E könyvet minden, gyermekét nevelő szülőnek érdemes forgatnia: hiteles, mértékadó és megnyugtató, mégsem fensőséges. Minden olyan információval ellátja a szülőket, melyekre a gyermek megszületésétől iskolaéretté válásáig a nevelés kapcsán szükségük lehet. Bemutatja, miként viselkedik az igazi gyermek egy igazi családban. A gyámoltalan csecsemő viruló személyiségének kibontakozását nyomon követve, a könyv lapjain folyamatos útmutatásra lelhetünk.
A könyv felvilágosítással szolgál, miként gondozzuk gyermekünket sikeresen, és megmagyarázza, hogy törődjünk vela fejlődés egyes szakaszaiban; megtárgyalja, miként illeszkedik a gyermek fejlődése és viselkedése a casládi környezetben, és feltárja, milyen módon befolyásolják a csemeték szüleik nevelési ismereteit; megnyugtató módon ismerteti a leggyakrabban előforduló problémákat, melyekkel mind a szülőknek, mind a gyermekekenek szembe kell nézni, és tanácsot ad arra nézve, miként kell ilyen esetekben eljárni.Kapcsolódó könyvek
Vida Ágnes - Babapszichológia
Miért alussza át az egyik csecsemő az éjszakát, és miért riasztja anyját óránként a másik? Miért játszik el magában akár félóráig is az egyik baba, és miért sír azonnal a másik, ha leteszik? Miért mar az arcodba és húzza meg a hajadat a kilenc hónapos, és miért bántja a többi kisgyereket a játszótéren a másfél éves, holott otthon sosem látott ilyet?
Ez a könyv lélektani szempontból mutatja be, hogyan is „működik” a baba, mit érez, miként formálódik a személyisége, milyen veleszületett tulajdonságai vannak, és mi az, amit szülőként mi alakíthatunk.
Miért fontos az, hogy anyaként vagy apaként megértsd a csecsemőkort? Például azért, mert így sokkal könnyebb lesz a helyzeted: tudod, miért viselkedik a gyermeked éppen úgy, ahogy; nem aggódsz azon, vajon „normális-e”, amit csinál; megérted, hogyan fejlődik – és innen már csak egy lépésre vagy egy-egy konkrét nevelési helyzet megoldásától.
Nem kész, konzerv megoldásokat szeretnék átadni neked, mert azokkal már most is tele a padlás. „Hagyja sírni, anyuka” – mondja a védőnő. „Adj neki cumit, nekünk az segített” – mondja a szomszéd kismama. „Szoptasd meg, amikor csak sír” – ajánlja a szoptatáscentrikus internetes portál. De melyik a jó módszer? Sokan a megérzéseikre hagyatkoznak, mások vakon bíznak az orvos, a védőnő tanácsaiban, megint mások csak gyűjtik az információkat, és végül elbizonytalanodnak, mit is kéne tenniük.
Én abban hiszek, hogy nincsenek egyedül üdvözítő módszerek – minden gyerek más, ezért ami az egyiküknél hatásos, az a másiknál hatástalan. És bizony mi szülők is mások vagyunk, a nevelési módszernek tehát nemcsak a gyerek, de a szülő személyiségéhez is illenie kell.
Ez a könyv arról szól, hogyan találd meg az egyensúlyt a gyermek egyénisége, a saját személyiséged és a sokféle módszer között.
Az interneten évente több ezer anyuka kérdéseire válaszolva gyűjtöttem össze azokat a tapasztalatokat, és formáltam azokat a technikákat, amelyeket e könyvben bemutatok.
Vida Ágnes: Babapszichológus, a havi 250 000 olvasóval büszkélkedő Kismamablog és Gazdagmami szerzője. A Kismamablog 2011-ben, a HVG Golden Blog szavazásán elnyerte a legjobb szakértői blog címet.
Libby Purves - Hogyan ne legyünk tökéletes anyák?
