Miért kezdtek bele? Miért kezdtek bele a könyvben megszólaltatott nők a politizálásba? – kérdezi bevezetőjében a szerző. Én inkább azt kérdezném: miért ne kezdtek volna bele? A rendszerváltás utáni korszak elhallgatott, de legalábbis sokak számára ismeretlen történeteit olvasva arra gondolok, milyen jó lenne, ha végre eljuthatnánk annak elfogadásához, hogy nők, és férfiak egyaránt elidegeníthetetlen joga a közélet bármely szintjén jelen lenni. Ehhez elsősorban nem a nőknek kell megváltozniuk. Egy többé-kevésbé teljes demokráciáról ne is álmodjunk, ha ezt nem értjük meg. – (Lakner Zoltán)
Hiánypótló, egyedülállóan izgalmas interjúkat olvashatunk ebben a könyvben azokkal, akik elhitték, sőt tenni akartak azért, hogy 1989 demokráciája azt is jelentse: a nők egyenrangú állampolgárok és beleszólásuk lehet életük alakításába. Hogyan bizonyult ez a hit illúziónak, milyen nehézségekkel kellett a politizáló nőknek szembenézniük saját és más pártok tagjai részéről a női esélyegyenlőség megvalósítására tett kísérleteik során, és a kudarcok ellenére hogyan építették fel életüket a politikán kívül – erről szólnak a kötet sokszor szomorkásan végződő de példát adó történetei. Kötelező olvasmány mindenkinek, aki még hisz a 3. magyar köztársaság alapító eszméjében, az egyenlőségben, és tenni is akar érte. – (Pető Andrea)
Kapcsolódó könyvek
Andrassew Iván - Róna Péter
A könyv a Magyarországon és Londonban váltakozva élő világhírű közgazdász, üzletember és jogász életútját mutatja be úgy, ahogy ő maga a szerzőnek elmeséli. Személyes hangú, sok történettel fűszerezett élménybeszámoló ez a könyv, sok aktuális tanulsággal.
Gloria Steinem - Outrageous Acts and Everyday Rebellions
This phenomenally successful book, that has sold nearly a half a million copies since its original publication in 1983, is Gloria Steinem's most diverse and timeless collection of essays.
Franka Tibor - Hölgyválasz szegfűvel
Hölgyválasz, ha nő hívja táncba a férfit. A 2006-os "választási bulin" volt ilyen: Dávid Ibolya egy "balra át"-tal elhúzta a jobboldal nótáját. Aztán kosarat adott régi táncosának, Orbán Viktornak. A tömegverekedés ezúttal elmaradt. Nem vívott Erzsébet-hídi csatát az átvert "báli közönség" a rendezőséggel, mint négy éve. A jobboldal simán "elintézte" a bal győzelmét.
Miért most támadt Dávid Orbánra? Kik vették meg és mennyiért az MDF-et? Dávid mindennapi kenyere Tamásiban? Miért csalhattak rendőri biztosítással? Miért assziszáltak a választási bizottságok? Miért rossz a törvény? Miért agresszív az SZDSZ után az MDF is? Miért tobzódhat a korrupt baloldal? Miért kirekesztő a jobboldal? Miért bukott másodszor is az "összekapott" Fidesz?
...és akkor hogyan tovább?
Hihetetlen történetek, titkolt összefüggések.
Olvassák el jobbról is, meg balról is. Megéri!
Sólyom László - Egy elnökség lenyomata
A végrehajtó hatalommal nem rendelkező, „ceremoniális” államfő szerepe sem lehet tartalmatlan. A nemzet egységének, amit az elnöknek ki kell fejeznie, értéktartalma van. Ugyanúgy, mint az Alkotmánynak és az állam demokratikus működésének is, amelyek felett őrködni kötelessége. A köztársasági elnöknek tehát határozott elképzeléssel kell rendelkeznie ezekről az értékekről. Ugyanakkor viszonylag kevés a lehetőség arra, hogy ezeket képviselve az ország fontos problémáiról véleményt nyilvánítson. Beszédek és szimbolikus aktusok adhatnak erre alkalmat.
