Én már semmin sem csodálkozom. Legalábbis ami hajdani miskolci társaságunkat illeti, egy irodalmi szalon közönségét, amely közösség tagjairól sorra derül ki, hogy jobbnál jobb költők, írók lettek. Pandora szelencéje kinyílt, és Borsod szomorúsága kiáradt a magyar költészetbe. Így az üstökösszerű pályát befutott Málik Rolandnál, ő írta egyik versébe e kötet szerzőjéről: „Öcsémuram, / egyszem Dénes, / vérem a figyelemben, / […] / ócska gitároddal / ma merre pengeted / a teng-leng életet?” Hát igen, az egykor menthetetlennek feltűnő fiatalember azóta megállta a helyét mint gitáros-énekes, zeneszerző-dalszövegíró, és ez a kötetösszeállítás a bizonyság arra, hogy költőként is. Fő témái az élet szélső helyzetei, pontosabban ahogyan azok a mindennapisággal találkoznak, ötvöződnek. Sűrű szövésű, veretes versei „tűzkalitkák”, álomcsapdák. Különös seregszemle az övé, szenvtelen számbavétel, megvesztegethetetlen pókerarc. Mint versének hadifoglya, akit „lehetetlen rajtakapni, / mikor csepegtet mézet / meghurcolt élete egyetlen, / óriási mondatába.” Papp Dénes költői világának jelmondata lehetne, amit dalszövegéből idézek: „…ha nem akartad a halált, / sosem éltél igazán.”
(Nyilas Atilla)
Papp Dénes 1980-ban született, írásokat néhány éve publikál. Ez az első kötete. Dalszerző, a Kisavas zenekar tagja.
Kapcsolódó könyvek
Mezei Árpád - Elmélkedések a művészetről
Mezei Árpád, a jelenleg az Egyesült Államokban élő magyar gondolkodó "műfaját" gazdag életműve fontosabb állomásaival lehet a legjobban jellemezni. Az 1920-as években Pán Imrével együtt kiadója volt a dadaista-filozofikus "IS" című folyóiratnak, segített a franciáknak felfedezni Lautréamont grófot, Marcel Jeannal együtt megírta a szürrealizmus egyik alapvető történeti összefoglalását, a második világháború után egyik alapítója volt Magyarországon az Európai Iskolának, továbbá pszichológiai, filozófiai és művészeti tanulmányok írója... Ezt a kötetét életműve összegzésének szánta.
Szidnainé dr. Csete Ágnes - Lovak
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szinák János - Kutyák 2.
Népes család a kutyáké; egyes kinológiai szakkönyvek 360, újabb források már közel 800 fajtát emlegetnek. Ez a szinte fantasztikus szín-, forma- és méretgazdagság az elmúlt száz esztendőben alakult ki. A kutya, amilyennek ma ismerjük, az ember "teremtménye" - fantáziájának, kísérletező- és alkotókedvének eredménye.
Volt tehát miből válogatni, amikor a Kutyák 2 összeállítására sor került. Főként az a törekvés vezetett bennünket, hogy hazai tájakon csak nagy ritkán vagy egyáltalán nem látható kutyákat mutassunk be. Olyan ebeket, amelyek talán nem olyan népszerűek és ismertek, mint divatosabb társaik, de legalább annyira kedvesek, ragaszkodók, értelmesek, hűségesek. A leggyakrabban előforduló fajták ismertetésétől eltekintünk, már csak azért is, mert megtalálhatók a Búvár Zsebkönyvek több kiadást megért, Kutyák című kötetében.
Vásárhelyi Tamás - Kabócák, bodobácsok
1983 - Rajzolta Csiby Mihály
A könyvben szereplő rovarokat azonos felépítésű, szúró-szívó szájszervük miatt soroljuk egy csoportba: a szipókás rovarok csoportjába. Két rovarrend tartozik ide, mit kerülgessük: a poloskák (ezek második legnagyobb családja a címadó bodobácsok) és a kabócák.
A szipókás rovarokkal úton-útfélen, erdőn-mezőn hamar találkozhatunk. Érdemes jobban megfigyelmi őket szabad szemmel vagy nagyító alatt, s szép színeik, különleges formáik, érdekes életük láttán félredobni az előítéleteket!
