David Taylor egyike a kevés számú független állatorvosoknak, akik egzotikus állatok gyógyítására specializálódtak; állatkertek, delfináriumok, szafari parkok állandó tanácsadója. Könyvében izgalmasan írja le a sokrétű munkája közben szerzett élményeit, tapasztalatait. Néhány epizód a műből:
Hogyan sikerült akupunktúrával meggyógyítani a reumás zsiráfot?
Hogyan “tiszteli” meg a tigris és az oroszlán a manikűröző orvost?
Hogyan csináljunk Loch Ness-i szörnyet, ha a valóságban nincs?
A gorillabébik is felnőnek, de mit tegyen a szegény állatorvos, ha jól megtermett páciensei továbbra is ragaszkodnak a dajkáláshoz?
Marseille autóáradatában – a repülőtértől az állatkertig – szédületes iramban száguld a motorkerékpárján Henri, a csimpánz, a hátsó ülésen a szerző.
Túlélte. – S még számtalan érdekes történet, melyek biológiai szempontból is tanulságosak.
Mélységesen humánus alapállású, lenyűgöző szaktudású orvos és kitűnő író dr. Taylor. Humoros történetei sohasem öncélúak, mindig az állatok megmentése, gyógyítása, körülményeik jobbítása a cél.
Kapcsolódó könyvek
Joy Adamson - A pettyes szfinx nyomában
A tragikus körülmények között elhunyt nagynevű szerző ebben a művében "A pettyes szfinx" főhősének, Pippának, a gepárdnak további sorsát írja le. Pippa immár negyedszer hoz világra utódokat, s eddig 11 kölyke közül csupán hármat sikerült felnevelnie. Vajon milyen sors vár a negyedik alom ifjú gepárdjaira? A szerző úttalan utakon, tüskés bozótoson keresztül, jó és rossz időben, mindennap felkutatja a családot a szavannán, és élelemmel, tápszerekkel segíti Pippát és kicsinyeit. A kölykök szépen erősödnek, növekednek, és egyedülállóan érdekes, izgalmas jellemformálódásuknak s különböző egyéniségekké való kibontakozásuknak lehetünk tanúi. De még mielőtt elérnék a teljes önállóságukat, Pippát súlyos baleset éri, s az állatkórházban elpusztul. Az árván maradt kamaszokat Joy tovább segíti, amíg a merui hatóság ezt számára engedélyezi. J. Adamsonnak elsőként sikerült megfigyelnie és tanulmányoznia a vadon élő gepárdok "pubertáskorát", nemi ösztöneinek kibontakozását, sőt párosodását is.
A mű azonban több mint a sok páratlan megfigyelés egyszerű összefoglalása. A szerző, aki jó néhány évtizedet töltött a kelet-afrikai szavannákon, beszámol néhány saját kalandjáról és a terület egyik-másik "lakójáról", pl. a pufogó viperáról, a fehér orrszarvúakról közöl színes történetet, de foglalkozik az állatkertben tartott gepárdok sorsával is.
Dr. Tóth Zsigmond - Az orangután szorításában
Találkozunk ebben a könyvben rendőrökkel, akik a kihalt éjszakai országúton a Ladájában ládába zárt hiúzokat szállító állatorvost igazoltatják, graffitizésért megkorbácsolt amerikai fiatallal, komondor nagyságú oroszlánokkal és embert ölni képes madarakkal is. A szerző állatorvos, aki munkája révén Új-Zélandtól Dél-Amerikáig a világ számos országában járt. Könyvében az események sodrásának visszaadására törekszik, bemutatja az egzotikus színhelyeket, állatokat. Bepillanthatunk egy thai családapa és két felesége életébe éppúgy, mint egy új-zélandi kenguruexportőr mindennapjaiba. A könyv élvezetes olvasmány lehet állatkedvelő felnőtteknek és kalandvágyó ifjaknak egyaránt.
