“A szocializmus a harc terméke, amelyet érte vívunk.”
Lukács György Történelem és osztálytudat című műve megjelenésétől kezdve napjainkig elméleti-politikai irányzatok harcának tárgya. A szerzők éppen a Történelem és osztálytudat húszas évekbeli historikumának feltárásához járulnak hozzá eszmetörténeti kutatásaikkal.
Könyvük nóvuma az, hogy a Történelem és osztálytudat, valamint Lukács Lenin-tanulmányának és más kisebb írásainak a bolsevik fogadtatását, a forradalmat követő szellemi atmoszférát mutatják be, s vázolják a modern nemzetközi irodalom főbb tendenciáit is. A könyvből kitűnik, hogy a marxizmus mai útkeresései, megújulási kísérletei elválaszthatatlanok azoktól a szerves előzményektől, amelyeket a személyi önkény időszakának ideológiai rárakódásai és “modernebb” formaváltozatai elfednek, meghamisítanak.
A szerzők az eszmetörténeti “információkon” túl Lukács korai elméleti munkásságának vitás kérdéseiben is állást foglalnak, ami ösztönözheti a mai elméleti és politikai alternatívák történelmi végiggondolását.
Kapcsolódó könyvek
Kopátsy Sándor - Az Orbán jelenség
Orbán bukását ugyan nem tartom akkora történelmi eseménynek, amiről érdemes volna tanulmányt írni, mégis írok, mert Kossuth óta a magyar politika azért fut újra és újra történelmi tragédiákba, mert a politikai vezetésnek sikerül a közvéleménnyel elhitetni, hogy nemzeti egységre van szükség.
Gopal Balakrishnan - The Enemy
The writings of Carl Schmitt form what is arguably the most disconcerting, original, and yet still unfamiliar body of twentieth-century political thought. In the English-speaking world, he is terra incognita, a name associated with Nazism, the author of a largely untranslated oeuvre forming no recognizable system, coming to us from a disturbing place and time in the form of fragments.
The Enemy is a comprehensive reconstruction and analysis of all of Schmitt’s major works—his books, articles and pamphlets from 1919 to 1950—presented in an arresting narrative form. The revelation of his work is that, unlike mainstream Nazi ideology, Schmitt makes a strong philosophical claim for the necessity of confrontational politics within a democratic system; a claim that has resonance in today’s hegemony of consensual politics.
Gil Green - Új radikalizmus: anarchizmus vagy marxizmus?
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Lothrop Stoddard - Lázadás a civilizáció ellen
Stoddard amerikai író, tehát nem is a fáradt Európa, hanem a friss és bizakodó Amerika gyermeke, a Lázadás a civilizáció ellen című művében lehangoltan állapítja meg: Az emberek nem tudják követni a modern civilizációt jelen medrében, mert degenerálódnak. Könyörtelen igazság ez, hogy civilizációnkban romboló hajlamok lakoznak. Mi azt hisszük, hogy amint a civilizáció halad, úgy nő azoknak az embereknek a minősége is, akik építenek rajta. E világhírű mű tárgya az alsóbbrendű ember lázadása és romboló tevékenysége is, a társadalom és kultúra ellen. Következménye a felsőbbrendű ember hátérbe szorulása, majd teljes pusztulása és ezzel az emberiség degenerációja.
