Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni gyorsírásos naplójában örökítette meg házasságának éveit. A napló magánéletének dokumentuma, teljes nyíltsággal beszél minden problémájáról. Az első bejegyzéseket 1935-ben egy fiatal, huszonhárom éves nő vetette papírra, aki éppen házasságra készült szerelmével. Az utolsó lapokat 1946-ban egy még mindig nagyon fiatal, mindössze harmincnégy éves asszony írta, aki akkor tudta meg, hogy két évvel korábban megözvegyült, férjét 1944-ben megölték. Ezután még hét évtizedet élt. Úgy őrizte Radnóti Miklós emlékét, hogy hallgatásával vette körül.
Kapcsolódó könyvek
Földi Pál - A vasszívű Heydrich
A történelem több olyan személyiséget ismer, akinek tevékenysége meghúzódott a közismert diktárotok mögött, mégis ők voltak azok, akik a diktatúrát működtették. Néró császár tébolyult zsarnok volt ugyan, de Róma felújítását - hogy mint "művész" egy új Homéroszként megénekelhesse Trója pusztulását - testőrparancsnoka, Tigellinus találta ki és hajtatta végre, csak úgy, mint a keresztények üldözését.
A véres jakobinus diktatúra prominensei, mint Robes-pierre, Danton vagy Marat mögött ott állt mindennek a kiagyalója és végrehajtója , az alig ismert Saint Just. A Lenin által szükségesnek tartott vörös terrort egy lengyel kalandor, Dzserzsinszkij tette véres valósággá.
Hitler náci birodalmában a brutális hóhérok, mint Röhm, a "Gestapo" Müller, vagy éppen Eichmann mögött a szürke és jellegtelen Himmler baljós alvezére Reinhard Heydrich állt. Heydrich több volt mint egyszerű végrehajtó. Ő volt az a rejtett tengely, amelyen az egész Harmadik Birodalom gépezete forgott. Hitler szörnyű elképzelései, fantasztikus tervei és vágyai a "vasszívű" Heydrich által váltak valósággá.
A "hosszú kések éjszakája", a "kristályéjszaka" zsidó pogromja, a szovjet, majd a német vezérkar lefejezése, a "végső megoldás" wannseei programja - mind Heydrich gonosz zsenialitásának műve volt. Zsenialitást mondtunk?
Igen. Mert Heydrich sátáni alakja, sokszínű tehetségében, intelligenciájában messze kimagaslott a náci vezetők brutális köréből.
Tisztelői és ellenségei sokféle jelzőt aggattak rá: "hóhér", "jólfésült gyilkos", "reneszánsz bíboros", "sírbéli lámpás", "Siegfried kardja" - de valójában Ő, a "halál angyala" volt.
Boldizsár Iván - Don - Buda - Párizs
"Ez a könyv nem önéletrajzi regény, és nem is emlékirat. Nem azt írtam meg benne, amire ma emlékszem, és nem hallgattam el azt, amire ma nem szívesen emlékszem vissza. Nem az van benne, amit ma tartok érdekesnek, hanem az, ami 1942 és 1947 között vezette a tollamat. Nem mai tudatomon megszűrve írok a háborúról, az ostromról, a felszabadulásról és a Trianont megismétlő Luxembourg-palotai békéről, hanem akkori tudatom termékeit bocsátom az olvasó elé."
Alekszej Szemjonovics Csujanov - Sztálingrádi napló
...Már említettem, hogy elpusztult a házunk, és milyen csodával határos módon menekült meg a nagypapa. Azóta újra egészséges lett, de a makacs öreg semmi pénzért nem hajlandó elmenni a hátországba, sőt mi több, azt követeli, hogy azonnal hozzuk vissza neki a nagymamát. Írtam juhászkutyánkról, Asztráról is. Megszokta parancsnoki harcálláspontunkat, sőt még saját "személyi használatú" fekhelye is van, segít az őrszolgálatban. Mi több, kutyánknak most már barátja is van - Nelli, az elefánt. Neki rendkívül érdekes a története. Az egyik bombázás idején megszökött az állatkertből. Minden kísérlet, hogy átvigyék az elefántot a Volgán, csődöt mondott. Amikor Nellit odakötözték az öttonnás teherautóhoz és megpróbáltak vele felhajtani a kompra, az elefánt megrázta magát, széttépte a köteleket és visszaszaladt a városba.
