Kapcsolódó könyvek
Roman Jakobson - A költészet grammatikája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Az egzisztencializmus
A modern polgári filozófia és irodalom irányzatai között fontos helyet foglal el az egzisztencializmus, melyet Köpeczi Béla tanulmánya és szövegválogatása ismertet meg az olvasóval.
A bevezető ideológiai igényességgel és pontossággal tisztázza az egzisztencializmus filozófiai és esztétikai problémáit, a szemelvények pedig Kierkegaard, Jaspers, Heidegger, Sartre és Camus műveiből vett részletekkel világítják meg más-más nézőpontból e jelentős irányzat különböző oldalait.
Az egzisztencializmust tárgyaló antológiákkal szemben a kötetnek az az újdonsága és fő érdeme, hogy következetesen érvényesíti a filozófiai és esztétikai szempontot, egyiket a másikkal világítva meg.
Ismeretlen szerző - The Bhagavad Gita
_The_ _Bhagavad_ _Gita,_ a scintillating jewel embedded in the great Sanskrit epic Mahabharata, is a dialogue between Krishna and Arjuna set against the background of war. At the beginning of the poem, we learn that there is going to be a great war for the rule of a kingdom. On the battlefield, with armies of the Kuru clan ranged against each other, Arjuna and Krishna explore the necessity of war and the nature of the human soul. The eighteen chapters of the Bhagavad Gita encompass the whole spiritual struggle of a human soul, and the central themes of this immortal poem arise from the symphonic vision of God in all things and of all things in God.
Martin Heidegger - Magyarázatok Hölderlin költészetéhez
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - The Cambridge Companion to Science Fiction
Science fiction is at the intersection of numerous fields. It is literature which draws on popular culture, and engages in speculation about science, history, and all varieties of social relations. This volume brings together essays by scholars and practitioners of science fiction, which look at the genre from different angles. It examines science fiction from Thomas More to the present day; and introduces important critical approaches (including Marxism, postmodernism, feminism and queer theory).
Tamás Attila - Líra a XX. században
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Mark T. Conard - Aeon J. Skoble - Woody Allen and Philosophy
Fifteen philosophers representuing different schools of thought answer the question what is Woody Allen trying to say in his films? And why should anyone care? Focusing on different works and varied aspects of Allen's multifaceted output, these essays explore the philosophical undertones of Anne Hall, Crimes and Misdemeanors, Manhattan, A Midsummer Night's Sex Comedy and reminds us that just because the universe is meaningless and life is pointless is no reason to commit suicide.
Angyalosi Gergely - A költő hét bordája
Angyalosi Gergely (1953) a mai magyar értekező próza középnemzedékének egyik legjelentősebb képviselője. Tanulmánygyűjteménye első felében arra tesz kísérletet, hogy új prózapoétikai szempontok alapján szélesítse az irodalmi műalkotás megértésének és befogadásának horizontját. A prózai s költői művek precíz szaktudományos, ugyanakkor az esszéisztikus megközelítésmód könnyedségét és szépírói vrtuozitását sem nélkülöző vizsgálata mellett a szerző figyelme általánosabb irodalomelméleti, narratológiai, textológiai, szemiotikai problémákra is kiterjed.
Mindemellett a jelenkori fikozófiai diskurzusok lehetőségfeltételei és esélyei izgatják. A dekonstruktivizmus áramlatának szubtilis elemzése során a filozófiai kérdezés- és gondolkodásmód nem szűnő dilemmáit latolgatja: hogyan lehet állandóan ébren tartani a "kritikai potenciált" gondolkodásunkban, miként "tágítható a metafizikán belüli mező (Foucault szép kifejezésével élve) a "kívülség gondolata" irányába".
