A politikatudomány a modern műveltség alig túlbecsülhető eleme, szerepe nemcsak a társadalomtudományi képzés részeként, hanem a politikai kultúra formálójaként is jelentős. Bayer József könyve a modern politikatudomány főbb kérdéseit és területeit tárgyalja rendszeres, elméletileg igényes, de közérthető formában. A tudományág létrejöttének, elméleti alapismereteinek és fogalmainak ismertetésén túl leíró elemzést ad a politikai rendszer egészéről. Az alapvető politikai intézmények mellett részletesen vizsgálja a politika konfliktusos folyamatát és annak főszereplőit, történeti szemléletű és problémacentrikus áttekintést nyújtva a pártokról és a választásokról, az érdekszervezetek működéséről, a közpolitika problémáiról, valamint a politikai rendszerek változásáról. Tárgyalja a politika nemzetközi környezetét, a nemzetközi rendszer alapstruktúráit és főbb folyamatait is, s végül rövid betekintést nyújt a politikai szociológia néhány olyan problémájába, mint a politikai elit, a politikai nyilvánosság és média, illetve a politikai kultúra világa. A könyvet ajánló bibliográfia egészíti ki, amely segíti az olvasó további tájékozódását.A kötet eredeti rendeltetése egyetemi tankönyv, de jól használható a politikatudományi képzés minden szintjén, a kiegészítő képzésben, a történelem, a szociológia és média szakos hallgatók számára is. Ajánlható ezen túl minden olyan olvasónak, aki a politika iránti napi érdeklődésen túl mélyebb ismeretekre kíván szert tenni a tárgyban.A szerző az ELTE egyetemi tanára, osztrák és német egyetemek vendégoktatója. Jelenleg az MTA Politikatudományi Intézetének igazgatója.
Kapcsolódó könyvek
Kaposi Zoltán - Európai uniós alapismeretek
2007. márciusában ünnepelte megalakulásának 50. évfordulóját az Európai Unió, amely ma már 27 országot tömörít. A közép-európai térség országai 2004-ben és 2007-ben csatlakoztak ehhez a közösséghez. Magyarország és számos már hasonló helyzetben lévő országnak az EU-ba való betagolódás gazdasági korszakváltást jelentett; egy olyan új gazdasági modell meghonosodását, amely létrehozására, folytatására a korábbi szovjet uralom alatt nem volt lehetőség. A kötet az EU eddigi történetével és jelenlegi helyzetével foglalkozik. Olyan témákat tárgyal, amelyek a szervezet mindennapi életének és jövőjének is nagy kérdései. Csak néhányat emelünk ki ezek közül: a költségvetés, az agrárpolitika, a regionális-és strukturális támogatási rendszer, a versenyképesség növelésének stratégiája, a második és harmadik pillér működése, a monetáris unió kérdésköre stb. A könyv egyrészt kötelező egyetemi tananyag, másrészt pedig fontos ismereteket tartalmaz minden olyan érdeklődő számára, akiket kicsit is érdekel Európa múltja, jelen és jövője.
Kudar Lajos - Turizmusunk törénete dióhéjban
"Mint tudjuk, semmi sem tökéletes. Bizonyára akadnak majd olyanok, akik hiányolják, hogy egy vagy más adat, történet miért nem kapott helyet, nagyobb hangsúlyt ebben az összeállításban. E sorok írója könyvtárnyi kordokumentumot, értekezést, visszaemlékezést olvasott át, mi több: az utóbbi öt évtizedben maga is részese volt a történéseknek. Tekintve, hogy a turizmus rendkívül összetett jelenség, annak fejlődésére különösen az elmúlt másfél században folyamatosan hatást gyakorolt a politika, a gazdaság, a közlekedési eszközök fejlődése, háború és béke. A magyar idegenforgalom ... húzóágazatává vált a nemzetgazdaságnak, ennélfogva megérdemli, hogy egyszer végre megírja valaki történetét is.
