Jogtudós, történész, közgazdász, politológus, diplomata gondolatai, megfigyelései, tudományos tanulmányok és elemzések válogatása ennek a kis kötetnek a tartalma. Külön-külön születtek meg, mégis teljes gondolkodási egységben kezelik államhatalom és polgár viszonyát, nem rejtve el, hogy ebben az elsőbbséget a természet gyermekének, az alkotó, szuverén, szabad, s ügyeinek igazgatására képes Polgárnak adják.
Kimutatják, hogy ettől a Polgártól elvettek jogokat, amelyeket már a római birodalom idején is birtokolt, s a megfosztásának máig tartó folyama pártok által elfoglalt államok működési zavaraihoz, teljesítményének csökkenéséhez, sőt bűnökhöz is vezet.
Felszólítást is megfogalmaztak: “A pártok lépjenek vissza kizárólagos hatalmi helyzetükből!”, aminek a támogatására felkérték a Köztársaság Elnökét is, akinek a reagálása az ügyre nézve természetesen kedvező.
A kötet tartalma nem moralizálás és panaszkultúra, hanem propozitív jelleget ölt. Korszakváltási, paradigmaváltási programot fogalmaz meg kidolgozott elérési és eljárási utakkal, aminek középponti gondolata részvételi demokrácián alapuló “Okosparlament” megalkotása. Valójában erre szolgáló kézikönyv is lett.
A négy szerző e kötet létrehozására magát “Próféta Közéleti Műhely”-nek elnevező informális és szabad értelmiségi eszmecserékből vált ki, amelyek helyszíne a Szent Gellért téri Próféta Ház Galériája. Természetesen tudják, hogy senki sem lehet próféta a saját hazájában, de ismerik a latin mondást is: Nomen est Omen!
Kapcsolódó könyvek
Kukorelli István - Tradíció és modernizáció a magyar alkotmányjogban
Az alkotmányos rendszerváltás az elmúlt évtizedekben békés úton valósult meg Magyarországon. A magyar jogállam - a közjogi viták ellenére is - működőképes. A nagy társadalmi alrendszerekben, az oktatásban, a kultúrában, a gazdaságban azonban sokkal hosszabb időt vesz igénybe a rendszerváltás. S még hosszabbat az emberi fejekben. Magyarországból akkor lesz valami, ha ezeket a rendszerváltásokat sem tévesztjük el. A cél, amiért a nagy magyar civilizátor küzdött, ma is aktuális: ez nem más, mint az európai mértékekkel mért polgárosodás. Széchenyi István újra aktualizálható.
Kötetem e szellemben, illetve a tradíció és a modernizáció szerves egysége jegyében válogat alkotmányjogi tanulmányaimból, valamint konferenciákon, rendezvényeken elhangzott előadásaimból.
Ismeretlen szerző - Alkotmánytan I.
A tankönyv az alkotmányos intézményeket történetiségükben és nemzetközi összehasonlításban dolgozza fel.
Dezső Márta - Fürész Klára - Papp Imre - Sári János - Alkotmánytan I.
A tankönyv az alkotmányos intézményeket történetiségükben és nemzetközi összehasonlításban dolgozza fel.
Ismeretlen szerző - A bizottsági munka
A "Parlamenti Dolgozatok" kiadványsorozat első száma 1993-ban "A bizottsági munka módszerei I." címmel jelent meg, a bizottsági rendszerrel, a bizottságok működésével, tevékenységük összehangolásával és a törvényalkotásban való részvételükkel foglalkozott. Az új Országgyűlés megalakulására is figyelemmel indokolttá vált - immár egy teljes ciklus tapasztalatainak ismeretében - a kiadvány új, bővített változatának megjelentetése. A szerzők többsége korábbi írását átdolgozta, és azt több ponton kiegészítette. A kötet új témákkal gazdagodva a korábbiaknál sokoldalúbb képet nyújt a bizottságok működéséről.
