A hidegháború után kialakuló politikai és ideológiai világhelyzetet elemző, a történelem lehetséges forgatókönyvét vizsgáló immár könyvtárnyi irodalomból hatását tekintve kiemelkedik Samuel P. Huntington 1996-ban megjelent könyve. Az amerikai politikatudós, a Harvard Egyetem professzora Francis Fukuyama gondolatait, „a történelem végét” hirdető elméletét bírálva jutott arra a megállapításra, hogy világunkat a szovjet kommunizmus összeomlása után nem a nyugati liberális demokrácia végleges diadala határozza meg, hanem a különböző vallásokon és kultúrákon nyugvó civilizációk összecsapásai.
Más szóval, a sokak által egyetemesnek – a történelem végcéljának – tekintett vagy hitt „nyugati demokrácia” elterjedése helyett Huntington szerint arra kell felkészülnünk (s annak a jeleit látjuk már ma is), hogy a különböző kultúrák és civilizációk egymással jobbára összeegyeztethetetlen értékei és érdekei újra és újra konfliktusokat, hidegháborúkat és a civilizációs törésvonalak mentén föllángoló helyi háborúkat okoznak. S a Nyugat – pontosabban a nyugati civilizáció – puszta fennmaradásának az a feltétele, hogy elfogadja: érdekeit egy többcivilizációs világrendben kell érvényesítenie, s a modernizáció nem jelenti azt, hogy a kínai, a buddhista, a hindu, az iszlám, az ortodox keresztény vagy épp a még csak kialakulóban lévő afrikai civilizáció átveszi a nyugati – vagy amerikai – értékeket. Mert olyan illúzió ez, amely nemcsak a civilizációk közti konfliktusok békés rendezését nehezíti, hanem azt is, hogy a Nyugat – lemondva saját egyetemességének hitéről – megőrizhesse egyediségét.
Értékelések 4.3/5 - 3 értékelés alapján
Kapcsolódó könyvek
Norbert Elias - A civilizáció folyamata
Ez az 1939-ben megjelent s a hatvanas években világsikerré lett munka hallatlanul gazdag, forrásértékű példaanyagon elemzi (a középkori udvari illemkódexektől 18. századi, szépirodalomban rögzült viselkedésformákig) az európai világszemlélet és magaviselet civilizálódását. Az értekezés szigorú tudományossága cseppet sem akadályozta, hogy a szerző olyan, ízig-vérig köznapi viselkedésformák között tallózzék, mint például a tüsszentés, a köpés, az étkezési vagy hálószobai jó modor stb. Norbert Elias - a példákból és elemzésükből kiindulva - impozáns civilizáció- és társadalomelméletet is felvázol, mely napjainkig is a viták kereszttüzében áll.
A civilizáció folyamatát Freud interpretációjaként is lehet olvasni, hiszen kifejezetten freudi gondolat a civilizációt gátlásmechanizmusok kiépülésének látni. Elias azonban a freudi elméletnek inkább kritikusa, mintsem illusztrátora, ugyanis nem állítja szembe a társadalmiságot a viselkedések természeti meghatározottságával. Azt vizsgálja, miként alakulnak át a már meglévő társadalmi magatartáskódok, és miként eredményezi a magatartás átalakulása az egész személyiségstruktúra átalakulását: hogyan helyettesíti lépésről lépésre az egyénre nehezedő külső kényszert az önkényszerítés. És arra is rámutat, hogy mindez nem csak feltétele, de eredménye is a modern, erőszakmonopóliumon alapuló állam létrejöttének.
Adolf Hitler - Harcom
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Max Weber - Világvallások gazdasági etikája
Kötetünk a németül három kötetben összeállított gyűjteményből, annak felépítését követve válogat. Mivel a sorban első és legismertebb írás, a Protestáns etika és a kapitalizmus szelleme magyarul már napvilágot látott, válogatásunkban elsőként ennek egy Weber által írott rövid összefoglalóját közöljük, amellyel a szerző az első megjelenést követő heves vitákat zárta le. A modern nyugati világ "külön útjának" megértéséhez szükség van a sokszoros összehasonlításra: a hinduizmus, a buddhizmus, a konfucianizmus, a taoizmus és az ókori zsidóság így tartanak tükröt jelenkori önmagunknak. Sajátos szempontjának, feldolgozott roppant történeti anyagának és összehasonlító perspektívájának köszönhetően Weber olyan művet alkotott, amely azóta is méltán tart számot nemcsak a különféle történelem- és társadalomtudományok (szociológia, gazdaságtörténet, politikatörténet), hanem a vallástörténet, a teológia, az egyes kultúrkörök tudományai (indológia, sinológia, hebraisztika) érdeklődésére is.
