Kapcsolódó könyvek
Zolnay László - Az elátkozott Buda / Buda aranykora
"Ötödik évtizede foglalkoztat a történelem. Negyedik évtizede foglalkozom Buda középkori történetével. Még 1949-ben úgy alakult a sorsom, hogy évekig részt vehettem a Buda vári palota régészeti feltárásain. Már akkoriban felmerültek bennem olyan várostörténeti felismerések, hipotézisek, hagyományokban való kételyek, amelyeket utóbb - kényszerű, de hasznos vidéki, egri s esztergomi múzeumi évek után -, 1967-től fogva, immár mint a budai ásatások irányítója realizálhattam, s vehettem újabb vizsgálódások alá. Mivel számomra csak az az ismeret vagy hipotézis valós, amelyet kifejezek, feltevéseimet azonnal megfogalmaztam s publikáltam. Ezek időnként vitát váltottak ki.
E kötetemet budai régészeti kutatásaim összefoglalásának szánom. Munkálkodásom során tán a leglényegesebb eredmények érzem annak a csak az 1970-es években igazolt feltételezésemnek realitását, amely szerint a budai Várhegyen már a szent királyok korától a tatárjárásig állt a vizekkel övezett Pest város jobb parti faluja, agrártelepe. (1974-ben ennek a kutatása vezetett archeológiai munkám döntő mellékeredményére, a budai szoborgaléria szerencsés felfedezésére). Megítélésem szerint sikerült a rezidenciális Buda korai helyrajzának, telepítése történetének és a királyi palota építéstörténetének szabatosabb meghatározása is. Sajnos, néhány más ásatási kezdeményem - a Táncsics Mihály utcai régebbi királyi nagykúria s vele a Szent Márton-házikápolna, a XV. századi kéthajós zsinagóga és a Ságvári-ligeti pálos főkolostor feltárása - kívülem álló okokból - régészeti torzó maradt. Ezeknek befejezése a jövő feladata.
Munkámat az elődök s a kortárs régészek-történészek eredményeibe ágyaztam bele, s képekkel, valamint szövegemben igyekeztem megrajzolni a budai középkor művelődéstörténeti hátterét is."
Ismeretlen szerző - Műemlékek a jövő számára
Az ICOMOS-díjban részesült alkotásokat az ICOMOS MNB diplomával ismeri el. A díjazottak lehetőséget kapnak arra, hogy bronz plakettel jelöljék meg épületüket. A diplomát Piros Zoltán grafikusművész tervezte. A bronz plakett (Fejérdy Tamás gondolata alapján) Balás Eszter szobrászművész alkotása.
Bruckner Éva - Én elmentem a vásárba...
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Pest, amelynek országos vásárai idevonzották Európa népeit. Lehetett itt adni-venni, de ismeretségeket kötni és házasodni is. A vásározás élményét kiegészítve a felbolydult városban sétálók úton-útfélen mutatványosokba, állatidomárokba, bikaviadalba, "rossz lányok"-ba ütköztek.
"A szerző bevezet a pesti (...) vásárok történetébe, s közben megmutatja, hogy mennyire eltéphetetlen a kapcsolat a városiasodás és a vásárok között, (...) kézen fogja az olvasót, aki átéli a szálláskeresés gondjait s ezalatt bejárja a fallal körülvett, a külső világra három kaput nyitó Pest város utcáit és tereit. (...)
A könyv egyszerre szórakoztató és komoly. Aki elolvassa, élvezetes utat tesz az időben vissza, s miközben visszatér a jelenbe, elgondolkozhat azon, hogy az utazás során mit tanult."
