A Csapdalakó c. novellagyűjtemény többnyire rövid groteszkeket, megdöbbentő, abszurd történeteket tartalmaz. Andrassew nehezen, küszködve ír, mégis könnyen, élvezettel olvashatók írásai. A legelképesztőbb történetet – például, amikor eleven emberekkel bombáznak egy várost – is a leghétköznapibb, a legtermészetesebb módon, egyszerű eszközökkel, minden feltűnőt vagy kirívót mellőző leírással vagy párbeszéddel beszéli el, mintha a dolgok természetes rendjéről szólna.
Figurái, hősei köztünk élnek, mégis szeretnénk, ha sohasem találkoznánk velük. Pedig ez elkerülhetetlen, mert mindegyik egy kissé valamennyiünk alteregója.
A magyar novellán a modern, az avantgarde törekvései alig változtattak, lényege többnyire ma is az anekdota, mint Mikszáthnál. Andrassew groteszkjei, nonszenszei, amelyek olyan természetesen ábrázolják a képtelent, amely azonban igencsak otthon van e században, új fejezetet nyitnak a magyar kispróza történetében. Egyike ő azoknak az íróknak, akik bizonyítják: irodalmunkban tektonikus mozgások tanúi vagyunk.
Kapcsolódó könyvek
Molnár Csilla - Még várni kell a buszra
E novellák mindegyike mögött egy-egy kérdés bújik meg. Mégsem tekinthetjük ezeket az írásokat válaszoknak, csupán egyfajta útkeresésnek abban a rengetegben, melyet úgy nevezünk: az élet.
Tar Sándor - Lassú teher
Bizonyos, hogy napjaink egyik legjelentősebb írója Tar Sándor.
Mikor olvasni kezdjük, azt gondoljuk, az átlagemberről ír. Mire a végére érünk, úgy érezzük: "átlagember" - ilyen nincs.
Ember van. Sosem átlagos.
Sors van. Sosem banális.
Szenvedés van. Sosem fordulhatunk félre.
Ez az író nem bánja, ha kiderül: érzelmei vannak. De humora is van, kell is, hiszen a mai Magyarországról ír. Csalódottakról és megcsalatottakról. Jobb sorsra érdemes álmodozókról. Ügyesekről, ügyetlenekről, ügyeskedőkről.
Hihetetlen történetei beavatással érnek föl. Mert nemcsak az embert és az oly kevéssé alakítható világot ismeri, hanem arról is sokat tud, amit leegyszerűsítve úgy nevezünk: kiszolgáltatottság, perspektíva-vesztés.
Mesélőkedve határtalan, hangja rendre eltűnik szereplőinek mélyvilágában. Jelenünk véres valósága szervezi a történeteit. Mindig két pólus köré gyűlnek magnetikus mondatai: egyik a rendet hazudó káosz, másik az emberi természet.
_"Akik nem tudnak beszélni, azok helyett annak kell beszélni, aki tud."_ Ezt a nagyon egyszerű és nagyon fontos mondatot Esterházy Péter jegyezte le Tar Sándorról.
Kurt Vonnegut - A hamvaskék sárkány
A többi világhírű amerikai íróhoz, Scott Fitzgeraldhoz, William Faulknerhez, John Steinbeckhez és társaikhoz hasonlóan Kurt Vonnegut is novellákkal kezdte hosszú pályafutását. A híres folyóiratok, amelyekben ezek az írások annak idején megjelentek, mára már sajnos elvesztek. Peter Reed professzor, Vonnegut egyik rajongója, kritikusa és írásművészetének szenvedélyes kutatója azonban bosszú évek szorgos gyűjtőmunkájával a teljes termést kötetbe rendezte. Vonnuegut abszurd humora, hangja és stílusa már a kezdetek kezdetén is összetéveszthetetlenül eredeti. Korunk egyik nagy gondolkodójának és szórakoztatójának legelső próbálkozásai ma is dokumentumértékű gyöngyszemek. (A javító kommentárja: Üdítően naiv szösszenetek, betekintést enged, mit is ettek irodalom címén Amerikában az ötvenes években. Felfoghatatlan, hogy ugyanez az író írta az Ötös számú vágóhidat, a Macskabölcsőt, vagy a Titán szirénjeit)
Lucy Maud Montgomery - Anne karácsonya
Ki ne emlékezne Anne Shirley-re, a vörös hajú, cserfes árva kislányra, aki világszerte nézők és olvasók millióinak szívét hódította meg? Vagy a Váratlan utazás című filmsorozat kacagtató és szívmelengető epizódjaira? A Könyvmolyképző Kiadó most igazi ünnepi meglepetéssel szolgál a méltán népszerű kanadai írónő rajongóinak. Ebben a megkapó humorral és emberséggel átszőtt kötetben a szerző magyarul eddig még soha meg nem jelent novelláiból válogathat az olvasó. A máig friss történetek arra emlékeztetnek bennünket, hogy még nem késő visszatalálnunk a karácsony és az ünnep igazi jelentéséhez: az összetartozás, a megbocsátás és a szeretet érzéséhez.
