Kapcsolódó könyvek
Vadas József - A magyar festészet remekei
A kötet, melyet kezében tart az olvasó, a magyar festészetnek azokat a klasszikus alkotásait tartalmazza, amelyeket hagyományosan a legszebbeknek vagy legjellemzőbbeknek tartunk. Az első mű az Anjou Legendárium egy jelenete az 1330-as évekből, az utolsó Kondor Béla egy képe 1962-ből, de szerepel a válogatásban az 1427-es garamszentbenedeki oltár éppúgy, mint Munkácsy Mihály, Csontváry Kosztka Tivadar vagy Rippl-Rónai József néhány festménye. A képanyag válogatója és a szövegek írója ezekre a képekre koncentrált; mindegyiknek egy oldalpárt szentelt, hogy a festményen és annak ismertetésén kívül analógiákat, részleteket is közöljön, így szolgálva egy-egy mű jobb megértését. Ezzel a módszerrel az alkotások kapcsán az olvasó megismerkedhet a mű készülésének korával, a festővel, a részletek segítségével pedig olyan apró festői finomságokra is fény derülhet, amelyek közelebb vihetnek az egész magyar művészet alaposabb ismeretéhez.
Giandomenico De Tommaso - Római művészet
A római művészet kialakulásának előfeltételeit az etruszkok és az Itália területén élő, már erőteljesen hellenizált görögök alapozták meg. Mielőtt saját művészeti alkotásokat hoztak volna létre, a rómaiak a közeli Hellászból szereztek be szobrokat és kézműves-termékeket, sőt tőlük kölcsönözték az alkalmazott oszloprendeket mint építészeti jellegzetességeket is.
Rövid időn belül azonban egészen sajátos felfogásban kezdték el értelmezni az átvett mintákat, jócskán eltértek tőlük, s egyedi igényeik szerint - elsősorban a praktikuság jegyében - átformálták őket. A képzőművészetben az egyértelműség és a valósághűség kapott hangsúlyt: a Pompeiiben fennmaradt falfestmények, az egyiptomi Fajjúm-oázisban előkerült arcképek, a rengeteg ránk maradt szobor, dombormű, történeti eseményt elbeszélő oszlop (például Traianus oszlopa) kivétel nélkül arról adnak tanúbizonyságot, miként jelenthette az ókori rómaiak számára az ember és a természet a megörökíteni kívánt örök szépség ihletforrását.
Wayne G. Hammond - Christina Scull - J. R. R. Tolkien - A Hobbit művészete
J. R. R. Tolkien előszeretettel illusztrálta a saját szövegeit. Első regénye gazdag világát nemcsak szavakkal, hanem térképekkel és rajzokkal is megteremtette. A hobbit művészete című kötetben tíz fekete-fehér és öt színes kép kapott helyet, amelyek eredetileg a regény amerikai és angol kiadásához készültek, valamint azok a vázlatok, skiccek, amelyek megelőzték a végleges változatokat. A képeket két Tolkien-tudós, az amerikai Wayne G. Hammond és az angol Christina Scull gyűjtötte egybe és látta el magyarázatokkal
Susanna Sarti - Görög művészet
A görög művészet története Krisztus születése előtt háromezer évvel kezdődött az Égei-tenger szigetein; ezen belül is a legfontosabb szerep Krétának jutott. Az i. e. XV. század táján a mükénéi királyságok meghódították és lerombolták a minószi városokat. A minószi és a mükénéi civilizáció azonban csupán előhírnöke volt annak a felmérhetetlen jelentőségű, kirobbanó alkotóerőnek, amely a következő évszázadokat jellemezte. A görögök az úgynevezett klasszikus korban (i. e. 450-320) kialakították a templom szerkezetét, meghatározták az oszloprendeket, megépítették az első színházakat, s az emberi test szépségének eszményítésére és dicsőítésére csodálatos márvány- és bronzszobrokat alkottak. A görög művészet utolsó nagy korszakára, amelyet hellenisztikus kornak nevezünk, a makedón hódítás nyomta rá a bélyegét. A legkiválóbb görög műalkotások egy része azonban éppen ebben az utolsó időszakban keletkezett. A görög művészet ezen periódusait és csodálatos alkotásait mutatja be A művészet története sorozat legújabb kötete, Susanna Sarti értő tolmácsolásában, gyönyörű, színes felvételek segítségével.
Rockenbauer Zoltán - Márffy
A kötet több mint hatvan reprodukciót tartalmaz a festő képeiről, valamint számos fekete-fehér dokumentumfotót; az életrajzot, a képelemzéseket és a szómagyarázatokat Rockenbauer Zoltán írta.
