A patisszon, találó magyar nevén: csillagtök
- rendszertanilag a tökfélék családján belül a tök nemzetségbe tartozik. Egyéves. lágy szárú, indás vagy indátlan növény. Az indás típus 4-6 m-es, az indátlan 30-60 cm hosszú szárakat fejleszt;
- termése, amit gyümölcsnek nevezünk, félgömb vagy lapított félgömb alakú, kerületén tompán fogazott. Július elejétől szeptember végéig 2-3 naponként, folyamatosan szedhető, mélyhűtve vagy konzervként egész évben fogyasztható.
Étrendi szerepét tekintve az uborkával és a spárgatökkel hasonlítható össze. A patisszonból készült ételek könnyen emészthetők, ezért kiváló étrendi hatásúak. Gyümölcse energiaszegény, ízletesen elkészítve a korszerű diabetikus táplálkozás igen sokféleképpen, tetszetős formában hideg és meleg ételek egyaránt elkészíthetők belőle.
Kapcsolódó könyvek
Eleonore Hohenberger - Gyógynövények, fűszernövények
Könyvünk tartalmából:
A gyógy- és fűszernövények jelentősége tegnap és ma
A fűszerezés művészetének elterjedése - A kolostorok és a császár kertje - Illatokkal a jó közérzetért
Mit és hová ültessünk?
A haszonkert - teraszágyás spirálisan elrendezett növényekkel - Kerti tó és növényspirál - Kertrendezés - Rózsakert - Árnyékos ágyás - Sziklakert
Növények minden kertbe
Ánizs - Macskagyökér - Borbálafű - Bazsalikom - Fekete üröm - Nadálytő - Csombor - Borágó - Csalán - Szurokfű - Istenfa - Angyalgyökér és még további negyven növény vetése, palántázása, gondozása
Növényekkel az egészséges kertért
Zöldtrágyalé - Levek és teák növényi kártevők ellen
A növények tartósítása
Szárítás - Mélyhűtés - Ecetes tartósítás - Tartósítás sóval, olajjal, mézzel, zsírral - Alkoholos kivonás
Valló László - A Kiskertész
... kint süt a Nap, madárfüttytől hangos a környék, szinte hallani, hogy nő a fű, hízik a gyümölcs, zsong a kert. Neked pedig ezer és ezer nagyszerű elfoglaltságot kínál: vesd el a magot, ültesd ki a palántát, gyomláld ki a szamócást, karózd fel a paradicsomot, öntözd meg a paprikát, etesd meg a baromfit, itasd meg az énekes madarakat, s ha megérett, szedd le a gyümölcsöt! A tiéd! Megérdemelted.
Zatykó Lajos - Zatykóné Draskóczy Erzsébet - Nagy öröm a kiskert
Családi ház, házikert után nagyon sokan vágyódnak. Kevesen tudják azonban, hogy a telekből, házból csak akkor lehet szerves egység, ha az éghajlathoz, talajhoz, környezethez illő, örömöt jelentő, hasznot hozó növények jól megtervezett együttest alkotnak.
A könyvet a szerzők azoknak írták, akik kertjüket nem szolgálni, hanem élvezni szeretnék. Ahhoz azonban, hogy az olvasó kertjében örömét lelje, ismernie kell, hogy a növények életben tartása, termesztése milyen munkával, kiadásokkal jár, de egy kicsit értenie kell a biológiához, fiziológiához - tehát az élettanhoz -, és azzal is tisztában kell lennie, hogy a kerttől milyen pszichológiai, azaz lélektani hatásokat, esztétikai értékeket lehet várni.
A helyesen megválasztott és gondozott kiskert a család minden tagjának nyújt valamit: a testedzés, a játszva tanulás, az aktív pihenés céljait s a természet utáni vágy kielégítését egyaránt szolgálja. Arról nem is beszélve, hogy milyen nagy jelentőségű a házi kertekben megtermett zöldség, gyümölcs a család ellátásában.
