Kötetünk a világhírű brit közgazdász gyorsan klasszikussá vált munkája, mely először az Oxford University Pressnél jelent meg, 1990-ben. Rövid idő alatt több kiadást ért meg, máris 19 nyelvre fordították le. A nemzetközi siker nem véletlen, hiszen soha senkinek nem sikerült még ilyen tömören összefoglalni a pattintott kőkorszaktól a hitelkártyákig ívelő gazdasági fejlődés hol lendületes, hol megtorpanó folyamatait.
A könyv szakszerű, lényegre törő, mégis olvasmányos. Ma, amikor újra – és az alapoktól – kell elsajátítanunk a korszerű gazdasági szemléletet, a világpiac keretei között helyét kereső Magyarországon időszerű megismerkedni Cameron professzor nagyszerű alapvetésével. A kötetet közgazdász hallgatók, vállalkozók, de gyakorló menedzserek is haszonnal forgathatják. Az is bizonyosra vehető, hogy a menedzserképző tanfolyamokon és az átképzési tantervekben is kiemelt szerepet kap ez a mű, hiszen középpontjában nem más áll mint maga a gazdálkodó ember.
Kapcsolódó könyvek
Paul Kennedy - A nagyhatalmak tündöklése és bukása
Paul Kennedy - angol történész, a Yale Egyetem professzora - azóta világhírűvé vált nagyszabású összefoglaló műve az 1989. évi Frankfurti Könyvvásár egyik legnagyobb érdeklődést kiváltó bestsellerének számított, amelyet - koncepciójának eredetisége miatt - kritikusai szívesen hasonlítanak a nagy előd, Arnold Toynbee munkáihoz.
A szerző a XVI. század közepétől 2000-ig követi nyomon az erőviszonyok változásait az egyes országokon belül és a nemzetközi kapcsolatokban. Bemutatja a nagyhatalmak fölemelkedésének, valamint hanyatlásának okait és körülményeit, különös tekintettel a háborúkra és a gazdasági szférában végbement változásokra. Nagy fontosságot tulajdonít a gazdaság és a stratégia közötti kölcsönhatásoknak, és a katonai konfliktusokat a gazdasági változások összefüggésében vizsgálja. A történeti anyagot lenyűgöző biztonsággal kezeli, ami imponáló teljesítmény, hiszen úgy látszik, minden, a tárggyal kapcsolatos művet elolvasott.
Oswald Spengler - A nyugat alkonya I-II.
A Nyugat alkonya (Der Untergang des Abendlandes) című munkájában Spengler a Hegelre, Marxra és másokra is jellemző lineráris fejlődéseszmével, illetve az ész és a emberiesség uralmának az eljövetelébe vetett hittel egyaránt szakított. Rendszerének alapegységei - Khaldúnhoz hasonlóan - a zárt és körülbelül ezer éves belső időtartalommal rendelkező kultúrák, amelyekből nyolcat különböztetett meg: a kínait, az indiait, a babilóniait, az egyiptomit, a mexikóit, az ókori antikot, az arabot és a nyugatit, vagyis az európait. Ezek a kultúrák az élőlényekhez hasonlóan születnek, kibontakoznak, elérik fejlődésük legmagasabb pontját, majd hanyatlani kezdenek és elpusztulnak. E szabály alól nincs kivétel, az európai kultúra éppúgy el fog pusztulni - a kötet címe e pusztulás kezdeti fázisára utal -, mint ahogy a régi kínai, az egyiptomi vagy az antik kultúra elpusztult.
Cholnoky Jenő - Erdélyi képek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ablonczy Balázs - Teleki Pál
„A két világháború közötti időszak egyik meghatározó politikusáról ez a legfrissebb tudományos igénnyel megírt életrajz. A kötet szerzője fiatal történész, aki az évek során, jó néhány külföldi és hazai levéltárban kutatva, számos, eddig feltáratlan dokumentumra alapozva rajzol teljes képet a tudós politikus pályájáról. A kötet lapjain kibontakozik egy múlt századi, jellegzetes magyar életpálya, a földrajzkutató, turanista, politikus, ellenforradalmár, cserkész és egyetemi tanár Teleki Pálé, akinek szerteágazó tevékenységét igyekszik bemutatni a kötet. Megtudhatjuk, hogy miképpen épült fel közéleti karrierje, honnan merítette eszméit és hogyan mutatkozott be a telefonban. Politikusi működésének komor és elfogadhatatlan oldalairól is tárgyilagos képet kapunk, és talán halálával kapcsolatban tisztázódik néhány félreértés.”
