Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Balassi Bálint Gimnázium
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Németh László Gimnázium - Budapest
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Kazinczy Ferenc (Steinmetz Miklós) Szakközépiskola, Kollégium - Komló
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Dobó István Gimnázium - Eger
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Képeslapok és fotók a 20. századi Egerről
A kötet alkotói egy múltidéző sétára invitálják a kedves olvasót. Az album képeslap- és fotóanyaga a 20. századi Egert mutatja be, magába foglalva egy évszázad eseményeit és jellegzetességeit. Tóth László gyűjteményének értékes, különleges képeslapjai az 1900-as évek elejétől mutatják be Eger jól ismert arcát, tereit, épületeit, nevezetességeit, majd a továbbiakban az 1960-as és 1970-es évekbeli Eger került fókuszba. Molnár István Géza fotóművész kiváló érzékkel találta meg a kor legjellemzőbb mozzanatait és képei ma már kordokumentumnak tekinthetőek. Nagy gonddal és művészi hozzáértéssel számos olyan épületet, utcarészletet, városi eseményt örökített meg, amelyekre már csak e felvételek segítségével emlékezhetünk.
Zsigmond Tibor - P. Vonyik Erzsébet - Dunaszerdahely / Dunajská Streda
Ajánljuk ezt a négynyelvű, színes albumot mindazoknak, akik szeretnék felfedezni Dunaszerdahely városát. A kötet gazdag képanyaggal illusztrálva történelmi áttekintést nyújt a város múltjáról és jelenéről.
I recommend this book to anyone who wishes to discover (or as a local, to rediscover) our rapidly changing city of Dunajská Streda. The book gives a richly illustrated historical overwiev of our town.
Túto štvorjazičnú a farebnú knihu odporúčam prečítať každému, kto by rád chcel objaviť Dunajskú Stredu, túto rýchlo sa rozvíjajúce mesto. Tento zväzok ilustrovaný bohatým fotografickým materiálom podáva prierez dejinami a súčastnosťo mesta.
Ismeretlen szerző - A csíkszeredai jégkorongozás története
Nemes, egyben hálátlan feladat 75 év történéseit alig négy tucat képben összefoglalni Az alapítóktól, a legendás Szabó-fivéreken és az Antal-Gál hátvédsoron keresztül e fényképsorozat áttekintése során eljutunk a 2004-es esztendő mesterhármasáig. Természetesen azon majd lehet vitatkozni, hogy ékezettel, vagy anélkül kell írnunk Dóczy nevét; hogy Spirerként vagy Spiererként kell tisztelnünk a csíkszeredai jégkorong egyik úttörőjét, és minden bizonnyal néhány említésre méltó név is kimaradt… Egy dolog biztos: hibáinkat nem tudjuk, és nem kívánjuk letagadni, éppúgy mint e fényképalbum hősei. Ám valamiben nagyon különbözőnek tőlünk: fanatikusan hittek álmaikban, és emberfeletti munka után elérték azt: mára a hoki őshazájából is érkeznek hozzánk szakírók, filmesek, hogy lássák a székely csodát. 75 év alatt nyolc bajnoki címet és három kupagyőzelmet szereztek a kék-fehérek – ez tizenegy. Most tisztelettel negyvennégy képet kínálunk Önöknek.. És kérjük, hogy e fényképeket megtekintve, keltsék életre mindazt a holt pillanatot, elillant múltat, amelyet városunk és a csíkszeredai jégkorong életéből e fotográfiák megörökítettek.