Hunyadi Károly - Gyomnövények
1987 - Rajzolta Bíró Krisztina
A Földön élő mintegy kétszázezer növényfaj közül kb. 6700 növényt tartunk gyomnak. Ezek közül - a legújabb felmérések szerint - 76 faj a legveszedelmesebb, és ebből is 18 faj az, amelyik kiemelkedően nagy károkat okoz. Hogy melyik növény számít gyomnak, gaznak, dudvának, az nem is olyan egyértelmű. Látni fogjuk könyvünkben, hogy a listára olykor kedves kis vadvirágok is felkerültek, amelyek hajdan gyomok voltak, és azt is, hogy a legveszélyesebb gyomfaj is hozhat hasznot - mint jó méhlegelő, fontos gyógynövény vagy mint ipari nyersanyag. A biokertészek sok gyomnövényt magérés előt talajtakarásra használnak, vagy értékes trágyalevet készítenek belőlük.
Dr. Krolopp Endre - Csigák, kagylók
A Búvár Zsebkönyvek kalauzok az erdőt-mezőt járó kisdiák kezében. A sorozat eddig megjelent, nagy sikerű kötetei madarak, vadvirágok, gombák, halak, lepkék, dísznövények pontos ábrázolását és leírását hozták. Újabb kötetünk 29 tábláján 105 hazai csiga- és kagylófajt mutat be kedvet csinálva a csiga- és kagylógyűjtéshez.
Fenyvessy Tibor - Fuchs Rudolf - Plósz Antal - Műszaki táblázatok
A Műszaki táblázatok elsősorban a Gépgyártástechnológiai technikusok 108/0276-06 Gyártástervezési és -irányítási feladatok moduljához készült.
Elsősorban az iskolarendszerű képzésben résztvevő tanulóknak, az iskolarendszeren kívüli oktatásban résztvevő leendő technikusoknak szól, de javasoljuk a nappali, az esti és a levelező felsőfokú oktatásban résztvevőknek is. Ajánljuk a már dolgozó szakembereknek is, akik a mindennapokban feladataik során hasznos segítőtársra lelnek - a kézirat zárásának - pillanatában naprakész táblázatokban.
A könyv három fő fejezetben foglalja össze az elsősorban a gépgyártástechnológiai szakemberek szempontjából összeállított táblázatokat.
A könyv a Négyjegyű függvénytáblázatok c. kiadványhoz hasoonlóan a Gépgyártástechnológiai technikusok 4. vizsgarészéhez rendelt Komples gyártástechnológiai tervezés (rajz, szabványok, táblázatok, gépkönyvek használatával) során használható.
William Blake - Songs of Innocence and of Experience / Az Ártatlanság és a Tapasztalás dalai
William Blake (1757- 1827) életművében a festészet és a költészet megbonthatatlanul, szervesen összefonódott. Lázadó és független gondolkodó volt, aki iszonyodott az emberekben lakozó önhittségtől és hamisságtól. Az Ártatlanság dalai ennek a romlatlan képzeletnek a szülötte, míg A Tapasztalás dalait az emberi szenvedések iránt érzett megbotránkozás, felháborodás és részvét inspirálta.
Az Ártatlanság és a Tapasztalás dalai című kötet Blake legszebb és legkedveltebb verseit tartalmazza abban a formában, amely leginkább kifejezi az angol költő művészi vágyait, törekvéseit. Az 54 illusztráció, amely Blake saját kezű, színes rézkarcsorozata, híven tükrözi azt a finomságot és képzeletet, amelyekkel megalkották őket, olyan dimenziót tárva az olvasó elé, amely egyedülálló befogadói élményt nyújt.
Kötetünk nemcsak hiánypótló vállalkozás, de különös aktualitással bír: 2007-ben van William Blake születésének 250., halálának 180. évfordulója.