Ismeretlen szerző - Magyarország hadtörténete I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
John Maynard Keynes - A békeszerződés gazdasági következményei
John Maynard Keynes (1883-1946) angol közgazdász, a XX. század legnagyobb hatású gazdasági gondolkodója. Az etoni középiskolás évek után Cambridge-ben tanul közgazdaságtant, matematikát és filozófiát. Lenyűgöző intellektusa, színes egyénisége már korán érvényesül, a korabeli angol szellemi életben jelentős, írókból és művészekből álló Bloomsbury-csoport egyik vezéralakja.
Tanulmányait befejezve Cambridge-ben tanít, később hivatalt vállal, kezdetben India pénzügyeivel foglalkozik, majd az első világháború alatt a brit pénzügyminiszter tanácsadója. Ebben a minőségben vesz részt a párizsi békekonferencián, de 1919 júniusában az erkölcstelen, kivihetetlen és a legyőzött országokat kifosztó békeszerződés ellen tiltakozva lemond állásáról. Lépése okait még abban az évben az olvasóközönség elé tárja A békeszerződés gazdasági következményeiben, amely világsikert arat. A könyv valódi mestermű, ellenállhatatlan lendületű érvelésében egyaránt helyet kap a békekonferencia főszereplőit megörökítő vitriolos és ragyogó stílusú portré, a békeszerződésben Németországra rótt gazdasági terhek katasztrofális következményeit tárgyilagosan vizsgáló szakszerű elemzés, az Európa gazdasági és politikai helyreállítását szolgáló átgondolt javaslat.
A háborút követően Keynes visszatér Cambridge-be, idejét megosztja az egyetemi oktatás, a tőzsdei spekuláció és a publicisztika között. A harmincas évek nagy válságát követően adja ki fő művét: A foglalkoztatás, a kamat és a pénz általános elmélete című könyvet, amely forradalmasítja a közgazdaságtant: először foglalja egységes elméleti keretbe az állam aktív beavatkozására épülő, a teljes foglalkoztatás megteremtésére irányuló gazdaságpolitikát, s alapot teremt a második világháborút követő évtizedek példátlanul sikeres gazdasági növekedésének a nyugati világban. Keynes a második világháború idején a brit kormány fő gazdasági tanácsadója, és jelentős szerepet játszik a háborút követő rendezés gazdasági intézményeinek kidolgozásában.
Max Weber - A protestáns etika és a kapitalizmus szelleme
A kötet címadó írása Max Weber, német közgazdász és szociológus egyik leghíresebb műve, hipotézise szerint a protestáns hivatásetika (mások mellett) fontos szerepet játszott a kapitalista gazdasági rendszer kialakulásában.
Weber szerint a kapitalizmus szelleme nem egyszerűen üzleti bölcsességek halmaza, hanem etikusan színezett életszabály – ethosz –, etikai mezben fellépő, normákhoz kötött meghatározott életstílus, hivatásbeli kötelesség. A protestáns etika megszabadította a javak szerzését a tradicionalista etika gátlásaitól, úgy rombolta le a nyereségvágy korlátait, hogy nemcsak legalizálta, de egyenesen isteni akaratot látott benne. Mindamellett a nyugati kapitalizmus nem csupán felszabadította a szerzési ösztönt, de egyben meg is fékezte azt a fogyasztás korlátozásával, ideális feltételeket teremtve a tőkeképződésnek.