Az államfő továbbá egyszemélyes intézmény, s az ebből adódó korlátokra minden megnyilvánulásában ügyelnie kell. Ez azonban nem szűkítheti működése személyességét csupán jellegzetes külső gesztusokra.
Beszédeimben valóban én akartam megszólalni. Ahogy már az Alkotmánybíróságon magam írtam minden ítéletemet, úgy elnökként sem volt beszédíróm. Ennek az elhatározásnak sokat köszönhetek. A beszédekre alaposan fel kellett készülnöm, s eközben alapvető kérdéseknek végére kellett járnom, tisztázni kellett álláspontomat.
Ez a könyv elnökségem mondanivalóját tartalmazza. A beszéd ugyan elszáll, de van, ami már eddig is nem egyszer visszatért hivatkozásokban, és van, aminek már érezhető hatása. A magam számára pedig számvetés e könyv összeállítása.
Szántó István - Gyurcsány szabadon
A fél ország dicsőíti? A másik fele hallani sem akarja a nevét? Nem tudom, az viszont biztos, lépten-nyomon megállítják, felismerik, hátba veregetik. Szurkolnak neki. Mások legyurcsányizzák. A mamával összefüggésben emlegetik. Ahol megjelenik, éljenzik, vagy tüntetnek ellene. Minden gondunkat, bajunkat a nyakába varrják. Ne csodálkozzunk.
Akarva-akaratlanul, egy ország nyilvánossága előtt vallotta be, hogy elkúrták.
Kap hideget, meleget. Mindenkiből képes érzelmeket kiváltani. Nehéz kihozni a sodrából.
Ám akinek mégis sikerül, az magára vessen.
_Szántó István_
„Mondják, hogy a királycsinálásban résztvevőkkel szemben hálátlan volt.
Igen, mondják. Sokan gondolták úgy, hogy ez valamilyen adás-vételi ügylet. Ő támogat engem, én támogatom őt. Én nem így gondolom. Szerintem így nem lehet senkinek bevásárolnia önmagát a politika tetejére.
Nekem az volt a dolgom, hogy az MSZP vezetőivel együtt kormányozzak. Az nem jutalmazandó, hogy egy demokratikus választáson valaki engem támogat. Ne azért támogasson, mert pozíciót remél, hanem azért, mert hisz nekem. Vagy fordítva: a támogatásért nem jár jutalom. Csak a teljesítményért. A munkáért. A szavazat meg nem munka. Az meggyőződés. Aki meg árulja a meggyőződését, az nem politikus. Elég sok csúnyát mondtam már, hagyjuk a minősítést.”
Ismeretlen szerző - Felgyorsult történelem
A kötet szereplői, ha nem is egyforma mértékben, de valamennyien formálták a magyar történelmet - a rendszerváltásnak, rendszerváltozásnak vagy rendszerváltoztatásnak nevezett folyamatban. Irányították az állampártot, szervezeteket alapítottak, szervezték a különböző mozgalmakat, vitatkoztak a kocsmai, a társasági és tárgyalóasztaloknál, benn ültek a parlamentben, egyesek miniszteri vagy miniszterelnöki bársonyszékben. A különböző spekulációkkal ellentétben az általuk elbeszélt események hitelesek, érvényesek, vagyis perdöntőek a folyamat előkészítettségéről, megtervezettségéről, a háttéralkukról ma is zajló vitában. E kötet nem egyéb, mint további, bár remélhetőleg élesen látható ecsetvonás azon készülő képen, amely a magyar történelemnek e korszakát a maga összetettségében és szépségében ábrázolja.
