A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kánonjogi Posztgraduális Intézete által közreadott Bibliotheca Instituti Postgradualis Iuris Canonici Universitatis Catholicae de Petro Pázmány nominatae sorozat egyetemi tankönyv alsorozatának (manualia) második kötetét tarthatja a kezében az olvasó. Már az Újszövetség is több helyen utal arra, hogy a keresztények egymás közötti vitáikra ne a világi bíróság előtt keressenek megoldást, hanem saját maguk bírálják el azokat. A középkorra az egyházi bíróságok működését különböző szintű egyházi törvények, a római perjog átvétele és az egyedi szokásjog szabályozta. Az egyetemi oktatás nyomán megjelenő jogtudó értelmiség és az elkészülő glosszák és summák nagy segítséget nyújtottak az egyes egyházi bíróságok színvonalas tevékenységéhez, ahogy maga a kialakuló Corpus iuris canonici is. Az egyházi bíróságok illetékességi köre a XII. századra egyre nagyobb területre terjedt ki, ami azonban a XV. századra jelentősen lecsökkent, a XVII. századtól pedig leginkább a végrendeletek alakisági kifogásaira, valamint házassági ügyekre korlátozódott. A XIX. századra elenyészik az egyházi bíróságok előtt folyó perek polgári jogi relevanciája, de a katolikus Egyház tagjai tekintetében a jogok védelmére és érvényesítésére mind a mai napig önálló eljárásjoggal rendelkezik, saját szakrális jogrendjén belül. Ennek egyetemes normája jelenleg a hatályos Egyházi Törvénykönyv VII. könyvében, illetve a Keleti Kódex XXIV-XXVI. tit.-ban kerül kifejtésre. A házassági perek tekintetében pedig a Dignitas Connubii kezdetű instrukció.
Hársfai Katalin, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kánonjogi Posztgraduális Intézetének tanszékvezető docense, ennek a hatályos egyházi perjognak a szisztematikus bemutatására vállalkozik. A mű nemcsak az egyházi jogszolgáltatásban tevékenykedőket segíti, hanem mindazok számára hasznos, akik érdeklődéssel fordulnak az Egyház élő jogrendje felé.
A.R.D. Szuromi Szabolcs Anzelm O.Praem.
Kapcsolódó könyvek
Földes Gábor - Pénzügyi jog I.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Tarjányi Béla - Újszövetségi alapismeretek II. – Jézus örömhíre / Az ősegyház tanítása
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kuminetz Géza - Az egyházi vagyonjog alapjai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Vékás Lajos - Magyar polgári jog - Öröklési jog
"Az emberi társadalom történetében a törzsi-nemzetségi rend felbomlásával párhuzamosan jött létre és fokozatosan vált uralkodóvá a termelési eszközök és fogyasztási javak egyéni elsajátítása, a magántulajdon. Minél inkább előrehaladt ez a társadalmi folyamat, annál inkább válaszra várt a magántulajdon halál esetére történő jogutódlásának kérdése, vagyis jogi elismerésre várt az egyéni öröklés, tehát az öröklési jog igénye. Az egyszerű árutermelés legfejlettebb jogrendszere, a római magánjog alakulása igen jól példázza ezt a társadalmi összefüggést: a gyorsan tért hódító és erősödő magántulajdoni berendezkedés életre hívta az öröklést és az öröklési jogot. A magántulajdoni rend és az öröklés összefüggését a történelmi-társadalmi fejlődés későbbi időszakaiban is világosan nyomon követhetjük. A feudális tulajdon kötöttségei korlátozzák a magántulajdont és egyben behatárolják a vagyon halál esetére történő átörökíthetőségét is. Más módon, de még nagyobb mértékben korlátozott a magántulajdon szerepe a szocialista tulajdoni rendszerben; s ezért szűk körre, az egyéni tulajdon körére szorul vissza az öröklés lehetősége is. A kapitalista tulajdoni berendezkedés a magántulajdon szentségére épül; ennek egyenes következménye az öröklés lehetőségének teljes körű jogi elismertsége."