Adolf Hitler - Harcom
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Klösz György - Fényképek / Photographs
Klösz Györgyről, elsősorban a Corvina Kiadó gondozásában először 1979-ben megjelent, és azóta több kiadást megért Budapest Anno... című kötet alapján mind a nagyközönség, mind a magyar fotókutatás úgy tudta és tudja, hogy Budapest fényképésze volt. Emellett ismertek voltak vidéki kastélyfelvételei, és a közelmúltban napvilágot látott számos, a millenniumi kiállítás alkalmával készült fényképe is.Mintegy 4000 különböző Klösz-felvételből kellett kiválasztani azt a 188-at, amelyeket ebben a kétnyelvű, angol-magyar, albumban bemutatunk. Érdekes feladat volt. A Klösz-pálya sokoldalúságát jelzik a valamennyi időszakból és valamennyi nagy képsorozatból válogatott képek. Arra törekedtem, hogy a képsorozatok nagyságrendjét is tükrözze a válogatás. Budapestről készült a legtöbb Klösz-felvétel, de ezen belül vannak például a villamosokról készült felvételek is, amelyek egyszerre két témát ölelnek fel. Szerettem volna olyan képeket megmutatni, amelyek bámulatba ejtik az olvasót. Szerettem volna megajándékozni a meglepetésnek és az örömnek azzal az érzésével, amelyet én éreztem, amikor újabb és újabb gyönyörű és sohasem látott Klösz-leletekre bukkantam. Viszonylag kevés portré szerepel a válogatásban. A Klösz-műterem nem volt a legkiválóbb a portrékészítésben, ezért inkább csak jelzésszerűen szerettem volna érzékeltetni, hogy ez volt a 19. századi fényképészeti műtermek napi rutinfeladata. Ezek közül a képek közül vagy a mesterieket válogattam, vagy olyanokat, amelyeken a kor jelentős személyiségeinek némelyike látható. Lugosi Lugo László
Kincses Károly - Nádas Péter - Mai Manó fotográfiái / Photographs by Manó Mai
Kincses Károly tanulmányával, Nádas Péter esszéjével, magyar-angol nyelven. Pár évvel ezelőtt, amikor először mondta, írta le Kincses Károly ezt a nevet: Mai Manó, azt hitték, jópofáskodik. Azóta sokan megtanulták, hogy a "Maimanó" az egy gyönyörű és párját ritkító műteremház a Nagymező utca 20. alatt. S akkor végre itt az ideje, hogy azt is megtudják, és főleg meglássák, Mai Manó a 19-20. század fordulójának különleges képességű fényképésze, a kor legjobb fényképészeti lapjának a főszerkesztője és jelentős közszereplő volt. Az Ab Ovo Kiadó és a Magyar Fotográfiai Múzeum közös albuma Mai Manó legjobb fényképeiből mintegy százat, Nádas Péter manózását és Kincses Károly életrajzi esszéjét tartalmazza. A kötet megjelenésével egyidőben Mai Manó képeinek kiállítása nyílik egykori műteremházában.
Kiss Péter - Az Egri Főegyházmegyei Könyvtártól a Líceumig
A 19. sz. utolsó évtizedében Egernek a latin Agria, a német Erlau, valamint a „kis magyar Róma” elnevezése mellé egy negyedik is társult. Ez a „magyar Athén” kitüntető cím, amelynek megszületését elsősorban az iskolaváros jelleg motiválta, és fél évszázadon át volt rendszeres használatban. E kötet az elnevezés kialakulásával, jelképével a Líceummal, valamint az előzmények közül néhány olyan mozzanattal foglalkozik, amelyek hazánkban elsőként vagy az elsők között valósultak meg Egerben. A jelen keretek között a legfontosabbak közül is csak néhányra térhetünk ki, mert a Líceum története a benne működött számos intézmény illetve funkció miatt nagyon szerteágazó.
Az ismertetett témák közül az elődök már többet részletesen feltártak, mint pl. Udvardy László a joglíceum történetét, Benkóczy Emil a tanítóképző intézet első évszázadát, dr. Soós Imre az egri egyetemi gondolat történetét 1777-ig stb. A kötet több fejezetének témájával előttünk senki nem foglalkozott. Ilyen pl. a magyarországi első nyilvános festménykiállítás, a „magyar Athén” elnevezés története, a Magyar Nemzeti Múzeum képtárának magát a múzeumot is megelőző első kiállítása az érseki palotában stb. Egyes fejezetekben az elődök munkásságát saját kutatási eredményekkel bővítettük, mint pl. az Egri Érseki Líceum Múzeumának történetét, a város első nyomdájának első félévszázadát, az Egri Főegyházmegyei Könyvtár történetét stb.
Az egyes fejezetek terjedelme számottevően eltér egymástól. Ennek alapvető oka a kötet terjedelmi behatároltsága. A legrészletesebben az Egri Főegyházmegyei Könyvtár történetét ismertetjük, mert a líceumi intézmények közül ez az egyetlen, amely az alapítása óta ugyanott és folyamatosan működik, és nemcsak muzeális célokat szolgál.
A Líceum építése 1774 őszére jutott olyan szakaszába, hogy elkezdődhetett benne a tanítás. Az ekkor ide áthelyezett nyomda és oktatási intézmények eltérő időpontban lettek alapítva. Történetüket a már eleve a Líceumban létrejött intézmények történetével összhangba hozva az alapításuktól kezdődően tekintjük át. Kivételt képeznek azok, amelyek csak átmenetileg működtek a Líceumban.
Itt is szeretném megköszönni a Heves Megyei Levéltár munkatársainak, és a Bródy Sándor Megyei Könyvtár olvasószolgálati részlegében dolgozóknak a segítségét. Külön is szeretném megköszönni Szász Zoltánnénak az Egri Főegyházmegyei Könyvtár könyvtárosának, Bozsik Zoltánnak a Heves Megyei Levéltár könyvtárosának, valamint Kenderesi Alajos nyugalmazott középiskolai tanárnak a munkám során nyújtott segítségét. Itt is szeretném megköszönni Hanuszik Csabának a nyomdai előkészítés során végzett munkáját.
