Kapcsolódó könyvek
Ambrus Gizella - Kútvölgyi Mihály - Ízes Erdély
Nem szokványos szakácskönyvet vehet kezébe a Tisztelt Olvasó. Olyan kiadványt lapozhat át, amely Erdélyországból ad nem akármilyen ízelítőt. A művészi értékű felvételek segítségével valósággal megidézi a gyönyörű szép erdélyi tájakat és településeket, bepillantást nyújt népi hagyományaink gazdag világába, s kóstolót is kínál az erdélyi konyha legízletesebb fogásaiból. Megtudhatjuk ebből a könyvből azt is, hogy az édesanyja sütötte csigarétes volt Tamási Áron kedvenc elesége, hogy a nagyenyedi diákok a töltelékes káposztát szerették legjobban, s azt is, hogy hogyan készítik a gyimesi csángómagyarok a málégaluskát és a rakott puliszkát. A havasi pásztorokkal együtt kóstolhatjuk meg a vadcsomboros báránybordát, a friss ordát, az érett túrót és a zsendicét.
Családi tűzhelyünkön megfőzhetjük mindazokat az ételeket, amelyeket Ambrus Gizella székelyudvarhelyi fogadós főzőasszony készít a vendégeinek. Kútvölgyi Mihály sok-sok éven át gyűjtötte össze és rendszerezte ezeket a recepteket, színes táj- és ételfotói pedig otthonunkba varázsolják Erdély megőrzött értékeit.
Székely Lajos - Maroskeresztúr
Új székelyföld kismonográfia
Maroskeresztúr egyik hű fiát, Székely Lajost messzire sodorta az élet: Passauban, ebben a szép bajor városban talált új otthonra Vita Zsigmond hajdani lelkes-hűséges tanítványa. És bizonyítandó, hogy a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium szellemét romlatlanul megőrizte, saját költségén kiadott kismonográfiát szülőfalujáról, a Nyárád Marosba ömlése felett alig néhány kilométerre fekvő kisközségről, Maroskeresztúrról. Nem volt könnyű összegyűjtenie a szükséges adatokat, sokszor meg kellett tennie az ezer kilométerekben számítható utat, hogy a három fejezetre tagolt kis remekművet létrehozza.
Természetszerűen a középső fejezet (Maroskeresztúr rövid története) a legterjedelmesebb, hiszen ez tartalmazza a község új és jelenkori történetét, hiteles dokumentumok alapján - amint a könyv végéhez csatolt 37 tételt tartalmazó bibliográfia tanúsítja. Ezt követi a Maroskeresztúr népét és mindennapi életüket bemutató harmadik fejezet, ahol részletesen kitér a népszokásokra is, ezáltal mintegy néprajzi forrásmunkává is előléptetve könyvét. Ilyen alcímekre oszlik a fejezet: Házasságkötés, Születés, Halál, Temetés, Szórakozás, Népi gyógymódok.
Záradékul a képes melléklet előtt még tíz-tíz lapon román és német összefoglalót is ad, kitágítva így a potenciális olvasók körét. (Gábor Dénes)
Ismeretlen szerző - Tolna megye földrajzi nevei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Rítus és ünnep az ezredfordulón
A kötet tanulmányai az ezredforduló új társadalmi és kulturális kihívásait követő változásokról, az újonnan formálódó közösségek új ünnepeiről, a hagyományos ünnepi rítusok továbbéléséről, folklórjáról és folklorizmusáról szólnak. A cikkek egy része a falusi közösségek ünnepi szokásait (betlehemes, farsangi játékok, lakodalom, a Vince-napi vesszővágás) érintő változásokat, az ünnepi rítusok (csíksomlyói búcsújárás, a házasságkötés egyházi rítusai) történeti alakulását vizsgálja, mások a vizsgálatok fókuszából eddig kieső közösségek hagyományaira (társulati ünnepek, munkásünnepek) helyezik a hangsúlyt. A hagyományos ünnepi ceremóniák új tartalmakkal való megtöltése a témája a széki lakodalomról, a vörsi templomban berendezett betlehemről, a mohácsi busójárásról, vagy a bajai "jánoskeresztésről" szóló írásoknak. A gyors életformaváltás, a globalizáció, valamint a múlthoz kapcsolódás új szemlélete új ünnepeket, új rítusokat is teremtett, mint ezt a Valentin-nap, a "bulikon" való zenehallgatás, a millenniumi zászlóavatás, vagy a gáz bevezetését ünneplő rítusok, vagy egy volt sváb falu német identitását újraélesztő évfordulós ünnep elemzése tanúsítja. Végül szó esik az új közösségeknek most kialakuló ünnepi hagyományairól, így a krisna-tudatuak rítusairól, vagy az új elitnek a régi úri osztály megyebáljait felélesztő törekvéseiről is.
