Kik a felelősök a 20. századi magyar terrorhullámokért? Az első világháborúban Magyarország olyan kényszerpályára sodródott, amelyen a politikai és vallási vezetés egyik rossz döntést hozta a másik után. Hol történt a kisiklás? Mi szabadította ránk a 20. századi terrorhullámokat? Kik a felelősök azért, hogy Magyarország az árnyak évszáda során nem tudott kitörni a veszedelmes útról? Miért követték a Tanácsköztársaság erőszakhullámát a Horthy-féle tisztogatások, a Trianon eltörlését ígérő illúzió véres bukását pedig a vörös zsarnokság évei? Hogyan jött el újra a szabadság rövid pillanata után ismét az árulás világa? Kötetünk szerzői és megszólalói számos, eddig nem publikált dokumentum és új összefüggés bemutatásával keresnek választ a magyar közelmúlt legizgalmasabb kérdéseire.
Kapcsolódó könyvek
Enrico Deaglio - A jótett egyszerűsége
Igaz történet, de olyan izgalmas, mint egy kalandregény. Ez Giorgio Perlasca padovai kereskedõ (1910-1992) hihetetlen története, akinek 1944 telén Budapesten sikerült megmentenie a pusztulástól több ezer zsidót azzal, hogy spanyol konzulnak adta ki magát. Lelkes fasiszta volt, Franco oldalán önkéntesként harcolt a polgárháborúban. 1943. szeptember 8.-án hazájától távol köszöntött rá, az SS kereste. Elmenekülhetett volna, mégis úgy döntött, hogy kockáztatja az életét. Rekonstruált naplójából, amely a könyv egyik fejezetét alkotja, kidomborodik egy magányos ember rendkívüli tevékenysége, akit csak egy maroknyi csapat segített. Hamis iratokat gyárt, nyolc `védett házat` szervez és védelmez, gyermekeket ment meg Eichmann halálvonatairól, becsapja a német és a magyar nácikat. Zseniális szervezõ, csodálatos csaló. Azután hazatér és csaknem fél évszázados csend borul rá. Egy napon azután magyar zsidó asszonyok egy csoportja - akik a háború idején kislányok voltak, akik neki köszönhetik az életüket - rábukkan. Magyarország, Izrael, az Egyesült Államok, Spanyolország és végül, e könyvnek köszönhetően, Olaszország is tisztelgett ez elõtt a hős, ez elõtt az Igaz Ember előtt.
Szegedy-Maszák Marianne - Csókolom a kezét
Az 1955-ben, Washingtonban született Szegedy-Maszák Marianne – felmenői révén – olyan történet birtokosa, ami a „legszélesebb nyilvánosság magánügye”. A Libri Könyvkiadó által megjelentetett „Csókolom a kezét” című kötet angol nyelvű változata tavaly jelent meg New Yorkban. A magyar változat a magyar könyvpiac tavaszi szenzációja kell, hogy legyen.
A cselekmény – az írónő vállalása szerint – a szülők szerelmének történetét mutatja be 1940 és 1947 között. Természetesen ennél sokkal többről van szó, hiszen nem lehet hét évre szűkíteni egy olyan pár történetét, ahol a leány nagyapja Weiss Manfréd, apja Kornfeld Móric, nagybátyjai között ott találjuk Chorin Ferencet, nagynénjei között pedig a Herczog családból is akad mutatóban. A Szegedy-Maszák ág sem kevésbé érdekes, bár a szerző mintha kevesebb információt csepegtetne. És akkor még nem beszéltünk a konkrét történelmi háttérről, aminek mindkét család elszenvedője (nagyban) és alakítója.
Závada Pál - Természetes fény
A Természetes fény döntően a második világháborúban meg előtte és utána játszódik. A szereplők javarészt Békés megyeiek, nők és férfiak, magyar magyarok, magyar szlovákok és magyar zsidók - ettől is függően veti őket a történet az öldöklés, a kényszermunka, a fogság vagy az áttelepülés közép- és kelet-európai helyszíneire. Eközben szeretnek és csalódnak, áldozattá vagy tettessé is válnak, elbeszélnek vagy fényképeznek - és vannak, akik nem térnek vissza többé.
