A Colosseumban, az ókori Róma hatalmas arénájában számtalan keresztényt végeztek ki hitéért: vadállatok marcangolták szét őket a vérszomjas nézők kegyetlen szórakoztatására. A római hívők nagypénteken itt emlékeznek Jézus szenvedésére és kereszthalálára: végigjárják a keresztutat a pápával együtt. Az ő kérésére az elmélkedéseket minden évben más írja az egyes stációkhoz. 1999-ben a Vigilia már megjelentette az addigi évek római keresztútjainak szövegét. E nagysikerű kötet folytatásaként most az azóta eltelt évek keresztúti elmélkedéseit tesszük közzé. A borítón középkori Szentháromság-szobor: az Atya és a Szentlélek a halott Krisztussal.
Kapcsolódó könyvek
II. János Pál pápa - Ecclesia de Eucharistia
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ferenc pápa - Jó napot! Ferenc pápa vagyok
Ferenc pápával beszélgetés – írott formában – eddig még nem látott napvilágot. Róma jelenlegi püspöke mintha tartózkodna az éles „kérdezz-felelek” helyzetektől. Az első újságíró, aki Ferenc pápával négyszemközt, személyesen is leülhetett egy interjúra, Antonio Spadaro jezsuita. Az ötlet a jezsuita kulturális folyóiratok főszerkesztőinek évente megrendezésre kerülő találkozóján merült fel 2013 júniusában. Ezen a találkozón Magyarországot A Szív képviselte, a magyar jezsuita rendtartomány lelkiségi és kulturális folyóirata.
Ferenc pápa örült felkérésünknek, ugyanakkor mindjárt jelezte, hogy egy szabályos interjú nem éppen az a műfaj, amelynek keretei között gondolatainak lényegi mondanivalója kifejezésre juthat. Ezért azt tanácsolta, hogy kérdéseinket előre fogalmazzuk meg, majd közülünk egyvalaki keresse fel őt, akivel beszélgetni fog. A feladatot Rómában élő rendtársunk, a Civiltà Cattolica főszerkesztője vállalta. Antonio Spadaro végül háromszor is találkozott Ferenc pápával, és e találkozások eredménye csakugyan más lett, mint amire legelőször gondoltunk. Az interjút olvasva ugyanis nemcsak kérdésekkel és válaszokkal találkozik az olvasó, hanem személyes hangvételű vallomásokkal is.
A szöveg méretére és sajátos stílusára való tekintettel ezt a Ferenc pápával készült exkluzív interjút magyarul nemcsak A Szív folyóirat hasábjain, hanem külön kiadványként, könyv formában tárjuk az olvasók elé. Bízunk abban, hogy e különös hangvételű beszélgetés támpontokat és bátorítást jelent majd mindenki számára, aki érdeklődéssel forgatja e kötet lapjait.
Horváth Árpád SJ
A Szív és a Jezsuita Könyvek
főszerkesztője
Nagymihályi Géza - Eszkatológia és misztika a keresztény keleten
A szerző görög katolikus lelkész, művészettörténész. kutatási területe a keresztény antik és korabizánci művészettörténet, a képzőművészet, építészet és liturgia kapcsolata, és a késő ókor művészetének hatásai a jelenkor szakrális művészetében. A kötetben közölt 10 tanulmánya ezen összefüggéseket alapelvi szinten világítja meg.
A szerző lelkészi tevékenysége mellett több főiskolán és egyetemen adott elő művészettörténetet, és kutatási tevékenységet folytat az MTA Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tudományos Testületében és a Debreceni Akadémiai Bizottságban.
Ismeretlen szerző - YouCat - A katolikus egyház ifjúsági katekizmusa
Tanulmányozzátok a katekizmust! Ez szívem kívánsága. Tanulmányozzátok a katekizmust lelkesen és kitartóan! Szánjatok rá időt! Tanulmányozzátok szobátok csendjében, olvassátok kettesben, ha jóban vagytok valakivel, alakítsatok tanulócsoportokat, cseréljétek ki gondolataitokat az interneten. Szüleitek nemzedékénél sokkal mélyebb gyökerű hitre van szükségetek.
XVI. Benedek pápa
Az ifjúsági katekizmus előszavából
Lev Gillet - Az ortodox lelkiség
Olyan írást vehet kezébe az Olvasó, amely keleti keresztény Testvéreink tiszteletére és saját hagyományunk szeretetére tanít. A könyvben bőséggel hozott szentírási idézetek segítenek imádságban átelmélkedni hitünk alapjait. Megláttatják, hogy Krisztus tanítása csodálatosan tiszta forrás és nincs nagyobb ajándék, mint hogy tanítványai lehetünk.