Ismeretlen szerző - Növényvédelem
Kézikönyvünk a gazdasági szempontból jelentős szántóföldi és kertészeti növények – mint tápnövények – sorrendjében tárgyalja a termesztés sikerét veszélyeztető károsítókat: a kórokozókat, kártevőket, gyomfajokat, valamint az ellenük való védekezési lehetőségeket és a legújabb technológiákat. A növényvédő szerek gyors elévülésére való tekintettel a könyv végén összefoglaló táblázat tartalmazza – a hatóanyaghoz kapcsolva – a jelenleg hazai forgalmazásra engedélyezett készítményeket.
Brunner Tamás - Gyümölcsfanevelés élettani alapon
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Szaktanácsok a műtrágyázáshoz
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Trágyázási kutatások
Korszerű trágyázási tartamkísérletek hazánkban csak a 20. század közepétől folynak. A Martonvásári Kutatóintézetben az 1950-es években, ill. az ország különböző talajain Láng Géza kezdeményezésére az egységes Országos Műtrágyázási Tartamkísérletek (OMTK) kerültek beállításra.
A talajok tápanyagellátásának változását, a műtrágyázás fontosabb kérdéseit csak az eltérő termőhelyi viszonyok mellett folytatott tartamkísérletek alapján lehet pontosan megítélni. Az egy-két éves kísérletek következtetései a gyakran még tisztázatlan kérdések felvetésével csak vitát kavarnak, bizonytalanságot szülnek.
A könyvben bemutatott 25-30 éves kísérleti adatok a témában érdekelt szakembereknek segítenek eligazodni a vitás kérdésekben és a jövő környezetkímélő talajtermékenységét fenntartó és növelő növénytermesztési technológiák fejlesztésében. Lehetőséget biztosítanak a tudományos eredmények elemzésére, kiválóan alkalmasak a tápanyagellátás és a terméshozamok összefüggéseinek, továbbá a tartós műtrágyahasználat következtében a talaj tulajdonságaiban beálló változások felismerésére. Főleg a talajvédelmet környezetvédelmi vonatkozásban érintő kérdések - a tápanyag kilúgozódása, talajsavanyodás, nehézfémek felhalmozódása stb. - a különböző talajokon eltérő módon válaszolhatók meg.
A könyv használatát több mint 200 táblázat és 71 ábra segíti.
Nagy Géza - Vétek Gábor - Kártevők és kórokozók a kertben
Amennyiben a termőhelyi adottságok ismerete alapján tudatosan választunk olyan növényfajokat, amelyek igényeit ezen tényezők jól kielégítik, akkor máris megtettük az első lépést afelé, hogy a telepítésre szánt növények az ültetést követően szépen fejlődjenek és a kívánt megjelenést adják. Természetesen a legjobb körülmények közé ültetett növényeknél is számolni lehet különböző növény-egészségügyi problémák időről időre történő megjelenésével, de a megfelelő környezetben kellő odafigyeléssel ápolt, jó kondícióban tartott fák, cserjék vagy lágyszárú fajok több kártevővel és kórokozóval szemben is jobban ellenállók lesznek. A tartalomból: Az okszerű növényvédelem alapjai ; A termőhely adottságai és a növényanyag megválasztása; A növények beszerzése; A sikeres növényvédelem alapjai; Fontos tanácsok a növényvédő szerek használatához; Növényi károsítók; Növényvédelem, integrált növényvédelem, biológiai növényvédelem; Növényvédő szer fogalma és a készítmények elnevezése; A növényvédő szerek terjedése a növényben és károsítókra gyakorolt hatásmódja; Növényvédő szerek kijuttatásának időpontja; Méhveszélyesség és méhkímélő technológia; A