Krúdy Gyula - A magyar sasfiók
A magyar sasfiók a kiegyezés utáni magyar történelem egyik legérdekesebb alakja, a szabadságharc nagy szellemének, a későbbi turini remetének fia: Kossuth Ferenc. Egy nemzet néz feléje várakozva, a nagy apa példáján fellelkesülve és hívja haza a kiegyezést követő évek Magyarországába. Egy régi mítosz újul meg alakja körül, mindenki a nagy Kossuth fiát keresi benne. Kossuth Ferenc hazajön, átveszi atyja örökét. Nem volt még politikus, akit ismeretlenül is ennyire megszeretett volna az ország, mint őt. Kossuth Ferenc dolgozni kezd, de mint minden nagy ember fia, ő sem tudott megbirkózni a nagy apa árnyékával, azokkal a várakozásokkal, melyekkel a nemzet fogadta és szívébe zárta. A sokra hivatott nemzetvezérből okos, józan, becsületes politikus lesz: a századforduló évének egyik legszélesebb látókörű politikai egyénisége. Csak egy nem – és ezért csalódott benne az ország – második Kossuth Lajos. Egyszerű ember maradt, - egy a sok közül…
Kossuth Ferenc tragédiáját Krúdy Gyula csodálatos színekkel, a Krúdy-stílus remeklésével írta meg. Könyve megragadó dokumentum a „magyar sasfiók”-ról és a világháborút megelőző évek történelmi hangulatáról.
Benedictus de Spinoza - Politikai tanulmány és levelezés
Jelen kötettel teljessé lett a magyar Spinoza. Spinoza műveinek kiadásánál az a meggyőződés vezetett bennünket, hogy a nagy holland gondolkodótól ma is van még tanulnivalónk. Ezért Spinoza műveit igyekeztünk viszonylag gyors egymásutánban az olvasó kezébe adni: az Etikát (1952), a Teológiai-politikai tanulmányt (1953), az Ifjúkori műveket (1956). E negyedik sorozatzáró kötetben a Politikai tanulmányt és a Levelezést nyújtjuk át az olvasónak.
A Politikai tanulmány Spinoza időrendben utolsó, befejezetlenül maradt műve. A Tanulmány a politikai gondolkodás egyik klasszikus alkotása, a politikai demokratizmus elvi igazolása. Az ember elidegeníthetetlen jogait Spinoza egy évszázaddal Rousseau előtt védelmezte, abban a XVII. században, amelyben Európa-szerte inkvizícióval és üldözésekkel igyekezett a reakció a szabad gondolatot és beszédet elfojtani. A műnek magyarul eddig egyetlen kiadása volt, 1913-ban Rencz János fordításában jelent meg először.
Graham Chapman - John Cleese - Terry Gilliam - Eric Idle - Terry Jones - Michael Palin - Monty Python Repülő Cirkusza I-II.
Monty Python Repülő Cirkuszának teljes, Galla által magyarosított szövegkönyve. Többek között megtalálható benne a méltánytalanul elfeledett német barokk zeneszerzővel, az ulmi Johann Gambolputty-de-von-Ausfern-schplenden-schlitter-crass-cren-bon-fried-digger-dingle-dangle-dongle-dungle-burstein-von- knacker-thrasher-apple-banger-horowitz-ticolensic-grander-knotty- spelltinkle-grandlich-grumblemeyer-spelter-wasser-kurstlich-himble- eisenbahnwagen-guten-abend-bitte-ein-nürnburger-bratwürstel-gespurten-mitz-weimache-luber-hundsfut-gumeraber-schönendanker-kalbsfleisch-mittleraucher-von-Hautkopft utolsó élő rokonával, az ulmi Karl Gambolputty-de-von-Ausfern-schplenden-schlitter-crass-cren-bon-fried-digger-dingle-dangle-dongle-dungle-burstein-von- knacker-thrasher-apple-banger-horowitz-ticolensic-grander-knotty- spelltinkle-grandlich-grumblemeyer-spelter-wasser-kurstlich-himble- eisenbahnwagen-guten-abend-bitte-ein-nürnburger-bratwürstel-gespurten-mitz-weimache-luber-hundsfut-gumeraber-schönendanker-kalbsfleisch-mittleraucher-von-Hautkopfttal készült interjú is.