Bernard Champigneulle - Art nouveau - Jugendstil - Szecesszió
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Christiane Stukenbrock - Barbara Töpper - 1000 mestermű - Európai festészet 1300-tól 1850-ig
Az európai festészet történetéből 1000 válogatott remekművet mutat be a kötet, amelyben a 13. és 19. század közötti stílusgazdag időszak fontos, ismert alkotásai mellett ritkábban reprodukált művek is megjelennek. A könyvet átfogó kérdéseket tárgyaló miniesszék - mint a festészeti technikák fejlődése, a műkereskedelem története, mélyebb műelemzések - és kislexikon egészíti ki.
A művészek betűrend szerint találhatók meg a könyvben.
Az esszék címei
Az első igazi reneszánsz ember, egy "uomo universale"
Giorgio Vasari, "a művészettörténet atyja"
Caravaggio földön járó szentjei
A képfajták rangsora
Egy jegyespár és két tanú
Üdvöz légy Mária, malaszttal teljes, az Úr van teveled...
Sok út vezet Rómába
A képek rejtett erkölcsi tanulsága
Pillantás a tükörbe
Angelika Kauffmann: Róma ciceronéja
Leonardo da Vinci, az egyetemes lángelme
Két firenzei bankár jó vásárt csinált Flandriában
Piaci standoktól a műkereskedésig
Művészet és gyűjtőszenvedély
A régi varázsa
Ridon le carte (A betűk ragyognak)
Az olajfestés fejlődése
A sokszorosító eljárások kezdetei
A keret már majdnem maga a kép
Mikor a művészet közkinccsé válik...
Jean Lahor - Szecesszió
Az 1880-as és 1890-es években Európa nyugati felén született díszítőművészeti és építészeti irányzat az ipari forradalmat követően kialakult művészi-esztétikai kiüresedésre adott válaszként jelent meg. Az „új művészet” elsősorban a díszítőművészet reneszánszát indította el. A mozgalom célja egyfajta új természetesztétika megteremtése volt, a természetben előforduló tárgyakat, élőlényeket kezdte alaposan megfigyelni. Az új irányzatot olyan jeles művészek képviselték, mint William Morris, Gustav Klimt, Koloman Moser, Antoni Gaudí vagy Jan Toorop, akik újszerű formákat és technikai megoldásokat alkalmaztak. A stílus azóta is számos művészt ihletett meg, folytatása, az art deco a második világháborút követően terjedt el.
A kötetből megismerkedhetünk a szecesszió kialakulásának történetével, legfontosabb jellemzőivel, olvashatunk a legjelesebb művészekről és megcsodálhatjuk alkotásaikat.
William Hardy - Art Nouveau
Az ART NOUVEAU, Közép-Európában a Jugendstil, illetve a szeceszió, a minden értelmében vett "új művészet", a XX század legelején érte el tetőpontját. Ez a mozgalom a tömegtermelés silánysága elen tiltakozott, amikor újjáélesztette a kézművesség kihalásra ítélt tudását. A képzőművészetben is lázadást hozott: az impresszionisták természetábrázolásával szemben megteremtette a maga fantasztikus formáit, mitologikus tájait.
Könyvünk bemutatja mindazon művészek és kézművesek, építészek és tervezők pályaképét, akik fémjelzik az irányzatot. Megtalálhatjuk benne Horta, Tiffany, Lalique, Daume, Olbrich, Gaudi és mások eredeti, ötletekben gazdag munkáit, a németországi Jugendstil és az Osztrák-Magyar Monarchia-beli szecesszió képviselőit. Az Art Nouveau ismerői, kedvelői számára is értékes ez a művészekről és munkáikról szóló kézikönyv, mely megismertet a század legjellegzetesebb irányzatával.
WILLIAN HARDY a Courtauld Institute-ban szerzett művészettörténeti doktorátust. Jelenleg a Connaught Brown Gallery Art Nouveau-gyűjteményének szaktanácsadója.
Ismeretlen szerző - John Howe fantasy műhelye
Fedezd fel a vezető fantasy illusztrátor, John Howe munkája mögött rejlő alkotói folyamatot, és az ihlet megannyi érdekes formáját, legelső gyakorlati művészeti útmutatójában!
Lenyűgöző részletességgel mutatja be a művész több, mint 100 kiemelkedő vázlatát, rajzát és festményét, a mögöttük rejlő technikákkal és történetekkel.