növényvédő szerek hatása a vízi szervezetekre, biztonsági távolságok vizek közelében; Forgalmi kategóriák; Munkaegészségügyi és élelmezés-egészségügyi várakozási idő; Növényvédőszer-szükséglet és tanácsok a permetezéshez; A növényvédő szerek tárolása, hulladékkezelés; Károsítók azonosítása és a védekezés irányelvei; Jellegzetes kárképek, kárképtípusok; Külső sérülések, rágásnyomok a növényen; Belső sérülések, rágások, járatok a növényben; Színelváltozások; Alakváltozások; Gubacsok Ürülék, váladék, szövedék; Főbb betegségcsoportok, jellegzetes kórképek; Vírusos betegségek; Baktériumos betegségek; Gombás betegségek; A kerti növények jellemző károsítói; Gyümölcsfélék károsítói; Alma, Körte, Birs, Cseresznye és meggy; Őszibarack, Kajszi, Szilva, Szőlő, Szamóca, Málna és szeder; Ribiszke és köszméte; Fekete bodza, Dió, Mogyoró, Mandula; Zöldségfélék kerti károsítói; Paradicsom, Paprika, Burgonya és tojásgyümölcs, Uborka, Dinnye és tök, Sárgarépa, petrezselyem, zeller, Káposztafélék, Saláta, Hagymafélék, Borsó, Bab; Növényházi károsítók; Kártevők; Betegségek; Díszcserjék kerti károsítói; Tuják, borókák, ciprusfélék és hamisciprusok; Borbolya, Mahónia, Iszalag, Buxus (puszpáng), Bazsarózsa (peónia), Jezsámen, Gyöngyvessző, Tűztövis, Rózsa, Törpe mandula, Babérmeggy, Selyemakác, Júdásfa, Kecskerágó, Orgona, Fagyal, Labdarózsa, Lonc; Szobanövények károsítói; Ugróvillások; Üvegházi molytetű; Pajzstetvek; Közönséges takácsatka; Tőzeglegyek; A növényvédő szerek csoportosítása; Függelék; Fontosabb felhasznált irodalmak és egyéb források, Képek forrása, Gyártók, szolgáltatók listája.
Benedek Pál - Dr. Dely Olivérné - Jászai Józsefné - Mezőgazdasági károsítók előrejelzésének és szignalizációjának módszerei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szűcs Lajos - A növénykedvelő kislexikona
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Derzsényi István - Egy év tennivalói a kiskertekben avagy dekádról dekádra
A mai helyzetben mindenki megpróbálja maximálisan kihasználni a rendelkezésére álló kiskertet, hétvégi telket. A saját igényeik kielégítéséhez megfelelő mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt próbálnak megtermelni. A minél eredményesebb munka elvégzéséhez azonban tudni kell mikor, mire kell odafigyelni. Ehhez nyújt segítséget ez a könyv, amely egész évre pontos útmutatással szolgál az éppen aktuális munkákhoz. Ezek a tanácsok a gyümölcsösre, a szőlőre, a konyhakertre és az éppen aktuális növényvédelemre vonatkoznak. A könyv különlegessége, hogy a 10 napos dekádbeosztást részesíti előnyben a rugalmasabb időbeosztás érdekében. Reméljük könyvünk hozzásegíti önt ahhoz, hogy sokáig örömét lelje a kertjében anélkül, hogy tehernek érezné az elvégzendő munkákat.
Sárközy Péter - Biogazdálkodás szántóföldön
Az utóbbi években heves viták folynak a vegyszerek használatáról a mezőgazdasági termelésben. Ellenzői a környezetszennyezést, az ökológiai egyensúly felbontását róják fel a vegyszerhasználatnak, hívei szerint pedig a jelenlegi terméseredmények vegyszerek nélkül nem érhetők el. A vegyszermentes gazdálkodásra már számos külföldi kisüzemi példa van, a hazai kertészeti irodalomra támaszkodva hazánkban is széles körben terjed a hobbikertekben, a nagyüzemi lehetőségekről azonban még kevés szó esett.