Gerald Durrell - Családom és egyéb állatfajták
Mit lehet tenni, ha Angliában mindig esik az eső, köd van, mindenki náthás, és Margo pattanásai nemhogy elmúlnának, hanem egyre sokasodnak?... A megoldás: át kell költözni melegebb ég alá, pontosabban a görög szigetvilág paradicsomi fészkébe: Korfura. A nem is kissé excentrikus Durrell család tagjai - a gondterhelt konyhaművész mama, és gyermekei: a kiterjedt baráti körrel rendelkező és rosszkedvű író, Larry: a fegyvergyűjtő és -szakértő Leslie: a szerelmes hajlandóságú Margo, végül pedig - de nem utoljára! - minden rendű és rangú élőlény szenvedélyes barátja: Gerry - mind megtalálják a hajlamaiknak legjobban megfelelő éghajlatot és elfoglaltságot ezen a gyönyörű szigeten, ahol csodával határos módon mindig sikerül emberi és nem emberi állatseregletüket újabb, egyre érdekesebb példányokkal gyarapítani...
James Herriot - Egy állatorvos történetei
Egy fiatal, kezdő állatorvos első botladozó próbálkozásait, szellemes, kedves és fordulatos történeteit tartalmazza a könyv. Negyvennyolc történet, negyvennyolcféle élethelyzetet a 30-as évek végén, a 40-es évek elején Darrowby-ban, egy yorkshire-i kisvárosban. Nemcsak az állatpaciensekről, hanem az állattartókról, a farmerekről, illetve a "gazdik"-ról is szórakoztató, humoros portrékat fest Herriot. De minden írását áthatja a szakmáját szerető orvos felelőssége, állatszeretete, és az emberek iránti humánuma. Remek pillanatfelvételeket kapunk az angol vidéki szokásokról, a kemény, dolgos és szófukar yorkshire-i emberekről.
Joy Adamson - Oroszlánhűség
A szerző férje, aki Kenya egy északi tartományában vadászati főfelügyelő, egy napon - félig önvédelemből és kényszerből, félig talán véletlenségből - lelövi a három alig néhány napos oroszlánkölykök anyját. A kölyköket felkutatja, és magához veszi. A két nagyobbat néhány hónapi nevelés után állatkertbe küldik. A harmadikat, a legkisebbet és leggyengébbet, Elzát, a házaspár felneveli. A kis oroszlánnal egész addigi életrendjük átalakul: mindenüvé viszik magukkal, hivatalos vadászútjaikra, szabadságuk idején a tengerhez... Az idő múlásával a kis oroszlán természetesen kifejlett, tökéletes példánnyá növekszik. Mit tegyenek vele? Bár eredetileg Elzát is állatkertbe szánták, mégis úgy döntöttek, hogy Afrikában tartják. A vadon ugyan rendszerint elpusztítja az emberi környezetben felnövekedett ragadozót, de Elza félig-meddig mégiscsak természetes környezetében nevelődött... A vadászati főfelügyelő és felesége nekivág a szokatlan kísérletnek: "visszavadítani" neveltjüket, s nem utolsó sorban "férjhez adni" őt... s mindezt, a kedves epizódok sorozatát, a nagy és izgató kísérletet annyi bájjal közvetíti az írónő (aki pedig nem hivatásos tollforgató), hogy valóban nem tudjuk letenni ezt a változatos és színes írást, amelynek végén a hűséges Elzát és körülötte forgolódó embereket, fehéreket és feketéket, egyaránt.
Jane Goodall - Phillip Berman - Amíg élek, remélek
Jane Goodallt a magyar olvasók ismerhetik már, hiszen az emberszabású majmok viselkedésének kutatásáról, tanzániai csimpánzmentő akcióiról több dokumentumfilm és publikáció látott napvilágot. Az Amíg élek, remélek c. könyve megrendítő memoár, melyben Goodall saját - mindennaposnak nem nevezhető - életéről és lelki utazásairól ír. Jane-t már kisgyermekként elbűvölte minden élőlény. A dzsungel könyve és a Tarzan-regények a kislány alapolvasmányai közé tartoztak. Az egyetemen a híres paleontológus, Louis Leakey mellett kapott munkát, majd az ő tanácsára vonult el az őserdőbe, és Gombében folytatta megfigyeléseit a csimpánzok körében. Beszámolóit a tudományos világ nagy érdeklődéssel fogadta.