Andor László - Amerika évszázada
Amerika évszázada kölcsönhatások története: a világrendszer nagyhatalmai és perifériái közötti kapcsolatoké, a nagyhatalmak közötti rivalizálásé, a társadalmi forradalmakra adott különféle válaszoké, és mindenekelőtt azé az olvasztótégelyé, amely a legkülönbözőbb külső és belső impulzusokból egy sajátos amerikai kultúrát állított elő. Mindezt egyetlen kötetben nem lehet úgy megírni, hogy az olvasónak ne maradjon hiányérzete... Ennek a kötetnek nem célja, hogy kitérjen a XX. századi amerikai politika és társadalom minden részletére; nagy szolgálatot tehet viszont akkor, ha támaszul szolgál az olvasónak saját élmény- és ismeretanyaga rendezéséhez, feldolgozásához.
Matus János - A jövő árnyéka
Ez a könyv a Magyar Tudományos Akadémián 2005 januárjában megvédett doktori disszertációm átdolgozott változata.
A könyv témája az államok kapcsolatait a különböző történelmi korokban értelmező és magyarázó teóriák közül azon elméletek összefoglalása, amelyek a biztonság és a jólét összefüggéseiben keresték a magyarázatot az államok magatartására. Az államokra épülő nemzetközi rendszer állandó mozgásban van, a felszínen megjelenő események és változások mögötti erők azonban gyakran tűnnek megismerhetetlennek és megmagyarázhatatlannak. A könyv megírását megelőző kutatómunka során a nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó szakirodalomban azokat az elemzési eszközöket és módszereket kerestem, amelyek nagyobb történelmi távlatban hatékonynak bizonyultak a nemzetközi rendszer megismeréséhez. (Matus János)
Szilágyi Péter - Jogi alaptan
Szilágyi Péter Jogi alaptan című munkája elsősorban a kezdő joghallgatók számára íródott tankönyv, de azok is haszonnal forgathatják, akik a napi hírekben is előforduló jogi fogalmak pontos jelentésére kíváncsiak. A mű más hasonló tárgyú tankönyvektől abban különbözik, hogy nem korlátozódik a tételes jog tanulmányozásának előfeltételét képező olyan jogi alapfogalmak rövid magyarázatára, mint a jogalkotás, jogalkalmazás, jogforrás, jogszabály, jogi norma, jogtétel, jogviszony vagy alanyi jog, hanem emellett részletesen tárgyalja a jog- és állambölcseletnek azokat a kérdéseit is, amelyek megértéséhez nincs szükség előzetes tételes jogi tanulmányokra. Így többek között behatóan foglalkozik az állam- és jogtudományok tudományelméleti és módszertani kérdéseivel, az állam és a modern állam kialakulásának folyamatával és következményeivel, az állam sajátosságaival, funkcióival, szuverenitásával, az állami szervek típusaival, a normativitás mibenlétével és a jog fogalmával. Az ELTE jogi karának nívódíját 2002-ben elnyert mű átdolgozott és bővített kiadása az európai közösségi jog sajátosságait és alapvető fogalmait is tárgyalja, emellett kitér néhány, a közelmúltban nagyobb figyelmet kiváltó kérdésre is, így elemzi a visszaható hatály tilalmának és a szerzett jogok védelmének a különbségét is.
Ismeretlen szerző - Filmkönyvek könyve
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kiss Balázs - Boda Zsolt - Politika az interneten
Ma még azt kérdezzük: van-e politika azon túl, ami belőle a televízióban látszik. Egyszer talán így szól majd a kérdés: van-e politika azon túl, ami az interneten zajlik, azon túl, amiben az internet segítségével magunk is részt veszünk. Meglehet, hogy sokára lesz így, de tény, hogy a politika jelen van az interneten. A szerzők ennek a jelenlétnek a jellemzőit mutatják be. Arra jutnak, hogy kevésbé a pártok és az állami szervek mutatnak újat az internetes politizálásban, mint inkább a civil mozgalmak és a közügyek iránt érdeklődő állampolgárok; mintha elsősorban az utóbbiak terepe volna a világháló.
