Kapcsolódó könyvek
John Stott - Pál levele a galatákhoz
A kis-ázsiai hegyek között megbúvó falvak frissen megtért emberei a különböző vallási hatalmasságok és ellentétes tanítások útvesztői között őrlődtek. Hogyan igazul meg az ember Isten előtt? Mi a helyes viszony hit és cselekedetek között? Hogyan élhetnének a keresztények Istennek tetsző életet pogány környezetben? Mi a szerepe a törvénynek?
Sok minden megváltozott Pál kora óta, de Jézus Krisztus ugyanaz maradt, és a mai ember is egyedül rajta keresztül juthat el Istenhez. (2003)
John Stott - A Hegyi beszéd
Mi is a Hegyi beszéd? Egy idealista valóságtól elrugaszkodott ábrándja? A mennybe való bejutás feltételeit elénk táró követelményrendszer, vagy magától értetődő erkölcsi elvek gyűjteménye? Ki ez a Jézus, és honnan vette a bátorságot ahhoz, hogy áldást osszon és feltétlen engedelmességet követeljen? A szerző ezekre és más kérdésekre választ keresve elemzi végig a bibliai szöveget. (1993)
David Jackman - János levelei
A tanbéli viták és megosztottság légkörében János apostol első olvasóit Isten igazságának és szeretetének megélésére szólította fel. A szerző meggyőződése, hogy János leveleinek üzenete ma épp olyan aktuális, mint megírásakor, hisz a hívők és a különböző közösségek ma is hajlamosak végletekbe esni, s ezzel rombolni önmagukat és századunk egyházát. A könyv segítségével számunkra is megelevenedhet János hívása: szeressük egymást és éljünk a világosságban! (2000)
Cserháti Sándor - Az Újszövetség teológiája
Nem könnyű útra hívja az olvasót új kötetében Cserháti Sándor, az újszövetségi exegézis és teológia professzora. Ahogy a kötet egyik fejezetének címe is megfogalmazza: keskeny az út, amelyen az újszövetségi teológia kutatójának végig kell mennie, hiszen több különböző irányban is szinte észrevétlenül letérhet róla. Ha a biblikus tudományok e két ágának, a bibliai írásmagyarázatnak és a biblikus teológiának az egymáshoz való viszonyát egy épület felépítésének folyamatához hasonlítjuk, azt kell mondanunk, hogy az Újtestamentum eredeti szövegének magyarázata húzza fel a falakat, amelyeket azután az újszövetségi teológia fed be az építkezési folyamat betetőzéseként. Amint tehát a tetőnek az alaprajzot követő falakhoz kell igazodnia, nem pedig fordítva, úgy kell az újszövetségi teológiának is az írásmagyarázat eredményeihez idomulnia.
Cserháti Sándor tudományos kutatói életművének egyfajta betetőzéseként értékelhető Az Újszövetség teológiája című műve, amely számos exegetikai munka után, az újszövetségi iratok mélyreható magyarázatát követően több évtizedes kutatási eredmények leszűrt esszenciáját tárja az érdeklődő olvasók elé. Nincs könnyű helyzetben a szerző: ahogy az újszövetségi teológia kutatójának is nehéz az útja, éppúgy nehéz a szaktudományos eredményeket közérthető formában átadni a tudományos előképzettséggel nem rendelkező olvasóknak. Cserháti Sándor ezúttal is tartja magát a kommentárjaiban már megszokott írói módszerhez.
A tudományos színvonal fenntartása mellett fő célja a teológiai gondolatmenetek, a kritikai elemzések és konklúziók olvasmányos és érdekfeszítő nyelvi formába öntése, azaz mindenkor a szenvedélyes és elkötelezett bibliaolvasókat tartja szem előtt, akik tudományos ismeretek nélkül is érteni kívánják a Szentírás mélyebb üzenetét.