Ismeretlen szerző - Emberi jogok
A kötet hazai és külföldi jogeseteket alapul véve, nemzetközi össze-hasonlító módszert alkalmazva mutatja be az alapvető jogok általános kérdéseit és az egyes alapjogok sajátosságait. Az első rész az emberi jogok igazolásával, csoportosításával, a jogok korlátozásának alapjaival foglalkozik, valamint bemutatja az emberi jogok védelmének nemzetközi intézményrendszerét és a magyarországi alapjogvédő fórumokat. Az egyes alapjogokat tárgyaló második rész egy-egy fejezete foglalkozik az élethez és az emberi méltósághoz való joggal, a hátrányos megkülönböztetés tilalmával, a véleménynyilvánítás szabadságával, a gyülekezési és az egyesülési joggal, a vallásszabadsággal, a személyes adatok védelméhez és a közérdekű adatok nyilvánosságához fűződő joggal, a politikai részvételt biztosító jogokkal, az eljárási jogokkal, a tulajdonjoggal, valamint a szociális jogokkal. A kötetet átfogó irodalomjegyzék és részletes eset-, név- és tárgymutató zárja.
Freda Adler - Gerhard O. W. Mueller - William S. Laufer - Kriminológia
A hazai kriminológiai oktatást ez a hiánypótló tankönyv új szempontokkal gazdagítja. Az összefoglaló, esettanulmányokat, statisztikai adatokat, kriminológiai különlegességeket, kislexikont és részletes bibliográfiát tartalmazó tankönyv bemutatja a kriminológia történetét és jelenét, meghatározó irányzatait, az egyes elméletek igazolásával kapcsolatos vizsgálatok eredményeit, kitér a mérési technikákra, ismerteti a bűnöző magatartását magyarázó elméleteket a pszichológiai és biológiai elméletektől a kulturális deviancia elméletein át a szubkultúrák kialakulásáig, valamint a társadalmi kontroll elméletéig. Figyelmet szentel a bűnözés alternatív magyarázatainak, meghatározza a bűncselekmény fogalmát, alkotóelemeit, a büntethetőséget, elemzi a bűncselekmények típusait. Külön fejezetben foglalkozik az összehasonlító kriminológiával. A tankönyv a jogászképzésen túl felhasználható a szociológus-, a szociálismunkás-, a pszichológus- és a rendvédelmi képzésben egyaránt.
Ismeretlen szerző - Kriminológia - szakkriminológia
Tankönyvünk alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia egésze, illetve egyes területei ismeretanyagának szakszerű, ugyanakkor közérthető és az olvasó számára is élvezetes bemutatása. Szerzőink az ismeretközlés és az ismeretek értelmezésének szándékával írták a kötet három nagy egységét és számtalan fejezetét. Ha az egyes témakörök ezt lehetővé teszik, akkor a szerzők - problémafelvetésként - egy-egy jogesettel vagy "hétköznapi történettel" vezetik be a tananyagrészt, és ezek után bontják ki az adott fejezetet. Amennyiben az egyes témakörök indokolják, az olvasó nemcsak utalást talál az adott tárgykör nemzetközi dokumentumaira [pl. ENSZ, Európa Tanács, Európai Unió, valamint más nemzetközi szervezetek (pl. OECD) egyezményei, ajánlásai, egyéb iránymutatásai], hanem azok kriminológiai szempontból lényeges tételeit a tankönyv minden része ismerteti is.