Ismeretlen szerző - Európai közjog és politika
Bár az Európai Unióval foglalkozó írások száma robbanásszerűen nő, a könyv amit az Olvasó kézbe vett, páratlan a hazai piacon. Az először 1995-ben kiadott és a felsőoktatásban, a kormányzati oktatásban, valamint az Európai Unióval foglalkozók legszélesebb köreiben használt kézikönyv teljesen új, a friss eseményekkel - például a 2001 szeptemberi terrortámadással is számot vető változata ez a tankönyv. A téma elismert kutatói (egyetemi oktatók Magyarországon és az Egyesült Királyságban, az EU-hoz akkreditált diplomaták) az európai integráció jogi, politikai és gazdasági fejlődésének folyamatát vizsgálják. Részletesen bemutatják és tárgyilagosan elemzik az Európai Unió intézményrendszerének valamennyi elemét, a közösségi jogrendet, valamint az unió kormányközi és külső dimenzióit egyaránt. A kötet kitüntetett figyelmet fordít az alapvető közösségi intézményekben érvényesülő hatásköri, eljárási és végrehajtási mechanizmusokra, és önálló fejezetben foglalkozik az Európai Unió és Magyarország között folyó csatlakozási tárgyalásokkal is. Számtalan ábra, táblázat teszi könnyűvé az eligazodást a hatalmas anyagban, amelynek rendszerezésénél és bemutatásánál a szerzők figyelembe vették a diákok és a könyv egyéb felhasználóinak tanácsait is, ezért joggal remélik, hogy a kézikönyv és a tankönyv előnyeit egyesítő munkájuk (melyet külön kötet egészít ki az Európai Unió szakpolitikáiról) továbbra is a hazai tudományos publikációk inspiráció szereplője lesz.
Kákai László - Kik is vagyunk mi?
Megannyi mű készült már a nonprofit szervezetek világáról – de java részük monografikus igényű metateoretikus vállalkozás, melyet épp a tárgyalt, épp a tematizált világ lakói nem tudnak igazán használni – mert ugyan Róluk szól, de nem Velük, Értük nyilvánul meg, és nem számukra való ismeretekhez segít. Ez a könyv a magyar nonprofit szervezetek rendszerváltás utáni fejlődését mutatja, pontosabban inkább összegzi azt, arra vállalkozik, ami eddig kimaradt, vagy amiről kevés szó esett, azonban máshogy, másképp és főleg más nézőpontból mutatja meg a civil szervezetek szereplőit és tevékenységüket.
Kákai László a Pécsi Tudományegyetem Politikai Tanulmányok Tanszékének habilitált egyetemi docense. Közel két évtizede foglalkozik a helyi önkormányzatok és a civil szervezetek világának elméleti és empirikus összefüggéseivel. Érdeklődési területe döntően a helyi hatalom kapcsolódási pontjaira irányul. Közel száz cikk, tanulmány és több könyv fűződik a nevéhez, valamint hazai és nemzetközi konferenciák rendszeres előadója. A Civil Szemle szerkesztőbizottsági tagja. Tudományos tevékenysége mellett számos civil szervezetben tölt be vezető tisztséget.
Kákai László - Önkormányzunk értetek, de nélkületek!
A helyi önkormányzatok kialakulása Európában szorosan összefügg a kormányok és az államok fejlődésével, új, demokratikus irányok alkalmazásával. A kormányzati szintek közül a helyi önkormányzat áll a legközelebb az állampolgárokhoz és szerepet játszik a helyi lakosság érdekeinek és véleményeinek képviseletében. Lehetőséget ad a politikai részvételre és a különböző vélemények kifejezésére, ami kulcsszerepet játszik a demokratikus politikai rendszerekben. A helyi önkormányzat tehát nem csupán azért van, hogy a helyi problémákat helyben, a polgárokhoz és magához a problémához közel kezelje, hanem az is feladata, hogy létrehozza és erősítse azt, amit polgári öntudatnak szokás nevezni. E feladata révén a helyi önkormányzat egyben a civil társadalom kulcsfontosságú része is (Wehling 2000a, 59). Nyugat-Európában már nagy múltja van a "liberális demokráciának" a különböző helyi önkormányzati adminisztratív rendszerekkel együtt. A kilencvenes években Kelet-Európa gyors felzárkózással kezdte el pótolni a demokrácia hiányát a Nyugattól átvett vagy saját, újonnan kifejlesztett koncepciókkal.