Nellit ezután különböző helyeken látták felbukkanni. Senkit nem engedett közel magához. Így vetődött kóborlás közben a Komszomol parkba. Az ügyeletes izgatottan rohant be hozzám.
- Alekszej Szemjonovics, elefánt van a harcállásponton.
- Micsoda?! Miféle elefánt? - néztem rá értetlenül.
- Igazi... És a maga kutyájával játszik.
Felrohantam. Meghökkentő látvány volt. A tűztől megüszkösödött fatörzsek és bombatölcsérek között mint két házicica játszadozott egymással a hatalmas elefánt és Asztra.
Ennek a két "városvédőnek" a sorsa szomorúan ért véget. Egy német robbanóbomba végzett később velük.
Art Spiegelman - Maus - Egy túlélő regénye
Maus címmel különös képregény jelent meg 1986 őszén az amerikai könyvpiacon. Az első kiadást villámsebesen követte a második majd a harmadik is, ám az olvasók még fürgébbek voltak, elővétellel már a nyomdából "kaparintották meg" a művet. A comics hazájában szinte példátlan esemény, hogy egy képregény hiánycikké váljon. Pedig ez a képregény sem nem pornó, sem nem krimi - "csupán" egy túlélő vallomása. Főhőse egy lengyel származású zsidó, aki egy gazdag kereskedő lányát veszi el közvetlenül a II. világháború kirobbanása előtt. Lengyelország náci megszállása napról napra elviselhetetlenebbé teszi a fiatal pár életét, míg végül bekövetkezik a legszörnyűségesebb: a családot koncentrációs táborba hurcolják. A "túlélés" regényét az apa meséli el rajzoló fiának, annak az Art Spiegelmannak, aki a Raw comics magazin megalapításával forradalmasította a képregényipart, bebizonyítva, ennek a lenézett műfajnak is lehet művészi értéke. A Maus tartalmával és megformálásával együttesen nyűgöz le. A kelet-európai sorstragédia szívszorító történetét át- meg átszövi a jellegzetes zsidó humor és öngúny, s mindezt Spiegelman bravúros rajztudással varázsolja a papírra. A képregény szereplői is különlegesek: a zsidókat egérarccal, a nácikat macskapofával, a lengyeleket disznófejjel ábrázolja a művész. A Maus azóta is folytatja diadalútját, az összes világnyelven.
Adolf Eichmann - Tárgyalástól ítéletig
Adolf Eichmann SS-Obersturmbannführer (alezredes) nem viselt magas rendfokozatot, azonban a Gestapo zsidóügyi referatúrájának vezetőjeként munkaköre és hatalma egész Európára kiterjedt. Ő kapta a megbízást a "végső megoldás", azaz a zsidóság megsemmisítésének gyakorlati megvalósítására. Eichmannt 1960-ban az izraeli titkosszolgálat Argentínában fogta el. 1961-ben Jeruzsálemben bíróság elé állították, halálra ítélték. 1962-ben végre is hajtották az ítéletet és hamvait a tengerbe szórták. Naplóját a tárgyalás befejezése és az ítélethirdetés között eltelt hónapokban írta. Az első részben visszatekint életére, családjára, neveltetésére, útjára az SS-be. A második részben országonként írja le - legnagyobb terjedelemben a magyarországi- tevékenységét, a harmadik fejezetben pedig elmélkedik a történetekről. Elismeri a Holocaust megtörténtét, viszont váltig tagadja a saját személyes szerepét és felelősségét. Ő csak egy jelentéktelen csavar volt az általa bálványoknak nevezett Hitler, Himler, Heydrich, Göring és Müller kolosszális gyilkoló gépezetében...