Gerald Durrell - Vadállatok bolondja
„… már kétéves koromban egészen határozottan és egyértelműen eldöntöttem, hogy egyes-egyedül az állatok tanulmányozásával akarok foglalkozni. Serdülőkorom végére már szemernyi kétségem sem volt, mi akarok lenni: egyszerűen állatokat akarok gyűjteni állatkertek számára, és később – miután ilyen módon meggazdagodtam – saját állatkertet alapítani.”
Számos, magyarul is megjelent könyvéből tudjuk már, hogy ezt a korán született elhatározását Gerald Durrell nagy sikerrel valósította meg. Ebben a vidám és roppant tanulságos könyvében arról az esztendőről számol be, amelyet sihederfővel töltött el az angliai Whipsnade nagy szabadtéri állatkertjében, hogy az egzotikus vadállatokkal való bánásmódot egyszerű állatápolóként kitanulja.
Yann Martel - Pi élete
Pi Patel különös fiú. Egyesek szerint (közéjük tartoznak a szülei is) bogaras. Tizenhat évesen elhatározza, hogy nemcsak hindu akar lenni (születésénél fogva az), hanem keresztény és moszlim is. És keresztül is viszi az akaratát: nemcsak hogy megkeresztelkedik, de beszerez egy imaszőnyeget is. Hősünknek már a neve is furcsa: keresztnevét - Piscine Molitor - egy párizsi uszodáról kapta. Iskolatársai persze Pisisnek csúfolják, mire ő lerövidíti a nevét, és a gyengébbek kedvéért felírja a táblára: π=3,14.
Az is furcsa, hogy egy állatkertben lakik Pondicherry városában, amelynek apja a tulajdonosa és vezetője. És éppen itt kezdődnek a bajok: az állatkert nem jövedelmező - a család úgy dönt, hogy eladja az állományt, s átköltöznek Kanadába. Az Észak-Amerikába szánt példányok egy része velük utazik a Cimcum nevű teherhajón. A hajó egy éjszaka valahol a Csendes-óceán kellős közepén elsüllyed. Az egyetlen túlélő Pi Patel - valamint egy mentőcsónak-rakományra való állat: egy zebra, egy orangután, egy hiéna - és egy bengáli tigris!
Kezdetét veszi a jámbor, vallásos és vegetáriánus Pi több mint kétszáz napos hányódása a végtelen vizeken. Vajon mennyi és miféle leleményességre van szükség ahhoz, hogy egy kamasz gyerek meg egy két és fél mázsás tigris kialakítson valamiféle békés egymás mellett élést? S ha ez sikerül is, honnan és hogyan szereznek ételt-italt ilyen hosszú időn át? Egyáltalán: mivel telhet ilyen hosszú idő a végtelen, de korántsem kihalt tengeren? Milyen kalandok, milyen élmények várnak rájuk? Meg lehet-e úszni ép ésszel az ilyesmit?
A Spanyolországban született, Kanadában élő Yann Martel egy csapásra világhírű lett ezzel a lebilincselően izgalmas és fájdalmasan szép könyvvel, amellyel elnyerte a Booker-díjat is.
James Herriot - Apraja-nagyja megbabonázott
J. Herriot önéletrajzának egy részét már jól ismeri a magyar olvasók nagy tábora. A Gondolat Kiadó most az autobiográfia első részét, a pályakezdő fiatal állatorvos legelső éveit felidéző novellákat adja közre. A szerző nemcsak a gyógyításnak, a tollnak is jeles mestere. Az egyes fejezetek rendszerint egy-egy farmernél tett látogatást, kalandos, nem egyszer izgalmas műtéteket, kezeléseket örökítenek meg. Bepillantást nyerhetünk a yorkshire-i farmerek életmódjába, megismerkedhetünk sajátos erényeikkel, hibáikkal, de feltárul előttünk három fiatal állatorvos magánélete is. Herriot önmagát sem kíméli, amikor őszintén beszámol tévedéseiről, nevetséges helyzeteiről. Herriot kitűnő ember- és állatismerete, humánuma és humora átsüt könyvének minden fejezetén. A karakterek a történet során bomlanak ki, s Herriot szeretetteljes humorral világítja meg egyik-másik jellemző vonásukat. Szinte minden történetének megvan a helyzet- vagy jellemkomikumból adódó humoros csattanója.