Ismeretlen szerző - Nemzetközi jog
Ez a tankönyv a politológiát, a nemzetközi kapcsolatokat, a biztonság- és védelempolitikát, valamint a hadtudományt hallgatók részére készült. Tehát az olyan tudományterületeket tanulmányozók számára, amelyek jobb megértéséhez a nemzetközi közjoggal is komolyan foglalkozni kell. Közös ezekben a tudományokban, hogy hallgatóiknak a nemzetközi jog bizonyos technikai kérdései, mint például a belső jog és a nemzetközi jog viszonya, talán kevésbé érdekesek, mint a jövendő jogászok számára, ugyanakkor a politikai problémák, például az erőszak tilalmával összefüggő kérdések, nagyon is fontosak. Ez a megfontolás erősen befolyásolta a kötet belső arányait, csakúgy, mint az államközi konfliktusok szempontjából jelentős és egyúttal gyorsan fejlődő területek – ilyen például az emberi jogok és a kisebbségi jogok nemzetközi védelme, a környezet megóvására vonatkozó nemzetközi jogi normák vagy az államfelelősség – részletes kifejtése. Természetesen a nemzetközi kapcsolatok intézése szempontjából fontos kérdések, mint például a nemzetközi szerződések joga vagy a diplomáciai és a konzuli kapcsolatok joga szintén kellő terjedelmet kaptak. Így a kötet a jogi oktatásban is hasznosítható.
Patrick Daillier - Alain Pellet - Kovács Péter - Nguyen Quoc Dinh - Nemzetközi közjog
A tankönyv a francia nyelvterületen jelenleg használatos leghíresebb tankönyv magyar fordítása és egyben adaptációja. A nemzetközi közjog ismeretanyagát átfogóan mutatja be, különös hangsúlyt fektetve a nemzetközi bírósági joggyakorlat legfontosabb tételeinek pontos idézésére. A hivatkozások az Állandó Nemzetközi Bíróság és a mai Nemzetközi Bíróság ítéleteire és tanácsadó véleményeire ily módon a nemzetközi jogi gondolkodásmód elsajátítását is elősegítik. A kötet általános nemzetközi közjogi ismeretanyagába az adaptáció során beépült a magyar alkotmányjogi, alkotmánybírósági és szerződéskötési gyakorlat ismertetése is. A kötet a Miskolci Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hivatalos tankönyve, ugyanakkor kézikönyvszerűen is használható a jogalkalmazó és az érdeklődő olvasó által.
Nochta Tibor - Társasági jog
A könyv tematikus rendben tartalmazza a társasági jog általános kérdéseit és az egyes társaságokra vonatkozó szabályokat. A monográfia elsősorban egyetemi tankönyv céljára készült, de miután a gazdasági társaságokra vonatkozó hatályos joganyag és joggyakorlat átfogó keresztmetszetét adja, a gyakorló jogászok számára kézikönyvként is jól hasznosítható.
(2., bővített és átdolgozott kiadás)
Ruszoly József - Európai jog- és alkotmánytörténelem
Az egyetem tanárának hivatása eredendően kettős: legjobb képességei szerint és lehetőségei határai közt választott tudományterületén folytonosan újat alkotni, megszerzett tudását pedig átadni tanítványainak. A tudás átadására a rendszeres személyes találkozások - előadások, szemináriumok, tudományos diákköri foglalkozások - teremtenek közvetlen alkalmat, de az egyetemi oktatás egyik ősisége" megköveteli azt is, hogy a professzor tankönyvet adjon hallgatói kezébe. Tankönyv nélkül az oktatás nélkülözi a teljességre törekvő látásmód igényét. A tankönyv azonban nehéz műfaj - talán a legnehezebb a tudományos írások világában. Nem is vállalkozik megírására minden tudós. A tankönyvnek egyszerre kell teljesítenie olyan kritériumokat, amelyeknek ideálisan megfelelni talán képtelenség is. Az egyetemi tankönyvnek egyszerre kell rögzítenie a tárgyalt tudományterület aktuálisan legkorszerűbb ismeretanyagát, annak szintézisét adva, ugyanakkor szem előtt tartva, hogy mindezt a hallgatóknak meg kell tanulniuk, tartalmának lényegét el kell tudniuk belőle sajátítani. Nem csupán az tehát a tankönyvvel szembeni elvárás, hogy magas szintű tudományos teljesítményt hordozzon, hanem didaktikai felépítésének, pedagógiai programjának, stílusának is alkalmasnak kell lennie az elsajátíthatóság irányából érkező elvárásoknak. Hozzáteszem még: az igényes nyelvezet önmagában is fontos tényező, különösképpen társadalomtudományi tankönyv esetén, hiszen biztosra vehető, hogy a műveit és érdeklődő olvasóközönség szélesebb körének érdeklődésével is számolni kell. A tankönyvnek azután maradandónak is kell lennie. Nem lehet évente új tankönyveket írni. Mindeme szempontok együttvéve olyan veretes, mívesen kimunkált remekek elkészültét ígérik, amelyeknek közreadása viszont minden kiadó álma.