A. Dridzo - L. Mincz - Emberek és szokásaik
Ahány nép - annyi szokás. Erről szól a szovjet etnográfus szerzőpár könyve. Az ember életútja a bölcsőtől a koporsóig mindenhol azonos, de ezt az életutat ezernyi, egymástól igencsak eltérő szokás övezte a természeti népeknél, s övezi még ma is. Különbözőképpen fogadják az újszülötteket, eltérőek a névadási szokások, más és más ceremónia kíséri az ifjúvá avatást, a lánykérést, a házasságkötést, véleménykülönbség van az egyes népek, népcsoportok között annak megítélésében, mi a férfi dolga, és milyen munkát végezzen a nő, eltérő az öregekhez fűződő viszony. Így, az emberélet fonalára fűzve adta közre a két szerző afrikai, ázsiai, amerikai, ausztráliai gyűjtőmunkája eredményeit, s természetesen felhasználták az etnográfiai irodalom ismert és kevésbé ismert példaanyagát is. A fotós illusztráció a magyar kiadás sajátos értéke, ritkán közölt század eleji felvételekkel, a hazai néprajztudósok munkájának dokumentumaival gazdagítja a szovjet szerzők könyvét.
Kustaa Vilkuna - Apáink munkája
Kustaa Vilkuna, a nemrég elhunyt finn néprajztudós a finn kultúrtörténet és nyelvészet egyik kiváló tudósa, jeles esszéíró is.
Könyve a finnek népi kultúrájának mindennapjairól szól. "Mi, a mai kor emberei, annyira belefelejtkeztünk napjaink nagy technikai vívmányaiba, hogy nehéz megértenünk és kellőképpen értékelnünk az előző nemzedékek leghétköznapibb életvitelét és mindazt a régi örökséget, ami az igazi parasztkultúra része" - írja bevezetőjében a szerző, majd érdekesen, képpel és szóval bemutatja könyvében a finn nép ősrégi megélhetési módjait. Mik a szerző témái? - a folyók és tavak halászata, a szigonyozás fáklyafénynél, a fókavadászat, a vándorlás, a mocsarak kiszárítása, a szénagyűjtés, az árpa- és rozstermelés, a malmok munkája, a házépítés, a mosónapok és a szövés, a szerszámkészítés; majd a kalákáról és a közös munka ünnepléséről olvashatunk e könyv lapjain, melyet a néprajz és finn rokonaink élete iránt érdeklődőknek ajánljuk. Külön felhívjuk olvasóink figyelmét a mű illusztrációs anyagára.
Ismeretlen szerző - Képek a folklórban
A kötet fiatal pályakezdő néprajzosok írásait tartalmazza, olyan munkákat, amelyek eredetileg szemináriumi dolgozatok, féléves dolgozatok formájában születtek meg. Ennek megfelelően több közös vonást mutatnak: mind a tizennégy tanulmány közös tudományos szemléletre és módszerre alapoz, éspedig az archetipális mítoszelméletre. A kutatás tárgyát illetően is egységesnek mutatkozik a kötet, mivel az elemzések többnyire ma is élő erdélyi és moldvai csángó néprajzi jelenségekre vonatkoznak. Külön elemzés foglalkozik az idő- és a térképzetekkel, a népszokásokban és a szokásokat működtető hiedelemképzetekben megnyilvánuló mágiával, a tárgyi kultúra szimbólumaival, a folklórszövegek szimbolikájával, valamint a modern mítoszok létmódjával és lélektani okaival.
Nagy Mari - Vidák István - Elfelejtett ősök árnyai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Lükő Gábor - Gyökereink 2.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Lükő Gábor - Gyökereink 1-2.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Csodaszarvas
Csodaszarvas I.
