Hosszas szünet után – hiszen a Magyar Patrisztikai Társaság első konferenciájának kötete még 2002-ben jelent meg – az olvasóközönség végre olvashatja a szerzetesség kérdéskörét taglaló második konferencia (Kecskemét, 2002. június 21-23.) előadásait is. A mára már több éves hagyománnyal rendelkező, évről évre megrendezésre kerülő szakmai vitafórum hazai viszonylatban az egyetlen olyan intézményesült rendezvény, ahol felekezetre és világnézetre való tekintet nélkül találkozhatnak és párbeszédet folytathatnak mindazok, akik az ókereszténység történelmét és irodalmát a tudomány szempontjai szerint tanulmányozzák.
Kapcsolódó könyvek
Szebeni András - Lukács László - Boldogok, akik házadban laknak...
Minden korban és kultúrában akadnak emberek, akik elvonultak a világtól, lemondtak önmagukról, hogy Istent keressék. Isten keresése, a törekvés egy teljesebb emberségre pontosan definiálható életformát alakított ki, a szerzetességet.
"A szerzetesség változatos és gazdag története szerves részét alkotja mind az egyház, mind az európai - így a magyar - kultúra történetének is" - írja bevezető tanulmányában Lukács László.
A magyar művelődés történetét sem lehet megírni a szerzetesrendek tevékenysége nélkül. A magyar középkor egész művészete a szerzetesek keze nyomát viseli. Az újkorban egész sor szerzetesből lettek költők, tudósok, egyetemi tanárok és reformerek.
Kötetünk - Szebeni András színes fotóival az 1950 után is változatlanul működő négy szerzetesrend - a bencések, a ferencesek, a piaristák és a szegény iskolanővérek - életét mutatja be, életüket a rendház falai mögött, és tanító-nevelő tevékenységüket iskoláikban.
Mivel a négy rend mindegyike a szerzetesrendek egy-egy alapvető típusát képviseli, így feltárulhat előttünk az a gazdag világ, mely a kolostorfalak mögött a keresztény Európa és a keresztény Magyarország története során kifejlődött.
Roothaan János - Müller Lajos - Kövess engem
Néri Szt. Fülöp tette egyszer ezt a bölcs és szellemes megjegyzést: „Ha valamit olvasni akarunk, lehetőleg mindig olyan könyv után nyúljunk, amelynek szerzője neve előtt az „S” betűt viseli.”
Ezeknek az elmélkedéseknek írója még nem viseli ugyan neve előtt az „S” betűt, de jó úton van, hogy hamarosan megkapja előbb a „B”, azután talán, ha a Gondviselés terveiben úgy van megírva, az „S” betűvel jelzett megtisztelő címet, vagyis a „Boldog”, illetőleg „Szent” előnevet, aminél nagyobb kitüntetés senkit sem érhet.
Az újabb Jézustársaság legkiválóbb alakjának, az 1853-ban elhunyt Roothaan János (Jan Roothaan) egyetemes rendfőnöknek latin nyelvű eredeti kéziratából vannak ugyanis ezek a meditációk fordítva.
Bár sok egyenes vonatkozás van az elmélkedésben a Jézustársaságra, de ez nem akadály, hogy azokat esetleg mások is használhassák, főleg olyanok, akik a keresztény tökéletességre Szt. Ignác szabályainak ösvényén törekszenek.
Dr. Erdey Ferenc - Ancilla Domini I. - Magvetés
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Fr. Marie-Michel OCD - Csendből született tűz
A Kármel a sivatagban született, és kezdettől fogva az a küldetése, hogy -- mint Illés próféta -- felismerje Isten átvonulását, amely olyan szelíd, mint egy gyermek lehellete. Azt a bizonyságot hirdeti ma is, hogy az ima: Istennel folytatott szerető párbeszéd. Ennek a terézi, belső imának az erejével jár közben a világ üdvösségéért, s ezzel segíti a megváltás művét.
Milyen választ tud adni a Kármel a világ koronként megújuló kihívásaira?
Avilai Szent Teréz, Keresztes Szent János, Lisieux-i Szent Teréz hitének és életének példája nyomán felelete újra csak az izzó és másokat is lángra gyújtó szentség.
A Kármel a hit nagy kalandjára hív ma is bennünket, amelyben el kell engednünk biztosnak vélt emberi kapaszkodóinkat. S akkor egyszerre kinyílik előttünk Isten tágas horizontja.
Mert a Kármel látóhatára: a végtelen.
Fr. Marie-Michel kármelita szerzetes 1982 óta a Szentatya által kezdeményezett új evangelizációs mozgalom munkatársa. 1984-ben Daniel- Ange atyával megalapították a fiatalok vallási képzésével foglalkozó Jeunesse-Lumiere iskolát.