A kötetben interjúalanyai: Áder János, Antall József, Bihari Mihály, Boros Imre, Bozóki András, Csoóri Sándor, Eörsi Mátyás, Giczy György, Hack Péter, Kis János, Kiss Gy. Csaba, Kónya Imre, Lengyel László, Mécs Imre, Pozsgay Imre, Szent-Iványi István, Torgyán József, Vitányi Iván
V. Randall - Georgina Waylen - Társadalmi nem, politika és az állam
A társadalmi nem, politika és az állam összefüggéséről alkotott fogalmunk az elmúlt két évtizedben szinte a felismerhetetlenségig megváltozott. E tanulmánykötet első három esszéje a fogalmi és elméleti kérdésekre összpontosít: a társadalmi nem jelentésére, az állam szerepére a társadalmi nem konstrukciójában, s a társadalmi nemi különbségek politikai reprezentációjára a liberális társadalmakban. Majd hat olyan esszé következik, amelynek az állami politika és a részvétel konkrétabb vonatkozásait elemzik különböző országok eltérő politikai közegében: az abortuszkérdést Írországban, a prostitúciót Nagy-Britanniában, az állami földreform-programok társadalmi nemi vonatkozásait, stb.
Franka Tibor - Hazugságipar Magyarországon
A hazudozás veszélyesebb, mint az erőszak. Még a gyilkos ellen is lehet védekezni: rendőrrel, törvénnyel, esetleg zsebkéssel. De a hazug ember ellen csak egy módon lehet védekezni: meg kell akadályozni, hogy tovább hazudozzon. Be kell tőmni a száját címekkel, arannyal, hatalommal, de ha ez sem elég neki, akkor ököllel. Tüntetések és bilincsek. Puskák és galambok. Tojások és esernyők. Szegfűk tánca a Rózsadombon, avagy szegfűterror az országban. A nagyra nőtt kicsik esete egy becsapott nemzettel, avagy vér a demokrácia kirakatüvegén. Hihetetlen történetek - titkolt összefüggések. Olvassák el - jobbról is, meg balról is. Megéri.
Ayaan Hirsi Ali - A hitetlen
A hitetlen egy politikai szupersztár története, egyben egy nagyon is tipikus modern kori női sors. Hirsi Ali kislány korát szigorú muzulmán családban, zsarnokok uralta országokban töltötte. Húszas évei elején megszökött az erőszakkal rákényszerített házasság elől, és politikai menedékjogot kért Hollandiában, ahol parlamenti képviselő lett, és harcolt a muzulmán asszonyok jogaiért, ami miatt apja megtagadta, mi több, merényletek célpontja lett...
Kelen Jolán - Eliramlik az élet
Nyolc évtized alatt felgyűlt emlékeinek gazdag tárházából ragad ki egy-egy epizódot a szerző. Gyermekkoráról szólva felidézi a századelő hangulatát. Igazi egyeteme - mint írja - a Galilei-kör volt: az Anker-közben ma is fennálló ódon épület falai mögött éjszakába nyúló vitákon ismerte és értette meg a szocializmus nagy igazságait. Kritikus történelmi helyzetek eddig ismeretlen, érdekes epizódjait eleveníti fel és élményeket olyan neves személyiségekkel való találkozásairól, mint Ady, Kun Béla, Lukács György, Karinthy Frigyes, Kosztolányi Dezső, Hatvany Lajos és még számos kortárs. Könyvéből közelebbről megismerhetjük férje, Kelen József, a kitűnő mérnök, a Tanácsköztársaság népbiztosa, valamint Korvin Ottó kivételes egyéniségét, mindkettőjük tragikus sorsát. Saját szerepéről szerényen, néhol éppen öniróniával beszél. Humora át-meg átszövi elbeszélését, akár az 1917-1919-es forradalmas időkről, akár hosszú emigrációjáról, számkivetettségéről, akár az 1956-os ellenforradalom alatti tevékenységéről ír. Bátran vállal minden nehézséget és bátran kimondja a keserű igazságokat is. Lázadó, a forradalmi mozgalmakban a férfiakkal egyenrangú társként küzdő nő alakja rajzolódik ki előttünk.