Eltelt hét évtized, az okokat és a miérteket elfelejtettük: könnyű szívvel nézegettünk retusált képeket. Hogy ennek vessünk véget, ezt ajánlja Závada Pál nagy regénye, miközben máig bevilágít bennünket az iszonyúan szenvtelen természetes fény.
Kővári Béla - Magyar holokauszt
Kővári Béla (1923-1946) karpaszományos főhadnagy naplója a Magyar Királyi Honvédség megsemmisülésének mementója. A Brijanszkban mártírhalált halt Kővári jegyzetei hatvan év után kerültek elő, megjelentetése több, mint időszerű, hiszen a magyar holokauszt évtizedekig tabutéma volt.
Charles Fenyvesi - Mikor az angyalok túljártak a világ eszén
A könyv a következő alcímet viseli: Akik zsidókat mentettek a háborús Magyarországon.
Ők az angyalok, akik belső meggyőződésből, puszta humánumból és sohasem kérkedő hősiességből siettek életüket kockáztatva zsidó felebarátaik megmentésére.
Vagyis angyalok is voltak itt Magyarországon: egy Wallenberg, egy Sztehlo Gábor, egy részeges házmester, Kanalas úr, akinek a szerző az életét köszönheti; egy debreceni vénlány, az anyakönyvvezetői hivatal munkatársa, Dávid Erzsébet; Thury Levente újságíró, Bajcsy-Zsilinszky munkatársa és mások.
Fények voltak az éjszakában. Fenyvesi könyve nekik állít emléket.
Megrázó és megható olvasmány, egy vérbeli elbeszélő mesterműve.
Jalsovszky Katalin - Tomsics Emőke - Toronyi Zsuzsa - A magyarországi zsidóság képes története
Menórával díszített, derékban kettétört sírkő a 3. századból csodálkozó, fejét vakaró szemüveges kisfiú a Teleki téri lakászsinagógában. Nyitó és zárókép. A kettő között: Árpádházi királyok héber betűjegyes ezüstdénárjai, törökkori zsidó temetőben talált, mazal tov feliratú menyasszonyi aranygyűrű, a zsidók egyenjogúságát kimondó 1849. IX. törvénycikk, herendi porcelán szédertál, a Párisi Nagy Áruház, tudósasztal a Centrál kávéházban, a Borsszem Jankó karikatúrái, szecessziós épületek sora, plakátok, az Auschwitz-album lapjai, a Zsidó Nyári Fesztivál.
A Vince Kiadó egyedülálló vállalkozása ez a fotókkal, dokumentumokkal gazdagon illusztrált kötet, mely a magyarországi zsidóság sok évszázados történetét a családi életet, a hitéletet, a kivételes személyiségeket és egyéni-közösségi tragédiáit minden eddiginél teljesebben mutatja be a kezdetektől napjainkig.
A mintegy 550 fénykép (közülük több most kerül első ízben a közönség elé) és a történelmileg hiteles szövegek meggyőzően dokumentálják azt a szerepet, amellyel a zsidó közösségek és tagjaik hozzájárultak Magyarország anyagi gyarapításához, kulturális-szellemi-tudományos értékeinek gazdagításához.
Jobst Ágnes - A Stasi működése Magyarországon
Jobst Ágnes történész kötete az egykori Német Demokratikus Köztársaság és a Magyar Népköztársaság állambiztonsági együttműködésének bemutatására vállalkozik. A téma a jelenkori történetírás kevéssé feltárt területei közé tartozik, holott a belügyi-állambiztonsági szervek kapcsolatainak mélyebb ismerete hozzásegíthet a közelmúlt fontos eseményeinek alaposabb megértéséhez. A kötet célja, hogy az elsődleges források, vagyis a levéltári dokumentumok felhasználásával tegyen kísérletet a téma feldolgozására. A szerző részletesen foglalkozik a Stasi által Magyarországon bevetett operatív csoport működésével, a kooperáció során felmerülő problémákkal és nézetkülönbségekkel, végül hosszan szól az 1989-es keletnémet menekültáradatról, amely utóbb egy új korszak nyitányának bizonyult Európa 20. századi történelmében.
