1787 őszén Mozart feleségével együtt útnak indul Prágába, a Don Giovanni bemutatójára.
A partitúra még nincs készen, a kocsiúton az utolsó percig formálódik a remekmű. Útközben meginvitálják őket egy kastélyba, ahol anekdotázással és zenélésel töltik az estét. Másnap a zeneszerző folytatja útját — még nem sejti, a siker vagy az újabb, méltatlan bukás felé.
Mörike 1856-ban, Mozart születésének 100. évfordulóján jelentette meg halhatatlan biedermeier idilljét, a gyönyörű, művészettel és életszeretettel teli történet azonban a mai olvasót is ellenállhatatlanul magával ragadja.
Kapcsolódó könyvek
Eősze László - Kodály Zoltán élete és munkássága
Előttünk áll Kodály Zoltán, a zeneszerző, a tudós kutató, a nevelő. Végigkísértük eddigi életútján. Láttuk küzdelmeit, nehézségeit, örültünk győzelmeinek, sikereinek.
Művészetének, munkásságának értékelése nem volt e könyv célja. Annak az ideje nem is jött még el. Annyi azonban bizonyos, hogy alkotásai a világirodalom örökbecsű remekművei között foglalnak helyet. Sokrétű, fáradhatatlan tevékenységével szinte egymaga teremtette meg a magyar műzene hiányzó múltját, s ugyanakkor biztos kézzel mutatta meg a fejlődés irányát, a ragyogó jövőt. A magyar zenei műveltség megalapozásával, mint népünk felemelkedéséért dolgozó nevelő, halhatatlan érdemeket szerzett.
Munkája nyomán szemünk előtt bontakozik ki kulturális életünk új virágzó korszakának képe. Azé a korszaké, amelyben: a zene mindenkié!
Gál György Sándor - Messiás
Aligha van zeneszerető ember, aki nem gyönyörködött a Xerxes Largójában vagy a Vízizenében, akinek a szíve nem dobogott gyorsabban a Judás Makkabeus Győzelmi kórusa hallatán, vagy akit nem ragadott magával a Messiás Halleluja-kórusának fenséges szépsége.
E gyönyörű dallamok szerzője George Friedrich Händel. Minden idők egyik legnagyobb zeneszerzője, aki "angolul beszélt, németül gondolkodott, franciául levelezett és olaszul énekelt", aki egyformán nagyot alkotott a bravúráriákkal teletűzdelt barokk opera, a hatalmas kórust mozgató oratórium, a concerto grosso és a versenyművek műfajában.
E csodálatos tehetség kibontakozását, az elismertetésért folytatott harcát, fordulatokban bővelkedő kalandos életútját maga mutatja be regényében Gál György Sándor, gondosan megrajzolva a kort is, amely Händel életének és művészetének hátteréül szolgált.
Ifj. Bartók Béla - Bartók Béla műhelyében
1981-ben Bartók Béla születésének századik évfordulóját ünnepli a világ. A centenárium tiszteletére megjelenő számtalan visszaemlékezés, értékelő tanulmány, monografikus kiadvány között is megkülönböztetett figyelmet érdemel ez a kötet, mely talán a leghitelesebb és leggazdagabb dokumentumgyűjtemény a világhírű zeneszerző életéről, műhelyéről.
A szerző, Bartók Béla fia különleges feladatra vállalkozott: a birtokában lévő hatalmas dokumentumanyag (levelek, feljegyzések, egykori műsorfüzetek, személyes visszaemlékezések) felhasználásával a Bartók Béla-i műhelyt mutatja be - valódi emberközelségből, olyan közelről, ahonnan azt a családtag láthatta, ismerhette. Ez a könyv nem értékelő pályaképet rajzol, hanem a mindennapokat rekonstruálja, azt a szellemi, tárgyi és emberi hátteret, mely a remekművek születésében is nyilvánvalóan szerepet játszott.
