Kapcsolódó könyvek
Hugh Kenner - Flaubert, Joyce és Beckett
A Beckett-évfordulóra megjelenő kötet igazi csemege az irodalmárok és a Beckett-olvasók számára, hiszen afféle "szakmai segédkönyv" a prózaírás mikéntjéről. Ám ez a kis könyv nem fontoskodva tudományoskodó tanulmány, hanem esszé. Sőt, szögezzük le: példáján kellene tanítanunk az esszéírást! Rengeteg humorral és roppant szórakoztatóan, példátlan szellemességgel közli gondolatgazdag anyagát. Száz oldalon erről a három nagyon fontos íróról még soha senki nem közölt ennyi hasznos információt!
Kazimierz Brandys - Jellemek és írások
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kéry László - Angol írók
"Angol írók magyar szemmel - talán így kellene módosítani a gyűjtemény címét. De még jobb lenne így: Angol írók magyar szívvel, avagy Egy szenvedély története Shakespeare-től Lawrence-ig és tovább. valamely nép irodalmát több-kevesebb szívóssággal nyomon követni, itt-ott önállóan is értelmezni, egyáltalán: művek részleteit és lényegi titkait egy számunkra idegen nyelv közegén át ostromolni - fárasztó, kétes és sokak szerint botor vállalkozás. Benne van a reménytelen szerelem minden kínlódása. De benne van minden szépsége is."
Kéry László
Lengyel Dénes - Irodalmi kirándulások
Az irodalmi kirándulásnak ókori, klasszikus hagyománya van: az antik költők kultuszából ered. Homéroszért hét város versengett, mert mindegyik a maga szülöttének vallotta. Vergilius sírját még a középkorban is felkeresték az asszonyok, hogy könnyű szülésért könyörögjenek.
A kultusz érzésvilágához közel álló tisztelet, áhítat tölti el a kirándulót, amikor Petőfi szülőházának, Arany nagykőrösi iskolájának vagy Berzsenyi niklai otthonának küszöbét átlépi. De a kiránduló ennél többre vágyik, azért indul útnak, hogy jobban megismerje a költőket, műveik színhelyét, szereplőit és a tájat, amelyet megénekeltek. Ehhez kíván segítséget nyújtani az Irodalmi kirándulások.
A könyv hazánk főbb irodalmi emlékhelyeit mutatja be a főváros kerületeinek sorszáma, a megyék ábécérendje szerint. Emlékhelynek tekintjük a költő, az író szülő- és lakóházát, nyaralóját, emléktáblával jelölt tartózkodási helyét, művei születésének színhelyét, cselekményének színterét, a költő sírját, a róla rendezett kiállítást, az emlékházban levő múzeumot, emlékszobát, sőt az irodalmi kávéházat, vendéglőt is.
A kötet első fejezetében a főváros, a másodikban a megyék ismertetésére kerül sor.
A fő fejezetek élén, az Irodalom című szakaszban tájantológiák, fővárosi vagy megyei szöveggyűjtemények címét találja az olvasó. Emellett szépirodalmi műveket és cikkeket ajánlunk figyelmébe.
Az Irodalom rovatban nem soroltuk fel nagy költőink tájverseit, mert ezeket az olvasó számos közismert kiadásban megtalálja. Mégis felhívjuk a figyelmet arra, hogy kirándulás előtt érdemes ezeket a verseket kiválogatni és újra elolvasni. Így reproduktív képzelettel előre látjuk a tájat, amelyet a költő ábrázolt, tanítványaink pedig mintegy "ráismernek" az először látott vidékre. A vers olvasója a költő hangulatával, érzéseivel együtt élvezi a tájat.
