Kapcsolódó könyvek
Lampé László - Szülésznők könyve
A szülés, a gyermekáldás az élet nagy ajándéka és minden anya semmi mással össze nem hasonlítható boldogságot nyújtó élménye. A szülésznők mindig az anyák mellett voltak, napjainkban is egyik legfontosabb és nélkülözhetetlen segítségük. Szakképzettségük, tudásuk és empátiás magatartásuk lehetővé teszi, hogy tanácsot adjanak a gyermekeiket tervezőknek, a várandósoknak, a gyermekágyasoknak. Felismerik a potenciális és a kialakult szövődményeket, megteszik az elhárításukhoz szükséges intézkedéseket, a szülés idején pedig a legfőbb támaszt nyújtják a szülőnőnek. Figyelemmel kísérik az anya és a magzat életjelenségeit, a vajúdás minden mozzanatát, segédkeznek a szülésben. Hasonlóan fontos szerepük van az újszülött gondozásában, a gyermekágyas ápolásában. A könyv ehhez a sokoldalú tevékenységhez, magas szintű szaktudáshoz igyekszik segítséget nyújtani az egyik legszebb hivatás gyakorlására készülőknek. A szerző nagy tapasztalatokkal rendelkező szülész-nőgyógyász professzor, akinek az utóbbi 30 évben megjelent számos, elismeréssel fogadott és több kiadást megért tankönyve, szakkönyve biztosítéka e könyv sikerének.
Ismeretlen szerző - Klinikai ismeretek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Pap Zoltán - Elsősegélynyújtás
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Vágvölgyi Ágnes - Gyógyszertan - Tankönyv az egészségügyi szakképzés számára
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Rudnai Ottó - Általános járványtani és közegészségtani alapismeretek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Nagy József - Orvosi latin nyelvi alapismeretek
Az egészségügyi szakközépiskolák és szakiskolák tankönyvének célja, hogy olyan nyelvi ismereteket nyújtson az orvosi nyelvben egy alapvető szókincs elsajátítása, a szavak főbb formai változatai és szerkezeti kapcsolatai, valamint az összetett és képzett szavak alkotóelemeinek megismerése révén, amelyeket a tanulók jól használhatnak a további tanulás, majd pedig szakmájuk gyakorlása során. A nyelvi anyag nagyobb részét a kiváló orvosoktató szerző több okból is célszerűnek látta az anatómia tárgyköréből kiválasztani. Egyrészt, mert az anatómia kifejezésekben szerepel a legtöbb latin szó - tehát a tanulók a legtöbb latin szószerkezettel anatómiai tanulmányaik során találkoznak, másrészt, mert az anatómiai kifejezések nagy része alkalmas modell a latin nyelv szerkezeti elemeinek és azok jellemzőinek bemutatására, harmadrészt, de nem utolsósorban, mert a szakmai és szakközépiskolákban a latin nyelv és az anatómia oktatása közel párhuzamosan, ill. szoros egymásutániságban folyik. A tankönyv anyaga és terjedelme nagyobb, mint ami egy tanév alatt megtanítható - ez lehetőséget ad a tanárnak, hogy belátása szerint válassza ki a tanulmányi anyagot.
Ismeretlen szerző - Orvosi biokémia
A tankönyv tartalmazza a legalapvetőbb biokémiai ismereteket, a szervezetet felépítő molekulák egyszerű leírásától a folyamatok szabályozásáig. A szerzők összefoglalták a gyakorlati orvostudományban is egyre nagyobb jelentőségű molekuláris biológiai ismereteket. Az orvostanhallgatókon kívül jó szívvel ajánljuk a könyvet azoknak az érdeklődő orvosoknak is, akik szakmájuk egy-egy problémájának megértéséhez szeretnék megismerni a molekuláris történéseket, vagy egyszerűen csak képet kívánnak kapni arról, hogy meddig jutott a biokémia az életfolyamatok megértésében azóta, hogy elhagyták az egyetemet.