Cserháti Sándor - A Filippibeliekhez írt levél (kommentár)
A Biblia megértése mindannyiunk számára fontos és érdekes feladat. A fülünkben cseng Fülöp kérdése, amelyet az etióp kincstárnoknak tett fel: "Érted is, amit olvasol?" "Hogyan érthetném, amíg valaki meg nem magyarázza?" Ebben a megértésben vannak segítségünkre a különböző bibliai könyvekhez írt kommentárok. Cserháti Sándor műve elengedhetetlen kézikönyv nemcsak teológusok, hanem mindazok számára, akik meg szeretnék ismerni a levél keletkezésének körülményeit, és mélyebben szeretnék érteni a Filippi levelet, mint ahogy eddig lehetséges volt.
Nagymihályi Géza - Krisztus-ikonok szóban és színben
A szerző a keleti kereszténység alapvető mentalitása, a szakrális összművészet eszméje alapján írta meg művét, mely szerint az építészet, a liturgia és az ábrázoló művészetek egyetlen kerek egészet, egységet képeznek, szorosan összefüggenek, és hallatlan harmóniát sugároznak. Minden tényezőt átjár a képmás szerinti értelmezés. Ezért megvizsgálja a Krisztus-ábrázolások eredetét és szellemi hátterét, továbbá, hogy mit mond a Biblia, az építészet és a liturgia az ábrázolásról, az élő Krisztus-arc felfedezése szempontjából. Bemutatja az általunk ismert legkorábbi Krisztus-ábrázolásokat, a legjelentősebb alkotásokon keresztül a téma ikonográfiai fejlődését, sőt a még soha nem publikált, vagy alig ismert magyar anyagot is, amely a hazai ortodox és görög katolikus egyház tulajdonában van.
A könyv célja nem elvont tudományos fejtegetés, hanem a liturgia drámájával, mint elválaszthatatlan alkotórészével együtt felmutatni a színek és vonalak tanúságtételét, vállalva a vele együtt járó szubjektivizmust is.
Hézser Gábor - A pásztori pszichológia gyakorlati kézikönyve
Valójában ez a könyv nem szorul előszóra. Ám ha ennek megírására felkért a szerző, szívesen mondom el: amikor német nyelven írt doktori értekezését, majd e mű kéziratát elolvastam, azzal az örömös érzéssel tettem le: évek óta erre vártunk. Erre van szükségünk! Minden lelkigondozást végző lelkésznek (tartozzék bármely felekezethez), sőt "laikusnak" - akire csak néhány embert bízott az Isten - hogy a jó szolgálatot jól végezhesse vagy sokkal jobban, mint eddig. Végre akadt egy kiválóan képzett és jótollú pásztori pszichológus, aki a ma emberének korszerű lelkigondozásába kész bárkit bevezetni; vagy továbbvezetni azokat, akik valahol elakadtak vagy leragadtak. Hézser Gábor a pásztori pszichológia nagy mestereinek közvetlen közelében élve (Bielefeld-Bethel) a legtapasztaltabbaktól tanulhatott, s így több évtizedes lemaradásunkat segít áthidalni e mindent helyére tevő és átfogó művében.
Fabiny Tibor - Szóra bírni az írást
A Hermeneutikai Füzetek című sorozatot az 1993-ban alakult Hermeneutika Kutatóközpont (1088. Budapest, Reviczky u. 4/c) adja ki. A Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karán működő Kutatóközpontot különböző felekezetekhez tartozó teológiai fakultások és állami bölcsészettudományi karok alapították Magyarországon ez az első olyan intézmény, amely az új Felsőoktatási Törvény szellemében a felsőoktatási intézmények integrálása jegyében egyetemközi és felekezetközi alapokon jött létre. A Kutatóközpont oktatói, kutatói, kiadói és tudományszervezői feladatokat lát el annak érdekében, hogy a hermeneutikai felismerések érvényesítését szolgálta egyházi és világi felsőoktatási intézményekben. A Hermeneutikai Füzetekben olyan külföldi vagy hazai szerzők tollából származó tanulmányok jelennek meg, amelyek alapvető - sokszor elfelejtett, de ma is aktuális - hermeneutikai problémákkal foglalkoznak. A Füzetek célja az egyes álláspontok felvillantása, a kritikus gondolkodásra késztetés, s ugyanakkor segítségnyújtás a megoldás kereséséhez. A sorozatot az érdeklődő nagyközönségen belül elsősorban egyetemi hallgatóknak - teológusoknak és bölcsészeknek - ajánljuk figyelmébe. A fordítások a szegedi József Attila Tudományegyetemen folyó, a Művelődési Minisztérium által támogatott "Irodalom és teológia" című kutatási program keretében készültek, a kiadványok megjelentetését pedig a Soros Alapítvány tette lehetővé.