VOIGT VILMOS: Beköszöntő
Tanulmányok
FODOR ISTVÁN: AZ ősi magyar vallásról
KOVÁCS LÁSZLÓ: Muszlint pénzek a X. századi Kárpát-medencében
VESZPRÉMY LÁSZLÓ: A magyar őstörténet és a honfoglalás a középkori magyar krónikákban
ANDREI A. ZNAMENSKY: Az ősiség szépsége: altaji török sámánok a szibériai regionális gondolkodásban (1860-1920)
ULLA JOHANSEN: Sámánfilozófia: változó lélekképzetekTuvában
POZSONY FERENC: Sámánizmus és medvekultusz Moldvában?
MOHAY TAMÁS: Moldvai magyarok pünkösdkor Csíksomlyón
Fotóesszé
KÓKA ROZÁLIA és KÚTVÖLGYI MIHÁLY:
Házról házra járván. Bukovinai székely betlehemezés
Úti beszámoló
SOMFAI KARA DÁVID és KUNKOVÁCS LÁSZLÓ:
Egy különös kirgiz sámánszertartás a Talasz folyó völgyéből
Múzeumok, kiállítások
KAPITÁNY ORSOLYA: Somogy megye szabadtéri néprajzi gyűjteménye Szennában
KRISKÓNÉ DÁVID MÁRIA: A kecskeméti Népi Iparművészeti Múzeum
Zenészportrék
ABKAROVITS ENDRE: 35 éve a népzene bűvöletében.
Beszélgetés Halmos Bélával
ABKAROVITS ENDRE: A prímás, aki két országban is eljutott a szakma csúcsára. Beszélgetés Papp István Gázsával
Ismeretlen szerző - Gyermeki játékok
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Sirkka Saarinen - Suomalais-ugrilaisten kansojen folklore
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Matti Vainio - A finn zene története
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Balázs Lívia - Rábaközi paraszt dekameron
"Néprajzi gyűjtőútjaim során gyakran találkoztam olyan, merész szókimondással előadott történetekkel, amelyekkel – bár tetszettek és jellemzőnek tartottam a közösségre nézve – sehogy sem tudtam mit kezdeni. Parasztemberekről szóltak és az ő apró-cseprő, nevetséges botlásaikat figurázták ki kedves csipkelődéssel, vagy éppen maró gúnnyal.
Hogy „fésületlenek” ezek a történetek? A polgári ízlésvilág szempontjából talán annak tűnnek, de a paraszti világ más törvények szerint mozog. A természettel való mindennapos kapcsolatban nincs helye és nincs értelme a felesleges szépítgetéseknek. Nem a szavakon és pikáns témákon kell fintorognunk – ez lényegtelen külsőség –, hanem próbáljuk megismerni azt a közösséget, amelyet ezek az elbeszélések vetítenek elénk, s azt a világot, amelyben saját nyomorúságukat, apró kis lázadásaikat felszabadító nevetésben oldják fel."
Ismeretlen szerző - Népi kultúra - Népi társadalom XX.
A kötet a Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Kutatóintézetében folyó etnológiai és antropológiai tematikai, földrajzi sokszínűségét tükrözi.
Péntek János - Szabó T. Attila - Ezerjófű
NÖVEKEDVÉN NEVELÜNK...
A hagyományoknak kettős arcuk van. Az egyik a múló idővel nemesedik, a másik lassan fakul és kopik. Mindkettő sokat mesél a múltról a jelennek és szól a jövőhöz is - írta 20 évvel ezelőtt a kötet egyik szerzője, amikor szerzőtársával együtt közreadták erdélyi és partiumi etnobotanikai gyűjtőmunkájuk összefoglalását.
Mi az etnobotanika? Aki ezt a kis kötetet elolvassa, megismerkedik e különös, új - a természet- és a társadalomtudomány határán létrejött - szaktudománnyal, amely a növénytan, a néprajz és a nyelvészet népi ismereteit és legszebb népi hagyományait ötvözi egységbe.
Publius Cornelius Tacitus - Germánia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jung Károly - Az emberélet fordulói
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Die Vorgeschichte der uralischen Völker
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.