Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Régi utazások Magyarországon és a Balkán-félszigeten, 1054-1717
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Az északi hegyek ölelésében
Vallomások a szülőföldről – így lehetne röviden jellemezni kiadónk sorozatát, amely tizenkét kötetben egy sokak számára kevéssé ismert, fölfedezésre váró országot mutat be: Magyarországot. Neves írók, költők vállalkoztak arra, hogy a „fölnevelő táj” arculatát megrajzolják, megcsodálhassák műemlékeit, népi művészetét, irodalmi hagyományait, bemutassák az ott élők táj- és életformáló mindennapjait.
Más-más hangon, de közös céllal szólnak hozzánk ezek az írások: országjárásra, fölfedező utakra sarkallanak, jól tudva, hogy csak az átélt élmény maradandó.
Ez a könyv sok erdőn vezet keresztül. Lesz benne tavaszi friss smaragd, nyári melegzöld, őszi aranysárga, téli hó fehér dunnája…Palócok tarka szőttese, bányászok ünnepe meg hegy meg szikla meg kialudt vulkán és megannyi ember. Szeretném mind az egészet markomba fogni, majd tenyeremet szétterítve a kedves olvasó elé gurítani: látva láthassa, hallva hallhassa, ahogy a magam szemével látom, a magam fülével hallom, a magam szeretetével írom - olvassuk a kötet bevezetőjében. S mindehhez méltó kiegészítés a csaknem 300 fénykép.
Tóth Pál - Czeglédi Zsolt - Csodálatos Magyarország
Kevesen tudják, hogy kis hazánk, Magyarország is bővelkedik természeti csodákban. Ez a könyv a legnevezetesebbeket mutatja be a hazai csodálatos tájak közül. Elsősorban felső tagozatos diákoknak készült a könyv, de természetesen a középiskolásoknak is hasznos lehet.
Ernest Shackleton - Az Antarktisz szívében
Sir Ernest Shackleton (1874-1922) az ír származúsú brit Déli-sarkkutató négy alkalommal is kísérletezett a pólus meghódításával, de a célt csak 180 kilométerre közelítette meg. Életével fizetett érte. Ő volt korának a „legdélebbre jutott embere”, ezért lovaggá is ütötték az ünnepelt kutatót.
Ismeretlen szerző - Orosz és ukrán utazók a régi Magyarországon
Az útleírás vallomás: tájakról és országokról, emberekről és népekről. A jó útleíró nem húzódik meg a háttérben, hanem céltudatosan vezeti az olvasót, és olykor éppen a látottak és hallottak száraz felsorolásával "üzen". Az idő múlásától veretessé vált alkotások akkor válnak igazán történelmi és irodalmi csemegévé, ha az utókor kutatójának sikerül az önmagukban olykor látszólag ösztövér, ám a maguk együttesében gazdag anyagot összegyűjtenie - és ez a kötet erről tanúskodik. Mi, olvasók pedig a régi útleírások nehézkes és mégis oly vonzóan lassú sodrának, olykor szárnyaló romantikájának átadva magunkat, felfedezhetjük beleérző készségünket, megmártózhatunk saját régmúltunk és múltunk gyarlóságaiban és szépségeiben - ezúttal a cári Oroszország évszázadokkal ezelőtt útra kelt, hazánkban járt fiainak sokáig porosodásra ítélt - nyomtatásban nem is mindig napvilágot látott - feljegyzései jóvoltából. Akad közöttük fél évezred előtti egyházi személy, ifjú diplomata, kolduló zarándok, katona, udvaronc, tudós, utazásban kedvét lelő herceg.
Ami ezeket a szerzőket egybefűzi, az egyrészt a közös téma, vagyis a régi Magyarország - gazdagságával és szegénységével, pompájával és nyomorúságával, szabadságával és elnyomottságával -, másrészt az a tény, hogy szinte kivétel nélkül megragadták a lehetőséget: mert amit saját országukra elmondva a cári cenzor veres plajbásza kérlelhetetlenül keresztülhúzott volna, azt bántatlanul ország-világ elé tárhatták Magyarországra vonatkoztatva. Mindez csak még izgalmasabbá teszi az orosz közvéleménynek szánt Hungária-képet.