Bartók Béla könyvének legfőbb érdeme a teljességre törekvés. Ezt szolgálja többek között a bartóki pályakép sok szempontú tematikai megközelítése, mely filológiai pontossággal követi nemcsak az életmű csúcsát jelentő remekművek létrejöttének körülményeit, hanem azokat a látszólag jelentéktelen epizódokat is, melyek közvetve vagy atmoszferikusan mégis hatást gyakoroltak a bartóki oeuvre kialakulására.
Bartók Béla olyan forrásértékű, eddig még publikálatlan adatok feltárására is vállalkozik ebben a könyvében, amely a Bartók-kutatás eredményeit is gazdagítva új szempontokat kínálhat az olvasónak az életmű mélyebb megértéséhez, értékeléséhez. A zeneszerzői, népdalgyűjtői, előadóművészi pálya állomásain túl felvázolja a könyv Bartók, a zeneakadémiai diák, a családapa, az irodalombarát, a természetkedvelő, a nyelvészkedő, a hegymászó és rovargyűjtő magánember portréját is, és megismerjük belőle a töprengő, gondolkodó, új eszmékre fogékony alkotó embert is.
Bartók Béla könyve nemcsak a szakemberek számára jelent egyedülálló forrástanulmányt, de izgalmas olvasmány mindazoknak, akik valóban a Bartók Béla-i műhelyt akarják megismerni.
Gál Zsuzsa - Wolfgang Amadeus Mozart
A legtöbb gyerek - felnőtt szeretne lenni. A csodagyerek sorsában egy kicsit ez az álom valósul meg. Milyen ez a sors? Gyönyörű, de keserves is.
A csodagyerek aprón ismeri meg a világot - szépségeit, csúfságait egyaránt; dolgozik, amikor mások még játszanak - és amikor legszívesebben ő is csak játszana. És összeütközik a világgal, amikor felnő, s a világ elfordul tőle - mert nem aranyos kisgyerek többé. Ekkor válik el, zseni-e, vagy csak ügyes játékszer volt a felnőttek kezében. Kezdődik a harc: tudja-e pótolni az érett tehetség a pöttöm termet báját.
Erről a sorsról, Mozart életéről és művészetéről mesélnek könyvünk kis fejezetei, legmeggyőzőbben maga Mozart zenéje.
Agatha Fassett - Bartók amerikai évei
A fasizmus növekvő térhódítása tiltakozásra és ellenakciókra késztette Bartókot és Kodályt is. Bartók megtiltotta művei lejátszását a német és az olasz rádiókban, majd fokozatosan felszámolta német zenei kapcsolatait. A háború kitörése és az ehhez kapcsolódó feszültség arra késztette, hogy feleségével együtt 1940-ben az Államokba utazzon. Amerikai évei állandó és egyre súlyosbodó betegeskedéssel és nélkülözésekkel teltek el.
Szelényi István - Liszt Ferenc élete képekben
Mikor Liszt meglátja a napvilágot, Beethoven középső alkotóperiódua nagy műveinek vázlatába fog - talán éppen a VII. szimfónia hangjait veti papírra. Mikor búcsúzik a fénytől, a világosságtól, a gyermek Bartók Béla legelső próbálkozásait jegyzi le a jövőt sejtő édesanya gondos keze.
Bartha Dénes - Beethoven
E munka összeállításában az a szándék vezetett, hogy a művelt magyar zeneértő ebben a kis kötetben röviden, világosan egybefoglalva együtt lássa mindazt, amit Beethoven zenéjéről tudnia kell és mindenek felett tudnia érdemes.
Hasonló természetű összefoglaló stílustörténeti munka legjobb tudomásom szerint a nemzetközi Beethoven-irodalomban sem áll rendelkezésre.
Falk Géza - Csajkovszkij különös élete
Ez évben ünnepli az egész világ Csajkovszkij születésének 100 éves évfordulóját. Itt az ideje, hogy végre egy Csajkovszkij-biográfia - ha szerény méretekben is - magyar nyelven megjelenjen.