Rebecca Skloot - Henrietta Lacks örök élete
„Halott nő többet még nem tett az élőkért. Szívszorító történet, fontos könyv.” The Guardian
„A való életből merített krimi, mely az orvosi kutatás faji és erkölcsi kérdéseit feszegeti.” Nature
„Szobám falán van egy fénykép egy nőről, akivel sohasem találkoztam. A kép szakadt jobb sarkát celluxszal ragasztották meg. A nő mosolyogva néz szembe a fényképezőgéppel, kezét a csípőjére teszi; ruhája gondosan vasalt, ajka erősen ki van rúzsozva. Nincs még harmincéves. A kép az 1940-es évek végén készült. A nő halványbarna bőre sima, szeme pajkos. Még nem tud a benne növekvő rosszindulatú daganatról, amely árvává teszi majd öt gyermekét, az orvostudomány jövőjét pedig döntően befolyásolja. A fénykép aláírása: „Henrietta Lacks, Helen Lane vagy Helen Larson”.
Nem tudni, ki készítette ezt a fotót, de több százszor megjelent már képes újságokban és tudományos könyvekben, blogokon és a laboratóriumok falán. A rajta szereplő nőt általában Helen Lane-ként említik, de sokszor nem is adnak neki nevet. Többnyire csak HeLaként emlegetik őt is, akárcsak az első halhatatlan emberi sejteket, melyeket az ő méhnyakából metszettek ki pár hónappal a halála előtt.
Valójában Henrietta Lacksnek hívták.”
Az orvosok sejteket vettek le tőle, az engedélye nélkül. Ezek a sejtek sosem pusztultak el, és forradalmasították az orvostudományt. Több millió dolláros üzletág épült rájuk. Minderről Henrietta gyermekei csak húsz év múlva értesültek. Életük egyszer s mindenkorra megváltozott.
Rebecca Skloot sodró lendületű sikerkönyve erkölcsi, faji és orvosi kérdésekről szól, tudományos felfedezésekről és kuruzslókról. S végül, de nem utolsó sorban egy nőről, Deborah-ról, aki égett a vágytól, hogy minél többet megtudjon az édesanyjáról, akit alig ismert.
Szécskay István - Az ásványok természetrajza
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kiss Lajos - Sebészet és traumatológia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kende Péter - Mik vagytok ti, istenek? II.
A Mik vagytok ti, istenek? második kötetében folytatódnak a megdöbbentő történetek az orvosok műhibáiról.
Ormai Sándor - Élettan - kórélettan
Dr. Ormai Sándor orvos, patofiziológus. Diplomáját 1957-ben szerezte a budapesti Orvostudományi Egyetemen. 1961-ig kórházi orvos, 1961-1984-ig az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutató Intézet Kórélettani Osztályának munkatársa, majd főmunkatársa. Az orvostudomány kandidátusa. 1984-től az Orvostovábbképző Egyetem Egészségügyi Főiskola tanára, a Morfológiai és Fiziológiai Intézet igazgatója. A könyv, amelyet most kezében tart az Olvasó, az egészségügyi főiskolák számára készült. Azokat a legfontosabb ismereteket tartalmazza, amelyeket egy főiskolát végzett egészségügyi szakembernek ismernie kell az emberi szervezet normális működéséről és azokról a jellegzetes kóros folyamatokról, amelyekkel pályája során valószínűleg találkozni fog. Mivel az egészségügyi főiskolák képzési iránya sokrétű, a szerzők igyekeztek az egyes fejezetek tartalmát a működő szakok hallgatóinak érdeklődése szerint részletes vagy kevésbé részletes feldolgozásban közreadni. A főiskolai tantervekből hiányzik a szövettan és a patológia, ezért a szervek működéséről leírtakat gyakran sejttani, szövettani bevezetés előzi meg. A tankönyv összeállításánál fontos szempont volt a főiskolát végzettek elméleti ismereteinek gyakorlati példákkal való alátámasztása. Remélhetőleg ez a könyv nemcsak a tananyag elsajátításában lesz Olvasói segítségére, hanem hivatásuk gyakorlása közben felvetődő problémák megoldásában is haszonnal forgathatják. - A szerkesztő