Tasnádi Kubacska András - Báró Nopcsa Ferenc kalandos élete
A legérdekesebb, legkülönösebb magyar életpályával ismertet meg bennünket ez a minden ízében izgalmas könyv. Báró Nopcsa Ferenc nemcsak a magyar ősélettan egyik legkiemelkedőbb, európai jelentőségű alakja volt, hanem tudományos tevékenysége mellett élete csupa kalandban, csupa viszontagságban telt el. Romantikus, szertelen lélek volt, aki soha nyugalmat nem ismert, aki kereste a veszélyes helyzeteket, szokatlan kalandokat. Ősélettani kutatásaival csaknem egyenrangú az a felfedező útja, amelyet az akkor úgyszólván még teljesen ismeretlen Albánia területén végzett s az albán népre vonatkozó megállapításai ma is még teljes érvényűek. Sem fáradtságot, sem félelmet nem ismert, hogy bebolyongja Albánia embernemjárta hegységeit, hogy az itteni törzsek bizalmába férkőzzék, résztvegyen apróbb, nagyobb harcaikban. Itt folytatott bolyongásait közben meg-megszakította, hogy Európa tudományos gócpontjait keresse fel s itt előadásokat tartson az ősélettan jelentős kérdéseiről. A háború új fordulat felé vitte életpályáját: egyszerű pásztornak öltözve a román-magyar határon végzett életveszélyes és fontos megfigyeléseket: háború alatti kalandjai magukbavéve is felérnek bármilyen érdekfeszítő regénnyel. Ezt a különös életet rejtélyes halál zárta le: bécsi lakásában találtak rá holtan - a magyar tudomány nagynevű képviselője öngyilkos lett. Tasnádi Kubacska András bizalmas munkatársa volt a nagy tudósnak, könyvét részben napló-jegyzetek, részben Nopcsa Ferenc személyes közlései alapján írta meg, elevenen, lenyűgöző őszinteséggel s olyan könyvnek adott életet, amely a magyar olvasók legszélesebb rétegeit egyformán érdekelni fogja.
Macuo Basó - Útinaplók
Macuo Basó (1644-1694) az egyik legismertebb japán költő, rövid versei a nyugati szépirodalomra is jelentős hatást gyakoroltak. Magyarul már több kötete is megjelent, útinaplói azonban most kerülnek először az olvasók elé. Fordítójuk, Kolozsy-Kiss Eszter 4-5 éves kora óta van kapcsolatban japánokkal, édesapjának köszönhetően, aki előadóművészként és zenetanárként a 80-as és 90-es években többször járt Japánban. Egyetemi tanulmányait japán szakon kezdte meg a Károli Gáspár Református Egyetemen. 2001-től a Japán Kormány Oktatásügyi Minisztériumának ösztöndíjával a tokiói Gakugei Egyetemen tanult, 2003-ban vette át japán bölcsész és nyelvtanár diplomáját.
Roald Amundsen - Roald Amundsen északi útja
_A hat világrész_ első kötete _Roald Amundsen_ norvég sarkkutató 1903-06 között megtett hajóútját írja le. Legendás hajóján a Gjøán először kelt át az Északnyugati-átjárón. Az Északi-sark meghódítását 1909-ben vette tervbe, ám indulása előtt értesült arról, hogy Peary már megelőzte. Tervét megváltoztatva indult a Déli-sark felderítésére, amit négy héttel Scott előtt ért el. 1926-ban repülte át a Norge léghajóval az Északi-sarkvidéket a Spitzbergák és Alaszka között. Nobile expedícióját keresve 1928-ban tűnt el repülőgépével a Barents-tenger felett.
Ismeretlen szerző - Magyarország megyéi és városai
"A könyv, amelyet az Olvasó most a kezében tart, Magyarország megyéit és városait mutatja be... hazánk sokszínű, szép tájainak társadalmi-gazdasági vonásait..., amelyekből... kiolvashatók: az országot építő magyar munkásosztály, szövetkezeti parasztság és az értelmiség közös alkotó munkájának gazdag eredményei, a szocialista rendszer három évtizedének egyértelmű, meggyőző sikerei..." - írja előszavában Németh Károly elvtárs, s végigolvasva e könyvet valóban az az első gondolatunk, hogy nincs hazánknak olyan területe, települése, amely 1945 tavaszán ne született volna újjá, s ne indult volna el a felemelkedés útján, s ne ért volna el ezen az úton kiemelkedő sikereket. Pedig minden fejezet, minden részlet többet foglalkozik a feladatokkal, a még megoldatlan problémákkal, mint az eredményekkel.