Eliane Poirot - A Kármel Regulája magyarázatokkal
„Mi, akik a Kármelben élünk, mindennapi imánkban segítségül hívjuk a mi Szent Illés atyánkat. Számunkra ő nem egy távoli múlt ködbe vesző alakja. Az ő szelleme tevékeny maradt közöttünk az élő hagyománynak köszönhetően, és megjelöli mindennapjainkat.” (Szt. Terézia Benedikta)
Veronika E. Schmitt OCD - A Kármel elfelejtett gyökerei
A kármelita rend különös kincse, hogy "két tüdővel lélegzik". Gyökerei a keleti egyház remetéinek kora-keresztény, monasztikus, szemlélődő életébe nyúlnak vissza. Avilai Szent Teréz és Keresztes Szent János ebből a forrásból merítettek. A szerző a karmelita rend keletkezésének valóságos helyéhez viszi az olvasót. Az Illés-forrásnál, keleti remeték nyomába lépve, az ószövetségi Illés próféta példáját követve járták az első Nyugatról jött szerzetesek a kontempláció útját. A szív belső békességét kívánták elnyerni, amely befogadóvá teszi az embert Isten szemlélésére. _Az első monachusok nevelése_című írásban így fogalmazzák meg ezt a vágyat: "ne csak halálunk után, hanem már ebben a halandó életben egy kissé megízlelhessük szívünkben és megtapasztalhassuk lelkünkben az isteni jelenlét erejét és a mennyei dicsőség örömét." Adja meg ezt Isten mindnyájunknak!
A könyv szerzője, Dr. Veronika Elisabeth Schmitt a dachaui Kármelben él. Kimerítő kutatásokat folytatott a rend örökségének, múltjának feltárására vonatkozóan. Doktori disszertációját a müncheni egyetem teológiai fakultásán védte meg.
Ismeretlen szerző - Hunya Dániel élete és munkássága
Hunya Dániel SJ élete olyan volt, mint egy lassan csonkig égő gyertya, mely szóval és szenvedéssel azt hirdette: "Elégni, lángolni, áldozattá válni Istenért!" Fiatalon, a papnövendékek lelki vezetőjeként ő adott eligazítást és jó példát az áldozatvállalásra, a hívek önzetlen szeretetére, a szegények iránti fogékonyságra, a lelkipásztori munka elsőbbségére, a sajátosan is magyar lelkiség és hivatás munkálására. Később hősiesen vállalt szenvedésével teljesítette be azt, ami Krisztus szenvedéséből "hiányzik". Acélos akarat, hatalmas erejű lélek uralta a beteg, esendő testet, de szavaiból sodró dinamizmus áradt.
Christian de Chergé - Legyőzhetetlen remény
Christian de Chergé az Atlasz-hegységbeli Tibhirine trappista közösségének perjele volt, egyike azoknak a szerzeteseknek, akiket 1996. május 21-én szélsőséges iszlamisták meggyilkoltak. (A történetet Xavier Beauvois dolgozta fel Emberek és istenek című, megrendítő filmjében.) Christian de Chergé élete és feljegyzései egészen egyedülálló tapasztalatát adják annak a nehezen kibogozható kérdésnek, hogy mi fűzi a hívő keresztényeket a muszlimokhoz. Nem sokkal a terrorcselekmény előtt, 1996 márciusában ezt írta: „Jobban szeretem az algériaiakat annál, hogysem azt kívánnám nekik, hogy közülük akár csak egy is Káinjává váljon testvérének. Mindazonáltal már most az Atya irgalmára bízom azt, aki szabadságával visszaélve gyilkossá válik. S ha én leszek az, akivel végezni fog, már most szeretném elmondani: nem tudta, mit cselekszik, s ezért minden enyhítő körülmény mellette szól.” A kötetben szereplő szövegeket Bruno Chenu, a La Croix című napilap főszerkesztője gyűjtötte egybe.
Domingo J. Andrés - Szerzetesjog
A könyv szerzője, Domingo J. Andrés a Lateráni Egyetem professzora, több neves kánonjogi folyóirat főszerkesztője. Jelen művében a szerzetesjogot az Egyházi Törvénykönyv egyes kánonjaihoz fűzött magyarázatok útján ismerteti. E magyarázatok azonban messze túlnőnek az egyszerű értelmezésen. A kötetben lépten-nyomon találkozhatunk a korábbi Egyházi Törvénykönyvvel történő összehasonlításokkal: a kánonok ezáltal történeti dimenziót kapnak, s így bepillantást nyerhetünk az egyházjogi forrásoknak, a szerzetesjogi szemléletnek századunkban végbemenő változásaiba, a II. Vatikáni Zsinat által megfogalmazott irányelvek 40-50 éves előzményeibe. A szerző a magyarázatokat a XX. század második felében kiadott, egyéb hatályos jogforrások idézésével támasztja alá, amelyek nemegyszer a Törvénykönyvnél részletesebben fejtenek ki egy-egy témát.