_A költő hét bordája_ című tanulmánygyűjtemény felépítését ezen irodalomtudományi, esztétikai és bölcseleti érzékenység határozza meg. Összességében elmondható, hogy a könyvben hagyomány és lelemény örökös vitája új kontextusba helyeződik, ezáltal is továbbgondolandó kérdéseket teremtve. Ezt a kontextust Angyalosi szelíd humorral és nyelvi invencióval egyénített stílusa, továbbá a műalkotás autonómiájának s az interpretáció végtelenségének tiszteletben tartása teszi különös színezetűvé. A kötetben szereplő harminc tanulmány a szerző utóbbi húsz évben született írásaiból ad reprezentatív válogatást.
David W. Gooding - John C. Lennox - Küzdelem az élet értelméért II.
Kiadónk 2001-ben jelentette meg David W. Gooding + John C. Lennox Küzdelem az élet értelméért című könyvét. Jelen kötet annak a - nemzetközileg is nagy sikert aratott - műnek a folytatása. Ez a könyv természet- és társadalomtudományos alapossággal, filozófiai, teológiai, nyelvészeti precizitással elemzi a keresztyén ember szellemi és hitbeli küzdelmét az élet értelméért. Az európai kultúrtörténeti hagyományon kívül vizsgálják a keleti bölcselet máig ható egyetemes értékeit. A filozófiatörténeti áttekintés az alapproblémák különböző korokban való vizsgálatát mutatja be. A mű kimondott és kimondatlan üzenete: Isten keresése, a Biblia egész életünket átható kijelentésének megismerése. Az olvasót nemcsak a gazdag tényanyag segíti az eligazodásban, hanem a megfogalmazás természetes eleganciája, közérthető nyelvezete is.
Osváth Gábor - Koreai nyelv és irodalom - Válogatott tanulmányok
Osváth Gábor a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Főiskolai Kara Keleti Nyelvek Tanszékének vezetője, az ELTE Koreai Nyelv és Kultúra Programjának megbízott előadója. Koreai nyelvet és irodalmat, valamint kultúraközi kommunikációt oktat. Koreai tanulmányait Észak-Koreában (1970-1972) és Dél-Koreában (1992, 2000) végezte. Fontosabb művei: Magyar-koreai igei vonzatszótár (1993), Koreai nyelvkönyv I-II. (1995-1996), Az öt barát éneke - koreai sidzso-versek (2002). E-mail: gosvath@kkf.hu
Szepes Erika - Szerdahelyi István - A múzsák tánca
Ellentmondásokban szűkölködő korunk egyik jelensége, hogy miközben világszerte prófétai ihletű ítészek évtizedek óta temetik a lírát, a líra ma is él, sőt hazánkban mintha kezdené visszanyerni vezető szerepét is. A mai magyar lírával foglalkozók újabb ellentmondásként tapasztalhatják, hogy míg szabályt és kötöttséget nem tűrő, lázadó korunk több mint fél évszázada a szabadverset hirdeti önmaga egyetlen megfelelő kifejezési formájának, addig az új magyar költészetbe újra meg újra visszalopódzik a forma. Magunk is meglepődtünk, amikor az 1945 utáni reprezentatív antológiákat, életműveket, egyedi köteteket átolvasva nemcsak hogy sok kötött formájú verset találtunk, hanem szinte azt a törekvést is, mintha költőink a világ csaknem minden versformáját meg akarnák honosítani. És ez nem csupán egy-egy olyan költőre jellemző, aki formaművészetéről, versfordítói bravúrjairól közismert, hanem a magyar lírikusok jelentős részére. Ennek a törekvésnek az eredményeképpen vált lehetővé, hogy verstani kisenciklopédiánk megírásakor a jellegzetesen magyar versformákon kívül a világ valamennyi közismert versformájához találtunk példát a legújabbkori magyar költészetben. Köszönet érte költőinknek, akik ily módon segítenek az egyetemes kultúra értékeit továbbmenteni és új talajba gyökereztetni.