Shri Mataji Nirmala Devi - Metamodern korszak
A 21. század a globalizáció révén új kihívásokat, problémákat hozott, ugyanakkor ez az időszak az emberiség továbbfejlődési lehetőségeinek új dimenzióit is megnyitotta mindannyiunk számára.
Az emberiség történetének talán legdrámaiabb, legellentmondásosabb és legkülönlegesebb korszakát éljük.
A Vízöntő korszak küszöbén kezdünk ráébredni azokra a fatális hibákra, melyek minket és életkörülményeinket tönkretéve, a végpusztulás szélére sodorták civilizációnkat.
A problémák démonokként tornyosulnak fölénk és árnyékolják be az egyén, a család és a nemzetek jövőjét. A vészharangokat sokan kongatják mondván, a 24. óra utolsó másodpercei vannak hátra.
A megoldást egyre többen és egyre elkeseredettebben keresik, de a részmegoldások csak pillanatokra csillapítják egyre lázasabban izzó Földgolyónk kínjait.
Shri Mataji Nirmala Devi, a Sahaja Jóga meditáció megalkotója nem csak a pusztító tendenciákra, a mögöttük húzódó okokra és azok egyszerű megoldásaira világít rá, hanem arra az egyedülálló lehetőségre is, mely az egész emberiség előtt áll.
Ennek a különleges lehetőségnek a segítségével a múlt sötét árnyaitól, minden hibánktól és dermesztő félelmeinktől is képesek vagyunk megszabadulni.
Shri Mataji azt a nagyon egyszerű és mindenki számára elérhető, belső lehetőséget vázolja fel könyvében, mellyel az egyén és a társadalom is kedvező átalakuláson mehet át.
A könyv észrevétlenül veti el bennünk a virágzás korának magját, ami elhozhatja számunkra belső ébredésünk tavaszát, hogy beköszönthessen a ránk váró, virágzó, örömteli és áldásos Vízöntő korszak.
Morel Gyula - A jövő biztosabb, mint a múlt
Sokfontos kérdésünkre nem kapunk választ sem az ideológiáktól, sem a vallásoktól. Mégsem szeretnénk felelőtlenül, értelem és megokolás nélkül élni. Ezért új feleleteket és megoldásokat keresünk. Morel Gyula szociológus könyve tele van kínálatokkal, és elsősorban olyan ötletekkel, amelyek a keresésben segítségünkre lehetnek. A szerző jól tudja, hogy élményeink és érzéseink döntő szerepet játszanak életünkben, de az is meggyőződése, hogy értelmiségiek számára az ésszerűség előfeltétele annak, hogy nyugodt lélekkel átadhassák magukat az érzelmek világának. Könyve segíteni szeretne, hogy az olvasó a lényeg keresésében is képes legyen saját fejével gondolkodni és saját szívével érezni, vagyis emberhez méltó döntéseket hozni.
Valuch Tibor - Magánélet Kádár János korában
A sorozat izgalmas történelmi intimitások képeskönyve. Feleleveníti a nagy korszakok hétköznapi életét: a kor egyszerű embereinek mindennapjait, szerelmi és családi életét, étkezési szokásait, lakását, öltözködését, mindezt korabeli képekkel illusztrálva. Szerzői azt vallják ugyanis, hogy a kis történetek szerves részei a nagy történelemnek.
Fűszeres Eszter - Fűszer és lélek
A hazai gasztro-blogok új csillaga szellemes, okos és kedves egyéniség. Receptjei mind, egytől egyig finom, sőt pazar ételek. Ezeket ma már elvárjuk minden "sztárszakácstól", Eszter azonban két szempontból is meglepő teljesítményre képes. Először is, egyszerű eleganciájával könnyedén összeházasítja a "fast food" és a "slow food" iskolákat: receptjei mind valódi ételek, mély gasztrokulturális gyökerekkel, ugyanakkor nem bonyolult őket elkészíteni. Másrészről, és itt van a flódni elásva, Eszter sajátkezüleg megteremti az új kelet-közép-európai fúziós konyhát. Receptjei zsidó nagymamák és dédnagymamák féltve őrzött kockás jegyzetfüzeteiből bújnak elő, de közben az egész könyvben érződik, hogy Eszter ízig-vérig modern nő, aki végigutazta és kóstolta már a fél világot: itt vigyázó szemek vettetnek Bécsre és Toszkánára, Erdőbényére és Brooklynra, chilire és gorgonzolára, kardamomra és tamarind pasztára. Maceszlasagna!