Surányi Róbert - W. S. Churchill élete és kora
Churchill legendája a második világháborús helytállásról szól. Feltartott két ujja V jelet formálva a győzni akarás közismert szimbóluma lett. Szállóigévé vált mondása mindenkit arra int, hogy soha, se kis, se nagy dolgokban nem szabad a küzdelmet feladni.
Churchill bár nyolc kabinetminiszteri posztot is betöltött, mielőtt először miniszterelnök lett, hosszú és változatos pályája csúcsára már kortársai szerint is a második világháború legendás vezéreként jutott el. Ekkor Nagy-Britannia történetének válságos időszakában a haza megmentőjének tekintették, aki bátorságával, ékes szózataival összekovácsolta a nemzeti egységet, és hallatlan energiával elvezette országát a győzelemhez.
Örsi Ferenc - Zöld notesz
Örsi Ferenc, akinek nevét főként a televíziós Tenkes-sorozat tette ismertté, személyes élményekre épülő regényében a második világháború utolsó időszakának történetét dolgozta fel. 1944 végén Németországba szállítanak egy hadapród-zászlóaljat, hogy ott fejezzék be kiképzésüket. Ezeknek a 17-18 éves fiúknak az életét mutatja be a történet, és azt a fájdalmas átalakulást, amelyen keresztülmennek, amikor találkoznak az egyre inkább felbomló Németország nyomasztó légkörével, saját tisztjeik embertelenségével, a deportáltak meneteivel, a bombázásokkal és a hadifogolytáborokkal.
Almásy László - Rommel seregénél Líbiában
Almásy László leghíresebb, Rommel seregénél Líbiában című könyve a második világháború után indexre került, s példányait még a közkönyvtárakból is kivonták és megsemmisítették. E kötet megírása vádpontként szerepelt ellene a népbírósági eljárásban. Az ügyész úgy tette a vád tárgyává e művet, hogy egyetlen sorát sem olvasta el. Az akkori időket jellemzi, hogy az indexre tett műből - megjelenése után alig három esztendővel - még a vádhatóság buzgó tagjai sem voltak képesek egy példányt szerezni. A védőknek kellett e könyvvel bizonyítani, hogy a vádak igaztalanok. Végül Almásyt a bírák felmentették.
Polcz Alaine - Asszony a fronton
"Minden háborúnak ezer arca van. Ez az enyém, ahogy én élem meg. Egy fiatal nő, én magam, tizenkilenc-húsz évesen pár hónapos asszonyként hogyan kerültem az erdélyi kisebbségi sorból, az anyaországhoz visszakapcsolt Erdélyből a csákvári Esterházy-kastélyba. Egy asszony élete a fronton. Éhezés, tetvek, lövészárokásás, krumplihámozás, hideg, mocsok. Ez az élet nem csak az enyém volt. Férjem fehér hajú édesanyját ugyanúgy elhurcolták és megerőszakolták, mint a serdülő lányokat. Az orosz katonák megtámadtak, elvertek, megvédtek, csizmával a kezemre léptek, megetettek. Milyenek voltak ők, és milyenek voltunk mi? Miért erőszakolták meg a nőket, hogy esetleg az életükkel fizessenek érte? Nem csak a bombák és a lövedékek pusztítottak, nem csak magyarokat és németeket végeztek ki. Miért harcoltak ők? És mi?" - Polcz Alaine
Száz éve - 1922. október 7-én - született az egyik legmegrázóbb második világháborús emlékirat, az Asszony a fronton (1991) szerzője, Polcz Alaine. Az erőszakról való hallgatás tabuját megtörő, nagy hatású regény különleges kiadása erre az évfordulóra jelent meg.
Art Spiegelman - Maus: A Survivor's Tale - My Father Bleeds History
A story of a Jewish survivor of Hitler's Europe and his son, a cartoonist who tries to come to terms with his father's story and history itself.
