Az egyetlen kiadvány, mely egy kötetben foglalja össze élet és halál 7000 évet átívelő történetét az ókori Egyiptomban. A könyvet az egyiptológia tudományának élvonalában dolgozó úttörő munkájuk révén elismert régészek és nagyra becsült szakemberek írták több mint 150 gyönyörű képpel illusztrálva, melyek életre keltik ezt a lenyűgöző kort.
Kapcsolódó könyvek
Kákosy László - Az ókori Egyiptom története és kultúrája
A könyv a tudományos bevezetés és egyúttal összefoglalás igényével mutatja be az egyiptológia tudományát, forrásait, történetét az írások megfejtésétől egészen a napjainkban folyó ásatásokig. Az ókori Egyiptom történetét a neolitikumtól a későkorig követi nyomon, benne a társadalom és a politika történetén túl a tudomány, a hit és a vallás, a világlátás és a művészetek részletes ismertetésével. A könyvet időrendi táblázat, bibliográfia és mutató zárja. A felfrissített és átdolgozott Egyiptom-történet elsősorban a történész-, a művészettörténész- és a régészhallgatók komplex tankönyve, de a művelődéstörténet és a vallástörténet iránt érdeklődők számára is hasznos forrás.
Herbie Brennan - Az ókori Egyiptom titkos története - Hogyan tűnt el egy fejlett civilizáció?
Hogyan voltak képesek az egyiptomiak többtonnás gránittömböket emelgetni?
Valóban ismerték a tengeralattjárók és helikopterek működési elvét?
Mágia vagy tudomány állt elképesztő technikai megoldásaik háttérében?
Herbie Brennan új könyvében választ kaphatunk a fenti, és sok más, hasonlóan izgalmas kérdésre.
Az ókori Egyiptom titkos története lendületes, bámulatos kutatásokra épülő mű. Az új régészeti felfedezések és tudományos kormeghatározási módszerek teljesen megváltoztatják a történelem előtti korokról alkotott eddigi nézeteinket. Herbie Brennan ezen információk felhasználásával nyújt lenyűgöző betekintést a világ legelképesztőbb kultúrájának rejtelmeibe. A szerző bebizonyítja, hogy a technikailag fejlett egyiptomi kultúra a történészek által megadott időpontokhoz képest évezredekkel korábban virágzott.
J. Baines - J. Málek - Az ókori Egyiptom atlasza
Tudásunk legértékesebb forrásai az ókori Egyiptomról a hatalmas építészeti emlékek: a piramisok, templomok, sírok, szobrok és sztélék. Ezek tanulmányozása - történjék ez akár az ország különböző tájain, akár a múzeumok és gyűjtemények teremtette modern környezetben - jó alkalom a szakemberek és laikusok találkozására. Általában semmiféle szaktudás nem szükségeltetik ahhoz, hogy lenyűgözve álljunk a gízai Nagy Piramis nagyszerűsége és műszaki megoldásai előtt, hogy megcsodáljuk a Deir-el-Medine közelében található, a Ramesszida uralkodók idejéből való sírok falfestményeit, vagy megdöbbenjünk a Királyok Völgyében Tutanhamon sírjából előkerült - most a Kairói Múzeumban látható - tárgyak pompáján és sajátos ízlésvilágán. Ha többet tudunk e műalkotásokról, jobban élvezzük és becsüljük őket. Mindebből könnyen meghatározható e könyv szándéka. Mert a szerzők célja világos : módszeresen tekintik át az ókori Egyiptom legfontosabb emlékeit, mérik fel történelmi és kulturális súlyukat, mutatják be azt a mitológiát, e világi reményt és túlvilági hitet, amelynek a modern ember pszichéjét vizsgáló tudósok oly nagy jelentőséget tulajdonítanak. Nem ok nélkül, mert az egyiptomi kultúra gondolkodásunkat a hitnél sokkal mélyebben befolyásolta, létünkről, személyiségünkről alkotott elképzelésünket alakította. Az Egyiptom földrajzáról, történelméről, civilizációjáról és kultúrájáról írott könyvek egyik legjobbikát tartja kezében az olvasó. Néhány fejezet és egy-egy téma gazdagon illusztrált bemutatása az egyiptomi civilizáció hétköznapjainak megismertetését szolgálja.
