Az ókori Egyiptom templomai
A hatalmas és titokzatos műemlékek misztikus szertartásai és építészeti csodái a korai fáraókortól a római korig
- Az egyiptomi templomok első, teljességgel illusztrált áttekintése
- Többek közt Karnak és Luxor, Abüdosz, Edfu, Philae és a Nílus menti templomok ismertetése
- Templomépítészet és -díszítés a megszentelt hely kiválasztásától és alapító szertartásaitól az építési eljárásokig és a domborműfajtákig
- A templom különböző részeinek funkciója és jelentése, a bejárati tornyoktól és kapuktól, a szoborkolosszusoktól és obeliszkektől a belső szentélyekig és a föld alatti helyiségekig
- A fáraók és a papok, a templomi ünnepek és ünnepségek szerepe a vallási szertartásokban
- Tudnivalók, táblázatok, különleges perspektivikus ábrák és útikalauz a legfontosabb lelőhelyekhez
Kapcsolódó könyvek
Rick Archbold - Rosalie David - Vallanak a múmiák
Az ókori egyiptomiak mindent megtettek, hogy örök életet biztosítsanak maguknak a túlvilágon, de arra nem is gondolhattak, hogy földi életükről még e világon fognak vallani a későbbi korok emberének. Ebben a könyvben Rosalie David a múzeumok raktáraiból az orvosi laboratóriumokba kalauzolja az olvasókat, ahol a modern műszerek segítségével feltárulnak a több ezer éves múmiák legrejtettebb titkai. A kutatók az ősi DNS-ek és kórokozók nyomainak kimutatásával megtalálták az első mozaikkockát, amelyekből idővel kirajzolódhat a kép az ókori egyiptomiak mindennapjairól.
Rosalie David - Vallás és mágia az ókori Egyiptomban
A _Vallás és mágia az ókori Egyiptomban_ az első olyan könyv, mely teljes történeti áttekintést nyújt ennek a rendkívüli civilizációnak a vallásáról a legkorábbi települések korától (i.e. 5000) egészen a római provinciák koráig (i. sz. IV. század).
Miként azt Rosalie David lebilincselő tanulmánya mutatja, az ókori egyiptomi társadalom minden területét - az oktatástól és a törvénykezéstől kezdve az orvoslásig, a születéstől a halálig - átjárta a vallás és a mágia, mindent a Nap és a Nílus istenként tisztelt éltető erői uraltak. Fedezzük hát fel az istenek és istennők összetett világát Anubisztól, a halál sakálfejű istenétől Ta-Weretig, a születés vízilóistennőjéig; a szent állatok kultuszát; a jósok és jóslatok, templomok, halotti kultuszok és a túlvilághit világát. A fáraók, királynők és istenségek listájával, valamint az egyiptomi varázsigék újonnan készült fordításai révén ez a könyv alapműnek számít azok számára, akik a történelmet és az egyiptológiát tanulmányozzák, továbbá informatív és szórakoztató olvasmány mindazok számára, akik érdeklődéssel fordulnak az ókori világ felé.
Barbara Watterson - Az ókori Egyiptom istenei
A könyv az óegyiptomi istenek eredetét követi nyomon nem csupán kronológiai, hanem földrajzi környezetükbe helyezve őket. A könyv azonban több mint az istenségek névsora: az olvasó olykor pikáns, érdekes, néha szórakoztató képet kaphat a főbb istenségekkel kapcsolatos mítoszokból. A szerző vizsgálja az ókori egyiptomiak vallásos tárgyainak jelentőségét, legyen az a legapróbb amulett vagy legnagyobb szentély.
Az olvasó felfedezheti és megértheti az ókori egyiptomiak világát, hogy miért vették körül kultikus tisztelettel isteneiket, és ez hogyan hatott az életükre. Lebilincselő, magával ragadó olvasmány és remek kalauz mindenkinek, aki szeretné megismerni ennek a rejtélyes és alig kifürkészhető ókori világnak a titkait.
