The writings of Carl Schmitt form what is arguably the most disconcerting, original, and yet still unfamiliar body of twentieth-century political thought. In the English-speaking world, he is terra incognita, a name associated with Nazism, the author of a largely untranslated oeuvre forming no recognizable system, coming to us from a disturbing place and time in the form of fragments.
The Enemy is a comprehensive reconstruction and analysis of all of Schmitt’s major works—his books, articles and pamphlets from 1919 to 1950—presented in an arresting narrative form. The revelation of his work is that, unlike mainstream Nazi ideology, Schmitt makes a strong philosophical claim for the necessity of confrontational politics within a democratic system; a claim that has resonance in today’s hegemony of consensual politics.
Kapcsolódó könyvek
Kállay Béni - "A szabadságról"
Kállay Béni írása a magyar politikai esszé máig érvényes mesterműve, érvelése lebilincselő, tételei száz év múltán is megkerülhetetlenek, igazsága pedig megszívlelendő.
Publius Cornelius Tacitus - Julius Agricolának életéről és erkölcseiről
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Pavlovits Tamás - Blaise Pascal
A hazánkban is rendkívül népszerű francia filozófus bölcseletéről szóló első átfogó, magyar nyelvű monográfia - részletesen ismerteti Pascal életét, műveit (matematikai, természettudományos műveitől a vallási iratokon át a Gondolatok-ig) s a társadalmi-szellemi környezetet, amelyben alkotott. A főmű, a Gondolatok egészen újszerű megközelítését és elemzését adja a kötet záró része.
Lothrop Stoddard - Lázadás a civilizáció ellen
Stoddard amerikai író, tehát nem is a fáradt Európa, hanem a friss és bizakodó Amerika gyermeke, a Lázadás a civilizáció ellen című művében lehangoltan állapítja meg: Az emberek nem tudják követni a modern civilizációt jelen medrében, mert degenerálódnak. Könyörtelen igazság ez, hogy civilizációnkban romboló hajlamok lakoznak. Mi azt hisszük, hogy amint a civilizáció halad, úgy nő azoknak az embereknek a minősége is, akik építenek rajta. E világhírű mű tárgya az alsóbbrendű ember lázadása és romboló tevékenysége is, a társadalom és kultúra ellen. Következménye a felsőbbrendű ember hátérbe szorulása, majd teljes pusztulása és ezzel az emberiség degenerációja.
Eva-Maria Kaufmann - Szókratész
Szókratész (Kr. e. 470-399) az ókori európai művelődéstörténet egyik legkiemelkedőbb, ugyanakkor legrejtélyesebb alakja. Rejtélyes, mert egyetlen sort sem írt le, tanítása mégis óriási hatással volt a későbbi korok gondolkodóira. A fénykorát élő Athén közterein, utcáin sétálgatva, baráti lakomákon társalogva fejti ki filozófiáját és fogalmazza meg máig ható gondolatait. Platóni Szókratészről szoktunk beszélni, hisz amit bölcseleti gondolkodásáról tudunk az elsősorban tanítványa, Platón műveiből maradt ránk.
Sidney Hook - A szabadság paradoxonai
Azzal a kérdéssel szeretnék foglalkozni tehát, hogy utal-e bármiféle történeti tény vagy szöveghely arra, hogy az alapító atyák azt a hatalmat szánták a Legfelsőbb Bíróságnak, amellyel ma rendelkezik. Merőben analitikus szempontból nyilvánvaló, hogy egyetlen politikai demokrácia sem _követeli meg_ egy ilyen Bíróság létezését. Maga Oliver Wendell Holmes bíró ismerte el, hogy noha a miénkhez hasonló szövetségi rendszer, amelyben minden államnak megvan a maga állami legfelsőbb bírósága, szükségessé tesz egy általános Legfelsőbb Bíróságot, amely megítélheti az alárendelt bíróságok egymással ellentétes rendelkezéseit, azt nem követeli meg, hogy egy a választók felé nem felelős bíróságot olyan hatalommal ruházzanak fel, amelynél fogva megsemmisítheti a választók felé felelős képviselők törvénykezését. Ennél nyugodtan tovább is mehetünk, és kijelenthetjük, hogy nemcsak hogy _nem_ szükséges ez egy demokratikus rendszer működéséhez, de egyenesen összeegyeztethetetlen a demokrácia szellemével.