___ A jelen munka közérthető stílusban adja elő a szerzetesjogra vonatkozó naprakész ismereteket. Hasznos segítőtársa lehet "gyakorló" szerzeteseknek, elöljáróknak és a szerzetesség iránt érdeklődő nagyközönségnek egyaránt.
II. János Pál - II. János Pál pápa apostoli levele Mária évében minden Istennek szentelt személynek, a szerzetesrendekben, a kongregációkban és a világi intézményekben dolgozóknak
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Wilfrid Stinissen OCD - Istenbe rejtve
Stinissen atya könyve a Kármel sok évszázados, és a szerző több évtizedes szerzetesi tapasztalatát foglalja új keretbe, s ad az alapvető kérdésekre megfontolt, bölcs válaszokat. „A könyvet semmi esetre sem kell egyvégtében elolvasni. Egyszerűen jó tanácsok gyűjteményéről van szó, ezekből mindenki saját igénye, kedve szerint meríthet, különösen figyelve az eredeti Regulánk összefoglalásában ajánlott józan megkülönböztetés (discretio spirituum) követelményére, hiszen lelkiségünknek ez az egyik legalapvetőbb vonása.”
Assisi Szent Ferenc - Assisi Szent Ferenc művei
A Ferences Források című sorozat első kötete Assisi Szent Ferenc műveit tartalmazza új fordításban, amely a II. Vatikáni Zsinat óta megindult szövegkritikai és irodalomtörténeti forráskutatások eredménye. A könyv három részben közli Szent Ferenc műveit: Életszabályok (Intelmek, Az igazi és tökéletes boldogságról, A meg nem erősített Regula, A megerősített Regula, A remeteségeknek adott Regula, Végrendelet, A Sienában készített végrendelet, Töredékek Szent Klára Regulájából) Levelek (a klerikusokhoz, a hívőkhöz, az egész Rendhez, az őrökhöz, a népek vezetőihez, egy miniszterhez, Leó testvérhez, Szent Antalhoz) Imádságok (Az erények üdvözlése, A Boldogságos Szűz üdvözlése, A Miatyánk kifejtése, Dicséretek minden imaórára, Az Úr misztériumainak zsolozsmája, Buzdítás Isten dícséretére, Ima a kereszt előtt, Áldás Bernát testvérnek, A Leó testvérnek adott cédula, A fölséges Isten dicsérete, Áldás Leó testvérnek, Naphimnusz, A Szegény Úrnőknek adott buzdítás).
Ismeretlen szerző - A szeretet csodája
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Johannes Jörgensen - Assisi Szent Ferenc élete
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szászországi Boldog Jordán - Könyvecske a Prédikátorok Rendjének kezdeteiről
Szászországi Boldog Jordán, a mű szerzője 1175-ben vagy 1185-ben született a westfáliai Burgbergben. A párizsi egyetemen tanult, és 1218-ban már elnyerte a magister artium fokozatot. 1219 nyarán találkozott Szent Domonkossal Párizsban. 1220. február 12-én lépett be a Prédikátor Testvérek Rendjébe. 1221 júniusában a bolognai káptalanon Lombardia provinciálisává választották, Szent Domonkos halála után pedig 1222. május 23-án Párizsban a rend mesterévé, Szent Domonkos utódává.
A következő években szinte egész Európát bejárta, végiglátogatta a domonkos közösségeket, és olyan prédikált, hogy egy alkalommal például Párizsban 60 diák kérte felvételét a rendbe. Szent Domonkos után kétségtelenül neki volt a legnagyobb szerepe a rend szellemiségének, törvényhozásának, szervezetének kialakításában. A domonkos nővérekkel is meleg, szeretetteljes kapcsolatot tartott fenn, ahogy az Boldog Dianához és a bolognai domonkos kolostorban élő nővértársaihoz írt leveleiből is kitűnik.
1237-ben a szentföldi provinciát látogatta meg, visszatérőben hajótörést szenvedett két társával együtt február 13-án. Akkonban temették el.
Ann Radcliffe - The Italian
First published in 1797, The Italian is Ann Radcliffe's classic creation of Gothic romance. Set against the backdrop of the Holy Inquisition, the narrative revolves around the sinister and mysterious monk, Father Schedoni, and the ill fated lovers, Ellena Rosalba and Vincentio di Vivaldi. With a new introduction and updated notes, this edition examines the formal, historical, and political aspects of Radcliffe's most brilliant work.
