“- Szerintem már meg is van a téma! – vágta rá Piroska. – A forró kutya!
- Micsoda? – kérdezték többen is egyszerre.
- Hát amiről itt beszélünk: a hot dog meg mindenféle idegen szavak a nyelvünkben. Hogy mit jelentenek, hogy van-e rájuk szükségünk, meg hogy honnan valók. És ti tudtátok például hogy a butik meg a patika rokonok? Engem csudára érdekel az ilyesmi.
- Engem is! – helyeselt Eszter…
- De lesz ebből elég anyag egy egész tanévre? – firtatta Ernő.
- Efelől nyugodtan alhattok – mondtam. – Egy tanévben nagyjából harminc hét van. Ahány héten ebből idevágó anyag nélkül hagylak benneteket, annyiszor látom vendégül a társaságot a Hiltonban vacsorára.
- Amit a kezdő tanárok fizetéséről tudok – vigyorgott Ákos -, abból úgy sejtem, hogy teljes foglalkoztatottságnak nézünk elébe.”
Így döntötte el egy kezdő magyartanár és öt érdeklődő tanítványa a fakultációs magyarórák anyagát. A kötetlen foglalkozásokon, amelyeket maguk írtak, és maguk által előadott vidám jelenetekkel élénkítettek, közös bölcsességük révén sok-sok érdekes, néha meglepő dolgot derítettek ki anyanyelvünk idegen eredetű szókészletéről.
Tótfalusi István, a Vademecum írója a tőle megszokott élvezetes stílusban formálta meg ezt a tanulságos és szórakoztató nyelvművelő “regényt”. A kötetet Hegedüs István szellemes rajzai illusztrálják.
Kapcsolódó könyvek
Szerb Antal - A királyné nyaklánca
„Ez a könyv Marie Antoinette királyné nyakláncának híres történetérõl szól, vagyis a francia forradalom elõzményeirõl. A szokott történelmi életrajzoktól egyrészt abban különbözik, hogy nem életrajz, másként és fõleg pedig abban, hogy nem elégszem meg az események elmondásával, hanem igyekszem elmagyarázni azokat, elõzményeikkel és következményeikkel együtt.
Így kísérlem meg egy rendkívül kalandos és mégis elejétõl végig igaz történet keretében bemutatni XVI. Lajos korának francia társadalmát, irodalmi és érzelmi életét, nevezetes figuráit, és az egészet egy eleven és szuggesztív tablóba állítani össze, amely képet ad arról, hogy miért kellett kitörnie a francia forradalomnak.” - Szerb Antal nyilatkozata (Bibliotheca, 1943)
Szepesy Gyula - Nyelvi babonák
A szerző szerint nyelvi babonát terjeszt az a nyelvész, nyelvművelő, író, újságíró vagy bárki más, aki helytelennek nyilvánít olyan nyelvi eszközt, amely a nyelv rendszere szempontjából nem hibáztatható.
Honnan származnak a babonák? - erre a kérdésre ad feleletet 23 hosszabb, rövidebb fejezetben a szerző.
A könyv tulajdonképpen vitairat. Keményebb hangja nem szokatlan a nyelvművelő irodalomban.
Szepesy Gyula így vall könyvéről:
"Évtizedeken át tanulmányoztam azokat a nyelvi eszközöket, amelyeknek sajátosságait sokáig nem lehetett megnyugtatóan tisztázni és leírni, mert babonák szövevényeitől voltak körülvéve. Azoknak a nyelvészeknek a nyomán haladtam, akik ugyancsak egy-egy tévhitet iparkodtak eloszlatni. Így jöttek létre ezek az egymástól független, különálló »nyelvi novellák«, amelyeket tetszés szerinti sorrendben lehet olvasni, és bárhol félbe lehet szakítani. A Nyelvi babonák-kal kapcsolatos dolgozatok közül néhány már megjelent más formában a Magyar Nyelvőr és a Magyar Nyelv folyóiratban, valamint a Gondolat Kiadó népszerű nyelvészeti könyveiben."
Mándy Iván - Budapesti legendák
Mándy Iván és Budapest összetartoznak: Mándy városa Budapest, a legbudapestibb író Mándy. Történeteiben és történettelen prózai költeményeiben a városlakók (az úgynevezett kisemberek: kereskedők, presszósok, ügynökök, háziasszonyok) hangját halljuk, a város érdes részét látjuk, azt a világot, amely olykor poétikus és varázslatos, olykor ijesztően kopár és nyomorúságos.
Az írásokat Mándy kedves témái, a kávéházak és létrák, a tér és legendái, a foci és a mozi köré csoportosítottuk, a nyitány pedig az író eddig nem publikált, kötetünk számára írt két novellája.