Elzbieta Ettinger - Hannah Arendt - Martin Heidegger
Hannah Arendt és Martin Heidegger között 1924-ben, első találkozásuk után szövődött szerelmi kapcsolat. A szerző a nyilvánosság előtt még ismeretlen források, Arendt és Heidegger levelezésének birtokában elsőként mutatja be ezt az egyedülálló, ellentmondásos, mindkét fél számára egzisztenciálisan is jelentős kapcsolatot, amely bár magában hordozta a "kiúttalan" szerelem tragédiáját, mégis egy életen át tartott.
Molnár Attila Károly - Polányi Mihály
Polányi a magyar tudósemigráció egyik legtekervényesebb életpályáját járta be. Először orvosi tanulmányokat folytatott, majd fizikai kémiával foglalkozott. Németországról, ill. a Szovjetunióról szerzett tapasztalatai azonban egyre inkább kora társadalmi és politikai problémái, "válságai" felé fordították figyelmét: természettudósból "philosophe" lett.Mint nemzedéke sok más tagját, őt is elsősorban az érdekelte, miként történhetett meg számos európai ország totalitáriussá válása; miért támogatták az értelmiségiek azokat a mozgalmakat, amelyek felszámolták szabadságukat stb. Írásaiban (melyek zöme vitacikk, előadás) elsősorban a marxizmussal és a pozitivizmussal, ill. képviselőivel polemizál.
Joachim Köhler - Nietzsche utolsó álma
Ebben a lélektani krimiben a szerző arra keresi a választ, hogyan élte meg Nietzsche életének utolsó heteit. A regény a filozófus feljegyzésein, valamint dokumentumokon,leveleken alapul.
Gyurkó László - Arcképvázlat történelmi háttérrel
Ez az írás nem arckép, legfeljebb arcképvázlat. Egy emberről, akit Kádár Jánosnak hívnak. A korról alkotott véleményem bizonyára vitatható, nemegyszer eltér az általában elfogadott képtől. Mint állampolgár joggal háríthatnám át a felelősséget a történészekre, ideológusokra, közgazdászokra, politikusokra, miért nem tárták fel alaposabban, részletesebben ennek a kornak, ennek a személyiségnek a történetét. Mint ennek az írásnak a szerzője, magamnak kell felelnem ítéleteimért, azok megkérdőjelezhetőségéért, olykor nem eléggé megalapozott véleményemért is. A magam megnyugtatására csak azt tehetem hozzá: úgy hiszem, az alapvető tényeket ismerem. A részletek feltárása nem ennek az írásnak a feladata. Talán az árnyalatok tisztázása nélkül is felvázolható a lényeg.
Kende Péter - A Viktor
Orbán Viktor személyisége nem is olyan bonyolult, mint sokan hiszik. Kövér László a tudatalattija, és Simicska Lajos a felettes énje. Bár talán ez így nem is igaz. Lehet, Simicska Lajos a tudatalattija, és Kövér László a felettes énje. Köznapibban fogalmazva: az egyszemélyes focicsapatnak - amelynek Orbán Viktor a kapusa, hátvédje, összekötője és legfőként a középcsatára - Kövér László a trénere, Simicska Lajos pedig a menedzsere. S a csapatnak - egyelőre - nem Várszegi Gábor a tulajdonosa, hanem ők hárman maguk, valamint családtagjaik, barátaik és üzletfeleik, akárcsak Nyuszinál, ahol Micimackó és Malacka egyaránt kimaradt a tulajdonosi körből. Ámbátor Magyarországon ma tízmillió Micimackó él, Orbánék viszont nincsenek többen százötvennél. De hiába: "Minél inkább havazik, annál inkább hózik". Az Orbán-családban négy férfi van. Ebből kettőnek Győző neve, egynek Viktor. A negyediket Áronnak hívják, ez vagy azt jelenti? ihletett, tisztánlátó, vagy inkább azt: a bátorság hegye.
Ismeretlen szerző - Filozófia mint de(kon)strukció
Amikor a hagyomány értelemkontinuitása földcsuszamlásszerű töréseket szenved, amikor az áthagyományozottak értelemvesztése, kiüresedése, talajtalanná válása egyre általánosabb tapasztalattá válik, természetszerűleg tör felszínre a múlttal való kritikai szembenézés igénye. Az európai filozófiai hagyománynak a – már a tizenkilencedik század folyamán erőteljesen előrevetülő, a huszadik század során azonban még tovább mélyülő – krízise számos, a filozófia önfelülvizsgálatára irányuló kísérletet eredményezett. E kísérletek közt a hagyományunkat uraló teoretikus-metafizikai szemléletmód és fogalmiság lebontását célzó heideggeri destrukció, valamint az ahhoz kapcsolódó, e destrukciót bizonyos értelemben radikalizáló derridai dekonstrukció markánsan elkülönülő, sajátos vonulatot képez.