Kovács Gusztáv - A páciens neve: Doktor House
Van aki rajong Doktor House-ért, van aki ki nem állhatja. Egy biztos: az öntörvényű és zseniális orvos alakja senkit sem hagy hidegen – még a teológusokat sem. Kovács Gusztáv könyve a bioetika szemüvegén keresztül vizsgálja a népszerű televíziós sorozatot. A kérdés, amire a szerző választ keres, vajon tanulhatunk-e valamit az emberről és az erkölcsről, ha elgondolkodunk a sorozat által felvetett provokatív kérdéseken? A megoldást megtaláljuk a Pécsi Hittudományi Főiskolán kiadott könyvben.
Az egyes epizódokat elemezve szinte észrevétlenül nyerhetünk betekintést az életet érintő legfontosabb etikai kérdésekbe, és törhetjük a fejünket olyan témákon, mint a szervátültetés, az abortusz, a genetika, vagy Isten léte. A könyv persze nem kész válaszokat ad, inkább munkát – a felszólításnak megfelelően: Ne csak nézz, gondolkozz!
Ismeretlen szerző - A norvég egyházi harc
A norvég evangélikus egyház harca a német megszállók és a helyi nemzetiszocialisták ellen a második világháború idején a szélsőjobboldali eszmék és erők elleni keresztény küzdelem egyik legfelemelőbb példája. Ennek a harcnak a dokumentumaiból válogattuk össze a kötet anyagát, amelyben az ellenállás gyakorlati problémái és szervezeti kérdései mellett sűrűn találunk mélyreható, általános érvényű teológiai és erkölcsi felismeréseket is. A hagyományosan – részben jogosan, részben felületesen – lojálisnak minősített lutheri-evangélikus hozzáállás a világi felsőbbség iránt éppen reformátori alapokon dőlt meg ekkor Norvégiában, és ezt a küzdelmet – a német példával ellentétben – lényegében az egész evangélikus egyház egységesen felvállalta.
Boda László - Isten országa közöttünk
Elszakadt-e a katolikus erkölcsteológia Jézus alapvető üzenetétől, mely a benne elérkezett Isten országára vonatkozik? Nem szakadt el. Ezt az Üzenetet fejti ki és viszi tovább, különösen a hitről, reményről, szeretetről szóló tanításban. Ez a 3 "teológiai erény" egyúttal a keresztény élet alapja. A hitben kitágul és végső értelmet kap az ember jövője. A remény termékeny várakozás az Ígéret beteljesülésére. A szeretet pedig ízelítőt ad e láthatatlan Ország alapélményéből. Mindez tapasztalatközelbe hozza az üdvösséget már itt a földön, és érthetővé teszi, miért válik méltatlanná erre az Országra a hívő keresztény, ha szembefordul a hittel, ha elveszíti a végső reményt és árulója lesz a szeretetnek. -- Ez az Ország tehát nem ködbe vesző illúzió, amely átutalja a földi élet problémáit a bizonytalan túlvilágba. Itteni létformánkról van szó, hiteles emberi életünk titkáról, utunk biztonságáról és öröméről, melyet csak az Ország polgárai, az üdvösség meghívottjai élnek át, amikor a megtérésben megkapják a vízumot ebbe a köztünk és bennünk kezdődő Országba, amely várakozásunk szerint odaát majd beteljesül.
Szentpétery Péter - Világvallások
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
John Piper - John Calvin and His Passion for the Majesty of God
John Piper fires readers' passion for the centrality and supremacy of God by unfolding Calvin's exemplary zeal for the glory of God.
John Calvin's aim, he wrote, was to 'set before, as the prime motive of his existence, zeal to illustrate the glory of God' - a fitting banner over all of the great Reformer's life and work. 'The essential meaning of Calvin's life and preaching,' writes John Piper, 'is that he recovered and embodied a passion for the absolute reality and majesty of God. Such is the aim and burden of this book as well.'