Bitter Brunó (Judapest.org főszerkesztő)
Carol Rittner - Stephen D. Smith - Irena Steinfeldt - A holokauszt és a keresztény világ
A holokauszt és a kereszténység – látszólag nehezen összekapcsolható fogalmak. Hiszen mi is állhatna távolabb a jóérzésű keresztény emberek elveitől, erkölcseitől és szándékaitól, mint az, hogy vallásukat a gyűlölet egyik leggyalázatosabb történelmi megnyilvánulásával hozzák összefüggésbe? Igaz, de mégis – könyvünk pontosan ezt teszi. A náci korszak (1933–1945) és a holokauszt – a Soá – idején sok keresztény felemelte szavát a zsidók üldözése ellen, sokan együttműködtek az üldözőkkel, és sokan csendben voltak: nem szóltak »se mellette, se ellene«, ahogy Elie Wiesel, maga is a holokauszt túlélője, fogalmazott. Valójában legkevesebben azok a keresztények voltak, akik életük kockáztatásával igyekeztek menteni a zsidókat. Mindaz, amit a keresztények tettek, illetve elmulasztottak megtenni a vészkorszak alatt, még a 21. században is kísérti a keresztény világot. Ezért is állítottuk össze ezt a könyvet.” (A kötet bevezetőjéből)
Bálint B. András - Mint a szarvas a folyóvizekre
Egy erőteljesen nagyvárosiasodó, de még sok tekintetben kisvárosi, sőt imitt-amott egyenesen falusias jellegű budapesti kerület vallási viszonyait ábrázolja és elemzi az 1980-as évek első felében készült szociográfiai riportkötetében Bálint B. András. (Az olvasónak, négyszemközt, elárulhatjuk, hogy a mindvégig gondosan elhallgatott nevű kerület: Pestlőrinc, a hajdani Szentlőrinc.)
A szerző lelkészekkel, papnövendékekkel, párt- és tömegszervezeti funkcionáriusokkal, hívő, hitetlen s e vonatkozásban közömbös kerületi lakosokkal beszélget véleményükről, meggyőződésükről, az állam és egyházak viszonyának helybeni alakulásáról, a hitélet intenzitásának hullámzásáról, a katolikus papi nőtlenségnek vagy a fiatalok házasság előtti nemi életének vallási megítéléséről, az abortuszról, a vallásos életnek a megszokott keretekben, illetve az egyre szaporodó s a különböző felfogásoknak, szemléleti árnyalatoknak nagyobb lehetőséget biztosító vallási közösségekben gyakorolt formáiról, a létező szektákról, tényleges és formális hitről, a vallásoktatás igényéről és gátoltatásáról - és még számos, az alaptémával összefüggő izgalmas kérdésről.
A kötethez a filozófus és vallástörténész Horváh Pál írt a felvetett problémákat tudományos igénnyel általánosító, eligazító utószót.
Kapitány Ágnes - Kapitány Gábor - Rejtjelek 2
Akár "állampolgári védekezési technikáknak" is nevezhetnénk mindazt, amivel a Kapitány házaspár könyvét olvasva megismerkedhetünk. Környezetünk hatalmi és manipulációs eszközök tömegével hat ránk - és mi is élünk ezekkel -, lakásunk elrendezése értékrendszerünkről tudósít, előítéletek szemellenzője irányítja cselekedeteinket, világképeket közvetítenek felénk, és adunk át mi is gyermekeinknek - s történik mindez szinte teljesen tudattalanul.
Rejtjelekben kódolt jelenségek ezek, amelyek valódi jelentését és szerkezetét feltárva önmagunkat és embertársainkat fedezhetjük fel újra és újra: a könyvet letéve bizonyára más szemmel látjuk majd mindennapi cselekvéseinket, mint eddig.