Giovanni Sartori - Összehasonlító alkotmánymérnökség
Giovanni Sartori számos, a politikatudományban immár klasszikusnak számító könyv után ezzel a kilencvenes évek elején írt munkájával egy igen aktuális művet jelentetett meg. A klasszikus konstitucionalizmus elvei szerint az alkotmányok elsősorban az államszervezet hatékony szabályozásának és a politikai hatalom ellenőrzött gyakorlásának eszközei: a 20. században keletkezett újabb és újabb alkotmányok azonban, miközben egyre terjedelmesebbek és részletezőek, éppen az államszervezet hatékony működését biztosító struktúrákra nem fordítanak kellő figyelmet. Márpedig - mint a szerző a címben szereplő „alkotmánymérnökség" kifejezéssel is sugallja - a jól működő politikai rendszerek megtervezése ugyanolyan körültekintő „mérnöki" munkát igényel, mint bármely gépezeté: az államszervezet is csak akkor tud hatékonyan és rendeltetésszerűen működni, ha az alkotórészek mindegyike a helyén van és megfelelően illeszkednek egymáshoz. A kormányzati formák és a választási rendszerek megfelelő kiválasztásához, a törvényhozó és a végrehajtó hatalom konfliktusainak megoldásához a különböző országok tapasztalatai szolgának hasznos tanulságokkal. Ezek összegzését, rendszerezését, kritikai értékelését és egy újfajta kormányzati forma bevezetésére tett javaslatot tartalmazza ez a könyv, amely az összehasonlító politológiát tanulókon túl azoknak a gyakorló politikusoknak és szakértőknek az érdeklődésére is számot tarthat, akik az alkotmány megváltoztatásában gondolkodnak.
D. G. Kousoulas - On Government and Politics
Since 1960 D. George Kousoulas has introduced a diverse group of students to the study of government and politics at Howard University. Kousoulas is not an armchair theorist. In his life he has experienced a loss of freedom under dictatorship, Nazi occupation, Communist detention; he was once only a few hours away from execution. He has known personally and advised the top political leaders of his native Greece and has been a combatant in the political arena.
Dr. Kousoulas's academic background is in political theory, law, international relations, and political economy. He received his Ph.D. from Syracuse University and a law degree from the University of Athens, Greece. The Fifth Edition of ON GOVERNMENT AND POLITICS reaffirms Professor Kousoulas's firm belief and teaching philosophy that a basic knowledge of government and politics is too important to be left only to scholars.
Tóth Gábor Attila - A jogok törvénye
A könyv tárgya egy élettelen dokumentum: az alkotmány. Mégis az élő ember áll a fókuszában. A civilizáció gyümölcse, hogy az ember képes jogi eszközökkel előmozdítani a társadalmi koordinációt. Fontos szerepük van ebben az alkotmányoknak. A modern demokratikus alkotmányokkal szembeni elvárás, hogy ne az uralkodók javát szolgálják, hanem biztosítsák a politikai közösségben élő emberek szabadságát és egyenlőségét. Előfordul azonban, hogy az alkotmány nem ismeri el az emberek jogosultságait, és intézményei önkényesen működnek. A kötet hét tételben vizsgálja a szabadságot biztosítani és csorbítani is képes alkotmányokat és a jogok törvényszerűségeit.
I. A törvényekről: a tapasztalástól a morális bírálatig
II. Az alkotmányról: fékező bizalmatlanság és gyorsító bizalom
III. Az emberi életről: az abortusztól a genetikai mérnökségig
IV. A személyi szabadságról: a habeas corpustól a korlátlan fogva tartás tilalmáig
V. A szabad szólásról: gyűlöletbeszéd és befogadó társadalom
VI. A jogok migrációjáról: a United States versus Schwimmer-ügy elágazásai
VII. Exkurzus: az alaptörvény után.
Gaudi-Nagy Tamás - Horváth Attila - A Civil Jogász Bizottság jelentése a 2006. szeptemberi-októberi emberi jogi jogsértésekről
A 2006 őszén történtek nagy mértékben megosztották és máig megosztják a közvéleményt. Számtalan érv hangzott el a nyilvánosság előtt pro és kontra, számtalan kérdésre számtalan válasz. Úgy tűnik azonban, a kérdések zöme továbbra is megválaszolatlan maradt. Ki a felelős a történtekért? Indokolt volt-e a rendőrség fellépése? Megfelelően végezte-e munkáját a karhatalom? Visszaélt-e fegyveres erejével? Milyen utasításokat követtek a rend őrei? Személyesen kell-e felelősségre vonni egy karhatalmi testület tagjait? Meg lehet-e ezt tenni, ha nincs a rendőrön azonosító jelzés? Milyen jogai vannak az állampolgárnak a magyar demokráciában? Egyáltalán a magyar állampolgárok és rendőrök tisztában vannak-e saját illetve egymás jogaival? A szerzők által szervezett civil jogász bizottság azért írta meg jelentését és tárja most könyv formában a nyilvánosság elé, mert nem kívánják szó nélkül hagyni alapvető emberi jogok megsértését, és azon munkálkodnak, hogy a jövőben ilyesmi ne fordulhasson elő a demokratikus Magyarországon.