Ismeretlen szerző - Magyar büntetőjog - Általános rész
A kötet Földvári József több évtizedig forgalomban volt, számos kiadást megért tankönyve után jelenik meg. A szerzők igyekeztek megőrizni Földvári professzor szemléletét, szellemiségét, ám figyelembe vették, hogy azóta a világ hihetetlenül felgyorsult, s a büntetőjogban is alapvető változások mentek végbe. A teljesség igénye nélkül: részben átalakult a büntetési rendszer, változott egyes büntethetőségi akadályok tartalma, közel egy évtizedes tetszhalál után feltámadt a büntetéskiszabást érintő előírások sora, forrong a bűnismétlés és következményei szabályozásának világa. A kötet ezeket a változásokat is nyomon követi és magyarázza. A szerzők nem teljesen a törvény rendszerét, sor- rendjét követik. Úgy vélték, helyes az az egyébként számos hasonló műben követett elv, hogy az oktatási, didaktikai célok elsőbbséget élveznek a törvény legális rendszerével szemben. A céljuk nem kommentár készítése, az egyes egymást követő szakaszok magyarázata volt, hanem az, hogy kialakítsanak egy megértést, áttekintést segítő rendszert, s némi életet leheljenek a gyakran száraz paragrafusokba.
Ismeretlen szerző - Magyar közigazgatási jog - Általános rész
A közigazgatás, valamint az annak szervezeti-intézményi rendszerét és működését szabályozó közigazgatási jog az államszervezet egyik fő alrendszere, illetve a jogrendszer egyik legterjedelmesebb ága. Ebből adódóan az egyetemi jogászképzés, továbbképzés, illetve a közigazgatási szakemberképzés programjában kétségtelenül központi helyet foglal el az az ismeretanyag, amely a közigazgatásnak az államszervezet rendszerében és működési mechanizmusában elfoglalt helyére, a közigazgatási jog alapintézményeire, a közigazgatási szervek által végzett jogszabály-előkészítő, jogalkotó, jogalkalmazó tevékenységére, valamint a közigazgatás működésére és társadalmi környezetével való kapcsolatrendszerére vonatkozik. A magyar közigazgatási jog általános részének tananyagát feldolgozó tankönyv - melyet a hazai jogtudományi karok társtanszékeinek szerzői közösen készítettek - a rendszerváltozás óta első ízben jelenik meg. A tankönyv elsődlegesen az egyetemi jogászképzés követelményrendszerét szem előtt tartva, az elmúlt években végbement alkotmányreformot és a jogrendszer változásait figyelembe véve, a közigazgatás rendszerében lezajlott, illetve jelenleg is folyamatban levő fejlődési irányok számbavétele alapján részletesen tárgyalja a közigazgatás jellemző vonásait, rendeltetését, feladatait, valamint a magyar közigazgatási jog alapintézményeit, a jogérvényesítés, illetve a jogalkalmazás kérdéseit. Átfogó képet nyújt a hazai közigazgatás szervezeti-intézményi rendszeréről, az irányítás, a felügyelet és az ellenőrzés intézményéről. A tankönyv részletesen elemzi az államigazgatási eljárási jog és a szabálysértési jog alapintézményeit, az államigazgatási jogi szankció kérdéskörét, valamint a közigazgatási jogi informatika alapjait. A szerzők a tankönyv átdolgozása során igyekeztek beépíteni mindazokat a változásokat, amelyek a közigazgatási jogban és a közigazgatás szervezeti-intézményi rendszerében bekövetkeztek, különös tekintettel az Európai Unióhoz való csatlakozásunkból adódó követelményekre.
