Hevenesi János atya a magyar jezsuita rendtartomány egyik legidősebb tagja. Magyarországon valószínű nem sokan gyóntattak nála többet. Éveken és évtizedeken át hallgatta a megbékélésre vágyó emberek vallomásait. Talán nincs is a léleknek olyan sötét bugyra, ahová János atyának ne lett volna már alkalma betekinteni. A lélek megnyílásaira válaszként a zsoltárok vigasztaló hangján igyekezett szólni. Idővel egész kis gyűjtemény állt össze azokból a zsoltárversekből, amelyeket János atya a tetteiket, mulasztásaikat, belső háborgásaikat megbánó embereknek útmutatásul vagy vigasztalásul ajánlott. Ezeket gyűjtöttük össze ebben a kis könyvben.
A szövegek másik részét idézetek képezik az újszövetségi Szentírásból. A Názáreti Jézus szavait és az apostoli hagyomány útmutatásait olvashatjuk itt a hittel élő ember számára. Így együttvéve egyféle biblikus lelkitükröt vehet kézbe az olvasó, amely hasznos segítség lehet a bűnbánatban és a felemelkedésben.
Kapcsolódó könyvek
Dr. Gyökössy Endre - A zsoltárok csodálatos világa
Olvasóink kérésére jelentettük meg újra ezt a kitűnő elmélkedési könyvet. A híres lelkigondozó lelkipásztor nem magyarázza végig mind a százötven zsoltárt, hanem azokról elmélkedik, amelyek különösképpen szólnak hozzánk, Jézus mai tanítványaihoz.
„Mélylélektani szempontból fogom magyarázni a zsoltárokat, természetesen az eredeti szöveg és a kommentárok figyelembevételével. Szeretném megérteni, mit mondanak ezek a sokezer éves ősi imák a mai modern ember számára, hogy felfedezzük: tulajdonképpen csak a kosztümök változtak, az emberek nem, a sebek is ugyanazok, ugyanúgy fájtak régen, mint ma. Szeretném felmutatni az örök embert, örök problémáival, lelki sebeivel” – vallja írásáról a szerző.
A kötet különlegessége, hogy zsoltárról zsoltárra haladva bevezet minket a keresztény meditációba, megtanít a szemlélődő imamódra.
Teréz anya - Roger testvér - Az imádság mint üdítő forrás
Olyan világban élünk, ahol együtt létezik a fény és az árnyák. Teréz anyával osztozunk e kérdésen: hogyan ragadjuk magunkkal a reánk bízottakat, hogy mindig a fényt válasszák? Teréz anya ravatala mellett eszembe jutott mindaz, amit közösen megéltünk. Ott különösen tudatára ébredtem annak, hogy mindketten, mélyen megtapasztaltuk mindennapjainkban az imádság üdítő erejét. Bizonyosak voltunk abban is, hogy Istennel való közösségünk az emberi szenvedés enyhítésére ösztönöz bennünket itt a földön.” Roger testvér
Ismeretlen szerző - Krisztus hív téged is
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Énekes Zsolozsma az Esztergomi Breviárium alapján - I/B Virrasztó Zsoltárkönyv (Nokturnále)
A sorozat kettéosztása A és B kötetekre (Diurnále -- Nokturnále) nem egy igen régi könyvszerkesztési hagyományt akar elsősorban folytatni, hanem a mai használó számára könnyíti meg a zsolozsmáskönyv forgatását. Azóta megjelent az A-sorozat második darabja (II/A ádventi diurnále), s megjelenés előtt áll a III/A jelzésű karácsonyi diurnále is.
Nokturnálénk bevezetője nem csak a Vigilia lelkiségére nézve ad tájékoztatást, hanem számos megoldást javasol arra, hogyan végezzék azt a más-más életkörülmények közt élő imádkozók.