Stacey O'Brien - Wesley, kedvesem
Egy bagoly, egy lány és a szeretet különös története „A ragaszkodó, különleges, vidám és bölcs Wesley feltárja előttünk a Bagolymódit – valamint az Istenhez és a kegyelmi állapothoz vezető utat.” Sy Montgomery, a The Good Good Pig szerzője Stacey O’Brien biológus 1985-ben, Valentin napon ismerte meg a négynapos gyöngybagolyfiókát – és a végzetes találkozás bámulatos, 19 évig tartó kapcsolattá nőtte ki magát. A szárnyideg-károsodott kisbagolyról megállapították, hogy soha nem tud majd tökéletesen repülni, és egyedül nem maradna életben a vadonban. O’Brien, a caltechi bagolylaboratórium fiatal asszisztensnője azonnal beleszeretett a szerencsétlenül járt bagolyfiókába, és magához vette a madarat. A humoros és megrendítő Wesley, kedvesem kettejük két évtizedes, drámai kapcsolatát meséli el. O’Brien szeretettel, ugyanakkor a tudós szemével, intenzíven és közvetlen közelről kezdte tanulmányozni Wesley fura szokásait – és egérdiétára fogta a baglyot, így szakmányban volt kénytelen beszerezni a rágcsálókat (a madár 28 000-et fogyasztott el életében). Ahogy Wesley cseperedni kezdett, O’Brien, akárcsak egy büszke szülő, minden életszakaszban megörökítette a magatehetetlen pihecsomóból játékos, félszeg kamasszá, majd gyönyörű, arany-fehér macsóvá serdült baglyot, akinek szív alakú arca és rendkívüli személyisége meghazudtolta félméteres termetét. Stacey és Wesley kapcsolata akkor mélyült el igazán, amikor a biológusnő felfedezte Wesley individualizmusát, rejtett érzelmeit és játékos természetét, amely azonban bármikor átcsaphatott erősen védelmező magatartásba – bár Stacey nagyon örült volna, ha Wesley nem üldözi el az udvarlóit! O’Brien a tekintélyes kutatói közösségbe, a tudományok Roxfortjába is bepillantást enged, ahol a bentlakó baglyok néha szabadon repdesnek az irodák között, a kissé különc, ám sziporkázó elméjű tudósok pedig – az állatszeretet jegyében – minden energiájukat az állatok tanulmányozásának és istápolásának szentelik. Ahogy O’Brien egyre közelebb kerül Wesley-hez, jelentős felfedezéseket tesz a baglyok viselkedésével, intelligenciájával és kommunikációjával kapcsolatban, majd a jellegzetességek leírásához bevezeti a „Bagolymódi” kifejezést: Wesley nem tűrte a hazugságot, elvárta, hogy Stacey betartsa az ígéreteit, és feltétel nélkül tudott szeretni, bár a duzzogás sem állt távol tőle. Amikor O’Brien súlyosan megbetegedett, a bagoly ragaszkodása és bátorsága ugyanúgy megmentette őt a haláltól, ahogy annak idején ő mentette meg a kiszolgáltatott madárfióka életét. A gyönyörű fotókkal illusztrált Wesley, kedvesem lebilincselő, szívmelengető, humoros történet egy bonyolult lelkületű, érzelmes lényről, aki képes logikusan gondolkodni, játszani, és – ami a legfontosabb – hűségesen szeretni. Ajánljuk minden állatbarátnak. Stacey O’Brien biológus a vadállatok viselkedésének specialistája. Biológia szakot végzett az Occidental Egyetemen, majd a Caltechen folytatta tanulmányait. Stacey jelenleg vadállatmentőként és rehabilitációs szakértőként dolgozik különféle helyi állatok, a barna pelikánok, a baglyok, a tengeri- és énekesmadarak, valamint az oposszumok védelmében. Dél-Kaliforniában él.
Ludwig Wolf Friedl - Kutyabetegségek felismerése, kezelése, megelőzése
Ha kutyánk megbetegszik, természetes, hogy elvisszük az állatorvoshoz. Sokszor zavarba jövünk azonban, ha a szakember a betegség előzményeiről és a tapasztalt tünetekről tesz fel kérdéseket. Ha pedig mi kérdezünk valamit, előfordulhat, hogy annyi újat hallunk, hogy nem is tudjuk megjegyezni. E könyv célja, hogy idejében felismerjük kutyánk betegségeit és tudjuk, mikor kell feltétlenül állatorvoshoz fordulni.