Pokol Béla - Középkori és újkori jogtudomány
Az állampárti szocializmusban – átvéve a szovjet mintát – kialakult az egyes tételes jogtudományoktól teljesen elkülönített jogelmélet és ennek elvékonyított ismerettömege. A szerző ebben a kötetben négy irányban igyekezett tágításokat végrehajtani. A bevezető fejezetben a középkori és újkori európai jogfejlődés néhány alapvető vonulatát vázolta; a következő fejezetekben – és ez adta a kötet címét – az európai jogtudomány elmúlt ezeréves fejlődésének főbb fázisait elemezte; végül a két utolsó fejezetben a magánjogi dogmatika, illetve a büntetőjogi dogmatika főbb kategóriáinak fejlődését foglalta össze röviden. E két utóbbi nyitással célja az volt, hogy lehetővé váljon a jogelmélet és e két jogterület teoretikusai számára közös vitafórumok kialakítása, és ezzel a sok évtizede megszűnt jogfilozófia/büntetőjogtan, jogfilozófia/magánjogelmélet diskurzusai újjáteremtődjenek.
Pokol Béla az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerez diplomát, és e kar Államjogi Tanszékén kezdett tanítani. Kutatásai súlypontjai a jogszociológiai, a politikai szociológiai és a szociológiaelméleti kérdések felé tolódtak el, így 1984-ben az újonnan alakuló Politológiai Csoporthoz megy át. MTA doktori disszertációját "A komplex társadalom" címmel védte meg, mely után 1991-ben egyetemi tanárrá nevezték ki. Magyar és német nyelven jelennek meg könyvei.
Szigeti Péter - A valóság vonzásában
ogelmélet: Szintetikus jogfelfogás és a jogállamiság érvényességtartománya; A jog varázslat alóli felszabadulása - Max Weber jogfejlődési magyarázata, Mag és héj: H.L.A. Hart jogkoncepciója Akik nyomot hagytak a 20. századon; Jogelméleti, alkotmányjogi és jogszociológiai alkotmányosság jelentések és alkotmányértelmezés; Lehetséges-e jogimmanens mérce felállítása az alkotmánybíráskodás megítéléséhez?; A szociális jogállam követelményeinek helyzete alkotmányos berendezkedésünkben: múlt, jelen és jövő?; Alkotmánybíráskodásunk mérlege: 1990-1999 Tények, politológiai és alkotmányjogi értékelések
Politikaelmélet: Tendenciák Magyarországon a parlamentáris jogállam kialakulásától 1996 végéig; Elvesztett kormányhatalom - megtartott törzsválasztók; A polgári nemzetállamon innen és túl; Mérlegen a XX. Század; A kormányzás terjedelmének és funkcióinak alakulása az éjjeliőr állam, a keynesiánus jóléti állam és a jelenkori dezetatizáció államának esetében; Vázlat a közbiztonság három dimenziójáról: világrendszer - nemzetállami szint és lokalitás
Appendix - esztétikai kóborlások: Madame Bovary harca a nembeliségért. Egy asszony útkeresése - viszonyainak dinamikája tükrében; A humánumtól el nem idegeníthető szépség, az otthonosság létélményének neo-realista festője - Ridovics Péter; K. állattörténetei K. szerint
Előszó (részlet)
(…) Tanulmánykötetem közreadása nemcsak azért okoz örömet, mert első közléseket is tartalmaz. Hanem azért is, mert a kis példányszámú, nehezen hozzáférhető, szakjellegű orgánumokban történt publikálás után most sok tanulmányom együtt s eredeti intencióimnak megfelelően jelenik meg. (…) A kötet egységes szerkezete nemcsak tudományos érdeklődésem témáinak egybefoglalása következtében, hanem a témák közötti világos átutalások, kapcsolatok megteremthetősége miatt is előnyösnek tűnik.