Csupor István - Az Alföld népi kerámiaművészete
Egy egyedülállóan magyar, hihetetlenül gazdag forma- és színes motívumvilágot szándékozunk bemutatni, felölelvén a török hódoltság korától a XIX. század végéig terjedő időszakot. Miskolc, Debrecen, Mezőcsát, Tiszafüred, Hódmezővásárhely és további 15 település népi fazekasműhelyeinek legrangosabb munkáit kívánjuk az érdeklődők elé tárni, nagyobbrészt még soha ki nem állított és nem is publikált kerámiatárgyak fotóanyagából.
Ismeretlen szerző - Elfelejtett magyar mesterségek
A Fedezzük fel együtt? című képes ismeretterjesztő könyvsorozat legújabb kötete egy időutazásra hívja a gyerekeket és felnőtteket egyaránt. A régmúlt időkben számtalan mesterség terjedt el hazánkban. A magyar mesterek kézzel készített munkái messze földön híresek voltak, és mind a mai napig őrzik valódi értéküket néphagyományunkban. E könyv segítségével az olvasó újból fölfedezheti a régi mesterségeket, és megismerheti a mesteri tárgyak szépségét, hasznosságát, továbbá bepillantást kaphat a mesteremberek műhelytitkaiba, a munkafázisok folyamatába. Rajta hát, fedezzük fel együtt dédanyáink, dédapáink különleges világát és az elfelejtett mesterségeit!
Antalné Szabó Ágnes - Raátz Judit - Magyar nyelv és kommunikáció leíró magyar nyelvtan feladatgyűjtemény
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Marék Veronika - Hol terem a sok gyümölcs?
Egy kisfiú és egy kislány felelgetőst játszik. Beszélgetésükből megtudhatod, hol terem a cseresznye, a meggy, az eper, az őszibarack, a szőlő, a füge meg a banán és még sokféle más gyümölcs. Tudod-e, hogy mit kell tenned, ha gyümölcsöt akarsz enni? Miért jó, ha sok gyümölcsöt eszel? Könyvünkben minden kérdésre választ találsz.
C. C. Furnas - Joe McCarty - A mérnök
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Zágoni Balázs - Visegrád
Kevés olyan szép és izgalmas város van Magyarországon mint Visegrád. A Várhegyet körülölelő Duna-kanyar látványa már az ókorban is sok népnek megtetszett. A rómaiak itt építették ki birodalmuk erődökkel és őrtornyokkal szegélyezett határvonalát, Szent István király vármegye-központtá tette, IV. Béla pedig várat épített ide. Károly Róbert Visegrádra költöztette királyi udvarát, Nagy Lajos palotát épített, Zsigmond pedig Közép-Európa legszebb királyi lakóhelyévé tette. A falak között és alatt sok minden történt: királytalálkozó nappal, koronalopás éjnek idején, lovagi torna és fényes vendéglátás, erővel és csellel véghezvitt várostromok.
A nagy sikerű, díjazott Kincses Képeskönyv sorozat harmadik darabja az ezeréves fennállását ünneplő Visegrád város történetét mutatja be. Időutazásra hív e könyv, mely az őskortól napjainkig tart, sőt, bepillantást nyújt a közeljövő terveibe is. A könyv elsősorban tizenéves olvasók számára íródott, de örömmel forgathatják kisiskolások, felnőttek és nagyszülők is, akik meg akarnak ismerkedni a város történetével.
Gál Pál - A csepptől az óceánig
Nyughatatlanul járja a világot, miközben ezerszer átváltozik, mint a mesék varázslója.
Csodálatos anyag a víz. Nélküle nincs élet. Hatalmas ereje kemény sziklákat tör össze, köveket zúz porrá, óriási gépeket mozgat, kincseit bányásszák a tengerek mélyén. A tudósok, ha kell felhozzák a föld alól, és mesterségesen esőt fakasztanak. De ők sem oldhatnak meg mindent. Valamennyiünknek vigyáznunk kell vizeinkre, tisztaságukra, óvnunk kell az éltető folyadékot, hogy mindig mindenkinek legyen belőle elegendő. Erről szól a könyv, melyet Gaal Domokos rajzai tesznek még érdekesebbé.
Vojtech Zamarovsky - A világ hét csodája
Kötetünket ajánljuk nemcsak az ókor iránt érdeklődőknek, hanem tanároknak és diákoknak egyaránt - ugyanakkor haszonnal forgatható kézikönyvként is.