Colleen McCullough - Antonius és Kleopátra
Hat kötetre tervezte Róma-sagáját, legutóbb Az októberi ló-ban el is búcsúzott az olvasótól, szerencsére azonban nem tartotta meg ígéretét: a szerzőnőt akkora szenvedély hajthatta, mint nagyszabású hőseit. Bevégezni a küldetést: mindaddig mesélni, amíg tart a polgárháború Rómában.
A gigászok philippi csatája után, ahol a legutóbbi - akkor még úgy hittük: utolsó -- kötetben elhagytuk a történetet, végképp úgy fest, hogy Róma ura immár a ravasz és elszánt, nő- és országhódításban, ivászatban és barátságban verhetetlen hős: Marcus Antonius. Csak épp megjelenik egy fura figura, egy Octavianus nevű tizennyolc éves kis senki, és Julius Caesar végrendeletét lobogtatva követeli jussát: a hatalmat. Antonius erőt és muníciót gyűjteni Egyiptomba vonul, ahol már tárt karokkal várja a korábbi kötetekből is jól ismert Kleopátra királynő. Mindkettejük végzete lesz az elsöprő szerelem álarcát öltő, rosszul felmért érdek: a kezdetben lebecsült ellenfél jeges ésszel tör a végső leszámolásra. Az actiumi ütközet a szeretőknek bukást hoz, Octavianusnak császári trónt -- a római köztársaságnak békét. A diktatúra békéjét.
A történelem az élet tanítómestere -- jusson eszébe, kedves Olvasó, a régi római mondás, miközben elmerül a lebilincselő históriában.
Erik Hornung - Az egy és a sok
"Szívügyem volt a kérdés – írja a neves egyiptológus szerző –, hogyan képzelték el az ősi Egyiptom lakói az isteneket vagy egy istent… Az egyiptomi vallástörténetben mindig újra és újra az egység és a sokaság komplex játékába ütközünk, és ebben az „és” a döntő.
Utunk látóhatárán reményeink szerint szem előtt tartjuk azt a kérdést, amely messze Egyiptomon túl az ember ön- és világértékelése szempontjából jelentőséggel rendelkezik:
Mi tulajdonképpen az isten? Mit jelent a benne hívő embernek? Mi lép a kereső elé ebben az olyannyira személyes formában mint válaszoló Te, ebben a létezést meghatározó párbeszédben?" Erik Hornung 1933-ban született, vezetése alatt állt 1998-ig, a professor emeritus cím elnyeréséig a Bázeli Egyetem Egyiptológia Tanszéke; az egyiptomi történelem és kultúra témakörében számos mű szerzője.
Michelle Moran - Az eretnek királyné
Amikor családja áldozatul esik a thébai királyi palotában kiütött tűzvésznek, az eretneknek kikiáltott királyné, Nefertiti unokahúga, a gyermek Nofertari marad a XVIII. dinasztia utolsó élő sarja. A hercegnő felcseperedve nem másba lesz szerelmes, mint a trónörökös Ramszeszbe, a majdani nagy fáraóba.
Ramszesz nagynénje féltőn és minden praktikát bevetve egyengeti a lány útját, hogy királynéjaként, majd főfeleségeként együtt uralkodhasson II. Ramszesszel, ám az emberek bizalmatlanok Nofertarival szemben, akinek a felmenői, megtagadva Egyiptom ősi isteneit, Atonnak hódoltak. Ráadásul az udvari cselszövések mögött súlyos titkok lappanganak. A királyné azonban, aki szerelmével és férjével tart tűzön-vízen át, idővel bebizonyítja, hogy méltó társuralkodó, és visszaállítja családja nevének becsületét.
„Történelmi regény a javából! Moran könnyedén építi be a legapróbb részleteket is az izgalmas, fordulatos, de érzelmekkel teli történetbe; képtelenség letenni a könyvet, míg meg nem tudom a végét!”