Ismeretlen szerző - Az atyák dicsérete
Vanyó László professzor neve szorosan összefűződik a patrisztikával. A XX. század második felében Magyarországon nem lehetett megkerülni a tankönyvét, fordításait annak, aki az egyházatyák írásaival akart foglalkozni. Nála egy egész élet épül az ókeresztény kor magyar nyelvű bemutatására. Az _Ókeresztény Írók_ sorozat, kiegészülve az _Ókeresztény Örökségünk_ sorozattal, mára a magyar egyháztörténelem eddigi legnagyobb patrisztikus szöveggyűjteményét jelenti.
___ A hatvanéves professzort a budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karán oktató kollégái és a teológiához kapcsolódó tanárok köszöntik. A jelen tanulmánykötet célja a tudományos életmű előtti tisztelgés, de egyúttal felhívás a keresztény ókor szerzőinek olvasására, mely oly sok gazdagodást és megújulást hozott az Egyháznak, a teológusoknak és minden érdeklődőnek.
Molnár Máté - A templomos lovagrend alkonya
Molnár Máté könyve azt gondoljuk, hogy nagy jelentőséggel bír most, amikor a témában itthon megjelent könyvek 60-70%-a történetileg hamis, hiányos, vagy még inkább súlyosan prekoncepciózus. A szerző azt a célravezető módszert követi, hogy az egyes történeti eseményeknél több vélekedést is felsorol és helyenként más adatokkal is ütközteti ezeket. Csak ezután vonja le a konklúziót, ami így könnyen befogadható az olvasó számára. Indokolt ez a módszer, hiszen a történelmi események és folyamatok nagy része nem ismert az átlag magyar olvasó számára, az itthon megjelent feldolgozások legnagyobb része ugyanis egy kicsit egysíkú (tisztelet a kevés kivételnek – Read és Howart művének), és az unásig ismert adatokat sorolják fel, a szélesebb spektrum és a mélyebb összefüggések bemutatása nélkül. A magyar érdeklődők jelentős része tehát jobbára szépirodalmi könyvekből ismeri a Templomos Lovagrend tevékenységét. Molnár Máté könyve ebben is újszerű és friss, hiszen követi a mérvadó külföldi szakirodalom által lefektetett mércét, műve jól adatolt és a majdnem egy évtizedes kutatói és tudományos munka eredményeképpen alaposan megírt, így nemcsak itthon, hanem külföldön is jelentős érdeklődésre tarthat számot. A szerző, miközben időrendben halad a Rend felszámolása felé, a problémás – sokszor a negatív templomos mítosz részét képező – kérdéseknél megáll, és fáradhatatlanul megvizsgálja, helyükre teszi azokat. (Pánczél Hegedűs János)
Dr. Molnár Máté, a történelemtudomány kandidátusa (PhD), az Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdasági Kara Gazdaság- és Társadalomtudományi Intézetének docense. Főbb kutatási területei: a középkori, koraújkori és újkori egyetemes történelem, a politikai és társadalmi reformeszmék, az anarchizmus, az európai egység föderatív elméletei, a nagy földrajzi felfedezések és a gyarmatosítás, és a templomos lovagrend története.
Pálos Antal - Viharon, vészen át
Könyvünk címe - Viharon, vészen át - egy ismert Mária-énekből vett kifejezés. Az ének első versszaka lehet a mottónk:
Gyászbaborult egek,
háborgó tengerek
csillaga, Mária!
Hozzád fohászkodunk,
feléd sóhajtozunk,
szeplőtlen Szűzanya!
Rövid áttekintés a Jézus Társasága Magyar Rendtartományának életéről a II. világháború után (1944-1990)
Ismeretlen szerző - A szentek élete I-II.
Míg a korábbi évtizedek hasonló kiadványai a színes eseményekre, a gondos lélek- és jellemábrázolásra helyezték a fő hangsúlyt, addig a Szent István Társulat által most kiadott új, kétkötetes Szentek élete - mely terjedelmét tekintve is egyedülálló - a szentek életét a történeti helyzetbe ágyazottan igyekszik bemutatni. E kiadás újdonsága, hogy kevés kivétellel mindegyik szentről képet is közöl. Az anyagot időrendi mutató, földrajzi helynévmutató és személymutató teszi teljessé. A két kötetben található 600 életrajz mellett először kerülhet a magyar olvasók kezébe a Római Mártirológium, mely latin szertartású katolikus egyház mintegy 5600 vértanújának és szentjének nevét, halála helyét és idejét, és tiszteletének okát közli egy-egy mondatban az ókeresztény kortól napjainkig.