Ki vagy te? Tökéletes anya, aki szerényen mosolyog, makulátlan rendet tart, a pelenkából sárkányt hajtogat, neveléselméleti könyveket olvas, soha föl nem emelné a hangját. Igazi anya, akinek mindig pecsétes a pulóvere, soha nem fejez be semmit, sántikál, mert rálépett egy építőelemre, titokban romantikus regényeket olvas, nyüszít a kimerültségtől. Libby Purves négy év edzés után, miután röptében kapkodta el a lepottyanó ételt "dörzsölten" és sziporkázó humorral bizonyítja, hogy a legkevésbé ígéretes anyák is képesek a túlélésre: csecsemőik, tipegő gyerekeik gondozására. Földhözragadt jó tanácsok és falrengető anekdoták teszik teljessé ezt a tűzvonalban álló anyáknak írt kézikönyvet, mely a terhességtől az óvodáskorig, a testvérharcokon és jól előkészített kirándulásokon át a gyerekfelügyeletig és a szakmai karrierig ívelő kérdéseket tárgyalja. Libby Purves bátran támaszkodik a saját, két gyerek dúlta otthonában szerzett tapasztalataira és további ötven, hasonló gondolkodású anya bölcsességére: szégyenkezés nélkül mondja el, hol lehet csalni és magunkhoz igazítani a szabályokat, melyek különben sem számítanak soha igazán. A Hogyan ne legyünk tökéletes anyák? fölbecsülhetetlen értékű kalauz azoknak, akik még élvezni is akarják tökéletlen anyaságukat.
Harvey Karp - The Happiest Baby on the Block
In perhaps the most important parenting book of the decade, Dr. Harvey Karp reveals an extraordinary treasure sought by parents for centuries—an automatic “off-switch” for their baby’s crying.
No wonder pediatricians across the country are praising him and thousands of Los Angeles parents, from working moms to superstars like Madonna and Pierce Brosnan, have turned to him to learn the secrets for making babies happy.
Never again will parents have to stand by helpless and frazzled while their poor baby cries and cries. Dr. Karp has found there IS a remedy for colic. “I share with parents techniques known only to the most gifted baby soothers throughout history …and I explain exactly how they work.”
In a innovative and thought-provoking reevaluation of early infancy, Dr. Karp blends modern science and ancient wisdom to prove that newborns are not fully ready for the world when they are born. Through his research and experience, he has developed four basic principles that are crucial for understanding babies as well as improving their sleep and soothing their senses:
The Missing Fourth Trimester: as odd as it may sound, one of the main reasons babies cry is because they are born three months too soon.
The Calming Reflex: the automatic reset switch to stop crying of any baby in the first few months of life.
The 5 “S’s”: the simple steps (swaddling, side/stomach position, shushing, swinging and sucking) that trigger the calming reflex. For centuries, parents have tried these methods only to fail because, as with a knee reflex, the calming reflex only works when it is triggered in precisely the right way. Unlike other books that merely list these techniques Dr. Karp teaches parents exactly how to do them, to guide cranky infants to calm and easy babies to serenity in minutes…and help them sleep longer too.
The Cuddle Cure: the perfect mix the 5 “S’s” that can soothe even the most colicky of infants.
In the book, Dr. Karp also explains:
* What is colic?
* Why do most babies get much more upset in the evening?
* How can a parent calm a baby—in mere minutes?
* Can babies be spoiled?
* When should a parent of a crying baby call the doctor?
* How can a parent get their baby to sleep a few hours longer?
Even the most loving moms and dads sometimes feel pushed to the breaking point by their infant’s persistent cries. Coming to the rescue, however, Dr. Karp places in the hands of parents, grandparents, and all childcare givers the tools they need to be able to calm their babies almost as easily as…turning off a light.
Dorothy Einon - Kreatív gyerek
Lehet, hogy az Ön gyermeke egy második Mozart? Vagy éppen egy kis Picasso formálódik a szeme előtt? Dr. Dorothy Einon - a gyermekpszichológia neves brit szakértője - értékes útmutatója segítséget nyújt ahhoz, hogy kibontakoztathassa gyermekének veleszületett zenei, művészeti, színészi, tudományos és matematikai tehetségét. A szerző megvilágítja a kreativitás lényegét, valamint összefüggéseit a képzelőerővel, az intelligenciával és a tehetséggel. Gyakorlati tanácsokkal és ötletes játékokkal segíti a szülőket gyermekük rejtett tehetségének kibontakoztatásában. A "tehetségkutató" táblázatok segítenek a kreatív készségek felismerésében és fejlesztésében az önálló öltözködéstől kezdve egészen a szavak és számok elsajátításáig.