Megszoktuk, hogy a "világszínvonalhoz", a legjobb eredményekhez mérjük magunkat, s magas igényekkel,kritikusan ítéljük meg munkánkat. Az elmúlt harminc esztendő szabad alkotó munkájának éppen az az egyik legfőbb eredménye, hogy reális alapot teremtettünk új normák s új mércék felállításához.
Könyvünk tudományos alapossággal veszi sorra a gazdasági életünk fő területeit, népgazdaságunk ágazatait, az életszínvonal különböző elemeit - a lakáshelyzettől a kultúráig -, feltárja fejlődésünk fő tendenciáit és várható irányait. Mindezt területi szemlélettel és részletességgel végzi el, ezért nemcsak hasznos kézikönyv, amelyből részletes, nélkülözhetetlen ismereteket meríthetünk, de tükör is az Olvasó kezében: ezt tettük, ilyen eredménnyel, s ez vár még ránk, hogy még szebb, még gazdagabb legyen az életünk. Ünnepi számvetésünk "mérlegbeszámolója" is ez a könyv, amely a számok és a tények objektív nyelvén közli eredményeinket, s tárja fel a még megoldatlan feladatokat.
Lakjon, dolgozzon bárhol is az Olvasó, nemcsak saját lakó- és munkahelyének a helyzetét ismeri meg a könyv lapjairól, de módja és lehetősége van a lakó- és munkahelyének országos szerepét, jelentőségét is megismerni, összehasonlításokat tenni: hogyan illeszkedik be szűkebb környezete az ország sokszínű életébe.
Philip Wilkinson - Jangce
Az igényesen illusztrált kötet végigkíséri a folyót csodálatos és izgalmas útján. Bemutatja a Jangce sajátságos állat- és növényvilágát, a milliók megélhetését biztosító folyami halászatot és kereskedelmet. Elmeséli, milyen szerepet játszott a folyó a kínai történelem sorsfordító eseményeiben, például a Három királyság korának csatáiban, a taiping felkelésben, vagy a "hosszú menetelésben".
Boglár Lajos - Wahari
Wahari, a piaroák legfőbb kultúrhérosza, minden állat és növény teremtője, aki minden anyagban jelen van. Az őserdőben vadállatot űző indián férfi s az ültetvényeken verejtékező indián asszony minduntalan találkozik Wahari teremtményeivel és mitikus ellenfele Kwojmoj, a Mérges Kígyó gonosz alattvalóival, ártó szellemével. Boglár Lajos a dél-amerikai indiánok nemzetközileg is méltán elismert kutatója két ízben töltött hosszú hónapokat az Orinoco őserdeiben élő piaroa indiánoknál, vagy ahogyan ők nevezik magukat, az erdei embereknél. Együtt élt és dolgozott velük, megismerte szokásaikat, hiedelemvilágukat, részt vett titkos, kultikus szertartásaikon. AWahari egy természeti nép szinte még érintetlen állapotában való megismerésének eleven krónikája. A könyv előszavát és utószavát Halmos István írta, aki 1967-68-ban, Boglár Lajos kutatótársa volt a piaroák között.
Ismeretlen szerző - Adriai képek
Útirajz-irodalmunk gazdag terméssel kapcsolódik az Adriához, egy tájhoz, amely évszázadokon át nem számított "külföld"-nek. A válogatás első darabja a XVIII. század végén, az utolsó pedig a XX. század húszas éveiben íródott. A múlt iránt érdeklődő mai utazóknak régi magyar Adria-képekkel is szeretnénk történelmi panorámát kínálni.
Michael Palin - Hemingway nyomában
Ernest Hemingway születése után száz évvel Michael Palin nyakába veszi a világot, hogy végre megláthassa mindazon helyeket, amelyek az első Hemingway könyv olvasása óta éltek a képzeletében. Elutazik az észak-michigani erdőkhöz és tavakhoz, bejárja Olaszország első világháborús csatamezőit és a spanyol polgárháború helyszíneit. Keresi Hemingwayt Párizs utcáin, a pamplonai bikafuttatáson és a bolondos valenciai Fallas-ünnepen. Betér az író kedvenc kubai kocsmáiba, felhajt néhány daiquirit, és Havanna partjainál kipróbálja a marlinhalászatot. Uganda mélyén, egy legyektől hemzsegő városkában elzarándokol a lezuhant repülőgép roncsaihoz, Ketchumban pedig felkeresi a házat, ahol a Nobel-díjas író vadászpuskájával főbe lőtte magát.