Richard Rudgley - A kőkor elveszett civilizációi
A kőkor merész és vállalkozó szellemű felfedezői már jóval a nagy földrajzi felfedezések előtt megismerték a világ nagyobb földterületeit. Az ősi sumerok első írásos feljegyzései olyan újkőkori jegyeket viselnek magukon, melyek egyértelműen őskőkori eredetre utalnak. A civilizált társadalmak matematikai és csillagászati ismeretei a kőkor tudományos eredményeit tükrözik. Az olyan technológiai és ipari tevékenységek, mint például a szerszámkészítés, a bányászat vagy a pirotechnika, mind-mind a kőkorból származnak, sőt még a fontos orvosi tevékenységek is, ideértve az olyan sebészeti beavatkozásokat is, mint a koponyaékelés...
Graham Hancock - Robert Bauval - Titkos jelek
A _Titkos jelek_ szédítő intellektuális utazásra visz minket a történelem sikátorain és mellékutcáin át, hogy feltárja előttünk egy, a világot alakító titkos vallás műemlékekbe és építészeti megoldásokba írt nyomait. A történet Héliopoliszból Luxorba, Alexandriába, Toulouse-ba, Firenzébe, Rómába, Párizsba, Londonba, Washington DC-be, New Yorkba visz minket, mígnem elérkezünk a 2001. szeptember 11-ét követő globális pokolba. Ezt a mesét átszövi a romantika és a cselszövés, a hősiesség és a hit, s tereit ókori egyiptomi csillagász-papok, keresztény gnosztikusok, hermetikus bölcsek, tanult zsidók, arab tudósok, okcitán grófok, kathar Tökéletesek, templomos lovagok, reneszánsz mágusok, rózsakeresztes láthatatlanok, bajor megvilágosodottak és szabadkőművesek népesítik be.
A kutatás során előkerült - s elsőként a _Titkos jelek_ben közzétett - új bizonyítékok fényében radikálisan újraértékelődnek a történelem olyan kulcsfontosságú pillanatai és folyamatai, mint a reneszánsz, a tudományos racionalizmus születése, valamint a francia és az amerikai forradalom. Még az is kiderülhet, hogy az Egyesült Államok mára egyértelműen megnyilvánuló globális küldetéstudata nem is annyira a terrorizmus által kiváltott rövid időre szóló válaszreakció, mint inkább egy rejtett terv elkerülhetetlen napvilágra bukkanása, egy olyan tervé, melyet majd kétezer évvel ezelőtt indítottak el.
Francois Trassard - Dominique Antérion - Renaud Thomazo - Hétköznapi élet a fáraók korában
-Miért jó szerencsés napon születni?
-Az egyiptomiak nemzeti itala valóban a sör?
-Hány éves korukig szoptatták csecsemőiket az anyák?
-A piramisok építői tényleg sztrájkba léphettek?
-Milyen tárgyakat vittek magukkal a másvilágra az egyiptomiak?
E kötet valóságos időutazás: elénk tárja, hogyan töltötték mindennapjaikat az egyiptomi férfiak, nők, gyerekek, hivatalnokok és rabszolgák. Róluk szól ez a színes stílusban megírt, érdekes összefoglalás, amelyet gazdag képanyag tesz még élvezetesebbé.
A Hétköznapi élet a fáraók korában igyekszik bemutatni a több mint 4000 évvel ezelőtt lezajlott eseményeket, azt a képet, amely ma is bennünk él erről a különleges világról, az egyiptomiak életszeretetéről, az egyszerre kegyetlen és megengedő világszemléletükről, roppant sokrétű társadalmukról, az egyszerű emberek gazdag érzelemvilágáról, érzéseikről, kultúrájukról.
A Mindennapi történelem című sorozat arra vállalkozik, hogy felelevenítse egykor volt emberek életét: mindennapjaikat, erkölcsüket és szokásaikat. Szerzői ugyanis azt vallják, hogy a kis történetek szerves részei a nagy történelemnek.
Aidan Dodson - A hieroglif írás az ókori Egyiptomban
A kötet az ókori Egyiptom hieroglif írásának átfogó történetét nyújtja át azok számára, akiket érdekel az ókori Egyiptom kultúrája. A szerző újszerűen nyújt betekintést az ókori egyiptomiak életébe és nyelvébe. Aidan Dodson egyiptológus színes képekkel, ábrákkal illusztrált könyvében izgalmas időutazásra hívja olvasóit. Bemutatja a hieroglif írás eredetét és fejlődését, életre kelti a királyok és királynék, a vallásos szertartások és kulturális ünnepek világát, a mindennapi és a politikai életet, és megmutatja, mi rejlik a hieroglifek titkainak fátyla mögött: az az ókori világ, amely e máig fennmaradt csodákat létrehozta.
