Kapcsolódó könyvek
Schmidt Egon - Budai Tibor - Az erdők élővilága
Sorozatunk második kötetében a biológiatanár, Feri bácsi újra kirándulni viszi a gyerekeket. Ezúttal az erdőben barangolnak, de nem egy, hanem három alkalommal, tavasszal, nyáron és télen, így a gyerekek a fák alkotta élőhely három különböző arcát ismerhetik meg. Az erdőben is kalandok, élmények várják őket. Megfigyelik például, hogyan egyensúlyoz lompos farkával a magas ágakon szaladó mókus, lesben állnak egy dagonyánál, ahová éjszaka vaddisznók, nappal madarak járnak inni és fürdeni. - Kígyó! - kiáltja ijedten Szofi, de az ösvényen csak egy lábatlan gyík sütkérezik. Estefelé egy magaslesen gyülekeznek, ahonnan Ricsi rókát vesz észre, és így megfigyelhetik, hogyan vadászik pockokra az igazi Vuk. Később dörmögve, szuszogva borz érkezik, a téli kirándulást pedig a megfigyelőtorony alatt vidám hócsata zárja.
Balogh Béni - Vadócok a Bükkben
A szerző írja könyvéről: „Szülőföldem, a vadregényes Bükk szebbnél szebb tájai elevenednek meg e lapokon. A szelíd-erdős hegyekből a magos dombokra átváltó Bükkháton telt el életem első, számomra felejthetetlen 13 esztendeje. itt tanultam meg fehér arcú, kedves édesanyámtól az édes magyar nyelvet. Itt éltem át hegyi árvizeket, a fél falut csaknem elpusztító tűzvészeket. Itt tanultam meg a fényes-fekete palatáblán a betűvetést, hogy örökre a betűk szerelmesévé váljak. Itt locsolkodtam először, itt vittem májfát a kislányoknak, itt követtem el számtalan csínyt vadóctársaimmal - de itt tanultam meg a munka becsülésék is. A kedves bükki tájtól, a drága szülőföldtől sosem szakadtam el. Sokszor gondolatban is otthon járok. A kékesszürke téli alkonyok, a tavaszi mélykék ibolyák, az aranysárga rétiboglárkák, a legelésző, riadt szemű őzek képe örökre a szívembe vésődött. Immár kitörölhetetlenül...”
Márkus Márta - Bleier Norbert - Nyomhatározó zsebkönyv
Ezzel a könyvvel elsősorban a kíváncsi természetjáróknak kívánunk támpontot nyújtani és a felfedezés élményéhez szükséges alapvető tudnivalókat szeretnénk bemutatni. Célunk az, hogy a könyv használata segítsen észrevenni az erdő lakóinak rejtett életéről árulkodó legjellemzőbb, legérdekesebb nyomokat, jeleket. Az útmutatást fényképekkel, magyarázó ábrákkal és rajzokkal igyekeztünk mindenki számára könnyen érthetővé tenni.
Baráz Csaba - Kaptárkövek földje
A Bükkaljára leginkább két jelző illik: sokrétű és rejtőzködő. Emellett: különös és egyedi. Mind a földtörténete, mind az élővilága, miond pedig az itt kialakult népi kultúra egyaránt hordozzák az átmeneti jellegű tájak, a határterületek sajátosságait. Ebben a tájban benne van egy kicsit az Alföld végtelen rónasága és a Kárpátok vadregényes hegyvidéke. Itt ellentétes hatások találkoznak, hiszen nyitott mindkét irányba, mindkét véglet felé és különbségek karakteres egységgé, mert egyfajta zártság is jellemzi ezt a szelíd, hegységelőtéri dombvidéket.
E tájban élő ember léte egyszerű és hangsúlytalan. Az ide születettek soha nem gyakoroltak politikai hatalmat, óvakodtak az absztrakt szerepektől. Az ilyen vidéket elkerülik a háborúk, nem tarolják le hadseregek, földjén nem dúlnak sorsdöntő csaták. A Bükkalja - egy-két, a szabályt erősítő kivételtől eltekintve - mindig kívül állt a történelem sodorvonalán. Ezt a kívülállást, ezt a rejteki életformát e táj kontemplativitást (elmélyedést, elmélkedést, szemlélődést) serkentő volta segítette elő.
