Arrthur Honegger művészete csak az utóbbi években, úgy is mondhatjuk, hogy főként halála (1955) óta kezd ismerőssé válni a magyar hangverseny látogató közönség előtt. Azóta szólalt meg hatalmas színpadi oratóriuma, a Jeanne D’Arc a máglyán, azóta szerepelnek gyakrabban zenekari művei is műsorainkon. Nevének csengése lassanként tartalmat, zenét idéz, s a modern zene sok mindent összemosó ködéből a huszadik század egyik leghumánusabb és legrokonszenvesebb zeneszerző-portréját rajzolja a szakmabeli és az érdeklődő zenehallgató elé egyaránt.
Kapcsolódó könyvek
Eősze László - Kodály Zoltán élete képekben és dokumentumokban
"Kodály Zoltán élete - mely a mintegy kétszázötven, jórészt ismeretlen képből, dokumentumból s a rövid tanulmányokból e kötet lapjain kibontakozik az olvasó előtt -, ez a küzdelmekben gazda életpálya, olyan, mint egy hatalmas, jól szerkesztett variációs mű: kompozíciói, írásai, beszédei mind egyetlen téma hordozói. Ez a központi gondolat, amely Kodályt sokrétű munkásságának minden ágában vezérelte, egy európai rangú s egyben sajátosan magyar zeneművészet és zenekultúra megteremtése volt."
Káldor Márton - Várnai Péter - Goldmark Károly
Mindannyian büszkék vagyunk Goldmark Károlyra, a magyar származású, s magyarságát soha meg nem tagadó nagy zeneszerzőre. Örömmel emlegetjük, hogy "Sába királynője" és "Téli rege" című operái, "Sakuntala" című hangversenynyitánya a világhír magaslatára emelkedtek. Mégis, művészetének gazdagságáról, küzdelmekben és kalandokban bővelkedő életéről csak keveset tudunk. Ezt a hiányosságot pótolja végre ez a könyv, amelyben Káldor Márton színesen, szinte regény eszközeivel ismerteti a mester életét, míg Várnai Péter Goldmark korának zenei életéről, s művészetét gazdagító zenei irányzatokról, továbbá legfontosabb operáiról, nyitányairól, szimfonikus műveiről írt elemző tanulmányt. Egy szerénységében is hősi, fojtottságában is szenvedélyes művészi és emberi egyéniség bontakozik ki előttünk Káldor Márton és Várnai Péter írásainak tükrében. Egy nagy alkotó, akinek életművével szemben van még törleszteni valónk, aki - ha nem is éri el Liszt vagy Bartók zsenijét - azok közé tartozik, akik a magyar zeneművészetet az emberiség zeneművészetének dobogójára emelték. Ha alaposan áttanulmányozzuk ezt az értékes könyvet, jobban megértjük nemcsak Goldmark művészetét, hanem korának zengő lelkét is.
Révész Dorrit - Anton Webern
Századunk egyik legtöbbet vitatott zeneszerzőjéről ezúttal első ízben olvashat magyar nyelven zenekedvelő közönségünk. A komponista körül folyó vitába aligha kapcsolódhatunk méltányosabban, mint hogy mindenekelőtt saját szavait, írásait bocsátjuk közre. Gyűjteményünkhöz pedig elöljáróban aligha fűzhetünk találóbb és szebb gondolatokat, mint Willi Reich néhány szavát: "Az olvasók közül sokan talán más képet alkottak maguknak Webern szellemi alakjáról a legutóbbi idők zenei írásainak nyomán, mint amilyennek az az itt közölt előadásokban kialakul. A képzeletnek e szabad játékával csak azt szegezhetjük szembe, hogy itt egyetlen olyan szó sincs amelyet nem Webern maga mondott - azon a tüzes és mégis mértéktartó módon, mely minden találkozásunkat feledhetetlen élménnyé tette. Ilyen élmények visszfényeként adjuk át ezeket az előadásokat az utókornak - köszönettel mindazért a szépért és mélyértelműért, amit tanítása és példája adott; nagy szellemének dokumentumaként, emberségének emlékműveként. Akinek füle van hallásra hallja!"