Joyce Tyldesley - Egyiptomi királynők krónikája
Az egyiptomi királynék és uralkodónők lebilincselő története három évezreden ível át az archaikus kortól Kleopátra i. e. 30-ban elkövetett öngyilkosságáig. Az Egyiptomi királynők krónikája bemutatja a nők különleges szerepét az ókori egyiptomi társadalomban, és sorra veszi az összes királyné életrajzát. Bőséges képanyag, családfák, adattáblák, kronológiai táblák és az egyiptomi kultúra sajátosságait a parókaviselettől a gyermekszülésig megvilágító írások segítik az eligazodást az egyiptomi kultúrában. Az egyiptomi királynék gondoskodó feleségek és édesanyák voltak, de dinasztikus válság idején elvárták tőlük férjük helyettesítését. A királyné időnként maga állt a hadsereg élére, vagy kormányozta az országot kiskorú fia helyett. Alkalmasabb király híján előfordult, hogy a dinasztia egyik befolyásos nőtagja magához ragadta a hatalmat, és királynőként uralkodott. Hatsepszut és Tauszert fáraónő, a csodálatos Teje és Nofretiti királyné, a gyönyörű Nofertari és Kleopátra meghatározó alakjai az egyiptomi történelemnek. De mi a helyzet a kevésbé ismert fáraófeleségekkel, a női lakosztály falai mögött rejtőző, dédelgetett királyi hitvesekkel és hercegnőkkel? Emlékük megfakult, sírjaikat jórészt elnyelte a sivatagi homok. De a névtelen hölgyek egyszer-egyszer kiléptek luxusbörtönük biztonságából, és befolyásolták a trónöröklés rendjét. Az Egyiptomi királynők krónikája az ő történetüket is elmeséli. Ez a nagyszerű könyv szórakoztató olvasmány és megkerülhetetlen tudományos alapmű, melyet örömmel forgathatnak a turisták, múzeumlátogatók, diákok és az ókori Egyiptom iránt érdeklődő laikusok.
Philipp Vandenberg - Nofretete
A nagyszabású történelmi-archeológiai életrajz a vele és korával kapcsolatos kutatásokat áttekintve olvasmányos, de a régészeti tényekre támaszkodó módon mutatja be Nofretete életét.
A tények történetté való kitöltése és összefűzése természetesen az írói fantázia terméke, melynek sikerül az önmagában véve száraz tényanyagot olvasmányos, szórakoztató formába öntenie anélkül, hogy ez megkérdőjelezné a történet alapjainak hitelességét. Bár az író időnként saját, szubjektív következtetésekkel is él, ezeket hipotetikus formában közli, nem erőlteti az olvasóra. Összefoglalva: egy komoly tényanyagon nyugvó, de nem tudományos igénnyel fellépő népszerű-ismeretterjesztő mű.
Emily Sands - Egyiptológia mindenkinek
Jártál már egyiptomban? Ha nem, ezt a könyvet kezedbe véve tégy egy nagy lépést térben és időben. Ha igen, akkor sem nélkülözheted ezt a bámulatos könyvkülönlegességet, hiszen tudod, miért szép újra feleleveníteni az ország lélegzetelállító történelmi emlékeit! Ha elmélyülsz e könyvben, megismerheted a birodalom történetét és kultúráját. Sok más különlegesség mellett megtudhatod: - milyen múmiákat és használati tárgyakat rejtenek a homokbuckák is (!), - milyen típusú piramisok maradtak ránk, és hogyan építették őket, - miért tulajdonítottak mágikus erőt az írásnak? megismerhetsz számos hieroglifajelet! - hogy a fáraónak saját botanikuskertje és állatkertje is volt - miért nevezték az egyiptomiak országukat úgy, hogy "Fekete föld" És megtalálod itt egy rendkívül finom ínyencség receptjét! (Lapozz érte a 33. oldalra!) Két és fél évezred távlatából Egyiptom máig képes újabb és újabb meglepetéseket szerezni számunkra. 2600 éve így írt Hérodotosz: "Egyiptomról bővebben fogok szólni, mert itt több csodálatos dolog van, mint bármely más országban, s olyan alkotásokkal dicsekedhet, amelyeknek leírására szinte szavak sincsenek." Hérodotosz
Rosalie David - Vallás és mágia az ókori Egyiptomban
A _Vallás és mágia az ókori Egyiptomban_ az első olyan könyv, mely teljes történeti áttekintést nyújt ennek a rendkívüli civilizációnak a vallásáról a legkorábbi települések korától (i.e. 5000) egészen a római provinciák koráig (i. sz. IV. század).