„Salvo errore et omissione”
(tévedések és kihagyások fenntartásával)
Kiss Péter
Eger, 2011 márciusában
Kiss Péter - A Petőfi kézirattól az elsodort forgókupoláig
Ez a munka az Egri Főegyházmegyei Könyvtár létrejöttét, 18. századi történetét elsősorban az alapító Eszterházy Károly püspök levelei alapján ismerteti. Ezek, és az eddig feltáratlan 19-20. századi levéltári és egyéb források, újabb adatokkal gazdagítják a könyvtár és a Líceum múltjára vonatkozó ismereteinket. Nemcsak azt tudhatjuk meg, hogy milyen intézmények működtek az épület falai között, hanem azt is, hogy mikor volt benne az oktatással párhuzamosan fegyvertár is, hogy mikor sodorta el a vihar a csillagvizsgáló torony forgókupoláját, megismerhetjük Ybl Miklósnak a Líceum részleges csatornázásához készült tervrajzát, és e megbízatásának kapcsán íródott leveleit. Megtudhatjuk, hogy mikor vette valójában tudomásul Eszterházy, hogy nem tesz Egerben egyetem, hogy már 140 évvel ezelőtt is hagyományként élt az, hogy a Líceum mocsaras telekre épült stb.
A korabeli forrásokban maradt fenn az is, hogy mikor és miért vitték el zúzdába Bródy Sándor könyveit, hogy a könyvtárban őriztek eredeti Petőfi kéziratot is, hogy mikor, és hova adták kölcsön a Dante kódexet, és más kéziratokat stb.
Eszterházy levelei, az Egri Főegyházmegyei Könyvtárban őrzött könyvtártörténeti iratok, és más korabeli források nem egy esetben cáfolnak, vagy pontosítanak eddig megjelent
könyvtártörténeti adatokat, mint pl. azt, hogy mikor lett egyházmegyei a könyvtár, hogy Bartakovics Béla érsek megvásárolta Toldy Ferenc bibliotékáját, és annak egyik köteteként
került a könyvtárba Mikes Kelemen leveles könyve, hogy Eszterházy önálló pénzügyi alapot hozott létre a könyvtár fenntartására, hogy a csillagászati könyvgyűjtemény gyarapodása már Eszterházy életében befejeződött, hogy az általa alapított könyvtár egyedi abban, hogy nem hozott létre mellette semmilyen gyűjteményt, hogy a könyvtárnak átlagosnál meghatározóbb Szerepe volt Eger „magyar Athén” elnevezésének kialakulásában, és része volta város „kis Róma” elnevezésének létrejöttében, stb.
Ismeretlen szerző - A Debreceni Református Kollégium és Nagytemplom
Debrecen két ikonikus épületének történetét bemutató kiadvány, képekkel gazdagon illusztrálva.
Ismeretlen szerző - Középiskolai fizikapéldatár
A feladatgyűjtemény elsősorban a középiskolás diákok mindennapi munkájához kíván segítséget nyújtani 13 éves kortól bármelyik iskolatípusban és évfolyamon.
Szerkezete független a különböző fizikatankönyvek felépítésétől. Az összeállítás az egyes témakörök hagyományos sorrendjét követi,, a fejezeteken belül betartva a fokozatosság elvét.
A példatárat jól használhatja a középiskolás diák a fizika tanulásának folyamatában, a dolgozatírásra és felvételi vizsgára való felkészülésben. Haszonnal forgathatja tanár-szakos egyetemi hallgató, pályakezdő tanár, valamint tanár és diák a tanórán vagy azon kívül.
Závodszky Géza - Történelem III.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Praznovszky Mihály - Veszprém anno...
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Borsos Mihály - Horváth György - Magyarország rejtett kincsei
Megannyi érték sorjázik a többszámjegyű országutak mentén, s nekünk büszkének kell lennünk kincseinkre, hiszen csak annak az országnak van jövője, aki táplálkozni tud a múltjából.
Könyvünk hangsúlyozottan szubjektív válogatás Magyarország gazdag kincseiből, egy építőkocka, lépcsőfok a megismerés felé, célja felkelteni a kíváncsiságot a hazai kincsek iránt. Nem ígérjük, hogy csupa új dolgot fogunk mutatni az olvasónak, hiszen biztosak vagyunk abban, hogy ő is jól ismeri akár Visegrád fellegvárát, de legyen ez egy inspiratív könyv, amit ha az Olvasó végiglapoz, megannyi szépséget, ha olvassa, tudást talál benne...
Borsos Mihály
Csákányi Lajos - Rózsadomb és vidéke
A könyv a Rózsadomb és vidéke harmincas évekbeni állapotát bemutató kiadványhoz csatlakozva, azt kiegészítve, az azóta eltelt évtizedek változásait mutatja be a múlt század elején és napjainkban készült felvételek segítségével. A változások sok helyütt megdöbbentőek és már-már azonosíthatatlanok, de vannak helyek, ahol szinte minden változatlan. A múlt és a jelen egymás mellé állítása minden érdeklődő számára tartogat érdekességeket és tanulságokat.
Ismeretlen szerző - Felszabadítóink / Наши освободители
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.