Michael Palin tőle megszokott szellemességgel és humorral ötvözi a kalandregény és az útirajz legjobb hagyományait.
Georges Walter - Attila fiai
"Párizs felé utaztunkban hallottuk, hogy mivel a háború négy éve után Franciaországnak a győzelem meghozta a tekintélyt is meg az igényeket is, az ország külföldi munkaerőt hívott be, és szavára munkások ezrei keltek útra. Barneville meglepte Mátyást. A főutca fényűző cégért ígért, de utána csalódnunk kellett. A megkérdezett járókelők szavaiból megértettük, Fondriéres valahol a világ végén van. Mátyást nyugtalanította, hogy hamarosan egy folyóparti vontatóúton találtuk magunkat, de úgy képzelte, valami gazdag nyaralót találunk majd, ahol Balthasar szívesen megpihen, távol a párizsi műhelytől. Hazájában legalább tíz munkást tulajdonított neki a szóbeszéd. Valóban egy félszigeten lakott a mi pártfogónk."
Bill Bryson - Jegyzetek egy kis szigetről
Bill Bryson húsz évig élt Nagy-Britanniában. Mielőtt angol feleségével és négy gyerekével visszaköltözött volna az Amerikai Egyesült Államokba, úgy döntött, hogy gyalog, buszon és vonattal még egyszer végigjárja a szigetországot. Szívében elnéző szeretettel az őslakosok iránt, kezében térképpel és jegyzetfüzettel hét héten át barangolt, míg végignézte, mi minden fog neki hiányozni a korlátlan lehetőségek hazájában.Például a Blaenau Ffestiniog Vasúttársaság, amely egy lelkes amatőrök által fenntartott és működtetett magánvasútvonal - csak utazni nehéz rajta, mert a vonat mindig öt perccel azelőtt indul, hogy az utasokat szállító busz befutna, és a következő négy óra múlva megy csak. Vagy ott van Morecambe, a híres tengerparti üdülőhely, amelynek tíz kilométer széles öblében a nap tíz órájában csak sűrű, fekete sár van, mert erős az apály. Mégis, még néhány évtizede is tízezrek töltötték itt szabadságukat. Vagy Ashington, a tizenötezres bányászváros, ahol a napi tíz-tizenkét óra munka után a bányászok olvasókörbe, hangversenyre, színházba jártak, és (öltönyösen!) a helyi festők klubjába, és műveik a mai napig láthatók a helyi múzeumban, noha a bánya húsz éve bezárt.Karosszékben megtett utazás, veszélytelen találkozás a számos különc angol közül jó néhánnyal, szerelmi vallomás egy országhoz - kalandra fel Bill Brysonnal!
Mike Horn - Nulladik szélességi kör
Mike Horn azért él, hogy valóra váltsa álmait. Egy tavaszi napon úgy döntött, hogy odahagyja otthonát és szeretteit, és az Egyenlítő mentén egyedül vág neki a Föld megkerülésének. Amikor gyalogosan, kenun, vitorláson vagy kerékpáron haladva átszelt három óceánt és két földrészt, vörös fonálként az Egyenlítő képzeletbeli egyenese lebegett a szeme előtt, melytől soha nem tért el többet negyven kilométernél. Könyvéből megtudhatjuk, hogy célja elérése érdekében miként próbálta maga mellé állítani a természetet, még ha ez nem is mindig sikerült neki. Miért vállalta mégis mindezt? Azért, mert valóra akarta váltani álmait, azért, mert egyre mélyebbre kívánt hatolni a természet és az ember titkaiba.
Sebes Tibor - Tőzeget ástam Írországban
A neves világjáró riporter a szép, és az utóbbi években oly sokat emlegetett Írország - A Zöld Sziget - tájait járva rögzítette nem mindennapi élményeit.