– Tasha Alexander, az Aranykor és a Gyöngyként hulló könnyek szerzője
Joyce Tyldesley - Egyiptom aranykora - Az Újbirodalom
Az Egyiptom aranykora az Újbirodalom birodalomépítői, a fáraók és királynőik történetét beszéli el. Az uralkodók tetteinek felsorolása azonban csak az érem egyik oldala lehet. Mi van a közönséges emberekkel, akik a birodalmi nagyságra törő Egyiptomban éltek és haltak? Ezek a személyek alkotják az Újbirodalom életének kísérteties hátterét, és most a hagyományos történelem bemutatása mellett az ő sorsuk is feltárul.
Rosalie David - Élet az ókori Egyiptomban
Az Élet az ókori Egyiptomban a legfrissebb információkkal, könnyen kezelhető formában veszi számba az ókori egyiptomi élet valamennyi aspektusát a Predinasztikus Kortól kezdve az Óbirodalom, a Középbirodalom és az Újbirodalom korszakain keresztül egészen a Ptolemaioszok és a rómaiak uralmáig. A kötet tárgyalja az egyiptológia tudományát manapság leginkább foglalkoztató területeken szerzett újdonságokat, pl. a legutóbbi ásatások eredményeit, és az új tudományos kutatási eljárásokat. A könyv emellett kitér a történelmi háttérre; a földrajzi viszonyokra; a társadalom és kormányzat kérdéseire; az élők vallására; a túlvilághitre és a temetkezési szokásokra; az építészet jellegzetességeire és az építkezési módszerekre; az írásos forrásokra; a hadsereg és a haditengerészet felépítésére; a külkereskedelem és a szállítás kérdéseire; a gazdasági életre és az árutermelésre; a mindennapi élet viszonyaira.
Ismeretlen szerző - Az ókori Egyiptom története
Az egyetlen kiadvány, mely egy kötetben foglalja össze élet és halál 7000 évet átívelő történetét az ókori Egyiptomban. A könyvet az egyiptológia tudományának élvonalában dolgozó úttörő munkájuk révén elismert régészek és nagyra becsült szakemberek írták több mint 150 gyönyörű képpel illusztrálva, melyek életre keltik ezt a lenyűgöző kort.
Ismeretlen szerző - Ókori Egyiptom
Az Ókori Egyiptom egy nagyon jól eltalált vezérfonal mentén haladva mutatja meg az olvasónak, amit erről az ókori királyságról (a fáraók, ahogyan Egyiptom uralkodóit nevezni szoktuk, voltaképpen teljhatalmú királyoknak tekintendők) tudni érdemes és valamilyen szinten kell is.
Négy nagyobb részre tagozódik (történelem és társadalom, mindennapi élet, hitvilág és kulturális értékek), amelyekben további fejezetekre bontva tárul fel előttünk az ősi Egyiptom világa.
Betty Edwards - Jobb agyféltekés rajzolás
Amikor elmélyülünk egy alkotási folyamatban, lelkünk megkönnyebbül, kiszabadul a mindennapi gondok szövevényes hálójából. A rajzolás, az alkotás – mindegy, művészi-e vagy sem – az emberi lélek egyik legősibb kifejezési módja. A tizenhárom nyelvre lefordított Jobb agyféltekés rajzolás c. könyv a maga 2,5 millió eladott példányával a világ legszélesebb körben alkalmazott rajztankönyve. Nem pusztán rajztechnikákat, hanem egy új látásmódot tanít, melynek áldásos hatását életünk más területein is tapasztalhatjuk. Segít abban, hogy elszakadjuk korábbi megrögzött sémáinktól, és új megoldások felé tekintsünk. A könyvben szereplő gyakorlatok összetett hatása azt a célt szolgálja, hogy növelje az önbizalmat a döntéshozatalok és a problémamegoldások során.