Fonyó Attila - Az orvosi élettan tankönyve
A tankönyv első kiadását 1999-ben egy átdolgozott változat követte. Az angol nyelven megjelenő kiadással párhuzamosan készült a harmadik, átdolgozott és bővített kiadás. Két fejezet, az elektrokardiográfia és az energiaforgalom esetében változtak a szerzők (Kollai M. és Fonyó A.). Lényeges változásokon mentek át a jelátvitelről, a táplálékfelvétel szabályozásáról, a vérzéscsillapító mechanizmusokról, a vérkeringésről és a szívműködésről, a veseműködésről és az egyes belső elválasztású mirigyekről szóló fejezetek, de más fejezetekben is megjelentek az új kutatási eredmények. Az eddigieknél bővebben ismerteti a könyv a molekuláris biológia módszereivel nyert eredményeket és a genetikai hibák következtében megnyilvánuló funkcióváltozásokat. A tipográfiai változások valamennyi fejezetben az előzőeknél jobban emelik ki a tartalmat. Nagyobb hangsúlyt kaptak a klinikai utalások, amelyeket színes háttér jelez. Az előző kiadás ábrái (közel 500 ábra) számítógépes feldolgozásra kerültek. Új táblázatok beiktatása is segíti a megértést. Az irodalomjegyzék 2001-ig bezáróan korszerűsödött.
Ismeretlen szerző - Orvosi biofizika
A kiadás a magyar biofizika legjobb hagyományait sűríti egybe. A korábbi kiadás két intézet - a debreceni és a pécsi biofizikai intézet - tapasztalatait és hagyományait foglalta össze, míg ez a könyv a korábbi kiadás kritikai átdolgozásával és kiegészítésével három intézet munkája révén született meg.
Szerkesztette: Damjanovich Sándor, Fidy Judit, Szöllősi János
Gergely Pál - Erdődi Ferenc - Általános és bioszervetlen kémia
A könyv feladata, hogy az orvostudományt, gyógyszerésztudományt és biológiát választó egyetemi szak hallgatóit és e téma iránt érdeklődőket megismertesse egyrészt a kémia tudomány alapjaival, az általános kémiával, másrészt a fémek és nemfémes elemek biológiai szerepével, a bioszervetlen kémiával vagy másképp, szervetlen biokémiával. Ez utóbbi határait nem könnyű kijelölni, a fizikai kémiától a klinikai kémiáig, illetve a klinikai orvostudományig terjed. Újszerű, speciális szemléletet tanít, amely jól kiegészíti a biológiai és biokémiai ismereteket ott, ahol már molekuláris ismeretekkel kell rendelkeznünk.
Ismeretlen szerző - A szülészet-nőgyógyászat tankönyve
A tankönyv ismerteti a szülészet-nőgyógyászat történetét és mai helyzetét, majd a morfológiai (tájanatómiai), fejlődéstani (szexológiai) és élettani (endokrinológiai) bevezető fejezetek után a meddőség és a fogamzásgátlás leírásával kezdődően végigkíséri a nőt a fogamzástól a terhességen és a szülésen, valamint a gyermekágyas időszakon át a gyermek- és felnőtt-nőgyógyászati problémákig (nőgyógyászati infektológia, onkológia, műtéttan) úgy, ahogy a nő élete folyamán általában a szülész-nőgyógyász segítségére szorulhat.
Foglalkozik a könyv a szülészet-nőgyógyászat határterületeivel, melyek nélkül a szakma nem létezhetne (neonatológia és szülészeti aneszteziológia). A könyv szemléletét meghatározza a könyv szerzőjének négy évtizedes tapasztalata és jártassága a kismedencei operatív anatómiában, a genetikában, az ultrahang-diagnosztikában és a pszichoszomatikában.