Lehotay-Horváth György - Rózsa Miklós életem történeteiből
43 esztendei távollét után, 1974-ben látogatott ismét szülőhazájába az 1907-ben Budapesten született, kivált filmzenéi által világszerte ismert zeneszerző, Rózsa Miklós. Hogy szellemi gyökerei emberöltőnyinél hosszabb távollét tán sem tépődtek ki talajukból, érzékelhette a rádióhallgató tiszta, élvezetes magyar beszédéből, hamiskássan fordulatos adomázásából, csúfondárosan pesties előadásmódjából, Kötetünk címe tudatosan játékos: nem élettörténetét meséli el Rózsa, hanem valóban élete történeteit, mindenekelőtt találkozásait a legkülönfélébb valódi és talmi hírességekkel - Mario Lanzádtól Toscaniniig, Judy Garlandtól Marilyn Monroe-ig -, valamint olyan, sokszor drámai sorsfordulókat, melyekbe a világtörténelem alaposan belejátszott. Az önmagukban is szórakoztató epizódok mégsem puszta "nagy emberek papucsban"-anekdoták. A zsugorított jellemrajzok, groteszk események mögött felsejlik Holywood, az "álomgyár" fénykora, a korabeli zenei élet és a filmszínészek világának megannyi fénye és árnya.
Az írott szöveg igyekezett az élőszó varászát, egy vonzóan világos, derűs elme sziporkáit átmenteni, remélve, hogy sikerül fölidézni egy különleges életpálya légkörét, s egy részben letűnt, részben nagyon is élő művészvilágot.
Várnai Péter - Heinrich Schütz
Heinrich Schütz anno 1585 született, október 8-án, Kösteritzben, egy Elster melléki kis fészekben, a Voigtlandban. Anno 1591 atyjával, Cristoph Schütz-cel Weissenfelsbe költözött, ahol a nagyapa, Albrecht Schütz, birtokokat hátrahagyva akkortájt meghalt. Schütz atyja később Weissenfels polgármestere lett; azonban 1599 augusztus 20-án, finom hangja miatt Moritz hessen-casseli őrgróf udvarába került, ahol a grófok, nemesek és más derék ingeniumok között elvezettetett a nyelvekhez, művészetekhez és gyakorlatokhoz.
Falk Géza - Wagner
Új könyv jelenik meg Wagner Richárdról. Talán feleslegesnek látszik, mert hiszen a vele foglalkozó irodalom majdnem oly gazdag, mint a Napóleoné. És mégis merem állítani, - noha tömegével jelentek meg tanulmányok, könyvek, breviáriumok, élet- és jellemrajzok, ismertetések és másfajta írások - hogy mindmáig nincs oly kritikai munka, mely valójában felfedi Wagner muzsikus mivoltát és művészetének, zenedrámáinak lényegét.
Richard Petzoldt - J. S. Bach élete képekben
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ujfalussy József - Achille-Claude Debussy
Negyven éve már, hogy Debussy nincs az élők sorában, születésének is idestova századik évfordulóját ünnepelhetjük. Művészete az európai polgári kultúra és humanitás eszmény késő őszi virágzásának egyik legpoétikusabb hajtása. A halála óta eltelt negyven év alatt művei bevonultak az európai zeneművészet klasszikus repertoárjába.
Nálunk is elég sokat és jól játszanak Debussyt. Hangverseny- és rádióműsorok, zenekarok és szólóművészek egyaránt szívesen tűzik műsorukra, zenepedagógiánkban is előkelő szerepet visz. Annál feltűnőbb, hogy a történeti alakjával, életével és művészetével foglalkozó magyar nyelvű irodalom milyen kisterjedelmű, szinte szegényes.
Ez a kis könyv elsősorban ilyen áttekintő kép újrafogalmazását, összefoglalását tartja feladatának.
James Webster - Georg Feder - Haydn élete és művei
Joseph Haydnt a halála óta eltelt két évszázad során szívesen nevezték a "vonósnégyes atyjának", de hasonló joggal tarthatjuk a "szimfónia atyjának" is, és sokan emlékeznek a pódiumról és a hallgatóság soraiból nagyszerű oratóriumainak és miséinek előadására, egy-egy billentyűsdarabjának eljátszása eddig mindenki számára szinte felüdülés.
Haydn hosszú élete során sok időt töltött Magyarországon (az Esterházy hercegek szolgálatában), meghatározója volt a bécsi és kismartoni zenei életnek, zenéjével meghódította Londont és a briteket. Pályájának, művészi fejlődésének minden jelentős állomását - korabeli dokumentumok alapján - bemutatják könyvünk szerzői, majd közlik Haydn műveinek teljes jegyzékét, minden részinformációval együtt. Mindezt teljességre törekvő bibliográfia egészíti ki.
Kiadványunk az angol Új Grove-monográfiák Haydn-kötetének magyar kiadása, amely alapműnek számít a nemzetközi Haydn-irodalomban.