Joyce Tyldesley - Egyiptomi királynők krónikája
Az egyiptomi királynék és uralkodónők lebilincselő története három évezreden ível át az archaikus kortól Kleopátra i. e. 30-ban elkövetett öngyilkosságáig. Az Egyiptomi királynők krónikája bemutatja a nők különleges szerepét az ókori egyiptomi társadalomban, és sorra veszi az összes királyné életrajzát. Bőséges képanyag, családfák, adattáblák, kronológiai táblák és az egyiptomi kultúra sajátosságait a parókaviselettől a gyermekszülésig megvilágító írások segítik az eligazodást az egyiptomi kultúrában. Az egyiptomi királynék gondoskodó feleségek és édesanyák voltak, de dinasztikus válság idején elvárták tőlük férjük helyettesítését. A királyné időnként maga állt a hadsereg élére, vagy kormányozta az országot kiskorú fia helyett. Alkalmasabb király híján előfordult, hogy a dinasztia egyik befolyásos nőtagja magához ragadta a hatalmat, és királynőként uralkodott. Hatsepszut és Tauszert fáraónő, a csodálatos Teje és Nofretiti királyné, a gyönyörű Nofertari és Kleopátra meghatározó alakjai az egyiptomi történelemnek. De mi a helyzet a kevésbé ismert fáraófeleségekkel, a női lakosztály falai mögött rejtőző, dédelgetett királyi hitvesekkel és hercegnőkkel? Emlékük megfakult, sírjaikat jórészt elnyelte a sivatagi homok. De a névtelen hölgyek egyszer-egyszer kiléptek luxusbörtönük biztonságából, és befolyásolták a trónöröklés rendjét. Az Egyiptomi királynők krónikája az ő történetüket is elmeséli. Ez a nagyszerű könyv szórakoztató olvasmány és megkerülhetetlen tudományos alapmű, melyet örömmel forgathatnak a turisták, múzeumlátogatók, diákok és az ókori Egyiptom iránt érdeklődő laikusok.
J. Baines - J. Málek - Az ókori Egyiptom atlasza
Tudásunk legértékesebb forrásai az ókori Egyiptomról a hatalmas építészeti emlékek: a piramisok, templomok, sírok, szobrok és sztélék. Ezek tanulmányozása - történjék ez akár az ország különböző tájain, akár a múzeumok és gyűjtemények teremtette modern környezetben - jó alkalom a szakemberek és laikusok találkozására. Általában semmiféle szaktudás nem szükségeltetik ahhoz, hogy lenyűgözve álljunk a gízai Nagy Piramis nagyszerűsége és műszaki megoldásai előtt, hogy megcsodáljuk a Deir-el-Medine közelében található, a Ramesszida uralkodók idejéből való sírok falfestményeit, vagy megdöbbenjünk a Királyok Völgyében Tutanhamon sírjából előkerült - most a Kairói Múzeumban látható - tárgyak pompáján és sajátos ízlésvilágán. Ha többet tudunk e műalkotásokról, jobban élvezzük és becsüljük őket. Mindebből könnyen meghatározható e könyv szándéka. Mert a szerzők célja világos : módszeresen tekintik át az ókori Egyiptom legfontosabb emlékeit, mérik fel történelmi és kulturális súlyukat, mutatják be azt a mitológiát, e világi reményt és túlvilági hitet, amelynek a modern ember pszichéjét vizsgáló tudósok oly nagy jelentőséget tulajdonítanak. Nem ok nélkül, mert az egyiptomi kultúra gondolkodásunkat a hitnél sokkal mélyebben befolyásolta, létünkről, személyiségünkről alkotott elképzelésünket alakította. Az Egyiptom földrajzáról, történelméről, civilizációjáról és kultúrájáról írott könyvek egyik legjobbikát tartja kezében az olvasó. Néhány fejezet és egy-egy téma gazdagon illusztrált bemutatása az egyiptomi civilizáció hétköznapjainak megismertetését szolgálja.
Kákosy László - Az ókori Egyiptom története és kultúrája
A könyv a tudományos bevezetés és egyúttal összefoglalás igényével mutatja be az egyiptológia tudományát, forrásait, történetét az írások megfejtésétől egészen a napjainkban folyó ásatásokig. Az ókori Egyiptom történetét a neolitikumtól a későkorig követi nyomon, benne a társadalom és a politika történetén túl a tudomány, a hit és a vallás, a világlátás és a művészetek részletes ismertetésével. A könyvet időrendi táblázat, bibliográfia és mutató zárja. A felfrissített és átdolgozott Egyiptom-történet elsősorban a történész-, a művészettörténész- és a régészhallgatók komplex tankönyve, de a művelődéstörténet és a vallástörténet iránt érdeklődők számára is hasznos forrás.