David Jackman - János levelei
A tanbéli viták és megosztottság légkörében János apostol első olvasóit Isten igazságának és szeretetének megélésére szólította fel. A szerző meggyőződése, hogy János leveleinek üzenete ma épp olyan aktuális, mint megírásakor, hisz a hívők és a különböző közösségek ma is hajlamosak végletekbe esni, s ezzel rombolni önmagukat és századunk egyházát. A könyv segítségével számunkra is megelevenedhet János hívása: szeressük egymást és éljünk a világosságban! (2000)
Turay Alfréd - Az ember és az erkölcs
Az etika (erkölcs vagy erkölcstan) kifejezés a görög "éthosz" szóból szár-mazik. E szó alapvető jelentését az ókori Hérakleitosz (Kr. e. 544-484) így világítja meg: éthosz anthrópou daimón (DK 22 B 119). A "daimón" isteni hatalmat, isteni rendelést, illetve isteni rendelkezés megszabta sorsot vagy végzetet jelent. Az ókori görög bölcs mondását tehát így fordíthatjuk: az ember éthosza a sorsa vagy végzete. Az étheó ige egyik jelentése: átszűrök, megvizsgálok valamit. A görög felfogás szerint az ember végzete, illetve sorsának alakulása - vázlatosan és nagy körvonalakban - kiolvasható magából az emberi természetből. Az ige másik jelentése: kifeszülök valami felé, feszítetten törekszem valamire. Ez a jelentés a görög világban arra utal, hogy az emberi lény természetszerűen irányul az életében körvonalazódó vázlatra, arra a tervre, amelyet az istenség "álmodott meg róla", és ezt akarva-akaratlan meg kell valósítania. A zsidó és a keresztény vallás alapján tájékozódó filozófiák lényegesen módosítják ezt a szemléletet, amennyiben az ember szabadságát hangsúlyozva azt állítják, hogy az embernek szabad döntések sorozatában kell megvalósítania a rá vonatkozó "isteni álmot". (részlet a Bevezetésből)
Széles Tamás - Progresszív kommentár Szent Márk evangéliumához
"Tudományos teológiai munka helyett olyan könyvet szerettem volna az Olvasó elé adni, mely mer és tud a biblikus tudományokat felhasználva szabadon, kötetlenül, bátran gondolkodni, kérdezni, rákérdezni, fölvetni és válaszlehetőségeket adni, anélkül, hogy bármikor, bármiben doktrinális kényszer alatt állna vagy értelmezéseivel kizárólagos akarna lenni.
Ennek ellenére persze mégsem teljesen tudománytalan ez a munka. Igyekeztem a narratív kritika eszköztárával élni. Ez a biblikus szinkron módszer a szereplők viselkedése, a cselekmény irodalmi jellegzetességei, a használt igei időszerkezetek alapján igyekszik fényt deríteni a szerző(k) eredeti szándékára. A sorok között így láthatóvá válik a dráma, a szereplők indítéka és motivációja, az írói eszköztár.
A könyvet azoknak ajánlom, akik valóban szeretnék érteni a Bibliát. Mélyen hiszem, hogy Isten előtt a szabadon megértett, elfogadott és megválasztott, a személyesen felismert igazság a kedves, mert az Úr nem behódoló megadást vár az embertől, hanem szeretet-művében való együttműködést, amit nem lehet elérni anélkül, hogy valaki őszintén és nyíltan, gátlások és korlátok nélkül ne nézne teljes őszinteséggel egyszerre a tükörbe és Jézus Krisztus szemébe.
Nem fogok tudományos fogalmakkal és kategóriákkal operálni, sem lábjegyzeteket írni, mert olvastatni szeretném a könyvet. Szentségi hangvételt és különösebb komolyságot sem öltök, mert Isten nem szent borzongásra invitál minket, hanem arra, hogy a hétköznapokban megtanuljunk kegyelmi életet élni.
A Biblia kézikönyv, egészen úgy, mint egy szakácskönyv, bédekker vagy háztartási könyv. Arra való, hogy kiolvassuk belőle, Isten hogyan képzeli a mi emberségünkben való kibontakozásunkat, hitben való növekedésünket, üdvösségünket Krisztus Urunkban. Ezt a törekvést és elfogulatlan Igazság-keresést kívánom kézikönyvemmel szolgálni, Isten nagyobb dicsőségére."
Széles Tamás
Béky Gellért - A szeretet lelke
Béky Gellért atya könyve minden kereszténynek szól. A Szentlélek az Egyház nagy kincse, melyet alapítójától: Jézus Krisztustól kapott. A Szentlélek által „látjuk az Atyát és a Fiút”. Ő az istenismeret Lelke. „Ő” készíti bennünk az utat az Atya és a Fiú számára.