A szerző sok évtizedes tapasztalatai és világirodalmi ismeretei alapján a biológiai alapon szervezett, vegyszertakarékos gazdálkodás lehetőségeit és korlátait vázolja fel.
lebilincselő stílusban, objektíven tájékoztat a biogazdálkodás jelenlegi helyzetéről, számos szemléletformáló összefüggésre hívja fel a figyelmet.
A könyv nemcsak a mezőgazdászok, hanem az érdeklődő nagyközönség számára is hasznos olvasmány.
Balikó Sándor - Bodis László - Kralovánszky U. Pál - A szója termesztése
A mű a szója morfológiai leírásával, a beltartalom, a kémiai, genetikai értékek ismertetésével kezdődik. Itt kap helyet a genetikailag manipulált szójáról szóló fejezet, amit az érési idő szerint csoportosított szójafajták bemutatása követ.
Az ökológiai fejezet a szója talajjal, éghajlattal, vízzel, hőmérséklettel és fénnyel szemben támasztott igényeivel foglalkozik. A szójatermesztésre való alkalmasság szempontjai alapján rangsorolják a szerzők hazánk különböző tájegységeit.
A termesztéstechnológiai rész a talajműveléstől a magvak elsődleges kezeléséig terjed, és magában foglalja a tápanyag-gazdálkodást, a vetőmag-előkészítést, -csávázást, -oltást, a vetés módját, a sorművelést, a növényápolási munkákat, az öntözést, a termésbecslést és a betakarítást.
A növényvédelemmel önálló fejezet foglalkozik, ami a vegyszeres gyomirtáshoz ad tanácsokat, leírja a vírusos, baktériumos és gombás eredetű megbetegedéseket, valamint a jelentősebb állati kártevőket.
A további fejezetek a nagyüzemek, illetve családi méretű gazdaságok termesztési módszereivel, lehetőségeivel, a termesztés gépeivel, ökonómiájával és a szója elsődleges feldolgozásával foglalkoznak.
Ismeretlen szerző - Olajnövények, növényolajgyártás
A könyv két fő részre osztható, az első részben az általános lipidkémiai definíciók tisztázása után a szerzők, akiket korábbi, hasonló témában megjelent műveik alapján megismerhettünk, bemutatják az ismertebb, illetve a kevésbé elterjedt, de táplálkozástudományi szempontból egyre jelentősebb olajnövényeket. Az első fejezet részletesen tárgyalja a növények előfordulási helyét, felépítését, a termesztésükhöz szükséges alapismereteket, felhasználásukat és természetesen a kinyert olajok legfontosabb kémiai paramétereit. Az első fő rész végén hasznos információkat találhatunk az olajnövényeket megtámadó, jellemzőbb kártevőkről és kórokozókról is.
A könyv második felében a szerzők ismertetik az olajmagvak feldolgozásának menetét a magtisztításon, különböző magelőkezeléseken és sajtolási eljárásokon keresztül.
Dr. Helyes Lajos - A paradicsom és termesztése
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bálint György - Újabb mesterfogások kezdő és haladó kertészkedők számára
A "legnépszerűbb magyar kertész" leleményes módszereinek újabb gyűjteményét kapja kezébe a tudását gyarapítani kívánó kertbarát olvasó.
Önök is magukévá tehetik Bálint gazda tapasztalatait - és alkalmazásuk során egyúttal az ötletesen, előreláthatóan végzett kerti munka élvezetét és eredményét!
... Hiszen ez maga a kertészet: amelyet el lehet kezdeni, de abbahagyni sosem.
... Amikor a természet száz és száz tapasztalat mellé száz és száz új tapasztalatot és gyönyörűséget kínál...
Megtudhatjuk a könyvből:
Miért nem érik be a fekete szeder?
Hogyan kell a lehullott lombot kezelni?
Miként gondozzuk a vízkultúrás szobanövényeket?
Hogyan kell a díszcserjéket télen metszeni?