Dr. Dorothy Einon műve a maga nemében páratlan, mert egy kötetben foglalja össze mindazon feladatokat, amelyek a kisgyermekek fejlődéséhez, fejlesztéséhez elengedhetetlenek.
Harvey Karp - A legboldogabb baba
Végre magyarul is megjelent dr. Harvey Karp világhírű könyve, A legboldogabb baba! A szülői lét egyik legnehezebb feladata a síró kisbaba megnyugtatása. A könyv ehhez is kínál garantáltan sikeres segítséget. Öt egymásra épülő lépésből álló technikája beindítja a baba saját, beépített önmegnyugtató reflexeit, amely mind a babát és a szülőket a környék legboldogabb embereivé teszi.
A. S. Neill - Summerhill
Korunk egyik legkiválóbb pedagógusa, A. S. Neill mondja el az általa alapított iskola, Summerhill történetét, valamint gondolatait gyerekekről és szüleikről, iskolákról és tanárokról, szabadságról és kényszerrõl, a szexualitásról és a tanulás pszichológiájáról. Neill forradalmi pedagógiai elvei - ellentétben a tekintélyelvû nevelési módszerekkel - a gyermeknek annyi szabadságot adnak, amennyi csak lehetséges. A szabad, önmagát szabályozó gyermek szabad akaratából tanul és cselekszik, ami egy boldogabb és gyermekibb életet tesz lehetővé, később pedig egy kiegyensúlyozottabb, neurózisoktól mentes felnőttkort. A könyv hozzásegít a gyermeki viselkedés megértéséhez és ezáltal mindennapjaink problémáinak megoldásához. Üdítő és bátorító olvasmány, amely bebizonyítja, hogy a szabadság lehetséges.
Sam Wang - Sandra Aamodt - Üdvözöllek a gyereked agyában
Hogyan gondolkodnak a gyerekek? Íme a rejtély, amely örök idők óta foglalkoztatja a szülőket. Bármit megteszünk azért, hogy gyerekünket okosabbnak, boldogabbnak, erősebbnek, jobbnak neveljük – vitaminokat, játékokat és DVD-ket is bevetünk; de hogyan válasszuk el a marketinget a valódi tudománytól? És tulajdonképpen mi történik fejlődésben lévő gyerekünk fejében kiskorában, iskolásként, vagy éppen a kamaszkorban?
Két idegtudós, Sandra AAmodt és Sam Wang, aki maga is szülő megmagyarázzák a fejlődő agy oldalait és funkcióit, olyan sarkalatos pontokat érintve, mint az alvászavarok, a nyelvtanulás, a nemek közötti különbségek vagy az autizmus. A két tudós tévhiteket oszlatnak el a kisbabáknak szóló oktatóvideókkal, a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral és a jó tanulmányi eredmények előjeleivel (nem az IQ!) kapcsolatban. De mindenekelőtt ez a könyv segít abban, hogy az olvasó megtudja, mikor kell aggódni, hogyan kell reagálni, és ami a legfontosabb, mikor lehet megnyugodni. Az „Üdvözöllek a gyereked agyában!” praktikus tanácsokkal, meglepő tényekkel és valódi, megbízható tudományos érvekkel vet véget a mítoszoknak és a félreértéseknek. Ez a könyv nem hiányozhat sem az apróságok, sem a serdülőkorúak szüleinek könyvespolcáról.