Király Jenő - A fantasztikus film formái
A 2009-ben a Kaposvári Egyetemen Művészeti Karán újonnan alakult Mozgóképkultúra Tanszék elhatározta, hogy A film szimbolikája címmel tankönyvsorozatban jelenteti meg a diákok számára Király Jenő legendás Frivol múzsa című művének eredeti, teljes verzióját.
Az 1993-ban megjelent kétkötetes Frivol múzsából félmondatok, sőt olykor féloldalak is hiányoznak, ami erősen csorbítja a kiadvány élvezhetőségét, közérhetőségét. Jelen bővített kiadás a szerző témában tartott egyetemi előadásainak teljes szövegeit tartalmazza. A most megjelent első három részt (I. rész, 1-2. kötet: A film szimbolikája. A filmkultúra filozófiája és a filmalkotás szemiotikai esztétikája; II. rész, 1-2. kötet: A film szimbolikája. A fantasztikus film formái; III. rész, 1-2. kötet: A film szimbolikája. A kalandfilm formái) a tervek szerint további két kötet követi majd, illetve várható egy új, bővített kiadás is, ami a további filmműfajokat mutatja be. A köteteket válogatta és sajtó alá rendezte Balogh Gyöngyi. A hat vaskos kötetet bőséges, Király Jenő munkásságát bemutató utószó egészíti ki.
László András - A jobboldaliság alapelvei
„Döntő fontosságú, hogy a jobboldalhoz csatlakozó fiatalok a tiszta és igazi jobboldalisággal kerüljenek kapcsolatba, ezt ismerjék, értsék meg alaposan!”
*
„Jelenleg posztkommunista rendszerben élünk. Ez nem csupán azt jelenti, hogy egy kommunista berendezkedés után élünk, hanem azt, hogy a kommunista berendezkedés után, egy kommunizmustól áthatott rendszerben vagyunk.
A szovjet típusú bolsevisztiko - kommunisztikus berendezkedés Kelet-Európában ugyan megszűnt, de a posztkommunizmus nem tekinthető megszűntnek, és némelyekben sajátos a vonzódás a „klasszikus” és az „orthodox” kommunizmus iránt...”
*
„A JOBBOLDALISÁG ALAPELVEI” című ezen kiadványt azoknak az olvasóinknak ajánljuk, akik az alábbi TARTALOM szerint át és továbbgondolják a jobboldalisággal kapcsolatos kérdésköröket, levonják a konklúziókat, és kialakítják ezek értelmezésével és érvényre juttatásával kapcsolatos saját álláspontjukat.
Domenico Fisichella - A politikatudomány alapvonalai
Domenico Fisichella könyve az olasz egyetemeken általánosan használt politikatudományi tankönyv korszerűsített, részben átdolgozott, legfrissebb kiadásának magyar fordítása ez a kötet. A tudományelméleti alapvetés után a politika fogalmát tárgyalja, majd összehasonlító rendszerelméleti megközelítésben sorra veszi a politikatudományi elemzés legfontosabb területeit: a politikai rendszer, a politikai folyamat, a társadalmi-gazdasági rendszer, a politikai rendszer egységei, a pártrendszerek és a választási rendszerek, a képviselet, a kormány, a bürokrácia témakörét, valamint korunk rezsimjeit.
Győri Szabó Róbert - Kisebbség, autonómia, regionalizmus
A nemzeti és etnikai kisebbségek fennmaradása, státusának méltányos rendezése az integrálódó Európa egyik fontos feladata. Az 1989-90-es politikai változások óta markánsan előtérbe került a kisebbségvédelem és azon belül a nemzeti, etnikai közösségek fennmaradásának egyik zálogaként az autonómia kérdése. Európa nyugati felén napjainkban a konszocionális demokráciák térhódítása zajlik: multietnikus politikai közösségek társas együttélése alakult ki Belgiumban, Svájcban és Finnországban. Közép- és Kelet-Európában kevesebb pozitív kisebbségvédelmi példát találunk. Magyarországon és a szovjet, illetve a jugoszláv utódállamokban jutottak kisebbségek speciális státushoz, bár ezt több esetben erőszakos jelenségek, háborúk előzték meg. A legtöbb többségi nemzet ragaszkodik a nemzetállami szemlélethez, a kimondottan nemzeti-etnikai alapú autonómiatörekvések számukra elfogadhatatlanok. A fogalmak és a nemzetközi jogi keret felvázolása után könyvünk erre a megközelítésre épülve mutatja be a nyugat-európai autonómia- és regionalizálási mintákat, a közép- és kelet-európai pozitív példákat, a határon túli magyarság helyzetét, valamint a magyarországi kisebbségi autonómiarendszer modelljét.
