Kapcsolódó könyvek
Gecse Gusztáv - Kérdések a vallásról
Mik voltak a "hallgatás tornyai"? Milyen célt szolgálnak a templomi harangok? Mi a lélekvándorlás? Hogyan írja le a Biblia a világ teremtését? Hogyan vélekedjék a modern ember a templomról, a hitről, a vallásról? Ilyen kérdésekre keresi könyvünk a választ.
Véleményt alkotni persze csak arról tudunk, amit ismerünk. Ismerjük hát meg a vallást, keletkezésének okait, sok évezredes történtét, szent iratait, törvényeit és szabályait. Fogadjuk ismerőseinkké az órkoi istenségeket, a derűs-haragos olümposzaikat és a félelmetes Jahvét, Allahot, Buddhát, a prófétákat, szenteket meg a Biblia alakjait. De ne feledjük: a modern ember világnézete nem a templomok ódon falai közt alakul.
Ismeretlen szerző - Újszövetség
A Biblia két fő része az Ó- és Újtestamentum (Ó- és Újszövetség); az első rész a zsidó, a két rész együtt a keresztény vallások hívőinek szent könyve.
Kötetünkben olyan Újtestamentumi fejezeteket (könyvek, részek és versek) mutatunk be, melyek ismerete nélkül teljességükben nem érthetnénk meg irodalmi és képzőművészeti örökségünk újtestamentumi eredetű, vagy annak világához kapcsolódó legújabb kori értékeit sem, s ez az alapja az Ótestamentum megértésének is.
Béky Gellért - Szép Szűz Mária
Béky Gellért saját maga írja le és határozza meg, hogy _Szép Szűz Mária_ című könyve milyen irodalmi mű.
Nem legendás természetű "apokrif" írás, és nem akar újfajta "mariológia" lenni.
Imádságos szeretet diktálta tanúbizonyság Jézus anyjáról, akit Isten Lelke elhalmozott kegyelmével és felmagasztalt az Egyházban.
Amit Máriáról vallunk és a hit fényében megtudhatunk, azt az Újszövetségi könyvek, főleg az Evangéliumok üdvösségtörténeti szövegeiből veszi az író. A megváltás titkában szemléli Mária életútját "Názárettől a Golgotáig" és a feltámadás dicsőségében.
Az Egyház tanítását Máriáról a II. Vatikáni Zsinat _"Lumen Gentium"_ dogmatikai konstitúciójának VIII. fejezetéből idézi.
Mária, Boldogasszony Anyánk könyörögj érettünk most és halálunk óráján!
Ismeretlen szerző - Biblia
A biblia szó az ógörög byblion többes száma, jelentése "könyvek". (A "könyvtekercs" jelentésű byblion szó pedig a byblosz szóból származik, amely eredetileg az egyiptomi papiruszt, az ókorban íráshoz használt anyagot jelölte.) A Héber Bibliában egyedül Dániel próféta nevezi "könyvek"-nek a szent iratok gyűjteményét. A keresztények a Kr. u. 2. századtól fogva kezdték ezt a nevet az Istentől származónak vallott iratgyűjteményükre alkalmazni. Ez az egyszerű név találóan fejezi ki, hogy e műnek a rendkívülisége nem külső formájában van, hiszen csak könyveket, látszatra más emberi művekhez hasonló írásokat tartalmaz. A Bibliát gyakran egyszerűen "Írásnak", "Írásoknak" nevezik (Jézus és az apostolok is használják ezt az elnevezést), továbbá "Isten Igéjének", "Szentírásnak", "Könyvek Könyvének" is hívják. Az "Isten Igéje" elnevezés a Bibliából származik: Isten prófétákon keresztül közölt kinyilatkoztatásának megkülönböztető jelölésére szolgál. Ezen kívül Ézsaiásnál az "Úr könyve" néven szerepel. Eszerint tehát a Biblia Isten könyve az emberek számára.
Mariarosa nővér - Szeretsz te engem?
Ki ne ismerné és szeretné az olasz ágostonrendi apáca kedves kis figuráit? Ha csak ránézünk, jobb kedvre derülünk. Mariarosa nővér ebben a könyvében Jézus történetét beszéli el, úgy, hogy közben végig mosolyog a szívünk...