Ismeretlen szerző - Emlékkönyv Gárdonyi Géza születésének 100. évfordulójára
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Spirományok
Spiró György sokarcú alkotó. Ha egy asztal köré ültetnénk a lírikus, a prózaíró, a drámaíró, a dramaturg, a színházigazgató, a szlavista, az összehasonlító irodalomtörténész, a kritikus, az esszéista, a műfordító, a Shakespeare-kutató, a drámatörténész, az esztéta, az egyetemi oktató, a polonista, a Közép-Európa-szakértő, a publicista és a közszereplő Spirót, vajon mit mondanának egymásnak? Spiró György életművében legalább annyi ellentmondás található, mint jól kirajzolódó ív és kereszthivatkozás. De nemcsak művei ellentmondásosak, hanem azok megítélése is: pályáját éles, nem csupán irodalomkritikai érdekeltség viták sora kíséri, miközben a nagyközönség a kétezres évek egyik legnépszerűbb magyar írójává avatta.
Kötetünk a szerző műveinek befogadástörténetéből nyújt válogatást, s emellett néhány új írás keretében tesz kísérletet a Spiró-jelenség mélyebb megértésére. A közölt esszék, kritikák és tanulmányok sorozatából nemcsak a Spiró arcai mögött megbúvó ellentétek és párhuzamok bontakoznak ki, hanem az a magyar irodalomkritikai gondolkodás történetének is sajátos és tanulságos lenyomatát adja.
Nyáry Krisztián - Így szerettek ők
Nyáry Krisztián néhány évig költészettörténetet tanított a pécsi egyetemen, majd a 90-es évek közepén otthagyta a katedrát, azóta kommunikációs tanácsadóként dolgozik. Vezetett pr-ügynökséget és közvélemény-kutató intézetet, volt állami szervezet kommunikációs igazgatója, de a hobbija az irodalomtörténet maradt. 2012 elején barátai szórakoztatására kezdte publikálni a Facebookon magyar írók és művészek szerelemi életéről szóló képes etűdjeit, amivel néhány hónap alatt nagy népszerűségre tett szert. A barátoknak szánt bejegyzésekből mára több mint tizenötezer olvasót vonzó kulturális ismeretterjesztő sorozat lett. A szerző célja, hogy a tankönyvi életrajzok papírmasé figurái helyett a valós, izgalmas, de kevesek által ismert párkapcsolati történetek felidézésével szerethető, hús-vér embereket mutasson be, és ezzel kedvet csináljon a művek olvasásához.
40 történet Petőfitől Vas Istvánig, Benedek Elektől Szabó Magdáig, múzsákról, megcsalt szeretőkről, örök hűségről és a szerelem sokféle arcáról.
Bajomi Lázár Endre - A mai francia irodalom kistükre
Úttörő munkát végzett a jelenkori francia irodalom kitűnő ismerője e könyv összeállításával; ugyanis Franciaországban sincs marxista igényű és szempontú új feldolgozás az 1945-1960 közti periódusról. Aligha van a világon még egy olyan irodalom, ahol az útkeresés, a kísérletezés, a társadalmilag haladó és a reakciós oly sokrétű és gazdag áradássá duzzadna, mint a francia. De nemcsak gazdagsága jellemző erre az irodalomra, amelynek haladó erői Aragonnal és Éluard-ral büszkélkedhetnek, hanem a hatása, nemzetközi tekintélye is. A francia irodalmat nem téveszthetik szem elől a szocialista írók és olvasók sem: haladó hagyományai és kiemelkedő írói, költői mellett éppen gazdagsága, kereső, kutató jellege, újszerűsége biztosít számára nem gyengülő vonzóerőt. A szerző impozáns anyagismerettel, biztonsággal tájékozódik ebben az útvesztőben: végigvezeti az olvasót az irodalmi irányzatokon, majd az egyes irodalmi műfajok szerint veszi sorra az alkotókat. A munkát gazdag képanyag egészíti ki.