Az örök élet meghozza a látás teljességét. "Mert most tükör által, homályosan látunk, akkor pedig színről színre; most töredékes az ismeretem, akkor pedig úgy fogok ismerni, ahogyan engem is megismert az Isten" (1 Kor 13,12). De ebben a földi életben minden keresztény, bárki legyen is, részesülhet e _Látásból_, legalább egy röpke pillantás erejéig. Isten dicsőségének néhány sugara érheti. Ezek a pillanatok és sugárnyalábok gyakran megadatnak, sokkal gyakrabban, semmint gondolnánk. Csakis ezeknek az ajándékoknak köszönhető, hogy sokan, "akik keményen meg vannak terhelve" , képesek tovább élni. Urunk Arca homályosan kirajzolódhat előttünk az emberi szív tükrében. Ha az Úr Jézus hív bennünket és megkérdezi: "Mit akartok, mit tegyek veletek?", így válaszoljunk: "Azt, Uram, hogy megnyíljék a szemünk" (Mt 20,32). Hiszen mindegyikünk a _Színelátásra_ van meghívva. És boldogok azok, akik útjuk végén elmondhatják: "nem voltam engedetlen a mennyei látomás iránt" (ApCsel 26,19). (részlet a könyvből)
Ismeretlen szerző - Énekes Zsolozsma az Esztergomi Breviárium alapján - I/B Virrasztó Zsoltárkönyv (Nokturnále)
A sorozat kettéosztása A és B kötetekre (Diurnále -- Nokturnále) nem egy igen régi könyvszerkesztési hagyományt akar elsősorban folytatni, hanem a mai használó számára könnyíti meg a zsolozsmáskönyv forgatását. Azóta megjelent az A-sorozat második darabja (II/A ádventi diurnále), s megjelenés előtt áll a III/A jelzésű karácsonyi diurnále is.
Nokturnálénk bevezetője nem csak a Vigilia lelkiségére nézve ad tájékoztatást, hanem számos megoldást javasol arra, hogyan végezzék azt a más-más életkörülmények közt élő imádkozók.
Mándy Zoltán - Dicsérjétek az Urat!
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Hitoktatási Bizottságának hittankönyve.
Ismeretlen szerző - Útjaidon
_Az élet útjaira tanítasz engem._
_Színed előtt az öröm teljessége,_
_s jobbodon a gyönyörűség mindörökké._
_16. zsoltár_
2002 februárjában a PPKE BTK _Esztétika Tanszékének_ oktatói elhatározták, hogy tanszékvezetőjük, Jelenits István 70. születésnapjának méltó megünneplésére ünnepi kötetet állítanak össze. Ismerőseik, kollégáik, barátaik közül felkeresték azokat, akikről tudták, hogy elhatározásukat támogatni fogják. Időközben kiderült, hogy a _piarista közösség_ is hasonló vállalkozásba fogott. E két elhatározás találkozásának eredménye az elkészült Ünnepi kötet.
Dobszay László - Az esztergomi rítus
AZ ESZTERGOMI RÍTUS a magyar kultúra és egyháztörténet eddig kellőképpen nem méltányolt kincse. Benne egy gondolkodó, mérlegelő, alkotó erő, ízlés, lelkiség nyilatkozott meg, s az európaiság és magyar hagyománynak kivételes egységét teremtette. Olyan klasszikus alkotásról van szó, melynek létezéséről tudnia kell minden iskolázott embernek. Még inkább ismernie kell a történészeknek, papoknak, egyházzenészeknek. S a legbehatóbb tudással kell bírniuk felőle azoknak, akik hivatásszerűen foglalkoznak a liturgia kérdéseivel. Szégyen lenne, ha a liturgiáért felelős magyarországi szakembereknek nem lennének róla hiteles ismereteik.
Az esztergomi liturgia nem a maga egészében, de egyes elemeiben a magyar kuturális köztudat és a művészeti élet számára is felfedezés lehet. Egyes szövegek, prózai és verses alkotások részei irodalomtörténetünknek is; a dallamanyag jelenléte nélkül a magyar zenetörténet és zenei élet aligha lehet teljes.
Indítékokat kaphat e kincsestártól az egyházi spiritualitás. Az orációknak, himnuszoknak, antifonáknak, responzóriumoknak ott a helyük az imádsággyűjteményekben,elmélkedő könyvekben, egyes áhítatgyakorlatokban.