Barsi Balázs - Gál Ferenc - Hozsannától Allelujáig
Fráter dr. Barsi Balázs ferences atya és dr. Gál Ferenc teológiai professzor mély gondolatai megtanítanak bennünket Hozsannától Allelujáig, Virágvasárnaptól Húsvétig, Jézus szenvedése előtti diadalmas jeruzsálemi bevonulásától, megváltó szenvedésein és kereszthalálán át a dicsőséges feltámadásig, ezen Szent Napokban lélekben Vele azonosulni.
A könyv első részében a nagyheti liturgia misztériuma tárul fel, míg második részében a Jézussal együttérző, imádkozó, elmélkedő és bűnbánó közösségi ember hangja szólal meg.
Barsi Balázs - Dobszay László - „Íme, most fölmegyünk Jeruzsálembe”
A _Márton Áron Kiadó_ örömmel indítja útjára -- nevét a II. Vatikáni Zsinat _Sacrosanctum consilium_ kezdetű konstitúciójából vevő -- _Fons et Culmen_ kiadványsorozatát, mely a liturgiához mint az istendicséret tiszta _forrásához_ és az Egyház minden tevékenységének _csúcspontjához_ kívánja elvezetni a híveket és minden jóakaratú embert, neves szerzők maradandó értéket képviselő, liturgikus témájú művei segítségével.
A Fons et Culmen sorozat _"Íme, most fölmegyünk Jeruzsálembe"_ című első kötete az egyházi év központi jelentőségű időszakáról, a Nagyhétről és annak misztériumairól szól, ennek átélését törekszik elősegíteni. A könyv a korábban ugyancsak Kiadónknál megjelent Barsi -- Gál: Hozsannától Allelujáig c. kiadvány alapgondolatait mélyíti el.
Ismeretlen szerző - Halt uns bei festem Glauben
Ob zu Tagesbeginn oder zum ruhigen Ausklang am Abend — das bekannte zeitgemäße Andachtsbuch begleitet Christen und solche, die es werden wollen, durch das Jahr. Es eignet sich auch hervorragend als Hilfe für Mitarbeiter in Gemeinde und Diakonie.
Die Texte der fortlaufenden Bibellese werden lebensnah und fundiert ausgelegt und zielen auf »Frömmigkeit« im besten Sinne. Gebete und Liedvorschläge geben zusätzliche Anregungen für die persönliche Stille, kurze Einführungen zu ausgewählten Schriften der Bibel am Beginn des Andachtsbuches erweitern den Horizont.
Hankovszky Tamás - Pilinszky János evangéliumi esztétikája
Van-e köze a művészetnek a valláshoz azon túl is, hogy értelmezi és illusztrálja a bibliai történeteket, hogy a liturgia közegét biztosítja, vagy tanúságot tesz a hit igazságáról és öröméről?
Pilinszky János igennel válaszol erre a kérdésre. Meggyőződése, hogy a művészet mindenekelőtt a világ sorsáért viselt szolgálat, a jóvátehetetlen jóvátétele. Olyan hatékonysággal rendelkezik, mint amilyent a vallásos emberek tulajdonítanak ősidők óta azoknak a rítusoknak, amelyekkel megkísérlik helyreállítani a világ eredeti, romlatlan állapotát. Olyan erő munkál benne, mint amilyent a kereszténység az isteni megváltás művében lát megnyilvánulni.
Pilinszky szerint Krisztus alázatát és szeretetét magára öltve a művész kegyelemszerű változásokat idézhet elő. Nemcsak hirdetheti az evangéliumot, hanem hozzájárulhat az örömhír ígéretének megvalósulásához. Miközben műalkotásokat hoz létre, maga a világ újul meg és szerez vissza egy darabot az elveszett teljességéből.
Hankovszky Tamás
Dr. Pálhegyi Ferenc - Öregedés és halál / Újjászületés és feltámadás
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jan Marcusen - A közelgő krízis
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Rick C. Howard - Sátrak, templomok, paloták
Ez a tananyag segítségedre lesz abban, hogy
- megértsd az Ószövetség üzenetét
- tanulj Isten népének történelméből és megtapasztalásaiból
- ismeretet szerezz arról a földről, ahol Isten népe élt
- felfedezd az Ószövetség igazságait, melyek gazdagítják lelki életedet.