Bajomi Lázár Endre - Saint-Exupéry csodálatos élete
Ki ne ismerné A kis herceg című remekművet? Saint-Exupéry meséje több mint ötvenmillió példányban jelent meg, mintegy ötven nyelven, és ezzel a XX. századi világirodalom legkelendőbb, legnépszerűbb írása lett. Ki ismeri azonban magát az írót? Milliós olvasóközönségének java része talán csak annyit tud róla, hogy pilóta volt, és hősi halált halt a második világháború vége felé... Bajomi Lázár Endre könyve sok érdekes adattal, mulatságos és tragikus történettel mutatja be a kalandos sorsú írót, három kontinens hősét, kora gyermekkorától kezdve egészen a végzetes 1944. július 31-i eltűnéséig. A kötetet több mint száz fénykép, rajz, térkép és egyéb dokumentum illusztrálja.
Kosztolányi Dezső - Gyémántgöröngyök
Versek, műfordítások, publicisztikai írások, nyilatkozatok, riportok, melyek először jelennek meg egy kötetben.
Z. Szalai Sándor - Gárdonyi Géza
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szeghalmi Elemér - Ambrus Zoltántól Gyurkovics Tiborig
Az 1971-ben kiadott _Freskó és pasztell_ című tanulmánykötete után Szeghalmi Elemér újabb tanulmánykötettel lép az olvasók elé. A századforduló és a jelenkor kiemelkedő íróinak, költőinek életművét (köztük több katolikus szellemű alkotóval) keresztény aspektusból vizsgálja és értékeli.
A jelen kötet első és utolsó íróját születési éveiket tekintve 70 év választja el egymástól. A szerző tanúsága szerint "másfél évszázadnyi történés, esemény, nemzeti és személyes dráma sűrűsödik" ebben az időszakban. A kötet mintegy eszmei eligazításul is szolgál a keresztény szellemiségű, irodalomkedvelő ifjúságnak.
Osztovits Levente - Közvetítés
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Sőtér István - Félkör
Sőtér István tanulmányainak új gyűjteménye, a Félkör, folytatja azt a korábbi esszégyűjteményt, mely Werthertől Szilveszterig címmel (1976) jelent meg, és a 18. századi, valamint a romantika korszakába tartozó témákat ölelte fel. Az új kötet a 19. század magyar irodalmának fő alakjairól nyújt képet, s melléjük állítja a magyar írók világirodalmi párhuzamait is. Befejező részében olyan elméleti írások foglalnak helyet, melyek a korábbi fejezetekben tárgyalt írókkal és művekkel összefüggnek. A kötet a Széchenyi Naplói-val, valamint Eötvös és a forradalom viszonyával foglalkozó tanulmányokban visszanyúl a 19. század elejére is. A kötet gerincét a Jókairól és Madáchról szóló tanulmányok alkotják. Ezek közül most jelenik meg első ízben a szerző 1941. évi nagy Jókai-esszéje, melyet az 1950-es években készült Jókairól szóló tanulmányok követnek. A Madáchcsal foglalkozó írások közül itt található az az 1955-ös tanulmány, melyet az akkori Madách-vita tett időszerűvé, valamint a Madách életművét összefoglaló Álom a történelemről című esszé is. A Félkör című kötet a 19. század nagy magyar íróiról elhangzott emlékbeszédeket is tartalmazza. A kötet ily módon a 19. század magyar irodalmáról - a Mikszáthról és Bródy Sándorról rajzolt portrékkal, a századvégig bezárólag - csaknem összefüggő képet nyújt.
Tolnai Gábor - Vázlatok és tanulmányok
Tolnai Gábor vázlatai és tanulmányai Balassi Bálintról, Bethlen Miklósról, Rákóczi Ferencről, Kosztolányiról, Radnóti Miklósról etc.
Ismeretlen szerző - Az Ady-vers időszerűsége
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Stephen J. Spignesi - Stephen King elveszett művei
Stephen King közel 25 éve már hatalmas sikereket ért el a könyvek, filmek világában. King annyira sikeres író, hogy rajongói már alig várják legújabb könyvét. Így született meg "Stephen King elveszett művei", amely segítséget nyújt a ritkaságok felleléséhez.