Jobst Ágnes - A nyelv kisajátítása
A nyelvi befolyásolás kérdése már az ókor óta az érdeklődés középpontjában áll, és különös jelentőséget kapott a 20. század tragikus történelmében. Jelen kötet a 20. század derekán a kommunista párt lapjában, a Szabad Népben megjelent vezércikkek elemzésére vállalkozik. Az államszocializmus politikai propagandáján vizsgálja a hatalom diszkurzív megközelítésének lehetőségeit. Az interdiszciplináris megközelítés hatékonyan járul hozzá a politikai propaganda tudatos értelmezéséhez. Különféle módszereket mutat be a nyelvi befolyásolás eszközeinek fölfedésére, pragmatikus szempontból teszi átláthatóvá a médiaüzenetek megszerkesztésének leggyakoribb manipulatív technikáit. A bemutatott példák a kiválasztott mintákon túlmutatóan segítenek megérteni, hogy a média miként befolyásolja a világról alkotott elképzeléseinket, ezzel a politikai üzenetek iránti kritikusabb szemléletre ösztönöznek. A kötetet kiegészítő nyelvi adattár a korabeli kulcsszavakat veszi számba, amelyek ismerete nélkül nem jöhet létre az időszak pontos megértése.
A szerző 1984-ben az ELTE BTK nappali tagozatán, magyar–könyvtár szakon szerzett képesítést. 1989-ben sajtótörténetből doktorált. A sajtó- és propagandatörténet avatott kutatója, akinek számos tanulmánya és közleménye jelent már meg a témában. Könyve közel egy évtizedes kutatás gyümölcse, az ELTE Bölcsészettudományi Kar Nyelvtudományi Doktori Iskoláján 2007-ben megvédett doktori disszertáció átdolgozott változata. Az opponensi jelentésekből egy-egy részlet:
„A jelen disszertáció nem szakirodalmi előzmény nélkül született, de önálló, újszerű nézőpontot alakított ki. Értéke, hogy eddigi köznapi tudásunkat elméleti alapon teszi tárgyiassá. Helyeselhető, hogy a dolgozat jellegének megfelelően elhatárolja munkáját a sajtótermékeknek korábbi, az érthetőségre és a nyelvápolásra irányuló nyelvi elemzéseitől, nem elítéli a politikai kijelentéseket, nem beszél igazságértékük milyenségéről: módszere objektív, tudományos.” V. Raisz Rózsa nyugalmazott tanszékvezető főiskolai tanár
„A dolgozat kellő problémaérzékenységről árulkodó, nagy igényű vállalkozás, amely a maga eredményeivel termékenyen járul hozzá a nyelvészeti érdekeltségű médiaelemzés, médiakritika magyarországi, illetve magyar nyelvre vonatkozó kutatásainak kiterjesztéséhez.” Tátrai Szilárd egyetemi adjunktus
Gergely Jenő - Főpapok, főpásztorok, főrabbik
Az elmúlt század egyházi vezetői, a főpapok, főpásztorok, világhírű főrabbik között találhatunk karizmatikus személyiségeket, a népért és a nemzetért akár a vértanúságot is vállaló hitvallókat, nagy hatású igehirdetőket, a magyar tudományt és kultúrát életművükkel gazdagító tudósokat. Kötetünk célja az általunk legjelentősebbnek és leginkább jellemzőnek tartott egyházi személyiségek életútjának nyomon követése, alakjuk bemutatása, működésük elemzése. Helyet kaptak itt tömegeket megtérítő hitszónokok, nagy hatalmú bíboros hercegprímások és protestáns főpásztorok, a szociális igazságért küzdő prelátusok, a tömegkommunikációban otthonosan mozgó püspökök és szerzetesek, valamint az izraelita felekezetet a törvényhozásban is képviselő, nagy tekintélyű tudós főrabbi.