Lépésről-lépésre szemlélteti egy sor különleges megbízás teljesítési folyamatát, amelyek John elismert művészi megközelítését éles helyzetben mutatják be.
Megosztja veled John hihetetlen háttéranyag tárát, miközben tanáccsal lát el a saját művészi stílusod kialakítását illetően.
Feltárja a kifizetődő utazást, amire saját fantasy művészeted vihet el, a portfolió összeállításától kezdve a könyvillusztráción át egészen a film világáig.
A szörnyektől és csodalényektől kezdve a hangulat és a tájak ábrázolásáig, fedezd fel John Howe legendai és mitikus művészetét, majd alkosd meg a sajátodat…
Passuth Krisztina - Pataky Dénes - XX. századi művészet
A kötet a Szépművészeti Múzeum műkincseit bemutató sorozathoz kapcsolódva, a legfiatalabb együttes, a XX. századi gyűjtemény anyagából ad válogatást. A gyűjtemény létrehozásában nagy része volt a két szerzőnek is.
Ismeretlen szerző - Orsay
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - The Art of Warhammer 40000
This is a lavish, full colour collection of the imagery that inspires the internationally renowned tabletop wargame. For over twenty years the dark, Gothic SF universe of Warhammer 40,000 has fired the imagination of millions of gamers worldwide. The ever-popular Space Marines have become cultural icons within the gaming community, and the tireless work of Games Workshop's art department is celebrated in this new hardback book. We reveal, in the artists' own words, how they produce such wonderful art and discuss their methods, techniques and inspirations.
Gerhard W. Menzel - Vermeer
A XVI-XVII. század a holland festészet nagy korszaka, amelyet méltó módon három zseniális mester, Rembrandt, Frans Hals és Jan Vermeer munkássága teljesít ki és zár le.
Közülük a legfiatalabb, a delfti születésű Vermeer a XVIII. századi holland polgár tipikus életét élte. Tanulóévei után szülővárosa festőcéhének tagja lett, majd - megfelelő idő elteltével - a céh elöljárója. A festés mellett műkereskedéssel foglalkozott, hogy egyre népesebb családja kenyerét megkeresse, olykor nyomasztó anyagi nehézségekkel is küszködött.
Eközben állhatatosan, a lehető legtökéletesebb megoldásokra törekedve, önmagával mindig elégedetlenül festette képeit, amelyek egy-két kivételtől eltekintve a hétköznapok egyszerű eseményeit ábrázolták. Festett tejet öntő konyhalányt, gyöngyöt mérő asszonyt, kis szobában levelet olvasó nőt és néhány két-három alakos jelenetet: katonát nevető leánnyal, leányt a zenemesterrel stb. Képei csendet, meghitt, ám kissé melankolikus hangulatot árasztanak. A néző könnyen belefeledkezik egy pompás szőnyeg mintáinak, egy hangszer kecses formájának, egy már-már tapinthatóan anyagszerű ruhának vagy ékszernek a szemlélésébe, de a mesterségbeli tudás minden eszközét felvonultató, roppant összefogott kompozíció végül is lehetetlenné teszi, hogy belevesszen a részletekbe.
Vermeer - témáit tekintve - életképeket festett, aeuvre-je mégsem sorolható be egyszerűen a XVII. századi zsánerfestészetbe. A fény és az atmoszferikus jelenségek megörökítése, az a törekvése, hogy ne csupán korának egyes jellegzetességeit, hanem alaphangulatát ragadja meg, a "Műterem" című festményen összefoglalt ars poeticája, mind olyan előremutató vonása művészetének, amely csak három évszázad múltán talált követőre.
Ismeretlen szerző - Rodin
Az album Auguste Rodin életét és munkásságát, főbb műveit mutatja be.
Magdalena Droste - Bauhaus 1919-1933
Manapság a Bauhaus fogalomnak a köznapi nyelvben más csengése van, mint volt annak idején. A modernizmus kezdetét jelöli, alapformákkal (négyzetek, háromszögek és körök), alapszínekkel (vörös, sárga és kék), valamint csővázas acélbútorokkal, fehér kocka-architektúrával; és a funkcionalizmussal kapcsolatos asszociációkat ébreszt. Az évek során publikált tények és értelmezések dzsungelében elhomályosult e kis német művészeti iskola, az 1919 és 1933 között létezett Bauhaus története, így mára szinte megközelíthetetlen a részletes kutatás és új értékelés számára. Ennek ellenére a Bauhaus olyan jelenség, amelyet minden generáció újra felfedez a maga számára.