Körner András - Kóstoló a múltból
Az Egyesült Államokban élő Körner András építész szakácskönyve, amely először angol nyelven, az USA-ban jelent meg, a XIX. század végén, XX. század elején Mosonban élő dédanyja, Riza néni receptjeit tartalmazza, a modern sütés-főzés segédeszközeihez, alapanyagaihoz és ízvilágához adaptálva. A Kóstoló a múltból azonban nem egyszerű szakácskönyv: a szerző összegyűjtött minden lehetséges adatot Riza néni és a korabeli kisvárosi zsidó családok életmódjáról, környezetéről, szokásairól, ünnepeiről és étkezési kultúrájáról. Körner András szerető részletességgel írja le a XIX. század végi magyar zsidó asszony hétköznapjait, külön hangsúlyt fektetve az ételekre, amelyeket családjának felszolgált, s mindezt Riza néni kézírásos receptkönyve, szemtanúk - elsősorban a saját édesanyjával készített sok-sok órás interjú - és tárgyi emlékek alapján. Az első rész a fiatal Riza leveleinek segítségével idézi fel, milyen lehetett felnőni az 1860-70-es években egy vallásos középosztálybeli családban, Győrben. A levelekből kiviláglanak a fiatal lány jellegzetes válaszreakciói azokra a dilemmákra, amelyeket a kezdeti, de rohamos zsidó asszimiláció vetett föl a magyar társadalomban. A második részben Riza, aki időközben férjhez ment, és férjével a kisváros Mosonba költözött, immár a komoly háztartás központi alakjává, igazi háziasszonnyá érik. A szerző őszinte élvezettel és beleéléssel mutatja be a család lakókörnyezetét, használati tárgyait, az életmódot és szokásokat, s emellett aprólékosan leírja egy átlagos nap összes étkezését. Olyan izgalmas, különleges ételeket is bemutat (többek között főtt ponty ecetes lében, tormával, sólet, almás maceszkugli), amelyekkel a hagyománytisztelő zsidó családok a szombatot és a hat fő zsidó ünnepet igyekeztek kellő fényében megünnepelni. A harmadik fejezet azután már tragikus módon rövid. A békebeli mosoni - és egyáltalán: a vidéki - zsidó világ a holokauszt után nyomtalanul eltűnt. Körner András könyve most mégis vendégségbe hívja az olvasót Riza néni házába, hogy lássa, hogyan gondoskodik családjáról, hogyan vásárol, főz, készülődik az ünnepekre. A hangulatos életképeket és a kitűnő recepteket Körner András saját rajzaival illusztrálja.
Belle De Jour - Egy luxuskurtizán erotikus kalandjai
Belle de Jour könyve világsiker. 2003-ban nem véletlenül nyert Guardian-díjat: a londoni call-girl internetes naplója naponta több millió embert vont a varázsa alá. A könyv külföldön hasonlóan nagy sikert aratott, és máris tervezik a megfilmesítését. Mindezt ráadásul úgy, hogy a napló írójának kilétét a mai napig homály fedi, a vezető angol napilapok hiába vetették be minden emberüket és kapcsolatukat a leleplezésére.
Őszinte és szenvtelen hangvételével kínosan pontos képet fest a call-girl-ök és luxuskurtizánok világáról, a szexualitásnak azon oldaláról, ahová a 'Szex és New York' illetve a 'Bridget Jones naplója' már nem merészkedett.
Mindehhez hozzávéve Belle intellektusát és érzékenységét, egy olyan regényt kapunk, amely méltó riválisa a 'Catherine M. szexuális életének' is.
Háy János - Dzsigerdilen / Török korom
Van neki cselekménye, szerkezete, stílusa - van neki mindene. Van benne hősiesség, kaland, vér - van benne minden. Ez egy rendes regény. Ha titkos kapuit felnyitod, magához vonz. Ha elkerülöd, örök életedben hiányozni fog.
A kötet Török korom címen tartalmazza azokat az elbeszéléseket, melyek közvetlenül köthetők a Dzsigerdilen c. regényhez.
Marx György - Jövőidőben
Az ember egyre közelebb ér önmagához. Lenyűgöző áttekinteni, amit századunk természettudományának forradalmi robbanása a megértés világosságára felvetett. Mindez kívülreked az iskolák konvencionális tananyagán. A természet és az ember létének legalapvetőbb kérdései nem hangzottak el sem az iskolai órákon, sem az érettségin.