Simone Cave - Caroline Fertleman - Az okos baba
"A kislányom még a pocakomban volt, amikor a közös játékot elkezdtem vele. Megkocogtattam a hasam, vagy énekeltem, dúdoltam neki, és ő mindenre mozgással, forgolódással válaszolt. Tudatta velem, hogy hallja, érti, mit csinálok, és nagyon várja már, hogy ezt a remek mókát a pocakon kívül is folytassuk. Nem is álltam le a játékkal a születése után, azóta sem telik el úgy nap, hogy ne próbálnánk ki, fedeznénk fel közösen valami új dolgot. Erre a könyvre azért figyeltem fel, mert megmutatja, hogy felesleges a boltba rohanni drága játékokért, hiszen egyszerű, otthon fellelhető eszközökkel is leköthetjük csöppségünk figyelmét. A játék által pedig nemcsak szórakozik, hanem tanul és fejlődik is. Összehangoltabb lesz a mozgása, érettebbé válnak az érzékszervei, igénye lesz a beszédre. Általában véve a figyelme kinyílik a világra. Drága szülők, ragaszkodjatok hát ti is a közösen eltöltött, hasznos programokhoz, mert a mi legdrágább kincseinknek a legnagyobb örömet az jelenti, ha veletek együtt fedezhetik fel a világot. Platón már rég megmondta: Tudod-e, hogy a kezdet a legfontosabb, általában is, de különösen a fiatal és zsenge lényeknél? Hiszen leginkább ilyenkor lehet őket formálni, s ilyenkor vésődik beléjük az a forma, amelyet bennük kialakítani vágyunk. Mindenkinek jó játékot kívánok!" - (Gombos Edina)
Ez a hiánypótló kötet a 0-2 éves gyermek megfelelő értelmi-érzelmi fejlődéséhez szükséges szülői támogatás kialakításához nyújt elméleti hátteret és kézzelfogható ötleteket.
Robyn Gee - Kisbabák
A _Kisbabák_ az emberi test felépítésének néhány fontos kérdését közvetlen és könnyen érthető módon kínálja mindenki számára, aki már elmúlt tízéves.
A _Kisbabák_ nyomon követi a baba fejlődését a fogamzástól a születésig és az első életév során. Részletesen ismerteti a terhesség hatását az anya szervezetére, és számos hasznos tanácsot ad a gyermekgondozás feladataihoz.
"Ragyogó példáját adja, hogy mennyire szórakoztató, élvezetes lehet egy ismeretterjesztő könyv... melegen ajánljuk minden olyan tizenévesnek, akinek a környezetében valaki gyermeket vár, vagy maga is gyermekgondozással kapcsolatos pályára készül."
_Nő és otthon magazin_
Nancy Davis - Laura Simms - Korbai Hajnal - Az aranytök
A Mosoly Alapítvány módszertani kiadványsorozatának első kötetét a gyógyító terápiás történeteknek és meséknek szenteltük. Olyan történeteket válogattunk a könyvbe, melyeket traumát átélt gyerekeknek mesélhetnek a szülők vagy a különböző területekről érkező szakemberek.
A kötetben egyszerre biztosítottunk helyet két, nagyon eltérő terápiás módszernek, technikának: az egyik a pszichológia felől közelít a mesékhez, terápiás történetek formájában (Nancy Davis meséi), a másik pedig a mesemondás és a népmesék évezredes hagyománya felől (a Laura Simms által gyűjtött mesék).
Nancy Davis amerikai pszichológusnő terápiás meséi átfogó képet vetítenek elénk azokról a problémákról, melyeket traumát átélt gyerekeknél tapasztalt és gyógyított a terapeuta. Valamennyi története előtt szerepel egy ajánlás, hogy milyen életkorban, milyen problémára javasolja a mesét. Ezek a történetek egy-egy gyerekre íródtak, szimbólumaik a népmesékénél kevésbé összetettek.
Laura Simms mesemondó és munkatársai eredetileg a 2001. szeptember 11-ét átélt amerikai gyerekek számára gyűjtötték az itt olvasható meséket, ám azok a világ bármely részén, bármely életkorban segítséget nyújthatnak a traumán átesett gyerekeknek és felnőtteknek. A rövid elméleti összefoglalókon túl a kötet számos hasznos gyakorlati tanáccsal is ellátja a mesemondásban még kevéssé jártas felnőtteket arról, hogy miképp is válasszák ki a megfelelő meséket, hogyan alkossanak gyerekekre szabott, egyéni történeteket, vagy hogy meséljék el ezeket.
Lawrence J. Cohen - Anthony T. Debenedet - Hancúrozni jó!
A hancúrozás:
- fejleszti az érzelmi és értelmi intelligenciát
- növeli az önbizalmat
- megoldja a viselkedési problémákat
- örömet okoz gyereknek és felnőttnek egyaránt.
Miért jó birkózni a gyerekekkel? Miért szeretik, ha dobáljuk őket? Miért fontos a párnacsata? A Hancúrozni jó! a régi jó játékok védelmében született. Gyakran veszélyesnek vagy túl vadnak minősítjük őket és inkább leszokunk róluk. Pedig nemcsak az élet, a kutatás is rávilágít, hogy a közös játék közelebb hozza a felnőtteket és gyerekeket, megerősíti a kapcsolatukat és emellett értelmi és érzelmi intelligenciájukat is fejleszti, nem beszélve testi egészségükről, erejükről, rugalmasságukról.