Miként azt Rosalie David lebilincselő tanulmánya mutatja, az ókori egyiptomi társadalom minden területét - az oktatástól és a törvénykezéstől kezdve az orvoslásig, a születéstől a halálig - átjárta a vallás és a mágia, mindent a Nap és a Nílus istenként tisztelt éltető erői uraltak. Fedezzük hát fel az istenek és istennők összetett világát Anubisztól, a halál sakálfejű istenétől Ta-Weretig, a születés vízilóistennőjéig; a szent állatok kultuszát; a jósok és jóslatok, templomok, halotti kultuszok és a túlvilághit világát. A fáraók, királynők és istenségek listájával, valamint az egyiptomi varázsigék újonnan készült fordításai révén ez a könyv alapműnek számít azok számára, akik a történelmet és az egyiptológiát tanulmányozzák, továbbá informatív és szórakoztató olvasmány mindazok számára, akik érdeklődéssel fordulnak az ókori világ felé.
Rosalie David - Élet az ókori Egyiptomban
Az Élet az ókori Egyiptomban a legfrissebb információkkal, könnyen kezelhető formában veszi számba az ókori egyiptomi élet valamennyi aspektusát a Predinasztikus Kortól kezdve az Óbirodalom, a Középbirodalom és az Újbirodalom korszakain keresztül egészen a Ptolemaioszok és a rómaiak uralmáig. A kötet tárgyalja az egyiptológia tudományát manapság leginkább foglalkoztató területeken szerzett újdonságokat, pl. a legutóbbi ásatások eredményeit, és az új tudományos kutatási eljárásokat. A könyv emellett kitér a történelmi háttérre; a földrajzi viszonyokra; a társadalom és kormányzat kérdéseire; az élők vallására; a túlvilághitre és a temetkezési szokásokra; az építészet jellegzetességeire és az építkezési módszerekre; az írásos forrásokra; a hadsereg és a haditengerészet felépítésére; a külkereskedelem és a szállítás kérdéseire; a gazdasági életre és az árutermelésre; a mindennapi élet viszonyaira.
David Rohl - Fáraók és királyok
Kevés, az Ótestamentum történelmi hitelességét alátámasztó bizonyíték került napvilágra a régészeti kutatások elmúlt két évszázadában. Mióta a múlt század végén megkezdődtek az ásatások a bibliai tájakon, a bibliatudomány képviselői sorra dobják félre a bibliai elbeszéléseket - József, Józsué, Saul, Dávid és Salamon történetét -, melyeket a mítosz és a néphagyomány tárgykörébe száműztek.
David Rohl egyiptológus és ókortörténész fontos felfedezést tett, mely kétségbe vonja az ótestamentumi történelemről kialakult mai szkeptikus nézetet. Forradalmian új elmélete rámutat arra, hogy a régészek megfelelő helyeken keresték ugyan eddig is az izraeliták nyomait, de nem a megfelelő időben.
A kötetben bemutatásra kerülő új kronológia valódi történelmi környezetükbe helyezi a bibliai történeteket, és megdöbbentő régészeti bizonyítékokkal szolgál az Ótestamentum legkarizmatikusabb alakjainak létezésére. József, Mózes, Józsué, Saul, Dávid és Salamon életét történelmi perspektívából vizsgálva David Rohl bemutatja városaikat, palotáikat és sírjukat is. A Fáraók és királyok olyan régészeti csodákat tár az olvasók elé, mint amilyen például József kultuszszobra vagy az egyiptomi szolgaság izraelita városa - ahol a kutatók megtalálták a bibliai csapások régészeti bizonyítékait - és Saul király levelei.
A Fáraók és királyok a Biblia legfigyelemreméltóbb értelmezését adja közre az óvilág csodáit feltáró első régészeti ásatások óta.
Ismeretlen szerző - Ókori Egyiptom
Az Ókori Egyiptom egy nagyon jól eltalált vezérfonal mentén haladva mutatja meg az olvasónak, amit erről az ókori királyságról (a fáraók, ahogyan Egyiptom uralkodóit nevezni szoktuk, voltaképpen teljhatalmú királyoknak tekintendők) tudni érdemes és valamilyen szinten kell is.
Négy nagyobb részre tagozódik (történelem és társadalom, mindennapi élet, hitvilág és kulturális értékek), amelyekben további fejezetekre bontva tárul fel előttünk az ősi Egyiptom világa.
Peter A. Clayton - Fáraók krónikája
Ki volt az ókori Egyiptom első uralkodója ¬ és ki volt az utolsó? Mely egyiptomi királynőket tisztelték fáraóként? A Fáraók krónikája az első olyan könyv, amely Egyiptom összes dinasztiájának és uralkodójának történetét időrendben beszéli el, időszalagok és más szemléltető ábrák segítségével.