Győri Szabó Róbert - A kommunizmus és a zsidóság az 1945 utáni Magyarországon
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Molnár Attila Károly - Polányi Mihály
Polányi a magyar tudósemigráció egyik legtekervényesebb életpályáját járta be. Először orvosi tanulmányokat folytatott, majd fizikai kémiával foglalkozott. Németországról, ill. a Szovjetunióról szerzett tapasztalatai azonban egyre inkább kora társadalmi és politikai problémái, "válságai" felé fordították figyelmét: természettudósból "philosophe" lett.Mint nemzedéke sok más tagját, őt is elsősorban az érdekelte, miként történhetett meg számos európai ország totalitáriussá válása; miért támogatták az értelmiségiek azokat a mozgalmakat, amelyek felszámolták szabadságukat stb. Írásaiban (melyek zöme vitacikk, előadás) elsősorban a marxizmussal és a pozitivizmussal, ill. képviselőivel polemizál.
Ryszard Kapuściński - A birodalom
A birodalom című könyvében a Szovjetunió felbomlásának történetét dolgozta fel. [...]
D. J. Melnyikov - L. B. Csornaja - A kétarcú admirális
Tartalom:
Előszó helyett utószó
Bejárat a "rókalyukba"
Hogyan lesz az emberből kém?
Munkaadó kerestetik
Az Abwehr főnöke
A hatalom csúcsán
Az Abwehr Franciaországban
A Brandenburg-hadosztály
Canaris nemzetközi hálózata
Egy tévedés ára
Canaris contra Canaris
Canaris és a fasiszta vezetők
Az Abwehr és a Gestapo
Befejezés
Juan Gasparini - Diktátorok asszonyai
A véreskezű, magukat élet-halál urának képzelő diktátorokról már számtalan könyvet olvashattunk. De mit tudunk a diktátorok asszonyainak életéről? Bátorították vagy fékezték férjüket a hatalom csúcsa felé vezető úton? Ismerték-e a diktatúrák sötét titkait? Aktív részesei vagy tehetetlen nézői voltak a szörnyűségeknek, támogatták a diktátort, vagy lázadtak ellene? Haszonélvezői vagy áldozatai voltak az embertelen rezsimeknek? Az argentin származású szerző nemcsak a jelen és a közelmúlt híres diktátoraihoz kötődő nők sorsát vázolja fel e kötetben. Számos, a magyar olvasó előtt eddig ismeretlen részletet is fevillant az elmúlt ötven év történelméből.
Judith Miller - Szaddám Huszein és az Öböl-válság
A két amerikai szerző - egyikük a New York Times tudósítója, másikuk a Harvard egyetemen ad elő - Szaddám Huszeint, az iraki elnököt olyan biciklistához hasonlítja, aki "keskeny ülésen ül, és ha nem mozog, felbukik". A modern Irak története és Szaddám, a "takríti maffiafőnök" pályafutása olyan izgalmas, mint a legagyafúrtabb krimi, és olyan véres, mint egy shakespeare-i királydráma. Irak valóságos orwelli rémálom. Ez a könyv megérteti, hogyan jutott el ez az állam és mindenható uralkodója odáig, hogy lerohanja és annektálja szomszédját, a kicsi, ám dúsgazdag Kuvaitot. Ennek következménye az, hogy ma közel egymillió katona néz egymással farkasszemet a sivatagban, a szaúdi-kuvaiti határon, és a háború napról napra elkerülhetetlenebbnek látszik. Judith Miller és Laurie Mylroie könyve tényekben gazdag, rendkívül informatív és egyben szinte letehetetlenül izgalmas olvasmány.
Krúdy Gyula - Kossuth fia
"Nyolcesztendős gyermek volt Kossuth Ferenc, amikor Ruttkaynéval és ötesztendős Tivadar öccsével egy gyékényes dunai hajón Orsovánál elhagyta Magyarországot. Ötvenhárom esztendős volt, amikor kilencvenkét esztendeig élt atyja koporsója mögött visszatért hazájába. Mennyi minden történt ez idő alatt! Ifjúvá nőtt a gyermek, megöregedett férfi, az élet végéhez érkezett aggastyán, a magyar nemzet "édesapja". Nemzedékek jöttek, mentek, a temetők háromszor is megteltek; kis bokrokból százesztendős fák lettek. Régi házak összeomlottak, és az idők avarjából mindig újabb és újabb magyarok születtek, akiknek mind egyetlen ember volt az apjuk: Kossuth Lajos.