Ez az eszmetörténeti összefüggés vezetett bennünket arra, hogy Martin Heidegger születésének százhúszadik évfordulóján, mely 2009-es év egyúttal Jacques Derrida halálának ötödik évfordulója is volt, e két gondolkodó munkásságának a vizsgálatát tűzzük ki annak az összejövetelnek a témájául, amelyet a 2007-től kezdődően évente megrendezésre kerülő Hermeneutika és jelenkor című filozófiai konferenciasorozatunk keretében rendeztünk. Jelen tanulmánygyűjtemény részben az ott elhangzott előadások szerkesztett, illetve kibővített formában közzétett változatait, részben pedig további, a téma iránt érdeklődő hazai kutatók munkáit tartalmazza.
Kölcsey Ferenc - Kölcsey Ferenc válogatott művei
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ronald Dworkin - Justice for Hedgehogs
The fox knows many things, the Greeks said, but the hedgehog knows one big thing. In his most comprehensive work, Ronald Dworkin argues that value in all its forms is one big thing: that what truth is, life means, morality requires, and justice demands are different aspects of the same large question. He develops original theories on a great variety of issues very rarely considered in the same book: moral skepticism, literary, artistic, and historical interpretation, free will, ancient moral theory, being good and living well, liberty, equality, and law among many other topics. What we think about any one of these must stand up, eventually, to any argument we find compelling about the rest.
Skepticism in all its forms--philosophical, cynical, or post-modern--threatens that unity. The Galilean revolution once made the theological world of value safe for science. But the new republic gradually became a new empire: the modern philosophers inflated the methods of physics into a totalitarian theory of everything. They invaded and occupied all the honorifics--reality, truth, fact, ground, meaning, knowledge, and being--and dictated the terms on which other bodies of thought might aspire to them, and skepticism has been the inevitable result. We need a new revolution. We must make the world of science safe for value.
Roger Grenier - Albert Camus, tűző nap és árnyék
Roger Grenier író, aki jelenleg is a párizsi Gallimard kiadó föszerkesztöje, Albert Camus barátja volt. Jelen müve a Camusröl szóló gazdag külföldi irodalomban is hézagpótló, nagylélegzetü munka.
Alcíme: intellektuális életrajz, azt a módszert jelöli, mely alapján lépésröl lépésre, müröl müre halad elöre a szerzö, és közben az egyes müvekkel kapcsolatosan életrajzi részletekre is kitér.
Igy egy igen izgalmas olvasmányon át pillanthatunk a nagy író alkotómüvészetének titkaiba.
Azt is megtudjuk e kötetböl, hogyan fogadták Camus könyveit a pályatársak, a kritikusok, a politikusok, és mily vihar kavartak ezek az írások Franciaországban, Algériában, és számos egyéb helyen. De ami talán a legfontosabb: tanúi lehetünk egy ember, egy nagyszerü müvész belsö küzdelmeinek, írói fejlödésének. A regényeken, esszéken, színdarabokon át a legmélyebb forrásokhoz is eljutunk, amelyekböl müvei táplálkoznak.
A legföbb ideje, hogy Camus valódi arcát mutassuk meg itthon, Magyarországon. Ehhez nyújt nélkülözhetetlen segítséget Grenier könyve. Egzisztencialistának skatulyáztuk be (nemcsak mi!!), tévedésböl, mert az egzisztencializmus szókincsének egy-egy fontos szava Camus-nél is megjelenik, mint például az abszurd, de nála egészen más értelemben, mint az egzisztencializmusban. A kötetböl egyéb, még élö félreértések is kiderülnek. Az igazi Camus megmutatása annál is halaszthatatlanabb, mivel az utóbbi esztendökben a francia irodalom felhagyott az addig divatos irányzatokkal, és úgy tünik, visszatér a Camus-i regény lélektani ábrázolásához.
Slavoj Žižek - In Defense of Lost Causes
Acclaimed, adrenalin-fuelled manifesto for universal values by 'the most dangerous philosopher in the West.'
In this combative major new work, philosophical sharpshooter Slavoj Zizek looks for the kernel of truth in the totalitarian politics of the past.
Examining Heidegger's seduction by fascism and Foucault's flirtation with the Iranian Revolution, he suggests that these were the 'right steps in the wrong direction.' On the revolutionary terror of Robespierre, Mao and the Bolsheviks, Zizek argues that while these struggles ended in historic failure and horror, there was a valuable core of idealism lost beneath the bloodshed.
