David Wootton provokatív és mélyenszántó könyvében sajátos módon rajzolja meg Galileo Galilei portréját. Különös figyelmet szentel az apró részleteknek, vallatóra fogja a régi szövegeket, mintegy kihallgatva a mester és tanítványai közti eszmecseréket, gyakran a sorok között olvasva-kutatva az információmorzsák után. Nem csupán a közismert tudományos eredményeket vagy a csillagász életútját tárja elénk, hanem a tévedések, a félreértések, a Galileit övező hamis mítoszok tisztázására is törekszik. Úgy mutatja be a tudóst, hogy annak emberi hibáit, gyengeségeit sem titkolja el. Az egek kémlelője sok szempontból hiánypótló munka, amely utazásra invitál minket a tizenhatodik és tizenhetedik század Itáliájába, ahol végigkísérhetjük egy nagy hatású tudós életútját, a hírnév megszerzésére irányuló törekvéseit, sikereit, kudarcait. Képzeletben pedig megpillanthatjuk a négyszáz évvel ezelőtti itáliai égboltot, amelyet Galilei oly kitartóan kémlelt távcsövén át.
Kapcsolódó könyvek
Simon Singh - Big Bang
A half century ago, a shocking _Washington Post_ headline claimed that the world began in five cataclysmic minutes rather than having existed for all time; a skeptical scientist dubbed the maverick theory the Big Bang. In this amazingly comprehensible history of the universe, Simon Singh decodes the mystery behind the Big Bang theory, lading us through the development of one of the most extraordinary, important, and awe-inspiring theories in science.
Arthur Koestler - Alvajárók
A Sötétség délben című regényével világhírűvé vált magyar származású író szerteágazó munkásságában kitüntetett helyet foglal el immár klasszikussá vált tudománytörténeti-tudományfilozófiai műve, az Alvajárók, amelyben az univerzumról alkotott kép változását, a csillagászat és a fizika kialakulását vizsgálja a babiloniaktól Newtonig. Miközben átfogó történelmi, tudományos és filozófiai ismeretekkel megrajzolja az adott korszak kulturális képét, és bemutatja azokat a kiválasztott személyiségeket - Kopernikuszt, Tycho de Brahét, Keplert, Galileit-, akiknek a tudományos gondolat fejlődése köszönhető, a szerző korszerű tudományképet sugall. "A tudomány haladását általában egyenes vonalú, józanul töretlen fejlődési folyamatnak tekintjük - írja -, holott nagyon is szabálytalan, olykor a politikai gondolkodás evolúciójánál is cikcakkosabb csapást követ. Különösen a kozmológiai elméletek fejlődése nevezhető - túlzás nélkül - a kollektív megszállottság és kiegyensúlyozott skizofrénia történetének, s az útvonalát meghatározó egyes felfedezések és felismerések inkább tűnnek egy holdkóros, mint egy elektronikus agy produktumainak. Amikor Kopernikuszt vagy Galileit lesegítettem a talapzatról, ahová a tudományos mitográfia állította őket, nem az volt a célom, hogy lealacsonyítsam őket, csupán hogy teremtő gondolkodásukba bepillantsak. Nem bánom azonban azt sem, ha a kaland melléktermékeként szembekerülök a legendával, mely szerint a Tudomány józan és szikár, a Tudósok pedig higgadtabbak és szenvedélyektől mentesebbek másoknál (aminek folytán a világ dolgainak irányításában vezető szerepet kellene játszaniuk), és képesek maguknak és kortársaiknak megfelelően racionális megoldásokat nyújtani a más eredetű etikai ítéletek helyett.
Szándékom volt, hogy e bonyolult tárgykört az átlagolvasó számára hozzáférhetővé tegyem, de remélem, hogy az egyetemi ifjúság is haszonnal forgatja majd könyvemet."
Ismeretlen szerző - A csillagképek története és látnivalói
Hasznos mű a csillagászat, a tudománytörténet, a kultúrtörténet iránt érdeklődő laikusnak és szakembernek. Eredeti illusztrációkkal, soha nem látott reprodukciókkal!