Süveges Ildikó - Szemészet
A könyvet ideális terjedelme, egységes felépítése, gazdag ábraanyaga és irodalomjegyzéke népszerűvé tette a hallgatók körében. A népszerűséget bizonyítja, hogy a könyv 2003-ban megkapta a Medicina Könyvkiadó Nívó-díját. A fejezetek előtt részletes tartalomjegyzék található, előzetes információt nyújtva a tagozódásról. Minden részt bőséges összefoglaló zár, ami segíti a megszerzett tudás felelevenítését. A szöveghez kapcsolódó közel 150 vonalas, illetve 320 színes kép segíti a megértést, a gyakorlati alkalmazás számára a felismerést. A bőséges irodalom azok számára nyújt segítséget, akik a leírtakon felül további ismeretekhez szeretnének jutni.
Ismeretlen szerző - Fül-orr-gégészet, fej-nyak sebészet
A magyar származású kutatók és orvosok arany betűvel írták be nevüket a fül-orr-gégészet történetébe. A fülészet megalapítója Politzer Ádám professzor, aki az első nyilvános, rendes tanár volt a fülészetben. Albertírsán született és Bécsben lett egyetemi tanár. Csaknem minden neves európai és tengerentúli fülész tőle tanult, őt tekintik a fülészet atyjának. Az ő tanítványa volt Bárány Róbert, aki a labyrinthműködés vizsgálatáért Nobel-díjat kapott. A hallásvizsgálat és a fül működésének legkiemelkedőbb kutatója pedig Békésy György, aki a Magyarországon végzett kutatásaiért kapott a II. világháború után Nobel díjat. Az ő munkásságuk rányomta bélyegét az egész fülészetre, s követőik már a múlt században és ennek a századnak a végén sok újat hoztak a fülészeti szakma előrehaladásában. A fül-orr-gégészet az utóbbi években igen gyors fejlődésen ment át. A diagnosztikus eljárások és a gyógyszeres lehetőségek nagyon sokat javultak. A szakma sebészi lehetőségei nagy fejlődésen mentek át. Kialakult a fül-orr-gégészeti mikroszkópos és endoszkópos sebészi technika. A rekonstrukciós műtéti eljárások a fej, nyak, arc sebészi kezelésében szintén igen sokat fejlődtek. Világszerte a fül-orr-gégészetet ma már fül-orr-gégészet-fej-nyak sebészetnek nevezik. Szakmánkhoz tartozik a fül, orr, torok, gége mellett az arcon, nyakon és a koponyaalapon lévő betegségek nagy része. Az érzékszervek közül a hallás, az egyensúlyszerv, a szaglás és az ízlelés szintén a fül-orr-gégészeti szakma szubspecialitásához tartozik. Az utóbbi években szakmánk egyik része az audiológia; a műtéti és készülékekkel történő hallásjavítás szintén hatalmas fejlődésen ment át. A legújabb diagnosztikus eljárások közül a mágneses rezonancia és a computertomographia már a diagnosztika szerves része.
Ismeretlen szerző - Népegészségtani ismeretek
A könyv átfogó segítséget nyújt a közegészségtani alapfogalmak megismeréséhez és összefoglalja a népegészségügyi szempontból legfontosabb betegségek járványtanát. A közegészségtan napról napra bővülő interdiszciplináris ismeretekre épülő tantárgy.Magába foglalja a klasszikus járványtant, a nem fertőző betegségek epidemiológiáját, az egészségügyi irányítás alapelveit és az orvostörténetet egyaránt. Ahhoz, hogy valaki kellő tájékozottsággal rendelkezzen az egészségfejlesztés, egészségmegőrzés és a prevenció módszereinek területén, tudnia kell a fertőző betegségek kialakulásának biológiai és társadalmi hátterét, a betegségek iránti fogékonyság kritériumait és egyesítenie kell a patológiai, kórélettani és mikrobiológiai ismereteit ahhoz, hogy megértse a globalizáció okozta újra megjelenő fertőzések, járványok kirobbanásainak okait. A bioterrorizmus és a háborús gócpontok újabb kihívásokat jelentenek az orvostársadalom számára. Az AIDS, a malária, vagy a SARS vírus okozta járványok arra figyelmeztetnek, hogy a XXI. században sem lehetünk biztosak a járványos betegségek kiújulása miatt, annak ellenére, hogy a járványok túlnyomó