Ezek az írások, novellák, esszék, melyeket bemutatunk, egy része olyan ritka, hogy sok King-szakértő még csak nem is hallott róla. Ez a könyv annak érdekében született, hogy olyan King írások felé terelje a kedves olvasók figyelmét, melyek esetleg tetszenének, de eddig még nem találkoztak velük. A Stephen King elveszett művei kritikát és tartalmi kivonatot ad a ritka King-írásokhoz. Bár egy esetben a valóságos Stephen King-esszé (az Aszondom - 46. fejezet) is szerepel, teljes hosszában. Áttekintést adunk a kiadatlan kéziratokról, történetrészletekről, átmeneti regényváltozatokról.
Sánta Ferenc - A szabadság küszöbén
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bojtár Endre - A kelet-européer pontossága
Több mint harminc év irodalomelméleti, irodalomtörténeti, elemző és irodalomkritikai tanulmányaiból, esszéiből válogatta össze jelen kötetét Bojtár Endre. A szerző a kelet-európai (elsősorban szláv és balti) irodalmak szakértőjeként, specialistájaként szerzett nevet magának, ám jelentős teoretikus munkálkodása is, legkivált azonban az fontos ouvre-jében, hogy komparatív szemlélettel és az összehasonlító irodalomtudomány eszköztárával (méghozzá annak Zsirmunszkij fémjelezte tipológiai komparatisztika apparátusával) fordul nemcsak olyan kelet-európai nagyok munkássága felé, mint Bulgakov, Puskin vagy Norwid (róluk szóló tanulmányait vette fel ebbe a kötetébe), de ilyen megközelítésmódot alkalmaz magyar irodalmi dolgozataiban is (ezek közül a Tandoriról, Konrád Györgyről, Esterházyról szólók szerepelnek a kötetben). A kötet azonban legalább felerészben elméleti tanulmányokat tartalmaz (ezek közül a legfontosabb a kismonográfia terjedelmű és értékű Az irodalmi mű értéke és értékelése című opusz, amely ugyan csaknem húsz évvel ezelőtt keletkezett, ám ma sem meghaladott, sőt egyre aktuálisabbnak tetsző irodalmi axiológiai traktátus). Bojtár Endre írásainak sajátos aurát kölcsönöz az, hogy irodalomról szólván is politizált, méghozzá - ez a művek születésekor ritka bravúr volt - éppen nem áttételesen, hogy teoretikus témákat is tud szinte a szaloncsevegés hangján előadni (axiológiájában pl. Puskás Öcsit is idézi), és hogy távoli országok és nyelvek alkotóit is közel tudja hozni a kelet-európai irodalmakban nem éppen járatos hazai olvasókhoz.
Legaza Ilona
Ladislav Švihran - Barátunk Verne Gyula
Vernét bátran nevezhetjük a tudományos-fantasztikus regény első igazi művelőjének. Sok jeles személyiség - író, tudós, felfedező - tekintette példaképének. Ismerjük-e azonban eléggé a népszerű könyvek íróját? Tudjuk-e hol élt, milyen környezetből jött, hogyan alkotott? Nemcsak a fiatalabb, de még a művelt felnőtt olvasók is zavarba jönnek a kérdések hallatán. Valójában sokkal többet tudunk a Verne-regények hőseiről, mint magáról az íróról. Ladislav Svihran könyve teljes képet igyekszik adni a nagy francia íróról. A legújabb kutatásokra támaszkodva végigkisérte a szerző életútját, bővebben szól az ismert, a magyar olvasók által is kedvelt Verne-regényekről, de nem feledkezik meg az író munkásságának egyéb, eddig talán kevésbé figyelemre méltatott oldalairól sem. Tanúi lehetünk az első igazi nagy siker, az Öt hét léghajón születésének, s közelebbről megismerhetjük a kort, amelyben az író élt és alkotott. Vernét - az olvasók által annyira kedvelt Verne Gyulát - Ladislav Svihran könyve valóban mindannyiunk barátjává teszi. A Verne-regények rajongóinak könyvespolcáról nem hiányozhat ez a Jules Vernéről szóló érdekes könyv sem.