Traudl Junge - Melissa Müller - Az utolsó óráig
Traudl Junge, az egyszerű, táncosnőnek készülő kislány egy véletlen találkozás következtében a "barna hatalom" központjában találta magát. Tanúja volt az 1944. július 20-án elkövetett Hitler elleni merényletnek, s a Führer neki mondta tollba politikai és személyes végrendeletét. Junge, Hitler öngyilkossága után ismerte csak fel a náci hatalom szörnyűségeit, amelyeknek nem volt tudatában. A döbbenet utáni bűntudatot Traudl Junge csak naplója írásával tudta feldolgozni. A nálunk is ismert írónő, újságírónő, Melissa Müller vállalta fel a történelmileg egyedülálló dokumentum gondozását, Traudl Junge életrajzának és a Führerrel való beszélgetéseknek összegzését. Hűen ábrázolja Junge álláspontját saját múltjáról, ami árnyékként nehezedett életére, egészen a könyvből készült film bemutatásakor bekövetkezett haláláig.A Hitler személyi titkárnőjének visszaemlékezéseit tartalmazó könyv 2002 januárjában jelent meg, azóta a német, osztrák sikerlisták vezető helyein található.
Nagybaczoni Nagy Vilmos - Végzetes esztendők
Nagybaczoni Nagy Vilmos vezérezredes, volt honvédelmi miniszter végzetes esztendőkről ad számot emlékiratában, mely először 1947-ben jelent meg. A nemzetét szerető, mélységesen és következetesen humanista tábornok őszintén ad számot mindarról, amit átélt. Bemutatja a régi magyar uralkodóosztály belső harcait, azokat, akik a nácik oldalán belesodorták népünket a háborúba, s számot ad azokról, akik megpróbálták e tragédiát akadályozni. Őszintén vall saját kétségeiről, tetteiről és vívódásairól. Bizalmas dokumentumokat is közöl, melyek hitelesebbé teszik mondanivalóját.
Robert E. Sherwood - Roosevelt és Hopkins
„Sztálin marsall mondott pohárköszöntőt a miniszterelnök egészségére, akit az egész világ legbátrabb kormányférfiaként jellemzett. Jórészt Churchill úr bátorságának és kitartásának köszönhető, mondotta, hogy Angliának, amikor még egyedül küzdött a hitleri Németországgal, sikerült lekötnie az ellenség erejének jó részét, egy olyan időpontban, amikor Európa többi része még a porban hevert Hitler előtt… A marsall azzal zárta pohárköszöntőjét, hogy kevés példát ismer a történelemből, amikor egyetlen ember bátorsága ilyen fontos szerepet játszott volna a világ jövőjének alakulásában, ezért most Churchill úrra, barátjára, harcostársára és a bátor férfiúra üríti poharát.
A miniszterelnök válaszában Sztálin marsallra mondott pohárköszöntőt, Sztálin, mondotta, egy nagy ország nagy vezetője, azé az országé, amely egymagában fogta fel a rázúduló német hadigépezet teljes erejét, derékba törte azt, és kiűzte az elnyomókat hazája földjéről…
Sztálin marsall ezután az Egyesült Államok elnökének egészségére ürítette poharát. Kijelentette: neki és Churchill úrnak, kinek-kinek a maga országában, viszonylag könnyű döntéssel kellett szembenéznie: a puszta létükért harcoltak a hitleri Németország ellen. De van itt közöttük egy harmadik férfi, akinek hazáját nem fenyegette komolyan az ellenség inváziója, ám aki feltehetőleg a szokásosnál sokkal nagyobb távlatokban gondolkodik nemzete érdekeiről, és jóllehet országát nem fenyegette közvetlen veszély, elsősorban mégis ő teremtette meg azokat az eszközöket, amelyek lehetővé tették az egész világ mozgósítását Hitler ellen.”
Anne Frank - The Diary of a Young Girl
Born on June 12, 1929, Anne Frank was a Jewish girl in her teens when she was forced to go into hiding during the Holocaust. She and her family, along with four others, spent 25 months during World War II in an annex of rooms above her father’s office in Amsterdam, the Netherlands. Her diary, saved during the war by one of the family’s helpers, Miep Gies, was first published in 1947.