Bíró Gáspár - Bevezetés a nemzetközi politikai viszonyok tanulmányozásába
A szerző két célt tűzött ki a könyv megírásakor. Egyrészt számba veszi a 20. század kilencvenes éveiben a nemzetközi viszonyokkal foglalkozó szakirodalomban, valamint a különböző nemzetközi fórumokon felmerült legfontosabb kérdéseket, így például a nem kormányzati szereplők helyét és funkcióit vagy a nemzetközi normák fejlődését. Másrészt néhány kulcsfogalom – a „nemzetközi”, a „politikai”, az „erősebb” és „gyengébb”, a hatalmi egyensúly, a beavatkozáshoz való jog, a humanitárius intervenció vagy a nemzetközi társadalmi szerződés – jelentését vizsgálja a hidegháborút követő változások függvényében.
Bihari Mihály - Politológia
A könyv szerzője dr. Bihari Mihály egyetemi tanár, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar Politikatudományi Doktori Iskolájának vezetője. Korábban a Pokol Béla szerzőtársával írott Politológia című tankönyvüket tizenháromszor adták ki, jogászok, politológusok tanultak belőle, több mint húsz felsőoktatási intézményben és szakon használták.A Politológia című tankönyv jelenlegi változatát Bihari Mihály írta, részben átdolgozva, részben kibővítve a korábbi tankönyvben általa írott részeket.Az elmúlt három évtized a hazai politikai tudományok kiteljesedésének időszaka volt. E bővített és átdolgozott tankönyv közvetíti a politikatudomány klasszikusainak alapműveit, a modern politikatudományi ismereteket és a magyar politikaelmélet művelőinek legfontosabb tudományos nézeteit.A szerző részletesen elemzi a politika fogalmát, a politikai rendszerek működését és funkcióit. A könyv új fejezete a modern állam és a modern államok között a totális államok és a demokratikus jogállamok bemutatása. Önálló fejezetben elemzi a szerző az egyes politikai intézményeket, különösen a modern pártokat és a modern pártrendszereket, a politikai értékek fogalmát, a politikai pluralizmus elméleteit és megjelenési formáit. Részletesen bemutatja a négy fő ideológia (a liberalizmus, a konzervativizmus, a szocializmus és a nacionalizmus) keletkezését, eszmei és elméleti alapjait, az elfogadott és elutasított értékeit, az ideológiai családokon belül kialakult politikai eszmeáramlatokat. Az eredeti szerzőktől és művekből vett idézeteken keresztül ismerheti meg az olvasó az egyes ideológiákat.A könyv részletesen tárgyalja a modern pártrendszereket, valamint a magyar pártrendszereket és azok jellemzőit 1867-től 2010-ig. Az egyetemi tankönyv első sorban a politológia szakos hallgatók, továbbá a joghallgatók, a nemzetközi kapcsolatok és az igazgatási szakok hallgatói számára készült. Széles és átfogó tematikájára tekintettel hasznos alapozó tananyag lehet a szociológiai, a kommunikációelméleti, az igazgatástudományi tanulmányokat folytató hallgatók számára is. Az egyetemi tankönyv több fejezete a középiskolai oktatásban is hasznosítható, főleg a társadalomtudományi tanulmányokra készülő diákok számára.
Király Jenő - Frivol múzsa I-II.