Végül még egy észrevétel arról, hogy miért - a nem teljesen magától értetődő - művészetkritikai fejezet. Ennek igen egyszerű a magyarázata. Filozófiai vonzalmaim nem csak a tudományt érintik, kiterjednek művészeti és esztétikai kérdésekre. Ezért született meg a "Kafkológia"-ról, illetve egy neorealista művész festészetéről írott tanulmány. Az esztétikum sajátosságán belül pedig régóta foglalkoztat a természeti és a művészeti széppel szemben a női szépség természetének különössége. Valószínűleg ennek felmutatása az érzéki megjelenés társadalmi-történelmi oldalának, benne a nemek közötti viszonynak a prizmáján keresztül lehetséges. Itt a feladat a női szépség társadalomelmélete felé történő előrenyomulás. A nagy Flaubert regény elemzése pedig e probléma esettanulmányaként született meg.
M. Nyitrai Péter - Nemzetközi és európai büntetőjog
A nemzetközi büntetőjog iránt az utóbbi években érthetően megélénkült az érdeklődés, hiszen a nemzeti büntetőjog alkotása és alkalmazása során számos esetben elkerülhetetlenné vált a büntetőjog nemzetközi dimenziójának figyelembevétele. A témában megjelent eddigi írások egy-egy konkrét szakterületre koncentráltak, ugyanakkor továbbra is hiányzik egy olyan átfogó munka, amely a nemzetközi büntetőjog diszciplínájának egészét, annak minden sarkalatos összetevőjét rendszerezetten, összefüggő egészet alkotva, az alapvető összefüggéseket feltárva foglalja össze, megkönnyítve ezzel a téma iránt érdeklődő egyetemi hallgatók és szakemberek biztonságos eligazodását e szövevényes tudományterületen. A kötet e hiány pótlására vállalkozik: bemutatja a nemzetközi büntetőjog fogalmi-rendszertani kérdéseit, a tudományterület történeti fejlődését, a jogforrások rendszerét, a jogalanyok körét, a felelősségre vonás feltételrendszerét, a nemzetközi bűncselekmények dogmatikáját, valamint a nemzetközi büntetőjog kikényszerítésének modelljeit. A szerző az európai regionalizációs törekvéseket, így különösen az Európai Unió büntetőjogának specifikumait fejezetenként, az adott résztémakör összefüggésében taglalja, ezzel is érzékeltetve az európai büntetőjog önállósuló rendszerjellemzőit, illetve a nemzetközi büntetőjog fejlesztésében vállalt vezető szerepét.
Tarjányi Béla - Újszövetségi Alapismeretek I. - Az Ősegyház élete / Pál apostol levelei
Szinte majd' minden vasárnap hallhatunk részleteket a szentlecke keretében Pál apostol leveleiből, s otthoni Biblia tanulmányozásunk során is szívesen lapozzuk fel az apostol írásait. Sokszor azonban nehézségbe ütközhet a hívőnek megérteni az olykor homályos helyeket, kihámozni a kor stilisztikai fordulataiból, a személyes és életrajzi utalásokból a mondanivalót. Ugyanis Pál leveleit át meg áthatják életének tapasztalatai, problémái, az egyes közösségekhez fűződő viszonya. A könyv felosztása időrendben követi végig az első keresztény közösségek életlét, miközben kimerítő kortörténeti és történelmi hátteret fest le az első század viszonyairól, Palesztina és a Római Birodalom viszonyáról. A közösség szempontjából elsődleges volt a Feltámadottal történő találkozás, az első térítések, és az új közösségek kapcsán felmerülő kérdések tisztázása. A második részben a mű Pál apostollal foglalkozik, akinek egész élete: megtérése, személyes találkozása Krisztussal, az ezt követő tanúságtétele a térítések során, valamint ránk hagyott tanítása méltán emeli őt a legjelentősebb apostolok közé. A könyv az apostol leveleit időrendben tárgyalja, először megrajzolja keletkezési hátterüket (Pál életének azon eseményeit, melyek kihatottak egy-egy levél megírására, egy-egy közösséggel való kapcsolatára). Ezután a szerző a levelek tanítását írja le, segítve ezzel a levelek mélyebb megértését. Ez a könyv segítséget nyújthat azoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni az apostol és az Ősegyház életéről, hogy ezáltal jobban megismerhessék és megérthessék az első keresztény közösségek életét, a felmerülő kihívásokat és problémákat, s hogy ezekre milyen megoldásokat és válaszokat adott Pál, mindig szem előtt tartva a Krisztus és a többi apostol által kapott tanítást, és a feltétlen szeretetet és egységet Krisztusban. Bár e könyv tankönyvkényt szolgál a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, bárki kezébe veheti, mert nyelvezete közérthető, felosztása áttekinthető, s a benne található térképek és táblázatok a Jézus korabeli viszonyok ismertetésére szolgálnak.