Ismeretlen szerző - Az élet könyve
Örommel és Isten iránti hálával bocsátjuk útjára az Élet Kiadó spanyol nyelvű könyvének magyar fordítását. Jóleső érzés arra gondolni, hogy többmillió amerikai, dél-amerikai, nyugat-európai diák után hazánk tanuló ifjúsága is kezébe veheti az Élet Könyvét. Magyarországon az utóbbi négy évtizedben már a második nemzedék is felnőtt anélkül, hogy a Bibliáról, Jézus Krisztus személyéről hallott volna. A gyermekek és fiatalok közül csak nagyon kicsi azon szerencsések száma, akik vallásos nagyszülőktől hallhattak e dolog felől. Rendkívüli hiányt pótol most ez a könyv különösen azért, mert az egyre növekvő - de még mindig szűk körön a bibliaterjesztők és hitbuzgalmi iratterjesztők által elért viszonylag kevés számú honfitársunkon túl - szinte teljes tanuló ifjúságunk számára hozzáférhetővé válik. Ebben különösen sokat jelent nagy példányszáma és ingyenessége. Az evangéliumi történetek kronológiai feldolgozása, a közérthető fordítású bibliai szöveg olvasmányossá, érthetőbbé teszi az üzenet mondanivalóját. Kiválóan alkalmas hitoktatási célokra és evangélizációs alkalmakon ajándékozásra.
Oral Roberts - A hitmagban rejlő csoda
A zsebkönyv az amerikai üzletember és "igehirdető", Oral Roberts főműve. Ebben a rövidke könyvben foglalja össze, hogyan érti-értelmezi ő a Bibliát, miért véli úgy, hogy Istennek kötelessége megsokszorozva visszaadni azt, amit az embertől, bárkitől kap, még ha ennek érdekében csodához kell is folyamodnia. (A kötet tanúsága szerint ez a csoda rendre és rendszeresen be is következik.) A propagandisztikus hangvételű, elsősorban a prédikátort reklámozó könyv sikert ígér mindenkinek, aki képes és hajlandó a szerző példáját követni, valamiképp bekapcsolódni az Oral Roberts evangelizációs alapítvány- és üzletbirodalom munkájába.
Werner Gitt - Gyakran feltett kérdések
Aki a keresztyén hittel kezd el foglalkozni, számos kérdésbe ütközik, amelyek szinte minden kereső emberben felvetődnek.
Kézenfekvő volt tehát a válaszokat lehetőleg rövid, de mégis kielégítő módon összegyűjteni. Valamennyi tárgyalt kérdésben az a közös, hogy valóban feltették őket. Ezért ez a könyv nem a „bennfentesek” által várt, mesterségesen megfogalmazott, az egész Bibliát átölelő kérdésekből áll, hanem azokat a problémákat kísérli meg komolyan venni, amelyek a kétségeskedőket, a kérdezőket és a keresőket foglalkoztatják. Így itt nem szőrszálhasogató teológiai kérdések gyűjteményéről vagy egy „zöld asztal” mellett összeállított elméleti listáról van szó, hanem kereső emberek azon alapvető kérdéseiről, amelyek a szerző előadói tevékenységének gyakorlatában felmerültek.
A könyv ezeken kívül néhány eredeti, egyénileg feltett kérdéssel is foglalkozik.
Barsi Balázs - "Tégy engem a szívedre pecsétnek"
_"Olvasd az Énekek énekét és igyekezz abba behatolni, és ismételd a jegyessel, a_ _menyasszonnyal, amit ő mond, hogy aztán meghallgasd azt, amit ő maga hallott a Jegyesétől."_ Órigenész
Rá van írva a hívő ember arcára, hogy hordoz-e belső, édes sebeket a lelke mélyén. Nem mások okozta sebeket, nem is az önzés és önsajnálat sérüléseit, hanem Isten szerelmének égő sebét. Az ilyen arc az irgalmasság egy sugarát hordozza.
Barsi Balázs atya régi-új könyve az Énekek énekében feltáruló titokzatos isteni szerelem megannyi vonatkozását tárja elénk, s arra hív, hogy mi magunk is engedjünk megsebezni magunkat Isten irgalmas szeretetétől. Mert csak az ilyen megsebzett lélek kész arra, hogy egy napon Isten közeledésére és biztatására levesse könnytől ázott köntösét, és a kölcsönös szeretet világába lépve merje Krisztus áldott karjaiba vetni magát s ő maga is átölelni Megváltóját.