Az első magyar Csajkovszkij-életrajz nem tudományos munka. Célja, hogy a nagyközönség előtt érzékeltesse a nagy zeneköltő misztikus életét, hatalmas alkotásait, jellemének erényeit és hibáit. Csajkovszkijról sem életében, sem a halála utáni években nem jelent meg biográfia; ő az életrajzírókat egyelőre nem érdekelte.
Romain Rolland - Händel
Nem tanulmányt kap ebben a kis kötetben az olvasó, hanem egy csodálatosan felépített, kristálytiszta melódiákkal átszőtt zeneművet. Úgy találkozik Händellel, úgy hallja lenyűgöző muzsikáját, mintha maga is ott ülne a londoni opera tombolva lelkesedő közönsége között. Olyan elevenséggel, olyan hatalmas művészi erővel jeleníti meg Rolland Händelt és korát, amilyenre csak a legnagyobb írói lángelme képes. Händel lebilincselően olvasmányos, szuggesztív erővel és művészi gonddal megírt életrajza nemcsak a zenéjét szerető nagyközönségnek jelent majd maradandó élményt, hanem a zenei szakemberek körében is nagy érdeklődésre tarthat számot, tudományos pontossága és esztétikai ítéletei miatt.
Händel műveinek magyarországi népszerűsége nagymértékben indokolja a zenekedvelő közönségnek azt az igényét, hogy a régen hiányolt, valóban mesterien megírt Händel életrajzhoz is hozzáférjen.
Ivan Ivanovics Martinov - Dmitrij Sosztakovics
Dmitrij Dmitrijevics Sosztakovics ahhoz a zeneszerző-nemzedékhez tartozik, amely már a szovjet korszakban nőtt fel és érett művésszé. A húszas éveinek közepén kezdte meg alkotói pályáját, a Első szimfóniájának bemutatása óta (1926) szüntelenül a zeneértők és zenekedvelők figyelmének középpontjában áll. Művei körül nem egyszer heves viták robbannak ki, de ezek nem változtatnak azon a tényen, hogy Sosztakovics ma századunk legnagyobb zeneszerzői közé tartozik.
Kroó György - Richard Wagner
Még egy Wagner-könyv? - sóhajt fel az idegen nyelven is olvasó zenebarát. csepp a tengerben. A magyar nyelvű Wagner-irodalom már jóval szerényebb. Kiemelkedő képviselője, Molnár Antal úttörő Wagner-breviáriuma a húszas évek elején jelent meg és azt csak a legutóbbi időben követte Sólyom György impozáns, korszerű monográfiája.
Ezt a kis könyvet azoknak írtam, akiket életükben legalább egyszer magával ragadott Wagner zenéjének sodrása, akik benne felejtkeztek romantikus varázsába, és átadták magukat ragyogásának.