As Piper concisely unfolds this predominant theme in Calvin's life, he seeks to fire every Christian's passion for the centrality and supremacy of God, so that God's self-identification in Exodus 3 as 'I am who I am' becomes the sun in our solar system too.
Kereszty Rókus - Bevezetés az egyház teológiájába
Az utóbbi években több könyv jelent meg magyar nyelven, mely az Egyházat, mint szervezetet veszi nagyító alá. E kiadványok többsége negatívan elfogult, számos csúsztatással és tévedéssel. Igen időszerű tehát egy olyan mű megjelenése, mely „belülről”, katolikus szemszögből tárja a nagyközönség elé az Egyház teológiáját.
Az egyháztant az évszázadok során sok- sok krízis és megújulás formálta, alakította. Kereszty Rókus ezt a fejlődési folyamatot kíséri végig az ószövetségi gyökerektől a II. Vatikáni Zsinat utáni időkig. Könyvét eredetileg teológiai hallgatóknak szánta, de aktualitása és olvasmányos fogalmazásmódja miatt mindenkinek ajánljuk, akik többet szeretnének tudni Krisztus Titokzatos Testéről: az Egyházról.
Grüll Tibor - Pontius Pilatus
Ki volt Pilatus? Egy erőszakos és bosszúszomjas, velejéig antiszemita SS-Gauleiter, aki egyetlen alkalmat sem mulasztott el, ha zsidókat gyilkolhat? Vagy egy gyengekezű, korrupt bábfigura, aki az igazságot bármikor kész volt alárendelni pillanatnyi érdekeinek? Vagy talán csak egy csinovnyik lelkületű tisztviselő, egy apró fogaskerék a Római Birodalom hatalmas gépezetében, aki minden helyzetben görcsösen jól akart dönteni, s éppen ezért sohasem sikerült neki? Korunk történészeinek egy része is ezekre keresi a választ a Pilatusra vonatkozó egykorú dokumentumokban, amelyek bemutatására e kötet vállalkozik.
Mustó Péter SJ - Levelek Dél-Amerikából
Idézet az Előszóból:
"Leveleim két időszakból valók. 1978-ból, amikor több dél-amerikai országban jártam, és 1980-tól 1990-ig, amikor Bogotában éltem. Azokat a leveleket amelyekről másolatot készítettem annak idején, most Dr. Lehoczky Károlyné Szilárdka lefordította. Ezek közül csak azokat válogattam ki, amelyeknek köze van világnézetemhez, politikai és teológiai elképzeléseimhez, a felszabadító Istenhez.”
Ismeretlen szerző - Jézus bölcsessége
Az evangéliumok legszebb mondatait és példázatait gyűjti össze a kötet, hogy segítségünkre legyen örömben és bánatban, a mindennapok nehéz perceiben, s az ünnepek boldogságában. Sorsunk és az élet legmélyebb titkairól, a világ örök igazságairól vallanak Jézus megrendítő szavai.
Palánkay Gausz Tibor S. J. - Verjetek benne gyökeret
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dietrich V. Hildebrand - Liturgia és egyéniség
Mind a liturgia, mind az egyéniség önmagában is tág témakör. Ha kimerítően akarnók tárgyalni, szembe kellene néznünk az Istenember szellemével, mely a liturgiában hozzánk szól, a liturgia és egyéniség lényegével, valamint az egyéniségképzés eszközeivel. De ez egyáltalán nem célunk. Csak arra akarunk rámutatni, hogy milyen szellem kristályosodott ki a liturgiában s milyen belső átalakulás éri azt, milyen egyéniséggé válik az az ember, aki a liturgiából él.
Szent Simeon az Új Teológus - Huszonöt fejezet az istenismeretről és a teológiáról
Új teológus Szent Simeon a X.és a XI. század legjelentősebb bizánci teológusa és spirituális szerzője.
Az itt közölt 25 fejezet az ismeretről és a teológiáról voltaképpen nem önálló írás, hanem egy nagyobb mű, a kétszázhuszonhat "fejezetből" álló Fejezetek a keresztény gyakorlatról, az ismeretről és a teológiáról része, mégpedig központi része.