Amíg Kossuth Lajos élt: apja volt minden régi és új magyarnak, vénembernek és ma született csecsemőnek. Szinte csodálatos volt, hogy akadt két férfi, Ferenc és Tivadar, akik a magyarok apjánál is valódibb atyjuknak mondhatták Kossuth Lajost, akinek annyi gyermeke volt, mint a fűszál."
A temetés után a fiatalabb Kossuth fiú visszautazott Nápolyba, s csak az idősebb Ferenc maradt Magyarországon, s a magyarul rosszul beszélő, álmodozó, politikai cikkeit házi újságírójával írató, szokásaiban és szemléletében hazájától eltávolodott, öregedő hídépítőmérnök miniszteri bársonyszékig ívelő politikai karriert futott be.
E karriertörténetét hiteles adatok, hírlapi cikkek, korabeli anekdoták felelevenítésével mondja el mindeddig kiadatlan regényében Krúdy. Az irónia, amellyel hősét s a körülötte nyüzsgő társadalmi, politikai életet, a millenáris Magyarország teátrális világát megrajzolja, elsősorban a kornak - ifjúsága korának - szól, amelyben a magyar függetlenségért haláláig következetesen harcoló Kossuth Lajos fia kiegyezett Ferenc Józseffel.
Czettler Antal - Teleki Pál és a magyar külpolitika 1939-1941
Az 1919-1945 közötti időszak magyar politikájával foglalkozó számos tanulmány e kor eseményeit és az azokat mozgató erőket egyoldalúan, a legjobb esetben felületesen tárgyalja. Az akkori magyar államférfiak cselekedeteit nem lehet kielégítő módon megmagyarázni, ha az érvelés csak a Harmadik Birodalom geopolitikai nyomására, a szovjet veszélytől való félelemre és a magyar társadalom bizonyos rétegeiben meglévő, néha látens, gyakorta nyílt nemzetiszocialista szimpátiákra suprítkozik, de nem mutat rá egyúttal az 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződésnek a magyar társadalomra gyakorolt hatására.
Moldova György - Kádár János
Moldova György két kötetes történelmi olvasókönyve heves indulatokkal fűszerezett vitát váltott ki. Az emberek nagy része által nem ismert történelmi dokumentumok jelennek meg a könyvben, és ezek drámai megvilágításba helyeznek egy-egy eseményt. Ilyen dokumentum pl. Nagy Imre (Vologya) jelentése az orosz titkosszolgálatnak.
Csath Magdolna - Lenni vagy nem lenni
A kedves olvasó cikkgyűjteményt tart a kezében. Olyan cikkgyűjteményt, amely a rendszerváltás óta eltelt idő kritikus problémáival, sorsalakító eseményeivel foglalkozik, és amelyben a közös vonulat a nemzet felemelkedési lehetőségeinek keresése. További közös vonás, hogy mondanivalójuk a mai napig aktuális. Ennek ellenére érdemi vita sohasem folyhatott a felvetett problémákról, az érvek és ellenérvek nem hangozhattak el. Ennek fő oka, hogy a nemzet, a nemzeti értékek és érdekek fontosságának bemutatása ellenkezik a magyarországi média globális urainak érdekeivel.