Jean-Bernard Naudin - Jacqueline Saulnier - Jean-Michel Charbonnier - Renoir
A kötet a Művésztársaságban sorozat legújabb tagja. A kiváló impresszionista festő művészetét, hétköznapjait, családi hátterét és nem utolsósorban konyháját ismerheti meg az olvasó. Legkedvesebb receptjeibol több mint 60 szerepel az albumban. A jelentős nemzetközi hírnévnek örvendő fotóművész, JEAN-BERNARD NAUDIN képei számos francia és több külföldi magazinban megjelennek. Emellett közreműködött a párizsi Chéne Kiadónál megjelent Művésztársaságban című sorozat köteteinek elkészítésénél is: Monet receptes könyve, Proust eltűnt konyhája nyomában, illetve Az ezeregyéjszaka ízei. JACQUELINE SAULNIER 1970 óta a Marie-Claire női magazin Mesterkukta rovatát jegyzi. Több könyve is megjelent már, például a Franciaország ízei. JEAN-MICHEL CHARBONNIER újságíróként rendszeresen publikál a Beaux Arts (Szépművészetek) folyóiratban, és többek között az Utazások a francia gasztronómiában című munka szerzője.
Jajczay János - Karácsony a művészetben
A karácsony, Krisztus születésének napja, ez a téli napfordulóhoz közel eső ünnep, az európai művészet kedvelt témája volt évszázadokon keresztül. Botticelli, Piero della Francesca, Raffaello, Correggio, Tiziano, Dürer, Brueghel, Greco, Velázquez és Rembrandt ilyen tárgyú művei a világ nagy múzeumainak félett kincsei. Természetesen nemcsak kiváló művészek foglalkoztak a nagy esemény emlékének felidézésével, eldugott kis falvak oltáraira nem is juthatott az ő műveikből - viszont kárpótol bennünket az őszinte, keresetlen, népies báj, amely az itt megőrzött alkotásokból sugárzik.
Külön érdekes a karácsonyi tárgyú képeken a szimbólumok nagy száma. Az utalások és a célzások a régi idők embere számára teljesen érthetőek voltak, manapság azonban, amikor a vallás már nem játszik főszerepet az emberek gondolkodásában, nagyon kevesen értik meg ezt a képes beszédet. Pedig eredetileg szinte minden kis részlet mondani akart valamit. Jajczay Jánosnak, az egyházművészet szakértőjének elemzései azonban kulcsot adnak a kezünkbe,hogy minél jobban megérthessük ezt a feledésbe merült nyelvet. Megtudjuk, hogy az istálló épülete miért romos, kiderül, hogy a rajta ülő szarka az újszülött rövid életét jelenti, vagy hogy a három király az akkor ismert három világrészt is képviseli.
Rendkívül érdekes, sok új ismeretet tartalmazó szövege és művészi képanyaga folytán könyvünk méltán számíthat sikerre a régi korok művészetének kedvelői körében.
Niilo Valonen - Rácz István - A finnugor népek népművészete
A kötet az egymástól évszázadokkal, sőt évezredekkel ezelőtt elvált finnugor népek díszítőművészetének rokon és eltérő vonásait vizsgálja. A díszítőművészet korszakait és műfajait egységben látja és láttatja, s egységes szemlélettel mutatja be az egymást követő történeti korok finnugor népművészetének alakulását.
Molnos Péter - Aba-Novák, a "barbár zseni"
'Nem csak szemem van, ember is vagyok.' E könyv létrehozói munkájuk során mindvégig szem előtt tartották Aba-Novák Vilmos egyetlen mondatba sűrített művészi ars poeticáját. E grandiózus, több mint 250 színes reprodukciót tartalmazó albumban nemcsak egy kivételesen termékeny festő életművét követheti végig az olvasó, hanem az alkotó ember belső világa, érzései, vívódásai is feltárulnak a könyv lapjain. A szerző igyekezett a fontos korabeli forrásokat, leveleket, naplórészleteket, publikálatlan önéletrajzokat a szöveg menetébe illeszteni, a legérdekesebb kritikákkal, barátok és riválisok személyes hangú visszaemlékezéseivel egyetemben. E változatos szöveges felületet kitűnően tagolva önti formába a könyv egyéni karakterű, frappáns képi ötleteket felvonultató grafikai tervezése. Olyan művészeti album született, mely szöveges és vizuális tartalmában is méltó keretbe foglalja Aba-Novák Vilmos páratlanul sokszínű, megunhatatlanul eredeti festői életművét.