Hada Renáta - Pitrik Zsuzsa - 3:1 a szólásszabadság javára
Volt, aki beszélt, volt, aki mesélt. Volt, aki mindent elmondott, volt aki semmit. Olyan is volt, aki meg sem szólalt. Volt, akit szerettünk, és olyan is volt, akit nem. Politikusokkal beszélgettünk, csak úgy... "Bizalmatlan vagyok a tollforgatókkal. Ez a gyanakvás a mai politikai helyzetben érthető. Szerintem az a jó újságíró, aki beleférkőzik a másik perszonális erőterébe." Kerényi Imre.
Pető Andrea - Rajk Júlia
Rajk Júlia életrajza a XX. századi magyar történelem különös és tragikus politikai sorsfordulóit hordozza. Rajk Lászlóné, született Földi Júlia, személyes ellenségének tudhatta mind Rákosi Mátyást, mind Kádár Jánost, akik részt vettek férje, illetve a rehabilitálásért fellépő Nagy Imre meggyilkolásában.
Rajk Júlia 1945 és 1949 között jó néhány fontos politikai pozíciót töltött be. 1949-ben a bíróság ötévi börtönbüntetésre ítélte, gyermekét idegen néven állami gondozásba vették.
A börtönbüntetés letöltése után nevét a beleegyezése nélkül megváltoztatták. A rehabilitációért és férje eltemetéséért, emlékének megőrzéséért, valamint "saját nevéért" harcolt éveken át.
Megkérdőjelezhetetlen erkölcsi súlyával döntő szerepet játszott abban, hogy a politikai rehabilitációs folyamat, ha zökkenőkkel is, de haladt, és sikerül elérnie férje nyilvános temetését. Rajk Júlia egész életében harcolt a megkülönböztetés és az igazságtalanság ellen.
A "Júlia-féle szabadságakciók" az első valóban civil szervezet megalakításától, a bebörtönzött ellenzékiek védelmétől az abortuszjogszabályok szigorítása ellen indított aláírásgyűjtő akció megszervezéséig terjedtek.
Ennek a harcnak az állomásai, a börtönévek, a romániai fogság, a Nagy Imre-csoport: győzelmei és vereségei, vagyis Rajk Júlia élettörténete bemutatja, hogy megvalósítható-e a mindennapok apró harcain keresztül az utópia: az autonóm, a férfi világtól szabad nő, a "saját név" megszerzése.
N. Gevorkjan - N. Tyimakova - A. Kolesznyikov - Szemtől szemben Putyinnal
- Valójában az én életem roppant egyszerű, akár a nyitott könyv. Az iskola befejezése után az egyetemre kerültem. Az egyetem befejezése után - a KGB-hez. Végeztem a KGB-vel - újra az egyetemre kerültem. Az egyetemről Szobcsakhoz mentem. Szobcsakból Moszkvába, a kormányhivatalba vezetett az utam. Aztán következett az Elnöki Hivatal. A következő állomás a Szövetségi Biztonsági Szolgálat. Aztán kineveztek miniszterelnöknek. Most megbízott elnök vagyok. Ennyi az egész.
- De voltak azért részletek is?!
- Persze, voltak...