Ismeretlen szerző - A mezőgazdaság története
A mezőgazdaság viszonylag fiatal termelési ág az emberiség két-három millió évre tehető történetében. Délnyugat-Ázsiában, ahol a legkorábban kezdődött el a kultúrnövények termesztése és a háziállatok tenyésztése, hozzávetőlegesen tízezer éves múltra tekint csak vissza. Európában mintegy öt-hat ezer éve gazdálkodnak, Afrikában és Amerikában valamivel régebben. De olyan részei is vannak a világnak, pl. Óceánia egyes szigetei vagy Ausztrália, ahol csak az utóbbi évezredben vagy csupán néhány évszázaddal ezelőtt kezdődött el a szervezett mezőgazdasági termelés. Ennek a szervezett mezőgazdasági termelésnek történetét tárgyalja ez a tankönyv, amelynek szerzői munkaközössége a legkitűnőbb agrártörténészekből verbuválódott. Az első fejezetben Hoffmann Tamás tekinti át az őskor és az ókor agrártörténetét. A feudális mezőgazdaságot Makkai László ismerteti a második fejezetben. Szuhay Miklós és Gunst Péter írta a tőkés mezőgazdaság kialakulását tárgyaló harmadik fejezetet s a negyedik fejezet első részeit, a két világháború közötti kapitalista fejlődés menetét. E fejezetet Szakács Sándor zárja le a szovjet mezőgazdaság első negyedszadának összefoglalásával. Az ötödik és hatodik fejezetben Lőkös László ír a tőkés és fejlődő országok mezőgazdaságáról a második világháború után. A hetedik fejezet – Szakács Sándor tollából – a szocialista világrendszer mezőgazdaságának történetét foglalja össze.
Mint e téma első átfogó igényű hazai feldolgozása, az agrártörténeti tankönyv szélesebb körű érdeklődésre is számíthat.
Thomas Sakmyster - Admirális fehér lovon
„Horthy Miklós rendkívül változatos életutat járt be: ifjúkorában még Ferenc József portréját festette meg, és James Joyce-tól vett nyelvórákat. Utóbb Európa egyik leghírhedtebb antiszemitájának tartották. Károly két restaurációs kísérletét is megakadályozta, szovjetellenes keresztes hadjáratot szervezett, párbajozni szeretett volna Tomas Masarykkal. Egyszerre kollaborált és szállt szembe Hitlerrel, meghiúsította Adolf Eichmann terveit, majd Joszif Sztálin jóindulatát kérte a maga és nemzete számára.”
Ezekkel a szavakkal ajánlja az olvasók figyelmébe a kiadó a részben magyar származású szerző Horthy-életrajzát.
Ismeretlen szerző - Történetelmélet I-II.
Közhelynek számít a magyar történeti irodalomban, hogy a magyar historiográfia egy rövid időszakot és irányzatot (a két világháború közötti szellemtörténetet és legfőképpen Szekfű Gyulát) leszámítva nem igazán érdeklődött a történettudomány teoretikus és metodológiai kérdései iránt. Bár minden korszakban (19. századi pozitivizmus, szellemtörténet, II. világháború utáni időszak) jelentek meg elvétve és szétszórva ilyen jellegű írások és fordítások, ezeket azonban szisztematikusan még senki sem gyűjtötte össze. Az írások összegyűjtése után derült ki, hogy jelentős irányzatok, metodológiai iskolák és tanulmányok teljesen hiányoznak ebből az anyagból, valamint, hogy a fordítások jó része nem felel meg a szakmai követelményeknek. Ezek után a szerkesztők feladata az volt, hogy a meglévő fordításokat átnézzék és egy szintre hozzák, a magyarul meg nem jelent tanulmányokat pedig lefordítsák. Ezen túlmenően minden szöveg előtt röviden bemutatják szerzőjének tudományos pályáját, és közlik magyarul megjelent írásainak jegyzékét.