Ismeretlen szerző - Eger a megújuló város
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szabó Balázs - Rákosi titkos bunkere: F-4
BUDAPEST EGYIK LEGFÉLTETTEBB TITKA: AZ F-4 ATOMBUNKER. Budapest nagyszámú földalatti, titkos létesítménye közül az egyik legkomolyabb az F-4 atombunker. Különlegessége a központi fekvés - a Szabadság térhez közel, a TV volt székházától, az amerikai nagykövetségtől és a Parlamenttől is mindössze pár percre található. Kémfilmek kedvelőinek igazi csemege: titkos vágány ágazik el ide a metróból. Megépítésére Rákosi Mátyás személyes utasítására került sor és illeszkedett a diktatúra hidegháborús paranoiájának logikájába. A 16 emelet mélyen, 3500 m2 alapterülettel, mérnöki bravúrral megépített objektum legfontosabb üzenete: "ezek" tényleg komolyan gondolták, hogy lehet atomháború. Ha más nem, ez a létesítmény ékes példája annak, hogy mennyire borotvaélen táncolt akkoriban az emberiség és a nagyhatalmak hidegháborús küzdelme nem csak "kakaskodás" volt, hanem valóban magában hordozta a harmadik világháború kitörésének esélyét. Az atombunker kiépítése 15 évig tartott. A Magyar Dolgozók Pártja, később a Magyar Szocialista Munkáspárt vezetősége számára lett kialakítva, Budapesten maradó állományuk részére. Biztonságos óvóhelyi és egyben irodai elhelyezést akartak kialakítani, mélyen a föld alatt, ahonnan az ország és a párt irányítása mindenkor - akár atomtámadás alatt is - lehetséges lett volna. A hatvanas-hetvenes években csak legendák szóltak a létezéséről, míg a nyolcvanas években egy szűk kör már megismerhette. A létesítmény és története a mai napig csekély publicitást kapott. Ez az első könyv, mely pontos adatokkal alátámasztott, fényképekkel és történeti dokumentumokkal illusztrált leírása a dolgozók pénzén - milliárdokból - épített, de szerencsére sosem használt földalatti objektumnak. Szabó Balázs munkája végigköveti a létesítmény történetét a tervezéstől egészen napjainkig. A rendelkezésre álló korlátozott mennyiségű adat és tervdokumentáció, valamint a kevés, még élő szemtanú ellenére a munka átfogóan és érthetően dokumentálja az F-4 bunker történetét. Köszönhető ez a szerző közel 10 éves kutatómunkájának, melynek során megszámlálhatatlan órát töltött levéltárakban azoknak a dokumentumoknak a felkutatásával, amelyeket e könyvben bemutat. A kiadvány a Sziklakórház Atombunker Múzeum "Hiteles történelem" sorozata köteteként jelenik meg és mindenki számára ajánlható, akit a hidegháború, Budapest, vagy a titkos létesítmények szakszerű története érdekel.
Majtényi György - Szatucsek Zoltán - Erzsébet-kilátó
Minden közösségnek szüksége van saját terekre, ahol találkozik, barátkozik, magába szívja a hely és a kor szellemét, miközben erősíti azokat a szálakat, amelyek lakóhelyéhez kötik. Ilyen hely nekünk, hegyvidékieknek a kilátópont a János-hegy legtetején, már több mint száz éve. Elődeink annak idején fejükbe vették, hogy a turisták által sokat bírált régi kilátó helyén a budai hegyek igazi koronát kapjanak. Ők elődeink voltak minden tekintetben, hozzánk hasonló polgárok, volt közöttük egyszerű kocsmáros, boltos, világhírű szállodatulajdonos, hivatalba járó statisztikus, jogász, tanító, mérnök, iparosember egyaránt. Keresték a szépet, büszkék voltak arra, amit a világról gondoltak, és önbizalommal vágtak bele abba, aminek a helyességéről meg voltak győződve. Az Erzsébet-kilátó története most újabb korszakhatárhoz ért. Kiváló alkalom ez arra, hogy visszanézzünk. Ezzel a füzettel a kilátó történetével kívánunk megismertetni minden olvasót. A szerzők amellett, hogy felkutatták az összes korábban megjelent cikket és feldolgozást, leástak a levéltárak porlepte pincéinek mélyére is. Így állt össze a történet, amelynek látszólagos főszereplője a kilátó, igazi mozgatói azonban az elmúlt másfél században itt élő emberek. Sok teendőnk van, és a történet újabb fejezeteit most már nekünk, az utódoknak közösen kell folytatnunk. A kiadvánnyal egyúttal tisztelegni kívánunk Schulek Frigyes emléke előtt, akinek építészeti alkotása a kilátó. Idén ünnepeljük a kiváló építész születésének 160. évfordulóját.
Feledy Balázs - Nagy Gergely - Póczy Klára - Budapest Belváros / Inner City
Kedves Olvasók!
Jó szívvel ajánlom figyelmükbe ezt a könyvet, amellyel régl adósságunkat igyekszünk törleszteni. Szeretnénk ezen keresztül bemutatni Önöknek a Belvárost és a Lipótvárost, Budapest V. kerületét úgy, ahogy mi, az itt élők
látjuk. Talán nem túlzás, ha azt mondom, hogy akik csak egyszer jártak ezeken az utcákon, tereken, s látták a Duna felett felszálló párát, megcsodálták a Parlament kupoláját, a mindig nyüzsgő Váci utcát, azok újra eljönnének hozzánk. Újra leülnének a Gerbeaud teraszára, s néznék a Vörösmarty téren hullámzó tömeget, majd elsétálnának a Vigadóhoz, s jegyet váltanának az esti hangversenyre. Vagy csak sétálnának egyet a Károlyi-kert környékén, a csendes kis utcákban - egy pillanatra az elmúlt évszázadokban érezvén magukat. Majd néhány utcával arrébb ismét visszatérhetnek a mába, az új, elegáns üzletek, bankok, szállodák világába.