A Bükkalja olyannyira észrevehetetlen, hogy még a magyar népi kultúra régiói közt sem szerepel. Észak felől a Felföld déli kultúrális régióival - Palócfölddel, Mátraaljával és a Bükk "mögött" levő Barkósággal - érintkezik, dél felől az Alföld keleti középrégiójának részét képező "Borsodi-hevesi Tisza mente" néprajzi tájaival. Mindegyik szomszéd kisrégió kihasít magának néhány települést a Bükkaljából: a néprajztudomány képviselői Egert például a Mátraaljához sorolják, Tardot, Tibolddarócot vagy éppen Kisgyőrt a Borsodi-Mezőséget magába foglaló Tisza mentéhez.
Holott itt alakult ki a Kárpát-medence egyik legkülönlegesebb, legösszetettebb tájépítészeti jelensége, a bükkaljai kőkultúra, amelynek gyökere a prehisztorikus időkbe nyúlik vissza. E napjainkban is még élő kőkultúrának és az itt élő nép lelkének kulcst a kaptárkövek -a régi idők, az Aranykor rejtélyes és néma tanúi - jelentik. Óvni kell őket, hiszen a tájhoz kötött tradíciók, de maga az Őshagyomány jóformán már csak e faragott sziklák által hordozott rejtjeles üzenetekből rekonstruálható.
Barta Zoltán - Futó János - Galambos István - H. Harmat Beáta - Kasper Ágota - Kutasi Csaba - A Bakony
A Bakonyi Természettudományi Múzeum Baráti Körének hiánypótló kiadványa elsősorban a nagyközönség számára készült ismeretterjesztő munka, mely közérthető módon mutatja be a térség geológiáját, élőhelyeit és élővilágát, áttekintést nyújt az elmúlt évek természetvédelmi kutatásairól, valamint a Bakony régi és az új védett területeiről. Mindezeken túl a vállalkozó szellemű olvasó információt szerezhet a Balaton-felvidéki Nemzeti Park bemutatóhelyeiről, tanösvényeiről, a Bakonyi Természettudományi Múzeum kiállításairól, valamint a témával kapcsolatos ajánlott irodalomról. A kötet mellékletében színes fényképeken tekinthetjük meg a terület védett állatait, növényeit és barlangjait.
Ismeretlen szerző - Felsőtárkányi tanösvények
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Frédéric Lisak - Nyomkeresés a természetben
A Kis természetbúvár sorozatban megjelent könyv a felfedező kedvű kiskamaszoknak íródott, hogy segítségével eligazodjanak a természetben élő állatok között. Hiszen a szabadon élő állatok többnyire rejtőzködnek, ezért csak bizonyos árulkodó nyomok jelzik jelenlétüket. De mi volna érdekesebb egy erdei "nyomozásánál?", rajta hát - mondja a könyv -, figyeld a lábnyomokat, a megrágott tobozokat, az elhullajtott madártollakat, és te lehetsz a legügyesebb erdei detektív. Mindez nemcsak szórakozás, hanem tanulás, és a természet értékeinek becsben tartása, mely ha gyerekkorban nem rögzül, félő, hogy később már nem fog bekövetkezni. Ezért - minden szülőnek ajánlott ez a kis, rajzokkal színesített könyv, hogy gyerekükből, természetbarát váljék természetellenes világunkban.
Berg Judit - Polgár Judit - Alma
Egy különös délután, amelyen egymást érik a váratlan és nyugtalanító események, Alma, Drifter, Félix és Bella egy számukra idegen világba kerül. Vissza szeretnének jutni a saját valóságukba, de a sötét birodalom uralkodója próbatételek elé állítja őket. Látni akarja, hogyan lesznek úrrá váratlan helyzeteken. Meg tudnak-e hozni súlyos döntéseket? Képesek-e áldozatokra? S a végén méltó ellenfélnek bizonyul-e Alma?