Németh Amadé - Erkel Ferenc életének krónikája
Bármily különös, de az igazi Erkel-portré vonásai úgy aránylanak a regények és filmek ábrázolta arcképhez, mint a jó fotó az idealizált festményhez. Mert a közismert Erkel-kép oly mértékben hangsúlyozza a mester pozitív vonásait, hogy valósággal Jókai-hős vált belőle.
Egyetlen magyar muzsikus sem akarja kisebbíteni Erkel jelentőségét. Korszakos fontosságú volt zeneszerzői tevékenysége, nagy művész volt a karmester, érdemekben gazdag a Zeneakadémia igazgató, a Filharmonikusok alapítója és a kórus-mozgalom vezetője. Ám a sok pozitívum mellett számos negatív vonás is található az objektíven megrajzolt Erkel-portrén. Emberi magatartásának voltak gyengeségei, érthetetlen különcségei. Az operavezetőt is terhelik mulasztások és a zeneszerzőről tudjuk, hogy a Bánktól kezdve valóságos műhelyt alakított ki muzsikusfiaiból, akiknek jelentős részük van a későbbi operák megírásában.
Németh Amadé krónikája a korabeli dokumentumok tükrében mindezt megmutatja. Nyomatékosan emeli ki Erkel nagy érdemeit, de nem hallgatja el a hibákat sem. Így ez a könyv talán az első objektív, a történeti igazsághoz hű Erkel-életrajz.
Barabás Tibor - Mozart párizsi utazása
A Mozart párizsi utazása a nagy muzsikus ragyogó pályafutásának egyik fontos epizódjáról: világhírnevének megalapozásáról, életének első nagy szerelméről, és főúri szolgálatának végéről számol be.
Ivan Ivanovics Martinov - Dmitrij Sosztakovics
Dmitrij Dmitrijevics Sosztakovics ahhoz a zeneszerző-nemzedékhez tartozik, amely már a szovjet korszakban nőtt fel és érett művésszé. A húszas éveinek közepén kezdte meg alkotói pályáját, a Első szimfóniájának bemutatása óta (1926) szüntelenül a zeneértők és zenekedvelők figyelmének középpontjában áll. Művei körül nem egyszer heves viták robbannak ki, de ezek nem változtatnak azon a tényen, hogy Sosztakovics ma századunk legnagyobb zeneszerzői közé tartozik.
Romain Rolland - Lully
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szőllősy András - Arthur Honegger
Öt esztendő telt el Honegger halála óta. Öt esztendő nagy idő egy művész alkotásainak életében. Változik ez alatt az életforma, változik az ízlés, a közönség csak azt őrzi meg, ami felette áll divatok és ízlések múlásának. A teljes életmű megmaradása csak keveseknek adatott meg - s Honegger ezek közül való. Külföldön, s itthon is, csak most kezd teljes oeuvre-je igazán népszerűvé válni.
Falk Géza - Csajkovszkij különös élete
Ez évben ünnepli az egész világ Csajkovszkij születésének 100 éves évfordulóját. Itt az ideje, hogy végre egy Csajkovszkij-biográfia - ha szerény méretekben is - magyar nyelven megjelenjen.
Az első magyar Csajkovszkij-életrajz nem tudományos munka. Célja, hogy a nagyközönség előtt érzékeltesse a nagy zeneköltő misztikus életét, hatalmas alkotásait, jellemének erényeit és hibáit. Csajkovszkijról sem életében, sem a halála utáni években nem jelent meg biográfia; ő az életrajzírókat egyelőre nem érdekelte.