A tömegfilm sajátos alkotásmódja és a tömegkultúra esztétikája (Tankönyvkiadó, 1993)
Könyv
A Frivol múzsa esztétikai nagymonográfia a „kellemesség”-ről, világviszonylatban az első rendszeres, átfogó kísérlet a szórakozásesztétika megalapozására, mely ezzel az esztétika tudományának két és fél évezredes adósságát kezdi (vagy próbálja elkezdeni) törleszteni. Freud az éjszakai álmokat fejtette meg, a Frivol múzsa a nappali álmokat kutatja. Új értelmet nyert az „álomgyár” kifejezés: már nem feltétlen elítélő. A Frivol múzsa úgy próbálja feltárni a mai emberiség élő mitológiáját, ahogyan Mircea Eliade (vagy Hamvas Béla) az őseredeti ember képzeletvilágát, Lévi-Strauss pedig a törzsi ember tudatát, a „vad gondolkodást” vizsgálta. Jung a neurotikus panaszok fénytörésében kutatta a modern mitológiákat, a Frivol múzsa a kommunikatív nyilvánosság legelterjedtebb narratív tradícióinak titkos tartalmait kutatja. Tarthatatlan, hogy a bororo indiánokról többet, mélyebbet, átfogóbbat tudunk, mint önmagunkról. Fel kell tárni a modern nagyvárosi ember mitológiáit, össze kell foglalni a „Vízöntő korának” új szellemiségét. (…)
A Frivol múzsa szerkezete Dante művének fordítottja – s ez jogosult, mert a huszadik század vér- és hazugságtengere nyelte el a felvilágosult szellemi rend ama virágkorát, melyet Dante műve megnyitott. A műfaji világképeket bejáró utunk mintegy a „paradicsomból” indul, s a pokol legmélyebb körein végződik, hogy itt találjuk meg a szenvedésben fogant érzékenység ősszikráját, az esztétikai szellem „ősrobbanását”.
dr. Tóth János - Tudományos szocializmus
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gazdag Ferenc - Európai integráció és külpolitika
Gazdasági természetű döntéseivel, segélypolitikájával, tagállamainak politikai fellépésével az Európai Unió a nemzetközi gazdasági és politikai kapcsolatok egyik meghatározó szereplője. Mégis folyamatosan azzal a formulával kell szembesülnie, hogy az EU „gazdasági óriás, de politikai törpe”. A kötet azt a bonyolult nemzetközi folyamatot mutatja be, amelynek során az integráció a kül- és biztonságpolitika változó tartalmú kihívásaival, a nagyhatalmi és tagállami érdekellentétek szövevényével és a külpolitikai koordináció igényével találkozott. Végigkíséri az európai politikai együttműködés, a közös kül- és biztonságpolitika, majd az európai biztonság- és védelempolitika fejlődését, intézményi és tartalmi kibontakozását, és néhány kiválasztott területen (válságkezelés, terrorizmus elleni fellépés, non-proliferációs törekvések) a gyakorlati politika alakulását is. A kötet az EU külpolitikájának egyik első hazai feldolgozása.
Enyedi Zsolt - Körösényi András - Pártok és pártrendszerek
A politikai pártok a 19. század végétől váltak a politikai szerkezet egyik legfontosabb intézményévé, amelyek kapcsolatot teremtenek a választók tömegei és a közhatalmi döntéseket hozó politikusok szűk csoportjai között, mobilizálva a szavazati joggal felruházott tömegeket és irányítva a törvényhozói és a végrehajtói hatalmat.
A könyv a pártokról szóló tudományos irodalmat átfogó módon mutatja be. Illeszkedik a politikai főáramába, amennyiben a pártrendszereket mindenekelőtt a pártverseny szemszögéből tárgyalja. Ötvözi a racionális választás elméletét, a szociológiai megközelítést, a történeti perspektívát és a kormányzati döntéshozás logikáját előtérbe állító szemléletmódot.
A kötet elemzi a politikai kultúra, a demokrácia típusa, az alkotmányos berendezkedés, a társadalmi tagoltság, a választási rendszerek, valamint a szavazói viselkedés hatását a pártpolitikára. Bemutatja a pártok történeti alakváltozásait, szervezeti felépítését, a pártrendszerek típusait, a különböző pártcsaládokat. Vizsgálja a pártok viselkedését a parlamentben, a választási arénában és a kormányalakítás folyamatában. Nagy hangsúlyt fektet a pártverseny és a versenynek otthont adó ideológiai tár tárgyalására, valamint az elmúlt évtizedek legfontosabb tendenciáinak ismertetésére.