Pajkossy Gábor - Magyarország története a 19. században - Szöveggyűjtemény
A szöveggyűjtemény hozzáférhetővé teszi a 19. századi magyar történelem legfontosabb, az összefoglalásokban, tankönyvekben rendszeresen hivatkozott vagy elemzett dokumentumait, hogy ezzel is megkönnyítse tanulmányozásukat. A szerkesztő elsősorban a politika, a politikai rendszer történetének forrásaira koncentrált, de felvette a gyűjteménybe a többi fontos alrendszer (jogrend, mezőgazdaság, ipar, oktatás, egyházak stb.) fejlődésére vonatkozó legalapvetőbb dokumentumokat is. A fenn-álló rendet és működését rögzítő és tükröző jogszabályok mellett súlyt helyezett az azt kritizáló, a rend megváltoztatását vagy reformját célzó, társadalmi támogatottsággal rendelkező politikai törekvések dokumentumainak bemutatására is.
Gyurgyák János - Magyar fajvédők
Ez a könyv Gyurgyák János magyar eszmetörténeti sorozatának utolsó darabja. Előző kötetei (Zsidókérdés Magyarországon és Ezzé lett magyar hazátok) viszonylag jól behatárolható kutatási területet jártak körbe: a zsidó–magyar együttélés problémáit, illetve a magyar nemzeteszme elágazásait és útvesztőit. Most azonban olyan terepre tévedt, amely a modern biológia-genetika szerint nem létező (emberi fajok közötti különbség), vagy teljességgel vitatott problémakör: etnicitás a történelemben, magyar etnogenezis, etnikai különbségek Magyarországon. De mivel a probléma történetileg és a jelenben is mégis létezik, szólni kell róla. Már csak azért sem lehet erről hallgatni, mert a magyar fajvédelem eszmerendszere és politikai mozgalma túlélte a XX. század harmincas–negyvenes éveit, s túlélte a magyar létező szocializmus korszakát is.
Ismeretlen szerző - Magyarország története
A Magyarország történetének első fejezete a magyarság eredetével és a honfoglalással foglalkozik. A második és a harmadik tárgya a középkori Magyar Királyság története, amelyen belül az Árpád-ház 1301-es kihalása számít választóvonalnak. A negyedik az Oszmán és a Habsburg Birodalom közé szorult és ezért három részre szakadt Magyarország történetét mutatja be 1526-tól 1711-ig. Az ötödik fejezet címe: Magyarország a Habsburg Monarchiában. A kötetet záró utolsó nagy egység 1918 őszétől a 21. évszázad küszöbéig követi nyomon az ország történetét. A kötet nemcsak történészi értelmezéseket, hanem forrásszövegeket, térképeket és táblázatokat, valamint részletes kronológiát és didaktikusan tagolt bőséges irodalomjegyzékeket is tartalmaz.
Pavel Juřík - Bankkártya-enciklopédia
Ha elővesszük a bankkártyánkat, bizonyára meg sem fordul a fejünkben, hogy mennyi nagy név, legenda, üzleti praktika és persze rengeteg műszaki találmány övezi e praktikus kis tárgy több mint másfélszáz éves evolúcióját, amelynek mi, magyarok is aktív szereplői voltunk.
A bankkártya múltjáról azonban nagyon kevés a fennmaradt dokumentum. A készpénzkímélő fizetési eszközök fejlődése eddig nemigen kapott helyet a krónikák, enciklopédiák, tankönyvek lapjain.
Pavel Jurik cseh bankszakember arra vállalkozott, hogy a XIX. századtól egészen napjainkig követve megírja a készpénzkímélő fizetési módok s velük a bankkártya történelmét, még mielőtt a korabeli dokumentumok, bizonyítékok végleg eltűnnének a süllyesztőben. A Bankkártya-enciklopédia azonban nemcsak pontos dátumokat és megtörtént eseményeket sorakoztat fel, hanem történetekkel, érdekességekkel és ritkaságszámba menő bőséges képillusztrációval is szolgál. A könyv magyar kiadását a hazai bankkártyatörténetet bemutató fejezet teszi még teljesebbé.
E reprezentatív kötetnek ott a helye minden pénzügyi intézmény és szakember könyvespolcán - de gazdagíthatja a gyűjtők és az érdeklődő "laikus" felhasználók könyvtárát is.