Michelle Moran - Kleopátra lánya
EGY HERCEGNŐ TÖRTÉNETE, AKINEK BÁTORSÁGA ÉS ÉLNI AKARÁSA MÉG IZGALMASABBÁ ÉS DRÁMAIBBÁ TETTE A KORT, AMELYBEN ÉLT.
Egyiptom elestével Marcus Antonius és felesége, Kleopátra királynő önkezével vet véget életének. Gyermekeiket, a kis Ptolemaioszt és az ikreket, Alexandert és Kleopátra Szelénét a győztesek hajóra ültetik, hogy Octavianus, a későbbi Augustus császár parancsára Rómába vigyék.
Az udvarban nem csak megaláztatás és keserű fogolysors jut osztályrészükül. Octavia gyöngéd szeretettel veszi körül őket, míg Juliában és Marcellusban igaz barátokra találnak. De mialatt Róma népe és az udvar azt találgatja, ki lehet a rabszolgák érdekeit szenvedélyesen védő, lázadó Vörös Sas, ők abban bíznak, hogy egy napon visszatérhetnek Alexandriába.
Ám az események gyorsan peregnek, és hamarosan elérkezik Alexander férfivá avatásának napja - Octavianusnak pedig döntenie kell a királyi gyermekek sorsa felől.
Peter A. Clayton - Fáraók krónikája
Ki volt az ókori Egyiptom első uralkodója ¬ és ki volt az utolsó? Mely egyiptomi királynőket tisztelték fáraóként? A Fáraók krónikája az első olyan könyv, amely Egyiptom összes dinasztiájának és uralkodójának történetét időrendben beszéli el, időszalagok és más szemléltető ábrák segítségével.
A Fáraók krónikája egyszerre népszerű történelmi munka, alapvető szakkönyv és szemléletes bevezetés egy rendkívül sokszínű ókori civilizáció történetébe. Múzeumlátogatók, tanulók, turisták és mindenki, akit lenyűgöz az ókori Egyiptom, egyaránt nagy haszonnal forgathatja majd a kötetet.
Mika Waltari - Szinuhe
Magával ragadott Théba láza, gazdag és híres akartam lenni, és hasznomra felhasználni azt az időt, mikor még mindenki ismeri e nevet: "Szinuhe, Ő, aki magányos."
Mika Waltari, neves finn író regényében Szinuhe, a fáraó barátja és orvosa beszéli el életének eseményekben bővelkedő, fordulatos történetét. Szavai nyomán megelevenedik előttünk az akkori nagy városok, Théba, Babilon, Kréta lüktető, tarka világa, feltárulnak a fáraó aranyházának titkai és a kikötőnegyedek sikátorainak élete.
Szinuhe nyitott szemmel jár a fény és a nyomor világában, látja az elnyomottak görnyedező hátát, hallja a hatalomért vívott öldöklő harcokban az emberek halálhörgését. Életére születésétől fogva súlyos rejtély nehezedik, amely magányossá teszi, és keserű tapasztalatai után még magányosabb lesz. A végső kétségbeeséstől azonban megóvja mély humanizmusa, s ez ad neki erőt ahhoz, hogy minden tudásával egy ellenséges, értetlen világban is az igazságot szolgálja.