Dombrády Lóránd - Tóth Sándor - A magyar királyi honvédség
A szerzők átfogó értékelést adnak az ellenforradalmi rendszer katonapolitikájáról és hadseregéről. 1919-től 1945-ig követik a hadrendi, szervezeti, anyagi, technikai, fegyverzeti és személyi változásokat, a hadseregfejlesztés egyes periódusait, programjait. Bemutatják a hadsereg tevékenységét a békés területszerzés időszakában, majd a Wehrmacht balkáni agressziójában. A legnagyobb figyelmet a Horthy-hadsereg második világháborúban való részvételére fordítják. Az olvasó megismerkedhet a magyar Kárpát-csoport és a gyorshadtest harcaival, a 2. hadsereg mozgósításával, frontra küldésével, hadműveleteivel és pusztulásával, később pedig a hasonló sorsra jutott 1. és 3. hadsereggel. A szerzők megállapítják, hogy ez a hadsereg az őt létrehozó rendszerrel együtt egy kényszerpályán haladt sorsának beteljesülése, a pusztulás felé. A kényszerpályát a fasiszta Németországhoz kötődő szovjetellenes, revíziós politika alakította ki, és erről a politikai és katonai vezetés nem tudta az országot letéríteni. Erre nem is volt alkalmas, ezért a hadsereg sorsa szükségszerűen lett a pusztulás.
Ismeretlen szerző - A Magyar Gazdasszonyok Országos Egyesületének rövid története 1861-1932 és alapszabályai 1932
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Tamás József - Prohászka Ottokár társadalomszemlélete
A könyv összefoglalja Prohászka püspök társadalomszemléletét. Megjelenik előttünk szociális érzékenysége, és látjuk miképpen alkalmazza az evangéliumot a társadalmi problémák megoldásában. Kibontakozik előttünk közgazdasági ismereteinek széles köre a tőkét és a pénzgazdaságot elemezve. Mindezek közben pedig állandóan a magyarság sorsproblémáját tartja szem előtt, és adja a megoldásokat a jövőre vonatkozóan a nemzeti egységtől a földbirtokreformon keresztül a munkaszervezetek és szövetkezetek szervezéséig.
Mészáros István - …Kimaradt tananyag… – A diktatúra és az egyház 1975–1990 III.C.
___ A hiánypótló …Kimaradt tananyag… immár második kiadását megért első (1945-1956), és a nagy érdeklődést keltő második része (1956-1975) után a magyarországi szocialista-kommunista diktatúra alkonya és bukása alatti – 1975–1990 közötti – egyháztörténelmet ismerteti a szerző,Mészáros István professzor a harmadik rész további három (III. A, B és C) kötetében, a tőle megszokott tudományos hitelességgel.
___ A politikai rendszer a nyolcvanas években egyre nyomasztóbbá váló gazdasági szorítás kényszere miatt fokozatosan csökkentette az egyházzal való erőszakos szembenállást. Ugyanakkor az iskolai oktatásban továbbra is változatlanul érvényesítette a kizárólagosan kötelező ateista, marxista világnézetet, amely minden tantárgyat átitatva ekkor is manipulálta, torzította a felnövekvő fiatalok szemléletét.
___ A III.C. jelzetű -- befejező -- kötet a négy évtizedes "pártállam" utolsó éveit, 1988 és 1989 összefonódó politikai, társadalmi és egyháztörténeti eseményeit ismerteti 1990 tavaszáig, a szabad választások nyomán kialakult új korszak kezdetéig.
Mészáros István - …Kimaradt tananyag… – A diktatúra és az egyház 1975–1990 III. B.
A hiánypótló …Kimaradt tananyag… immár második kiadását megért első (1945-1956), és a nagy érdeklődést keltő második része (1956-1975) után a magyarországi szocialista-kommunista diktatúra alkonya és bukása alatti – 1975–1990 közötti – egyháztörténelmet ismerteti a szerző,Mészáros István professzor a harmadik rész további három (III. A, B és C) kötetében, a tőle megszokott tudományos hitelességgel.
A rendszer a nyolcvanas években egyre nyomasztóbbá váló gazdasági szorítás kényszere miatt fokozatosan csökkentette az egyházzal való erőszakos szembenállást, ugyanakkor az oktatás teljes területén változatlanul, sőt még talán erőteljesebben érvényesítette a kizárólagos ateista, marxista világnézetet, mely minden tantárgyat átitatva változatlanul tovább torzította a felnövekvő fiatalok szemléletét.