Ha felkészülten állunk kedvencünk mellett a rendelőben, részleteiben is meg fogjuk érteni az állatorvos által elmondottakat, és otthon is többet tehetünk kutyánk mielőbbi gyógyulásáért.
Kittenberger Kálmán - Első elefántom
A válogatás a vadászíró csupa olyan írását tartalmazza, amelyek csak régi újságokban vagy kéziratban voltak fellelhetők és könyv alakban még nem jelentek meg. Első részében afrikai vadászélményeiről, a bennszülött törzsek világáról, a másodikban magyarországi vadászatairól, az apróvadak életéről ír, és olvashatjuk bölcs vadászintelmeit is. A kötet végén pedig a kéziratban maradt önéletrajza olvasható.
Joy Adamson - Elza és kölykei
Elza, az elárvult kis oroszlánkölyök, a nagysikerű Oroszlánhűség hőse volt, akit a szerző és férje "családtagként" nevelt fel és szelídített meg. Ez a könyv Elza életének további folytatását meséli el: "házasságát", kölykeinek születését és felnevelését, betegségét és halálát, majd a kölykök további sorsát. A mesterséges környezetben felnőtt Elza sohasem vált "teljes értékű" oroszlánná, nem tudott visszatalálni a vadon törvényei közé. Az Adamson házaspár azt akarta, hogy a kölykök újra természetes életet éljenek. A fiatal állatokat a Serengeti-rezervátumban helyezték el.
A felejthetetlen Oroszlánhűség folytatása!
Gácsi Márta - Ferenczy Tamás - Kutyaiskola
Gácsi Márta és Ferenczy Tamás mesterkiképzők könyve nem csupán néhány munkakutya speciális kiképzési módszerét tartalmazza, hanem minden fajtára érvényes, hasznos tanácsokat is ad, és a "problémás esetek" kezeléséhez is sok segítséget nyújt. A feladatok megtanítására többféle megoldást találhat az olvasó, így mindenkinek módjában áll kiválasztani a kutyája karakteréhez legjobban illőt.
A szerzők éppúgy otthon vannak az őrző-védő sportban, mint az agility pálya "útvesztőiben". Úgy írják le tapasztalataikat - a megfelelő kölyök kiválasztásától a versenyekre való felkészítésig -, hogy közben mindvégig a kutyák szemszögéből is figyelik és értékelik az eseményeket.
Koroknay István - Érdekes állatvilág
Szerény becslések szerint másfél millió állatfaj él a Földön. Igaz, ezeknek nagy része gerinctelen, de a gerincesek száma sem becsülendő le: vagy húszezer hal-, közel háromezer kétéltű-, ötezernél több hüllő-, huszonnyolcezer madár- és tizenháromezer emlősfajt tart számon napjainkban a tudomány. Az Érdekes állatvilág csak arra vállalkozhatott, hogy a legismertehb állatok közül válassza ki a legérdekesebbeket, s miközben az állatok kelönös életmódjáról, harcairól, násztáncáról vagy vándorlásairól ír, bemutassa őket mintegy kétszáz képpel és színes leírásokkal.
David Hughes - Gerry és egyéb állatfajták
"Énszerintem csupán egyetlen világ van, én benne vagyok, a világ pedig énbennem, akárcsak a kacsa, amit ebédre ettünk, meg azok a bunkók a téren, és Jacquie, meg a maroknyi és napról napra fogyatkozó hegyi gorilla, meg a bor, meg az én szörnyeteg unokatestvérem, meg a parlamenti képviselők és a mexikóiak és a kínaiak, és anyám emléke és Norwood, Bournemouth és India, és Larry, amint az érthetetlen remekműveit írja, és fehérfülű fácánok tenyésztése, és minden, ami emberi, állati és eleven."