Székely Júlia - A halhatatlan kedves
Az élményszerű közvetlenséggel megírt regény alapkérdése: ki lehetett a címzettje annak a soha el nem küldött lángolóan szerelmes levélnek, melyet Beethoven halála után találtak meg iratai között. A regény kerete: egy fiatal muzsikus, közvetlenül Beethoven halála után, végiglátogatja azt a hat asszonyt, akiről feltételezhető, hogy a nagy zeneszerzőnek eszményi társai voltak. Bettina von Arnim, Amalie Sebald, Rachel Levin, Giulietta Guicciardi, Brunczvik Teréz és Jozefin - a hat asszony alakja gazdagon festett, eleven korrajz hátteréből bontakozik ki
Bartha Dénes - Révész Dorrit - Joseph Haydn élete dokumentumokban
Amikor Joseph Haydn egy kis burgenlandi falu bognármesterének házában meglátta a napvilágot, még élt és alkotott a barokk muzsika két zsenije, Bach és Händel. Amikor az agg mester örökre lehunyta a szemét, már lezajlott Beethoven 5. és 6. szimfóniájának bemutatója. Egy évvel Haydn halála után pedig megszületett Chopin, Schumann. Ez a hosszú életút, mely Mozart egész pályafutását magába zárja, nemcsak a zenetörténet nagy korszakain ível át a barokk muzsikától a bécsi klasszikán keresztül a korai romantikáig, hanem a világtörténelem mozgalmas eseményeinek egy döntő szakaszát is felöleli a felvilágosodás korától a francia polgári forradalmon át a napóleoni háborúkig. A kötet CD-melléklettel jelenik meg. Ajánlott olvasmány az MR3-Bartók Rádió által tervezett Haydn Műveltségi Verseny résztvevőinek
Jerzy Broszkiewicz - Chopin élete
A XIX. század egyik legjelentősebb zongoraművészének életrajzát kapja kézhez az olvasó. Fryderyk Chopin műveit világszerte ismerik, életének epizódjairól is számos történet forog közszájon. Ez a könyv, mint egy hatalmas körkép mutatja be a nagy zeneszerző életét, a tehetséges kisfiú kibontakozását, kényszerű elszakadását szeretett lengyel hazájától, örökös visszavágyódását, melyet zenéjében is kifejezésre juttatott. Érdekes, gazdag élet, mely mögött ott lüktetnek a forradalmi Lengyelország és Franciaország mindennapjai.
Guy de Pourtalès - Liszt Ferenc élete
"...A hangom lágyan suttogott fülébe
csak mint egy messzi jel,
oly tisztán, mint szemének nyílt örvénye,
oly szűzen, mint ha mély álomzenére
a Végtelen felel."
Barabás Tibor - Beethoven
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jemnitz Sándor - Fryderyk Chopin
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Feuer Mária - Rimszkij-Korszakov
Amikor megszületett, Glinka még élt. Az orosz irodalom nagyjai közül Gogol, Belinszkij és Herzen alkotóművészetének teljében volt; Dosztojevszkij és Tolsztoj még pályája elején állt. A nyugat-európai művészetben virágzott a romantika, Schumann, Mendelssohn, Chopin a kor ünnepelt zeneszerzői. Verdi abban az évben írta meg A bolygó hollandi-t is. Magyarország a Hunyadi László bemutatását ünnepli.
Amikor meghalt, Liszt, Wagner, Berlioz és Brahms már régen eltávozott az élők sorából, és új eszmék, új stílusok követelték helyüket. Debussy, Ravel, Puccini, Richard Strauss neve hozta lázba az európai nagyvárosok zeneszerető közönségét. Ekkortájt írta Schönberg a Stefan George-dalokat és az Öt zenekari darabot. Magyarországon két fiatal művész: Bartól Béla és Kodály Zoltán útnak indult, hogy faluról falura járva összegyűjtse a magyar népzene kincseit, s már élesen vitatkoztak első műveikről. Pétevárott pedig bemutatták Rimszkij-Korszakov első darabjait.
Gál György Sándor - Somogyi Vilmos - Mesél a bécsi erdő
A világhódító tánc - a keringő - története elválaszthatatlanul összefügg a Strauss család történetével. A "március előtti" Bécs korszakától kezdve a huszadik század elejéig ennek a muzsikus dinasztiának tagjai fejlesztették naggyá a keringőt; az ő művészi munkálkodásuk révén vált a népi eredetű, kezdetben vaskos tánc - az idősebb Johann Strauss, majd zseniális fia, az ifjabb Johann és annak testvérei, Josef és Eduard működése révén - egy teljes évszázad uralkodó ritmusává, a könnyűzene halhatatlan műfajává. Lázas sietséggel rohanó történet ez s egyben a romlás csíráit már magában hordozó régi monarchia fénykorának tükörképe. Mert a Strauss-muzsika végigkísérte ezt a korszakot, s máig sem veszítette el varázsát. - Gál György Sándor és Somogyi Vilmos történelmi dokumentumok alapján, színes képzelettel ötvözte regénnyé a Strauss család és a XIX. századi Bécs történetét.