Ebben a mai, materialista világban, nagyon fontos, hogy újra felfedezzük a Szentlélek szerepét mindennapi életünkben. Első keresztény testvéreinknek a Lélek adott erőt a tanúságtételre (akár a vértanúságig), és Ő adta azt a jóságos emberszeretetet, ami az emberek százezreit vonzotta Krisztushoz és az Egyházhoz.
„Ajánlom mindazoknak, akik mélyebb hitéletre törekszenek, különösen pedig azoknak, akik bérmálásra készülnek, vagy akik az „Élet a Lélekben” szemináriumot szeretnék elvégezni. Ez a kiváló könyvecske mély betekintést nyújt a Szentlélek munkájába, a Szentírás alapján.” (Katona István atya)
XIII. Leó pápa (Vincenzo Gioacchino Pecci) - Az alázatosság gyakorlása
_Vincenzo Gioacchino Pecci_ egy Róma környéki nemesi családból származott. 1846-ban Perugia püspöke lett, 1853-ban pedig bíborossá kreálta IX. Pius pápa. 1878-tól 1903-ig Péter utóda, XIII. Leó néven.
_Rerum novarum_ kezdetű híres körlevelében első ízben fogalmazta meg a kereszténység tanítását a szociális rendre, a munkára, a munkás és a munkaadó viszonyára vonatkozólag. Korszakalkotó volt pápasága a modern biblikus tudományok felkarolása, a vatikáni levéltárak megnyitása, a bencés és ferences rend megreformálása tekintetében. Fordulópontot jelentett az ökumenizmus terén is.
Perugiai püspök évei alatt írta papnövendékeinek _Az alázatosság gyakorlása_ című könyvet. P. Dr. Rákos Balázs Raymund minorita szerzetes, a vatikáni Szent péter bazilika apostoli gyóntatója fordította magyarra. Magyar nyelven 1967-ben adta ki a vatikáni Poliglotta nyomda.
Bár papnövendékek számára íródott, mégis mindenki -- papok, szerzetesek és világiak -- számára rendkívül fontos, "hogy megtanulja az alázatosság gyakorlását, és kiűzzön a lelkéből minden önhittséget, minden hiúságot, minden gőgöt."
Varga László - A szentségimádás
1986 nyarán fedeztem fel a szentségimádást és tettem napi gyakorlattá papi életemben. Felismertem, hogy ez nem egy, a sok jámborsági gyakorlat közül, nem egy újabb lelki program, amit el kell végezni, nem biztos recept és módszer a lelkipásztorkodás gyümölcsözővé tételéhez, hanem ez maga az Élet. Személyes és bensőséges kapcsolat azzal, aki annyira szeretett, hogy meghalt értem, és odaadta magát nekem.
Először csak egyedül végeztem. Teljes csendben, eszköztelenül. Szerettem volna találkozni azzal, akitől addigra már rengeteg ajándékot kaptam, és aki mérhetetlenül több minden ajándéknál.
Hónapokon át alig vártam, hogy leteljen az az egy óra, amit odaígértem neki. Semmi béke, semmi vigasztalás, semmi látványos gyümölcs nem termett, sőt napról napra nehezebb volt kitartani, mert szívem minden sötétsége felszínre tört. Fél évbe telt, amikor végre béke lett s „csendesen és váratlanul átölelt az Isten”.
Első plébánosi helyemen megértettem, hogy nem egyedül kell végeznem, hanem közösséggel. Minden hónap harmadik hétvégéjén csendes napot tartottunk zsolozsmával, böjttel és szentségimádással. Számtalan gyümölcsöt termett azoknak az életében, akik eljöttek.
Kaposváron, 1993. augusztus 4-e óta végezzük szép csendben. Először csak az erre a célra kialakított kápolnában, majd 1998. január 4-től egész nap, nyilvánosan, mindenki számára nyitott lehetőségként a Szent Imre templomban. Több mint hetven testvérem évek óta, hétről hétre hűségesen válaszol Isten szeretetére, visszaadva neki egy órát, az Ő tulajdo-nából. Szolgál kitartóan másokért, a közösségért, a városért.