Gabriel A. Almond - G. Bingham Powell - Kaare Strom - Russel J. Dalton - Összehasonlító politológia
A kötet annak próbál a végére járni, hogy mire szolgálnak a kormányzatok, és mi az oka annak, hogy nemcsak megoldásokat kínálnak, hanem gondokat is okoznak. Ismerteti azokat a vitákat, amelyek a kormányzat árát és hasznát állítják szembe. Az alkalmazott összehasonlító módszer lehetőséget teremt arra, hogy más társadalmak politikai életét tanulmányozva a politikai alternatívák szélesebb spektrumát ismerhessük meg, ezáltal jobban szemügyre vehessük saját politikai életünk előnyeit és hiányosságait, valamint általában a politika lehetőségeit.
A kötet először tematikusan (politikai szocializáció, politikai kultúra, érdekek megfogalmazása és egyeztetése, pártok, kormányzati rendszer, kormányzati politika stb.) hasonlítja össze az egyes politikai rendszereket, majd országtanulmányok segítségével mutatja be a rendszertípusok sajátosságait.
Az Almond és Powell szerkesztette munka a hetvenes évek óta a világ leginkább elfogadott összehasonlító politológiai tankönyve, melynek nyolcadik kiadását adjuk most közre. Az új változat kibővült szerzőgárdával, a politikai rendszer új megközelítésével és több országtanulmánnyal segíti a téma iránt érdeklődőket az eligazodásban.
Sári János - Alapjogok
Az először 2000-ben Sári János tollából megjelent tankönyv átfogóan, a magyar alkotmányjog szemszögéből dolgozza fel az alapjogok témakörét. A kötet az emberi és polgári jogok történeti és összehasonlító megközelítésén túl két pillérre építkezve mutatja be e jogok magyar alkotmányjogi alapjait. A tananyag egyik pillére a magyar alkotmánybírósági gyakorlatból kikristályosodó alapjogi dogmatika, a másik az alapjogok törvényi, szakjogági szabályokban való megjelenésének az érzékeltetése.
Az átdolgozott kiadás az aktualizáláson tól margócímekkel és tárgymutatóval bővült, továbbá a hazai emberi jogi szakirodalom bibliográfiája is kiegészült a legújabb kötetekkel, tanumányokkal. Ezek a változások nemcsak az alapjogi tananyag feldolgozásában, elsajátításában nyújtanak segítséget, hanem lehetővé teszik azt is, hogy a kötetet kézikönyvként vagy további kutatások kiindulópontjaként lehessen használni.
A kötet a Kukorelli István szerkesztette Alkotmánytan I. című tankönyv második része, s együtt felölelik az alkotmányjog teljes területét és tananyagát.
Ismeretlen szerző - Van irány?
Könyvünk a hazai politikával foglalkozó sorozatunk első kötete, amelynek fókuszában a trendek, folytonosságok és változások megragadása áll. A kötet elemzi a 2010-es választások eredményeit, a pártstruktúra átalakulását, a választási rendszer reformját, az alkotmányozási folyamatot, a kormányzati struktúra és a közpolitika-csinálás átalakulását, a politikai kommunikáció új jelenségeit. Olyan témákat választottunk, amelyek valamilyen aktualitással bírnak (pl. alkotmányozás), vagy az elmúlt évben jelentős változáson mentek keresztül, és a változások megragadására tudományos elemzések vannak (pl. a politikai kommunikáció trendjei).