De mindennél fontosabb lenne annak felmérése, hogy a mai (és holnapi) viszonyok között milyen helyre méltó a _liturgiában_. A teljes esztergomi liturgia változatlan felújítására senki sem gondol. Belőle a különféle adottságok szerint többet vagy kevesebbet meríthetnek a különféle egyházi közösségek, szerzetesrendek, egyházmegyék.
(...) két kötelességünk van az esztergomi rítussal szemben: először is megismerni azt, másodszor pedig: megkeresni azokat a mozzanatokat, melyek már ma legitim módon használatba vehetők. Végül is botránynak kellene neveznünk, ha egy olyan helyzetben, melyben gyakorlatilag mindenféle egyéni ötletnek szabad az útja, éppen csak egyetlen dolog lenne tilos: az az egyházias szellem, melyet őseink liturgiája őriz.
"Megismerni": e könyv csupán ehhez akar segítséget adni. De nem titkolt sugallata annak, amiről szintén szóltunk: "használatba venni".
_Részlet a szerző epilógusából_
Ismeretlen szerző - Ozsvári Csaba ötvösművész
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Barsi Balázs - Gál Ferenc - Hozsannától Allelujáig
Fráter dr. Barsi Balázs ferences atya és dr. Gál Ferenc teológiai professzor mély gondolatai megtanítanak bennünket Hozsannától Allelujáig, Virágvasárnaptól Húsvétig, Jézus szenvedése előtti diadalmas jeruzsálemi bevonulásától, megváltó szenvedésein és kereszthalálán át a dicsőséges feltámadásig, ezen Szent Napokban lélekben Vele azonosulni.
A könyv első részében a nagyheti liturgia misztériuma tárul fel, míg második részében a Jézussal együttérző, imádkozó, elmélkedő és bűnbánó közösségi ember hangja szólal meg.
Barsi Balázs - Dobszay László - „Íme, most fölmegyünk Jeruzsálembe”
A _Márton Áron Kiadó_ örömmel indítja útjára -- nevét a II. Vatikáni Zsinat _Sacrosanctum consilium_ kezdetű konstitúciójából vevő -- _Fons et Culmen_ kiadványsorozatát, mely a liturgiához mint az istendicséret tiszta _forrásához_ és az Egyház minden tevékenységének _csúcspontjához_ kívánja elvezetni a híveket és minden jóakaratú embert, neves szerzők maradandó értéket képviselő, liturgikus témájú művei segítségével.
A Fons et Culmen sorozat _"Íme, most fölmegyünk Jeruzsálembe"_ című első kötete az egyházi év központi jelentőségű időszakáról, a Nagyhétről és annak misztériumairól szól, ennek átélését törekszik elősegíteni. A könyv a korábban ugyancsak Kiadónknál megjelent Barsi -- Gál: Hozsannától Allelujáig c. kiadvány alapgondolatait mélyíti el.
Ismeretlen szerző - A szentmise magyarázata
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ole Hallesby - Az imádságról
Dr. O. Hallesby professzor könyvében az imádság lényegéről, az imádkozás nehézségeiről, harcairól, az imádkozással való visszaélésről, módjáról és titkáról ír és ezáltel olvasóit az Istennel való érintkezés teljes új megértéséhez vezeti el. Ezt a könyvet olyan ember írta, aki az intellektus útján hitben Istenhez fordult. Őszintén és nagyon finoman ír a keresztyén hitnek erről a legbensőbb titkáról.
Barsi Balázs - "Tégy engem a szívedre pecsétnek"
_"Olvasd az Énekek énekét és igyekezz abba behatolni, és ismételd a jegyessel, a_ _menyasszonnyal, amit ő mond, hogy aztán meghallgasd azt, amit ő maga hallott a Jegyesétől."_ Órigenész
Rá van írva a hívő ember arcára, hogy hordoz-e belső, édes sebeket a lelke mélyén. Nem mások okozta sebeket, nem is az önzés és önsajnálat sérüléseit, hanem Isten szerelmének égő sebét. Az ilyen arc az irgalmasság egy sugarát hordozza.