Közös tapasztalatunkká vált, amit Kalkuttai Boldog Teréz anya így fogalmazott meg:
„Isten a szív csendjében beszél. Isten a csend barátja, és nekünk hallgatnunk kell őt, mert nem a mi szavaink számítanak, hanem az, amit ő mond nekünk, és amit ő rajtunk keresztül mond.”
Többek kérésére megfogalmaztam néhány gondolatot abból a tapasztalatból, amit nekem jelent a szentségimádás, és szeretettel adom közre az eukarisztia évében azoknak, akik már gyakorolják ezt, vagy vágyakoznak az Élet forrása után.
Karl Rahner - Herbert Vorgrimler - Teológiai kisszótár
A könyv több mint 640 szócikkben fejti ki a mai katolikus hittannak (a dogmatikának és, amennyire lehetséges, a dogmatörténetnek) a legfontosabb fogalmait; közben ökumenikus felelősséggel mindig tekintetbe veszi, amennyire lehetséges, a nem-katolikus keresztények teológiai kérdéseit is; és olyan terjedelemben, amilyet ez a kis könyv megenged, utal a katolikus dogmatikának a Szentírásban és az egyházi tanítóhivatal megnyilatkozásaiban található forrásaira. Az egyházi tanítóhivatal iránti hívő engedelmességtől vezéreltetve (és egyben figyelembe véve azt, hogy a tanítóhivatali megnyilatkozások kötelező érvényének fokozatai vannak) magától értődően „ortodox” könyv ez, a hamis modernizmus buktatói nélkül, ám mégsem egyszerűen megismétli az utolsó másfél évszázad iskolás dogmatikájának hagyományos megfogalmazásait, hanem úgy fejti ki a katolikus tanítást (amennyire a rövidség megengedte), hogy azt a mai ember beépíthesse „világnézetének” egészébe.
Dr. Gyökössy Endre - "Siess segítségemre, Uram, Szabadítóm!"
Az ötvenes években egy műtét után hetekig élet és halál között feküdtem az egyik újpesti kórházban. Gyógyulgatván csak egy-egy bibliai vers elolvasására és végiggondolására telt az erőmből. Akkor fedeztem fel, hogy énekeskönyvünk imakönyv is. Felgyógyulásom után gyülekezetünk fekvő betegeinek készítettem ezt az imakönyvecskét. Újra és újra legépeltük, mert akkor ez volt az egyetlen lehetőségünk. Ám egyre többen kérték, és nem csak betegek. Mostanában került újra a kezembe, s arra gondoltam: hátha ma is segítség lehetne, amikor már nyomtatásban is megjelenhet. Már magam sem tudom, melyik imát írtam én és melyiket másoltam ki valahonnan. De az imáknak talán nincs "védjegyük". Szenvedő testvéreimnek ajánlom és kívánok minden betegnek, ágyába kényszerültnek gyógyulást és belső békességet János apostol 3. levelének kezdő soraival: "Szeretett testvérem, kívánom, hogy mindenben olyan jó dolgod legyen, és olyan egészséges légy, amilyen jó dolga van a lelkednek. A lélek "jó dolgáért" született ez a könyvecske.
John Stott - Pál levele a galatákhoz
A kis-ázsiai hegyek között megbúvó falvak frissen megtért emberei a különböző vallási hatalmasságok és ellentétes tanítások útvesztői között őrlődtek. Hogyan igazul meg az ember Isten előtt? Mi a helyes viszony hit és cselekedetek között? Hogyan élhetnének a keresztények Istennek tetsző életet pogány környezetben? Mi a szerepe a törvénynek?
Sok minden megváltozott Pál kora óta, de Jézus Krisztus ugyanaz maradt, és a mai ember is egyedül rajta keresztül juthat el Istenhez. (2003)
Zipernovszky Judit - Csodatevő Szent Filoména
Egy őskeresztény kislányból – hogy hitét megtarthassa – vértanú lesz tizenhárom esztendős korában. A kislány – akit sebtiben eltemetnek egy katakombában – egy görög sziget királyának leánya, nevét terrakotta táblára vésik és kínzóeszközei jelképével együtt földelik, el. Eltelik 1700 év, amikor is régészeti ásatások feltárják azt a kamrát, amely csontjait őrzi. És ezzel megindul egy csodálatos, szinte megmagyarázhatatlan sorozata a történéseknek, minthogyha ez a lélek – újjászületve az öröklétből – ereklyéinek napfényre kerülésével bizonyítani akarná, hogy a halál csak átköltözés egy másik létbe, ahonnan a szeretet erejével kegyelmek és áldások záporoznak. Azóta keresztény világ megtanulta ennek a kislánynak a nevét, aki szüntelenül árasztja azt a szeretetet, amit rövid élete során nem tudott kifejezésre jutatni. Bénák elindulnak, vakok újra látnak, némák megszólalnak, és ő joggal viseli neve mellett, „A huszadik század csodatevője” címet. A neve: Filoména.