A Fáraók krónikája egyszerre népszerű történelmi munka, alapvető szakkönyv és szemléletes bevezetés egy rendkívül sokszínű ókori civilizáció történetébe. Múzeumlátogatók, tanulók, turisták és mindenki, akit lenyűgöz az ókori Egyiptom, egyaránt nagy haszonnal forgathatja majd a kötetet.
George Hart - Az ókori Egyiptom
A Nílus völgyében hajdan élt nagyszerű nép története a fáraó udvarának pompájától az egyszerű emberek mindennapi életéig
Dobrovits Aladár - Kákosy László - Egyiptomi és mezopotámiai regék és mondák
Az ókor két igen fontos kultúrája a Nilus, illetve a Tigris és Eufrátesz folyók mentén virágzott, és évezredeken át alakitotta ki és viselte sajátos arculatát. Mind az egyiptomi irodalomban, mind a Folyamköz változó államalakulataiban csodálatosan gazdag hitvilág, változatos és különös regék, mondák születtek, különféle istenekről, fantasztikus tükreként az embereke e világi életének.
Dobrovits Aladár és Kákosy László, e két nagy kultúra legkiválóbb hazai tudósai avatott tollal és irói tevékenységgel dolgozták fel Izisz és Ozirisz megható kalandjait, Istar pokoljárását, Gilgames hőstetteit és a többi örökbecsű történetet, kiegészitve a csak utóbb felfedezett, de tudományosan nagy jelentőségű hettita és ugariti mitoszokkal.
Nicholas Reeves - Az ókori Egyiptom felfedezésének krónikája
Az ókori Egyiptom története lenyűgöző leletek és káprázatos kincsek sorozatával tárult fel a világ előtt. Az ókori Egyiptom felfedezésének krónikája az összes fontos és lebilincselő felfedezést számba veszi 1799-től - amikor Napóleon expedíciója rátalált a Rosette-i kőre - egészen Zaki Hawasz nemrégi ásatásaiig az Aranymúmiák völgyében. A könyv leleteinek egy része világhírű, mint pl. a fajumi portrék, Nefertari királyné lélegzetelállító szépségű sírja, Khufu fáraó bárkái - és persze Tutankhamon. A kevésbé ismert felfedezések a meglepetés erejével hatnak: ilyenek a Ferlini-kincs csodás arany ékszerei, az egyiptomi hercegnők Dahsurban feltárt kincsei, valamint Kha, a fáraó építészének sírja.
Stephen W. Hawking - Az idő rövid története
ÚJ, BŐVÍTETT ÉS ÁTDOLGOZOTT KIADÁS
Ez a könyv a XX. század klasszikussá vált, rengeteg meglepetést kínáló tudományos ismeretterjesztő munkája. Az ősrobbanástól az általános relativitáselméletig sok helyen próbára teszi a fantáziánkat, és kiszélesíti a Világegyetemről alkotott elképzeléseinket.
Volt-e kezdete az időnek? Folyhat-e visszafelé az idő? Végtelen-e a Világegyetem, vagy vannak határai?
Csak néhány kérdés azok közül, amelyeket Stephen Hawking klasszikussá vált mesterművében érint. Bevezetésként áttekinti a mindenségről alkotott legjelentősebb elméleteket Newtontól Einsteinig, majd elmerül a tér és az idő legrejtettebb titkaiban az ősrobbanástól a spirálgalaxisokon és az erős kölcsönhatáson keresztül a fekete lyukakig.
Az idő rövid története tömör és világos nyelvezete milliókkal ismertette meg az univerzumot és annak csodáit. Ez az új kiadás Hawking utolsó gondolatait is tartalmazza a határ nélküli elképzelésről, a sötét energiáról, az információs paradoxonról, az örökké tartó felfúvódásról, a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás megfigyeléséről és a gravitációs hullámok felfedezéséről.
Beryl Dhanjal - Jelek és jelképek
Vannak jelek, jelképek, amelyek mindenki számára egyértelműek, hiszen a gyors kommunikációt szolgálják. De gyakran előfordul, hogy egyszerűen elsétálunk az olyan szimbólumok mellett, amelyeket nem értünk. Hajlamosak vagyunk arra, hogy ne is törődjünk az ilyen jelképekkel, pedig ezek gyakran ősi és lenyűgöző dolgokról mesélnek. Mivel ezek a jelképek nem a hétköznapi dolgokat írják le, ezért a pontos jelentésüket sokféleképpen lehet magyarázni. Könyvünkben áttekintjük ezeket az si jelképeket, és megpróbálunk választ találni arra a kérdésre is, hogy miért nem értjük meg manapság e régi szimbólumok üzenetét.