Az égbolt, a csillagképek megismerése az emberiség kultúrtörténetének legrégebbi időszakába vezet el bennünket. A Szerző áttekintő képet ad az egyes csillagképek kialakításának történetéről, a különböző korok és népek körében elterjedt csillagmondákról, ezen belül a magyar nép csillagismeretéről is. Már a legújabb adatok alapján mutatja be a konstellációk érdekesebb csillagait és nevezetes objektumait. Segíti az Olvasót a csillagképek felkeresésében és azonosításában. A kötet 40 év kutatómunkájának gyümölcse, melyet közel 500 térkép és illusztráció (többek között sok XV.-XVIII. századi csillagatlasz- és térképlap eredeti reprodukciója) tesz még gazdagabbá.
A Szerző (nem mellesleg a londoni Királyi Földrajzi Társaság örökös tagja) több ezer bel- és külföldi publikációval büszkélkedhet, közismert és aktív ismeretterjesztő, gyakorlott megfigyelőként és tudománytörténészként biztos kézzel vezeti az olvasót.
Horváth Árpád - A távcső regénye
A "messzelátók" közel négy évszázados kultúrhistóriája a tudomány- és technikatörténet legmozgalmasabb, leglátványosabb fejezete. Az ember az őt körülvevő makrokozmoszt a távcső segítségével ismerte meg. Történetében - amely a szemüvegkészítőkkel kezdődött - megszállott tudósok, előkelő műkedvelők, gazdag mecénások alakjai tűnnek elénk. A távcső történetével foglalkozó könyvünkben elsősorban azokkal a tudósokkal vagy éppen műkedvelőkkel találkozunk, akik eszközeiket a világegyetem mélységeinek feltárására használták. Természetesen megbeszéljük a földi messzelátók történetét is, hiszen tengerészek, katonák, természetjárók, színházlátogatók és mérnökök kedvelt vagy éppen nélkülözhetetlen eszköze.
Timár László - Galileo Galilei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - A Hold kapujában
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
C. Plinius Secundus - A természet históriája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Próbált orvosságok leírva
A régi - akár évszázadokkal ezelőtti - magyar életet dokumentumokon keresztül bemutató sorozatunk új kötete, mely több kéziratos 15-17. századi orvosi munkát közöl. Rengeteg gyógyító receptet olvashatunk, mellyel eleink enyhébb s súlyosabb kórokat kúráltak. A kötetet a szerkesztő, Sárdi Margit tanulmánya és szójegyzéke teszi még élvezetesebb olvasmánnyá.
Gaston Georgel - Az emberiség négy korszaka
Az emberiség fejlődésébe vetett hit, úgy tűnik, mára megingathatatlan dogmává vált, materialisták és keresztények egyaránt feltétlen híveivé szegődtek. Annak ellenére, hogy a technikai eszközök folytonos tökéletesítése mellett - amit a fejlődés egyik legfőbb érvének próbálnak tekinteni - a világot sújtó különféle válságok, a szellemi és morális süllyedés nagyon is szembeötlők; hogy neves modernkori filozófusok könyveket írtak a törvényszerű hanyatlásról; s mindenekelőtt, hogy évezredeken keresztül valamennyi nagy archaikus tradíció egyik sarkalatos tanítása volt az isteni Aranykortól a jelen Sötétkor végéig tartó egyre gyorsuló távolodás, a feltartóztathatatlan fejlődés viszonylag új keletű elmélete mégis megingathatatlanul tartja magát.
Gaston Georgel könyve azoknak az ősi hindu, görög-római, héber, kínai stb. tanításoknak a szisztematikus bemutatása, amelyek az emberiség egy-egy nagy ciklusának kibontakozásával, törvényszerűsségeivel, felosztásaival kapcsolatosak. Ennél átfogóbb, hiteles forrásokra támaszkodó mű még nem készült erről a témáról.