Molnár Ferenc - Keserű mesék a szívről
Hogyan dolgozik? Mindig éjjel, igen nagy gonddal, sok szenvedéssel és kevés örömmel. Igen szigorúan bírálom szerény képességeimet és szeretnék mindig innen maradni a képességeim határán. [...] Mi az életbölcselete, és milyen úton jutott el hozzá? Életbölcseletem: jónak kellene lenni. Úgy jutottam el hozzá, hogy észrevettem magamon, hogy nem vagyok jó. Érzem, hogy sose leszek olyan jó, mint a született jó emberek, de minden igyekezetemmel azon vagyok, hogy megközelítsem őket. Fájdalmas tapasztalatom, hogy azt majdnem lehetetlen megtanulni. A vigasztalásom, hogy aki erre nézve becsületesen mindent elkövet, az teljesítette kötelességét ezen a földön. (Interjúrészlet, 1921.)
Robert Sheckley - Ugyanaz duplán
A leleményes vákuumtisztító beleszeret egy külvárosi feleségbe...
Az egyszerű őrrobot majdnem megöli főnökét...
A jó modorú férfinak, Thot-Hermész istennek köszönhetően, soha többé nem kell a környezete erőszakától szenvednie...
A tizennégy remek történet, minden SF rajongó örömére, Sheckley sziporkázó írásának legjavát mutatja be. A logika szabályai a jövőben is örök érvényűek.
Sheckley rendelkezik a legtökéletesebb humorérzékkel az SF-ben. A legrémisztőbbnek tűnő röhejes helyzeteket képes megalkotni, ami alól ez a válogatás sem kivétel.
Robert Sheckley az az ember, akit a komisz, bizarr humora klasszissá emelt.
Petelei István - A jutalom
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Christopher Isherwood - Isten veled, Berlin
Christopher Isherwood (1904-1986) a XX. századi brit prózairodalom klasszikusa. Eredetileg 1939-ben megjelent novella- és naplófüzérét, amelyet most újból az olvasó kezébe adunk, a század legjobb politikai regényének is nevezték, Orwell pedig így írt róla: "káprázatos képek egy hanyatló társadalomról". A szóban forgó társadalom az 1930-as évek elejének Berlinje, ahol Isherwood hosszabb időt töltött, megörökítve olyan jellegzetes figurákat (egy jószívű szállásadónő, egy Sally Bowles nevű fiatal angol kabaré-énekesnő, egy gazdag zsidó lány, egy homoszexuális pár), akik közül hamarosan a nácik áldozatai kerülnek majd ki. Az író közvetlen közelről látja, személyesen tapasztalja a nácizmus megerősödését és hatalomra jutását, s ez az élő történelem közvetve formálja, zilálja szét az emberi sorsokat, ám mindez nem drámai felvonásokban, hanem a film tárgyilagosabb, pontos képsorokra bontott jelenetfűzésének megfelelően elevenedik meg előttünk. A könyvből készült a Kabaré című musical és film is.
Alphonse Allais - Horgász a pácban
Ki fia-borja is volt ez a Blaireau? Senki meg nem tudta volna mondani. Blaireau volt, azzal punktum. Nem volt ő birtokos, sem tanyásgazda, se bérlő, se napszámos, se kereskedő, sem iparos, mint ahogy nem volt állami tisztviselő sem, egyáltalán, semmi nem volt, a nehezen beskatulyázható lényeknek ahhoz az osztályához tartozott, akik egyébként sem ragaszkodnak ahhoz, hogy a társadalmi sakktáblán egy eleve adott kockát jelöljenek ki a számukra.
Ezt a fölöttébb gyors fölfogású, furfangos falusi bohémet a lakosság azzal gyanúsította, hogy büdzséjét (ha ugyan helyénvaló ily szót alkalmaznunk az ő esetében) olyan tranzakciók révén tartja egyensúlyban, melyek mások terményeinek és a környező idegen birtokok vadnyulainak, illetve halainak értékesítésén alapulnak.
Blaireau-nak egészen különleges zsákja lehetett, tudniillik soha, se csend-, se rend-, se mezőőrnek nem sikerült akár csak egyszer is tetten érnie."