Kapitány Ágnes - Kapitány Gábor - Túlélési stratégiák
Mindennapi életünk és történelmünk tele van válsághelyzetekkel. Állandó kihívás, amivel szembe kell néznünk, hogy miképpen éljük túl ezeket a válsághelyzeteket. A magánélet válságait éppúgy, mint a történelem azon fordulatait, amelyek a vesztesek szerepével fenyegetnek bennünket. A válsághelyzetek mindig újak: nem csak mi nem léphetünk kétszer ugyanabba a folyóba; ugyanaz a folyó sem söpri el kétszer ugyanúgy az embereket. Vajon azt jelenti-e ez, hogy a válsághelyzetekkel szemben nincsen mire támaszkodnunk? Vagy a személyes tapasztalatok - önmagunk és mások korábbi tapasztalatai - mégis felhasználhatók e helyzetek túlélésére? S amikor azt gondoljuk, hogy csak önmagunk életképességére vagyunk utalva, így van ez valóban? Vagy egyéni reakciónk, döntéseink mögött olyan kulturális minták, történelmi tapasztalatok vannak, amelyek a mindenkori elődök segítségét kínálják a mindenkori utódoknak? Ebben a könyvben e kérdések megválaszolásához háromféle tapasztalatanyagot próbáltunk igénybe venni. Interjúalanyok személyes tapasztalatait; különböző tudományágak (például szociológia, kulturális antropológia, humán etológia, erkölcsfilozófia) képviselőinek a válsághelyzetekhez való alkalmazkodásról, és általában az adaptációról alkotott véleményeit és az emberi adaptációmódoknak a történelem különböző dokumentumaiban megörökített történetét. Reméljük, hogy - bár a szöveg a figyelembe vett szempontok sokasága és összetettsége miatt (az első fejezet kivételével) meglehetősen sűrített - a másfél évtizedes munka nyomán elkészült könyvben foglaltak használhatóak lesznek mind azok számára, akik saját válsághelyzeteikhez keresnek támpontokat, mind pedig azok számára, akik az emberi adaptáció mibenlétének megértéséhez igényelnek értelmezési kereteket.
Tomka Ferenc - Intézmény és karizma az Egyházban
Tomka Ferenc Intézmény és karizma az Egyházban c. könyvét mintegy kétezer példányban gépelték le vagy sokszorosították a kömmunizmus éveiben, mert megjelenését az állami cenzúra megakadályozta. Most immár harmadik nyomtatott kiadását tartja kezében az olvasó.
Sok hitében – vagy egyház-hitében – elbizonytalanodott fiatal és felnőtt nyilatkozott úgy az elmúlt évek során, hogy e könyv segítségével újra e tudták fogadni a katolikus Egyházat, megtanulták felfedezni az emberi vonások hátterében az istenieket.
A könyv közérthető nyelven írt egyházszociológia. Mint ilyet tankönyvként használja több katolikus felsőoktatási intézmény – egyetem, főiskola, levelező tagozat.
Érdekelheti miandazokat, akik egy keresztény közösségben vagy megújulási mozgalomban vagy szerzetesrendben élnek, s szembekerültek a kezdeti tűz – vagy a karizma – logadásának, a megmerevedésének (=az intézményesedésnek) gondjával.
Érdekelheti azokat, akik fájóan tapasztalják, hogy a "szent" Egyházban is bőségesen voltak, vannak torzulások, elidegenedések, kiüresedett formák, s akik keresik, hogy miképpen lehetséges ilyen körülmények között az Egyház megújulása.
Érdekelhetik azokat is, akik válaszolni szeretnének a nem hívőknek vagy más egyházak tagjainak a katolikus Egyház elleni vádjaira, kérdéseire.
"Végre egy könyv – írta egy olvasó –, amely mer beszélni a katolikus Egyház mulasztásairól, hiányosságairól, s ezt úgy teszi, hogy az ember nem eltávolodik az Egyháztól, hanem közelebb kerül hozzá."
Dr. Tomka Ferenc teológus, szociológus, Káposztásmegyeren (negyvenezres lélekszámú lakótelepen) élő katolikus közösség lelkipásztora, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem magántanára számos tanulmány és nyolc teológiai, szociológiai, kateketikai és lelkipásztorkodás témakörébe tartozó könyv szerzője.