Ismeretlen szerző - Mindenféle orvosságoknak rend szedése
A régi - akár évszázadokkal ezelőtti - magyar életet dokumentumokon keresztül bemutató sorozatunk 8. kötete, mely egy kéziratban maradt 17. századi orvosi munkát közöl. Rengeteg gyógyító receptet olvashatunk, mellyel eleink enyhébb s súlyosabb kórokat kúráltak. A kötetet a szerkesztő, Sárdi Margit tanulmánya és szójegyzéke teszi még élvezetesebb olvasmánnyá. Megtudható például, hogy "Ha az vőlegént megkötik házasságában - Vegyed az holt ember fogát, és azzal az vőlegént füstöld meg, azután Isten segétségébül kedvét teheti az menyaszszonnak.
Béka hogy ne szóljon vízben - Mikor látsz legelsőben ekét szántani, végy vasáról azt az földet, azki rajta lesz, vagy ha hazagyün az eke, azt az földet vesd abban az tóba avagy vízben: azon esztendőben nem szól béka abban [az] vízben.
Kólika ellen orvosság - Verébganéjt száraszd meg, és törd porrá, borba[n] avagy vízben adj meg innya. Probatum."
M. Zemplén Jolán - A háromezeréves fizika
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Csordás Gabriella - Dankó Zsuzsanna - Jónás Tibor - Purgel Tünde - Sipos Richard - Tudtad?
Tudtad, hogy az óriás kalmár szemei olyan hatalmasak, hogy az átmérőjük elérheti az 50 cm-t? Ismered a tobzoskát,mely úgy néz ki, mint egy hatalmas, sétáló fenyőtoboz? És azt tudtad, hogy a Tejútrendszer 100 000 millió csillagból áll?
Jean-Pierre Verdet - A bolygók
Ismerd meg az égboltot, a Naprendszert és a Nap körül keringő bolygókat! Tudod, milyen egy galaxis vagy egy űrrakéta? És azt, hogy mikor járt először ember a világűrben? Kövesd végig egy csillag sorsát a születésétől a pusztulásáig!
Harry Y. McSween, Jr. - Meteorites and Their Parent Planets
Meteorites and Their Parent Planets provides an engrossing overview of a highly interdisciplinary field--the study of extraterrestrial materials. The second edition of this successful book has been thoroughly revised, and describes the nature of meteorites, where they come from, and how they get to Earth. Meteorites offer important insights into processes in stars and in interstellar regions, the birth of our solar system, the formation and evolution of planets and smaller bodies, and the origin of life. The first edition was immensely popular with meteorite collectors, scientists and science students in many fields, as well as amateur astronomers. In this second edition all of the illustrations have been updated and improved, many sections have been expanded and modified based on discoveries in the past decade, and a new final chapter on the importance of meteorites has been added. Everyone with an interest in meteorites will want a copy of this book.
Thoroughly revised second edition of book popular with scientists and non scientists alike
First edition received excellent reviews
Includes many excellent photographs
Includes glossary and suggested further reading
Szabóné Zavaczki Andrea - Csillagászat
A Világegyetem
A Tejútrendszer
A Naprendszer
A Nap
A bolygók
A Föld bolygótestvérei
A Föld
A Hold
A Nap, a Föld és a Hold
Csillagok
Üstökösök
Meteorok
Űrkutatás
Totó
Láng Sándor - Matematikai-csillagászati földrajz és térképészet
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jáki Szaniszló - A tudomány megváltója
A híres tudománytörténész és filozófus szerző régóta ismert arról, hogy nagy tudással és bátorsággal szembeszáll a tudománytörténet közhelyeivel. Gondosan megfogalmazott tételeivel határozottan cáfolja a téves nézeteket. E könyvében intellektuális támpontokat nyújt a kozmológiai istenérvhez, amelyet erőteljesen alátámaszt a modern tudományos kozmológia. Igazolja a célszerűség elvét, amelyet a materialista fejlődéselméletek leromboltak. Szilárd etikai irányelveket biztosít a tudományos szakismerettel történő félelmetes visszaélésekkel szemben.