Külön öröm számomra, hogy a méltán nagy hírű fotóművészt, Szelényi Károlyt sikerült megnyernünk a képek elkészítésére. Ezek a fotók híven tükrözik e városrész szépségét, visszaadják hangulatát, s bemutatják mindennapjait is.
KarsaiKároly polgármester
Niszkács Miklós - Niszkács Anna - Gerbaud
A Gerbeaud cukrászda és kávéház 150 éves fennállását egy csodálatos album megjelentetésével ünnepelte.
„Sokat gondolkoztunk azon, hogy milyen is legyen a könyv. Esetleg egy klasszikus receptkönyv, vagy inkább egy album, mely bemutatja a Gerbeaud Ház elmúlt 150 évét, de tartalmaz néhány receptet is. Az utóbbi mellet döntöttünk” – nyilatkozza Pintér Katalin a ház főnökasszonya.
Az album mind megjelenésében mind pedig tartalmában jól illeszkedik a Gerbeaud eleganciájához. Kellemes olvasmány és egyben a könyvespolc dísze is.
Gerle János - Századforduló
Mit él át a budapestiségből az idegen? Hogy Budapest világváros, építészetének gazdagsága lenyűgöző, hogy még mindig (meddig?) tele van a múlt európai rangú emlékeivel. Mindez leginkább a századfordulón alakult ki, az úgynevezett szecesszió idején. A századforduló művészete nemcsak stílusváltás, nemcsak a múlt átértékelése és a jövő körvonalainak kibontása, hanem a teljes szellemi átrendeződés megnyilatkozása. Mennyit tudunk ebből az egyébként nagyon időszerű üzenetből felfogni? Legalább tegyünk kísérletet! A szükséges "nyersanyag" rendelkezésünkre áll. És hozzá - íme - a szerény, csak néhány adatot felsorakoztató útmutató.
Földes Mária - Házdísznézőben
Az utcán járva tekintetünket ritkán emeljük a kirakatok szintje fölé, pedig érdemes. Ez a kötet most sétára invitál. Sétánk közben - ha felnézünk - ismeretlen, különös világ tárul fel előttünk.
A házak, amelyeket felkeresünk, egy izgalmas, tevékeny korszakban, a századforduló idején épültek.
Leiner Laura - A Szent Johanna gimi 1. - Kezdet
Carta Teen, 2021
__________________Részlet a könyvből:
„– Na, Cortez is megtalálta a sulit. Éppen ideje volt, nem fogom életem végéig tartogatni a jegyzeteket – sóhajtotta tettetett unalommal az arcán, és becsapta a szekrényajtaját.
___Elfordítottam a fejem, hogy odanézzek, és akkor… És akkor történt, hogy először megláttam Antai-Kelemen Ádámot, Cortezt. Abban a pillanatban, ahogy megláttam, görcsbe rándult a gyomrom, és úgy éreztem, muszáj lehajtanom a fejem, és úgy tenni, mintha csinálnék valamit, máskülönben elárulom magam. Deszkás cipőt, farmert, és bő fazonú fehér pólót viselt, fél vállán hanyagul lógott a hátizsákja, másik kezében a gördeszkáját tartotta. Összevissza meredező haja csak látszólag állt szerteszét, egyébként gondosan megcsinálta, és pont úgy nézett ki, ahogy kell, és ahogy jól áll neki. A folyosó végén Ricsivel beszélgetett, aztán szép lassan minden osztálytársunk köré gyűlt, és hallgatták. Zavartan turkáltam a szekrényemben, csak néha néztem fel egy-egy pillanatra.