Ismeretlen szerző - Abortusz és...
Az őszi parlamenti döntés előtt úgy tűnik, már mindent elmondtak az abortuszról, amit csak lehetséges. Aki ezt a kötetet a kezébe veszi, meggyőződhet arról, hogy az érvek és ellenérvek pergőtüzében még korántsem "sütöttek el minden patront"; jobbára csak politikai, ideológiai vaktöltények pukkanásait hallotuk. Az abortuszvitában hiányolt érveket számba véve lényegében elmondjuk miről szól e kötet. Nyolc tanulmányát a kérdések legjobb ismerői, értői vetették papírra. Ezeket sorolva magyarázatot kapunk a kicsit szokatlan címre:
Abortusz és...
Abortusz és jog, abortusz és bioetika, abortusz és történelem, abortusz és szociológia, abortusz és pszichológia, abortusz és filozófia kapcsolatát boncolgató írásokat jelez a rejtélyes három pont.
Szerzőinknek nem az a céljuk, hogy állást foglaljanak, egyik vagy másik politikai döntés mellé állítsák az olvasót. Az elvi problémákat felvetve ahhoz szeretnék hozzásegíteni az olvasót, hogy felelős döntést hozhasson az élet által mindannyiunknak feltett kérdésre. Lehet, csak eszmei a döntés, lehet, hogy egy emberke sorsa fordul meg rajta, s lehet, hogy egy nemzedéknyi ember élete a tét. Bármekkora is a súlya, jó csak akkor lehet a döntés, ha szilárd alapokon nyugszik.
Az Alkotmánybíróság elnöke egy interjúban így szólt a kérdésről: "A törvényhozásnak megszabtuk, milyen keretek között tudja alkotmányosan meghozni az új abortusztörvényt. Ez olyan elméleti újdonság, ami igazából nem tűnt fel senkinek. Azt mondjuk, el kell dönteni, hogy mi a magzat. Ezt eddig minden Alkotmánybíróság megkerülte. Mi a Parlamentre hárítottuk, mondván, az Alkotmányból nem lehet megállapítani, mi is a magzat. Márpedig a kérdést nem lehet megkerülni. ÓRiási terhe ez a magyar parlamentnek, hogy erre választ kell adnia, és akkor is válaszol - ha nem válaszol."
Karen Berg - Isten is visel rúzst - Kabbala nőknek
A kabbala tanítását 4000 éven át elzárták a nők elől - egészen mostanáig, amikor egy asszony elhatározta, hogy ezentúl másként lesz. Karen Berg, aki férjével, Rav Berggel együtt a világszerte egyre szaporodó Kabbala Központok működését szervezi, elsőként tette mindenki számára hozzáférhetővé ennek az ősi bölcsességnek a forrását. Az Isten is használ rúzst című könyvében megismerteti olvasóit azzal a különleges szereppel, amit a nők játszanak a teremtésben. Az Isten is használ rúzst a kabbala elveiből kiindulva magyarázatot ad arra, hogy a spiritualitás terén miért vannak a nők előnyös helyzetben, mi mindenben lehet segítségünkre az igaz barát vagy élettárs, és mi létünk valódi célja. Nyíltan és őszintén beszél mindenről, a kapcsolatok ápolásától a reinkarnáción át a nemiség szent hatalmáig és jelentőségéig.