A Hancúrozni jó! a rövid elméleti fejezeteken túl számos kicsikkel és nagyobbakkal játszható játékot ismertet: régi kedvenceket és újakat. A könnyen követhető leírások és kedvcsináló ábrákúj ötleteket adhatnak, különösen, ha nagyobb gyerekekkel támad kedvünk összemérni az erőnket.
Vekerdy Tamás - A szülő kérdez, a pszichológus válaszol
"Én azt hiszem, hogy az igazán jó válaszok - ha vannak ilyenek - nem a receptek, hanem azok, amelyek tovább kérdeznek és netalán újabb kérdéseket hívnak elő az olvasóban. Mert azt hiszem, hogy a kérdező ember van igazán közel a dolgok áramához, és nem a válaszoló ember, különösen nem az, aki azt hiszi, azt képzeli magáról, hogy ismeri a helyes - netán egyedül helyes - válaszokat."(Vekerdy Tamás)
A kötetben összegyűjtve olvashatjuk a Nők Lapja hasábjain megjelent olvasói levelekre adott szakértői válaszokat.
Vekerdy Tamás - Jól szeretni
Megismerlek és elfogadlak.
Olyannak, amilyen vagy.
A te teljes világodat.
Aki jól szeret, az megismer és elfogad
saját világát kitágítja a másik felé.
Befogadja őt.
"Ha az embernek olyan szerencséje van, hogy valakit is érdekelni kezd, amit itt vagy ott mondott, leírt, és úgynevezett 'előadásokra' hívják, akkor azt kell átélnie, hogy ezeknek az együttléteknek, legalábbis az ő számára, a hasonlíthatatlanul jobb, felpezsdítőbb, szórakoztatóbb része az, amikor a megjelentek elmondják kérdéseiket, aggályaikat, ellenvetéseiket, egyszóval megnyilatkoznak. Nagyszerű érzés hallani, amikor a négy-ötszáz fős (esetleg nagyobb) hallgatóságból egy kedves nő vagy férfi feláll, és bevilágító erővel mondja el személyes tapasztalatait, személyes példáját, ami megeleveníti az egész együttlétet.
Ebben a könyvben a találkozásoknak ezt a részét, illetve a kérdésekre adott válaszokat találja meg az Olvasó. Nem kérdés-felelet formájában, hanem a kérdéseket, az elmondott eseteket is beledolgozva az egyes témákról szóló részecskékbe. (Így hát szerzőtársak vagyunk – hat-nyolc év néhány száz megszólalójával.)
Míg az előző kötetben, az Érzelmi biztonságban az előadások válogatása jelent meg, itt ezeké a közös beszélgetéseké.
És, igen, ezek a beszélgetések mindig abba az irányba mutattak, hogy miképp is kellene, hogyan is lehetne ezt az együttélést – a gyerekkel és tágabban: egymással - jól csinálni, hogyan is lehetne jól szeretni. Akármerre ágaznak is el az egyes témák, a mélyükben mindig ez a kérdés lapul. Ott húzódik meg, és sokszor felfűti a beszélgetést.
Kicsit szorongok. Vajon ebből a felfűtöttségből sikerül-e itt, a következő lapokon valamit is visszaadni?"