Csáth Géza - Rejtelmek labirintusában
Rejtelmek labirintusában. Összegyűjtött esszék, tanulmányok, újságcikkek
Csáth magyarországi monográfusa, Szajbély Mihály (l.: 900552) által szerkesztett kötet a tragikus sorsú "hármasművész" (Csáth a zene, a képzőművészet és az irodalom egyaránt kiváló ismerője és művelője volt) publicisztikájának eddigi legteljesebb kiadását tartalmazza. Korábban megjelentek már cikkei az Ismeretlen házban (772643); és zenei írásai az Éjszakai esztétizálás című (711092) kötetében. A rendkívül színes esszék, tanulmányok, kritikák és újságcikkek soraiból egy nagy műveltségű és alapos olvasottságú alkotó portréja rajzolódik ki. ; Csáth orvos volt, s ha cikkeiben az álmokról, az öngyilkosságról, a zenéről, a modern természettudomány kérdéseiről, vagy akár egy-egy frissen megjelent könyvről írt, tollát mindig az orvos tárgyilagos racionalitása vezette. A korabeli lapokban (Bácskai Hírlap; Budapesti Napló; Az Érdekes Újság stb.) megjelent társadalmi, pszichológiai, népszerű orvostudományi, esztétikai tárgyú cikkeiből ugyanis "külön-külön és együttesen is egy világnézet, egy természettudományos és esztétikai világfelfogás bontakozik ki". Csáth szépirodalmi munkásságát ismerő olvasó előtt tehát most kiteljesedhet az a kép, amely a morfinista író álomszerű, különös hangulatú novellisztikáját olvasva sejlett fel előtte. A lélek mélységeit hideg precizitással feltáró író publicisztikájának tematikai sokfélesége is azt az embert mutatja, aki hol belülről, hol pedig kívülről szemlélte az eseményeket, az emberi életet; készen bármilyen meghökkentő diagnózis felállítására. Írásaiból kitűnik, hogy elsősorban a mindennapi élet "lélekállapotai" izgatták, azaz az emberi léleknek a körülötte zajló eseményekre adott megnyilvánulásai. Csáth számára ugyanis az újságírás nem kenyérkereső foglalkozás volt, hanem csupán alkalmi kedvtelés, s ez magyarázza, hogy valójában sohasem vált hivatásos újságíróvá, sohasem dolgozott lapok belső munkatársaként. Így - miközben a most újra olvasható cikkeiben "az élet dolgaira" reflektál - egyúttal igyekszik feltárni azok mozgatórugóit, törvényszerűségeit is. ; A kötetet, amelyben az írások részleges tematikai elrendezésben szerepelnek - s amely fontos adalékként szolgál a csáthi életmű teljesebb megismeréséhez - rövidítésjegyzék, az orvosi kifejezések magyarázata, az első és a későbbi megjelenések időpontját és helyét tartalmazó jegyzetek, valamint a szerkesztő utószava egészíti ki.
Csáth Géza - Az életet nem lehet becsapni
Tartalom:
Színdarabok:
A Janika
Horváték
Fiúk, lányok
Zenés(nek szánt) színdarabok:
Zách Klára
Hamvazószerda
Kisvárosi történet
Jelenetek:
Kis családi dráma
Nagy Balázs - Kis Balázs
Párbeszéd a szeretetről
A gyermek
A sarlach
Függelék
Utószó
Jegyzetek
Csáth Géza - A muzsika mesekertje
Aki a síkságot látni akarja, annak meg kell másznia a hegyet.
Csáth Géza nem volt rest az ormokra kapaszkodni.
Zenélt, zenét szerzett és írt a zenéről, hogy megértse titkát.
"Hallom és elfelejtem. Látom és elhiszem. Csinálom és megértem." Konfuciusz tapasztalata érződik Csáth minden, a zenéről írott mondatában. Titkok tudója volt, titkok tudósa, aki egyre többet tudott egyre kevesebbről.
Kortársként nehéz befogadni a gyökeresen újat. Ő azonnal megértette Bartók zsenijét, rögtön tudta, kicsoda Schönberg.
A szecesszió Budapestjének nemzetközi színvonalú hangversenyéletéről és operabemutatójáról megragadó egyszerűséggel írja személyes-szenvedélyes beszámolóit. Mindegy, hogy Wagnerről ír vagy egy Schubert-dalestről, Beethoven-szimfóniáról vagy Brahms kamaradarabjairól. Csáth a zenei élménynek, ennek a semmihez sem hasonlítható, és semmivel nem helyettesíthető élménynek a krónikása.
Minden mondatával "lelki tükörrendszereink"-et segít beállítani, hogy egyszerre tudjunk figyleni a zeneszerzőre, az előadóra - és önmagunkra.
Személyessége sosem tolakvó. Csak annyit jelent: számára a zene nélkülözhetetlen szellemi-lelki táplálék, "személyes ügy".
Kevesekről írhatnánk le jó lelkiismerettel: nyúlfarknyi recenziókban is író marad. S mivel íróként a legnagyobbak testvére, zenészként megengedheti magának, hogy csodálójuk legyen. Bachnak, Puccininek, Chopinnek, Debussynek.