Vargha Kálmán - Móricz Zsigmond
Tulajdon nyilatkozatainak, a kortársi kritikusok nézeteinek és a barátok emlékezéseinek tükrében tárul fel Móricz Zsigmond élete és életműve ebben a könyvben. Vargha Kálmán - az "Arcok és Vallomások" sorozat elveinek és gyakorlatának szellemében - bőven merít Móricz Zsigmondnak tulajdon életéről elmondott szavaiból és a regényekben, elbeszélésekben elbujtatott, szemérmes vallomásokból: így bontajkozik ki az író útja "a ficfás Tiszahát"-tól, a csécsei szülőháztól az ifjúkori küzdelmeken, a _Hét krajcár_ áttörő sikerén, a _Nyugat_ harcain, az érett, nagy műveken keresztül a _Kelet Népe_ szerkesztői székéig, a Rózsa Sándor-regényekig.
A kötetet érdekes fejezet zárja: válogatás Móricz Zsigmond esztétikai írásaiból, ars poeticáiból. Valamennyi egyetlen gondolat köré csoportosul, amely egyszersmind életművének is kulcsa: "...Minél nagyobb egy író, annál nagyobb kötelessége a legfontosabb dolgokban színt vallani és megmondani, mi az igazság és mi a kötelesség."
Vargha Kálmán érdekes könyvét gazdag - részben ismeretlen - képanyag egészíti ki.
Pápes Éva - Királylányok, tündérek, boszorkányok
Szeretne találkozni igazi királylányokkal? Olyanokkal, akikért a mesei hős életét is kockára téve elindul, hogy akár csak egyetlen pillantást vethessen rájuk? Esetleg tündérekkel, akik játszi könnyedséggel teljesítik a vágyakat, de hatalmuk tudatában ugyanilyen könnyedséggel veszejtenek is el, ha óvatlanok vagy tiszteletlenek vagyunk velük? Netán boszorkányokkal, aki olyan titkok tudói, amelyekkel nemcsak élni, de egyben ölni is lehet? Akkor nézzen mélyen a saját lelkébe, mert ott megtalálja mindhármat!
A kötet a mesék bölcsességének segítségével a női lét három alapvető szakaszán vezeti végig az olvasót, feltételezvén, hogy a mai világban semmivel sem nehezebb királylánynak, tündérnek vagy boszorkánynak lenni bármely nő számára, mint hajdanán… Ezek ugyanis olyan női minőségek, amelyeket nagyon jól ismerünk, élünk benne vagy vele, csak éppen nem kapcsoljuk össze az éppen aktuális életkorunkkal, élethelyzetünkkel. Hajdani őseink az életről, a női élet ciklusairól szóló minden tudásukat „elmesélték” – „bele-mesélték” a következő generációk tudatába.
„Rólad szól a mese, csak a név más” – mondja Horatius, ahhoz azonban, hogy megtaláljuk/felismerjük benne magunkat, nem mindig vagyunk készen. Bár a mese a mai napig úgy működik, mint Ariadné fonala, mert a megrekedt, válságba került ember ebbe kapaszkodva újra megtalálhatja a helyét a számára elidegenedett világban, mégis egyre nehezebben tudjuk megragadni ezt a segítséget.
A kötet fő célja, hogy a választott népmesék felfejtésével ráébressze a meséről (és egyben a képi gondolkodásról) leszokott mai olvasót, mesehallgatót, hogy mekkora erő és tudás az, amit a sarokba állítottunk…
Végh Antal - Terülj, asztalkám!
A mesebeli asztalon a szegény ember kívánságára sok jóféle étel sorakozik egyetlen szempillantás alatt. De a valóságban sokat kellett és kell is dolgozni azért, hogy naponta terített asztalhoz ülhessünk. Végh Antal ebben a könyvében leírja, mit ettek régen a szatmári parasztemberek, közli néhány egyszerűbb és ünnepi étel receptjét, elmeséli, mi volt a gyerekek dolga a főzésnél, s milyen, már-már elfeledett eszközöket használtak a falusi konyhán. A könyvet Gergely Sándor, Kékesdy Károly és a Néprajzi Múzeum fotói illusztrálják.
Fekete István - Téli berek
"A nap még oldalról sütött a fák közé, az árnyékok élesek voltak a havon, mint fehér számlapon az óramutató, és ha itt most kiáltott volna valaki, talán elfulladt volna a dermedt csendben, amelyet nem lehetett sem megbontani, sem megbántani. A vén fák álmukban is erősek és élők voltak, a bokrok megbújtak mellettük gyengeségük tudatban, a hó érintetlen volt, mint a lepkeszárny a gubóban, s az odvak fekete száján elmúlt éjszakák lesték a nappal ragyogását."
Tutajos és elválaszthatatlan barátja, Bütyök ezúttal a télen is eleven Kis-Balaton világában töltik a szünidőt. Itt ünneplik a karácsonyt, az újévet, és közben - hála Matula bácsi tanácsainak és gondoskodásának - megtanulnak rókát lőni, csukát fogni. A két pesti kamasz megismeri a természetközeli életmód szépségeit, és kudarcaikból, sikereikből egyaránt tanulva, szinte felnőtté érve indulnak vissza a városba. A _Tüskevár_ című regény folytatását a Móra Kiadó most felújított külsővel, Reich Károly klasszikus rajzaival adja közre.