Berg Judit, József Attila- és IBBY-díjas író, Rumini megteremtője és Polgár Judit, minden idők legjobb női sakkozója összefogott, hogy egy izgalmas kalandregényben egy kicsit a sakkról, de inkább a sakkon túl az életről meséljenek fiatal olvasóiknak. Ők már megtapasztalták: senki sem abszolút jó vagy abszolút gonosz, semmi sem fekete-fehér, még a sakktáblán sem, nemhogy az életben.
Nem kell, hogy sakkozni tudj. Alma társai sem tudnak. Mégis, nélkülük Alma biztos bukásra lenne ítélve...
Fekete István - Barangolások
Sok-sok év vadászcserkészéseinek és halászkalandjainak gazdag élményvilágából merítette elbeszéléskötetét Fekete István. "Barangolások közel negyven év alatt - vallja ő maga előszavában -, éjjel és nappal, esőben-fagyban, napsütésben és borulásban, hajnalok hajnalán, éjjelek éjjelén, nehéz zsákmánnyal és üres tarisznyával, vidám gondolatok és elment, drága Emberek emlékárnyai között... Barangolások erdei fényben, puha gyalogúton, kopott legelők tarlóján, bodzavirágok súlyos illatában és sötét fenyvesek elsóhajtott tegnapjaiban... Barangolások az Idő és az Emberek erdejében, amely lassan emlékké válik, mint az elszállt füst és az ódon kalendáriumok, amelyekben már megfakult a betű..." - A természet és a múlt áhítatos szeretetével írt, finom lírájú könyv hangulatát ízlésesen elevenítik meg Csergezán Pál mélyen átélt illusztrációi.
Bársony István - Róka a körben
A kötet népszerű írója szívesen vadászott, szerette az erdőt és a benne élő állatokat....Ez a könyv válogatást nyújt legszebb természetfestő írásaiból, amelyekben az erdő életének vidám vagy éppen tragikus pillanatairól ad hírt.
Ismeretlen szerző - A Mátrai Tájvédelmi Körzet
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság monográfiái sorozat 4. kötete a 25 éve létrehozott Mátrai Tájvédelmi Körzet területén és táji környezetében lévő természeti és kulturális örökséget tárja fel. A kötet alkotói bemutatják a Kárpátok belső vulkáni övezetéhez tartozó Mátra földtni értékeit, gazdag formakincsét, a vulkáni utóműködés során képződött értelepek vonzásában kialakult bányák és a hegytetőkön megbújó őskori erődített telepek, valamint középkori várak történetét. Az írások átfogó képet adnak a cseres-tölgyesek, a bükkösök vagy éppen a hegyi rétek gazdag élővilágáról csakúgy, mint a hegységet megában foglaló tájegységben folyó természetvédelmi tevékenységről.
Ismeretlen szerző - Cseppkövek, denevérek, ősemberek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Tér és idő határán
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Burger Barna - Kékvándor
Ki az, aki életében legalább egyszer ne akart volna útra kelni? Szabadon, bakanccsal, hátizsákkal gyalogolni az úton? Érezni a füveket, fákat, utat, találkozni bárkivel és bármivel, ami szembejön?
Burger Barna fotográfus az Országos Kéktúrát gyalogolta végig. Közel egy év leforgása alatt, tizenkét szakaszra osztva megtett 1180 kilométert, és útjának élményeit képekben rögzítette.
Lenyűgöző tájak, ismerős-ismeretlen emberek, meglepetések vagy éppen apró, szép részletek bukkannak elő ennek a vándornaplónak a lapjairól. S az olvasó, ha végigköveti a fotóssal az utat, azt is megértheti és átélheti, ami az igazi vándorok legnagyobb élménye.
Azt, hogy a vándorlás mindig tiszteletadás a természetnek, és erőt adó spirituális élmény is.