A könyvből nagysikerű film is készült, Louis de Funés főszerepével.
Moldova György - A törvény szolgája és egyéb történetek
"A turistacsoport megállt a beláthatatlan messziségben elnyúló tó partján, de mindjárt hátrább is lépett, mert a vízből egy kétméteres krokodil vetette fel magát, fogai a levegőben csattantak össze, alig néhány centire az oszloptól, melyen a "Budapest" és a "Tülkölni tilos" tábla állt. - Igen - mondta az idegenvezető -, alig néhány évvel ezelőtt még itt kezdődött Magyarország fővárosa, mely napjainkra nyomtalanul elmerült, emberi hiúság, kényelmesség és gyávaság okozta a vesztét. Lakói között még az 1970-es évek elején divattá vált, hogy gazdagságukat, rangjukat különféle jelekkel, ahogy akkoriban mondták, státusszimbólumokkal fitogtatták... Divatba jöttek a különféle állatok, először a kutyák, hatalmas bernáthegyik és komondorok szíját fogták rettegő tulajdonosaikat, őszintén megkönnyebbültek, amikor lejárt a kutyák divatja. Jöttek a majmok, de ők is hamar megszokottá váltak, minden jobb budapesti villa télikertjében ugrándozott egy-egy cerkóf- vagy makimajom. Gazdáik rövid úton megszabadultak tőlük... Nem lehet tudni, hogy ki és honnan hozta be az első krokodilt Budapestre..."
Ismeretlen szerző - A tigris napja
Az újabb kötet izgalmas, hátborzongató novellái között ismerős szereplőkkel is találkozhatunk: Levina nyomozóval és Pons magándetektívvel. Ők mindig meg tudják fejteni a rejtélyeket. - Mi lett volna, ha...így vagy úgy döntünk? - Dédelgessük-e életünk végéig bosszúvágyunkat? - Mit jelent a díszdobozban kapott levágott kéz? - Érdemes-e felmenteni az elmebeteg gyilkost? - Kifizetődik-e kettősügynöknek lenni? - Zsaroljunk-e "hallgatózógép" segítségével?
Ismeretlen szerző - Friss virágok
Meghökkentő történetek, melyek szereplői az emberi lét határán - vagy azon túl - helyezkednek el.
- Önfeláldozó gyilkosság az életbiztosítási díjért...
- Szellemek szeánsza a nagymama házában...
- Egy meggyilkolt boszorkány bosszúja...
- Egy sikeres kártyatrükk a kaszinóban...
- A magánnyomozó hamis vallomása...
- Érdemes-e végignézni egy kivégzést...
- Aki embert öl, annak ne legyen kifinomult ízlése...
Gantner Ádám - Ősz Jeruzsálemben
A kötet elviszi az olvasót, bibliai tájakra, bebarangoljuk vele az Óvárost, az ortodox negyedet, bekukkantunk jesivákba, zsinagógákba, rácsodálkozunk az örmény negyedre, de a muszlimok szűk sikátoraiba, életükbe is bepillantást nyerhetünk.
A novellák a kilencvenes évek közepének Izraelét mutatják be, olyannak, amilyennek a szerző látta. Bő tíz évvel később visszatér Jeruszálembe. A határ menti kibucoktól indulva keresztül kasul bejárja a sivatagot, végül eltéved...
Visszatérése új élményekkel gazdagítja a megkezdett novellafüzért.
Keres valamit. Az emlékeit, az elfeledett barátokat, régi szerelmét, identitását, önmagát.
A hajmeresztő kalandokon és a kibuci hétköznapokon túl, mély filozofikus kérdések fogalmazódnak meg a szerzőben, a zsidóságról, hovatartozásról, Izraelről.
Gantner Ádám könyve, könnyed stílusával felvillantja az izraeli hétköznapok színes forgatagát.
Ismeretlen szerző - A halál ezer arca
A világirodalom legjobb bűnügyi novelláit közlő sorozat ötödik kötete. Ezúttal is a műfaj klasszikusai, valamit modern mesterei Jack London, Conan Doyle, Apollinaire, Wells, Stevenson, Don Stanford és mások írták a lélegzetelállítóan izgalmas, meghökkentő, fordulatos történeteket.