A fenti monológ egy dél-franciaországi házban hangzik el, ahol a Durrell házaspár a nyarakat tölti, annak is a konyhájában, ahol az akkor (1975-ben) ötvenéves és már jócskán világhírű Gerald Durrell népes vendégsereg számára készíti a bőséges és koleszterindús lakomát, mielőtt átrepülnének Jersey szigetére, a Durrell állatkertjét fenntartó alapítvány évi közgyűlésére.
A szerző, Durrell régi barátja és egykori kiadói szerkesztője egy hétre Durrellhoz szegődött, élete tanújának. Az eredmény: Gerald Durrell testközelből, életnagyságban - szeretettel, de szépítés nélkül megrajzolva.
David Taylor - A türelmes elefánt
In The Patient Elephant Taylor tells the extraordinary, hilarious, heart warming and tragic tales that have cropped up during his 'beastly' life. He tells of the connection between rare seals and Colonel Gadaffi's missiles, of criminals hiding drugs in cat litter, of root treatments on elephants with toothache, of dolphins with dyspepsia and much, much more.
L. David Mech - A sarki farkas
„A világ legnevesebb farkasszakértője tesz vallomást élete álmának megvalósulásáról ebben az izgalmas, gazdagon illusztrált könyvben... Aki szereti a farkasokat, annak számára nélkülözhetetlen, de minden természetbarátnak javára válik." - Kirkus Reviews
Távol a civilizációtól, a sarkvidéki viharok és hóförgetegek hazájában, szúnyograjok támadásainak kereszttüzében, Dr. L. David Mech többet megtudott a farkasok mindennapi életéről, mint bárki más a világon. Hónapokon át egyhuzamban figyelte, hogyan játszanak, alszanak, ismerkednek, hogyan nevelik utódaikat. Valahányszor pézsmatulok-vadászatra indultak, a nyomukba eredt. Expedíciója alkalmával gyűjtött, újszerű megfigyeléseit és szenzációs fényképanyagát ezúton adja közre. Valóságos kincs a farkaskedvelők és általában a természet szerelmesei számára Dr. Mech klasszikusnak tekintett, A sarki farkas - egy falka tagja voltam című könyvének jubileumi kiadása. Elmerülvén a lenyűgöző történetek és képek varázsában, megjelennek előttük a régi ismerősök, köztük Főnök (a domináns hím), Anyuci, Szőrmók, Csíkos, Remete; Balváll és Slampi, valamint rajtuk kívül még jó néhányan, az új nemzedékhez tartozók. Dr. Mech az 1980-as évek közepe óta tanulmányozza ugyanazt a sarkvidéki farkasfalkát. Kezdeti felfedezéseit és kalandjait A sarki farkas - egy falka tagja voltam című bestseller művében adta közre. Most, egy évtized múltán, arra invitálja olvasóit: ünnepeljék vele együtt falkatagságának tízéves jubileumát, melynek során az eredeti kép és szöveganyagon túl, megismerteti őket a farkasok életének későbbi eseményeivel, és bemutatja újonnan készült felvételeit.
Jiří Felix - Öt kontinens állatai - Amerika
Ez a könyv az Amerikát benépesítő állatvilágot mutatja be. Nem hiányozhat azok könyvespolcáról, akik áttekintést szeretnének kapni a brazíliai érintetlen esőerdők, az észak-amerikai préri, a sziklás hegyvidékek, a forró sivatagok, valamint a nagy amerikai folyók és tavak állatairól.
Schmidt Egon - Erdőn-mezőn nyitott szemmel
A természet még nem lett teljesen hűtlen hozzánk, bármennyire elszakadtunk tőle. Csak nyitott szemmel kell járni a világban fogékonyan a körülöttünk mozgó, lüktető természet jeleire, minden rezdülésére.
A legpoétikusabb világ bizonyára a madaraké.
Fenyvesek homályán, bokrok tövében vagy mezők felett a legkülönbözőbb madarak tűnnek fel, s a szerző mindig közli: milyen a madár tollazata, hol él, hogyan költ, miképpen neveli kicsinyeit, milyen a családi élet és a munkamegosztás a házaspár között, milyen a státusza a madárvilágban, milyen fészket épít magának, kik az ellenségei. S a sorokból a féltő gond csendül ki: a madarak az emberek óvó kezére szorulnak, mert nélkülük szegényebb lesz a táj, a környezet, az otthonunk.