Umberto Eco - A rózsa neve
Az Úr 1327. esztendejében járunk. Melki Adso és mestere, Baskerville-i Vilmos egy császárbarát apátságba érkeznek. (Adso, a történet elbeszélője a később bekövetkezett szörnyűséges események miatt nem ad pontos helymeghatározást az apátságról.) Az apát úr az éles eszű és tapintatos Vilmost – akit viselkedése és előneve alapján Sherlock Holmes középkori elődjének tekinthetünk – kéri fel arra, hogy segítsen felderíteni egy, az apátságban történt különös halálesetet. Otrantói Adelmust, a fiatal kora ellenére is nagy tekintélynek örvendő miniatúrafestőt egyik reggel a kecskepásztor holtan találta az Aedificium keleti őrbástyája alatti meredély tövében. Viharos éjszakán történt a tragédia, meg sem lehetett állapítani, a szerencsétlen vajon melyik ablakból zuhant ki. Gyanúra adott okot viszont az, hogy másnap egyetlen nyitva hagyott ablakot sem találtak, ráadásul az ablakok olyan magasságban vannak, hogy azokon képtelenség véletlenül kiesni. Vilmos a tőle elvárt tapintattal és ravaszsággal lát neki a nyomozáshoz, Adso segédletével. Hamarosan újabb halálesetek történnek. A nyomok az apátság féltve őrzött könyvtárába vezetnek, ahová Vilmos és Adso is csupán titokban tudnak bejutni. A szörnyű bűntények árnyékot vetnek az apátságra, amely pedig nagy horderejű eseménynek ad otthont: itt találkoznak a ferencesek és a pápaság képviselői, hogy teológiai vitát folytassanak Jézus szegénységéről. Ebben a látszólag egyszerűnek tűnő kérdésben támadt nézeteltérések ugyanis már-már az egyházszakadás rémével fenyegetnek. A bűntények miatt az apát úr végül a Szent Inkvizíció beavatkozását kéri. A kor egyik legkönyörtelenebb inkvizítora, Bernardo Gui érkezik az apátságba. Gui alaposabb tájékozódás nélkül eretnek összeesküvésként értékeli az eseményeket, a demokrácia álcája mögött ítélkezik, máglyákat állíttat. A máglyahalálra ítéltek egyike az a fiatal parasztlány, aki a szerelmet jelenti Adso számára…
Sarbu Aladár - The Study of Literature
The study of literature has been an integral part of academic education for over a century now. Owing to its medium, language, literature is a major component of degree courses in foreign languages, of which English is by far the most popular today. Like other academic disciplines, the study of literature is a highly specialized intellectual pursuit. It has its own conventions, terminology, frames of reference and theoretical paradigms, which serious students ignore at their peril. By surveying the major subdivisions of the field in a British and American context, this book offers the reader systematic guidance to literary rhetoric (including rhythm, metre and the figurative uses of language), genre theory, old and new schools of theory and criticism as well as the history of the academic study of English and American literature in Britain, the United States and Hungary. Ideally, the reader to profit most from this Introduction is the student of English working for a degree within the academic framework that Hungarian universities and colleges provide, as is reflected by the structuring of the book and by the incorporation, where warranted, of material from Hungarian sources. The division of the text into manageable units, the detailed table of contents, the frequent summaries as well as the index of names and titles make The Study of Literature reader-friendly and easily accessible.
Fodor András - Szólj költemény
József Attila megrendítő sorsát idézi föl Fodor Andrásnak, a költő születésének hetvenedik évfordulójára immár második kiadásban megjelenő írása. Élet és művészet egymásra valló, szoros kapcsolata jellemzi a tragikus-gyorsan véget ért pályát; minden képben, metaforában - valóságélmény sűrűsödik. A könyv írója - maga is költő - részletesen szól a költő életének szinte minden fontos eseményéről, érzékelteti, miként váltak az élet epizódjai egy páratlan jelentőségű líra alkotórészeivé. Ily módon egyszerre ígér ez a könyv bensőséges találkozást, meghitt ismeretséget József Attilával, s kínálkozik eligazító kalauzul verseinek tág horizontú világában.