Aczél Endre - Acélsodrony - A hatvanas évek
Az Acélsodrony a politika, a szellem, a kultúra, a művészet és a sport közelmúltjának évtizedeibe kalauzolja az olvasót. Ez a kötet a hatvanas évekbe. Az akkori történések – általában jelentős dolgok, teljesítmények – felidézése nosztalgikus élményeket ébreszthet azokban, akik már felnőtt fejjel élték át a kérdéses időket, ugyanakkor ismeretforrás mindazoknak, akik semmit vagy csak nagyon keveset tudnak az apáik által megéltekről. A nemtudás nagy baj, a múlttal szembeni közöny még nagyobb. Tapasztalatom szerint azoknak, akik ma kerülnek ki az iskolapadokból, a „kádárinak” mondott évtizedekről, a Magyarországon és a hazánkat körülvevő világban akkoriban lezajlott eseményekről még csak sejtelmük sincs. Holott a „konszolidált Kádár-korszak” kezdete és a kubai rakétaválságot követő enyhülés, de azt is mondhatnám, Csontváry újrafelfedezése, Marilyn Monroe öngyilkossága vagy a francia filmes újhullám megszületése óta közel fél évszázad telt el már. Ez a kötet, a 60-as, 70-es és 80-as évekről tervezett sorozat első darabja, megpróbálja pótolni azt a megbocsáthatatlan mulasztást, amit a közoktatás a rendszerváltozás óta folyamatosan elkövet. Mesél, magyaráz és – remélem – szórakoztat is. Olykor felemel, olykor elborzaszt. Ebben a könyvben minden benne van, amit szerintem a múlt század hatvanas éveiről tudni érdemes. Vagy tudni kell. Vagy tudni kellene. A benne vázolt kép panoramikus. Előbukkannak a kor Magyarországának politikai eseményei és szereplői; a nagyvilágé nemkülönben. Találkozni lehet mindazokkal a művészekkel, alkotásokkal, tudósokkal – a szellem világának nagyjaival –, akik egy egész nemzedék világlátását formálták. De nem marad ki a sport sem, ugyanilyen metszetben. A mozaikszerűen összeálló kép sokakban, akik maguk is megélték azokat az időket, nosztalgikus érzéseket ébreszthet, a fiatalabbak érdeklődését pedig felkeltheti egy olyan korszak iránt, melyről alighanem keveset vagy szinte semmit sem tudnak. Magyarország és a világ közel fél évszázaddal ezelőtt is élt, lélegzett, alkotott. Könyvem segédkezet nyújt annak a megértéséhez, miként.
Molnár Attila Károly - Feljegyzések a Kaotikus Fegyházból
Az ismert politológus tanulmánykötetében három nagy témával foglalkozik: a vallással, a konzervativizmussal és a liberalizmussal. Az elméleti fejtegetéseket rendre kiegészíti a magyar társadalmi valóság elemzése. E tanulmányok inkább problémákat, kérdéseket vetnek fel, és nem szándékuk valamilyen aktuálpolitikai válaszadás. Inkább elgondolkodtatni igyekeznek az olvasót, mint irányt adni. A kötet írásai részben a mai magyar konzervatív gondolkodás alakításához szeretnének hozzájárulni, másrészt az eltérő irányzatok képviselőit igyekeznek gondolkodásra és válaszadásra bírni.
Adam Bornstein - John Romaniello - Man 2.0 - Légy a legjobb önmagad!
Minden férfiban ott a lehetőség, hogy fantasztikus teste és őrült szexuális élete legyen, és kivételesem éljen. Szeretnél megszabadulni a hájfeleslegtől? Egyszerű ügy! 6 hét alatt 10 kilót fogyhatsz!
Nagyobb izmokra vágysz? Rendben! 25 kilóval javíthatod a fekvenyomást.
Okosabb akarsz lenni? Ez sem probléma! A könyvben ismertetett stratégiák bizonyítottan javítják az agyműködést.
Fergeteges szexuális életet élnél? Persze erről sem feledkeztünk meg! Néhány hét alatt garantáltan nő a libidód és javul a teljesítményed.
Arra születtél, hogy nagyszerű ember legyél. Nagyszerű férfi, de aztán út közben valahogy eltévedtél, és unalmas, hétköznapi dolgokkal foglalkozol. A két fitneszguru, John Romaniello és Adam Bornstein olyan rendszert fejlesztett ki, amellyel optimalizálhatod a hormonjaid szintjét. És miért? Hogy alfahím lehessen belőled, ami mindig is lenni akartál. Izmos. Magabiztos. Erős.
A Férfi 2.0 a legfrissebb tudományos eredményekre alapozott módszereket kínál, amelyeket eddig csak a fitneszelit tagjai ismerhettek. Ha lépésről lépésre követed Romaniello és Bornstein programját, visszanyerheted egészségedet, kihozhatod magadból a maximumot, feltöltheted a szexakkudat, sőt! Még az öregedési folyamatot is visszafordíthatod! A könyvben ismertetett módszerrel számtalan férfi változtatta meg életét.
Mit kínál a két fitneszguru?
- Válaszokat minden kérdésre, ami edzéssel és táplálkozással kapcsolatos és olyanokra is, amik fel sem merültek benned.