Barbalics Imre János - Benczik Gyula - Benke Tibor - Nagy Zoltán - Ruzsa Károly - Söptei Imre - Zágorhidi Czigány Balázs - Zentai Zoltán - Vig Károly - A Vasi-Hegyhát
Emberléptékű tájék. Kicsi erdõk, otthonos ligetek, dús rétek, szorgosan művelt szántóföldek, bolyongásra buzdító változatos dombok, lankák. Természetbe simuló, szép fekvésű falvak, bársonyos vizű tavacskák, a profán és a vallásos néphit gyakorta felbukkanó emlékei. A Vasi-Hegyhátat megismerni kívánó vendég bizony gyaloglásra ítéltetett. Ily módon (esetleg kerékpáron) tárja fel leginkább intim szépségeit ez a táj. Valljuk be: nincs is szívet melengetõbb érzés, mint a mezõn bandukolva Máriával és a kis Jézussal találkozni...
Persze nem csak Madonna-szobrok üdvözlik itt a vándort. Minden település határában szõlõ, szõlõhegy. No és pincék. Jónéhány népi építészetünk egyedülállóan becses emléke. Tudjuk, a borospince a közösségi lét fontos színtere, ahol még valóban beszédes élmény a borozgatás.
Szellemi és lelki felüdülést kínálnak az öntudatára ébredt központ, Vasvár látnivalói és kulturális programjai. Nyugodt, csendes sétára csábítanak a Jeli arborétum dús lombú fái, bokrai. Sobri Jóska alakja révén felsejlik a 19. századi betyárélet romantikája is. Mindszenty bíboros személyes életútja pedig 20. századi történelmünk viharait idézi fel.
Egyszerű, olykor bonyolult, de mindenképpen igen emberi élményekkel gazdagodik e vidéken minden felfedezõ kedvű látogató.
Vivian Fuchs - Edmund Hillary - Az Antarktisz meghódítása
A kiváló szerzők közösen vállalkoztak a rendkívül izgalmas út leírására, mely a Nemzetközi Geofizikai Év keretében zajlott le. 1955-ben indult el az expedíció az Európánál nagyobb, majdnem teljesen lakatlan földrész felkutatására Amundsen, Scott és Schackleton nyomdokán. Első támaszpontjukat a Weddel-tengernél állították fel, egy évvel később a Ross-tenger partján a Scott-bázist létesítik. A két támaszpontról indultak el a kitűzött célhoz, a Déli-sarkra. 1957 végén a Weddel-tengerről kezdte meg kb. 3300 km-es útját a hójáró kocsik karavánja. Szakadékok hosszú sora kerülőkre kényszerítette őket, a gleccserek sokszor legyőzhetetlen falnak bizonyultak. Az expedíció tagjai hősies harcot vívtak az időjárással, sokszor szinte méterről méterre jutottak előre a -40 -50 fokos hidegben. Végül 99 napi küzdelmes út után elérték a célt, átszelték a Déli-sarkot. - A szerzők megrázó epizódokban elevenítik meg az expedíció életét. Elmondják, milyen nehéz feladat, még a modern technika eszközeivel is e lakatlan földrész jégmezőin előrehaladni. Milyen nagy fizikai erőnlétet és bátor magatartást követel a végeláthatatlan hómezőn gyakori hóviharokban ismereteket gyűjteni e zord jégpáncéllal bevont földrészről.
Kutasi Kovács Lajos - Zöld pokol - vörös sivatag
A "Pokol" területe több mint ötmillió négyzetkilométer, s ha az óriás Brazília térképére fektetjük e zölt infernó mappáját, kétharmadrészt eltakarja. Növény- és állatvilága mérhetetlenül gazdag, érdekes kérdés, vajon élnek-e Amazóniában eddig ismeretlen emlősök, vizeiben ismeretlen halfajok, ha őskori óriáshüllők nem is, mint Conan Doyle egyik, brazil tárgyú sci-fi kisregényében. Elpusztítani a "Poklot"?
Az emberhangyák ezt is megpróbálták, bár ez a roppant dzsungel egyúttal a Föld "természetes tüdeje". Az utolsó kőkori embercsoportok is itt húzódnak meg: apró indián törzsek. Kiirtják-e őket is - a sudár trópusi fákkal együtt? Az Amazóniát is megjárt szerző nem csupán élményeiről számol be a könyv lapjain, hanem érinti Brazília ismeretlen történetét is. A jövő országa lenne ez a gigász? S a jövő pokla-e Amazónia? Igen, ha elpusztul, s a helyén rőt sivatag születik.