___ A III.B. jelzetű kötet részletesen ismerteti a magyarországi katolikus egyház 1975-1988 közötti életét az ún. puha diktatúra alatti változatlanul egyházellenes elnyomó rendszerben. Ám a meggyengült gazdasági élet a kommunista hatalmat dialógusra kényszerítette. Ezt a papság fokozódó együttműködésre késztetésével is elő kívánták segíteni. Ugyanakkor a politikában mindent megtettek azért, hogy kifelé a vallásszabadság látszatát keltsék.
Mészáros István - ...Kimaradt tananyag... - A diktatúra és az egyház 1975-1990 III.A.
A hiánypótló ...Kimaradt tananyag... immár második kiadását megért első (1945-1956), és a nagy érdeklődést keltő második része (1956-1975) után a magyarországi szocialista-kommunista diktatúra alkonya és bukása alatti -- 1975-1990 közötti -- egyháztörténelmet ismerteti a szerző,Mészáros István professzor a harmadik rész további három (III. A, B és C) kötetében, a tőle megszokott tudományos hitelességgel.
___ A rendszer a nyolcvanas években egyre nyomasztóbbá váló gazdasági szorítás kényszere miatt fokozatosan csökkentette az egyházzal való erőszakos szembenállást, ugyanakkor az oktatás teljes területén változatlanul, sőt még talán erőteljesebben érvényesítette a kizárólagos ateista, marxista világnézetet, mely minden tantárgyat átitatva változatlanul tovább torzította a felnövekvő fiatalok szemléletét.
___ E III. A. jelzetű kötet részletesen bemutatja az 1975-1988 közötti hazai kommunista vallás- és egyházpolitikát, annak legkülönbözőbb területeit, a katolikus egyház további gyengítését célzó rejtett és nyílt akcióit, a vallásosság megszüntetése érdekében folyamatosan érvényesített stratégiáját.
Mészáros István - ...Kimaradt tananyag... - Diktatúra és az egyház 1945-1956 I.
A szülők jogos igénye, hogy fiaik és leányaik az iskolában a legújabbkori magyar egyháztörténelmet hitelesen ismerjék meg. A történelemtanárok felelőssége, hogy ennek az elvárásnak eleget tegyenek.
___ De mi a helyzet, ha maguk a pedagógusok sem ismerhették meg az elmúlt négy évtized történetét? Ilyen tabu téma volt a múltban a magyarországi katolikus egyház valódi helyzete.
___ Ezt a hiányt pótolja MÉSZÁROS ISTVÁN professzor, a téma avatott szakértője, és könyvében ismerteti a kimaradt történelem-tananyagot felnőtteknek, pedagógusoknak és diákoknak egyaránt.
Ismeretlen szerző - Én, Emilie Schindler
Emilie Schindler ugyanúgy életét kockáztatta, hogy a náci rémuralom idején 1300 zsidó megmenekülhessen a biztos haláltól, mint férje, Oskar. Emilie a háború után évtizedeken át elfeledve Argentínában élt. Visszaemlékezései egyben a múlt évszázad tanújának emlékei, egy bátor asszonyé, aki az embertelenségben is meg tudta őrizni emberségét. Sokan úgy hiszik, hogy férje mögött háttérbe szorult, és így sorsa jellegzetes asszonyi sors volt. Ez a könyv megmutatja, ki volt ő valójában. A kötetet számos, túlnyomórészt először közölt dokumentum és fénykép teszi teljessé.
Szabó Miklós - A jó kommunista szilárdan együtt ingadozik a Párttal
Mit is tanultunk tőle? Hogyan kell kiolvasni a Népszabadság protokollhíreiből a magyar, egy szovjet vezető ötmondatos életrajzából a kremlbéli politikai erőviszonyok változásait. Hogyan lehet tetten érni a szélsőjobboldaliság csíráit egy új mozgalom ártatlannak tetsző programpontjában vagy egy liberális politikus kiszólásában? Száz hasonló fontos apróságon túl a legfontosabbat: hogyan lehet törés mentesen ötvözni a teljes elvhűséget a politikai racionalitással, a bátor elszántságot a józan realitásérzékkel, az elkötelezettséget a minőségérzékkel, a fontos dolgok komolyan vételét a humorérzékkel.
Rózsás János - Leventesors
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - A szeretet csodája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.