többségét az antibiotikumok és a védőoltások segítségével jelentősen vissza lehetett szorítani. A várható élettartam nem csupán a fejlett országokban, hanem a fejlődő országokban is emelkedik. Ennek következtében megemelkedett a nem fertőző betegségek száma és jelentősen nőnek gyógyszerárak. Az egészségügy finanszírozása éppen ezért már a gazdag országokban is problémát okoz. A fenntartható fejlődés, ami a fogyasztás visszafogását jelenti, magába rejti a betegségek megelőzésének lehetőségét, ami a leginkább költségkímélő megoldás. A primer prevencióval a megbetegedések arányát, míg a másodlagos megelőzéssel a halálozást lehet jelentősen csökkenteni. Ehhez viszont meg kell ismerni a betegségek kiváltó okait. Küzdeni kell az egészséges életmód társadalmi elfogadtatásáért, a dohányzás, drog és az alkoholfogyasztás visszaszorításáért. Javítani kell az életfeltételeket, több mozgás, sport és kikapcsolódási lehetőséget kell teremteni a stressz leküzdésére. A fiatalok életkörülményeinek optimalizálásával meg kell teremteni a gyermekvállalási kedv növekedését és minden újszülött felneveléséhez a társadalom egészének hozzá kell járulni. Az életkörülmények javításával, a környezeti ártalmak felismerésével a közegészségtan hidat épít a szakmák között és ismereteit a jövő kilátásainak jobbítására használja fel. A népegészségtannal foglalkozó orvosok, gyógyszerészek, fogorvosok és pedagógusok mellett ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, akik a betegségek megelőzésével és az egészségben eltöltött életévek meghosszabbításában érdekeltek
Ismeretlen szerző - Megtartó fogászat és endodoncia
A Fogorvosi Kar alapításától fogva a restauratív fogászatot, valamint az endodonciát ugyanazon tanszék oktatja. Ezért – praktikus okokból, s a tradíciót is megőrizve – a két, más országokban akár önálló diszciplína anyaga egy tankönyvbe került. Ez a tankönyvek terjedelmének korlátai miatt természetesen bizonyos témakörök szűkszavúbb tárgyalását, esetleg teljes mellőzését eredményezte. Mindazonáltal a könyvben a klasszikus Black-elvek mellett döntően hangsúlyt kapott a tény, hogy a fluorprevenció bevezetésével, a remineralizáció lehetőségével és az adhezív technika kifejlesztésével napjainkban a konzerváló fogászat terápiás filozófiája megváltozott. A carieses laesio megelőzhető, s korai stádiumban ma már akár „fúrás” nélkül is meggyógyítható.
E gondolatmenetnek megfelelően a könyv 1-14 fejezetei a restauratív fogászat legfontosabb kérdéseit tárgyalják. Fejezet foglalkozik egyebek mellett a kariológiával, a tömőanyagokkal, a használatos műszerekkel, a beteg és az orvos helyzetével a kezelés során. Részletezi az egyes tömésféleségeket, s az orális esztétikát szolgáló speciális eljárásokat is. Bár a caries előfordulása a világ fejlett országaiban csökkenő tendenciát mutat, ugyanezekben az országokban az endodoncia tudománya töretlenül fejlődik. A mind magasabb kort megérő populáció ugyanis egyre fontosabbnak tartja fogai megőrzését, ami sok esetben csak endodonciai kezeléssel biztosítható. A magyar lakosság – a nem kellő fogászati tájékozottság következtében – nem használja ki a prevenció lehetőségeit, emiatt kezelése során gyökértömésre gyakran kerül sor.
Figyelembe véve a korszerű endodoncia helyét a fogbeteg ellátásban, a 15-29 fejezetek témái az endodoncia kurrens kérdései. Így a fogbél és a csatornaűr anatómiájának tárgyalása mellett fejezetek foglalkoznak részletesen a gyökércsatorna tágításával, tömésével, s fontos rész a gyökértömött fogak végleges rekonstrukciója. Tárgyalja a kezelés szövődményeit, azok lehetséges korrekcióját. Útmutatást nyújt a fogak fehérítéséhez, valamint a kezelés során alkalmazandó gyógyszerek kiválasztásához is.