A művészi munkáról azt vallja, hogy annak alapja a "csodálkozás. A psziché meghatott rmeegése, átizzása az impressziók hatása alatt. Az élet átértésének gyönyöre ez. Semmit sem kapunk vele, és mégis végtelenül gazdagodunk általa."
Ennek a végtelen gazdagodásnak, az élet átértésének lehetünk részesei a Zene hallgatása - és Csáth olvasása révén.
Vance Packard - Feltörekvés, reklám, szexualitás Amerikában
1950-ben kezdte meg első könyvéhez az anyaggyűjtést egy szorgalmas és becsvágyó amerikai újságíró. Ezerötszáz forrásműből dolgozott, hárommillió szót olvasott el a felkészülés hét éve során - a precízen dokumentatív önigazolás akkor mulatságosan hatott, később a szerzői módszer megszokott eleme lett. Az alig meghatározható műfajú könyv, "A rejtett rábeszélők" 1957-ben jelent meg. Nemzeti tömegolvasmány lett, négy év alatt öt kiadást ért meg, a nem szépirodalmi mű e e másfél millió példánya amerikai csúcs.
Amikor Packard, hosszú évek láthatatlan aprómunkájával megírta első könyvét, amikor a siker nyomán töretlen szorgalommal a következő opuszhoz látott, amikor műfajával széles rétegekhez közvetítette a szociológiát, az amerikai társadalomtudományban két nagy irányzat uralkodott: az absztrakt elmélet és az absztrakt empíria. A most születő harmadik irányzat szakítani, újítani és továbblépni akart.
Görgényi Frigyes - Egy bizonyos Marcel Duchamp
A szerző leszállt a vasútállomáson, keresztülment a Schuykill-folyó hídján, átvágott a Fairmount Parkon (egy lélegzetvételnyi időre Frycollin inasra, Prudent bácsira és Roburra, a hódítóra is gondolt), azután megérkezett Philadelphia Szépművészeti Múzeumába, ahol megcsodálta Marcel Duchamp műveinek legnagyobb gyűjteményét. Ez már azután volt, hogy elzarándokolt Duchamp szülőházához, felkereste a művész egykori lakóhelyeit és műtermeit, szeretőinek lakhelyeit és mulatozásainak színhelyeit, múzeumokat látogatott Észak- és Dél-Amerikában, Párizsban, Kölnben és Velencében - végül eljutott Villier Sous Grezbe, ahol meglátogatta Duchamp özvegyét. Madame Duchamp botjának egyetlen intésére lánya és unokája, valamint az amerikai titkárnő versengve hordták elő és mutatták be a lakás különböző műtárgyait. A szerző engedélyt kapott, hogy Marcel Duchamp sakkfiguráit tologassa, lapozgathatott a mester jegyzeteiben, s ő maga is készíthetett jegyzeteket a jegyzetekről...
Ismeretlen szerző - Műelemzés - műértés
..Erre gondolva foglaltuk össze a legfontosabb, ma is érvényes és funkcionáló műelemzési eljárásokat, azok történetét, fogalomrendszerét. Berzsenyitől Bulgakovig válogatva a szerzők között, egy-egy konkrét művön, műnemenkénti tagolásban mutattuk be az adott iskola kínálta értelmezés lehetséges variációját.
A gyűjteményt tudáspróba-sor zárja. Ezzel (és az 1989-ben magyar szakra jelentkezők számára készített egyetemi felvételi teszttel) lehetőséget kívánunk adni arra, hogy a maga örömére olvasó éppúgy próbára tehesse ismereteit, mint a reménybeli főiskolai vagy egyetemi hallgató.
Sipos Lajos
Paul de Man - Esztétikai ideológia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Desmond Morris - Az állati jogok szerződése
Desmond Morrisnak, az ismert angol zoológusnak és etológusnak számos kiváló könyve jelent már meg magyarul, többek között a "Babafigyelőben", az "Állatlesen", az egészen kitűnő "Testközelben", vagy "A csupasz majom", amely mind közül alighanem a leghíresebb. A szóban forgó műve talán kevésbé ismert, mint a felsoroltak, ám színvonalában semmivel sem marad el tőlük. Morris érdekesen, sokszor megdöbbentően, ám végig józanul mutatja be, hogy mennyire mostohán bánunk az állatokkal. A bikaviadaloktól kezdve az állatkerteken át a haszonállatok tartásáig számos példával illusztrálja fő tézisét, amely szerint gyökeres változásnak kellene bekövetkeznie emberek és állatok viszonyában.