Vekerdy Tamás
Dr. Linda Sonna - A totyogók mindentudó nagykönyve
Ismertető
A totyogóévek izgalmas és kihívásokkal teli időszakot jelentenek a gyerek életében, aki ekkor tanul meg felállni, járni, szavakat kimondani, és ekkor ismerkedik meg a bilivel is. Ezen döbbenetes mérföldkövek között a szülők idegei félelmetes igénybevételnek vannak kitéve: szűnni nem akaró sírás az éjszaka közepén, kaotikus étkezések, hisztik a bevásárlóközpontban. Mit tegyünk hát? A totyogók mindentudó nagykönyve szakértő tanáccsal látja el az olvasót a gyerek fizikai, érzelmi és szociális fejlődése tekintetében, és fontos segítséget nyújt a frusztrált - gyakran kialvatlan - szülőknek a legnehezebb kérdések megválaszolásához. A totyogók mindentudó nagykönyve valóságos esetek feldolgozásával világítja meg a gyerek fejlődésének fontosabb állomásait, és nélkülözhetetlen útmutatást kínál ezekben a vad, mégis csodálatos években. Olyan témákról olvashatunk, mint: ételek, amelyekért a kicsi hajlandó csendben maradni, és amelyeket mindennél szívesebben fogyaszt; a fogzás és más egészségügyi problémák hatásos kezelése; utazás autóban, vonaton és repülőn a lehető legkevesebb veszekedéssel; hogyan kezeljük azt a gyereket, aki nem hajlandó ránk figyelni; hogyan tegyük totyogóbiztossá lakásunkat; melyek a legjobb játékok; hogyan szoktassuk rá gyerekünket a rendszeres alvásra; a testvérek közötti féltékenység hatásos kezelése.
Michelle Kennedy - Ebadta kölyke önfejű
Szemünk fénye rohamosan önállósodik, és nem olyan könnyű mindig pontosan tudni, hol húzzuk meg a határt. Mindenki azt szeretné, hogy a gyereke magabiztos felnőtté váljon. Titokban pedig sokszor arra vágyunk, bárcsak visszakaphatnánk azt a régi pólyás csecsemőt az akaratos kisgyerek helyett. Könyvünk ötletei és javaslatai segítenek megtanítani arra, hogy irányítsuk az eseményeket. A tartalomból: takaró és kedvenc játék, a cumisüveg, a cumi, szopja az ujját, "én akarom!", idegenben, anya szabadnapos, az óvoda, örökké rajtad lóg? Hasznos címek. Az Ebadta kölyke sorozat további kötetei (Nem eszik; Nem alszik; Bőg; Hisztizik; Bepisil; Féltékeny; Szemtelen) sok humorral és együttérzéssel tárgyalják a kismamáknak és velük együtt az egész családnak legtöbb fejfájást okozó kérdéseket.
William Crain - Reclaiming Childhood
Today's children are pushed harder than ever to perform so that they will one day "make the grade" in the adult world. In Reclaiming Childhood, child-development expert William Crain argues that this intense preparation for the future has gotten out of hand. We need to give children unpressured time and opportunities to develop the special qualities of the childhood years. Crain shows how children, when given a chance, naturally develop remarkable artistic, dramatic, and linguistic capacities and form deep bonds with the natural world. In the process, they become confident, creative, and enthusiastic learners.
Informed by a wealth of research and social insight, Reclaiming Childhood is essential reading for all parents who want the best for their children. It offers helpful advice and provides an important antidote to the excessive pressures on children today.
Deákné B. Katalin - Anya, taníts engem
Sokan úgy vélik, hogy az iskolára való felkészítés az óvodai foglalkozások feladata. Valóban kiemelt helye van a gyermek fejlesztésében az intézményi munkának, ám az önmagában nem biztos, hogy elegendő. A megfelelő fogalomkialakításhoz, az ismeretek mélyebb rögzítéséhez elengedhetetlen az otthoni munka.
A szülők többsége tudja ezt, de bizonytalan abban, hogy a gyermek fejlesztését miként kellene megvalósítania.
A megoldás megtalálásában szeretnék Önöknek segíteni. Pszichológusok, pedagógusok véleményét és saját tapasztalataimat felhasználva próbáltam egy mindenki számára érthető, szinte semmilyen anyagi befektetést nem igénylő, a gyermek számára élvezetes fejlesztő programot összeállítani.
A program születéstől iskolakezdésig, hat évre szóló anyagot tartalmaz. A feladatok, a játékok az értelmi fejlesztésen túl hozzájárulnak egy kiegyensúlyozott, szeretetteljes anya–gyermek kapcsolat kialakításához.
Brian Sutton-Smith - Shirley Sutton-Smith - Hogyan játsszunk gyermekeinkkel (és mikor ne)?