A redemptive vision has been obscured by the soft, decentralized politics of the liberal-democratic consensus. Faced with the coming ecological crisis, Zizek argues the case for revolutionary terror and the dictatorship of the proletariat. A return to past ideals is needed despite the risks. In the words of Samuel Beckett: 'Try again. Fail again. Fail better.'
Heller Ágnes - Filozófiám története
Heller Ágnes nem bíz semmit a véletlenre, sem másokra. Ebben a 80. születésnapjára megjelenő könyvben önmaga kutatójaként és filozófia-történészeként tárta és mérte fel egy roppant életmű termését, amely történetesen a sajátja. Kivételes autenticitását ki is vitatná, hiszen olyasvalaki reflexióiról van szó, akihez ez az életmű a legközelebb áll. Heller Ágnes gondolkodói bátorságára vall, hogy erős lélekkel és kellő távolságból élte és olvasta újra az életművét, hogy azt kritikus attitűddel összegezze. Maga tartott szigorú rostát felette, hogy mit tart belőle - ma - értékállónak, s mit nem. Filozófiai regényt tarthatunk a kezünkben, mégpedig olyan regényt, amelyben életrajzi tényeket nélkülözve, pusztán a gondolatok fejlődése köré építi narratíváját.
Ez a "fejlődés"-regény négy, 15 éves szakasz - fejezet - pillérére támaszkodik. A "tanulóévek" során felfedezte és kipróbálta a születésével kapott képességeit - a mester, Lukács György műhelyében. "A dialógus évei" a Budapesti (Lukács) Iskola közösségi munkájáról és eredményeiről számol be. "Az építkezés és az intervenció évei" fejezet azt a szakaszt világítja meg, amelyben - magányra ítélve vagy áldva - felépítette filozófiai rendszerét. Pontosabban "dekonstrukciós" eljárás alá vette mindazt, ami idáig történt vele - olvasmányai és egyéni gondolkodása terén. Ezzel párhuzamban - férjével, Fehér Ferenccel - a szocialista rendszer átélt tapasztalataira építve, a baloldali rendszerek átható kritikáját is nyújtották. A napjainkkal záródó "Vándoréveim" a nagy filozófiai (etikai) építkezést követő sokfelé kalandozó kirándulások számbavétele, az irodalomelmélet, és a "bibliai filozófia" területeiről is. Szabadon és színpompásan, túl a nagy építkezés terhén.
Avar János - Az Elnök szerepében Ronald Reagan
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Plato - The Last Days of Socrates
The trial and condemnation of Socrates on charges of heresy and corrupting young minds is a defining moment in the history of Classical Athens. In tracing these events through four dialogues, Plato also developed his own philosophy, based on Socrates' manifesto for a life guided by self-responsibility. Euthyphro finds Socrates outside the court-house, debating the nature of piety, while The Apology is his robust rebuttal of the charges of impiety and a defence of the philosopher's life. In the Crito, while awaiting execution in prison, Socrates counters the arguments of friends urging him to escape. Finally, in the Phaedo, he is shown calmly confident in the face of death, skilfully arguing the case for the immortality of the soul.
Vona Gábor - Született augusztus 20-án
"(...) A hazai és a nemzetközi politika fekete bárányának számító Jobbik elnöke és frakcióvezetője vagyok, az Európában gárdaalapítási lázat indító, a bíróság által feloszlatott Magyar Gárda Egyesület egykori elnöke, a balliberális média egyik fő mumusa. Egy kommunikáció szakos hallgatótól tudom, hogy amikor interjút szeretett volna velem készíteni szakmai gyakorlatként, a tanára és a szemináriumi társai elborzadtak, hogyan képes egy ilyen emberrel, a "patás ördöggel" egyáltalán szóba állni.
Ennek a könyvnek nem az a célja, hogy a médiában rólam mutatott negatív képet megkísérelje pozitívvá tenni. Ugyan, ki hinné el egy pártelnök szájából, ki ne gyanakodna álszerénységre vagy valamilyen politikai sandaságra, ha azt állítanám: alapvetően egy visszahúzódó, introvertált ember vagyok, aki legszívesebben magában ücsörög a szoba sarkában, és vallásfilozófiai könyveket olvas? Nem hinné el senki. Én sem, ha valamelyik politikustársam írná könyvében ugyanezt. Naivitás lenne a részemről, ha azt remélném, ettől a könyvtől majd megváltozik a rólam a média által kialakított negatív kép. Sőt, elképzelhető, hogy az itt-ott leírt gondolatok a sajtómunkások vagy akár az olvasó számára további megerősítést adnak majd."