Miként végezhetjük a gyepfogasolást és gyomirtást?
A csalánból hogyan készítsünk növényvédő szert?
Milyen is az automatikus öntözés?
Sok örömet és sikert kívánunk!
Daniel Lajos - A csemege- és a pattogatni való kukorica termesztése
A világon régóta széles körben kedvelt ínyencfalat a csemegekukorica. Nálunk mégis csak mint főtt kukoricát fogyasztják, s ebben a formában is inkább a kevésbé ízes, kis cukortartalmú takarmányfajtákat. Termesztése mind ez ideig a kisüzemi, házikerti területekre korlátozódott a legutóbbi évekig. Más országokban - főként Észak-Amerikában - már hosszú ideje a legnagyobb mennyiségben termesztett "zöldségfélék" közé tartozik. Fogyasztják köretként, húsos, tojásos ételek, valamint édes tészták, pudingok alapanyagaként egyaránt. Divatja egyre terjed. A konzerv- és a hűtőipar jelenleg hazánkban is jelentős mennyiséget használ már fel belőle, így a csemegekukorica nagyüzemi termesztésének elterjesztése napjaink fontos feladata.
Ez a könyv tehát az üzemi kertészeknek és a házikert-tulajdonosoknak egyaránt hasznos segédeszköze. A szerző a csemegekukorica termesztésének részletes ismertetésén kívül az olvasó elé tárja egyebek között a növény genetikáját, áttekintést nyújt a különböző országok ismert fajtáiról, foglalkozik a felhasználás és az értékesítés lehetőségeivel is. Közérthető, világos stílusa mindenki számára jól használhatóvá teszi.
Csapo Jósef - Új füves és virágos magyar kert
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - A szenvedelmes kertész rácsudálkozásai
A korszerű műveltség fogalomköre napjainkra kitágult. Már nemcsak a humán ismeretek, hanem a természettudományok is fontos alkotóelemei az általátos műveltségben. A gyümölcs-, és zöldségtermesztés, a szőlőművelés már csak azért is beleillik a műveltség körébe, mert legalább annyira humán jellegű, mint természettudományos kötődésű foglalkozás. Arról nem is szólva, hogy megnőtt az érdeklődés a gazdaságtörténet iránt, korunk egyik égető problémája (az energiaválság mellett) a világ élelmezésének szint megoldhatatlannak látszó gondja. Indokolt tehát, hogy a Magyar Hírmondó olvasói erről a témakörről is kapjanak tájékoztatást a sorozatban eddig kialakult és megszokott műdszerek szerint. Surányi Dezső nemcsak gyakorlati szakember, hanem tudományágának történésze is, azt vallja, hogy csak annak a kertkultúrának van igazán jövője, amelynek a hagyományai is megbecsültek. Márpedig a magyar növény- és gyümölcstermesztés, a szőlőgondozás hagyományai igen gazdagok. Ezt bizonyítják az itt fölsorakoztatott dokumentumok. Oklevelek, adománylevelek, krónikák, periratok, összeírások, szőjegyzékek, füveskönyvek, útleírások, összefoglaló értekezések adnak képet a magyar kertművelés ezer esztendőjéről, igen fontos oldaláról világítva meg egyúttal a magyar nép életének, életformájának az alakulását is.
Ismeretlen szerző - Biológiai növényvédelem
A Szovjetunió és más KGST tagországok szakembereinek könyve a biológiai védekezés eszközeivel foglalkozik. Értékelik a növényi kártevők, kórokozók és gyomnövények ellen az entomofág, kórokozó és fitofág szervezet alkalmazásával kapcsolatos munkájuk eredményét. Ismertetik a károsítók ellen alkalmazott biológiai eszközök eredményességét. A fő figyelmet az entomofágok, valamint a biológiai készítmények gyakorlati alkalmazásának és az integrális növényvédelemnek szentelik. A könyv egy időben jelenik meg a KGST-tagországokban.