Mezey Barna - Szente Zoltán - Európai parlamentarizmus- és alkotmánytörténet
A kötet végigkíséri Európa alkotmánytörténetét a kezdetektől, vagyis a vérségi alapú politikai szerveződésektől a modern parlamentáris demokráciák kifejlődéséig. Ennek során nem csupán a kontinens közjogfejlődésére meghatározó befolyással bíró ún. centrumországok, hanem a "szélső régiók" vagy perifériák államszervezetének és alkotmányainak fejlődési útjait is áttekinti. A könyvben kiemelt figyelmet kapott a képviselet formáinak és főbb tendenciáinak elemzése, hiszen a modern európai alkotmányosság domináns kormányformája a parlamentarizmus. Az elemzés az európai alkotmány- és parlamentarizmustörténetet a második világháborúig tárgyalja, bemutatva egyúttal a modern kor tekintélyelvű kormányzati rendszereit is.E hosszú korszak jobb megértése érdekében a szerzők külön fejezetekben foglalják össze az európai konstitucionalizmus legfontosabb intézményeit, így a középkori, valamint a modern polgári alkotmány elemeit. Ennek során elsősorban történeti, illetve alkotmányjogi szempontból meghatározásra kerülnek az államtudományok olyan alapvető fontosságú fogalmai, mint a törzsi alkotmány, a középkori állam, a parlament, az állam- és kormányformák, az államszerkezet és mások.A könyv az európai alkotmányfejlődés fő irányait taglalva a képviselet és a parlamentarizmus, a parlamentáris kormányrendszer kialakulásának, fejlődésének, napjainkig tartó formálódásának történetét tárja fel. Részletesen tárgyalja a tradicionális elemek továbbélését, s ezen keresztül ábrázolja a ma élő, a gyakorlatban intézményesült szervezetek előzményeit, meghatározó, korai formáit.
Steve Crawshaw - John Jackson - Civil bátorság
A szerzők nyolcvan történetet gyűjtöttek össze a világ minden tájáról, hogy felhívják a figyelmet: az emberek apró tettei kellő merészséggel és ötletességgel meglepő ellenerőt képesek generálni az erőszak, az önkényuralom és a törvénytelenségekkel szemben.
Ez a könyv azokról szól, akikben volt elég civil kurázsi a döntő pillanatban, és nem maradtak csendben, hihetetlen leleményességgel diktátorok uralmának megdöntését és igazságtalan törvények megváltoztatását segítették, akik képesek voltak emberként viselkedni az embertelen helyzetekben, hogy méltóságban és szabadon élhessenek. Sokan közülük vállalták a verést, a börtönt, vagy akár a halált, amikor felemelték a hangjukat, mégis azt mondják, csupán a legalapvetőbb emberi elvekért álltak ki, s csak azt tették, amit bárki más is megtett volna a helyükben.
Ismeretlen szerző - Egy békésebb világ eszközei
A kézikönyvként és tankönyvként egyaránt használható, közérthető nyelven megírt kötet szerzői a Külügyminisztérium, a Magyar Külügyi Intézet és a Stratégiai és Védelmi Kutatóközpont szakértői. A kötet egyes fejezetei – a bevezető fogalmi meghatározások és a történeti háttér felvázolása után – azonos tematikai rendben tekintik át a nukleáris, vegyi, biológiai fegyverek és fegyverrendszerek, valamint a rakéták, majd a hagyományos fegyverek korlátozására és/vagy leszerelésére tett nemzetközi erőfeszítéseket. Az utolsó fejezet pedig azokat a nemzetközi fórumokat mutatja be – kitekintéssel az esetleges magyar szerepvállalásra –, melyeken ez a fegyverzetkorlátozási és leszerelési folyamat zajlik.