Hoppál Mihály - Sámánok Eurázsiában
Manapság szinte divatba jöttek a sámánok, pedig sok a félreértés körülöttük. Ez a könyv képekkel igyekszik felszámolni azt a sokféle képtelenséget, ami e fontos kulturális jelenségre rakódott. Az első részben a sámánok szerepköreit ismerteti a szerző, majd a sámánság kialakulásának kultúrtörténetéről ad képet. A középső rész enciklopédiaszerűen sorra veszi az egyes népek sámánjainak jellegzetességeit sok képpel, régiekkel és újakkal, illusztrálva azok jellemző vonásait. Végül a sámánok tárgyi világának bemutatására kerül sor, feltárva azokat a jelképeket és jelenségeket, amelyek az egyes tárgyakhoz (dob, öltözet, sámánbot) fűződnek, s amelyek e széles körben elterjedt jelenség megértéséhez szükségesek. A kötetet több mint ötszáz kép illusztrálja.
Jávorszky Béla Szilárd - Sebők János - A magyarock története 1.
E mű több generáció számára is élvezetes, legendaoszlató, izgalmas olvasmányt kínál, egyúttal igyekszik hozzájárulni ahhoz, hogy a rockzene végre Magyarországon is a megérdemelt helyére kerüljön a kultúrtörténetben.
A kötet a maga nemében páratlan történelemkönyv, különleges krónika. A szerzők a magyar rockzene csaknem fél évszázados történetének megírására vállalkoztak abból az alkalomból, hogy a műfaj első képviselői a "koppintós korszak" után "hatvannégyben épphogy elindultak", majd 1965 nyarán Verőcemaroson, az Expressz-táborban megszülettek azok az első magyar nyelvű Illés-dalok, amelyek az új műfaj hazai kezdeteit jelentik. Számos, eseményekben és jelenségekben gazdag korszak, hat generáció, többtucatnyi stílus, sok száz zenekar és előadó, ezernyi sláger, rádiófelvétel, hanglemez, koncert - erről szól A magyarock története.
Huszka József - A magyar turáni ornamentika története
A magyar ornamentika története nem mondák, hagyományok, ősi följegyzések és nyelvészeti összevetések labirintusából keletkezett és igazság látszatával ható megállapítások összessége, hanem ma is látható, megfogható, mérlegelhető, kisebb-nagyobb műbecsű, régi és mai iparművészeti tárgyak formáinak beszéde. A formák nyelvét kísérlem megszólaltatni, hogy mondják el, hol, mikor, mily célból és alkalomból, vagy mily rendeltetéssel születtek.
Huszka József utolsó művét tartja kezében a Becses olvasó, mely 1929-ben készült el és a szerző életművének összefoglalása.
Ornamentikai témájú könyvei közül az alábbiak jelentek meg kiadónk gondozásában:
- A magyar ornamentika
- Magyar díszítő styl
- Régi magyar ornamentika
- Az istenfa
- Magyar díszítési motívumok a székelyföldön
- Honfoglaló őseink ornamentikája
- Tárgyi ethnográfiánk őstörténeti vonatkozásai
Nyulász Péter - Miazami
Szereted a találós kérdéseket? És a verseket? Akkor ez a könyv neked való! Sokat fogsz nevetni, de tanulni is. Megismerheted belőle a természet, a közlekedés, az állatvilág és az emberi környezet fontos fogalmait, szavait. Ha elsőre nem jut eszedbe a válasz, ne add föl! Nézd meg jól a rajzokat, és máris kitalálod a megfejtést!
John Ray - Ozirisz arcai
Ez a magával ragadó könyv eredeti módon közelíti meg az ókori Egyiptom lenyűgöző történelmét. John Ray egyiptológus tizenkét sorsot választott ki a civilizáció 3000 évet felölelő történetének különböző korszakaiból, hogy azokon keresztül mutassa be ezt a páratlan ókori kultúrát. Vannak híres életutak: Imhotepé, Egyiptom Leonardójáé, a lépcsős piramis királyi építészéé, a kőből való építés feltalálójáé; Hatsepszuté, a fáraónőé, Egyiptom Glorianájáé; az önerejéből politikussá, hadvezérré, végül királlyá lett, Ehnaton és Tutanhamon után rendet teremtő Horemhebé; és a lengedás varázsló fáraóé - II. Nektaneboszé. A többi szereplő életútja a sivatagnak köszönhetően maradt fenn.