Három újságíró készített választási propagandakiadványt Szemtől szemben Putyinnal címmel. Valójában ez az egyetlen forrás Oroszország második választott elnökének eddigi életéről. A könyv a sikeres választási kampány dokumentuma. Aki elolvassa, megismerheti a Sztálin halála utáni Oroszország hétköznapjait... (168 óra)
Egy most megjelenő könyvből sok minden kiderül az orosz elnökről, bár a szerzők maguk is elismerik, hogy Putyin többször kikapcsoltatta a magnót, s csak annyit mondott: ez túlságosan személyes. (Vasárnapi Reggel)
F. W. Goedesche - Ungarn, seine Geschichte, seine Nationalität, seine parlamentarische Entwicklung, sein Kampf um nationale Selbstständigkeit strategisch und politisch nebst biographischen Skizzen ausgezeichneter Männer von einem ungarischen Offizier
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Singer Magdolna - Partitúra
A Partitúra c. kötetben a népszerű pszichológus, tanatológus és írónő, Polcz Alaine életútját meséli el tanítványa, Singer Magdolna segítségével, aki olyan kérdésekre is választ kap, amelyeket eddig mások nem érintettek. A Partitúra teljes életinterjú, amely Polcz Alaine utolsó napjait is megörökíti. Különlegessége, hogy még azok számára is, akik jól ismerték Alaine életét, meglepő erővel hat a feltáruló hatalmas életműnek ez az összefüggő lenyomata. A végeredmény egyéni, megejtő hangulatú könyv, amely minden eddiginél hitelesebb képet rajzol Alaine-ről.
Varga Ágota - Aczél-történetek
Aczél György a Kádár-korszak kultúrpolitikájának egyik legfontosabb figurája volt, akinek tevékenysége nagyban meghatározta a kor művészeti életét és könyvkiadását. Élete és szerepe körül számos legenda kering, személyisége a mai napig ellentmondásos, viták tárgya. A hajdani árvaházi gyermek, aki a második világháborúban embermentő tevékenységet folytatott, a Rákosi-rendszer kegyeltje, majd áldozata, 1956 után egészen a rendszerváltásig a kulturális élet talán legfontosabb irányítója és ellenőrzője lett.
A könyv beszélgetéseiben a hajdani politikus családtagjai, valamint a korszak kiemelkedő tudósai és művészei vallanak Aczélhoz fűződő kapcsolatukról, személyes életútjukról, valamint a korszak kulturális és politikai csatározásairól. Aczél szerepének különböző - olykor egymásnak ellentmondó - értelmezései bepillantást engednek a nagy hatalmú politikus és az ember, a családapa életébe, valamint a magyar történelem egy meghatározó korszakának mindennapjaiba.
A szerző, Varga Ágota, dokumentumfilm-rendező. Filmjeit (többek közt a Szemünk fénye, Leszármazottak és a Porrajmos - cigány holokauszt című munkákat) számos rangos hazai és külföldi elismeréssel jutalmazták.
E könyv a 2009-ben bemutatott Aczél című dokumentumfilmjének beszélgetéseit, kibővített anyagát tartalmazza.
Bayer Zsolt - Egy a haza
BAYER ZSOLT szerkesztő (Budapest, 1963.február 26. -) magyar író, újságíró, publicista. Egyike volt annak a 37 egyetemi és főiskolai hallgatónak, akik 1988-ban megalapították a Fideszt. Arról beszélt Bayer Zsolt - többek között - a sajtótájékoztatón, hogy az „Egy a haza - Békemenet 2012” című könyv állhatott volna akár egyetlen lapból is. Az első oldalon olvasható a Harc a Nagyúrral című Ady Endre versből - hiszen a vers ma legalább annyira aktuális, mint 1905-ben volt - a disznófejű Nagyúr minket is megöl, ha hagyjuk. Mint mondta, erről szól a könyv, és erről szólnak a békemenetek is. Bayer Zsolt - Fritz Tamáshoz hasonlóan - úgy vélte, januárban a kormányt a félmillió utcára vonuló ember mentette meg. Közölte, Orbán Viktor azt mondta neki a békemenet után, megbuktatták volna Brüsszelből, ha nincs békemenet. Bayer Zsolt hozzátette, most ugyanerre készülnek (Brüsszelben), ezért most is meg kell mutatni az Európai Uniónak, hogy még mindig nem hagyjuk a kormányt. Elmondta, a könyvet Bencsik Andrással írták, és olvasható benne egy Orbán-interjú is. Közölte, kordokumentumnak egy sajtószemle is található a kötetben, azért, hogy később pontosan lássák, mit művelt Magyarországgal és a magyar kormánnyal a hazai és a nemzetközi média. Az „EGY A HAZA - BÉKEMENET 2012” című ezen kiadványt a fenti interjúk, kordokumentumok, a békemenet színes felvételei iránt érdeklődő olvasóink figyelmébe ajánljuk.