Ujfalussy József - Bartók Béla
A Bartók Béla halálát követő húsz évben igen tetemes irodalom jelent meg róla, s a Bartók-kutatásban a hazai tudósok derekasan kivették részüket. Az első összefoglaló magyar munkától azonban - éppen, mert ismerték a probléma súlyát, felelősségét, s mert nap mint nap még új adatokat kerültek napfényre - sokáig tartózkodtak. Amikor, 1965-ben, a Gondolat Kiadó "Kis Zenei Könyvtár" sorozatában, Ujfalussy József tollából ez a régen várt és nehéz feladatot vállaló könyv végre megjelent, a magyar kritika és a közönség egyöntetű lelkesedéssel fogadta. Szerzője méltán kapott érte Kossuth-díjat. A magyar zenetudománynak a háború óta egyik legjelentősebb munkája ez, mely olvasmányos volta, ismeretterjesztő jellege ellenére a muzsikus, sőt a Bartók-specialista számára is sok újat, érdekeset mond, a kutatás legújabb adatainak birtokában, a szerző széles látókörének, nagyfokú, sokoldalú képzettségének eredményeként. Valóban hiánytalanul teljesíti feladatát, melyet Ujfalussy az előszóban megjelöl: hozzásegít a "köztudatban élő Bartók-kép egészséges formálódásához". Sosem vész el a részletekben, hanem már a Bartók halála óta eltelt viszonylag rövid idő után is bizonyos történelmi távlatból képes látni és láttatni. Mégpedig valamilyen szerencsés, okos és finom tapintattal -, ezzel vezeti olvasóját biztosan az ellentmondások, máig sem tisztázott vagy kényes kérdések labirintusában, anélkül, hogy azokat elhallgatná. Egységesen tárgyalja Bartók életét, pályafutását, előadóművészetét, elméleti munkáit és oeuvrejét, és többek között - csak Magyarországon, magyar nyelven hozzáférhető adatokon felül - ebben, "az életrajzi események és az alkotópálya kibontakozásának párhuzamos kifejtésében", "szüntelen egymásra vonatkoztatásában" ad többet, értékesebbet akár a legjobb nyugati monográfiáknál is. "Ami más muzsikus-biográfia esetében talán nem több a kötelező gondosság tényének megállapításánál - írta a könyv első kiadásáról szóló recenziójában többek között Somfai László - hogy t.i. minden lényeges életrajzi momentumot felölel, és a mai kutatás szerinti legpontosabb adatokkal támaszt alá [...] hogy tárgyi tévedést benne árgus szem is alig talál - itt, a Bartók-literatúrában a legmagasabb dicséret." A könyv első megjelenése óta eltelt időben ismét sok értékes Bartókra vonatkozó publikációt adtak ki Magyarországon. Újabb teljes monográfia azóta sem született. Ujfalussy József a maga filológus gondosságával és pontosságával revideálta munkáját az azóta előkerült adatok ismeretében. Így nyújtja át a Kiadó olvasóinak, immár harmadik, bővített és javított kiadásban az azóta több idegen nyelvre is lefordított legkorszerűbb Bartók-monográfiát.
Barabás Tibor - Beethoven
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
H.C. Robbins Landon - 1791 - Mozart utolsó éve
Életének utolsó évében Mozart olyan lázasan dolgozott, mintha megérezte volna, hogy összegeznie kell, és hamarosan búcsúznia is. Ebben az 1791-es esztendőben több hangjegyet vetett papírra, mint az azt megelőző három évben együttvéve. Olyan csodálatos művek születtek ekkor, min a Varázsfuvola és a Requiem.
E gazdag és tragikus év eseményei elevenednek meg az angol Langdon professzor könyvének lapjain. Műve korántsem zenetörténeti szakmunka csupán - noha annak is remekmű -, de egyszersmind hiteles és aprólékos életrajz is, sőt élvezetes olvasmány nemcsak zenerajongók, de minden más olvasó számára is, akit érdekel a történelem, és a nagy művész mindennapjainak története, amiben itt kell rejtőznie a remekművek titkának is, ha ez végül mindig megfejthetetlen marad is. Ez a regényszerűen izgalmas történelmi, zenetörténeti esszé bemutatja a zseni életét, a nagy művek keletkezésének körülményeit, és friss szemmel vizsgálja azt a sok legendát, amely Mozart utolsó életévét, házasságát és halálát övezi.
A szerző a bécsi klasszika egyik legismertebb tudósa; műve alapkönyvnek számít a Mozart-irodalomban.
Bartha Dénes - Beethoven
E munka összeállításában az a szándék vezetett, hogy a művelt magyar zeneértő ebben a kis kötetben röviden, világosan egybefoglalva együtt lássa mindazt, amit Beethoven zenéjéről tudnia kell és mindenek felett tudnia érdemes.
Hasonló természetű összefoglaló stílustörténeti munka legjobb tudomásom szerint a nemzetközi Beethoven-irodalomban sem áll rendelkezésre.
Jerzy Broszkiewicz - Chopin élete
A XIX. század egyik legjelentősebb zongoraművészének életrajzát kapja kézhez az olvasó. Fryderyk Chopin műveit világszerte ismerik, életének epizódjairól is számos történet forog közszájon. Ez a könyv, mint egy hatalmas körkép mutatja be a nagy zeneszerző életét, a tehetséges kisfiú kibontakozását, kényszerű elszakadását szeretett lengyel hazájától, örökös visszavágyódását, melyet zenéjében is kifejezésre juttatott. Érdekes, gazdag élet, mely mögött ott lüktetnek a forradalmi Lengyelország és Franciaország mindennapjai.