Földes Gábor - Pénzügyi jog II.
A már nagy sikert aratott, és a legtöbb jogi karon, illetve az Államigazgatási Főiskolán tananyagként használt Pénzügyi jog I. című kötet folytatásaként, a jogág különös részének szabályait tartalmazza a könyv.
A kötet az állam- és jogtudományi karok jogász alapképzésének követelményrendszerét tartja elsősorban szem előtt. A képzési követelmények szerint a jogászképzés alapozó jellegű, de gyakorlatias ismereteket is elsajátíttat a hallgatókkal, különösen a jogalkalmazás, jogérvényesítés szempontjából kiemelt területeken (adójog, illetékjog, devizajog). Ezért a jogászképzésre készülő tannayag szinte változtatás nélkül felhasználható az Államigazgatási Főiskola igazgatásszervezőinek képzése során is. A tankönyv jelleg azt is jelenti, hogy a téma rendszerezett feldolgozása közérthető formában történik, a kiforrott ismeretekre szorítkozva. A bankjogi, adójogi, vámjogi, államháztartási jogi és nemzetközi pénzügyi jogi részek szerzői a jogász és közigazgatási szakemberképzés intézményeinek - az elméleti és gyakorlati életben egyaránt - elismert oktató.
Sári János - Somody Bernadette - Alapjogok
A kötet az állampolgárok alapvető jogainak eszme- és intézménytörténetét, magyar szabályozását és nemzetközi gyakorlatát vizsgálja. Az alapvető jogok körében nemcsak az első és második generációs jogokat tárgyalja, hanem a legújabb kutatási eredmények és alkotmánybírósági gyakorlat alapján harmadik generációs alapjognak tekintett jogokat is (környezethez való jog, betegjogok, fogyatékosok jogai stb.) A szerző az egyes jogok kapcsán az alkotmányos szabályozás mellett szisztematikusan elemzi az azokhoz kapcsolódó elméleti megállapításokat, alkotmánybírósági határozatokat, nemzetközi dokumentumokat és bírósági gyakorlatot is, valamint bemutatja az alapjogok érvényesülésének magyar és nemzetközi biztosítékrendszerét. Mindezzel azt a célt szolgálja, hogy az alapjogok méltó súlyt kapjanak az alkotmányjogi gondolkodásban és a jogi oktatásban. A kötet a Kukorelli István szerkesztette Alkotmánytan I. című tankönyv második kötete, s együtt felölelik az alkotmányjog teljes területét és tananyagát.
Ismeretlen szerző - A magyar munkajog I.
A magyar munkajog című egyetemi tankönyv I. kötete a munkajog alapvető fogalmi kérdéseit és munkaviszony szabályozásával kapcsolatos elméleti és gyakorlati problémákat tárgyalja. A társadalom aktív korú népességének túlnyomó része még ma is munkavállalóként, vagy munkáltatóként, esetleg mindkettőként érintettje a munkaviszonynak, ezért ennek a jogterületnek a jelentősége változatlanul nagy. A szerzők célja így nem is lehet más, mint az, hogy egy tankönyvként és kézikönyvként egyaránt hasznosítható művet adjanak az olvasók kezébe.