Azt gondolhatnánk, hogy játszani mindenki tud, miért kell ehhez könyv? A tapasztalatok sajnos azt mutatják, hogy a dolog nem ilyen egyszerű, és még ha időnk engedi sem mindig tudunk gyerekeinkkel játszani. A Sutton-Smith házaspár könyve okosan és kedvesen siet segítségünkre. Világosan és élvezetesen leírják az egyes életkoroknak legmegfelelőbb játékokat. A játék fogalmát tágan értelmezik. Ide sorolnak minden olyan tartalmas tevékenységet, ami nem közvetlen haszonra törekszik: az álommeséléstől a hátonlovagláson át egészen addig, hogy a tévéből ismert rajzfilmfigurákkal epizódokat írnak a gyerekek. Gyakorlati "recepteket" adnak tehát arra, hogyan és - ami nem kevésbé fontos - mikor ne játsszunk gyerekeinkkel, mikor hagyjuk őket magukra. A gyerek szemével, a "gyerekhez leguggolva" játszanak, s ezt az "oktató" tónustól mentes közvetlenséget az olvasóval is megteremtik. Mindebben -- azon túl, hogy a házaspárból az apa több könyves gyerekpszichológus és a játékpszichológiának is elismert szaktekintélye - bizonyára sokat segített saját tapasztalatunk is -- öt gyerekük van.
Miriam Chachamu - Hogyan vegyük rá gyerekeinket a helyes viselkedésre?
HA SZERETNÉL SIKERES SZÜLŐVÉ VÁLNI, AKKOR EZ A KÖNYV NEKED SZÓL.
Pár hasznos ötlet arra nézve, hogyan találhatunk megoldást a családi problémákra.
Minden, önmagához kicsit is őszinte szülő elismeri, hogy vannak pillanatok, amikor a gyerekei szinte az őrületbe kergetik a viselkedésükkel.
Úgy tűnik, hogy mások minden teketória nélkül időben ágyba tudják dugni csemetéiket, meg tudják etetni velük a napi gyümölcsadagjukat, és nem kell könyörögniük, hogy pakoljanak már össze.
A saját csemeténk bezzeg nem ilyen: ő folyton durcás, és lehetetlen vele szót érteni. Azok a hisztik, amelyeket gyermekünk totyogós korában még viccesnek találunk, és szárnypróbálgatásai jelének tekintünk, később már idegesítővé válnak. Egyre jobban úgy érezzük, hogy a gyereknevelésünkkel valami nagyon nincs rendjén. És a belső hang, amely eddig azt súgta „Én vagyok a legjobb anya a világon!” hirtelen tónust vált, és immáron azt mondja: „Valamit elrontottál!”
Ilyenkor az embernek segítségre van szüksége. E könyv pedig épp ezzel a céllal íródott.
Po Bronson - Ashley Merryman - Amit rosszul tudtunk a gyerekekről
Po Bronson és Ashley Merryman műve 2009 egyik legnagyobb példányszámban értékesített könyve volt az Amazonon, óriási visszhangot keltett az amerikai sajtóban és a szülők körében, azóta pedig a világ számos országában kiadták. A két tudományos újságíró több évig tartó aprólékos munkával gyűjtötte össze azokat a friss kutatási eredményeket, amelyek valami újat, érdekeset mondanak nekünk a gyerekekről.
Mikor ártunk a dicsérettel, és hogyan motiválhatunk vele igazán jól? Milyen, eddig nem ismert következményekkel jár, ha egy gyerek a szükségesnél kevesebbet alszik? Miért hazudik nekünk a gyerekünk, és mit tehetünk azért, hogy ezt ritkábban tegye? Milyen módszerrel ösztönözhetjük a legjobban kisbabánk nyelvi fejlődését? Mi a testvérkonfliktusok oka, és miként csökkenthetjük gyakoriságukat? Miért követnek el a tinédzserek teljesen nyilvánvaló őrültségeket? Mikor derül ki, hogy egy gyerek tehetséges-e? Miért állítják a tudósok, hogy kamaszoknál a szülőkkel való vita a tisztelet jele, és éppen hogy erősíti a kapcsolatot? Hogyan tanítható az önkontroll, és mit nyerhet vele a gyerekünk? Miként lehetséges, hogy közösségben gyakran a legjobb családi körülmények közül jövő, népszerű gyerekek is agresszíven és kegyetlenül viselkednek?
Számos izgalmas kérdés, és sokszor meglepő, máskor ösztönös szülői magatartásunknak tudományos megerősítést adó válaszok. Egyes fejezetekhez dr. Vekerdy Tamás és dr. Kádár Annamária írt szakmai kommentárt.