Masaru Emoto - A víz titokzatos élete
A víz megőrzi minden tapasztalatának emlékét, amelyet bolygónkra érkezését követően, s az óceánba ömlése előtt szerzett. Bármilyen elképesztőnek tűnik, teljes élettörténetét magában hordozza - akár mi, emberek a sajátunkat -, és titkokat visz magával.
Masaru Emoto végigvezet minket azon a bámulatos úton, amelyet a víz bejár bolygónkon. Megmutatja, hogyan lehet a víz bölcsessége hasznunkra mindennapjaink során, és milyen módon segíthet szembenézni a huszonegyedik század kihívásaival.
"Remélem, hogy ez a könyv és a benne szereplő fényképek révén bemutathatom az ima erejét... Fontos, hogy gondolatainkat ne a pusztító erőkre összpontosítsuk, hanem mindarra a jóra, ami körülvesz bennünket. Az emberiség történelmében eljutottunk arra a pontra, amikor minden eddiginél nagyobb szükségünk van rá, hogy néhány fontos igazság a felszínre kerüljön. Sőt lehet, hogy ez az utolsó esélyünk. Éppen ez az a lecke, amelyet érzésem szerint a vízkristályok próbálnak megtanítani nekünk..."
Kovács Tibor - Szathmáry Sándor - Zsoltáros-naptár
Uram!
Vezetőt választunk vezetni minket,
És szolgát szentelünk szolgálni Téged.
Uram!
Küldd el hozzánk a Te szolgáid,
hogy megmutassák az utat amely
Tehozzád, a békébe,
Amely embert emberhez vezet.
Szentgyörgyi Albert (Második zsoltár: A vezetők, részlet)
Föltétel volt: Megmarad a nyomda!
És azután, bár elesett Várad
A betű szökött, tovább Kolozsvárnak,
Hogy az Igét híven sokszorozza.
Kozma László (A Váradi Biblia, részlet)
„Az egészséges tudomány egyedül az igazság szolgálatában áll. Ebben a szolgálatban van a tudomány szabadsága... Az egészséges tudomány az, amit a világ nem szenvedhet el. Az igazi tudomány mindig a tények elfogulatlan tanulmányozásán alapszik. Ebből fakad a szolgálat törvénye. Csak az egészséges tudomány áll szolgálatában az igazságnak és a nemzet egészségének az alapja..."
Makkai Sándor (A tudomány szabadsága és a szolgáló értelem, részlet)
Lenkeyné Semsey Klára - A nők az Újszövetségben
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gábriel Asztrik - Virágos Pannónia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Elliott Miller - Ken Samples - A szűz kultusza
Egy fontos katolikus tanítás és vallási gyakorlat értelmezése és értékelése
A szerzõk kifejtik, miért nem tekintik a protestánsok a katolikus Máriát történelminek és biblikusnak.
Ken Samples feladata a számos Mária-jelenés kivizsgálása volt. Sok lenyűgöző adatot hozott napvilágra Jugoszláviában, ahol első kézből tanulmányozta a medjugorjei jelenéseket.
Elliot Miller foglalkozik a doktrinális kérdésekkel. Világosan és tömören elemzi a mariológia különböző dimenzióit.
Pilinszky János - Keresztről keresztre
Egyetlen olvasmányom
Az istenek színevesztett szalónját,
a fakó ülőkékre és
a törtkarú székekre helyezett
gesztusokat, a lombok meg a zápor és a szél
együttesét,
az istenek és köztünk ernyedő
fonal irányát olvasom,
a megoldás becsvágya és
kényszere nélkűl,
mint legelső
és legutolsó,
egyetlen olvasmányomat.