Jelen kiadvány _A szeretet misztériuma_ című. kötet I. részének átdolgozott változata.
Reinhard Junker - Ádámtól származik az ember?
Majdnem minden embernek van valami fogalma a származás- vagy evolúciótanról. Mindenki legalább annyit hallott, hogy "az ember a majomtól származik", vagy hogy "az embernek és a majomnak közös állati ősei voltak". Csak kevés ember számára világos, hogy ez szöges ellentétben áll a Bibliában írtakkal.
A tudomány adatai azonban másképpen is magyarázhatók. E füzet az emberek és emberszabású majmok kövületeit, a majmok és az emberek közötti hasonlóságokat és a témával kapcsolatos más, ide vonatkozó tényeket magyarázza. Mégpedig úgy, hogy az említett tényeket az evolúciótannal szembeállítva a teremtés és az özönvíz által meghatározott, a Biblia alapján álló gondolkodási keretbe illeszti.
Ingo Baldermann - A Biblia, a tanulás könyve
Váratlan és igen nagy örömöt jelent számomra, hogy ez a könyv most magyarul is hozzáférhetővé válik. Többször is voltam vendége a budapesti Ráday Kollégiumnak s boldog vagyok, hogy ily' módon most törleszthetek egy keveset abból a tartozásból, amellyel az ott tapasztalt vendégszeretetért és az ott folytatott beszélgetésekért lettem az adósa. Jelenleg átéljük, hogyan nyer a Biblia nem is sejtett módon új fontosságot az egyházak életében és egymással folytatott ökumenikus eszmecseréikben, a hívők egyéni életében és a nyilvános vitában egyaránt. Másrészt viszont azt is tapasztaljuk, mennyire félre lehet érteni a Bibliát és mennyire vissza lehet élni vele, hogy milyen nehezen tudnak némelyek egyáltalán utat találni a Bibliához, s hogy a tudományos bibliamagyarázatnak, az úgynevezett "történeti-kritikai exegézis"-nek a módszerei és eredményei csak a beavatottak számára váltak áttekinthetővé és használhatóvá, miközben a gyülekezetek tanácstalanul állnak velük szemben. Nyilvánvaló, hogy éppen a mi korunknak van szüksége olyan keresztyén hívőkre, akik nagykorú és józan ítélőképességű bibliaolvasók, mivel napjaink kihívásai közepette csak így őrizhetjük meg hitünket és reménységünket rendíthetetlenül. Ezért ebben a könyvben megkíséreltem, hogy mindazt, amit a Bibliával való tudományos foglalkozásból megtanultam, összekapcsoljam azzal, ami az alapját képezi a Szentírás iránt érzett szeretetemnek. A Bibliában én újra meg újra a némákhoz szóló nyelvet, a reménység fényét, a megrettentek felé hangzó megváltó szót fedeztem fel, egyúttal azonban olyan leírhatatlanul szép könyvet is, amely kimeríthetetlen emberségről tesz tanúbizonyságot. A tudományos munkát Biblia-értésem nagy meggazdagítójaként és pontosítójaként ismertem meg, egyúttal azonban veszélyes kísértésként is arra, hogy a Biblia helyes értelmezését csak keveseknek, nevezetesen a tudósoknak tartsa fenn. Véleményem szerint a bibliai tudomány feladata kérdéseinek és felismeréseinek olyan továbbadása, hogy azok a bibliaolvasót a kiskorúvá való lefokozás helyett önálló ítéletalkotásra képesítsék a teológiai párbeszédben.
Ismeretlen szerző - János evangéliuma
Ján 3:2 Õ egy éjjel elment Jézushoz, és így szólt hozzá: "Mester, tudjuk, hogy Istentõl jöttél tanítóul, mert senki sem képes megtenni azokat a jeleket, amelyeket te teszel, hacsak nincs vele az Isten."
Kenessey Béla - A Biblia női alakjai
Kötetünk Kenessey Béla: A biblia nőalakjai című 1894-ben megjelent munkájának reprint kiadása. A szerző 1858-ban született Szegeden, 1918-ban halt meg. Tanulmányait Budapesten végezte, majd az utrechti egyetemen hallgat teológiát. 1886-tól a budapesti teológián, a bibliai tudományok tanszékén tanít. 1908-tól az erdélyi egyházkerület református püspöke. Sok könyvet írt, főképpen hittudományi tárgyúakat.