Marschalkó Lajos - Világhódítók
Nincs a magyar politikai irodalomnak még egy könyve, amely akkora világsikert aratott volna, mint a kiváló magyar jobboldali újságíró főműve. Három angol, két török, spanyol, arab stb. és fél tucat magyar emigrációs kiadás után veheti kezébe az olvasó az első hivatalos hazai kiadást. Minden sora elevenbe vág.
Ismeretlen szerző - Csonka Mihály élete és világképe
A magyar társadalom túlnyomó többsége évszázadokon át vidéken élt, és mezőgazdasággal foglalkozott. A parasztság még a 20. század első felében is a lakosság több mint felét tette ki, s csak 1945 után indult gyors hanyatlásnak. Ez a kötet a hagyományos magyar parasztság utolsó generációjának küzdelmes életébe és alig ismert gondolkodásába enged bepillantást. Hőse egy 70 holdas kiskunhalasi tanyás gazda, aki 1875-ben, a parasztság polgárosodásának hajnalán született, és 1964-ben, a "téeszvilág" kezdetekor hunyt el. Közben mindazt átélte, amit kortársainak többsége: a "boldog békeidőket", az I. világháborút, az 1918-19-es forradalmakat, a Horthy-korszakot, a II. világháborút, s végül a "népi demokráciát" és a "szocializmus alapjainak lerakását". Sőt nemcsak átélte, hanem le is írta azt, ami vele történt. Élete alkonyán hosszabb-rövidebb feljegyzésekben rögzítette sorsának alakulását és véleményét a világ dolgainak folyásáról, majd 3000 oldalon. Romsics Ignác ebből a hatalmas anyagból válogatta ki és szerkesztette páratlanul élvezetes olvasmánnyá azokat a részeket, amelyeket fontosnak és egyediségükben is jellegzetesnek talált. Csonka Mihály leírásait fényképek, egyéb mellékletek, valamint a szerkesztő kommentárjai egészítik ki.
Ismeretlen szerző - Oroszország története
A szerzők egyként szakítottak a szovjet történetírás idealizáló felfogásával és az emigráns irodalom pamfletszerű tárgyalásmódjával. A hagyományos eseménytörténet helyett a problématörténeti műfajt választották. Az orosz história sajátosságait igyekeztek megjeleníteni, az okok és következmények felkutatásának módszerével. Egy nagy nép és egy erős állam ellentmondásos történelmi kapcsolata, viszontagságos fejlődéstörténete elevenedik meg a könyv lapjain. Egy birodalomé, amely a fennállása során egyformán elkülönült a Nyugattól és a Kelettől. Történelme folyamán hol egyikhez, hol másikhoz került közelebb, ám mindvégig megmaradt sajátosan orosznak.
Ismeretlen szerző - A hadviselés művészete I.
A kétrészes sorozat első kötete hiteles képet rajzol az i. e. 1500-tól i. sz. 1600-ig terjedő időszak legnagyobb katonai vezetőinek életéről és pályafutásáról Alkibiadésztől Hannibálon át Tamerlánig. Az életrajzokat térképek egészítik ki, amelyekből megismerhetjük az adott hadvezér legjelentősebb csatáit és hadjáratait.
Kövér György - Soós László - Pogány Ágnes - Péteri György - A Magyar Nemzeti Bank története I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Czettler Antal - Teleki Pál és a magyar külpolitika 1939-1941
Az 1919-1945 közötti időszak magyar politikájával foglalkozó számos tanulmány e kor eseményeit és az azokat mozgató erőket egyoldalúan, a legjobb esetben felületesen tárgyalja. Az akkori magyar államférfiak cselekedeteit nem lehet kielégítő módon megmagyarázni, ha az érvelés csak a Harmadik Birodalom geopolitikai nyomására, a szovjet veszélytől való félelemre és a magyar társadalom bizonyos rétegeiben meglévő, néha látens, gyakorta nyílt nemzetiszocialista szimpátiákra suprítkozik, de nem mutat rá egyúttal az 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződésnek a magyar társadalomra gyakorolt hatására.