___– Nézd, megjött Cortez! – jelentette be Virág.
___Mintha magamtól nem vettem volna észre."
Zádor Anna - Klasszicista Pest
"A klasszicizmus stílusa, amely jórészt a felvilágosodás eszmeáramlatainak fejleménye volt, ez idő tájt Európa-szerte uralkodott. A társadalom kiegyensúlyozott és harmonikus, ésszel felfogható, szemmel áttekinthető alkotások után vágyódott. Ennek érdekében az antikvitáshoz fordult, ahol az oszloprendes tagolás, a nyugodt építészeti díszek, a zárópárkánnyal záruló épületek vagy a középső részt koronázó háromszögletű oromzatok voltak általánosak. Ezeknek kisebb méretű változatai koronázták az ablak- és kapunyílásokat is. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy lemondtak a festőien nyugtalan épületszobrászatról, lemondtak a faltömeg vagy falsík kezelésénél a megelőző barokk korszakra jellemző drámai ellentétekről. Mivel Magyarországon és főleg Budapesten ez a korszak az általános gazdasági és kulturális fellendülés szakasza, természetes, hogy ennek hatása gyorsabb és gazdagabb építészeti tevékenységben jelentkezett, így ma is álló épületek sora bizonyítja a hazai klasszicista stílus magas művészi szintjét."
Meskó Csaba - Gyógyfürdők
Budapest fürdőváros.
A büszke cím odaítélésével a század harmincas éveiben ismerték el páratlan természeti adottságait és fürdőinek magas színvonalát, de csodás gyógyvizeit, meleg forrásait az itt megtelepedő ember ősidők óta élvezi.
Ismeretlen szerző - Sándor Palace
Sándor Palace, a private palace on Buda's most beautiful spot, which served as the home and office of Hungary's prime ministers from 1867 to 1944, has been rebuilt after more than fifty years in ruins. At present, it houses the president of the Hungarian Republic (Ferenc Mádl) and his office. Since its erection in 1806 Sándor Palace has always been the venue of aristocratic or political representation, of majestic events and tragedies. The book presents the history of the building, the history of the recontstruction with rich illlustration, photographs and quotations from great Hungarian writers.
Budáné Juhász Katalin - Utak, utcák, terek és épületek Erzsébetvárosban
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szegő Dóra - Szegő György - Zsinagógák
Könyvünk Budapest zsinagógáit mutatja be, melyeket a pusztító XX.század Budapesten inkább megkímélt, mint Európában másutt. A helyekhez, a hely szelleméhez hozzátartozik a néhai gyülekezet története, az, hogy az építés, átalakítás vagy bővítés pillanataiban honnan jöttek, merre tartottak. Ezért elengedhetetlen felvillantani a házon túl a városrész történetét is.
Prakfalvi Endre - Szocreál
Nem csúnya, kapitalista bérkaszárnyák kellenek nekünk, de nem is az amerikaitervezők hóbortjait majmoló formalista épületek. Tükrözzék épületeink is szocializmus felé haladó népünk öntudatát, ízlését.
N. Kósa Judit - Szablyár Péter - Föld alatti Buda
Budapest föld alatti csodáinak zömét sem a város lakói, sem az évente ide látogató több millió turista nem ismeri. Ikerköteteinkben (Föld alatti Buda, Föld alatti Pest) ezeket a különös helyszíneket mutatjuk be az Olvasónak.
N. Kósa Judit - Szablyár Péter - Föld alatti Pest
Budapest föld alatti csodáinak zömét sem a város lakói, sem az évente idelátogató több millió turista nem ismeri. Ikerköteteinkben (Föld alatti Pest, Föld alatti Buda) ezeket a különös helyszíneket mutatjuk be az olvasónak.
Bár természetes üregek a pesti oldalon nem képződhettek, a hajdani Duna-ártér síkságán, a "város peremén" emelkedő - a Gellért-hegy magasságát is meghaladó - hegykoszorúig kiépült pesti városrész alatt is értékes, ember által alkotott föld alatti világ rejtőzik. Annak ellenére, hogy e föld alatti világ szerves része a lüktető világváros mindennapi életének, nagyrészt mégis rejtve marad, misztikus félhomályba burkolózik. Felfedezésére induljanak velünk föld alatti sétára!
Prakfalvi Endre - Római katolikus templomok
Kötetünkben a Budapest születését követő 130 év alatt épült római katolikus templomok közül válogattunk. Azokat mutatjuk be, amelyek révén (az adott keretek között) szemléletes építészet- és stílustörténeti, művészet-, egyház- és társadalomtörténeti kép bontakozhat ki. Jellegzetes és jellemző épületeket választottunk, hogy egy-egy konkrét példa alapján villantsuk fel az időszak templomépítészetének sajátosságait. Végigtekintjük a történelmi stílusok eltérő megközelítésű felújításait, a századforduló magyaros-szecessziós példáit, a két világháború közötti modernista és konzervatív szemléletű műveket, majd a hosszú szünet után újra lehetőséghez jutó modernitás különböző kísérleteit.