Heller Ágnes - Filozófiám története
Heller Ágnes nem bíz semmit a véletlenre, sem másokra. Ebben a 80. születésnapjára megjelenő könyvben önmaga kutatójaként és filozófia-történészeként tárta és mérte fel egy roppant életmű termését, amely történetesen a sajátja. Kivételes autenticitását ki is vitatná, hiszen olyasvalaki reflexióiról van szó, akihez ez az életmű a legközelebb áll. Heller Ágnes gondolkodói bátorságára vall, hogy erős lélekkel és kellő távolságból élte és olvasta újra az életművét, hogy azt kritikus attitűddel összegezze. Maga tartott szigorú rostát felette, hogy mit tart belőle - ma - értékállónak, s mit nem. Filozófiai regényt tarthatunk a kezünkben, mégpedig olyan regényt, amelyben életrajzi tényeket nélkülözve, pusztán a gondolatok fejlődése köré építi narratíváját.
Ez a "fejlődés"-regény négy, 15 éves szakasz - fejezet - pillérére támaszkodik. A "tanulóévek" során felfedezte és kipróbálta a születésével kapott képességeit - a mester, Lukács György műhelyében. "A dialógus évei" a Budapesti (Lukács) Iskola közösségi munkájáról és eredményeiről számol be. "Az építkezés és az intervenció évei" fejezet azt a szakaszt világítja meg, amelyben - magányra ítélve vagy áldva - felépítette filozófiai rendszerét. Pontosabban "dekonstrukciós" eljárás alá vette mindazt, ami idáig történt vele - olvasmányai és egyéni gondolkodása terén. Ezzel párhuzamban - férjével, Fehér Ferenccel - a szocialista rendszer átélt tapasztalataira építve, a baloldali rendszerek átható kritikáját is nyújtották. A napjainkkal záródó "Vándoréveim" a nagy filozófiai (etikai) építkezést követő sokfelé kalandozó kirándulások számbavétele, az irodalomelmélet, és a "bibliai filozófia" területeiről is. Szabadon és színpompásan, túl a nagy építkezés terhén.
Bogár László - Magyarország és a globalizáció
A könyv a magyar rendszerváltást és az európai integrációs folyamatot a megszokottnál kicsit szélesebb összefüggésrendszerbe ágyazottan vizsgálja. Kiinduló feltételezése, hogy a western modernizáció planetárissá tágult hatalomszerkezete, amit általában globalizációként szokás említeni, univerzális civilizáció megkonstruálására készül. Tekintettel arra, hogy a "mainstream" narratíva e problémakör számos kritikus mozzanatát elfedi, a Nyugat e fenti stratégiája súlyos ontoszociális kihívásokkal terhes. A könyv hét fejezetben igyekszik kifejteni ezt a gondolati ívet.
Nelson Mandela - A szabadság útján
Nelson Mandela makulátlan életműve, humanista politikai és közéleti pályafutása az egész emberiség számára példaértékkel bír, olyan testamentumot állít elénk, amely csak a legkiválóbbakhoz, Gandhihoz, Kennedyhez, Martin Luther Kinghez fogható. Madiba (Nagyapa, ahogy Dél-Afrikában széles körben emlegetik) úgy tette semmissé a földkerekség egyik utolsó rasszista állami gépezetét, az apartheid rendszert, hogy közben legyőzte önmagában és tompította a dél-afrikai népben a bosszú hevét, és egy széleskörű társadalmi megbékélés alapjait építette ki, amelyben mindenkinek egyforma esélye nyílik önmaga kiteljesítésére, legyen fekete bőrű vagy fehér és bármilyen etnikumú. A különböző börtönökben eltöltött közel három évtized alatt a legsúlyosabb megaláztatásokat szenvedte el. Ennek ellenére képes volt a börtönéveket követően történelmi küldetése valóra váltására, arra a tettre, amelyben az apartheid legsötétebb esztendei során egyedül ő mert hinni, és amire rajta kívül senki nem lett volna képes. Meseszerű élettörténete egy ember önmaga fölé emelkedő bölcsességének tanúsága. Hosszú, végeláthatatlannak tűnő menetelés egy kis eldugott afrikai faluból a szabadság útján.