Villám Judit - Szabó Dániel - Gyarmati György - Soltész István - Sisa József - A Magyar Országgyűlés
A haza és az ország háza századik esztendeje ad otthont a nemzet törvényhozásának, a magyar népképviseletnek. Ez idő alatt a világ valamennyi magyarjának is jelképes otthonává lett. Nem látszik rajta a kor, noha átélte a viharos, tragikus eseményekkel terhes huszadik századot, megért nagyszerű és szomorú pillanatokat, és maga is gyakran kapott sebeket. Az Országház építésének terve akkor született, amikor a nemzet életének és fejlődésének éppen emelkedő szakaszában volt. Az új - ahogy akkor nevezték: állandó - Országházra gondolva Andrássy Gyula miniszterelnök a londoni parlamentre tekintett. Sokan ellenezték a németnek tartott neogótikus stílust, de a miniszterelnök pártolásának köszönhetően Steindl Imre elképzelése valósult meg. Az építész és korának számos képzőművésze a magyarság akkori erejét és önbizalmát fejezte ki ezzel a pompás alkotással. A változó történelmi időkben különböző helyszíneken ülésező magyar törvényhozásnak nemzeti büszkeségét és önazonosságát is kifejezte az új épület. „Legyen egész alakja és szerkezete egyszerű, de olyan, minő egy alkotmányos szabad nemzetnek méltóságát megilleti" - olvashatjuk egy régi parlamenti dokumentumban. 1989. október 23-án a parlament erkélyéről kiáltották ki a magyar köztársaságot. Az épület 1990 tavasza óta a szabadon választott Országgyűlés otthona. Célunk ma sem lehet egyéb - a haza házát érezhesse és tekintse minden polgár a maga otthonának. Fejezze ki a Ház és az itt folyó munka a szabad nemzetnek és a nemzet polgárainak méltóságát. Most, amikor röviden bemutatjuk olvasóinknak a magyar parlament történetét és jelenét, kívánom, érezzék otthon magukat az ország házában
Sidney Hook - A szabadság paradoxonai
Azzal a kérdéssel szeretnék foglalkozni tehát, hogy utal-e bármiféle történeti tény vagy szöveghely arra, hogy az alapító atyák azt a hatalmat szánták a Legfelsőbb Bíróságnak, amellyel ma rendelkezik. Merőben analitikus szempontból nyilvánvaló, hogy egyetlen politikai demokrácia sem _követeli meg_ egy ilyen Bíróság létezését. Maga Oliver Wendell Holmes bíró ismerte el, hogy noha a miénkhez hasonló szövetségi rendszer, amelyben minden államnak megvan a maga állami legfelsőbb bírósága, szükségessé tesz egy általános Legfelsőbb Bíróságot, amely megítélheti az alárendelt bíróságok egymással ellentétes rendelkezéseit, azt nem követeli meg, hogy egy a választók felé nem felelős bíróságot olyan hatalommal ruházzanak fel, amelynél fogva megsemmisítheti a választók felé felelős képviselők törvénykezését. Ennél nyugodtan tovább is mehetünk, és kijelenthetjük, hogy nemcsak hogy _nem_ szükséges ez egy demokratikus rendszer működéséhez, de egyenesen összeegyeztethetetlen a demokrácia szellemével.
Kontler László - Az állam rejtelmei
A törvények betűjének tisztázatlanságát, végrehajtóinak morális tartásával kompenzáló ősi hagyomány országunk egyszerű, férfias, bennszülött szellemének hamisítatlan terméke. Egyetlen darabkáját sem mertem levakarni a tiszteletreméltó rozsdának, mely inkább ékesíti és megőrzi, semmint sorvasztja a fémet... A közélet rejtelmessége abban áll, hogy a kialakult rend alakítóinak akaratától függetlenül éri el a legmagasabb gyakorlati tökély fokát. A gyarló értelem számára a szokás, a láthatatlan kéz (vagyis a szándékolatlan következmények) és Isten útjai egyaránt kifürkészhetetlenek, de a viszonylag legjobb megoldáshoz vezetnek.
Kukorelli István - Az alkotmányozás évtizede
"A kötetben közölt tanulmányok a magyar alkotmányozás és a magyar politikai közélet talán száz év óta legizgalmasabb eseményeit követik és talán a legeredményesebb magyar átmenet elemzését adják. Kukorelli István folyamatosan figyelemmel kísérte az alkotmányozás, a parlament működése, a választások és a rendszerváltás eseményeit, és nemcsak regisztrálta azokat, hanem adatokkal, számokkal és tényekkel alátámasztva elemezte, vizsgálta, analizálta is a folyamatokat." (Részlet dr. Bihari Mihály egyetemi tanár lektori véleményéből.)
Ismeretlen szerző - Civil társadalom: elmélet és gyakorlat
Jelen kötet tanulmányai a Bihari Mihály vezette Politikatudományi Doktori Iskola programjában az általam meghirdetett "Civil társadalom: elmélet és gyakorlat" kurzus keretében készültek.
Kállay Béni - "A szabadságról"
Kállay Béni írása a magyar politikai esszé máig érvényes mesterműve, érvelése lebilincselő, tételei száz év múltán is megkerülhetetlenek, igazsága pedig megszívlelendő.