- Könnyen érthető és egyszerűen követhető edzésprogramot, hogy a tested érdekében és ne ellene dolgozz, égesd el a felesleges zsírt és növessz kőkemény izmokat.
- Átfogó táplálkozási programot menüjavaslatokkal alfahímek számára.
Simone de Beauvoir - A második nem
Simone de Beauvoirt nem kell bemutatni a magyar közönségnek. Számos munkája jelent meg magyar fordításban - regényei, útinaplója, önéletrajza -, amelyeknek érzelemmentes szenvedélyessége és szemléletes logikája érdekes színek, ízek és hangulatok igézetével keríti hatalmába az olvasót. Beauvoir alapjában véve filozófus elme; az elemi képletek, a nagy összefüggések, a determináló erővonalak érdeklik, s a keze alatt formálódó művészi anyagból áradó kérdésekre a polgári radikalizmus és az egzisztencializmus oldaláról keresi a választ. Társadalomelemző, bölcselkedő munkái közül a legjelentősebb A második nem, amely 1949-ben hagyta el a sajtót, de azóta sok új kiadása jelent meg és bejárta az egész világot. A szerző a nő, a "második" nem helyzetét vizsgálja korunk társadalmában, s küzd a "másodrendűség", "másért-valóság" ellen. A nő problémáját óriási anyagtudással, minden elképzelhető oldalról igyekszik megvilágítani, felhasználva a biológia, a pszichológia, a néprajz, a társadalomtörténet egész arzenálját és a szépirodalom dokumentatív erejű példatárát is. Mivel a könyv húsz évvel ezelőtt jelent meg először, jó néhány megállapításának aktualitása természetesen megfakult. Vannak olyan következtetései is, amelyekkel a magyar közönség nem ért, nem is érthet egyet; vitára ingerelnek például az írónő nézetei a házasságról - ez azonban nem csökkenti jelentőségét. A könyv vitathatatlan értékeit a szerző szuggesztív dialektikája, szenvedélyes komolysága, a lélektani megfigyelések lenyűgöző gazdagsága és mély humanizmusa biztosítja. A tárgy rendkívüli érdekességét a szellemes előadásmód és nagy stílusművészet még vonzóbbá növeli.
Gyurgyák János - A zsidókérdés Magyarországon – Politikai eszmetörténet
„Lehet-e ideológiáról ideológiamentesen írni? Mivel nem hiszek az ún. objektív történetírásban, azt gondolom, hogy semleges kívülállás nem létezik. Bár a különböző ideológusokat – még a számomra legelfogadhatatlanabbakat is – megkíséreltem a maguk belső logikájában, valamint történetiségében szemlélni, interpretálni, aligha tudtam a magam liberális konzervatív szemléletét mintegy zárójelbe tenni. Egyrészt a polgári jogegyenlőség ideáját sérthetetlennek tartom, ezt a Rubicont ugyanis nem lehet büntetlenül átlépni. Másrészt a zsidóság múlt századi tömeges asszimilációjának történeti toposzát sokak által osztott illúziónak vélem...”
Erdélyi Gabriella - Szökött szerzetesek
Miért tartja a köztudat erőszakosnak a középkort? Milyen lehetőségei voltak akkoriban egy fiatalnak a felemelkedésre? Hogyan büntettek egy papot, ha erőszakos tettet követett el? Miért tabusították az 1514-es Dózsa-felkelést az első emlékezők?
Erdélyi Gabriella történész könyvének főszereplői olyan késő középkori diákok, szegény papok és a barátcsuhát letevő szerzetesek, akik mindennapjaik során erőszakos konfliktusokba keveredtek, és ezért a pápai udvarhoz fordultak, hogy bűnük alól feloldozást nyerjenek. Történeteik révén bepillantást nyerhetünk az iskolai csetepaték világába, az éjszakai életbe és a nagy falusi ünnepekbe, akárcsak a törökök és az urak elleni harcokba. Sorsukban közös, hogy fiatalok voltak, akik megélhetésüket és boldogulásukat keresték egy olyan korszakban, amely Európa nagy szellemi és társadalmi átalakulását készítette elő.
Erdélyi Gabriella az MTA Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa. Második önálló monográfiája közel másfél évtizedes vatikáni kutatásaira épül, melyek felölelik a reneszánsz és a reformáció társadalom- és kultúratörténetét.