Barsi Balázs atya régi-új könyve az Énekek énekében feltáruló titokzatos isteni szerelem megannyi vonatkozását tárja elénk, s arra hív, hogy mi magunk is engedjünk megsebezni magunkat Isten irgalmas szeretetétől. Mert csak az ilyen megsebzett lélek kész arra, hogy egy napon Isten közeledésére és biztatására levesse könnytől ázott köntösét, és a kölcsönös szeretet világába lépve merje Krisztus áldott karjaiba vetni magát s ő maga is átölelni Megváltóját.
Jelen kiadvány _A szeretet misztériuma_ című. kötet I. részének átdolgozott változata.
Walter Trobisch - Szerettem egy leányt
Bizalmas belső titkokat eláruló, egészen személyes jellegű levelezés Kamerunból (Nyugat-Afrika).
Szunyogh X. Ferenc - A Szent Zsolozsma I-II.
A második kötetben is ugyanazon elveket követtem, mint az elsőben. Nem akartam sem tudós, sem író lenni, hanem alázatos tanító. Tudós az, aki kutatásai alapján új eredményt tud felmutatni; író az, aki szép stílusával, újszerű és egyéni meglátásával gyönyörködtet; tanító, aki az előző mesterek legbiztosabb tanításait összefoglalja és mentől világosabban tovább adja.
Ismeretlen szerző - A szerzetesség jelene és jövője
Füzetünk a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola, a Főiskola Szerzetesteológiai Intézete, a Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája és a Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája által 2006. október 28-án és 2007. október 13-án tartott tudományos konferenciákon elhangzott előadások szövegét tartalmazza: Várszegi Asztrik OSB, Székely János, Paolo Martinelli OFMCap, Sharon Holland IHM, Várnai Jakab OFM, Rauscher Dóra OP, Lukács János SJ, Varga Kapisztrán OFM, Perczel Forintos Dóra, Alois Riedlsperger SJ, Benkő Antal SJ, Laczkó Zsuzsanna SJC, Éva testvér SSS, Patsch Ferenc SJ és Berkecz Franciska SSS előadásait.
"Az Úrhoz tartozni azt jelenti: lángra gyúlni az ő izzó szeretetétől, átalakulni szépségének ragyogásává. Az Úrhoz tartozni férfiak és nők misszióját jelenti, akik a tiszta, szegény és engedelmes Krisztus követését választották, hogy így állandó hitvallássá váljanak, annak az igazságnak összetéveszthetetlen hirdetésévé, amely szabaddá tesz minket a világot megtévesztő hamis bálványoktól. Krisztushoz tartozni azt jelenti, hogy a szeretet tüzét égve tartjuk a szívünkben, folyamatosan tápláljuk a hit gazdagságából, nem csupán akkor, amikor ez benső örömmel jár, hanem akkor is, amikor nehézségekkel, lelki szárazsággal és szenvedéssel társul."
XVI. Benedek a szerzetesekhez
Bodnár Dániel - Evangélium és filmművészet
Jézus Krisztus élete és az evangélium kezdettől fogva érdekelte a filmművészet alkotóit. Már a mozi gyermekkorának legkedvesebb témái között ott volt a passió, mint ahogy az ószövetségi színes történetek is.
Bodnár Dániel könyve magas színvonalon megírt, olvasmányos összefoglaló munka, amely bemutatja a filmművészet és az evangélium összekapcsolódását a kezdetektől napjainkig.
A szerző művében nem csak az egyes filmek általános tartalmi jellemzőit írja le, hanem mélyen elemzi az alkotók szándékait és az egyes szereplők jellemét, azok egymásra hatását is.
A könyv alkalmas arra, hogy bevezesse az olvasót a keresztény filmművészetbe. Hasznos és élvezetes olvasmány diákok és felnőttek számára egyaránt, s általános ismertető könyvként is használható.
Simone Weil - Jegyzetfüzet
"Ez a világ zárt kapu. Korlát. És ugyanakkor átkelőhely.
Két rab szomszédos cellákban, kapcsolatot teremt egymással úgy, hogy átkopognak a falon. A fal választja el őket egymástól, de ugyanakkor ugyanaz a fal teszi lehetővé, hogy kapcsolatba lépjenek. Így van ez Isten és miközöttünk. Minden válaszfal kapocs.
Ha minden jóra törő vágyakozásunkat egy dologra irányítjuk, ezt a dolgot létfeltételünkké tesszük. De nem tesszük egyúttal jóvá. Mi mindig mást akarunk, mint pusztán létezni.
A teremtett dolgok lényegük szerint közvetítők. Közvetítők egymáshoz, s ennek nincs vége. Közvetítők Istenhez. Ilyenként kell elfogadni őket."