„Túrázni jó! Ez a két szó nem mindenkinek jelenti ugyanazt, de a lényeg nem is ez. A hangsúlyos szó a JÓ. Mert lehet egy túra rövidke, pár órás - csak a közeli kiserdőben, mondjuk kutyasétáltatás apropóján - vagy lehet napokon, heteken, hónapokon át tartó, néhol valóban EMBERPRÓBÁLÓ feladat, a lényeg mégis ez: JÓ!
Senki nem marad ugyanaz, miután megtette a rászabott UTAT, mint annak előtte. Bátorság, kihívás, kíváncsiság vagy a felfedezés öröme? Ahány ember, annyiféle motiváció, de egyazon cél: megtenni azt, amit mások nem mernek, amit mások talán nem értenek, amire mások nem képesek. A cselekvés öröme. Ez mozgatja azt, aki túrázásra adja a fejét. Burger Barna fotóit látva pedig még egy fontos momentum is képbe kerül: nincs két egyforma nap, óra, perc, pillanat, és ha ezeknek csak egy kis részét is meg lehet örökíteni, azzal másoknak is át lehet adni valamit ebből az élményből. Kívánom, hogy Te, aki most a kezedben tartod ezt a könyvet, hozzám hasonlóan gyönyörködj mindebben, és érezd azt, ami ezeken a lapokon keresztül átadható és megmutatható mindabból, amit Magyarország tájai, emberei, képei jelentenek!” Lukács László (Tankcsapda)
Az elindulás nehézsége.
Az út, amelyen megyünk.
Az egyedüllét.
A már ismerős fájdalmak az izmokban.
A hajnali fények a fák között.
A bokrokból felriasztott madarak hangja.
A felszálló pára.
A lépések egyhangúsága.
A víz íze.
A levegő illata.
A szembe folyó izzadság.
Az eltévedés.
A telefon csörgése az erdőben.
A pillanat egyedülállósága.
Az út, amelyet magunk mögött hagyunk.
Az útközben megszülető tervek.
Az emberi szó.
A pihenés.
A színek.
A gondolatok.
A félelem.
A fáradtság.
Az eső.
A fák.
A kövek.
A fű.
A csend.
A Kék.
Baráz Csaba - dr. Kiss Gábor - Az ördögtornyoktól a patkónyomos kövekig
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - A Bükki Nemzeti Park
A Bükk hegységre vonatkozó természeti és kultúrtörténeti ismeretek tárháza ez a könyv. Olvashatunk benne a hegység földrajzi helyzetéről, földtani felépítéséről, növény- és állatvilágáról, a hegyvidéken és a környezetében letelepedett népek régészeti, történeti, néprajzi hagyatékáról, valamint a Bükki Nemzeti Parkban végzett természetvédelmi tevékenységről.
Baráz Csaba - Ilonczai Zoltán - Schmotzer András - Kaptárkövek völgye
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Baráz Csaba - Kaptárkövek
A kaptárkövek rejtélyes kultúrtörténeti emlékek. A Bükkalja különlegesen szép sziklavonulatainak, tufatornyainak oldalába valaha fülkéket faragott az ember.
Ezek - és a sziklafelületeken látható egyéb faragványok, csatornák, lyukak, kőüstök - szerepéről, a fülkékhez fűződő tevékenységről, valamint a kaptárkövek által megjelenített archaikus kőkultúra koráról, eredetéről, létrehozóiról eltérő elképzelések, egymásnak ellentmondó tudományos feltevések születtek. Könyvünk a kaptárkövek körül sorjázó kérdésekre adott válaszokat tekinti át, valamint a Bükkalja földtani ismertetésének keretében a tufakúpok keletkezését mutatja be. A jelentősebb és érdekesebb kaptárköveket sziklacsoportokat pedig fényképekkel és ábrákkal illusztrálva - túraútvonalakra felfűzve - részletesen is szemlélteti.
Baráz Csaba - Varázslatos karsztvidék
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Kincskeresők 1974
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.