Bárdos László - A dzsidás kapitány
"Hajnalban orosz őrjárat közelíti meg a magyar arcvonalat. Az őrjáratot lengyel dzsidás tiszt vezeti. Kérem a magyar parancsnokot, hogy honvédei ejtsék foglyul az orosz patrult. Az őrjárat nem fogja védeni magát. Rulikowski kapitány."
- Bárdos László regényének főhőse valóságos történelmi alak, a cári hadsereg lengyel származású húszéves dzsidás tisztje, aki át akar állni a magyar szabadságharc oldalára, hogy a lengyel légióhoz csatlakozhassék.Az 1848-49-es szabadságharc sok idegen származású tisztje és katonája között különlegesen rokonszenves ez a fiatal lengyel, aki egy nagyváradi temetőben, egyszerű sírkő alatt nyugszik.
Szabó Magda - Megmaradt Szobotkának
1982 tavaszán meghalt Szobotka Tibor, aki nemcsak írótársa volt Szabó Magdának, hanem több mint harminc éven át a férje is. Kettejük élete az egymásra találás első pillanatától kezdve oly elválaszthatatlanul forrott eggyé, hogy a végzet mindkettőjükre sújtott. De Szabó Magda tudta, hogy ő nem köthet alkut a halállal, mert neki olyan feladata van, amit senki más nem végezhet el helyette. S az első pillanatok bénító fájdalma után, amikor heves sistergéssel leégtek az élethez kapcsoló vezetékek, Szabó Magda hozzálátott, hogy megírja élete legnehezebb könyvét. Kinyitotta a lezárt fiókokat, kiürítette a kéziratokkal tömött szekrények mélyét, és megtette azt, amit tennie kellett: életre keltette az igazi Szobotka Tibort. Ez a könyv regény, de nem regényes életrajz, sok tekintetben rendhagyó mű. Természetes módon mosódik egybe benne Szobotka Tibor szövege (memoárrészletek, naplófeljegyzések, gyermekkori írói kísérletek) a Szabó Magdáéval, kiegészítik egymást, szinte felelgetnek egymásnak. Egybeforrnak, hiszen a két élet is egy volt, elválaszthatatlan egész. S ezért szerelmi történet is ez a könyv, persze az is a maga rendhagyó módján. Ez a szerelem maga volt a teljesség, csata, amelyben a szerelmesek megnyerték egymást, s elvesztették önmagukat.
Szobotka Tibornak már nem volt rá ideje, hogy megírja a memoárjait, alighogy hozzáfogott, a halál közbeszólt. A megkezdett munkát Szabó Magda folytatta; példátlan önfegyelemmel és lelkierővel rekonstruálta annak az írónak szenvedésekkel, kudarcokkal teli életét, akinek tehetségében, elhivatottságában jobban hitt, mint a sajátjáéban, olyan embert állít elénk, aki már réges-rég méltó arra, hogy véglegesen fölfedezzük, s akinek könyvei végre elfoglalják méltó helyüket a magyar irodalomban.
Bronislaw Szatyn - Árja papírokkal
„E kései memoár – írja a könyvről Kovács István – egy lengyel zsidó ügyvédnek a hitlerista megszállók különféle katonai, félkatonai, rendőri, polgári-hivatali hóhérapparátusával vívott egyszemélyes harcát mutatja be. […] A magára hagyott és hagyatkozó ember gigászi ütközete 1939. szeptember 1-jétől 1945 februárjáig tart. A harc Szatyn diadalával végződik. Győzelmének erkölcsi jelentőségét fokozza, hogy a saját és a felesége családját is sikerül az életnek megóvnia. Az előbbit a przemysłi, az utóbbit a krakkói gettóból menti ki.”
Thury Zsuzsa - Októbertől februárig
Thury Zsuzsa legtöbb regénye (nemcsak a _Körülményes ifjúság_, a _Tű a lemezen_ és _A bécsi országút_) önéletrajzi ihletésű. most azonban előlép modellje mögül az író, s leveti "célszerű" köntösét is.
