyagról. Nagy gondot fordít a korábban megismert kísérletek, jelenségek, gyakorlati és technikai alkalmazások értelmezésére és a fizika nagy felfedezéseinek történeti áttekintésére is. A rendszerező elméleti összefoglaláson túl az új érettségi tematikájának megfelelően kísérleteket, tesztfeladatokat, számítási feladatokat és gondolkodtató kérdéseket is tartalmaz. A tankönyvben jól elkülönülnek az emelt szintű érettségire szükséges anyagrészek.
Asztalos Gyuláné - Dr. Franyó István - Távoli tájak élővilága - Az élőlények rendszere
Ez a tankönyv a BIOTÉKA-sorozat első kötete. Bemutatja a Föld természetes élővilágát és megismertet az élőlények rendszerezésének alapjaival.
Az érdekes, olvasmányos szöveg mellé sok színes fotó és magyarázó rajz tartozik.
Szerényi Gábor - Biológia érettségizőknek 1-2.
A Biológia érettségizőknek c. kétkötetes kiadvány mind a gimnáziumokban, mind pedig a szakközépiskolákban érettségizők jól használhatják a felkészülésük során. A könyvek szerkezete eltér a hagyományos tankönyvekétől, hiszen az ismereteket nem leckénként, hanem témakörönként tartalmazza. Egységes, következetes szerkezete, megjelenése biztosítja a tantárgy fogalom- és ismeretrendszerének átláthatóságát, az összefüggések megértését, a tantárgyon belüli koncentrációt.
A könyv egyaránt használható a tanórákon és az otthoni, illetve önálló tanuláshoz is. Bármely középiskolás biológia tankönyv hasznos kiegészítője lehet.
Ismeretlen szerző - Alkalmazott biológia
A biológiai tudományoknak az utóbbi évtizedekben tapasztalt példátlanul gyors fejlődése, az ismeretek rendkívül felgyorsult gyarapodása teszi szükségessé, hogy a főiskolai tananyag lépést tartson az ismeretek változásával, kövesse a fejlődést, elvesse a túlhaladott álláspontokat, s a hallgatót igyekezzék felruházni mindazon modern ismeretekkel, melyek tanulmányai alatt hozzásegítik más tantárgyak megértéséhez, tanulmányai végeztével pedig alapul szolgálhatnak állandó továbbképzéséhez. A tananyag modernizálása egyszersmind megóvja a hallgatót a túlterheléstől , a szükségtelen, elavult ismeretek megtanulásának kényszerétől.