Umberto Eco - Nyitott mű
A könyv elsősorban a kortárs költészet, az új zene, az informel festészet, az Antonioni utáni film fémjelezte új esztétikai helyzetet kívánja vázolni és elemezni. Azokat a műveket, áramlatokat, technikákat mutatja fel, amelyek a befogadótól kreatív önállóságot követelő poétikák jegyében fogantak. Azt a folyamatot követi nyomon, ahogy az alkotás során vagy eredményeképpen egyértelmű és szükségszerű eseménysorozat helyett többértelmű szituáció, valószínűségmező, nyitott mű jön létre.
Ungvári Tamás - Poétika
A kutatás elhanyagolt és veszedelmes területére indul ez a könyv. A műfajok elméletébe próbál behatolni. A költői formák történetét vázlatozza fel. Poétikát kínál - holott a költészet felosztása válfajokra igencsak korszerűtlennek rémlik. A művészeti ágak is átlépik hagyományos határaikat. A festészet a geometriával, az irodalom a festészettel, a zene a matematikával kacérkodik. Új testvériségek születnek. Epikus a dráma, és dramatikus a regény.
Bókay Antal - Jádi Ferenc - Stark András - "Köztetek lettem én bolond..."
"Az nyilvánvaló, hogy egyedülálló és eredeti munka lesz mind a József Attila-irodalomban, mind pedig a hazánkban, sajnos, nagyon szegényes irodalompszichiátriai írások között" - írja a még kéziratban áttanulmányozott kötetről a neves pszichológus, dr. Buda Béla. A három tanulmány témája a kései - már "beteg" - József Attila emberi alakja és költői személyisége. A közös témát azonban a szerzők különböző oldalról és módon közelítik meg. Az első a költő műveit és más szövegeit állítja középpontba és értelmezi a személyiségfejlődés szempontjából. A második a művészi személyiség és sors összefüggéseit elemzi, az emberi és költői magatartás által kiváltott közösségi reakció (a kitaszító megbélyegzés, az ún. stigmatizáció) szemszögéből. A harmadik írás József Attila kezelőorvosa - a később Amerikába kivándorolt, s ott jelentős szakmai hírnevet szerzett - Bak Róbert pszichiáter készítette kóresetleírásokat (pathográfiákat) dolgozza fel, arra a kérdésre keresve választ, milyen betegségben szenvedett a költő.˝
Damien Broderick - Reading by Starlight
Reading by Starlight explores the characteristics in the writing, marketing and reception of science fiction which distinguish it as a genre.
Damien Broderick explores the postmodern self-referentiality of the sci-fi narrative, its intricate coded language and discursive `encyclopaedia'. He shows how, for perfect understanding, sci-fi readers must learn the codes of these imaginary worlds and vocabularies, all the time picking up references to texts by other writers.
Reading by Starlight includes close readings of paradigmatic cyberpunk texts and writings by SF novelists and theorists including Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Brian Aldiss, Patrick Parrinder, Kim Stanley Robinson, John Varley, Roger Zelazny, William Gibson, Fredric Jameson and Samuel R. Delaney.
Dienes Ottó - A megsemmisítő beteljesedés misztériuma
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Geoffrey Robertson - Crimes Against Humanity
When it was first published in 1999, Crimes Against Humanity called for a radical shift from diplomacy to justice in international affairs. In vivid, non-legalese prose, leading human rights lawyer Geoffrey Robertson made a riveting case for holding political and military leaders accountable in international courts for genocide, torture, and mass murder.
Since then, fearsome figures such as Charles Taylor, Laurent Gbagbo, and Ratko Mladic have been tried in international criminal court, and a global movement has rallied around the human rights framework of justice. Any such legal framework requires constant evolution in order to stay relevant, and this newly revised and expanded volume brings the conversation up to date. In substantial new chapters, Robertson covers the protection of war correspondents, the problem of piracy, crimes against humanity in Syria, nuclear armament in Iran, and other challenges we are grappling with today. He criticizes the Obama administration’s policies around “targeted killing” and the trials of Khalid Sheik Mohammed and other “high value” detainees. By rendering a complex debate accessible, Robertson once again provides an essential guide for anyone looking to understand human rights and how to work toward a more complete blueprint for justice.