Új művének címe a háború utolsó hónapjainak pokoljárására, illetve Budapest felszabadulására utal. Bővérű cselekménye azonban tágabb összefüggéseket világít meg - az ifjúság varázsától a "bölcs" öregkorig, a szorongató történelmi körülményektől a legfrisebb amerikai látogatás élményéig. A külöös életsors, "elkötelezett" íróság fontos állomásait láttatja többek közt. Hol a kellemes társalgás, hol a szenvedélyes ítélkezés hangján idézi fel a múltat, de törés nélkül, mindig humánus tartással. Az írót magát sem kímélő őszinteség tükrében mutatja meg a történteket - imponáló fölénnyel, játékos iróniával.
A tények sokszor önmagukban is megdöbbentőek, ám a közvetett fölidézés más dimenzióba emeli azokat, miként a személyiség zavarait, az egyéni választást, sőt a történelmi kort is. A furcsaságokon elcsodálkozhatunk, de a felelősséget soha nem háríthatjuk el magunktól.
Jared Cade - Agatha Christie és a hiányzó tizenegy nap
1926. december 3-án eltűnt otthonából egy közepesen ismert angol krimiszerző. 1926. december 14-én este, mikor férje azonosította egy harrogate-i szállodában, már a világ egyik leghíresebb asszonya volt Agatha Christie. A közbeeső tizenegy napban egész Anglia őt kereste, megtalálójának magas összegű jutalmat ígért egy napilap, médiumok kinyilatkoztatásait olvashatták az érdeklődők, az Amerikai Egyesült Államokban is újsághír lett belőle. Amikor végre megkerült, mindenki azt várta, interjúkat ad és elmagyarázza, mi történt az alatt a tizenegy nap alatt. De Agatha Christie egy nyilatkozatot kivéve soha nem volt hajlandó beszélni róla.
Jared Cade angol újságíró elhatározta, hogy utánajár a titoknak. Először is elolvasott mindent, amit valaha összeírtak a világ legismertebb eltűnéséről, aztán elkezdte felkutatni a még élő szemtanúkat, illetve a hajdani szemtanúk családtagjait. És eközben bukkant a kincsesbányára: Agatha Christie gyerekkori barátnőjének, sógornőjének lányára, aki mindent elmesélt, amit anyjától csak hallott, ráadásul olyan fényképekkel is megajándékozta, amelyeket még soha nem publikáltak.
Ezt a könyvet Agatha Christie nem hivatalos életrajzának is nevezhetjük, hiszen az eltűnés előtti és utáni éveiről is beszámol. Izgalmas, új nézőpontú mű egy tehetséges és bölcs asszonyról.
Anne Frank - Jan Otčenášek - Anne Frank naplója / Rómeó, Júlia és a sötétség
Számtalan nyelven, számtalan kiadásban jelent meg eddig a cseh Otcenásek regénye és a hollandiai zsidó kislány, Anne Frank naplója. Pavel, az érettségiző cseh diák és Eszter, az üldözött zsidó lány tragikus szerelmének története a németek megszállta Prágában éppúgy világsiker lett, mint az éveken át bujkálni, rejtőzködni kényszerülő Anne Frank megkapóan őszinte, kordokumentumként is értékes naplója. Mindkét mű vallomás az elvadult világ farkastörvényei közepette továbbélő emberségről, szeretetről, önfeláldozásról, a tiszta, gyöngéd érzésekről. A világhírű regényt és naplót azonban nemcsak a téma hasonlósága rokonítja, hanem az előadásmód rendkívül egyszerű eszközökkel elért drámaisága is. Kevés olyan alkotás akad a világirodalomban, amely ennyire pátoszmentesen és mégis ennyire megrázóan ábrázolja a megszállás fojtogató légkörét. A megejtő szépségű szerelmi történetet és a döbbenetesen hiteles naplófeljegyzéseket éppen az írói eszközök rendkívüli egyszerűsége és tisztasága emelte valóban szenvedélyes tiltakozássá az életet színeitől megfosztó, örömet, emberséget kilúgozó elnyomás ellen.