Jaromir Malek - Tutanhamon kincsei
Az ókori Egyiptom öröksége máig elbűvölő hatással bír. Sírrablók és régészek évszázadokon át igyekeztek felkutatni a fáraók sírjainak elrejtett kincseit; végül 1922. november 26-án felfedezték Tutanhamon király sírját, amely bűvöletbe ejtette a világot. Sohasem találtak még egyetlen olyan sírhelyet sem, amely ennyire jó állapotban, hiánytalanul maradt volna fenn. Azóta is történetek keringenek a sír felfedezéséről, valamint arról a gyermekkirályról, aki több mint 3000 év háborítatlan pihenés után maga is legendává vált, s ma is világszerte megmozgatja az emberek képzeletét. A kötet az ókori Egyiptom összetett életének leírásával és magyarázatával mutatja be Tutanhamon rövid életét. A korábbi egyiptológusok munkásságának ismertetése után részletesen tudósít a közelmúlt felfedezéseiről, valamint az eredeti expedícióról, melyről maga Howard Carter (a sír egyik felfedezője) saját levéltára alapján alkothatunk képet. Ez a csodálatosan illusztrált könyv több mint 30 ritka dokumentum kivehető másolatát tartalmazza.
Michelle Moran - Nefertiti
Nefertiti és húga Egyiptom egyik leghatalmasabb családjának két lánya, amely lánygyermekeit évszázadok óta fáraókhoz adja nőül. Az ambiciózus és gyönyörű Nefertiti sorsa az, hogy a vonzó, ám lelkileg instabil fáraóhoz, IV. Amenhotephez menjen feleségül. Környezetükben mindenki reménykedik, hogy a fiatal lány képes lesz megakadályozni, hogy férje hátat fordítson Egyiptom isteneinek és egy addig ismeretlen napistent, Atont emelje fölébük.
Ám Amenhotep akármennyire szereti is a feleségét, nem mond le tervéről. Nefertiti pedig nem nyugodhat meg, míg meg nem ajándékozza férjét és országát egy fiú trónörökössel. Csak erre tud gondolni, így nem veszi észre, hogy a nagy hatalommal bíró papság és a katonaság lassan férje ellen fordul. Csupán egyvalaki van olyan okos és bátor, hogy felismerje a kialakult helyzet komolyságát, és mindezt el is merje mondani a királynénak – a húga, Mutnedzsmet.
A komoly, megfontolt lány nővérével ellentétben sosem vágyott hatalomra. Csendesen, békében szeretne élni a férfival, aki meghódította a szívét. Ám Nefertiti ragaszkodik hozzá, hogy húga politikai érdekeket szem előtt tartva válasszon magának férjet.
Mutnedzsmetre nehéz feladat vár: meg kell találnia a boldogságot, ám ehhez szembe kell szállnia nővérével.
"A Nefertiti izgalmas bepillantást enged a múltba. Hősies történet, ugyanakkor mélyen emberi. Sodró erejű olvasmány."
– Diana Gabaldon, a New York Times bestsellerlistás szerzője
"Pompás debütáló regény – hihetetlen, hogy első könyv – micsoda szívszorító alkotás! Az egész könyvet gazdagnak, ellenállhatatlannak, izgalmasnak és kísértetiesen hitelesnek találtam. Nefertiti alakja finoman megmunkált, vonzó és ijesztő, és legalább olyan érdekes karakterek veszik körül. Az ókori Egyiptom csodálatos világa elevenedik meg.”
– Rosalind Miles, a Guivenere-sorozat és Az idő leányai című regény szerzője
"Nem volt még két ilyen elragadó és kiváló testvérpár a Boleyn nővérek óta… A Nefertiti lebilincselő olvasmány.” – Robin Maxwell, a Boleyn Anna titkos naplója című regény írója
Michelle Moran San Fernando Valley-ben született, Kaliforniában. Angol irodalmat tanult és a Claremont Graduate Universityn szerzett mesteri fokozatot. Mikor Izraelben részt vett élete első ásatásán, elhatározta, hogy történelmi regények írásával szeretne foglalkozni. Hat évig középiskolában tanított, ezt követően a regényírásnak szentelte az életét.
Elsőként kiadott könyve, a Nefertiti világszerte nagy sikert aratott (a regény folytatása Az eretnek királynő címmel 2011-ben jelenik meg magyarul kiadónk gondozásában).
Joyce Tyldesley - Egyiptom
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.