Hédervári Péter - A Hold közelről
Látta-e már az Olvasó közelről égi kísérőnket, a Holdat? Természetesen nem annyira közelről, mint a Hold körül vagy a Holdon járt űrhajósok, de legalábbis csillagászati távcsövön (teleszkópon) át? Ha még nem volt alkalma erre, keresse fel a budapesti Uránia Csillagvizsgálót vagy vidéki csillagvizsgálóink egyikét. Csodálatos élményben lesz része! Különös, kráterekkel tarkított, szakadékokkal át- és átszabdalt vidék tárul a szeme elé, s bizonyos vagyok benne, hogy nem könnyen válik majd meg a semmi máshoz nem hasonlítható, káprázatos látványtól! S ha elfogad egy jó tanácsot is: lehetőleg ne telihold idején látogassa meg a csillagvizsgálót. Ilyenkor ugyanis a Hold fénye túlságosan erős, szinte vakít, és a felszíni képződmények nem vetnek árnyékot. A Holdat első nagyed vagy utolsó negyed körüli időben tanácsos megnézni. De mit is jelent ez?
Antonin Rükl - A Hold atlasza
A világszerte legendás “nagy” Rükl-holdatlasz méltán a holdészlelők bibliája. Minden benne van, ami egy észlelőt érdekelhet:
76 részlettérkép a Hold látható felszínéről, kb. 1 km felbontással és az objektumok bemutatásával
Teljes és hivatalos holdi nevezéktan
Jól illusztrált szöveges leírás a Hold mozgásairól, keletkezésérôl, felszínérôl
Észlelési útmutató (vizuális és fotografikus!)
Az 50 legérdekesebb holdi objektum részletesebb ismertetése
Librációs térképek a peremvidékrôl
Újdonság a poláris régiók részlettérképe
És hogy miért jobb ez a rajzolt atlasz egy fotografikus atlasznál:
mert a fotókon az árnyékos területeken semmi sem látszik
itt minden objektum, azaz a teljes holdfelszín azonos megvilágítottság mellett van ábrázolva, ami a fotótérképeken nem lehetséges, még a mozaikokon sem
az árnyalatgazdag ábrázolásmód miatt pl. a dómok, gerincek sokkal plasztikusabban ábrázolhatók
Összesen 600 magyar példány készült. A magyar kiadás az eddig megjelent külföldi kiadások bôvített, legfrissebb változata. A térképeket speciális technikával nyomtatták, a minél gazdagabb árnyalatvisszaadás miatt. A korábbi kiadásokhoz képest szebb nyomat, strapabíró keménytáblás borító és belső lapok. A/4-es formátum, 224 oldal, 1520 gramm.
Nem lesz több kiadás sem magyar, sem semmilyen más nyelven, részben azért, mert a térképek nyomdai filmeken vannak, amikkel már nem fognak tudni dolgozni a pár évvel későbbi nyomdák, részben mert a Szerző nem akar több kiadást...
Balogh Tamás - Mit ér a hagyományos közgazdaságtan?
Balogh tamás (lord Thomas Balogh, 1905. november 5. - 1985. január 20.): magyar származású angol közgazdász. Budapesten, Berlinben és a Harvard Egyetemen tanult. 1927-1928-ban a berlini Magyar Intézet ösztöndíjasa, 1928-30-ban Rockefeller-ösztöndíjas volt. 1931-1939 között banktisztviselőként dolgozott. 1939-től az oxfordi Balliol college, 1960-1973 között az oxfordi egyetem közgazdaságtani előadója, 1973-tól professzora. 1943-64 között és 1970-től a Labour Party (Munkáspárt) VB gazdasági és pénzügyi bizottságának tagjak. 1955-57-ben Málta, 1961-1962-ben Jamaica kormányzója. A FAO-ban és az ENSZ latin-amerikai és afrikai gazdasági bizottságában tevékenykedett. A minneapolisi, madisoni és a Harvard Egyetem meghívott professzora volt. 1964-68 között a brit kabinet gazdasági tanácsadója. 1970-től a Fabianus Társaság elnöke. 1974-75-ben energiaügyi miniszter, 1976-77-ben az angol Nemzeti olajtársaság elnökhelyettese, 1978-tól gazdasági tanácsadója. Az MTA tiszteletbeli tagja. Műveiben főként az állami gazdaságpolitikával és a fejlődő országok problémáival foglalkozott. Magyarul megjelent művei: a német pénzromlás oknyomozó története (1928), Gazdaságpolitika és közgazdaságtan válságban (1935.
(Ki kicsoda? Budapest, 1981.)