Ismeretlen szerző - Rémségek könyve
Az ember néha akaratlanul is elkezd félni a sötétségtől. Rettegve lesi az eldugott sarkokat, árnyékos zugokat, hátha valamilyen nem evilági szörnyeteg figyeli embertelen gonoszsággal. De pontosan mitől félhetünk? Egy óriási gépezettől, vagy a szellemektől? A gondolatainkba beférkőző rosszindulatú növényektől? A szomszédban lakó pszichopatától, esetleg a saját árnyékuktól? Számos okot adhat a rettegésre ez a kötet, amely a Fangoria Horrormagazin második novellapályázatának legjobb írásait, az újság íróinak egy-két novelláját mutatja most be a nagyközönségnek. A Rémségek könyve tökéletes késő éjszakai olvasmány, amely ha nem is választ az összes kérdésünkre, amely az agyunk legrejtettebb zugaiban formálódik meg, arra mindenképpen tökéletes eszköz, hogy elfeledett és ezidáig soha elő nem került félelmeink most napvilágot lássanak a rövid történetek olvasásának következtében.
Ismeretlen szerző - Egy csésze vigasz nőknek
Ünnepelje a női nem határtalan erejét az Egy csésze vigasz nőknek című kötetünkkel, a népszerű Egy csésze vigasz... sorozat harmadik darabjával. Gyűjteményünk több mint ötven felemelő elbeszélést közöl a mai nők életéről, szerelmeikről, önmegvalósításuk rögös útjairól - gyakran a nyomasztó kilátástalansággal szemben. Engedje, hogy felvidítsák ezek a kiváló történetek: egy anyáról és felnőtt lányáról, akik Olaszországba utaznak, ahol végre egymásra találnak, egy nőről, aki még kilencvenes éveiben is erőt ad másoknak lenyűgöző életfilozófiájával: Tudjuk, hogy engem nem győzhetnek le, vagy akár egy kedves teáscsészéről, ami még törötten is megőrzi a szeretet és a barátság édes emlékeit.
Max von der Grün - Ifjúságom a Harmadik Birodalomban
Max von der Grün az Ifjúságom a Harmadik Birodalomban című önéletrajzi művében pontosan azt adja, amit a cím ígér: mit élt át, mit látott és hallott ő maga, és miket tudott meg más forrásokból: családja tagjaitól, szem- és fültanúktól, hiteles dokumentumokból hazájáról az 1926-tól 1945-ig eltelt két évtizedre vonatkozólag. "Mi ez? Legújabb kori történelmünk tankönyve? Vagy hátborzongató regény?" - kérdezte egyik nyugatnémet kritikusa. Max von der Grün elsősorban talán sajátos tankönyvnek szánta, főleg a mai fiatalok számára, akiknek nemigen lehet fogalmuk arról, milyen volt a fasizmus és a háború a maga hétköznapi valóságában.
Susanna Tamaro - Szólóhangra
A fiatal írónő a legújabb olasz irodalom talán legnagyobb sztárja. Susanna Tamaro öt "szólóhangon" előadott és nagyon is összefüggő elbeszélésének főszereplői - akárcsak Twist Oliver vagy a kis gyufaáruslány - valamennyien gyengék, megalázottak és megszomorítottak, áldozatok. Bukásuk előidézője egyúttal egyetlen fegyverük is: az ártatlanság.
Schäffer Erzsébet - Lábujjhegyen
"Meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk..."
"A mondatot évekkel ezelőtt választottam, a Nők Lapjában megjelenő írásaim mottójául. S az olvasók rátaláltak az üzenetre. Ez a mostani kötet is ennek a gondolatnak a jegyében állt össze. Történetei megint útközben születtek, s megint úgy mesélnek, hogy remélem, az olvasónak vágya támad a Lábujjhegyen-t is fellapozni újra meg újra..." /Schäffer Erzsébet/
Jókai Mór - A nagyenyedi két fűzfa
A nagy magyar mesemondó szép történelmi tárgyú elbeszéléseit tartalmazza ez a kötet. Ez a tizenkét történhet felöleli úgyszólván az egész magyar történelmet. Szerepel köztük Árpád vezér és a honfoglalás, Rozgonyi Cecília, a Zsigmond királyunk idejében vitézkedő hős asszonyunk története. Mátyás király fája és további kilenc történet a törökvilágból, a kuruc időkből és a szabadságharc hősi napjaiból. Jókai mesteri tolla alatt a nagyenyedi vitéz kollégistáktól Trajtzigfritzig és Bórembukk labanc rablóvezérek mulatságos figuráján át a rettenthetetlen bátorságú Simonyi Józsefig, a "legvitézebb huszárig" és Guyon tábornokig a feledhetetlen alakok egész sora elevenedik meg. És a székely asszony nemes pátoszától a Komárom anekdotázó könnyedségéig az elbeszélő modor változatossága ejt rabul.