Baranyi Mária - Egy előszoba titkai
Legtöbbünk számára soha nem válik láthatóvá, mi zajlik a politika színfalai mögött. Pedig mindannyian szeretnénk - legalább ideig-óráig - a beavatottak közé tartozni. Baranyi Mária most, a bennfentesek tudásával ajándékoz meg minket az Egy előszobai titkaiban.
A szerző különleges korban különleges pozíciót töltött be, a Miniszterelnöki Titkárság vezetője volt, Horn Gyula közvetlen közelében dolgozott. Könyvében, amely egyszerre korrajz, memoár, dokumentumregény és sztorigyűjtemény, soha nem téveszti szem elől a hitelességet. Nem vállalkozik politikai elemzésre: mozzanatokat és általa megélt történeteket ad közre, egyedi stílusban. Vállaltan szubjektív, de mindvégig őszinte. Mire a kötet végére érünk, nemcsak az adott korszak összefüggéseit látjuk másképp, hanem azt is érzékelhetjük, hogy azok milyen hatással vannak 21. századi mindennapjainkra.
A Horn Gyula vezette kormány stabilizált, privatizált, modernizált, NATO- és európai uniós csatlakozási tárgyalásokat készített elő. A korszak politikusai és közszereplői mellett néhány ,,statisztát" is megismerhetünk - köztük a különleges bécsi ,,szabó"-t, a galambot, a denevért, néhány leszakadt gombot, egy királyi díszebéden repülő öngyújtót -, amitől emberközelibbé válik a Parlament világa. És miénk lesz a bennfentesek tudása is. Kitárulkozik előttünk két ember: Baranyi Mária - és az ő közvetítésével Horn Gyula.
Sirin Ebadi - Azadeh Moaveni - Mrs. Irán
Ez a felejthetetlen történet egy nő bátor lázadását írja le egy olyan országban, ahol a hozzá hasonlókat durván elhallgattatják.
Sirin Ebadi, aki rendkívüli pályafutása során volt ügyvéd, író, aktivista és disszidens, következetesen emelte fel hangját országáért, Iránért, szavait azonban annak határain jóval túl is meghallották.
Ez a könyv nem csak a Nobel-békedíj nyertesének pályafutását mutatja be, de magánéletét is feltárja: hitét, élményeit, vágyait. Megismerhetjük a szegényes teheráni házban töltött gyermekkorát, azokat az éveket, amikor Irán legelismertebb női bírója volt, valamint az iszlám forradalom eszméit. Sirin Ebadi nyíltan felszólal az elnyomó rendszer ellen, amely megfosztja a nőket alapvető jogaiktól. Történetét olvasva nem egy titokzatos lény alakja rajzolódik ki, hanem egy odaadó lányé, feleségé és anyáé; egy gyakorlatias nőé, aki merényletek célpontja, mégis elég bátor ahhoz, hogy szembenézzen a börtönnel, megaláztatással és zaklatással - mindezt egy jobb jövő reményében.
A Mrs. Irán egy szenvedéllyel és emberséggel megírt kivételes mű, amelyben a szomorúság és az öröm, a nosztalgia és a remény egyaránt helyet kap. Egy páratlan nő inspiráló története, aki hazájáért és társaiért harcolt.
Kopátsy Sándor - Az Orbán jelenség
Orbán bukását ugyan nem tartom akkora történelmi eseménynek, amiről érdemes volna tanulmányt írni, mégis írok, mert Kossuth óta a magyar politika azért fut újra és újra történelmi tragédiákba, mert a politikai vezetésnek sikerül a közvéleménnyel elhitetni, hogy nemzeti egységre van szükség.